Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De absolute Staat. De Grondwetsherziening. De strijd in China. De strijd in Spanje. Rome en Berlijn toonen te Londen toenadering. Belangrijkste Nieuws DONDERDAG 21 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 18 Uitgave; N. V. Uitgever*- Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratitraat 70, Ooe* Postrekening 444M Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg; Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon Z8 Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Ahaanemanteiirljs ffm&tssi Weekabonnementen veer Qoee en Vlitsingen f 0.20 Losse nummers 0 cent AdvertentHSn 30 cent per regel Ingezonden iisededeelisgen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder Setter of isott j 10 cent extra Bij contract belangrijks korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen De N. S. B. is sinds de verkiezingen in slechte conditie. Althans wat de organisatie be treft. Er is echter geen enkele reden om te gelooven dat de beginselen, die zij voorstaat, minder aanhangers vinden. Maar ook al zou dat het geval zijn, dan mogen wij toch voor het gevaarlijke van die beginselen niet de oogen sluiten. Want beginselen werken door, wanneer het heillooze daarvan niet tijdig wordt ingezien. Het merkwaardige feit heeft zich voor gedaan, dat de N. S. B. zich heeft be roepen op Groen van Prinsterer, op Groen, wiens geheele optreden één pro test was tegen de thans door de natio- naal-socialisten voorgestane beginselen. Een van de „leidende beginselen" hij de N. S. B. is wel de leer van den abso- luten staat, van wiens, nukken en grillen we kunnen dat in Duitschland zien ook de Kerk afhankelijk is. Hoe dacht Groen hierover? Een duidelijke uiteenzetting heeft hij gegeven bijl de behandeling van de Staats- hegrooiting. in December 1849. Hij! stelde toen aan de orde de vraag, welke de betrekking der Gezindheden is tot den Staat. Met kracht voerde Groen daarbij het pleit voor de onafhankelijkheid van de Kerken. Op den voorgrond stelde hij daarbij' de betamelijke ondergeschiktheid van ieder een aan de wet." „Ik aoht aldus Groen dat hetgeen door geestelijken of leeken zou worden gedaan in strijd met de wet, streng moet worden gestraft." „Geen heerschende Kerk, geen misken ning van de rechten van den Staat. Maar ik voeg er bij, dat de rechten der Gezindheden haar karakter van publiek rechtelijke organisaties, met nauwgezet heid mioet worden geëerbiedigd. De Staat is geen abstract wezen afgescheiden van de Natie, gelijk zijl wezenlijk bestaat; geen alvermogend wezen dat vol staan kan met aan de Kerk te geven dat gene waarop zijl als privaatrechtelijke corporatie recht heeft." Wat moet dientengevolge de Staat te genover de Kerk doen? „Waken voor eigen rechten en ook voor de rechten van de gezindheden onder ling; zorgen dat, terwijl het recht van openlijke discussie geen belemmering on dergaat, een gezindheid zich niet aan- matige een andere gezindheid te ver drukken. De Staat zou behooren te waken tegen de Roomschgezinden, indien de verwij ten somwijlen tegen hen ingebracht, ge grond zijn, en vooral ook tegen mij en mijm vrienden, indien waar is hetgeen ons zoo dikwijls ten laste is gelegd, dat wij Art. 36 der Hervormde geloofsbelijdenis niet met geestelijke, maar met andere wapenen willen ten uitvoer leggen; ware dit het geval, dan zou de Staat moeten tusschen beide treden." „Gezindheden zijn ni e t aan het goed vinden van den wetgever of grondwetge ver ondergeschikt. Dit is het revolutio naire beginsel waartegen zoovele leden dezer Kamer onlangs met kracht opge komen zijn. Volgens de strekking van dit denkbeeld, is er geen recht dan hetgeen de wetgever of grondwetgever willekeu rig of genadig behoudt. De gezindheden hebben hier te lande een historisch bestaan, zij zijn niet ge tolereerd bij de genade der Grondwet. Indien dit systeem niet geadmitteerd, niet gevolgd wordt, zullen wij met onzen eersten triomf niet veel hebben gewon- nen.De verkregen zelfstandigheid en vrij heid der Kerk zal op den duur weinig baten; langzamerhand zullen wij, tegen wil en dank, weder in dezelfde routine vervallen. Indien de Kamer het recht van de ge zindheden tegenover den Staat, ter rege ling ook van de openbare instellin gen, niet aanneemt, vervalt ze in het revolutionair systeem van den absoluten Staat, die een eigen Godsdienst heeft, of zich aan on godisterij overgeeft en wiens vrijgevig heid zich bepaalt tot het toelaten aan de gezindheden van hetgeen in den beperk ten kring van bijzondere inrichtingen, aan de bedoelingen van den Staat niet hinderlijk is. Dan hebt ge een Staat die de gezindheden duldt, en op de inrich tingen door de Natie bekostigd, aan de bevolking toedient die godsdienstige be grippen, welke de regeering voor genoeg zaam, en onschadelijk houdt." Hot is alsof Groen hier het nat.