Pijlen in de hand van een held. HET STOFFENHUIS -GOES A. C. van der Rest EERSTE BLAD JAPON- en MANTELSTOFFEN De strijd in China. Radio-telegrammen met Vliegtuigen op Indië. T kik ZATERDAG 23 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 20 NIEUWE ZENDINGEN Een leder staat verbaasd Ass.-Apotheker te Goes verkrijgen kanl Lange Kerkstraat 42 Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goe» Postrekening 44458 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 DirecteurHoofdredacteur: R. ZUIDEMA Dagblad voor de Provincie Zeeland Abonnementsprijs f 7*0 p?y kwssfsal Weekabonnementen voor Mtódeüfcurg Goes en Yüsslngen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent pe? regel Ingezonden medsdeeh'ngen ÉS csrA psr regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdeg® f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Het eene geslacht gaat en het andere komt. De oude garde die langen tijd en onder zoo moeilijke omstandigheden het Chris telijk volksdeel is voorgegaan, mannen als Kuyper en Lohman en zoovele ande ren zijn weggenomen of staan aan den avond des levens. Eu de mannen die thans leiding ge ven, die vooraan staan op meer of min der belangrijke posten: ook voor hen breekt de tijd aan, dat ze hun krachten voelen minderen. Ook dit geslacht zal niet blijven. Daarom is het zoo noodig dat straks weer een nieuwe generatie gereed staat om hen die vallen te vervangen en hun taak over te nemen. Mannen, bezield met dezelfde liefde voor Gods Koninkrijk, maar ook toege rust met de noodige kennis om straks met de vijanden te kunnen spreken in de poort. Dat was voorheen het ideaal van el- ken vromen Israëliet. In den 127sten Psalm worden de zonen der jeugd vergeleken met de pijlen in de hand van een held. Welgelukzalig zoo roept de zanger uit de man, die daarmede zijn pijlko ker gevuld heeft! Zij worden niet be schaamd, wanneer zij spreken met de vijanden in de poort. Als pijlen in de hand van een held! Met welgevallen staart de vader op de zonen der jeugd, de hope der toekomst Zij kunnen hem dezelfde diensten bewij zen, die welversneden pijlen kunnen be wijze aan den krijgsman. Eu als hij zeil niet meer kan gaan naar de poort de plaats waar vroeger in het Oosten de rechtszaken werden afgedaan om daar met zijn tegenstanders te spreken en zijn zaak te verdedigen, dan staan daar zijn zonen als welgeoefende strijders, gereed om zijn taak over te nemn. En dat is ook in onze dagen noodig. De vijand slaapt niet. Zij die vasthouden aan Gods Woord worden, althans in ons land, niet meer als vroeger achteruit gezet en gehoond. Maar principieel is er toch niets ver anderd. De tegenstand is gebleven en is er niet minder gevaarlijk om. Alles wordt er thans op toegelegd om, zooals indertijd een der sociaal-democra tische voormannen het uitdrukte, de harten te revolutioneeren. Een sterke propaganda wordt gevoerd om hen die in Jezus' naam gedoopt zijh, af te trekken van het Woord van God, en ze tot ontrouw aan hun vaandel te verleiden. Nu eens door te speculeeren op hun onkunde, en dan weer door hun dieper inzicht te prijken, hun zelfstandigheid hoog te roemen en ze als een eervolle onderscheiding, onder de bewusten te rangschikken. Niet minder dan vroeger is er daarom in onzen tijd behoefte aan wel toegeruste strijders, in staat om met de tegenstan ders te spreken in de poort. Vol verwachting is het oog gericht op de zonen der jeugd. Gelukkig de K e r k die daarmede haar pijlkoker gevuld heeft. Als in de lijn des Verhonds een nieuw geslacht opkomt, dat den strijd des geloofs wenscht te strij1- den. Gelukkig het land als in staat en maatschappij de zonen der jeugd een plaats vragen, onder de banier van Ko ning Jezus, wanneer ze hun jonge 'kracht en hun vurige geestdrift stellen in den dienst des Heeren. Maar dat alles gaat niet zonder