DE KLOKKENWINKEL GERO ZILMETA P.W. BLIEK Witkam's Geschenkenhuis Goes De Gerofabriek gaat haar 25 jarig bestaan vieren. GERO-ZILVER Aan het Zoeklicht. «ttllPO 6 persoons Cassettes, vanaf f 9.65 Langevorststraat 66, GOES Gero in Goes Uit de Provincie. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ZUID-BEVELAND. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. T. FABERIJ DE JONGE Kerknieuws. is de zaak waar U voor Uw zeker slaagt. inhoud: Soep-, Groente-, Aardappel- en Sauslepel, 6 Lepels en 6 Vorken, WALCHEREN. Een Nederlandsche industrie, die aan 800 arbeiders werk geeft. verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten, voor zoover die overeenkomsten industriëele bedrijfstak ken betreffen. Tot voorzitter, leden en plaatsvervan gende leden dier commissie zijn benoemd: voorzitter: Prof. Mr P. S. Gerbrandy. Leden en plaatsvervangende leden: I. de la Bella Jr (N.V.V.), H. B. Berghuys (N.V.C.), Prof. Dr H. W. C. Bordewijk, Mr L, Broekhuysen (Verbond van Ned. Werkgevers), A. C. de Bruyn (R.K.W.V.), Mr J. H. Gispen (Dep. van Economische Zaken), Dr Ir A. H. W. Hacke (pl.v.v. ir. N. C. Winkel), Mr A. Hoekema (pl.v.v. Mr W. Noordwijk Chr. Werkg.-Vereeni- ging), A. Mastenbroek (Dep. van Sociale Zaken), Mr A. J. R. Mauritz (Centraal Overleg), A. Stapelkamp (C.N.V.) en Prof. Dr J. A. Veraart. Het ligt in de bedoeling om, evenals bij de bestaande commissie van advies, als bedoeld bij artikel 8 der bedrijfsraden- wet is geschied, indien een advies moet worden uitgebracht betreffende collectie ve arbeidsovereenkomsten uit den mid denstand of uit den landbouw, daartoe commissies van gewijzigdde samenstel ling te benoemen. CONTINGENTEERING VAN VEEKOEKEN. Verlenging gedurende een jaar. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot regeling van den invoer van veekoeken. De beperking van den invoer van dit artikel werd bij Kon. besluit van 23 Juli 1937 met ingang van 1 Augustus 1937 voor het tijdvak van één jaar verlengd. In de vorige contingenteeringsperiode heeft het een oogenblik er naar uit ge zien, dat het geven van bescherming aan de olie-industrie minder noodzakelijk zou worden. Gedurende eenigen tijd toch hebben de wereldprijzen van grondstof fen, oliën en veekoeken zich op een zoo danig niveau bewogen, dat het olieslagers- bedrijf ook zonder bescherming kon wer ken. Sedert dien heeft de toestand zich echter in ongunstigen zin gewijzigd, zoo dat voor het op gang houden van de olie-industrie bescherming noodzakelijk is. Onder deze omstandigheden heeft de Minister van Economische Zaken ge meend de contingenteering wederom voor een jaar ongewijzigd te moeten verlengen, hoezeer ook daaraan bezwaren, zoowel voor de verbruikers als voor den handel, zijn verbonden. Mej. Mr C. Frida Katz. Mej. Mr C. Frida Katz zal 10 Novem ber a.s. in het huwelijk treden met den heer C. W. F. baron Mackay, burgemees ter van Ermelo. Mej. Katz is voornemens aanvankelijk haar lidmaatschap van de Tweede Ka mer te blijven vervullen. Kappersschool voor Zeeland. Maandagavond is definitief besloten tot het openen van de Vakschool voor Zee land van den Nederlandschen Kappers- bond. Aan de lessen, die volgende week in een der zalen van „De Eendracht" te Middelburg zullen aanvangen, nemen 42 cursisten deel en wel 21 dames en 21 heeren. Propaganda in Zwitserland voor Zeeland Het bestuur der Provinciale Vereeni- ging voor Vreemdelingenverkeer heeft een collectie lantaarnplaatjes van Zee land toegezonden aan den vertegenwoor diger der Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Genève, den heer Van der Eist, om ge bruikt te worden bij de talrijke spreek beurten, die deze propagandist in Zwit serland over Zeeland zal houden. Gedu rende de maand Augustus van dit jaar vertoefde de heer v. d. Eist in ons gewest. De Huisarbeidswet. Bij een door de politie gehouden controle inzake de naleving der Huisarbeidswet is ge bleken, dat verschillende werkgevers van het bestaan dier wet niets afwisten, en niet in het bezit bleken van de bij die wet