Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws Uit den Goeschen Raad. Marktberichten Finantiëele Berichten Telegrammen hoogd, met korengrond bedekt en ver pacht. Daarna zal het storten van afval enz. hier worden verboden en zal de si tuatie geheel in orde komen. Kweekelingen met akte. Dhr K g e 1 e r bepleit nogmaals het geven van f 250 aan kweekelingen met akte op de O.L. scholen. Dit zou neer komen op een vermeerdering van pl.m. f 600 voor onderwijs-uitgaven ten laste van Middelburg. Een dergelijke uitgaaf is volgens Spr. niet onderworpen aan de goedkeuring van Ged. Staten Hot is iets anders dan aanstelling van een extra leerkracht. De tegenwoordige toestand is onbevredigend. Weth. Boasson betreurt het ook, dat een dergelijke kweekeling zonder beloo ning werkt. D'e Minister van Onderwijs stond echter op het standpunt, dat ge meenten als Middelburg een dergelijke uitgaaf niet mogen doen. Hiervoor moet een post op de begrooting worden ge bracht. Het bijz. onderwijs is hierin vrij, mits het onder het maximum van de uit- keering per leerling blijft. B. en W. wil len echter nogmaals een poging doen. Dhr K g e 1 e r uit zijn vrees, dat B. en W. het handwerk-ohderwijs inplaats van aan een vakonderwijzeres opdragen aan een onderwijzeres van dezelfde of een andere school. Dit zou Spr. spijten voor het openbaar, zoowel als voor het bijzonder onderwijs. Het personeel is toch al zoo zwaar belast. Spr. adviseert con tact te zoeken met het bijz. onderwijs. Dan acht Spr. het niet onmogelijk, dat deze post van f 6025 wel gereduceerd zal kun nen worden tot f 2000. Dan wordt de ver meerdering veel geringer. Weth. Boasson zegt toe dit overleg te zullen plegen. Het sportterrein. Dhr v. d. F e 11 z wijzigt zijn voorstel aldus: „De Raad verzoekt B. en W. aan de Commissie voor het Sportterrein vóór 1 Mei 1938 aan den Raad rapport uit te brengen over den gang van zaken be treffende het sportterrein en om zoo mo gelijk daaromtrent voorstellen tot verbe tering in te dienen." Spr. verwacht hiervan niet zooveel. Maar hij' wil de zaak niet op de spits drijven. Spr. hoopt, dat de klachten ver stommen. Het voorstel wordt z.h st. aangenomen. Dhr Paul bestrijdt het toetreden tot de vereen. Hendrick de Keyzer als lid, omdat toch ook de vereen, tot instand houding van oude gebouwen zooveel voor de restauratie van oude geveltjes heeft gedaan. De v o o r z. bepleit de f 5 contributie, omdat deze landelijke vereeniging zoo veel voor Middelburg heeft gedaan en nog doet. Dhr Harthoorn bepleit het belang van een ambtenaar bij de Arbeidsbeurs, en wel om hem ingaande 1 Jan. a.s. op zijn maximum-salaris te brengen. Mede op een vraag van den heer Paul zet weth. Onderdijk de huidige rege ling van wachtweken bijl de werkver schaffing uiteen en wijst er op dat die tiji- dens de winterweken wordt stopgezet. Men komt dan direct in de steunrege ling. Het salaris van den ambtenaar bij de 'arbeidsbeurs is geheel overeenkomstig de regeling. Spr. zal het idee van den heer Harthoorn nader met B. en W. be spreken. Dhr Heemskerk verzocht namens de Antirev. en Chr.-Hist. fracties aantee- kening dat zijl tegen de ontvangsten inza ke de kermis hebben gestemd, dus totaal 7 van de 17 leden. Na nog eenige opmerkingen over aflos sing van leeningen, rentetype enz., wordt de begrooting vastgesteld op een eindcij fer van f708.212, met een post onvoor zien van f 5778. Rondvraag. Bijl de rondvraag heeft de heer Jero- nimus gewezen op het ontdekken van onderaardsohe gangen met behulp van de wichelroede, en al staat hij er scep tisch tegenover, zoo zou hij toch in over weging willen geven of hier ter zake ook iets moet worden gedaan. De voorzitter zegt overweging toe en sluit om kwart voor elf de vergadering. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Deventer (Evang.), P. Lug- tigheid te Ommelanderwijk. Te Winscho ten (Eivang.), F. A. Henkels te Uitwijk (N.