DE ZEEDW f! D K 82 m TEGEN DEN STROOM vrouwen 'wisselen zijn dan k in het in het gebruikt, maar in lijven de iettegen- ep thans lerkomst. THIEME jouwers. - Schroeweg 13, Telef. 216. TWEEDE BLAD FEUILLETO N. Uit de Provincie. ZUID-BEVELAND. GOES. WALCHEREN. Domburg. Gaarne berichten we op ver zoek van eenige dames dat men nog niet heeft afgezien van het voornemen om een baby-uitzet(ten) te schenken ter gelegen heid van het a.s. blijde gebeuren in ons vorstelijk gezin, al verwacht Domburg dan ook geen Januari-baby's. UNOX FIJNSTE VLEESCHWAREN- EN CONSERVENFABRIEKEN - OSS Onderwijs li SA6-09I leenten Kortgene, laat, Wissenkerke d, worden Adver- Donnementen aan- Mej. Wed. G. DE issenkerke. T WAS N0CD1Q EN IK NAM 24 POND AF. Vlijn gezondheid verbe» terde aanmerkelijkl Nieuwe, gemakkelijke jlugge vermageringsme thode, In vloeibaren vorm. Kennisaen raadden mij BonKora aan. Ik nam in 7 weken 24 pond at. Thans weeg ik slechts 112 pond. Mijn gezond heid is aanmerkelijk verbeterd. schrijft Mevrouw Carry Gray, nachadelijke, aangena- smiddel doet dikte ver- „3-graden" kuur. Drie- r, drievoudige snelheid. *a. Eet fliniizooals be- BonKora-verpakking. geen schadelijke be- ze kuur bevordert Uw LijKe uiK.ce mee o w aan- ederven. Koop vandaag BonKora f. 2.25 alom apothekers en erkende lichtingen bij het Bon- igei 115, Amstcrdam-C. i GOES verkrijgbaar MULDER, Ass. Apoth kstraat 17. Tel. 415. verkrijgbaar In de 3ISTERIJ de Roode Pilaren en Middelburg Peenmolens, Feder- lsorteerders, Cirkel- idhout, 2 gebruikte tor kracht en Aard- VAN VRIJDAG 22 OCTOBER 1937, Nr 19 DE KOLENBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN. Blijft voor dezen winter ongewijzigd. Zooals gemeld hebben vertegenwoordi gers van de zaven grootste gemeenten onlangs een bespreking met den minister van sociale zaken gehad, waarbij den minister o.m. werd gevraagd den bijslag voor werkloozen met 25 'pet, te verhoogen, Naar „Het Volk" verneemt heeft de minister thans aan de gemeentebesturen bericht dat de brandstoffenbijslag voor dezen winter ongewijzigd blijft. GRONDWETSWIJZIGING IN EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer is voornemens de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdag 2 November a.s., des avonds te half negen. Aan de centrale afdeeling zal worden voorgesteld, in de afdeelingen te doen onderzoeken op Woensdag 3 Noivember, des voormiddags te elf uur de ontwerpen van wet houdende verandering in de Grondwet, benevens een aantal andere ontwerpen, die dan door de Tw&ede Ka mer zullen zijn afgedaan. DE BRANDSTOFFENVOORZIENING. Op de vragen van den beer Win koop betreffende de brandstoffenvoor- ziening in het winterseizoen heeft de minister van oeconomische zaken geant woord, dat hem niet is gebleken, dat de Limburgsche mijnen, tot nadeel van haar leveranties in eigen land, veel te veel naar het buitenland zouden exporteeren. Indien hier en daar stagnaties in den aanvoer van bepaalde soorten kolen mochten optreden, dan houden deze ver band met de sterk toegenomen vraag naar die soorten en de belangrijke voorraad- vorming bij de afnemers. Voorts her innert de minister er aan, dat zijn ambts voorganger reeds op 12 November 1936, bij de beantwoording van soortgelijke vragen als thans zijn gesteld, er op heeft gewezen, dat zekere vertragingen in den aanvoer van kolen gedurende de maan den September 'en October moeten worden beschouwd als een seizoenverschijnsel, hetwelk verhand houdt met de bij het in vallen van den winter 'plotseling stijgende vraag naar de meest gangbare soorten huisbrandkolen. De ervaringen, in het vorige stookseizo'en opgedaan, hebben dit geheel 'bevestigd. DE ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN DE SCHOENINDUSTRIE. De minister van oeconomische zaken heeft aan de vaste commissie van den oeconomischen raad, ingesteld bij