Super-kwaliteit! Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Geofferd op het altaar der coalitie-regeering. De strijd in China. De strijd in Spanje. Nieren Uit de Provincie r 10 ct. 1 Predikbeurten. VRIJDAG 2 2 OCT. 1937 52e JAARGANG No. 19 Zorg Voor Goede Doorspoeling der WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Belangrijkste Mieuws Kerknieuws. Uitgave: N. V. Uitgever»-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voritstraat 70, Goes Postrekening 444B5 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA %Ë$m» AbonaaBieslBprlja f8,5® ge? Praxes! Weekab onneraenten voor MiddêSjere Goes en VHssingen f 9.20 Losse nummers 5 cent Advertentie 30 cent pe? regsl Ingezonden mededcellngeB 90 cesst per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke ksrting Hit nummer bestaat uit 2 bladen De voorzitter van den „Vrijheidsbond" heeft het in een deel van de liberale pers hard te verantwoorden gehad den laat- sten tijd. Naar het schijnt ten onrechte. Een voorstel om hem met de andere be stuursleden naar huis te sturen zooals door sommige liberale bladen was ge- eischt, kreeg in de gehouden algemeene vergadering geen schijn van kans. Merkwaardig is echter dat die pers, nu de partijvoorzitter in bedoelde vergade ring een geweldige blunder sloeg, in alle talen zwijgt. Althans voorzoover wij dat konden controleeren. - In het officieele communiqué over het congres wordt gemeld, dat de Voorzitter, het Kamerlid Mr Wendelaar, den oud minister Van Lidt de Jeude toespreken de, zeide, „dat de liberalen in Nederland niut zouden vergeten, op welk een sma delijke wijze Van Iidth de Jeude door Golijn ten offer was gebracht op het al taar van de nieuwe coalitie-regeering." D'e heer Van Lidth de Jeude op sma delijke wijze ten offer gebracht! Dat het congres deze woorden met een krachtig applaus onderstreepte en dat het den geofferden oud-bewindsman een langdurige ovatie bracht is nog wel eenigszins te verstaan. De massa was niet in staat deze mede- deeling op haar waarheidsgehalte te con troleeren. Maar dat de liberale pers het niet noo- dig acht deze zaak recht te zetten, wekt eenige verwondering. Uit wat omtrent de Kabinetsformatie werd meegedeeld is toch gebleken dat de heer Van Lidth de Jeude, aanvankelijk geen bezwaar had op basis door den Ka binetsformateur opgestelde program in het Kabinet zitting te nemen. Later schijnt hij, misschien onder den indruk van de rede van Mr Oud wel be zwaren gevoeld te hebben. Het positief-Ghristelijk zat hem dwars en daarom trok hij zich terug. Uit principieele overwegingen alzoo. Dit standpunt kan men eerbiedigen. Maar hoe nu de beer Wendelaar er toe kwam te spreken van „een smadelijk ten offer brengen door Golijn is zacht gezegd raadselachtig. Evenals bet zwijgen van de liberale ptrs over deze voorstelling in strijd met de feiten. Verbitterde gevechten. Wordt Noord-China autonoom? De strijd aan het front van Sjanghai duurt voort met onverminderde hevig heid. De mededeelingen omtrent het ver loop van den strijd spreken elkaar aan houdend tegen. Zoowel de Japanners als de Chineezen melden, dat zij aan de win nende hand zijn. Gisteravond werd uit officieele bron vernomen, dat de Chineezen over het ge- heele front een algemeen offensief zijn begonnen en dat gemeld kan worden, dat zij overal goeden voortgang maken. De omgeving van Nanking is wederom door Japansche vliegtuigen gebombar deerd. De moderne chemische fabrieken te Joengli, „Chemical Fertilisers Works" werden hevig bestookt en zijn in brand geschoten. De Japansche generale staf blijft een diep stilzwijgen bewaren over den toe stand in de provincies1 Sjantoeng en Sjan- si, waar de Japanners, naar de Chinee zen melden, ernstigen tegenslag onder vonden hebben. De