ern stige voorbereiding. Als de jonge menschen straks de plaat sen der ouderen zullen innemen, dan is het noodig dat ze bekwaamd en gevormd zijn. Nu meer nog dan vroeger, omdat de vraagstukken zooveel ingewikkelder zijh geworden en de verwarring zoo groot is. Het is toch een gewoon verschijnsel in onze dagen dat zij, die Gods Woord ver werpen, het pleit zeggen te voeren voor sen Christelijke staatkunde, dat men de namen van mannen als Calvijn en Groen van Prinsterer misbruikt, om te beter de door hen 'beleden beginselen te bestrijden. Daarom is noodig liefde voor en kennis van de beginselen die zijn naar het Woord Gods. Niet zonder vrees blikken vele ouderen de toekomst tegen. En daar is reden voor. Be tegenstanders zijn zoo sterk en de verleiding van velerlei aard is zoo groot. Wee degenen, die te midden van den WIJ ontvingen zoo Juist Vraagt U even onze stalen aan en U zult een juist beeld krijgen van wat de laatste mode brengt. KNIPPATRONEN naar MAAT van elk model, voor ieder figuur. Onze bevoegdheid volgens Rijks- Nijverheidsacte waarborgt U onbe rispelijke coupe en technische voor lichting. Wij zijn gaarne tot Uw beschikking. OPRIL MARKT - TEL. 339 OP MODEGEBIED STEEDS TOONAANGEVEND strijd staan als ongewapenden en die het noodige onderscheidingsvermogen missen om vrienden en tegenstanders te kunnen onderscheiden. Daarom is het zoo noodig dat aan de jeugdorganisaties, ook door de ouderen, volle aandacht wordt geschon ken. Aan deJongelingsvereeni- gingen, deArja- en Propa- gandaolubs, waar de zonen der jeugd zich in den wapenhandel kunnen oefenen en waar zij zich onder den zegen des Heeren kunnen ontwikkelen tot pijlen in de hand eens helds. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Maar om de jeugd te krijgen of te hou den is het noodig dat ze niet aan zichzelf wordt overgelaten. Verstaan wij het wel: wij hebben de jeugd noodig, maar de jeugd, zal ze zioh ontwikkelen naar den eisch des wegs, heeft de ouderen noodig. Sjanghai schudt op zijn grondvesten. Chineesche successen? Bij het aanbreken van den dag heeft de Japansche luchtmacht gisteren Poe- toeng en Tsjapei zwaar gebombardeerd. De ontploffingen waren van een gewel dige kracht en deden Sjanghai op zijn grondvesten schudden. In den loop van den nacht zijn be richten ontvangen, die bevestigen, dat de Chineesche tegenaanval geleid heeft tot een herstel van het Chineesche front en o.m. in staat heeft gesteld de uitsprin gende Japansche frontpunt, die Tatsang bedreigde, te verkleinen. De woordvoerder van het Japansche leger heeft daarentegen ontkend, dat de berichten uit Chineesche bron over Chi neesche successen aan het front van Tat sang en Kwangfoe juist zouden zijn. Ten Noorden van de Gele Rivier ont wikkelt zich een veldslag, die zal beslis sen over het lot van Sjantoeng. De Chineezen hebben de dijken van de Toesjerivier doorgestoken, zoodat een groot gedeelte van het gebied benoorden Joetseng onder water is gezet, waardoor de Japansche opmarsch in Zuidelijke rich ting wordt belemmerd. Een Japansche divisie is er in geslaagd vijftien kilometer ten westen van den spoorweg PekingHankau de Tsjang- pausjau te bezetten. Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat de Japansche troepen op het front TientsinPoekau terugtrekken op Tesjien onder den druk van de Chineesche troe pen. Naar van Chineesche zijde wordt ge meld zijn de Chineezen er in geslaagd Pingjoean te heroveren. Te Sjinko in Sjansi zijn de Chineesche troepen, die op het kritieke oogenblik versterkingen ontvingen er in geslaagd de heuvels rondom deze plaats te her overen. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier te Sjanghai heeft de pers medegedeeld, dat de Chineesche tegen aanval, die gisteravond werd ingezet, tot verscheidene plaatselijke successen ge leid heeft. ROME AANVAARDT GEHEEL HET BRITSCHE PLAN. Groote moeilijkheden te Londen. In de zitting van de subcommissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burger oorlog, die gistermiddag aanving, deelde de Sovjet-Russische gedelegeerde Maisky mede, dat zijn regeering niet bereid was, de rechten van oorlogvoerenden aan de beide strijdende partijen in Spanje toe te kennen, voordat alle vrijwilligers zou den zijn teruggetrokken. De Italiaansche gedelegeerde Grandi verklaarde, dat zijn regeering zonder aar zelen alle negen punten van het Brit- sche plan aanvaardde onder dit eene voorbehoud, dat alle andere leden van de commissie het plan in denzelfden geest zouden aanvaarden. Drie ernstige moeilijkheden kwamen in de zitting, die vier en een half uur duurde, aan het licht. De eerste was het Italiaansche voorbehoud, dat alle andere gedelegeerden met het Britsche plan moesten instemmen, de tweede moeilijk heid was het aandringen van den Sov jet-gedelegeerde op een volledige terug trekking van de vrijwilligers, voordat de rechten van oorlogvoerenden worden toe gekend, en de derde moeilijkheid was de door de Italiaansche en Portugeesche gedelegeerden afgelegde verklaring, dat hun regeeringen zich niet gebonden kon den achten tot aanvaarding van eenige cijfers, welke door de naar Spanje te zenden commissies omtrent het aantal van haar vrijwilligers, die op het oogen blik in Spanje strijden, zouden kunnen worden gepubliceerd. Te Londen geeft men zich er wel reken schap van, dat de commissie nog ernstige moeilijkheden in het vooruitzicht heeft. Men is niet geneigd deze moeilijkheden te onderschatten, doch anderzijds be schouwt men den toestand niet als hope loos. DREIGENDE KABINETSCRISIS IN BELG IE? In verband met de geruchten over de mogelijkheid van een regeeringscrisis in België naar aanleiding van het onderzoek van 't parket bij de Nationale Bank naar feiten, die tijdens het vice-gouverneur- schap van den heer Van Zeeland zouden 'hebben plaats gehad, is bij informatie in de Wetstraat gebleken, dat men deze mo gelijkheid niet uitschakelt. Men weet daar weliswaar nog niets af van de inzichten van den heer Van Zee land, die, zooals men weet, in het huiten- land met vacantie is, doch men voegt hieraan toe, dat hij in de eerste helft van de volgende week naar Brussel terugkomt en daar waarschijnlijk definitief zijn hou ding zal vaststellen. Men voegt eraan toe, dat de heer Van Zeeland zeer vermoeid is en vraagt zich af, of hij nog wel den moed zal hebben, aan het hoofd der regeering te blijven na de aanvallen, waaraan hij nu al sedert maanden blootstaat. HOE GIJON BEZET WERD. Een correspondent van de Times meldt: Op den avond vóór den val van Gijon maakten de 'leider der regeering, Belar- mino Tomas en de leden van zijn kabi net, die nog over waren, van den mist gebruik om te ontsnappen, deels door middel van vliegtuigen, deels over zee. Daarna 'volgde een herhaling van wat te Santander is gebeurd. Toen de leiders uit Gijon waren .ge vlucht, openden de leden van de Guardia d'Assalto en van de Guardia Civil de gevangenissen, wapenden de arrestanten, die toen de wacht betrokken bij de open bare -gebouwen om te beletten dat deze vernield zouden worden. De huizen werden veisierd met de kleu ren van de opstandelingen. Aanhangers van Franco bezetten het radiostation Gijon en zonden het bericht uit, dat de stad zich overgegeven had. De schepen der opstandelingen, die de haven geblok keerd hielden, hielden ettelijke booten met vluchtelingen aan, maar >de leider van de regeering, Tomas, is blijkbaar door de mazen van het net geslipt. Kort na drie uur 's'middags rukten de eerste troepen der opstandelingen de stad binnen, later gevolgd door de hoofd macht; de soldaten werden luidruchtig toegejuicht. Al waren de troepen zeer vermoeid door de geforceerde marschen van de laatste dagen, toch