vereischte registers en lijsten. Ook enkele werknemers bleken niet in het bezit van het voor hun vereischte loon- boekje. Tot nu toe is de politie waar schuwend opgetreden. Bij een volgende controle zal zulks niet meer geschieden, doch zal tegen eventueele overtreders dier wet proces-verbaal worden opge maakt. Men zij dus gewaarschuwd. -De geloofsvervolgingen in Rusland. Over bovenstaand on derwerp sprak gisteravond voor een zeer talrijk gehoor in de Geref. Kerk alhier de heer A. Russinow, die een aantal jaren in Sovjet-Rusland heeft vertoefd. Ds J. J. Hietkamp, Ned. HerV. predi kant, sprak een welkomstwoord. De heer Russinow deelde mede in Rus land géboren te zijn en 16 jaar onder het sovjet-regiem geleefd te hebben. Reeds in de eerste dagen der revolutie werden een broer en een zuster van spreker vermoord. De kerken werden door soldaten om singeld en alle daarin aanwezigen gevan gen genomen. Men vroeg hen, of zij in God geloofden en indien zij „ja" antwoordden, werden zij doodgeschoten. Spr. was tien jaar oud, toen de revolu tie uitbrak en de indrukken van zijn kin derjaren zijn ontzettend. Duizenden man nen, vrouwen en kinderen werden aan de oevers der rivieren terechtgesteld, of men hakte gaten in het ijs en duwde de men- sc'hen daarin. Vele kinderen vroren op het ijs dood. Kerken werden geplunderd en vernield, geestelijken bespot. Duizenden en duizenden werden ver bannen, en spr. kent het vreeselijke lot der gevangenen uit eigen ervaring, daar hij, omdat hij als student godsdienstoefenin gen bijwoonde, 6 jaar als verbannene in het hooge Noorden, in Siberië, heeft door gebracht. Ontelbare geestelijken zijn daar te werk gesteld. Nooit zullen deze hun land en maagschap meer terug zien. Aan wreede mishandelingen staan de gevangenen bloot, doch ook vaak gebeurt het, dat de communisten en soldaten van het roode leger, getroffen door het gedul dig dragen der geestelijken, Christen worden. De haat tegen de Christenen is ook he den ten dage in Rusland nog groot en vooral de geestelijken hebben het hard te verantwoorden. Spr. kan verklaren, dat tegen alle ver volging in het geloof in God niet dood is, integendeel neemt de godsdienst weer toe. Ondanks al het satanische woeden in Rusland zal het geloof aldaar nooit ver nietigd worden. Het slotwoord werd gesproken door Da Meerdink-van den Ban. Veere. Brand. Gistermiddag te 3 uur klonk klokgelui als brandalarm. Het bleek, dat de schuur van P. Maljaars in vlammen opging. De motorspuit rukte vlug uit, werkte goed, maar kon toch de schuur niet meer behouden, Ze is totaal uitge brand, Ook de inhoud ging verloren. Ook is gisterenmiddag op den Veerschen weg een auto geheel uitgebrand. Oorzaak vermoedelijk kortsluiting, Naar we verne men, was het een auto uit Souburg. De chauffeur was bezig zijn defecten band na te zien. Kloetlnge. Maandagavond hield zende- ling Kieft in het vereenigingsgebouw al hier een lezing met lichtbeelden, over zijn werk in Nieuw-Guinea, teneinde meer be kendheid aan dit werk te geven. Ds Boersma opende deze bijeenkomst en sprak ook een slotwoord. De opkomst liet te wenschen over. 's Heer Abtskerke. Konijnen ge stolen. Hedennacht werden bij een in woner alhier een aantal konijnen ont vreemd. Aangifte bij de politie volgde wel ke in samenwerking met de Rijksveld- wacht een onderzoek instelt. Dit zij een waarschuwing voor de konijnenfokkers, om toch steeds te zorgen, dat hun konij nen goed achter slot 'zitten want ieder na jaar wordt er roof op konijnen gepleegd. Wolfaartsdijk. Een spook. Sedert eenige avonden heeft iemand de flauwe doch zeer gevaarlijke aardigheid, om voor spook te spelen. Op den z.g. Nieuwen dijk, (hoofdweg tusschen Goes en deze gemeen te) loopt het spook in het wit gekleed rond en tracht voorbijgangers bang te maken, wat hem vooral bij meisjes en vrouwen die 's avonds van 'hun werkzaamheden uit Goes komen, gelukt. Naar verluidt, is de politie den dader op het spoor. Het is te hopen, dat hij spoedig wordt gevat. Bruinisse. Rumoerige vergade ring. Maandagavond