-socia- lisme op het oog heeft, dat ook steeds spreekt van dulden en dat altijd werkt met „voor zo over's". Hij noemt, zonder er omheen te praten, het kind bij den vollen naam. Het systeem van den absoluten staat is revolutionair! BEROEPS-OPRUIERS EN POLITIEKE MISDADIGERS IN BESCHERMING GENOMEN. Het is gisteren hij' de behandeling van •de voorstellen tot herziening van de Grondwet gegaan, zooals verwacht werd. De voorstellen tot wering van revolu tionaire volksvertegenwoordigers, tot uit sluiting van het Kamerlidmaatschap van lieden, die zware politieke of andere mis daden hebben begaan, en tot opheffing voor opruiers konden geen meerderheid krijgen, Het voorstel bedoelende mogelijkheid te openen om leden van vertegenwoordigen de lichamen, die een streven tot uitdruk king brengen, gericht op verandering van de bestaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwettige middelen, van hun lidmaatschap vervallen te ver klaren, kreeg slechts 60 van de 97 uit gebrachte stemmen. Tegen stemden de socialisten, de vrijz. democraten, de Chr. democraten, de communisten en de nat.- socialisten. Beide laatste fracties met de uitgespro ken bedoeling om het parlement zooveel mogelijk te verzwakken. Wat de andere genoemde groepen niet verhinderde hen te steunen. Eenheid door democratie Het z.g. verzamelontwerp, dat o.m. be vatte de uitsluiting uit de vertegenwoor digende 'lichamen van politieke misdadi gers en de opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid bij opruiing of schending van geheimen, werd met 58 tegen 39 stemmen verworpen. De nat-socialisten en de communisten kregen hierbij ook den steun vanDs Kersten en Ds Zandt. De revolutionaire groepen kunnen te vreden zijn. Japanners trekken terug in Hopei. De Japansche troepen die snel opruk ken langs den spoorweg TientsinPoe- kau, trekken thans in Noordelijke rich ting terug. Dit wordt toegeschreven aan politieke redenen en aan de bedrijvigheid van Chi- neesche mobiele eenheden in de provin cie Hopei, welke de Japanners noopte hun verbindingslinies te verkorten. Het achtste Ghineesche leger deelt mede, dat de Japansohe troepen in N.- Sjansi begonnen zijn terug te trékken naar de pas Yenmen Kwan. 'Het Ghineesche agentschap Central News heeft medegedeeld, dat een Ghi- neesch bataüllon bij verrassing e'en aan val heeft gedaan op de Japansche lucht vaartbasis Yang Ping Poe bij Koehsi; twintig Japansche vliegtuigen werden vernield. Verder heeft het agentschap medege deeld, dat Ghineesche vliegtuigen over de Japansche stellingen bij Pingjoean zijn gevlogen en eenige Japansche pantser- treinen en een aanzienlijke hoeveelheid wapenen en munitie hebben vernield. De vloot van Kanton vernietigd. De Japansche vloot heeft de vloot van Kanton vrijwel vernield. Op 14 October hébben Japansche oorlogsschepen bij' fort Boccatigris twee kruisers .van Kanton tot zinken gebracht, terwijl de Japansche luchtmacht reeds eerder tien oorlogs bodems van Kanton had doen zinken. Nog ongeveer een dozijn kleinere sche pen van de vloot van Kanton zijn intact, doch deze hebben een toevlucht gezocht. Gijon opnieuw gebombardeerd. Tot tweemaail toe heeft de luchtmacht der opstandelingen hevig Gijon en de ha ven van Musel gebombardeerd; er werden verschillende gebouwen verwoest, terwijl onder de burgerbevolking verscheidene slachtoffers vielen. Un. Press meldt: Nu Villa Viciosa en Infiesto door de opstandelingen bezet zijn, kan als zeker worden aangenomen, dat de oorlog in Noord-Span je nog voor het den. Mogelijk zal Gijon vallen nog voordat de rest van Asturië door de opstandelin gen zal zijn bezet. De onrust in Palestina. Een Mufti wordt bij het verlaten der moskee van Omar te Jerusalem door zdj|n aanhangers omri ngd. Een tooneeltje uit de dagen der huidige onlusten. Hun voorposten bevinden zich in vogel vlucht nog slechts veertien kilometer van Gijon verwijderd. Het zou hun dus niet moeilijk zijn, de stad met zware artillerie onder vuur te nemen. Overloopers verklaren, dat