Dagblad voor de Provincie Zeeland Minister Schacht afgetreden. PUROL EERSTE BLAD De onschendbaarheid van ons Grondgebied. De Japanners zetten hun opmarsch voort. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie De grenswijzigingen op Zuid-Beveland. WOENSDAG 27 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 23 De Kabinetscrisis in België Vetwormpjes en pukkels Blijde gebeurtenis ten Uitgave: N. V. Uitgeven-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonneceatgprijï ps? fc?»rtsal Weekabonnementen voor Mi^tsifurg Goe» en Vüssingen f 0,20 Losse nummers 8 cent Advêftsntlën 30 eeret p-?? regsS IngïSfiaden medsdsellsiges 60 cs?st ps? regel Kleine Adverteretiëss Dinsdag» en Vrijdag? f0.75 bij vooruitbetaling AsSvertentiSn onder letter of rsetto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen Nederland en de Duitsche verklaring aan België. Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem naar aanlei ding van de door de Belgische regeering aanvaarde verklaring der Duitsche regee ring betreffende de onschendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging van bet Belgische grondgebied heeft de minister van buitenlandscbe zaken geant woord: De regeering staat nog altijd op het standpunt, dat de onaantastbaarheid van h,et Nederlandsche grondgebied een axio ma is, dat niet het onderwerp kan zijn van met onze medewerking tot stand te brengen regelingen. D'at deze ongewijzigde houding, vooral na de aanvaarding door de Belgische re geering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fran- sche verklaring van 24 April j.l. den in druk zal kunnen wekken van een beschik baarstelling van het Nederlandsche grondgebied als slagveld van Europa, komt der regeering uitgesloten voor. SPOORLIJN SJANGHAI—NANKING BEZET. Japanners veroveren Tatsjang en omsingelen 100.000 man Chineesche troepen. De Japansche troepen die ten Noorden van Sjanghai opereeren hebben de spoor lijn Sjanghai—Nanking bezet op een punt even ten Oosten van Nansiang. De pogingen der Japansche strijdkrach ten, om de centrale stellingen der Chi neesche verdedigingslinies rondom Sjang hai te verbreken, zijn geslaagd. Naar met zekerheid wordt bevestigd, hebben de Japansche troepen 100.000 man Chinee sche troepen in een gebied van 10 vierk. kilometer ten noordwesten van de inter nationale concessie in den val laten loo- gen en afgesneden. Gisteren hebben de Japanners Miaohangsjen en Tat- sjangsjen ingenomen en daarmede de Chineesche stellingen in twee deelen ge splitst. Tegelijkertijd verbrak een ander detachement de Chineesche stellingen ten westen van Tatsjang, zoodat de spoorlijn Sjanghai-Nanking werd bedreigd. Enkele uren later was de spoorlijn afgesneden. Reuter meldt uit Sjanghai, dat men van Chineesche zijde den val van Tat sjang toegeeft. Deze plaats viel na een gevecht, dat het hevigste en meest verwoede is ge weest van den alle tot. dusver in dezen oorlog geleverde gevechten. De Japanners lieten hun troepen voor afgaan door een moorddadige beschie ting door zware bommenwerpers, die ge durende tal van dagen het terrein heb ben voorbereid. Meer dan 100 vliegtuigen hebben hieraan deelgenomen. Bovendien konden door gunstige weersomstandig heden zware gemotoriseerde eenheden worden gebruikt. De val van Tatsjang verandert de si tuatie in dezen sector volkomen en be dreigt de Chineesche troepen, die Kian- goean verdedigen, met omsingeling. De Chineezen zijn gedwongen hun terug tocht voor te bereiden. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de Japanners verder naar het Westen zullen opdringen. Het is reeds daarom onwaarschijnlijk, omdat de verdedigingslinie KiatingNansiang, bijgenaamd „Hindenburglinie", onover komelijke moeilijkheden biedt voor een opmarsch. Vermoedelijk zullen de Japan ners trachten zuiderwaarts op te rukken om Tsjapei geheel te isoleeren. Dan zal Tsjenjoe hun eerstvolgend doel zijn. Het front ten Noorden van Sjanghai loopt thans van Lotien in een halven cirkel langs Nansiang naar Tatsjang en Kiangwan. De Japansche troepen oefenen druk uit langs het geheele front, maar zij