vergaderde de afd. van den Bond van Mossel kweekers, "Waarnemend voorzitter J. van den Berg-Jumelet. Ruim 50 leden waren tegenwoordig. Dhr P. de Waal bracht op verzoek van den voorz. verslag uit van de door hem bijlgewoonde algemeene vergadering te Goes. Dhr Matth. de Koning zeide, dat het Hoofdbestuur, vóórdat dhr Sterk uit Ier- seke optrad om de belangen van de Brui- nisser mosselkleekers te behartigen, niet alleen tot Nederland beperkt maar men zocht en vond ook afzetmogelijkheid in het buitenland. Thans is het 25-jarig jubileum in zicht, waarbij wel frappeert, dat wederom be gonnen is met een voor Nederland ge heel nieuwe industrie: de fabricatie van messen voor tafelgebruik, die in den meest uitgebreiden zin werd ter hand genomen en van a tot z in eigen bedrijf plaats heeft. Naast de messen met Gero-zilveren en Zilmeta-heften en de geheel roestvrije stalen messen, is de fabricatie van mes sen met heften van verschillende andere materialen als: hoorn, ebbenhout, im. hoorn, enz. ter hand genomen, welke nog in deze maand in den handel worden gebracht. Nog beter dan dit resumé van de ge schiedenis der voorbije 25 jaren doet een kijkje in de groote werkhallen nog zien, welke een geweldige industrie daar te Zeist in den loop der jaren werd opge bouwd. Daar is eerst het groote grondstoffen- magazijn waar het Alpacca en Zilmeta in plaatvorm opgeslagen zijn en staven roestvrij' staal liggen te wachten om tol lemmeten uitgesmeed te worden. In een andere zaal stanzen ponsma chines met doffen dreun het metaal in den eersten ruwen vorm uit de plaat. De walserij plet de platen uit op de ge- wenschte maat en groote ovens gloeien het metaal uit om het ondanks de ver schillende bewerkingen zijn soepelheid te doen behouden. Tientallen en nog eens tientallen arbei ders slijpen en polijsten maar en lepel na lepel, en vork na vork passeeren hun nij vere handen. Overal klinken zware hamers in rhyt- mische cadans, walsen knarsen, met dof fen dreun stampen gigantische persen vormen uit. Werkelijk, een verblijf in deze fabriek imponeert en doet beseffen van welk een beteekenis het Gerofabrikaat in den loop der jaren door distinctie, fijnen vorm en overweldigend sortiment is geworden. Ongetwijfeld zullen dan ook velen de directie op 21 October a.s. willen komen gelukwenschen, waartoe dien dag van 2.30 tot 5 uur in Hotel Figi gelegenheid bestaat. VOOR Lange kerkstraat 30, Goes, geen aandacht geschonken 'heeft aan den onhoudbaren toestand in het bedrijf. Hij sprak er zijtn dank over uit, dat dhr Sterk die actie gewekt heeft, waardoor van 'verschillende zijden ook aandacht werd geschonken aan de zoo zeer in 't nauw gekomen visschers. Het seizoen is al ver verloopen en de helft van de 60 mosselkweekers heeft nog niets verdiend. Hij' vroeg aan den voor zitter of er nu al wat gedaan is. Dhr Anth. Verspoor merkt op, dat er in één der vorige vergaderingen besloten was om den heer Sterk zijn actie te laten uitwerken. Dhr Matth. de Koning vraagt waarom de onkosten van dhr Sterk dan niet be taald worden, als hij werken moet voor de zaak. Hij is bang, dat er dit seizoen niet veel meer voor de kweekers te doen zal zijn, omdat het alles te lang duurt. Hij geeft de vergadering in overweging om schouder aan schouder verder te gaan met dhr Sterk. (Applaus.) De voorz. zeide, dat dhr Sterk wel be taald zal worden, zoodra hij zijn rekening presenteert. Dhr Th. Kik zeide, dat de stemming van de laatste maal niet geldig was, en wenschte een nieuwe stemming inzake de bestuursverkiezing. D'e voorz. gaat hier niet verder op in. Verder deelde de voorz. mede, dat er Zaterdag j.l. geconfereerd is met het Hoofdbestuur, waarna hij een schrijven voorlas, waaruit bleek, dat het Hoofd bestuur alles in 'twerk zal stellen om verbetering in den toestand te krijgen, mits men alle samenwerking verbrak met personen, die buiten den Bond staan. Dhr Matth. de Koning vond het prach tig, dat het Hoofdbestuur nu alles wil doen, om de gedupeerde 'kweekers tege- Aan de positie van