-Br.). Te Purmerland en den Hp (toez.) G. H. v. d. Woord te Sloten. Te Okkenbroek (toez.), W. Heins, cand. en hulpprediker te Assen. Bedankt voor Retranchement, W. G. v. d. Lecq te Kantens (Gr.) Geref. Kerken. Tweetal te Den Helder, H. v. Andel te Krommenie en P. Veenhuizen te Soera- baja. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Rijssen, J. Fraanje te Barneveld. D s J. Visser f. Te Zwolle is in een der ziekenhuizen overleden ds J. Vis ser, predikant der Geref. Kerk te 01de- markt en Paasloo. Ds Visser heeft den leeftijd van 56 jaar bereikt, en heeft als predikant eerst zes jaren te Nieuwendam (Amsterdam-N) en daarna, sinds 1915, te Oldemarkt gestaan. Dankdag voor den oogst. In een vergadering van den ring van Nederl. Herv. predikanten op het eiland Tiholen is 'het besluit genomen om in alle Hervormde kerken op het eiland op den- zelfden datum dankdag te houden en wel op den 3den Woensdag in de maand November. Het kringbeetuur van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij had reeds eerder op een uniforme regeling aangedrongen. (Wij merken hierbij op, dat op deze wijze van een uniforme regeling niet veel terecht komt. Immers in 'verreweg de meeste kerken is het Dankdag op den laatsten Woensdag in November. En kele houden nog vast aan den eersten Woensdag in die maand. Tholen komt nu met den derden Woensdag. Op 'die manier komt er van 'het idee van een' ge- meenschappelijken D'ankdag voor het ge was niet veel meer terecht. Kunnen de diverse kerken over deze kwestie nu waar lijk niet tot een oplossing komen? Red.) OVERHEID EN ZENDING. Toespraak van Minister Colijn. In de slotzitting van de Alg. Ned. Zen dingsconferentie, welke te Amsterdam is gehouden, heeft gisteren minister-presi dent Dr H. Colijn een korte toespraak ge houden. Ik ben gekomen, aldus Spr., om van mijn belangstelling blijk te geven, niet alleen als persoon, maar ook als leider van het Kabinet. De regeering is diep overtuigd van de belangrijkheid van den arbeid, die door de zending in de overzeesche gewesten wordt verricht. De overheid mist het or gaan om zelf het Evangelie te verkondi gen, maar de overheid is daarom niet on verschillig jegens de zending. De overheid in Nederland is tenslotte de overheid over een christelijke natie en de zendingsar- beid is het werk van het christelijke volk van Nederland. Daarom volgt de Neder- landsche regeering met groote belangstel ling het werk der zending in de overzee sche gewesten. Daarvan wilde Spr. getuigenis afleggen. Hieraan zeide Minister Colijn nog een persoonlijke gedachte te willen toevoegen. Wat hem in de zendingsconferentie treft, is, dat de protestantsche christenheid in Nederland daarin haar eenheid toont. Bij alle gebrokenheid en gespletenheid in onze protestantsche christelijke gemeenschap zijn deze conferenties een liohtbaken in veel duisternis, een baken der hope, dat het eenmaal zoover moge komen, dat ook de protestantsche christenheid als een ge sloten eenheid moge opkomen voor de eere van onzen God. De voorzitter, Dr C. W. Th. Baron van Boezelaer van Dubbeldam, dankte den minister en zei voorts, dat het een opmer kelijk feit is te achten, dat ditmaal voot het eerst een vertegenwoordiger van de R. K. Missiologische vereeniging uit Nij megen bij de Zendingsconferentie aan wezig was. Geregeld worden vertegenwoordigers van de protestantsche zending in Nijme gen uitgenoodigd. Spr hoopte, dat dit het t.eeken is van een betere toekomst, waar in een weg gebaand wordt, waarlangs ook in Nederlandsch-Indië de geschillen op meer christelijke wijze kunnen worden be slecht. Examen Schoolraad. Op het gisteren te Utrecht gehouden examen van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel is o.m. geslaagd de heer J. F. v. Strien, onderwijzer met hoofdakte te Terneuzen, met