Kon. besluit van 28 Augustus 1935, verzocht hem te willen adviseeren over het nemen van een algemeenen maatregel van be stuur, als bedoeld in artikel 2 van de wet op bet algemeen verbindend en on verbindend verklaren van ondernemers overeenkomsten ten aanzien van een door de federatie van Nederlandsche schoen fabrikanten ter algemeen verbindendver klaring voorgedragen ondernemersover eenkomst. "INSTALLATIE COMMISSIE COLLEC TIEVE ARBEIDSOVEREENKOMSTEN. De installatie van de commissie, welke tot taak zal hebben het uitbrengen van advies op grond van de artikelen 4, 6, 7 en 8 van de wet van 25 Mei 1937 op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten, zal ge schieden door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid, prof. mr P. J. M. Aalberse, op Woensdag 3 November des namiddags 2.30 uur op het departe ment van sociale zaken te 's Gravenhage door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 10) o1 „Je hebt me verteld, naar ik meen, dat je weet waar deze man woont", zei hij. „Ja mijnheer; in de Riverside Street, no. 12 een erg armelijk deel van de stad. We hebben hem daarheen gebracht, u herinnert zich het misschien, en we ontmoetten toen zijn vrouw. Hij is een slechte kerel, die dronken Tom." „Hij heeft kinderen, niet?" „Ja mijnheer, drie; verleden winter is de vierde aan de mazelen gestorven. Men beeft me verteld, dat ze er erg onder te doen hebben, dat ze nooit een dokter ge vraagd hebben, maar de arme vrouw had de doktersrekening nog niet betaald en durfde daarom, naar men mij zei, niet °m den dokter te sturen. De man ver drinkt al het geld." „Weet je ook of de man goed geld ver dient?" „Ja mijnheer, maar zooals ik zei, hij zet alles om in drank. Hij is een schoft HET BOEKENONDERZOEK BIJ DE N. S. B. Op de laatste door de N. S. B. te Lun- teren gehouden bijeenkomst beeft de beer Mussert, naar aanleiding van veronder stellingen, als zouden de uitgaven der N, S. B. niet bekostigd kunnen worden uit de bijdragen der leden alleen, volgens de dagbladverslagen opgemerkt, dat „de ac countantsdienst der regeering een week op bet hoofdkwartier beeft doorgebracht, om alle boeken na te zien" en daaraan beeft toegevoegd, „dat niets te constate e- ren viel dan de groote offervaardigheid". Is met deze woorden de bedoeling van den heer Mussert juist weergegeven, dan moet zoo verneemt het A. N. P. van gezaghebbende zijde worden geconsta teerd, dat er nimmer een justitioneel on derzoek in de boeken der N. S. B. is inge steld, en dat, zoo er mogelijk een onder zoek door een andere overheidsinstantie heeft plaats gehad, dit dan van zuiver fiscalen aard moet zijn geweest. VOORSCHOTTEN AAN MOSSEL KWEEKERS. Die weinig of geen mossels hebben kunnen leveren. De regeeringspersdienst meldt: Het centraal verkoopkantoor van mos selen te Bergen op Zoom heeft overwogen maatregelen te nemen ten behoeve van de mosselkweekers, die in dit seizoen nog weinig of geen mosselen hebben kunnen leveren, daar de mosselen op hun percee- len niet aan de vastgestelde kwaliteits- eischen voldoen. Gelijk reeds vroeger werd medegedeeld, i& de kwaliteit der mosselen dit jaar aan zienlijk minder goed dan de andere jaren. Om den afzet, die stijgende is, te hand haven ia vasthouden aan de kwaliteits- eischen noodzakelijk. Daarnaast heeft het centraal verkoopkantoor echter gemeend den kweekers, die nog weinig of niet heb ben kunnen leveren, eenigszins tegemoet te moeten komen. Dit zal op deze wijze geschieden, dat aan kweekers, die in bet tijdvak van 1 Mei tot 1 October 1937 door bijzondere omstandigheden minder dan 17 pet. van hun basisleveringscijfer hebben geleverd, een voorschot kan worden gegeven van f0.50 per ton (100 kg) mosselen, welke zij minder hebben geleverd dan 17 pet. van hun basis-leveringscijfers bedraagt. Dit voorschot zal uit latere leveranties van