Dagblad voor de Provincie Zeeland De naam van de kinderen van Prinses Juliana. EERSTE BLAD Liberale voorspellingen. De strijd in China. De oorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws Verkouden* WW* Dampo Oranje-Nassau vóór van Lippe-Biesterfeld, DONDERDAG 28 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 24 Uitgave: N. V. Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voritetraat 7 0, doei Postrekening 4445S Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA J&bonaeiïssai&gprljs tM9 per JKyslsaJ Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Lone nummers 8 cent Advertentlün 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentlün Dinsdags en Vrijdags f 0.78 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bt] contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen. WAT HET „GEOEFENDE LIBERALE OOG" WAARNAM. Het is nu de tijd van de Kuyper-her denking. Herdacht wordt wat Dr Kuyper op zoo menigerlei gebied heeft mogen doen en ook wordt gelet op de vruchten van zijn arbeid. Want het is ook hier: een ander is het, die zaait en een ander, die maait. In dit verband verdient de aandacht wat nu 17 jaar geleden, een dag na het overlijden van Dr Kuyper, door de liberale „N. R o11. Crt." werd geschreven. Staande bij de baar van Kuyper had dit blad zich den profetenmantel omge hangen. Kuyper was dood en met zijn heen gaan zoo oordeelde dit liberale orgaan was ook zijn werk als staatsman ver dwenen. Op de vraag of Dr Kuyper alsstaats- man iets duurzaams had tot stand ge bracht, meende dit orgaan ontken nend te moeten antwoorden. Op deze gronden: „Kuypers kracht als staatsman school voornamelijk in zijn critischen geest, die vriend noch vijand spaarde. Naar een zetel achter de groene tafel heeft hij nooit gedongen, en dat hij er toch een maal terecht kwam, is waarschijnlijk meer tegen zijn zin, dan uit eigen voor keur geweest. Hij was bovenal man van oppositie, en is dat tot het eind toe ge bleven. Met dit te constateeren wordt aan zijn beteekenis voor onze staatkundige ont wikkeling niet te kort gedaan. Er zijn in het leven van elk volk tijden, waarin aan een critischen geest vóór alles be hoefte is, tijden, waarin de staatkunde als het ware op een dood punt is geko men, en met nieuwe elementen en nieu we gedachten moet worden doortrokken om tot wederopbloei te kunnen geraken. Heeft Dr Kuyper in dien zin iets blij vends gebracht? Heeft hij in ons staat kundig leven elementen wakker geroe pen, nieuwe beginselen op den voorgrond gebracht, waarop een regeeringsstelsel kan gebouwd worden? De toekomst zal dit uitwijzen. Op het oogenblik ziet het er niet naar uit, dat Dr Kuyper uit dit oogpunt beschouwd in de geschiedenis van ons land onder de groote staatslieden zal worden geteld. Het kunstig gebouw, dat hij ineen getimmerd heeft, staat wankel, en het schijnt wel, dat ontbindende factoren reeds werkzaam zijn nog voor het in al zijn pracht werd voltooid. Symptomen van verval waren voor het geoefende oog reeds waarneembaar in de periode van ons staatkundige leven, die den lsten Augustus 1914 afgesloten werd. De oor log en de geweldige maatschappelijke beroeringen, die daarna hebben plaats gehad, en zich nog bij voortduring aan het ontwikkelen zijn, schijnen het proces te hebben verhaast. Mochten wij eene voorspelling wagen, dan zou het deze moeten zijn, dat in de naaste toekomst voor de vrijzinnige gedachte, en het regeeringsstelsel, dat daarop gebouw kan worden, eer een roeping is weggelegd, dan voor de theocratie, die tenslotte in de kern der zaak Dr Kuypers stelsel be- heerscht. Het zijn elementen uit een andere wereld, dan in welke Dr Kuypers gedachten verkeerden, die thans den strijd voeren en naar de heerschappij streven. Zoo zal, bedriegen de voorteekenen niet, over eenigen tijd, wanneer de nieuwe toestand zich heeft geconsolideerd, en