Dagblad voor de Provincie Zeeland Het Is nu de tijd. WETTEN EN ZEDEN. De Belgische regeering afgetreden. De strijd in China. Departement van Algemeens Zaken Uit de Provincie Botsing tusschen zandtrein en auto. DINSDAG 26 OCT. 1937 52e JAARGANG No. 22 Belangrijkste Nieuws Ultgsve: N, V. Uitgever* Mastschspplj „Loctor et Emergo" ter exploitatie vsn het bied „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 70, Qoea Postrekening 4445S Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA TkZeeuw Abo«tse!3«n4sprf}8 S?J9 par Weekabonnementen voor Mfddeübufg Ooea en VMaaingen 0.20 Losse nummers I! cent AdvsrtentSSn §0 gent per ï-egs'i IngeKandtEt! Kwdedeeflïigafi éS sent ps? regs! Kleine AdvertentiëE Dinsdags en Vrijdags i 0.75 bij vooruitbetaling AdvertentiËn onder letter of ssotto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting. Tegen het in 1010 onder het ministerie- Heemskerk aanhangig gemaakte -wets ontwerp inzake de echtscheiding, wer den van verschillende kanten bezwaren geopperd. En toen in 1925 het Kabinet-Golijii maatregelen aankondigde om de echt scheiding minder gemakkelijk te maken, werd ook daartegen onmiddellijk bezwaar gemaakt. Het was Mr Marchant, die bij de be handeling van de Justitie-begrooting be toogde, dat door wettelijke maatregelen geen enkel huwelijk kan worden gered, maar dat daardoor wel de immoreele practijken in de hand worden gewerkt. Een wonderlijke redeneering. Omdat de menschen die van elkaar af willen, toch hun doel zullen bereiken, zou de Overheid zich terug moeten trek ken en de verantwoordelijkheid van zich af moeten schuiven. Bovendien, is het wel zoo zeker, dat door wettelijke maatregelen niets kan worden bereikt? Tegen de z.g. zedelijk- heidswetten van minister Regout werden indertijd dezelfde bezwaren aangevoerd, terwijl toch later de zegenrijke werking van deze maatregelen moest worden er kend. Wij hopen dan ook dat het Kabinet met de meeste spoed voorstellen zal in dienen om aan de onwettige, hel rechtsgevoel ondermijnende practijken in verband met de echt scheiding een einde te maken. De kansen voor zulk een ontwerp zijn gunstiger dan ooit. De rechtsche partijen beschikken over een flinke meerderheid. En heeft de Vrijheidsbond niet aange kondigd, dat hij mee wil werken om het levenspeil van de bevolking geestelijk en stoffelijk te verhoogen in een rechtsstaat op Christelijken grondslag? De bezwaren indertijd door Mr Mar chant en vele anderen aangevoerd, tegen wettelijke maatregelen om aan „de echt scheiding door erkend overspel" een ein de te maken, deelen wij niet. Wel echter willen wij onderstreepen de volgende daarbij gemaakte opmerking: „De oorzaak van het kwaad, het steeds losser worden van den huwe lijksband, is de gewijzigde opvatting van het huwelijk die in buitenechte lijke gemeenschap geen schande meer ziet." Dit is ongetwijfeld juist. Alleen, wij zouden het iets anders willen zeggen. Inplaats van schande, zouden wij van zonde willen spreken. Want daar zit de fout. Met Gods geboden wordt niet meer ge rekend. De autonome mensch, zoo heeft men geleerd, geleid door het licht der rede, zal zelf uitmaken wat goed is en kwaad, recht en onrecht. Zoo raakt alle vastigheid zoek. Wat vandaag door den „redelijken mensch" als onzedelijk wordt aangemerkt, is het morgen niet meer. Handelingen die vandaag als schandelijk worden betiteld, kunnen morgen worden toegejuicht. En nu heeft de Overheid op het stuk van de echtscheiding ongetwijfeld een taak, zooals ook door het tegenwoordige Kabinet wordt toegestemd. Verwacht kan worden dat spoedig een hierop betrekking hebbend wetsontwerp zal worden ingediend. Maar zullen de wetten doel treffen, dan moeten ze steunen op de zeden. En daarom moeten wij bij de bestrij ding van dit kwaad niet alleen zien op de Ov e r h e i d, maar is het vóór alles noodig ons volk terug te roepen tot de ge hoorzaamheid aan Gods Woord, opdat het huwelijk weer worde gezien en ge- eerd als een heilige, goddelijke