deze kweekers moeten worden afge lost. Kweekers, die voor zulk een voorschot in aanmerking willen komen, moeten daartoe ten spoedigste een aanvraag in dienen bij het centraal verkoopkantoor van mosselen, Engelsehestraat ,3, Bergen op Zoom. Vergunningen Ingevolge de Vogelwet. Aangezien de vergunningen ingevolge de Vogelwet 1912 op 1 Oct. hun geldig heid hebben verloren tengevolge van de invoering opi dien datum van de Vogelwet 1936, heeft de Commissaris der Koningin zich tot de burgemeesters gewend met verzoek alle door hen uitgereikte vergun ningen, welker geledigheidsduur zich tot na genoemden datum uitstrekte, van de belanghebbenden terug te vragen en aan den Commissaris toe te zenden onder op gaaf voor zooveel zulks niet uit de ver gunning mocht blijken van de(n) voor naam (voornamen) voluit, de geboorte plaats en den geboortedatum van den vergunninghouder. Het ligt in de bedoe ling om vorenbedoelde vergunningen, zon der dat verdere aanvraag daartoe noodig is te vervangen door op de Vogelwet 1936 steunende vergunningen, waarvan de gel digheidsduur zal samenvallen met dien der vergunningen, waarvoor zaji in de plaats treden. Voor de nieuw aan te vragen vergun ningen moet gebruik worden gemaakt van een aanvraagformulier, zooals er aan de circulaire een is toegevoegd. Wegenaanleg. De beer J. Baij- ens te Kapelle is voornemens om een blok van 4 woningen te bouwen aan den Pa rallelweg. Aangezien art. 29 der Bouwverorde ning verbiedt bet oprichten van gebou- van een vent, dat is hij." In plaats van zijn thee uit te drinken, wandelde Delacot, toen Dent was heenge gaan, de kamer op en neer. D'at was zoo zijn gewoonte, wanneer hij diep in ge dachten was. Dat nu echter zijn gedachten met wat aangenaams bezig waren, be wees wel de blijde glans op zijn gezicht Hij was op 'toogenblik niet meer alleen in zijn studeerkamer; hij had niet langer het beeld van den vloekenden en brutalen Dronken Tom" voor zijn oogen; zijn gedachten waren vol van heel aan gename herinneringen. Hij zag niet hoe de lamp op zijn schrijftafel begon uit te gaan; hij dacht er niet aan, dat de thee, die hij telkens voorbijliep, koud begon to worden; het aangename, dat de zonson dergang dezen avond hem geboden had, vervulde hem geheel. De herinnering aan het jonge meisje, dat met haar wellui dende stem hem belijdenis had gedaan van wat er in haar ziel leefde en dat hem had verteld waarom zij de stap had gedaan, die haar in zijn nabijheid had gebracht, was hem een stil genot Plotseling echter stond hij stil: een scha duw overtrok zijn gelaat en nam weg de blijdschap van zijn hart. Van zijn schrijf tafel nam hij een foto op van een mooie vrouw, wier oogen als het ware hem smeekend aanzagen, alsof zij vergiffenis wen andera dan aan een weg, die voldoet aan het bepaalde in art. 11, zal de heer Baijens genoodzaakt zijn om voor weg aanleg ter plaatse te zorgen. B. en W. stellen voor de gevraagde vergunning hiervoor te verleenen. Hansweeri. Bij het binnenvaren van de kleine sluis heeft het motorschip „Vita Pugna" de electrisohe kabel beschadigd Na borgstelling kon het schip de reis voortzetten. i Het motorschip „Eliza", schipper Oppeneer, kreeg bij het binnenkomen ma- chineschade. Het schip moet eerst re- pareeren alvorens de reis te kunnen voortzetten. Ht motorschip „Bertha", schipper Klarenaar, geladen met stukgoed van Antwerpen naar Basel kreeg op de Wes- terschelde maohinoschade. De sleepboot „Veergat" heeft het schip opgepikt en hier binnengesleept. Het zal bij de ma chinefabriek alhier de schade herstellen. lerseke. Donderdagmorgen had in de Havenstraat een ongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen, De wed. Sanderse kwam uit deze straat geloopen en wilde de Damstraat opgaan, toen de vrachtauto van den heer A. Bom van de Damstraat de Havenstraat wilde inrijden en de oude vrouw bekneld geraakte. Ge lukkig stond de auto onmiddellijk stil. De I vrouw werd naar haar woning vervoerd. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De kwetsuren bleken van onbeduidenden aard. Woensdagmiddag ontstond in een schip met pannen, liggende in den Har den Hoek brand in de kajuit. Gelukkig ontdekte men spoedig den vuurhaard en was men in stoat het vuur dadelijk te dooven. Verschillende kajuitsmeubelen werden een prooi der vlammen. Naar wij verne men wordt de schade niet door verzeke ring gedekt. Woensdagmorgen had tijdens den mist op de Oostersohelde een aanvaring plaats tusschen twee schepen. De Schelp, YB 96 van de Gebr. van Damme lag in Stevenshoek voor anker toen het plotse ling met volle kracht werd aangevaren door de YE31, schipper A. Danker. De slag was zoo groot dat beide schepen averij bekwamen. Van eerstgenoemd schip werd het berghout vernield en scheurde "een plaat onder het dek. De averij was van dien aard dat dit schip naar de werf van den Kruispolder moet worden gebracht om hersteld te worden. Kapelle. Het is al enkele jaren gele den dat door den heer S. A. de Visser van Kruiningen hier een lezing is ge houden over de bijenteelt. Gisteren kon eindelijk een cursus geopend worden, na dat zulks voorheen meermalen beproefd was. De Rijkslandhouwconsulent Ir B. Bos nia had het genoegen deze bijenteeltcur sus te kunnen openen met 15 cursisten. Elk fruitkweeker, aldus Spr., moest kunnen beschikken over goede bijenvol ken. Hliervoor is kennis noodig van het leven der bijen enz. Weinig onderwijzers worden er gevon den die er voor voelen om zich hierin in te werken. Met genoegen heeft Spr gecon stateerd dat bij den onderwijzer dhr F. P. de Graaf liefde bestaat voor dit vak. Spr. hoopt dat dit onderwijs de ge- wensohte vruchten zal dragen. Ellewoutsdijk. In de groote Bak Beter Brood-wedstrijden gehouden in de Han delsbeurs te Utrecht, werd de eerste prijs der Provincie Zeeland toegekend aan de inzendingen van bakker Van Wingen, al hier. i Alhier is opgericht een mondorgel- vereeniging, onder den naam van „Schel- degalm". Een 20-tal leden trad toe. Biggekerke. Donderdagavond vergader de onder voorzitterschap van d'hr A. de Voogd het vee- en varkensfonds. De heer Hoogstra, rijks veearts te Middelburg hield wilde vragen. I „Ik vraag me af", mompelde hij, op de beeltenis starend, „ik vraag me af of je begrijpt 1 of je ziet, dat je een fout be gaan hebt." HOOFDSTUK V. Op de markt. Katharine was recht blij, toen zij, van Rendall Park thuiskomend, D'oris Emer son, zittend op een kussen voor den haard, in den salon aantrof. Doris was een van de weinigen, die haar niet ver veelden; ze was niet gemaakt compli menteus, zooals anderen waren; ze was niet bang voor haar, durfde op zijn tijd haar de waarheid te zeggen, en dan on verbloemd; en wat haar vooral kierde, dat was, dat zij niet jaloersch op Katha rine was. Ze was klein van postuur, overigens een heel aardige verschijning. Haar gol vend haar viel in kleine krulletjes voor haar voorhoofd. Haar neus naderde dicht de wipneus, wat volgens sommigen haar minder, knap deed zijn, maar wat naar anderen vonden, haar klein ovaal gezichtje een lieve, pret tig aandoende uitdrukking gaf. Toen Katharine de deur opende, sprong Doris op om haar te verwelkomen. een lezing over het onderwerp: „Tubercu lose onder het rundvee en haar bestrij ding". Spr. deed verschillende interes sante mededeelingen over de tuberkel bacil, haar verwoestende werking in het lichaam, haar besmetelijkheid enz. Tuberculose komt in twee vormen voor, n.l. „open" en „gesloten". Dieren, lijdende aan gesloten tuberculose zijn niet gevaar lijk voor hun omgeving, daar ze geen ba cillen verspreiden; daarentegen is ivee, lijdende aan open tuberculose heel gevaar lijk. Indien de veehouder de tuberculose wil helpen bestrijden, moeten