het politieke leven langs nieuwe banen zijn geleidelijken gang herneemt, de figuur van Dr Kuyper in de herinnering voortleven, ja als van een, die in zijn tijd van overwegenden invloed is geweest, doch die per slot van rekening toch te zeer buiten de werkelijkheid zijn steun punt gezocht heeft om van blijvende beteekenis voor ons staatsleven te zijn." Wij zijn nu 17 jaar verder en dus "in staat na te gaan wat er aanvankelijk van deze voorspellingen is uitgekomen. De vrijzinnige gedachte en het regee ringsstelsel, dat daarop gebouwd kan wor den, is langzaam maar zeker op den achtergrond geraakt. Het liberale gebouw verkeert in uiterst vervallen toestand. Het trekt nog de be langstelling als historisch verschijnsel, maar het leven van dezen dag gaat er langs heen. Na het sterven van Dr Kuyper hebben we geen vrijzinnig Kabinet meer gekend en enkele dagen geleden scheen het zelfs alsof de erfgenamen van het liberalisme bijeen gekomen waren ter regeling van de liquidatie. Daarentegen zijn de beginselen door Dr Kuyper gepropageerd, nog altijd van levende beteekenis voor ons volk, van Gedurende de crisisjaren was het de opvolger van Dr Kuyper als leider van de A.R. partij en die zijn kracht vindt in de door Dr Kuyper gepropageerde be ginselen, die aan het hoofd van het Kabi net stond. Het was do heer Colijn, die in deze critieke crisisjaren als de leider van ons volk werd beschouwd, en die dat kon zijn, omdat hij onwrikbaar vast hield aan de groote beginselen door Dr Kuyper met onnavolgbaar talent ontwik keld. En thans, bij de herdenking van Kuy pers geboortedag, nu honderd jaar ge leden, is daar een Kabinet, dat geheel in den geest van Dr Kuyper ten aanhoore van het geheele volk uitspreekt: „Te midden van de geeste lijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet ge heel ontkomt, is steeds drin gender de eisch, dat in wet geving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richt snoer worde genomen." Dit is de taal van Kuyper. Dat is mee de vrucht van Kuypers ar beid. De symptomen van verval, die voor het geoefende liberale oog in 1920 reeds waar neembaar waren, zijn symptomen geweest van een krachtig leven. De liberale profetie is er glad naast gebleken. Het werk van Dr Kuyper blijkt ook nu nog van groote beteekenis te zijn voor ons staatsleven. Wij constateeren dit niet om Dr Kuy per omhoog te steken. Maar wel om te prikkelen tot dank baarheid voor wat God ons volk in dezen zoo rijk begaafden dienstknecht heeft willen schenken. Hevige veldslag in Oost-Sjansi. Bij de pas van Niangtsekwan, in Oost- Sjansi, sipeelt zioh thans een verwoede veldslag af tusschen 'de Ghineesche en Japansehe troepen. Beiden geven over- winningsberichten door. De Chineezen 'be richten, dat de Japansehe troepen, blijk baar uit militaire overwegingen, zijn te ruggetrokken. De Japanners melden, dat zij de pas hebben veroverd en Toeng- woetsjan, vier kilometer zuidelijker gele gen, hebben ingenomen. De Japanners beweren de lijken van 13.000 Chineezen te hebben geteld. De Japansehe hoofdmacht trekt langs den spoorweg Tientsin 'Poekau naar bet zuiden. Hier wacht hen een Ghineesche legermacht van 230.000 man onder gene raal Hanfoetsjoe van Sjantoeng. Men ver wacht hier 'binnen enkele dagen een groote veldslag. Japansehe (vliegtuigen hebben Woens dag twee 'keer Taijoean gebombardeerd. Zij wierpen een dertig 'bommen omlaag en vernielden vele -huizen. Meesterlijke terugtocht der Chineezen bij Sjanghai. Buitenlandsche militaire kringen prij zen den Ghineeschen terugtocht uit Tsja- pei en Kiangwan, welke zij een hache lijke manoeuvre noemen, die op meester lijke wijze is ten uitvoer gelegd. D'e Ohineezen en Japanners staan thans bij de spoorbrug over de kreek vlak te genover elkander. Men verwacht dat de Ohineezen deze brug in -de lucht zullen laten ivliegen, zoo-dra de Japanners