vorde ren langzaam daar de Chineezen zich zeer hardnekkig verdedigen. Jean Batten heeft het vliegrecord Australië—Engeland verbeterd. Een overzicht tijdens de enthousiaste verwelkoming bij haar aankomst op het vliegveld Croydon. JAPAN ZAL DOORZETTEN. „Tot China zijn anti-Japansche houding heeft laten varen". D'e woordvoerder van het Japansche ministerie van oorlog heeft tegenover een correspondent van Havas verklaard, dat Japan vastbesloten is, tot het einde door te zetten, om de anti-Japansche agitatie in China voorgoed te onderdrukken. Het Japansche leger zal den strijd niet staken, voordat de Nanking-regeering van elk verder verzet tegen Japan beeft afge zien. Japan beeft geenerlei territoriale ambities in China, doch bet zal geen ge noegen kunnen nemen met beloften der Chineezen, noch met maatregelen, die de Nanking-regeering zal nemen, om de an ti-Japansche agitatie te doen ophouden. Het zal de uitwerking van deze maatre gelen .moeten afwachten, alvorens Izijn troepen terug te trekken. „Japan zal, aldus vervolgde de woord voerder, zoo spoedig mogelijk een einde maken aan de bezetting, doch deze zal, zoo nioodig tien of twintig jaar duren". De anti-Japansche gezindheid zal pas kunnen verdwijnen, nadat ©en radikale wijziging van de onderwijsmethoden re sultaat heeft gehad. Japan wil de integri teit van China niet schenden en het zal de souvereiniteit van China eerbiedigen, doch spontane bewegingen ten gunste van autonome, respectievelijk separatistische regeeringen zijn onvermijdelijk, indien Nanking „de door de bevolking gewensch- te Chineesch-Japansche samenwerking" blijft weigeren. I Koning Leopold ontvangt politieke persoonlijkheden. De Koning heeft gisteren een begin ge maakt met zijn beraadslagingen in ver band met het aftreden van de regeering- Van Zeeland. Als eerste ontving hij den president van den Senaat, den heer Moy- ersoen. Daarna den oud-minister Hymans den Kamervoorzitter Huysmans, en den oud-premier Jaspar. In den loop van den dag zijn de be sprekingen voortgezet. De liberale parlementsfracties, die' trouw blijven aan bet programma van Juni 1936 hebben in een dagorder ver klaard, bereid te zijn hun aandeel in de verantwoordelijkheid te dragen. Zij ma ken evenwel hun deelneming onderge schikt aan de vorming van een regeering, waarvan „samenstelling en leiding een garantie zijn voor een voorzichtige, doch krachtige actie, welke het vertrouwen van het land heeft, die verder aan kwaadwil ligen het zwijgen oplegt en die het buiten land eerbied voor België afdwingt". Het ligt verder niet in haar bedoeliDg beperkende voorwaarden te stellen voor de oplossing der regeeringscrisis. De rexistische Kamerfractie beeft ver klaard, dat de oplossing van de crisis te vens bet punt van uitgang van een nieu we politiek moet zijn, die meer nationaal georienteerd is, de politieke en financieels zeden verbetert en een oplossing zoekt voor de sociale kwestie en voor bet pro bleem van de Vlamingen en Walen. De communistische partij heeft ver klaard, dat de eenige oplossing die bet volk kan bevredigen is, de vorming van een regeering van democratische concen tratie onder leiding van een socialist. De zitting der Kamers, die gistermid dag gehouden zou worden, is op grond van de regeeringscrisis tot nader order uitgesteld. De socialisten wenschen leiding der regieering. De leiders der Socialistische Partij zijn van oordeel, dat de leiding eener regee ring van nationale eenheid aan een socia list zou moeten worden toevertrouwd. Zooals men weet is de Socialistische Partij in het Parlement het sterkst verte genwoordigd, n.l. met 70 van de 202 ze tels. De door de Belgische Werklieden partij aan te wijzen persoonlijkheid zou de Minister van Financiën, De Man, zijn, die Van Zeeland ook tijdens diens afwe zigheid heeft vervangen. BELANGRIJKE PRESTATIE VAN FRANKRIJKS GROOTSTE VLIEGBOOT. Recordvlucht van 5780 K.M. afgelegd. De Fransche vliegboot „Lieutenant de Vaisseau Paris" heeft het afstandsrecord voor watervliegtuigen veroverd. Om 13.45 uur plaatselijken tijd is zij naar de Air France, de Fransche