bet geheele Asturische front ineenstort en dat de roede officieren hun soldaten nauwelijks begin van den winter beëindigd zal wor- er van kunnen weerhouden, direct naar Gijon te vluchten. Nader wordt gemeld dat Gijon zich heeft overgegeven. ZIJ STEMMEN TOE IN HET ZENDEN VAN EEN INTERN. COMMISSIE NAAR SPANJE. Gisteren heeft Grandi in de vergade ring der ondercommissie voor de niet- inmenging verklaard, dat de Italiaansche regeering bereid is, erin toe te stemmen, dat een internationale commissie, belast met het treffen van een regeling voor en het oefenen van toezicht op de verwijde ring der vrijwilligers, onverwijld wordt benoemd en onmiddellijk naar Spanje ge- zonden wordt, om het juiste aantal aan i beide zijden vechtende vrijwilligers vast te stellen. Grandi voegde hieraan toe, dat hij zich ervan bewust was, dat deze verklaring in belangrijke mate aanvaarding van het Britsch-Fransche standpunt beteekent en dat bij er niet aan twijfelde, dat dit ten volle zal worden gewaardeerd. Wat de terugtrekking der vrijwilligers betreft: Italië is ook bereid het Britscbe voorstel van 21 Juni te aanvaarden, daar dit zich voor practische en gemakkelijke toepassing leent. Met deze aanvaarding bindt de Italiaansche regeering zich niet ten aanzien van de verhouding der aan tallen vrijwilligers, die verwijderd zullen worden. Daarover zal men het eens moeten worden, wanneer men tot de verwijdering overgaat. Nader wordt nog gemeld, dat de Dhit- sche en Italiaansche gedelegeerden het oorspronkelijke Britsche plan aanvaard hebben en erin hebben toegestemd, niet aan te dringen o-p de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden vóór de te rugtrekking der vrijwilligers is begonnen. Dhitschland en Italië stemmen toe in bet zenden van een commissie naar Spanje, die toezicht moet oefenen op de verwijde ring der vrijwilligers. Deze commissie zal de verhouding vaststellen, waarin de vrij willigers moeten worden teruggetrokken. Duitschland en Italië zullen zich bij haar beslissing neerleggen. Algemeen begreeep men, dat gelijke ge tallen vrijwilligers aan beide zijden zul len worden teruggetrokken en wel vóór de ondercommissie uiteengaat. Vrijdag zal beslist worden, hoeveel vrijwilligers verwijderd worden. De Dhitsche gedelegeerde, Woermann, deelde aan de leden der commissie mede, dat Duitschland de Italiaansche voorstel len steunde en erin toestemde, dat van beide zijden als symbolische handeling gelijke aantallen vrijwilligers worden te ruggetrokken. ITALIë'S TROEPENCONCENTRATIE IN LIBIë. De Romeinsche correspondent van de Temps ontleent aan het te Rome verschij nende nieuwe bulletin Diplomatieke In formal, dat de troepenverschepingen naar Libië aan internationale behoeften beantwoorden. In die kringen verklaart I men ze daaruit, dat ingeval de oorlog in Spanje ernstige troebelen in de Middel- landscbe Zee teweeg brengt, Italië op alle gebeurlijkheden voorbereid wil zijn. In geen enkel opzicht wil het aan het kort ste einde trekken. Aan den anderen kant heeft Mussolini bij de groote manoeuvres in Sicilië ge zegd, dat Italië's militaire zwaartepunt van het Noorden naar het Zuiden ver legd ia. Ten slotte opent de spil Rome- Berlijn de gelegenheid een grooten sec tor van de Alpen van soldaten te ontbloo- ten, heeft Italië thans zijn rijk te verste vigen en te beschermen en hebben de ge beurtenissen dei laatste jaren het de be- teekenis van zijn posities in Noord-Afri- ka getoond. PRAAG PROTESTEERT TE BERLIJN TEGEN DE DUITSCHE PERS CAMPAGNE. De Tsjecho-Slowaaksche gezant te Ber lijn heeft gisteren een bezoek aan den Duitisoben minister van buitenlandsche zaken, von Neurath, gébracht en krachtig geprotesteerd tegen de perscampagne en de bedreigingen in bladen en radio-om roep tegen Tsjecho-Slowakije. In antwoord op 'het protest van den Tsjechisehen gezant, zeide minister von Neurath, dat een dergelijk protest in ver band met het optreden van de politie niet op zijn plaats is. De opwinding in de Duitsche openbare meening is een natuur lijk gevolg van de ernstige buitensporig heden van een staatsorgaan jegens de Su- deten-Duitschers. Wanneer men een re actie wil voorkomen, aldus minister von Neurath, dan moet men van Tsjecho-Slo- waafcsc'he zijde in de eerste plaats er voor zorgen, dat geen aanleiding wordt gege ven tot dergelijke uitlatingen. BELGlE's BUITENLANDSCHE POLITIEK. De Belgische senaat heeft gisteren de interpellatie van senator