zul len probeeren er over te trekken. Uit Japansehe bron wordt gemeldt, dat het radio-station en het spoorwegstation van Tsjenjoe door de Japanners zijn be zet. De woordvoerder van bet Ghineesche hoofdkwartier heeft de pers medegedeeld, dat de terugtocht der troepen uit Kiang wan en Tsjapei in volmaakte orde en met weinig verliezen geschied is. In Tsjapei bevinden zich momenteel nog talrijke Ghineesche mitrailleursnes ten, welke nog moeten worden opgeruimd. Daar deze mitrailleursnesten zich veel al op hoo'ge, gunstig gelegen punten be vinden, van waaruit de Chineezen hun tegenstanders gevoelige verliezen toebren gen, hebben de Japanners de grootste moeite, hun veroveringen te consolidee- ren. Vreeselijke gevechten. In gezelschap van Japansehe officieren heeft een verslaggever van de „United Press" een bezoek gebracht aan de bui tenwijken van Kiangwan. Officieel is thans geregeld, welken naam de kinderen van het Prinselijk eohtpaar zullen dragen. De Staatscourant van gisteren bevat het volgend Koninklijk Besluit van 28 October 1937 te dezer zake, dat tevens is opgenomen in Staatsblad nr 5: WIJ WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Gezien Ons besluit van 8 Januari 1937, nr 5, luidende als volgt: WIJ WILHELMINA, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Verlangende, dat de naam van het Ge slacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor 'Ons en voor het Nederlandsche volk zoo dierbare her inneringen zijn verbonden, ook voor de kinderen van Onze beminde Doch ter behouden zal blijven, en over wegende, dat in dit verlangen door Onze Dochter en Haren Gemaal wordt gedeeld: 0|p voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 4 Januari 1937, Kabinet nr 487,H; Hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „ORAN JE-NASSAU" zal worden gedragen door alle kinderen van Onze beminde Dochter, met en benevens den naam, welken Zij aan het Geslacht van Hunnen Vader ont- leenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgaan de naam „ORANJE-NASSAU", zoodat ge noemde kinderen, onverminderd den titel van Prins of Prinses der Nederlanden en de Hun verder toekomende titels, zul len worden genoemd „Prins (Prinses) van ORANJE-NASSAU, Prins (Prinses) van LIPPEBIESTERFELD". Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staats blad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's Gravenhage, den 8sten Januari 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, VAN SQHAIK. Op de voordracht van Onzen Minister van Justitie van den 1 October 1937, Ka binet nr 416,D; Hebben goedgevonden en verstaan: als dag waarop bovenstaand besluit in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst, aan te wijizen den dag, volgende op dien der dagteekening van dit besluit. Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. Het Loo, den 26sten October 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie, G. GOSELING. Uitgegeven den zeven en twin tigsten October 1937. De Minister van Justitie, G. GOSELING 'Geen huis stond er, of het was door granaten gehavend, alle bruggen zijn ver nield en de straten tot puinhopen ge schoten, waarin de groote gaten gapen door de grondmijnen geslagen. Terwijl de Ghineesche vluchtelingen in dichte drommen waren samengepakt, be schoten de Japanners de Sungsing-fa- briek. Vrouwen en kinderen werden in het gedrang onder den voet geloopen. Toen de Japanners den weg naar Sjanghai trachtten schoon te vegen, speelden zich ontzettende tooneelen af. In koelen bloede staken de Japansehe stoot troepen met de bajonet de soldaten, der Ghineesche achterhoede neer, die waren achtergebleven, om vol heldenmoed den terugtocht der hoofdmacht te dekken. V r e e s e 1 ij k ook waren de ver liezen der Japanners. Als een stoomwals rolde het Japansehe leger aan, doch van Ghineesche zijde brak een helsch mitrailleurvuur