Japansche communiqué's van het front in Sjansi geven toe, dat de op- marsch ten Noorden van Taijoean zeer moeilijk is, aangezien de Chineezen felle tegenaanvallen doen op de Japansche stellingen. Aan bet front van Sjantoeng hebben de Japanners bun opmarsch naar de Gele Rivier gestaakt, „om versterkingen af te wachten". Volgens schatting van buitenlanders zijn reeds veertig-duizend Japanners uit Noord-China teruggetrokken. Men is van meening, dat Japan een contingent van zestig-duizend man vol doende vindt als garnizoen in het ver overde gebied. Mogelijk zal reeds voor 80 October a.s. een autonoom bestuur in Noord-China worden geïnstalleerd, waardoor de con ferentie van Brussel voor een voldon gen feit zou komen te staan. Gijon geeft zich over. Zoals wij gisteren nog meldden, heeft de stad Gijon zich aan Franco's troepen overgegeven. Gemeld wordt, dat de regeeringstroepen in Gijon verschillende gebouwen hebben in brand gestoken, terwijl op verscheidene plaatsen der stad onlusten onder de troe pen zijn uitgebroken Met den val van de stad Gyon, waar het hoofdkwartier gevestigd is geweest van de Asturische mijnwerkers, hebben Franco's troepen volkomen afgerekend met het Noordfront der Valencia-legers. Franco's leger heeft, om Gyon te kun nen binnenrukken, bijna onoverkomenlijke moeilijkheden moeten trotseeren. Be ope raties in de gebieden ten Westen van San tander en ten Oosten van de bergen, waar van er enkele een hoogte van 25003000 meter bereiken, hebben aan het militaire beleid der opstandelingen de grootste eischen gesteld. In Gijon zelf werden 6000 krijgsgevan genen gemaakt. Bovendien werden twaalf schepen met vluchtende miliciens docw oorlogsschepen van Franco opgebracht. 600 miliciens, die zich aan boord van het Britsche stoomschip „Stangrove" be vonden, konden echter op het laatste mo ment ontkomen. Het schip was reeds door den kruiser „Almirante Gervera" ge praaid, doch werd bevrijd door den Brit- schen kruiser „Southampton". De val van Gijon had invloed op het ge- heele front voor Oviedo, waar verscheide ne bataljons de wapens neerlegden. Do opstandelingen hebben reeds een verbinding tot stand gebracht tussohen Gijon en Oviedo. Oviedo is reeds aan de Noordzijde, naar de kust toe, bevrijd van de belege raars. De val van Gijon bezegelt het lot van Asturië en maakt practisch een eind aan het Noordelijke gevechtsfront. PROBEERT U MAAR Teg.n hoofdpijn, griep, rheumatiek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen «OOI NEDERLAND DUIIM OEGSTOEEST EU APOTHEKEN EN DROGISTEN IN POEDER-, CACHET. EN TABLETVORM Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, TeL 415, Goes. KONING LEOPOLD NAAR BERLIJN De Internationale Jachttentoonstelling, welke 3 November a.s. te Berlijn geopend zal worden, aldus de „Telegr.", belooft niet alleen voor jagers en jachtliefhebbers doch ook voor de Europeesche politiek van groot belang te worden. De voorloopige lijst van hooge bezoe kers noemt onder anderen: koning Leo pold van België, de koningen van Zwe den en Denemarken, prins-regent Paul van Joegoslavië, den Hongaarschen mi nister-president Daranyi, den rijksbe stuurder van Hongarije, admiraal Horthy, voorts Von Kanya, Dr Guido Schmidt en kolonel Beek, resp. minister van Buiten- landsche Zaken van Hongarije, Oostenrijk en Polen. Naar voorts verluidt, zou ook Prins Bernhard der Nederlanden zijn bezoek hebben toegezegd. EDEN OVER DE SPAANSCHE KWESTIE EN DEN TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. Gisteren heeft Minister Eden in het Engelscbe Laf/rhuis een rede gehouden. Eden verklaarde, dat de door de zee- rooverij in het leven geroepen toestand in de Middellandsche Zee niet kon voortdu ren. De eenige beveiliging tegen derge lijke daden 'bestond in het gebruik van