lucht- verkeersmaatschappij, mededeelt, gister namiddag te Maceio neergestreken, wel ke plaats op omstreeks 175 K.M. ten Zui den van Pernambuco aan de Braziliaan- sche kust in den staat Alagos is gelegen. Zoodoende heeft zij sinds haar vertrek uit Port Lyautey in Marokko zonder onderbreking een afstand van 5780 K.M. afgelegd, waardoor zij het vorige record, dat sedert 1935 met 5280 K.M. ten name van de Amerikaansche vliegers Awrill, Mac Ginnis en Wilkinson stond, met 500 K.M. verbeterd heeft. LUXUEUS INGERICHT VLIEGTUIG VOOR MILLIQNNA1R. Voor kapitein George Whittell, een mil- lionnair te San Francisco, wordt op het oogenblik een vier-motorig, geheel uit metaal bestaand luxueus vliegtuig ge bouwd, dat 60.000 pond zal kosten. Het vliegtuig zal dertien passagiers kunnen vervoeren. In het vliegtuig zullen zich bevinden een eetzaal, een conversatiezaal, logeer kamers voor vier personen en eenige andere luxueuse vertrekken. Voor den eigenaar zal bovendien een bad worden gebouwd en het toestel zal daarenboven voorzien zijn van tal van kleine comforts als radio, koud en warmstroomend wa ter en een ijskast. Het vliegtuig zal een actie-radius heb ben van 3300 mijl en een maximum snel heid van 250 kilometer per uur. OVERSTROOMING IN HET GEBIED DER PYRENEEëN. In het gehied der Pyreneeën hebben zich ernstige overstroomingen voorge daan. De Gave is bij Pau buiten haar oevers getreden. Twee dorpen worden door hoog water bedreigd. Verscheidene bruggen zijn reeds door den stroom weg geslagen. Een dijk, waarachter een ander dorp nog bescherming vindt, kan ieder oogenblik bezwijken. De Salat is eveneens buiten haar oevers getreden en overstroomt thans Gouflens, waar het water tot aan de eerste verdieping der huizen staat. Het dorp Salau is volkomen geftsoleerd. Tot dusver zijn geen slachtoffers te be treuren. INSTORTING IN POOLSCHE MIJN. Ingenieur bij bergingswerk gedood. In de steenkolenmijn Woejek 'bij Kat- tpwitz is een gang ingestort, waarbij1 drie arbeiders werden bedolven. Een reddings brigade, welke terstond in de mijn af daalde, slaagde er in de drie slachtoffers, die zwaar gewond waren, te bergen. Tij dens bet bergingswerk deed zich een nieu we instorting voor, waarbij een ingenieur gedood en een mijnwerker gewond werd. Göring heeft het pleit gewonnen. Dr Schacht heeft medegedeeld, dat bij ontslag beeft genomen als minister van economische zaken van bet Duitsche Rijk en dat hij als president van de Rijksbank tot April 1938 in functie zal blijven, om zich dan geheel uit bet politieke leven te rug te trekken. Door dit aftreden is een einde gekomen aan de officieele opperheerschappij van dr Schacht op economisch gebied. In werkelijkheid was bij al sinds April van bet vorige jaar niet meer de „economi sche dictator van bet Dterde Rijk" zooals sommigen hem, bij zijn benoeming tot minister in 1934 noemden. In April 1936 toch werd minister Göring belast met bet toezicht op de buitenlandsche deviezen en de invoer van grondstoffen, een gebied dat voordien tot de onbeperkte bevoegd beden van dr Schacht had behoord. Deze beperkingen gingen nog verder door de benoeming van Göring tot leider van bet economische vierjarenplan in begin 1937. Göring is dus overwinnaar geworden in den strijd, die zich achter de schermen hoeft afgespeeld. Een nieuw meer in Zwitserland. Zaterdag j.l. is op plechtige wijze de groote electrische centrale nabij1 den E't- zelberg, tusschen de bedevaartplaats Ein- siedeln en het meer van Zurich, in dienst gesteld. Ten behoeve van bet krachtsta tion is de grootste hoogvlakte van Zwit serland veranderd in een bergmeer met een inhoud van 92 millioen kublieke me ters, dat een oppervlakte van 11 millioen vierkante meters beslaat. Het ligt 480 meter hooger dan bet meer van Zürich en dit verval dient voor de aandrijving van de tuibines, welke een vermogen van 120.000 pk. ontwikkelen. Aan bet nieuwe meer zijn 107 boeren woningen ten offer gevallen. Voor bet grootste gedeelte der betrokken gezinnen worden nieuwe buizen beschikbaar ge steld. De kosten van bet werk, waardoor het landschapsbeeld volkomen is