los, waardoor de Japanners 'bij' honderden tegelijk vielen. Midden tusschen de oprukkende troepen ontploften bovendien voortdurend de Chineesche grondmijnen, tientallen slacht offers in de lucht slingerend. De brand in Tsjapei heeft in tusschen een lengte van vier kilometer en een breedte van drie kilometer bereikt. Dit stadsdeel, eens de woonplaats van een half millioen menschen en een groot in dustrie-centrum, is volkomen vernietigd. Voorbereiding voor nieuwe operaties. Zonder dat belangrijke operaties wor den gemeld, was de activiteit op het front voor Madrid vrij gTOot. D'e troepenver plaatsingen der opstandelingen zijn zeer talrijk. E!r heerscht eenige nervositeit op het geheele front, welke door de regens, welke sedert eenige dagen aanhouden, wordt verhoogd. De opstandelingen hebben gisteren en eergisteren 21 tanks, 68 kanonnen, 350 zware en 1000 lichte machinegeweren buitgemaakt. KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. Dreigend tekort aan predikanten. In verband met de groote vermindering van bet aantal Evangelische theologische studenten aan de verschillende universi teiten, dreigt over zekeren tijd voor de Dhitsche belijdeniskerk een ernstig tekort aan predikanten te ontstaan. De laatste twee jaren is het aantal Elvangelische studenten in de theologische faculteit aan de universiteit van Berlijn verminderd van 403 tot 172, aan die van Bonn van 184 tot 32, terwijl aan die van Tuebingen het aantal de laatste vier ja ren van 940 tot 387 is verminderd. Een onlangs door de regeering afge kondigd decreet verbiedt de belijdenis- kerk, die weigert zich bij de nationaal- socialistiscbe bepalingen inzake gods dienstkwesties neer te leggen, en welker hoofd, ds Niemöller, zich in afwachting van zijn berechting nog steeds in de ge vangenis bevindt, theologische studenten op te leiden. DE BELGISCHE KABINETSCRISIS. De liberalen niet meer afwijzend tegen over een socialistischen premier. Het dagelijksch bestuur van de liberale partij kwam bijeen en keurde de resolutie goed, daags te voren door de liberale fractie uit de Kamer en den Senaat aan genomen. Naar het „Vad." verneemt zouden de liberalen van hun afwijzende houding tegen een socialistischen minister-pre sident hebben afgezien. Zij zouden even wel geen genoegen kunnen nemen met de candidatuur van den socialistischen minister van Financiën, dr De Man, in wien zij voor alles den vader van het Plan van den Arbeid zien. Een can didatuur Spaak of Huysmans of ook nog Brunet zou in ieder geval heel wat gun stiger worden ontvangen. Dte liberale minister van Staat, mr Janson, vreest, dat de crisis van langen duur zou kunnen zijn. HET AFTREDEN VAN Dr SCHACHT. Vast staat, dat dr Schacht gisteren nog niet demissionair was, maar even vast staat, dat zijn heengaan, zooals reeds zóó vaak gezegd, een kwestie van tijd is. Het tijdstip waarop het officieele bericht zal afkomen, is onzeker. Het heengaan van Schacht als minis ter van economische zaken wordt noch bevestigd noch gedementeerd. De leiding van de Rijksbank zal voor- loopig nog wel aan Schacht toevertrouwd blijven, in elk geval tot Februari, daar eerst dan zijn mandaat afloopt. ITALIë ZOU BINNENKORT ZES KRUISERS TE WATER LATEN. Verrassing voor Frankrijk en Engeland. De „Star" maakt melding van een ge rucht, volgens hetwelk Italië bezig zou zijn de andere zee-mogendheden een „ver rassing" te bereiden in den vorm van de tewaterlating, binnen de eerstvolgende zes of zeven maanden, van een zestal kruisers, waarvan vier van bet zware Washington-type, d.w.z. groot 10.000 ton met 24 c.M. geschut bewapend. Bij de Britsche admiraliteit heeft dit gerucht groote verwondering gewekt. Ita lië beeft bet Londensche vlootverdrag van 1936 weliswaar niet onderteekend, en heeft derhalve het recht om te doen wat het wil, doch indien het bericht juist is, worden alle