spanden zij' zich tot 'het uiterste in om Gijon zoo spoedig mogelijk te bereiken en vernieling zoo vee'1 -mogelijk te voorkomen. Nu het front op Asturië is ineenge stort, bieden de mijnwerkers in Sella ook niet meer 'dien hardnekkigeni weerstand, welke de campagne in Noord-Spanje we ken lang heeft opgehouden. Zij zijn op de vlucht geslagen en velen zijh gevangen genomen. De voedselsituatie van Gijon is wanhopig, maar reeds is een schip met levensmiddelen uit Santander naar Gijon vertrokken en met vrachtauto's worden ook de noodzakelijkste levensbehoeften naar 'Gijon getransporteerd. Met Ingang van 1 November wordt de dienst geopend. Met ingang van 1 Nov. wordt een dienst geopend voor de wisseling van ra- dio-telegramanen met vliegtuigen op de luchtlijn AmsterdamBatavia v.v. De overbrenging van deze telegrammen geschiedt door het radiostation van den luchtvaartdienst op Schiphol, indien zij bestemd zijh voor of afkomstig van vlieg tuigen tusschen Amsterdam en Gaïro, en door het kuststation Scheveningen-radio, indien zij bestemld zijln voor of afkomstig van vliegtuigen tusschen Caïro en Ba tavia. Op deze radio-telegrammen zijn de be palingen en tarieven van toepassing, wel ke gelden in het radio-telegrafisch ver keer met vliegtuigen via een Neder- landsch landstation. Tevens wordt met ingang van denzelf den datum een radio-telegrafische dienst geopend tusschen Ned.-Indië en vliegtui gen op de route AmsterdamBatavia, door tusschenkomst van Ned.-Indische lands tations. Korts Berichten. Von Ribbentrop, de Duitsche ambas sadeur te Londen, is in gezelschap van vrouw en dochter naar Rome vertrokken. Tijdens een storm op de Zwarte Zee zijn drie visschersschepen vergaan. Daar bij hebben 21 menschen het leven verlo ren. De bemanning van vijf andere in nood verkeerende visscherscbepen zijn gered. De hertog van Windsor en zijn echt- genoote hebben tot besluit van hun stu diereis door Duitschland, een bezoek ge bracht aan Hitler, in diens buitenverblijf Ober Salzberg. De Telegr. had medegedeeld, dat ko ning Leopold zich ter gelegenheid van de groote jachttentoonstelling te Berlijn op 3 Nov. a.s. naar de Duitsche hoofdstad zou begeven, waar zich voor dezelfde ge legenheid nog andere buitenlandsche staatshoofden zouden bevinden. Dit be richt wordt te Brussel tegengesproken. J mm TOCH KANS OP VERHOOGING VAN BRANDSTOFFENTOESLAG? Nog geen definitieve beslissing. De mededeeling van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen, dat de brandstoffentoeslag voor steun trekkende werkloozen op denzelfden voet moet worden geregeld als het vorige jaar, beteekent niet, dat eenige verhooging ge heel van de baan is. De mededeeling is gedaan om den ge meentebesturen tijd te geven voor het nemen van de noodige voorbereidende maatregelen. De wenschen, die door ver scheidene gemeenten en door vakcentrales zijn geuit, worden nog overwogen. Van het resultaat daarvan valt echter op dit oogenblik niets te zeggen. HET GARNIZOEN VAN HARDERWIJK Ook achttiende R. I. en eerste regiment veld daarheen. Naar wij vernemen, zal bij de ophan den zijnde legeruitbreiding en reorgani satie het 18de R. I. uit Amersfoort naar Harderwijk worden overgeplaatst, zoodat dan de geheele zevende infanterie bri gade, bestaande uit het 7de, 18de en 20- ste R. I. met den brigadestaf te Harder wijk gelegerd zal zijn. Ook het eerste regiment veldartillerie, thans te Utrecht, zal dan in Harderwijk in garnizoen komen. RADIO-ONTVANGST WORDT BESCHERMD. Minister overweegt wettelijke regeling. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft in overweging de indiening van een wetsontwerp tot bescherming van de radio-ontvangst. Het desbetreffende voorontwerp is ge baseerd/ otp het rapport, dat de com- missie-Sc'hönfeld in 1936 heeft uitge bracht en waarin zij een reeks voorstellen heeft gedaan om de radio-ontvangst be langrijk dtoringvrij te maken. Volgens de ontworpen regeling zullen drie luisteraars over storing bijl radio- ontvangst van de Neder! andsohe stations kunnen klagen bij; de hiervoor bestemde afdeeling van den technischen dienst der P. T. T. De ontworpen regeling bevat een aan tal storingnormen en voorschriften, waaraan electrische toestellen zullen moeten voldoen. Bij een in te stellen oommissie van advies zal tevens hooger beroep open staan van beslissingen van den Radio-Gontrole-dienst. over wat men al bij Diè sorteeringl Diè voorraad I Diè kwaliteiten 1 Diè prijzen I en Diè coulance 1 't Is werkelijk een genoegen om dèèr zijn Geneesmiddelen, Homoeopa thic, Kruiden, Verband- en V'er- plegingsartikelen, Instrumenten, Ban dages. Breukbanden, Buikbanden, Elastieken Kousen enz.. Chemicaliën en Drogerijen, Babyverzorgings middelen, Toiletbenoodigdheden, Eau de Colognes, Parfumerieën en Geschenkdoozen te halen I Telefoon 168. Binnenland. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Rijksbegrooting. Regeeringshulp aan kleine tuinders. Buitenland. Weer moeilijkheden in de Londensche commissie. Behalen de Chineezen successen? Dreigende Kabinetscrisis in België? BESTRIJDING WOLHANDKRAB. Door de in Februari 1936 te Amers foort ingestelde commissie tot bestrijding van de wolhandkrab is een uitvoerig ver slag gepubliceerd van een te Zwolle ge houden vergadering, waarin verschillende middelen ter bestrijding van 'de wolhand krab werden besproken. In het gebied van Rijn, Maas en Schelde is de plaag nog niet van gToote beteekenis; het is echter te vree zen, dat 'hier in de komende jaren een sterke toeneming van het aantal wol- handkrabbeni zal optreden, te meer daar eisterfte tengevolge van het plotseling spuien van groote 'hoeveelheden zoetwa ter in de hierbij behoorende voortplan- tingsgebieden niet te verwachten is. In de niet van stuwen voorziene be nedenloop van 'Rijn en Schelde is '(voor zoover thans bekend) geen bestrijding mogelijk. In hoeverre bescherming van kleinere vischgebieden door locale vangapparaten technisch en economisch uitvoerbaar is, zal door nader onderzoek moeten blijken. Voor de palingfuikenivisscherij vormt het aanbrengen van een wijdmazig Ikeer- netje voor de eerste inkeling van de fuik een zeer practisch en goedkoop bestrijL dingsmiddel. Biologische bestrijding is waarschijn lijk onmogelijk evenals ook bestrijding met behulp' van electriciteit. Oeverbeschadiging door wolhandkrab- ben is in de Noordelijke provinciën her haaldelijk geconstateerd, zonder dat het tot nog toe tot ernstigen oeverafslag ge komen is. Ook in dit opzicht blijft waak zaamheid, vooral in het Zuiden des lands geboden. De Commissaris der Koningin be zoekt Maandag 1 November a.s. de ge meenten Serooskerke (W.), Oostkapelle, St.-Laurens en Vrouwenpolder. De a.s. blijde gebeurtenis bij het Prinselijk Paar. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Oranje- vereeniging zich reeds enkele weken bezig gehouden met het voorbereiden van een optocht op den avond van den dag waarop de blijde verwachting in ons Vorstenhuis verwezenlijkt wordt. Reeds vele vereenigingen gaven zich voor mede werking op, zoodat in een dezer dagen gehouden ledenvergadering besloten werd bedoelden optocht te houden en ook een kinderfeest te organiseeren. Bit laat ste natuurlijk in een zaal, en toeganke lijk voor alle schoolkinderen van een nader te bepalen leeftijd. Intusschen kunnen wij mededeelen, dat ook het bestuur van „Uit het Volk—Voor het Volk" in zijn deze week gehouden vergadering plannen voor eenige feeste lijkheden bij de a.s. blijde gebeurtenis heeft besproken en deze in de op Don derdag a.s. in de bovenzaal dér Vereeni- ging met de buurtcommissies te houden vergadering nader zal toelichten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1