een strijdkracht, zóó groot, dat zij de zee- roovers voor goed zou afschrikken. Hoewel het onder de bestaande inter nationale omstandigheden moeilijk is om voorspellingen te doen, is het in elk ge val een feit, dat na de conferentie van Nijon de daden van zeerooverij gestaakt werden. Eden verklaarde vervolgens, dat er in de Spaansche kwestie twee moeilijkheden waren, n.l. het tijdsverloop tusschen de terugtrekking der vrijwilligers en de toe- ALS Q'4' DAGEN te bed moet blijven, ^glj laet hebt van rugpljn.hoofdpljn, Mijl gezwollen ledematen, stijve en pijn- lljke spieren, gij u vermoeid en f&jjM zenuwaohtlg voelt en uw naohtruet verstoord wordt, Is het leven vaak een laet. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke verschijnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond f® houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, slnda Jaren bekend alt het dluretlech middel bU uitnemendheid, fl^ f.1.75en 13.. kenning der oorlogsrechten, ten aanzien waarvan de Italiaansch'e regeering haar standpunt aanzienlijk gewijzigd heeft, en de kwestie van evenredige terugtrekking zonder dat men over vaststaande cijfers van het aantal vrijwilligers beschikte. Het was vrijwel onmogelijk, over deze getallen overeenstemming te bereiken en derhalve was het Italiaansche voorstel aanvaard baar, dat men zich van te voren verbond in te stemmen met de verhoudingsgetallen gebaseerd op de cijfers van de naar Span je te zenden commissie, hoe ook deze cij fers zouden uitvallen. De Britsche regeering is het daar vol maakt mee eens en heeft oprechte waar deering voor deze bijdrage tot een inter nationale overeenstemming. Eden zeide, dat 'hij de laatste zou zijn, om een overdreven optimisme te koeste ren. In de eerstvolgende weken zal veel duidelijk worden en. in dien tijd zal de Britsche regeering geen moeite sparen om op den ingeslagen weg snel voort te gaan. Eden zeide er van overtuigd te zijn, dat het volk eenstemmig wenscht, dat de re geering geen partij kiest in een aangele genheid, die het Spaansche volk betreft. In het Spaansche conflict is de regeering vast besloten zooveel mogelijk te bereiken door geduld en vasthoudendheid te com bineeren, opdat de oorlog gelocaliseerd wordt en de Britsche belangen 'beveiligd worden. Waar groote belangen bedreigd worden, zal er geen onverschilligheid zijn. Overgaande tot wat hij noemde den tra- gischen toestand in het Verre Oosten zei de Eden: „In dit land betreuren wij de gebeurte nissen, te meer, niet, omdat wij daar groo te handelsbelangen hebben, maar omdat wij juist voor het uitbreken der vijande lijkheden besprekingen met de Japansche regeering hadden aangeknoopt, die, om dat ook de Chineesche regeering geraad pleegd zou worden, zouden hebben kunnen leiden tot een verbetering der internatio nale betrekkingen in het verre Oosten. Het moet ieders hoogste verlangen zijn, dat er een eind komt aan het lijden en de ellende in China. Wanneer de negenmo- gendheden-conferentie dit bereikt 1 en de kansen daarvoor zijn goed zal zij gedaan hebben wat gedaan kon worden. Ten aanzien van den algemeenen inter nationalen toestand herinnerde de minis ter aan de woorden, uitgesproken op de laatste conferentie der arbeiderspartij, dat Europa meer dan eens aan den rand van den afgrond heeft gestaan. EEN BEWOGEN NACHT IN PALESTINA. Palestina heeft een bewogen nacht achter 'den rug. Verscheidene miurover- vallen werden op 'de politie gedaan. Twee Britsche agenten van politie ontsnapten aan een aanval in 'de oude stad van Jeru zalem. Een Joodsch politieman is ern stig gewond in Haifa. Een bom ontplofte nabij het paleis van justitie in Haifa. Een Joodsche autobus werd met geweren beschoten:. Ook zijn schoten gelost op den weg van Jeruzalem naar