de jonge onder wijzers, die als kweekelingen met acte hei werk van den onderwijzer verrichten, maar geen bezoldiging ontvangen is behoorlijk aandacht geschonken den laatsten tijd. En dat is gelukkig. Want zooals hel nu is kan het niet blijven. Hopeloos staat m.i. de zaak niet. In de Zaterdag in deze krant geplaat ste mededeeling van V.O.J.O. zag ik, dat onze Christelijke onderwijzers een kleine twee ton aan steun uitkeerden. Zij deden dat geheel vrijwillig, on danks de op eigen salaris toegepaste kor tingen. Ongetwijfeld zal deze actie doorgaan, mits ook de overtuiging bestaat dat op deze wijze werkelijk iets bereikt kan wor den. En dat is zeker mogelijk als nu ook de schoolbesturen, dat wil dus eigenlijk zeggen: de ouders, die voor hun kinderen van het werk dezer kweekelin gen profiteeren, de handen ineen slaan en doen wat zij kunnen. Voor de regeering kan het dan ook geen bezwaar zijn de helpende hand te bieden. Düs doende is het ideaal niet bereikt Maar aan een niet te verdedigen mis stand is dan toch wel een einde ge maakt. OPMERKER. moet te komen, doch hij betreurt het, dat eerst na de gevoerde actie onder leiding van dhr Sterk pas de oogen zijn open gegaan voor den nood, die hier heerscht. Dhr Th. Kik verwacht meer van het Hoofdbestuur ALS het werkt voor de be langen van de kweekers. Dhr Matth. de Koning voegde hieraan toe, dat het vertrouwen in het Hoofd bestuur hier op 't oogenblik zoek is. Hij kwam tot deze concluusie, dat Bruinisse's mosselbedrijf heden wordt geregeld door enkele groote 'kweeekers van andere plaatsen, die geen armoede kennen. De voorz.. bracht daarop in stemming het voorstel, om zich bij het schrijden van het Hoofdbestuur aan te sluiten en van verdere samenwerking met andere perso nen af te zien. Daar de vergadering een rumoerig ka rakter begon te krijgen, sloot de voorz. de vergadering en kon er van stemming niets komen. Uit de vergadering bleek, dat men met dhr Sterk samen wenscht te werken. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Amsterdam (vac. ds Roscam Abbing), J. H. H. van Beem te Rotter dam, P. J. van Veen te Hoogkerk en D. J. Vossers te Vlissingen. Geref. Kerken. Tweetal te Steenwijk, L-. Kuiper te Oud- Loosdrecht en P. Veenhuizen te Soera baja. Beroepen te Leiden (vac. ds Bouwman en ds Thomas) J. Weggemans te Beet gum en Dr H. J. Westerink te Tienhoven. Te Groningen, S. Hoekstra te Naaldwijk Aangenomen naar Ommen, J. Koppe t Wagenborgen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Rijnsburg, W. Heerema te Aalsmeer en S. van der Molen te Rotter dam. Abonneer U op Prijs slechts ƒ1,per kwartaal Proefnummers worden gaarne gra tis toegezonden. „CREDO" is het nieuwe weekblad voor alle Gereformeerden. Hoofdredacteur: Prof. Dr V. HEPP Uitgave J. H. KOK N.V., Kampen D r A. van S e 1 m s. Het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland heeft aan dr A. van Selms, pred. der Ned. Herv. Gem. te Culemborg, vroeger te H a n s w e e r t, op diens verzoek tegen 2 Januari eervol ontslag verleend wegens zijn benoeming tot senior lector in de Se- mietische talen aan de universiteit van Pretoria. D's H. S. v a n R ij s. f Zaterdag is op 35-jarigen leeftijd, in het Diacones sen Ziekenhuis te Arnhem overleden ds H. S. van Rijs, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Wageningen. D's Van Rijs was in 1935 te Wageningen predi kant geworden, na eerst de gemeenten te Hooge-Zwaluwe en Vianen te hebben gediend. Middelburg. In de Maandagavond ge houden gemeente-vergadering der Geref. Kerk werden gekozen en daarna door den kerkeraad benoemd tot ouderling de hee ren L. Jooase, P. Loof, C. Louwerse, P. van den Ouden, P. van Sluys, en P. B. Tazelaar en tot diaken de heeren J. A'bra- hamse, J. W, Kögeler J. J. Ornge, en L. A. Tange. Ritthem. In de plaats van den heer "W. Ovaa Sr, die naar Oost- en West-Souburg vertrekt, is als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk benoemd de heer W. Boogaard, tot dusver notabel. De heer Js Breel is als kerkvoogd herbenoemd. Auto