instelling, en het overspel als een zonde tegen de wet des Heeren. RADIO-REDE VAN VAN ZEELAND. SLACHTOFFER VAN DEN LASTER. De Belgische regeering is, na een ka binetsraad, die van 4 tot half 6 duurde, afgetreden. De minister van onderwijs, Hoste, heeft aan de pers de volgende mededeeling overhandigd: „Het kabinet ls vanmiddag bijeenge komen onder voorzitterschap van Van Zeeland. De minister-president deed mededeeling van zijn besluit tot aftreden. De overige ministers meenden, dat het 1 hun plicht was zich bij hem aan te slui ten en het collectieve ontslag der regee ring aan te bieden. Van Zeeland begaf zich daarna naar het Koninklijk paleis. Na zijn vertrek stelden de aftredende ministers den tekst op van een brief aan Van Zeeland, waar in zij uiting geven aan hun gevoelens van trouw en aanhankelijkheid." De Kamer en de Senaat zullen heden bijeenkomen om de voorlezing van den brief, waarin de regeering haar ontslag aanbiedt, aan te hooren. Hoe de aanstaande regeeringscombina- tie er zal uitzien, is voorloopig nog niet te zeggen. Wel is er een neiging om het driepartij dig regeerings verband te doen voortleven, doch daar de socialisten mee- nen, dat zij het minister-presidentschap over de nieuwe regeering voor zich moe ten opeischen, kan dit nogal tot verwik kelingen leiden. In zijn radiorede van gisteravond deel de Van Zeeland mede, dat hij den Koning het ontslag aanbood van het geheele ka binet. Hij herinnerde er aan, dat de beide regeeringen, aan welker hoofd hij heeft gestaan waren samengesteld op de breedst mogelijke nationale basis. De laatste maanden is deze sfeer van eenheid en wederzijdsch begrijpen vertroebeld; een verborgen, moeilijk te preciseeren onte vredenheid maakte zich meester van de elementen waarop Van Zeeland nog steeds rekende. Langzamerhand ontstond een verwarde politieke toestand. Gelijktijdig met dezen ontbindings- arbeid, ontwikkelde zich in het land een campagne van een stortvloed van min derwaardige laster. Daar de oppositie het kabinet in zijn arbeid, in zijn poli tiek niet kan aantasten, koos zij midde len, die een land, dat zich respecteert, onwaardig zijn en ging tot den aanval over op persoonlijke motieven, daarbij vooral trachtende het hoofd der regee ring te treffen. Gedurende maanden heb ik de eene lasterlijke aantijging na de andere moeten afwijzen, om tenslotte zelfs den strijd in het parlement te moeten brengen. In een dergelijke atmosfeer echter was het niet meer mogelijk met vrucht te werken en daar ik het uur daartoe ge komen achtte, wilde ik mij reeds enkele weken geleden uit het openbare leven terugtrekken. Toegevende aan zeer krachtigen aan drang en vreezende anders de dreigen de moeilijkheden te verhaasten, stemde ik er in toe mijn aftreden uit te stellen om de voltooiing van het regeeringspro- gram voort te zetten. Helaas verergerden de zaken tijdens mijn korte afwezigheid noodzakelijk geworden door den staat mijner gezondheid inplaats van te ver beteren. Openlijk brak de crisis uit. De per soonlijke aanvallen begonnen opnieuw. Ten slotte vielen de jongste incidenten voor betreffende de Nationale Bank. Deze incidenten raken mij naar mijn meening rechtstreeks noch persoonlijk. Maar ik kan er niet aan voorbijgaan, want zij zijn gericht tegen de groote instelling waar van ik de eer had, in verschillende func ties, mede te werken gedurende ongeveer 15 jaren. Het is noodzakelijk, dat deze spoedig worden opgehelderd. Door mijn vrijheid van handelen te hernemen kan ik daar zeker aan medewerken. Om kort te gaan, onder dergelijke omstandig heden, in een zoo verwarde politieke at mosfeer, van heftige, onrechtvaardige aanvallen, kan ik niet langer de ver antwoordelijkheid dragen voor de leiding van de politiek van het land. Ik betreur het diep. Ons werk is nog niet geheel geëindigd. Van Zeeland herinnerde er vervolgens aan, dat de financiëele toestand van België kerngezond is; de schatkist is wèlvoorzien. Echter is een laatste waar schuwing op haar plaats: er is vaak weinig tijd noodig om te verwoesten wat gedurende jaren is opgebouwd. Naar Van Zeelands meening is de na tionale eenheid noodzakelijker dan ooit. Van Zeeland zegde allen dank, die hem geholpen hebben in zijn zware taak. Hij besloot met zijn toehoorders op te wek ken eensgezinder en vastbeslotener te blijven dan ooit. Van Zeeland heeft zijn advocaten op dracht gegeven alle tegen hem geschreven persartikelen te verzamelen; hij heeft besloten een reeks processen aanhangig te maken. Men spreekt van een twintig tal. In officiëele Duitsche kringen betreurt men het, dat het aftreden van Van Zee land België en Europa berooft van een staatsman, die met zijn geheele kracht de zaak van den vrede diende. Een amb tenaar van het ministerie van buiten- landsche zaken zeide: „wij beschouwen Van Zeeland als een „eerlijken make laar" voor den vrede, zijn heldere blik reikte tot over de grenzen van zijn land". UITSTEL DER ZUIDZEE, CONFERENTIE? Het is mogelijk, dat de opening der negen-mogendheden-conferentie in ver band met de binnenlandsche omstandig heden in België eenige dagen wordt uit gesteld en dat de conferentie bijvoorbeeld in plaats van Zaterdag a.s. den daarop volgenden Woensdag geopend zal worden. Er is echter nog geen enkel besluit ge nomen. CHINA VERWEERT ZICH HELDHAFTIG. Slechts langzaam wijken de Chlneesche troepen. Den geheelen dag werd gisteren over het geheele Sjanghai-front met groote he vigheid gestreden, rheldt „Un. Press". De Japanners drijven den vijand lang zaam uit zijn stellingen aan het Noor derstation naar Kiangwan. Onder een moordend spervuur der Ja- pansche oorlogsschepen hebben de Ghi- neesche troepen zich langzaam moeten te rugtrekken op hun tweede verdedigings linie. Van Japansche zijde wordt erkend, dat de opmarsch ernstige vertraging onder vindt door de mijnen, die de Ghineezen onder den grond hebben aangelegd en dat de Ghineesche draadversperringen bijna niet te passeeren zijn. Ook hebben de Chineezen alle bruggen achter zich verwoest. Volgens Ghineesche berichten hebben de Japanners getracht, de taktiek, waar mee zij in 1932 succes gehad hebben, te herhalen. Zij hebben namelijk gepoogd, troepen op den oever van de Jangtse bij Lioeho aan land te zetten ten Noorden van Wangpoe, om zoo de Ghineesche troepen te Kiating af te snijden. Volgens mededeeling der Chineezen zouden voor Lioeho twintig Japansche oorlogsschepen zijn teruggejaagd door de Ghineesche ar tillerie. Ook elders zou een Japansche landingspoging geen resultaat hebben op geleverd. Zeer actief was ook de luchtmacht der Ghineezen. Twee aanvallen zijn gedaan bij Hongkioe en Jangtsepoe, waarbij groote branden zijn ontstaan. De verliezen der Japanners bij den aan val op de linie Ta-Tsang-Nanziang zou den volgens de Ghineezen duizend dooden bedragen. Bovendien zouden 30 tanks buiten gevecht gesteld zijn. ZAL BELA KUN DEN KOGEL KRIJGEN? Zijn verdiende loon. Volgens te Warschau uit Moskou ont vangen berichten zal de beruchte com munist Bela Kun op 12 November voor de Komintern terecht staan. Naar verluidt, zal hij er niet van wor den beschuldigd, in verbinding te hebben gestaan met de Trotzki-partij tijdens de Spaansche revolutie; hij zal terechtstaan wegens zijn verraad jegens het bolsje wisme, toen hij in Hongarije den scepter zwaaide, terwijl hij verder nog onder ver denking staat, een aanslag op Stalin te hebben beraamd. Eerst de laatste dagen hebben de kop stukken van het bolsjewisme er lucht van gekregen, dat Bela Kun aan de leiders der Hongaarsche tegenrevolutie de macht had willen overdragen, op voorwaarde, dat men hem een vrijen aftocht waar borgde. Dit voor 18 jaar geleden gepleegd de „verraad" zal hij thans ongetwijfeld met den dood moeten betalen. Ook de uit het groote Berlijnsche brandproces bekende communist Dimi- troff moet in ongenade zijn gevallen, om dat hij Bela Kun in bescherming heeft genomen. Zijn grootste gruweldaden heeft Bela Kun eigenlijk niet in Hongarije bedreven, doch in de Krim, waar hij de onderdruk king der tegenrevolutie tusschen 1921 en 1923 niet minder dan 35.000 menschen heeft laten vermoorden. Daar heeft zich dit onmensch den bijnaam „Beul van den Krim" verworven. LUCHTPIRATEN AAN DEN SLAG. Gisteren is door twee watervliegtuigen van onbekende nationaliteit ten Oosten van Barcelona een bom geworpen op het Fransche stoomschip „Qued Mellah". Een der vliegtuigen wierp twee bom men. Eén der bommen viel op de voor plecht, de ander kwam in het ruim te recht. Dé kapitein gaf zich onmiddellijk rekenschap, dat het schip ernstig was getroffen en na S. O. S.