schema's betreffende de vlootsterkten, zoowel van Frankrijk als van Groot-Brittannië omvergeworpen en zullen beide mogendheden zoo spoedig mogelijk ook kruisers moeten gaan bou wen BRITSCH VRACHTSCHIP DOOR TREILER DER RECHTSCHEN BESCHOTEN. D'e „EVening Standaard" publiceert een bericht van Lloyds, volgens hetwelk een Britsch stoomschip door een treiler der rechtschen is beschoten. Het radiostation „Land's End" deelt mede, van het Fransche tankschip „Sche- Binnenland. D'e herdenking van Dr A, Kuyper. De namen der kinderen van Prinses Ju liana en Prins Bernhard. Buitenland. Vreeselijke tooneelen in China. De kabinetscrisis in België. Bouwt Italië kruisers? Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. lucht op en geneest. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. munhardt herazade" het volgende bericht te hebben opgevangen, geadresseerd aan alle Brit sche oorlogsschepen: „Van het Britsche s.s. „Stanray": Een rechtsche treiler heeft schoten op ons gelost en ons op 3Vs mijl afstand van Aviles aangehouden". AANVALLEN OP SCHEPEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het onderzoek naar de nationaliteit der vliegtuigen, die in de Middellandsche Zee een Fransch vrachtschip en een Fransch marinevaartuig hebben aangevallen, beeft nog geen resultaten opgeleverd. De Fransche regeering beeft derhalve zoowel bij de regeering te Valencia als bij de autoriteiten te Salamanca krachtig tegen de aanslagen geprotesteerd, en waarborgen voor de veiligheid van sche pen en vliegtuigen geëischt. EEN WET OP DEN ARBEIDSPLICHT? In een te Schwerin gehouden vergade ring heeft Hildebrandt, de nationaal-so- cialistische gouwleider van Mecklenburg, medegedeeld, dat wellicht reeds in No vember een wet zou worden uitgevaardigd welke den verplichten arbeid invoert. Het nationaal-socialisme, aldus spreker, heeft eerst eiken Duitscher het recht op arbeid toegekend; thans maakt bet voor eiken Duitscher den arbeid tot plicht. Korte Berichten. Theodoor Wolff, de vroegere hoofd redacteur van het „Berliner Tageblatt", is bij beschikking van den rijksminister van binnenlandsohe zaken van de Duitsche nationaliteit vervallen verklaard. Zijn vermogen is in beslag gepomen. Nog 66 anderen zijn van de Duitsche nationali teit vervallen verklaard. Himmler, de chef der Duitsche poli tie, heeft in overleg met het ministerie van buitenlandsche zaken in DuitsChland de volgende boeken verboden: „Kampf der Evangelisöben Kircbe in Deutschland", dat in Zwitserland is uitgegeven, en „So sehe ich Europa", dat te Amsterdam is verschenen. Uit Anchorage in Alaska wordt ge meld, dat tengevolge van een ontploffing in een kolenmijn elf arbeiders om het le ven zijn gekomen. Men vreest dat er nog ■drie slachtoffers zijn. 1 Op de heuvels bij Nazaret'h (Pales tina) woedt een hevige brand. Men ver moedt, dat onruststokers het bosch, dat de heuvels bedekt, hebben aangestoken. i De vertegenwoordiger van den Füh- rer, Rudolf 'Hess, is met zijn gevolg te Home aangekomen. De bond van zuivelboeren in de om streken van New York heeft een alge- meene werkstaking afgekondigd, welke de stad New York met ingang van heden zal treffen. Alle Duitsche handwerkers, die een eigen bedrijf hebben, moeten op order van de autoriteiten leeren boekhouden. Met ingang van 1 April vólgend jaar moeten zij beginnen geregeld en volledig boek te houden, zoowel voor hun eigen gemak als voor het gemak van den be lastinggaarder. i Hitlerjongens en -meisjes te Nord- hausen, in den Earz, leeren op 't oogen blik Spaansch, meldt bet D1. N. B. In het begin van het volgende jaar zullen zij een „Kraft durch Freude"-tocht naar Spanje maken. NEDERLANDSCH-DUITSCHE ONDERHANDELINGEN. In verband met het afloopen der be staande overeenkomst op het gebied van het betalingsverkeer op 31 December a.s.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1