Nothomb over den invloed op de buitenlandsche politiek van België van de verklaringsjier Duitsche regeering behandeld. Minister Spaak herinnerde aan zijn verklaringen. De Duitsche verklaring van 13 October is een element van ontspan ning voor een ieder; het is een nieuwe steen voor het gébouw van den vrede. Zoo heeft België het opgevat. België heeft geen verdrag onderteekend, noch met Frankrijk, en Engeland, noch met Duitschland. De Duitsche verklaring van 13 October legt België geen verplichting op. Hij Ipgde den nadruk er op, dat niets in deze verklaring de militaire maatrege len van België raakt. België heeft nog steeds het recht de maatregelen, welke het noodig acht voor zijn verdediging te nemen en in dit op zicht zal de regeering niet van politiek veranderen. Duitschland verwacht record* aardappeloogst. Volgens de jongste berekeningen en 'schattingen van den „Reichsnaehrstand", •de nationaal-socialistische organisatie der Duitsche boeren, zal de Duitsche aard appeloogst dit jaar een record bereiken en ongeveer 52.5 millioen ton bedragen. Verleden jaar, toen de oogst ook reeds Binnenland. Scheepsramp op de Noordzee. Nederland naar de negen mogendheden- oonferentie. De Tweede Kamer over de tertiaire wegen. Buitenland. De 'gevechten in China en Spanje. Tegemoetkomende houding van Italië en Duitschland. De verhouding tusschen Dhitschland en Tsjecho-Slowakije. boven verwachting gunstig uitviel, be droeg hij slechts 46 millioen ton. Korte Berichten. i Tengevolge van den mist is gisteren bij Spilsby (Eng.) een militair vliegtuig verongelukt. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Bij Siah Pisjen (Iran) is een auto bus in een ravijn gestort. Van de 37 in zittenden zijn 21 om het leven gekomen, terwijl de overige 16 ernstige verwondin gen opliepen. Te Oelan Oede zijn 54 ambtenaren van den spoorweg van het Verre Oosten wegens sabotage en spionnage ten gunste van Japan ter dood veroordeeld. Het vonnis is reeds voltrokken. NEDERLAND NAAR DE CONFEREN TIE DER 9 MOGENDHEDEN. De Nederlandsche regeering heeft de tot haar gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de conferentie van de Negen Mogendheden, die op 30 October te Brussel zal worden geopend, aan vaard. Zij zal hiervan officieel mede- deeling doen zoodra de delegatie is sa mengesteld. BERGEN KRIJGT MILITAIR VLIEGVELD. Het bestuur van de V.V.V. Bergen heeft den volgenden brief van den minister van defensie ontvangen: „Naar aanleiding van uw verzoek d.d 22 September 1937 heb ik de eer U mede te deelen, dat in verband met 's lands be langen van den voorgenomen aanleg van een militair luchtvaartterrein in de ge meente Bergen niet kan worden afgezien. Uiteraard ben ik gaarne bereid nader te overwegen in hoeverre daarbij met uw belangen en die van Bergen als rustige badplaats rekening kan worden gehou den." Mr R. H. A. M. ROMME UIT DEN RAAD VAN STATE. Bij Koninklijk Besluit van 14 October 1937 is met ingang van 1 November 1937 aan den heer mr R. H. A. M. Romme, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking be wezen en is mr R. H. A. M. Romme be noemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De Haarlemsche burgemeestersvacature. Volgens „De Tijd" zal de Staatscourant dezer dagen de benoeming bevatten van den nieuwen burgemeester van Haarlem. Het blad heeft reden om aan te nemen, dat de keuze gevallen is op dr J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, sinds 1933 burgemeester van Zwolle, waar hij zijn schoonvader, mr dr I. A. van Royen, is opgevolgd. NEDERLAND EN JAPAN. Wij lezen in het A1 g. Handels blad; Er bestaat onzes inziens geen enkele reden om zich ongerust te maken over het feit, dat de Japansche gezant te 's Gravenhage onze regeering verzocht heeft uitvoerige inlichtingen te willen geven aan den Japanschen c.onsul-gene- raal te Batavia aangaande het incident in den Riouw-Archipel. De term „diplo matieke stap" is hier dan ook niet van toepassing. Déze zou een veel gewichtiger beteekenis hebben, dan dit bloote verzoek om informatie. Indien op de Hebriden twee Neder landsche visschers door een Ehgelseh politievaartuig gedood waren, zou onze regeering hetzelfde vragen, 'bijl aldien En geland niet reeds uit zichzelf de inlich ting verstrekt had. Onder de bevolking van het land der gedooden toch rij'zen al heel spoedig ge ruchten op, die zulke incidenten onjuist

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1