aant. C.N.S. Vliegtuigbotsing. Uit Ber- lijh wordt gemeld, dat gistermiddag twee vliegtuigen boven het Tempelhofer vlieg veld met elkaar in botsing kwamen. Het eene vliegtuig was de machine, die ten behoeve van den weerberioh t endier st naar boven was gegaan; het andere was een sportvliegtuig. Beide vliegtuigen waren van plan te landen en hoogst waarschijnlijk zij'n de vliegers door het zonlicht verblind. Bijl het ongeval vond een der vliegers den dood. Een jacht op de Middel 1. Zee in moeilijkheden. Een onder zoek, dat is ingesteld naar de indentiteit van de ivier opvarenden van het jachtje Coquelicot, dat stuurloos en zonder op varenden werd aangetroffen bij het eiland Riou (in de buurt van Marseille) heeft uitgewezen, dat de eigenaar van dit schip een Nederlander zou zijn geweest, n.l. de 25-jarige heer Brodhaag. Een jonge vrouw, die zich eveneens aan boord moet hebben bevonden, zou Maria Cornelia Warneten heeten, geboren op 21 Januari 1916 te Utrecht. De beide andere opvarenden waren buitenlanders. Het schijnt, dat dit gezel schap door een Storm is verrast en, wei- nig bedreven in het zeilen, overboord is geslagen. In het jacht bevond zich een groote voorraad wapenen, geneesmiddelen, gereedschappen en 'verscheidene zeekaar ten, waaruit valt af te leiden, dat de jongelui van plan waren een langdurigen kruistocht te maken naar Napels en Z.- Italië. Geen der vermisten is gevonden. „Goedkoop e" c o s t u u m s. Volgens mededeeling van gedupeerden treedt de laatste dagen een oplichters combinatie in de provincie Limburg o.a. te Valkenburg op, die dezelfde truc toe past, welke in 1927 speciaal onder de beter gesitueerden als dokters, advoca ten, hoofdambtenaren enz. in de provincie Noordholland, Zuidholland, Utrecht en 1 West-Brabant, zooveel slachtoffers heeft gemaakt. Onder het vertoonen van talrijke schrif telijke aanbevelingen wordt gesuggereerd dat eenige costumes kunnen worden ge leverd die aan alle eischen voldoen, te gen een prijs aanmerkelijk beneden de geldende. Daarbij worden tegen contante beta ling eenige coupons geleverd. Een eerste klasse coupeur zal over eenige dagen de maat komen nemen. Deze komt inder daad en weet het slachtoffer te overreden om van alle geleverde coupons costumes te laten vervaardigen. Een oostuum wordt afgeleverd, waarbij men om een schriftelijke aanbeveling verzoekt, die in de meeste gevallen wordt gegeven. Men beeft contanten noodig om de zaak verder te exploiteeren en ver zoekt daarom direct betaling van het maakloon. Van de andere coupons verneemt men dan niets meer. Het opgegeven adres waaraan men om inlichtingen vraagt blijkt gefingeerd te zijn. i Brand in eigen huis gesticht? In den nacht van 17 op 18 October beeft tijdens afwezigheid van de bewoners een binnenbrand gewoed in bet benedenhuis van perceel 18 op de Hoo- geweg te Amsterdam. In den aanvang veronderstelde men, dat de brand was ontstaan door bet onoordeelkundig zetten van een kachel, die niet op een plaat, doch direct op den vloer was geplaatst. De politie beeft echter nog een nader onderzoek naar de oorzaak van dit brand je, waarbij een deel van het benedenhuis en den inboedel in vlammen opgingen, ingesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen dat hier vermoedelijk van brandstichting sprake is. Verdacht van deze brandstichting zijn thans twee personen aangehouden, een 43-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24-jarige zoon. Beiden hadden de woning kort te voren gehuurd en deze zeer pover ingericht. Zij hadden den „inboedel", die slechts uit enkele waardelooze meubels bestond, echter ver zekerd voor de somma van f 5000. Moeder en zoon zijn van een dergelijk feit reeds eerder te IJmuiden verdacht geweest. Vergiftige mossel ge geten. Het zevenjarig zoontje van den heer V., te Schijndel, is door het eten van een vergiftige mossel overleden. Man door trein overre den en gedood. Gisteravond is een ongeveer dertigjarige man tusschen Sant poort en Bloemendaal door een trein overreden en gedood. De bestuurder van den trein had op zijn weg van Santpoort naar Bloemen daal een schok gevoeld. Toen hij Bloe mendaal had bereikt, stelde hij den chef van het station van een en ander op de hoogte. Deze heeft daafop een onderzoek doen instellen, waarhij men driehonderd meter ten Noorden van Bloemendaal op de spoorbaan het deerlijk verminkte lijk van den ongelukkige aantrof. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Twee Nederlanders in België verongelukt. Te Heverlée bij Leuiven is een auto, bestuurd door den heer Jansen uit Bergen op Zoom in bot sing gekomen met een vrachtauto. De heer Jansen moest in zorgwekkenden toe stand naar het St. Pietershospitaa! te Leu'ven worden overgebracht. De heer Jan Fonck, die eveneens van Nederlandsc'he afkomst is, doch te Brus sel woont en ook in de auto zat, werd op slag gedood. De chauffeur van de vrachtauo werd aan borst en beenen gewond. De Goesche Raad is heel spoedig van de dwaling zijns wegs tefuggukeara en hield Dinsdagavond zijs oude reputatie weer boog. Ondanks hut fcft, dat men niet minder dan twee geheime zittingen noodig achtte (hierin is Goes wel kam pioen) namen openbare plus besloten zit tingen toch maar korten tij|d in beslag, waarvoor buide. Zooals te verwachten was, is het voor stel van B. en W. om een arbitraire uit spraak uit te lokken inzake het geschil met de gemeentebesturen van het O'ost- einde over de kosten van den gaszinker door het kanaal aangenomen. Dit was voor Goes, dat o.i. heter nooit van de gasfabriek aan het Oosteind gehoord kon hebben, de eenige oplossing. •Tot onze blijdschap komt er voor de geheele 'gemeente weer een maximum snelheid voor motorrijtuigen. Jaren gele den hebben we het besluit van den toen- maligen Raad, om ze af te schaffen, be treurd. De loop van zaken met de Wil- helminastraat en v.v. (die voorrangsweg blijft, maar óók met maximum-snelheid) heeft er nu toe geleid, dat ze voor ge heel Goes weer wordt ingevoerd. Dan zijn ook minder borden noodig dan wanneer ze alleen voor Wilhelminastraat, v. d. Spiegelstraat, enz. gold. Auto-woestelingen kunnen nu wat ge makkelijker worden ingetoomd, vooral als onze politie flinke controle uitoefent. De discussies in de vorige vergadering over het pand Korte Kerkstraat-Kerk plein hebben nog een nasleep gehad. Blijkbaar moest de ontstemming van de Prov. Schoonheidscommissie worden weg genomen en dan is het wel gemakkelijk, ais vooral aan de pers de schuld kan worden gegeven. Of voor dat laatste nu voldoende redenen hestonden, wagen wij te betwijfelen. Nuchter bezien staat vast, dat een ge bouw, dat in de omgeving van de histo rische Groote Kerk storend werkt en het uitzicht op die kerk belemmert, is tot stand kunnen komen, zonder dat B. en W., voorgelicht door hun deskundige ambtenaren, dit hebben voorkomen. Wellicht is van een gebouw als het be doelde niets kwaads, en iveel goeds te zeggen, maar een geheel andere vraag is, of het past bij de monumentale Groote Kerk. Er zijn in Goes de laatste jaren, ook op belangrijke punten, wel gebouwen neergezet, die heusch niet antiek zijn, en toch meer harmonieeren met de omgeving dan dit. En juist het bevoi deren van die harmonie is toch ook een taak van Ge meentebestuur en Schoonheidscommissie. Men is er o.i. niet mee klaar, een plan op zichzelf, los van de omgeving, te be- oordeelen. Verder is nu officieel meegedeeld wat wij bij geruchte de laatste dagen reeds hoorden verluiden dat de Schoon heidscommissie er de aandacht op heeft gevestigd, dat een betere hoekoplossing ware te maken, waarbij de storende erker moest verdwijnen. Maar en hierin ligt naast een zacht verwijt aan het adres dier commissie, ook wellicht