Jericho. De telefoonleiding is oip verscheidene plaatsen tusschen Jeruzalem Hebron en Jaffa doorgesneden. De auto riteiten zijn te Nabloes overgegaan tot verscheidene arrestaties. Te Lydda is de bepaling, dat na een zeker uur des avonds niemand zich meer op straat mag bevinden, opgeheven, daar de autoriteiten de belofte hebben gekre gen, dat 'binnen drie dagen' de opgelegde boete zal worden betaald. DE LOONEN BIJ DE WERKVER SCHAFFING IN ZEELAND. Minister Romme staat verhooging toe. Reeds geruimen tijd heerscht er onder de arbeiders, te werk gesteld bij de werk verschaffingen! in Zeeland, ontstemming over de loonen, die daar worden betaald. Er moet daar waar niets tegen is flink worden aangepakt; het werk is ze ker niet lichter dan in het vrije bedrijf; er is slijtage aan kleeren en schoenen en vaaik moeten vrij. belangrijke afstanden per fiets worden afgelegd, waarvoor in vele gevallen niets wordt ivergoed. De 'loonen zijn meestal echter te laag, aanmerkelijk lager dikwijls 'dan de toc'h al niet hooge loonen in den landbouw, door de arbiters vastgesteld. Pogingen van de zijde der vakorganisaties en soms door gemeentebesturen bij de inspectie te Middelburg ingesteld, om daarin verbete ring te krijgen, slaagden echter niet. Onlangs hebben de R.K. en de Qhr. vakorganisaties evenwel deze kwestie met den Minister van Sociale Zaken mogen bespreken. En met een gunstig resultaat. Z. Ex. bleek overtuigd van het billijke van de wenschen der organisaties. Hij heeft nu aan de gemeentebesturen van Staivenisse, St. Annaland, St. Maartens dijk, Scherpenisae en Oud-Vosmeer ver zocht mee te werken de loonen in de werkverschaffing te brengen van 20 op 22 cent. Een soortgelijk verzoek om medewer king voor verhooging der uurloonen van 20 op 22 cent zond de minister aan de gemeenten op Zuid-Beveland: 'Hoedekenis- kerke, Ovezande, Borssele, Nisse, Baar land eni Ellewoutsdijk. Ten slotte een derde groep gemeenten, waartoe de minister het verzoek richtte mee te werken de loonen te verhoogen van 22 op 23 centHoek, Terneuzen, Westdorpe, Sas van 'Gent, Zaamslag, Axel, Zuid'dorpe, Hontenisse, Graauw en Langedam, Sint Jansteen, Hulst en Clinge en Vogelwaarde, alle gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen. Amemulden. Ook te dezer plaatse be staat 'het plan om ter gelegenheid van de verwachte blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, een of meerdere daar voor in aanmerking komende gezin(nen) die in Januari 1938 baby's verwachten, een baby-uitzet te schenken. In het daar voor gevormde damescomité hebben zit ting de damesMevr. E. C. Horninge- Francke, voorzitster; Mevr. C. de Haas- Elfferich, vice-voorzitster; Mevr. Huis- sen-Herwijnen, secretaresse; Mevr. Van Maelsaeke, penningmeesteresse; Zuster A. P. iv. d. Klooster; Mevr. Louwerse-Bouff; Mevr. A. v. d. Graaff-de Hamer; Mej. Zijger; Mej. M. Crucq-Crucq en Mej. Joh. Boone-de Hamer. Men zal trachten de noodige gelden in te zamelen hier en te Klevers'kerke. Westkapelle. Gemeenteraad. Don derdag vergaderde de Raad alhier voltal lig. Naar aanleiding van het aangehou den verzoek van de bewoners in de Boek houtstraat, tot bestrating van het langs de woningen liggend voetpad, weid thans besloten, zoodra de daarvoor benoodigde gelden gevonden kunnen worden, dat ver zoek in te willigen, evenwel onder be ding, dat dit pad dan aan de gemeente gratis afgestaan wordt. Ingekomen was de goedkeuring van den minister van Sociale Zaken van het plan tot rioleering in deze gemeente, behoudens enkele opmerkingen. In bespreking kwam eventueele deel name aan de door de Ver. van Ned. 