gestolen. Zaterdagavond is alhier een auto ontvreemd, toebehoo- rende aan den 'heer Freekenhorst uit Souburg. Later werd de auto aangetrof fen tegen een dijk onder Nieuw en St. JoO'Sland, ernstig gehavend. Een paal was omver gereden. Huishoudelijke voor lichting. Gisteravond werd in het Schuttershof een film gedraaid die een duidelijk beeld geeft van wat er gedaan is en nog gedaan kan worden inzake huishoudelijke voorlichting van vrouwen van werkloozen en anders steunbehoe- venden. De voorzitster van de commissie mej. "Weststeyn, gaf eerst een duidelijke inleiding omtrent de beteekenis van dit werk. Ook bij de verlooning van de film gaf zij: de noodigei toelichting. In de pauze hebben de dames-comité leden de namen genoteerd van vrouwen die zich voor den volgenden cursus wil den opigeven. Aan het slot sprak de Burgemeester een woord van dank inzonderheid aan mej. Weststeyn, die eenige jaren gele den den stoot heeft gegeven tot het or- ganiseeren van deze nuttige cursussen. D'e zaal was flink bezet met een be langstellend publiek. Domburg. Geen liefhebber ij. Zaterdagmiddag werd alhier op het veld van de V. V. „Domburg" een korfbalwed- strijd gespeeld tusschen Swift en H.B.S. Swift won de wedstrijd met 10. De bedoeling van deizen wedstrijd was om na afloop te geraken tot de oprichting van een korfbalclub te Domburg. Op de daartoe belegde vergadering na afloop wa ren echter slechts vier personen aanwe zig, zoodat van het voornemen moest wor den afgezien. Geen "baby in Januar'i a.s. Ook bier wilden eenige dames een comité vormen, om ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in de vorstelijke familie een baby-uitzet te schenken voor in Janu ari a.s. te verwachten baby's Een eerste noodzakelijkheid echter in zoo'n geval is de zekerheid, dat in Januari een ba'by zal geboren worden. De dames zullen van hun goede voorne mens af moeten zien, daar het zich Iaat aanzien, dat in Januari a.s. geen Dom- burger(sche) 'het levenslicht zal aanschou wen. De N.V, Gerofabriek te Zeist zal 21 October a.s. haar zilveren jubileum her denken. Met den oudsten directeur, den heer H. J. M. Simonis, die tot de oprichters behoorde, zijn op den a.s. juLileumdag nog 5 medewerkers 25 jaar aan de fa briek verbonden, terwijl 100 anderen reeds op een dienstverband van meer dan 12Va jaar kunnen terugzien. Bij deze oprichting stelde men zich ten doel: bet fabriceer en van lepels en vor ken en aanverwante antikelen in een goedkoopere uitvoering dan echt zilver enin typisch Nederlandsche mo dellen. D'e nieuwe fabriek begon met twee kwaliteiten: bet Gero-zilver dit is ver zilverd wit metaal voor de ruimere beurs, en het Gero-Alpacca, het gepolijst wit metaal voor den Lreederen kring. Dé opzet was bescheiden, aanvankelijk met 40 arbeiders maar geleidelijk kwam do uitbreiding, zoodat het aantal arbei ders in den loop der jaren werd uitge breid tot ruim 800. Met name bet Gero-zilver heeft in steeds grooteren kring bekendheid ver worven. Vele hotels en vrijwel alle groote Nederlandsche mailbooten zijn in den loop der jaren met Gero-fabrikaten in gericht. Inplaats van het Gero-AIpacca is sinds de laatste jaren het Zilmeta gekomen, hel door en door vlekvrij Gerometaal, dat door zijn bijzondere eigenschappen een omwenteling gebracht heeft op het gebied van lepels en vorken in de goedkoopere piijsklasse en velerlei metaalwaren op huishoudelijk gebied, zooals keukengerei enz. Geen wonder dat de groot-keuken-be- drijven: hotels, scheepvaartmaatschap pijen, ziekenhuizen en andere groote in richtingen zich dit keukengerei aanschaf ten. De afzet van het Gero-fabrikaat bloef Nu krijgt U in Goes een complete fabriekscollectie Gero-Zilver, Gero-Zilmeta en Geromessen. In Witkam's Geschenken huis, welke zaak aanzienlijk wordt ver groot, komt een speciale afdeeling Gero. Dit is de éénige COMPLETE COLLECTIE GERO in geheel Zeeland. Alles wat de Gero maakt, wordt daar verkocht, tegen mini mum fabrieksprijzen. Voor Gero naar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2