deze dieren na door den veearts te zijn aangewezen, van den stal verwijderd en afgemaakt worden. De dieren, lijdende aan gesloten tuberculose, moeten worden gemerkt en steeds onder medisch toezicht gesteld blij ven. Indien een vereeniging wordt opge richt, werkend onder rijksverband en aan gesloten bij de centrale vereen, te Goes is subsidie van het rijk te verkrijgen. Voor elk afgemaakt rund vergoedt het rijk f 20. Ook van de te maken onkosten van het controleeren der stallen door den vee arts, welke kosten f 0,85 per jaar per dier bedragen, neemt de regeering een gedeelte voor haar rekening. Voordeel der tuber culosebestrijding is, dat men verkrijgt een stal vrij van tuberculose, waardoor het „Je had me niet verwacht, maar ik ben er maar eens op afgestapt, en nog wel voor een speciaal doel", zei ze lachend. „Ik kom je meenemen, denk er om." „Zoo, maar vertel me eens, hoe je dat denkt klaar te spelen!" zei Katharine, op het kleine in 't grijs gekleede figuurtje neerblikkend met een blijden lach. „Door overreding", antwoordde Doris; „dat is de eenigste weg waarlangs een overwining op jou te behalen is; maar 'k 'ben zeker van mijn zaak. Je_moet komen, lieve", en plotseling zich vertrouwelijk tot haar overbuigende, zeide zij; „Ik ben wat angstig, daarom 'zou ik je graag 'bij mij zien." „Beangst? Jij?" „Ja, ik. De menschen zijn erg revoluti onair, sinds die socialist hen de vorige maand is komen opruien; laatst 's avonds kon ik niet slapen door de booze woorden, die van (buiten door mijn open venster binnendrongen." „Wat zegt je vader er van?" „Hij lacht wat om mijn bezorgheid en zegt niets. Hij vreest, naar ik vermoed, door een andere houding, mijn angst te voeden. Daarenboven, je weet het, hoe op timistisch 'hij is. Hij denkt van geen mensch wat kwaads." „Je vader is een bovenste-beste man." „Ja, dat is hij, en zoo lang hij thuis is, vee een hooger handelswaarde krijgt. Ook ziet spr. het er in de toekomst van komen dat de regeering zal verordenen, dat al leen tuberculose-vrije melk mag worden verkocht. De voorzitter gaf de verzekering, dat het bestuur propaganda zal maken onder de leden, ten einde zoo mogelijk met alle leden van het veefonds op te richten een aparte vereen, ter bestrijding der tuber culose. Gezien echter de weinige belang stelling voor deze vergadering vreest spr. •dat dit niet zoo aanstonds zal gaan. NOORD-BEVELAND. Kortgene. De toestand van den heer C. v. d. Berge, die Zaterdag 1.1. van een boerenwagen gevallen is en daarbij een hersenschudding en eenige hoofd wonden bekwam, is nog steeds zorgwek kend. V. d. B. is Woensdagavond in een ziekenauto naar een der ziekenhuizen te Goes vervoerd. Voor de benoeming van hoofd der o. 1. school te Cadzand, is de volgende voordracht opgemaakt: 1. J. D. Bareman, voel ik me onbezorgd. Maar nu is hij van daag naar een kerkelijke vergadering ge gaan, en nu hen ik bang. Zal je tante je laten gaan?" „Eens kijken; maar kun je niet hier ko men?"1 1 I 1 „Neen, 'k ben bang van niet. Ik zou niet gerust zijn, wanneer ik Johanna alleen liet. Ze zegt niets, maar ik weet, dat ze zenuwachtig is." „Johanna zenuwachtigl Wel, dat is al heel wonderlijk. Als ik kan, kom ik; het avontuur lijkt me." Doris lachte toen Katharine enkele voorbereidingen ging treffen. Ze keek de kamer eens rond met een gezicht, waarop bewondering te lezen viel. Er zijn sommige kamers, die, nadat men er voorgoed uit verdwenen is, lang een indruk achterlaten. Welnu, zulk een kamer was de salon van het buiten van mevrouw Jameson. Het was een kamer, die er nu werkelijk wel heel smaakvol uitzag. Alles stond keurig gerangschikt en alles dwong bewondering af; er was geen enkel hoekje, dat nu niet iets bijzon ders had. Bloemen vroolijkten de kamer op en vervulden haar met zoete geuren. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5