veranderd, bedragen 65 millioen Zwitserscbe fran ken. Dalende geboortecijfers in Engeland. Na de groote vacantie zijn op alle scho len van Groot Londen 540.000 kinderen voor de laagste klassen ingeschreven. Dit is een vermindering van 58.000 kinderen in één jaar. In 1930 was bet aantal nog 650.000 geweest. Vier millioen radiotoestellen in Frankrijk Volgens een statistiek van het ministe rie van P.T.T., zijn in Frankrijk op het oogenblik meer dan vier millioen radio ontvangtoestellen in gebruik, dus onge veer één toestel op elke tien inwoners. In het afgeloopen jaar is het aantal met on geveer een millioen toegenomen. DIRECTEUR-GENERAAL BELASTINGEN. DER Naar gemeld wordt, zal de secretaris generaal van Financiën, jhr mr Van Asch van Wijck de functie van directeur- generaal der belastingen waarnemen tot de definitieve benoeming van een opvol ger van dr Sinninghe D'amsté, die is af getreden, omdat bij raadsheer in den Hoogen Raad is geworden, is geschied. Binnenland, De Provinciale begrooting 1.938. Geen Zeppelin-verbinding met Indië. D'e onschendbaarheid van ons grondge bied. Do nieuwe burgemeester van O. en W. Souburg. Buitenland. D'e Japanners veroveren Tatsjang. De kabinetscrisis in België. ontsieren het gelaat. Pure! doet ze verdwijnen en maakt de huid zuiver en gezond In doozen 30-60 ct Bij Apoth. en Drog. IMIJNHARDTI Naar de „Telegraaf" vernam is bet zoo goed als zeker, dat de blijde gebeurtenis aan het Hof ten Paleize Soestdijk zal plaats vinden. Alle maatregelen en voor bereidingen worden bier thans getroffen. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Eerste gegevens over October. De directeur van den Rijksdienst der "Werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 4 t.e.m. 9 October 1937 bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 466.800 personen (landarbeiders met 73.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 466.800 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 22.6 pet. (in de vorige verslagweek, 20 t..m. 26 September 1937, was dit per centage 22.5). Het werkloosheidspercen tage voor bn, die de geheele week werkloos waren, was in de eerste verslag week van de maand October in de laatste jaren a.v.: 1934: 24.4; 1935: 28.1; 1936: 28.7; 1937 22.6. Bijl de organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 9 Oct. 1937 in totaal 344.277 werkzoekenden ingeschre ven, onder wie 323.526 mannen. (Het aantal ingeschreven werkloozen op 25 September j.l. ad 332.564 vermeld in het vorige persbericht is abusief, het moet. zijn 322.564). Van deze werkzoekenden waren er 327.030 werkloos, onder wie 311.865 mannen. Blijkens een opgave van den directeur- generaal van werkverschaffing en steun verlening waren einde Augustus 1937 42.803 arbeiders geplaatst bij een werk verschaffing. Hiet bestuur van het-Werkfonds 1934 beeft opgegeven, dat op 12 October 1937 rond 8540 arbeiders aan bet werk waren met behulp van dit fonds. NIEUW SCHIP VOOR NEDERLAND. Komt te Bremen op stapel. Naar „Het Volk" meldt, beeft de Stoom vaartmaatschappij Nederland een nieuw vrachtschip besteld bij een werf in Bre men. Deze boot wordt in 1938 op stapel gezet en zal een jaar later worden opge leverd. Reeds is bet bouwbureau van de Nederland druk bezig met de noodige voor bereidingen. Dat dit schip in Duitschland wordt be steld, vindt zijn oorzaak in de deviezen- moeilijkbeden, waarmede Duitschland te kampen heeft. Door deze bestelling kan dit land een aanzienlijke partij tabak be talen. Onder soortgelijke omstandigheden is reeds eerder een schip voor Nederland scbe rekening in Duitschland gebouwd. Kloetinge niet enthousiast. Het Dagbl. voor Zeeland meldt: Maandagmiddag beeft de Commissaris der Koningin met de leden der grens wijzigingscommissie, de beeren mr Joh. Stieger en J. M. van Bommel van Vloten en eenige ambtenaren der Prov. Griffie een bezoek gebracht aan de gemeente Kloetinge, wat naar wij vernamen in ver band staat met de bekende grenswijzi gingshistorie. Nul minister Van Boeyen er niets voor voelt om de gemeente Kat-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1