een veront schuldiging van B. en W. er werd in dit advies geen verband gelegd met het uitzicht op de kerk. We zullen ons in dit meeningsverschil- letje tusschen B. en W. en de Schoon heidscommissie niet mengen. Wel spreken we den hartgrondigen wensch uit, dat èn B. en W. èn de Schoon heids-commissie angstvallig zullen waken tegen een herhaling van wat nu helaas is tot stand gekomen en niet meer te verhelpen is. Wisselkoersen. Amsterdam, 28 Oct., 2.30 u. Berlijn 72.60—72.70. Londen 8.008.97. Parijs 6.08—8.10. Brussel 30.51—30.54. New-York 180%1.81%. MIDDELBURG. Op de graanmarkt was de aanvoer ruim. Schokkers f 16f 17.50; kleine groene erwten f 9,75f 10,50; on gelezen witte boonen f 12f18; gelezen witte boonen f 19f 20; lange bruine boonen f 9f 12; ronde bruine boonen f 10f 12; gelezen ronde bruine boonen f 13—f 14. Aangevoerd door boerinnenBoter f 0.78Vï; kipeieren f5.75; poelje-eieren f4.50; eendeieren f5. Aangevoerd door handelaren; Boter f0.78Vs; kipeieren f5.75; poelje-eieren f4. Part. prijs van den marktzetter: Bo ter f0.86; kipeieren f6.75; poelje-eieren f 5.50; eendeieren f 6. Part. prijls voor den handel: Boter f0.86; kipeieren f6.35; poelje-eieren f4.30; eendeieren f4.80. Veïlings-vereeniging Walcheren. Aan voer 10.000 eieren. Witte kipeieren 4446 kg. f3.18—f3.32; 46—48 kg. f3.30— f3.41; 48—50 kg. f3.53—f3.63; 50—52 kg. f3.78; '58—60 kg. f5.56; 6CU-62 kg. f 5.55f 5.88; 62—64 kg. f5.66—f5.70; Bruine: 6062 kg. f 5.75; 6264 kg. f5.87; eendeieren f4. DE KUYPER-TENTOONSTELLING. Rondreizen aanbevolen. Met groote instemming nemen wij het volgende uit de Rotterdammer over: „Uit den kring onzer lezers komt de vraag naar voren of het geen aanbeveling verdient van de Kuyper-expositie, waar mee Amsterdam en de Amsterdammers bevoorrecht worden, een rondreizende tentoonstelling te maken. Ongetwijfeld zullen velen, zeer velen deze interessante verzameling in Amsterdam gaan zien, maar de groote massa kan er tijd noch geld voor vinden. Men zal mogelijk opmerken, dat velen de herdenkingsdagen bijwonen en dan toch in Amsterdam zijn; maar men ver- gete twee dingen niet. Ten eerste laten de bijeenkomsten weinig tijd over om nog iets anders te doen dan te luisteren, te zin gen en te applaudisseren; en in de tweede plaats is het genot en profijt van deze tentoonstelling zeer gering als men er slechts een vluchtig bezoek aan brengt. Men moet zoo iets a tête reposée kunnen bekijken en niet op een donkere achter middag. Het komt ons gewenscht voor de be zwaren van hen, die er nog niet geweest zijn en waarschijnlijk ook niet in Amster dam zullen komen, nu reeds door te geven. Natuurlijk kan men niet van stad tot stad reizen zoodat ieder de expositie als het ware naast de deur krijgt, maar in enkele plaatsen in 't Zuidwesten, het cen trum, het Noorden en het Oosten van ons land zou men toch wel een gelegenheid kunnen openen om aan den wensch van velen te voldoen." BEURSBERICHTEN. vorige koers heden H. Y. A. 440% 447/8 Ned. Ind. Handelsbk. 135% 138Va Philips 318% 324/5 Unilever 143% 144Va A. K. U. 49% 50% Amsterd. 'Rubber 210Vss 216 Kon. Olie 355 869/00 ÏMi Mij. 238 287 Scheepv. Unie 120 123 4 pet. Nederland 1017/M 101 Va 3 pet. Nederland 96% 9613/ie U. S. Steel 43s/8 45% A,naconda 21% 22% U. S. Leather 46/s 4% Beth. Steel 358/s 378/s Adj. Ch. Milwaukee 3% 3% Cities Service lVa 1%6 Intern. Nickel 336/s 34% Shell Union 13 148/s Kennecott 26Vs 27% Radio 5Va 5s/s Gar Foundry 17% 17% Tidewater 12 126/e Midcont. Oil 14Va 14% General Motors 29% 30% Am. Enka 30Va 31 Am. Water Works 8% 9% Republic Steel 13V2 14Vs-15 Continental Oil 22% 24% De verlaging van de surplus-marge te New-York heeft een gunstigen invloed gehad. De beurs was1 in a'Ile afdeelingen vast, maar de omzetten bleven nog ge ring. De koersverschillen waren niet hij- zonder groot en bedroegen voor de groote fondsen 3 a 5 