'Ge meenten op te richten onderlinge fraude verzekering. Er werd evenwel nog niets besloten. Aangeboden werd nu de gemeentebe- grooting 1938. De gewone dienst 'bevat een totaal aan ontvangsten en uitgaven 'van f 87606, met een post van onvoorzien van f400. Bij' de bespreking, beti effende deelname aan de spaarregeling steun B werd o.a. opgemerkt, dat van de inzameling, die het Rijlk wenscht, 90 pet. moet worden afge dragen; 10 pet. ten eigen bate is niet veel. De heer W. Hui'bregtse merkte op, dat men dient te bedenken, dat de ge meente meermalen gesteund moet worden, zoodat spr. in het algemeen belang, zich uitspreekt ook vo-or het houden van een collecte, ook de heer K. Minderhoud sprak zich in dien geest uit. Alzoo werd besloten. In behandeling kwam daarna een mis sive van d'eni minister van sociale zaken, inzake steuruverleening aan kleine land bouwers; z.h'.st. werd besloten medewer king te verleenen. De voorzitter deelde 'daarop nog mede, dat hij' deze steunregeling ook nader in een vergadering zou toelichten voor de belanghebbenden. Besloten werd t.ot het aangaan van een kasgeldleening van f 5000 tegen een jaar- lijksche rente van ten hoogste 3Vt pet. Z. h.st. werd besloten tot vaststelling van bepalingen, betreffende aanstelling van personen op arbeidscontract. Oostburg. Alhier werd gisteren een ver gadering gehouden om te komen tot op richting van een Bond ivan Ohr. Platte- landsimeisjes in Zee.uwach-Vlaanderen-W. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het ts rype Ster Taba k Binnenland. Voorschotten aan mosselkweekers. De loonen bij de werkverschaffing in Zeeland. De kolenbijslag voor werkloozen blijft on gewijzigd. Buitenland. Rede van Eden. De Spaansche opstandelingen bezetten Gijon. De gevechten in China. Wordt Noord- China autonoom? Deze vergadering werd gepresideerd door den heer Abr. Catsman van Aarden- burg. Mede aanwezig was het bestuur van den Bond van Chr. Plattelands Vrou wen en Meisjes in West-Zeeuwsch Vlaan deren. De secretaresse van den Bond van Plattelands Vrouwen en Meisjes, mej. C. van Bortel te Schoondijke zette uiteen, 'het doel dezer nieuw op te richten ver- eeni'ging. Noodig is parate kennis voor de vragen van dezen tijd. De heer E. Dekker, voor zitter der Ohr. Jongeren Organisatie C. B. T. B. sprak nog een propagandistisch woord. Na bespreking werd tot oprichting be sloten. De heer D. Dees, hoofdbestuurder van den Bond G. B. T. B. Jongeren Organi satie vestigde de aandacht op het Orgaan „Ons Jonge Platteland". Mej. W. van Mazijk zal voorloopig als secretaresse der vereeniging optreden, terwijl over verkiezing bestuur, statuten en huishoudelijk reglement op een eerst volgende ivergaxlering zal gehandeld wor den. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Noordlaren, A. M. Knott- nerus te Ee. Geref. Kerken (H. V.) Beroepen te Haarlem, J. J. Buskes Jr. te Amsterdam-Zuid. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Giessendam, M. Heikoop te Utrecht. Voor Rijssen, W. G. Lamain te Rotterdam (Z.). DsH. Haselagerf. In den ouderdom van 66 jaar is in het Diaco- nessenhuis te Haarlem ds A. Haselager overleden. Ds Haselager heeft van 1896 1935 resp. de Ned. Herv. gemeenten te Harich, Tzum, Oosterend (Fr.) en Baam- brugge gediend. Hij is voorts hoofdbe stuurslid van de Confessioneele Vereeni ging geweest. ZONDAG 24 OCTOBER 1937. Op Zuid- en Noord-Beveiand. Ned. Herv. Kerk. Baarland, Biezelinge, vm. en nm. ds v. Steenbergen. Borssele, vm ds van Burgeier, nm. ds Elen- baas. Colijnsplaat, vm. dhr Kraak, nm. ds Bons. Driewegen, vm. ds Elenbaas. Ellewoutsdijk, nm. ds van Hoogstraten. Geersdijk, vm. leesd., 6 u. ds Tonsbeek. 's Gravenpolder, vm. ds van Hoogstraten, 's-Heerenhoek, geen dienst. Heinkenszand, 9.30 u. ds Wagner, 2 u. g. d. 's-Heer Arendskerke, vm. en nm. ds v. d. Waa. 's-Heer Hendrikskinderen, 9.30 en 2 u. d» Koopman».

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1