-seinen te hebben uitgezonden, gaf hij order het schip te verlaten. De „Qued Mellah" is gezonken. De be manning werd gered. Terwijl te Parijs nog de grootste be roering heerschte over het luchtbombarde- Meeningen In de Tweede Kamer. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: wettelijke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 3 Juli 1937 tot instelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Algemeene Zaken, is het volgende ontleend: Vele leden beschouwden de instelling van dit nieuwe departement als een ge lukkige oplossing van de vraag, op welke wijze de positie van den leider van het kabinet het best kan worden geregeld. Naar men meende, zullen nu ook zekere bijzondere functies, die tot dusver door den Minister van Binnenlandsche Zaken werden vervuld, door den voorzitter van den Raad van Ministers kunnen worden overgenomen. Met name dacht men in dit verband aan de sluiting van de zit ting der Staten-Generaal. Andere leden verklaarden tegen het instellen van een afzonderlijk, klein mi nisterie, beheerd door den voorzitter van den Ministerraad, geen bezwaar te heb ben. Zij zouden echter niet willen zien, dat hierdoor de functie van dien voor- zittei zou worden tot een Minister-presi dentschap, waaraan min of meer ver gaande bevoegdheden zouden zijn ver benden. Zulk een ambt toch zou zich in den huidigen partij enstaat kunnen ontwikkelen als eén doeltreffend instru ment tot overheersching door een be paalde partij, en zou tevens den scheids muur nog hooger maken, dien de regen ten tusschen Kroon en volk hebben op gebouwd. Weer andere leden juichten de instel ling van een nieuw departement niet toe. Naar hun meening verzet de nog steeds geldende eisch van groote soberheid in de staathuishouding zich tegen een uit breiding van den openbaren dienst in dezen vorm. Een aantal leden achtte de instelling van het hierbedoelde departement, als die inderdaad gelijk zij meenen zui ver op utiliteitsgronden heeft plaats ge had, eigenlijk overbodig. Naar hun oor deel toch is het zeer wel mogelijk, dat het voorzitterschap van den Ministerraad met al zijn bemoeiingen wordt waarge nomen door den Minister van Binnen landsche Zaken. ment van het a.s. „Qued Mellah", werd uit Fort Mahon gemeld, dat wederom een watervliegtuig van onbekende nationali teit, dat gisteren boven de haven van For- nells, aan de Noordkust van Minorca vloog, bommen heeft geworpen op den Franschen jager 91, die door het mini sterie van Marine ter beschikking van de „Air France" was gesteld. Het schip werd door een bom getroffen, zoodat er brand ontstond. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Er zal een zorgvuldig onderzoek inge steld worden, o.a. naar de nationaliteit van de piraten-vliegtuigen, waaromtrent gegevens echter vooralsnog ontbreken. Zoodra deze inlichtingen zullen zijn verkregen, zal de Fransche regeering overwegen, welke besluiten naar aanlei ding van deze ernstige incidenten moeten worden genomen. Intusschen is een oor logsschip derwaarts gedirigeerd. Korte Berichten. Er is een staking uitgebroken onder het personeel van den sleepdienst van de binnenvaart te Antwerpen. De staking is bijna algemeen. Men vreest, dat zij zich zal uitbreiden tot de binnenvaart zelf. PRINSES HERMINE TERUG OP HUIZE DOORN. Gisteravond ia prinses Hermine, de echtgenoote van den ex-keizer, die in midden-Augustus naar Duitschland ver trok en daar een blindedarm-operatie on dergaan heeft, op huize Doorn terug ge keerd. Prinses Hermine heeft, nadat zij het ziekenhuis heeft verlaten, voor volledig herstel een maand in Noord-Italië door gebracht. Verschillende bloemstukken, waaronder vele van particulieren uit Doorn en om streken, zorgden met de aangebrachte versiering voor een feestelijke sfeer op Huize Doorn. DE EERSTE KAMER BIJEEN. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 2 November 's avonds half negen en 'a Woensdags d.a.v. 11 uur. Dë voorzitter zal Dinsdagavond mededeeling Binnenland. Dë Tweede Kamer over het Departement van Algemeene Zaken. Noodweer in de Palembansche Boven landen. Buitenland. Het Belgische kabinet afgetreden. De Ghineezen verdedigen zich dapper. Bela Kun in ongenade? Fransche schepen door vliegtuig gebom bardeerd. doen van het besluit der centrale afdee- ling. Hij is voornemens aan die afdeeling voor te stellen Dinsdagavond nog in de af deelingen te doen onderzoeken een aan tal wetsontwerpen, waaronder dat tot wij ziging der Motorrijtuigenbelastingwet en de wet tot instelling van een Verkeers- fonds, inzonderheid met het oog op het belang der tertiaire wegen, voorts 's Woensdags 3 November na de open bare vergadering de wetsontwerpen tot verandering in de grondwet in de afdee- lingen te doen onderzoeken. PROF. MR P. J. M. AALBERSE LID VAN DEN RAAD VAN STATE. Bij Kon. Besluit van 20 October 1937 is, met ingang van 10 November 1937, benoemd tot lid van den Raad van State: Prof. Mr P. J. M. Aalberse, minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. AANTAL RADIO-ONTVANGTOESTELLEN IN NEDERLAND. Op 20 September j.l. waren, blijkens de voorgeschreven aangifte, in ons land 661.169 personen in bet bezit van een radio-ontvangtoestel. Het aantal aangeslotenen op radiodis tributie-inrichtingen bedroeg op dien da tum 348.795. BIETENSCHIPPERS EN ZONDAGSRUST. Antwoord op vragien van den heer Kersten. Op schriftelijke vragen van den heer Kersten betreffende het uitsluiten van het varen van bieten van schippers, die "ge wetensbezwaren hebben tegen bet varen op Zondag, heeft de heer Van Buur en, Minister van Waterstaat, geantwoord: De minister van Economische Zaken heeft in September 1934 toegezegd, dat aan de bedoelde gewetensbezwaren zoo veel mogelijk zou worden tegemoet geko men. Het is den minister, die sedert kort de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de wet van 5 Mei 1933 draagt, geble ken, dat door de bevrachtingscommis- sie ernstig in die richting is gestreefd; door de deswege getroffen regelingen is alleen niet tegemoet gekomen aan de ge wetensbezwaren van hen, die ook voor gevallen van uiterste noodzaak, n.l. als het continubedrijf der suikerfabrieken in bepaalde omstandigheden zou worden ver stoord, die bezwaren onverminderd hand haafden. De Minister is bereid de mogelijkheid van verdere tegemoetkoming na te gaan, doch acht het uitgesloten, dat een even tueels wijzig'ig der getroffen regelingen nog in de huidige, reeds vergevorderde campagne van invloed zou kunnen zijn. AUTO VERBRAND. INZITTENDEN MET DEN SCHRIK VRIJ. Gisteravond ongeveer zes uur heeft te Biezelinge bij wachtpost 36, bij de woning van den heer de Nooijer, een ernstige botsing plaats gehad tusschen een zandtrein, komende uit de richting Schore en een auto van de Lavo-garaga uit Goes, waarin gezeten waren de hee ren Gebrs Klooté, wonende te Goes (Op ril Groote Markt), en Vlissingen en den heer Jobse, wonende Scheldestraat te Goes. Het is daar een onbewaakte overweg, echter met een vrij goed uitzicht. De bestuurder zag echter de lichten van den trein niet (het was nevelachtig weer), zoodat tot hevige schrik van de inzittenden een botsing plaats had. De auto werd ongeveer 14 M. langs de spoorbaan meegesleurd en geraakte vrij wel direct in brand. De drie inzittenden konden zich echter nog uit den wagen wringen. Twee hunner kwamen er zoo

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1