pet. H.V.A. was vast op 447. ongeveer 9 pet. beter. Ook Deli Mij. en Senembah waren vast op plm. 7 pet. hoogere koer sen. De Rubberaandeelen waren ook gun stig gedisponeerd, wegens de iets betere prijs te Londen. Scheepvaartwaarden goed prijshoudend, maar niet belangrijk hoo- ger. In de Amerikaansche shares, die al gemeen 'hoo-ger waren, vooral Steels en Beth'l. Steel ging iets meer om dan gis teren en konden de koersen middenbeurs nog iets oploopen. De Staatsfondsen goed prijshoudend; in deze afdeeling was de ïoung-leening vast op 30% pet. Boternoteering. DEN HAAG. De officieele Deensohe bo ternoteering is heden vastgesteld op f 1,11 Algemeen verbindend verklaring japonnen-conventie. DEN HAAG. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zal dezer dagen de Ne- derlandsche jaiponnenconwentïe op grond van art. 2 ivan de wet op het algemeen verbindend en onverbindendverklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den Minister van Economische Zaken al gemeen verbindend worden verklaard. Deze conventie houdt in de vaststelling van uniforme lelvering en betaling voor namelijk hij den verkoop aan wederver- koopers van japonnenconfectie. Het belang der conventie moet hierin worden gezien, dat zij aan bepaalde vor men van oneerlijke concurrentie een einde tracht te tmaken. GEEN KOLEN-CONVENTIE? ESSEN. Naar wij van bevoegde zijde vernemen zijn de beric'hten in Engelsc'he en Nederlandsche dagbladen, volgens welke te 's-Gravenhage onderhandelingen worden gevoerd om te komen tot een in ternationale kolenconventie, niet in over eenstemming met de feiten. Gedurende den laatsten tijd hebben der gelijke onderhandelingen niet plaats ge had. GOEDERENTREIN DOOR ST00TBL0K GEREDEN. Groote materieele schade. BE'ST. Vannacht is de goederentrein no. 4230 van Eindhoven naar Utrecht nabij het spoorwegstation Best, door een stootblok gereden. De trein stopt ge woonlijk niet te Best, doch deze nacht moest zulks in verband met werkzaam heden op het station, wel. Hierbij was het noodig, dat de trein op een ander spoor werd geleid. Bij 'het rangeeren is, doordat een wissel niet in den goeden stand wals gebracht, de trein op een dood spoor geraakt en op een stootblok g<e- reden. De loccKii'ilsf reed door toet blok en zakte langs den slootkant weg in toet zand. Een zesial wagens werden in el kaar gedrukt en geheel of gedeeltelijk ver nield. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken gebeurd. De materieele schade is aanzienlijk. Het spoorwegverkeer is voorloopig over 1 lijn geleid. Hierdoor ontstond eenige ■vertraging in den treinenloop. Men hoopte de lijn vanmiddag om 1 uur weer vrij te hebben. MAARSCHALK BLUECHER VERLAAT ZIJN STANDPLAATS IN HET VERRE OOSTEN. BERLIJN. De Völkiscber Beobachter meldt: Naar uit Moskou verluidt heeft maarschalk Bluecher, de bevelhebber van het leger in 'het verre Oosten, plotseling zijn standplaats verlaten. Het doel van zijn reis wordt streng geheim gehouden. DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. SJANGHAI. Den geheelen nacht is ten Westen van Sjanghai verwoed gevochten aan de oevers van de Soetoejau, waar de Ghineesche 'en Japansche artillerie elkaar zwaar bestookten. D'e brand in Tsjapei is in 'hevigheid afgenomen. In de meeste wijken waar lage huizen stonden zijn de woningen als stroo verbrand en resten niet meer dan rookende puinhoopen. Het is waarschijn lijk dat de schade honderden xnillioenen Ghineesche dollars bedraagt. Een aanzienlijke menigte dakloozen verdringt zich aan de Westgrens van do internationale nederzetting. De Japansche troepen beweren, dat zij gestadig Nansiang in 'hun greep krijgen. TOKIO. Bevestigd wordt, dat Japan sche oorlogsschepen en vliegtuigen een aanval hebben gedaan op het eiland Amoy en daar de militaire instellingen hebben

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3