MANTELS JAPONNEN S. WIEHER s Co. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De Grondwetsherziening. De strijd in China. De oorlog in Spanje. EN DINSDAG 19 OCT. 1937 52c JAARGANG No. 16 ZEER APARTE COLLECTIE! MIDDELBURG Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11, Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Sleeuw Aïsaaesseiitsprijs per &ws.-iaal Weekabeanesientes mr MSddsSfeurg Goes en Vileslnge» t 3,18 Losse nummers 5 «ssi Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 6G cent ser regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of sssotto 10 cent extra Bij contract belangrijks korting Hit nummer bestaat uit 2 bladen HOE STAAN DE KANSEN? Vandaag komen in de Tweede Kamer in tweede lezing1 aan de orde de voorstel len betreffende de herziening van de Grondwet. In bet voorjaar zijn deze voorstellen in eerste lezing door de beide Kamers der Staten-Generaal goedgekeurd. D'aarna zijn de Kamers ontbonden en thans moeten de ontwerpen voor de twee de maal de revue passeeren, evenwel met dit verschil dat nu in beide Kamers een meerderheid van twee derden der uitgebrachte stemmen vereiscbt is. Het gevolg is dat er een zeer groote kans bestaat, dat twee van de acht ont werpen de eindstreep niet zullen halen. Op grond van de stemmingen bij de be handeling in eerste lezing kan wel wor den aangenomen, dat de volgende voor stellen zullen worden aangenomen: Wijziging van het inkomen der Kroon. Verlaging van de schadeloosstelling en het pensioen van de Tweede Ka merleden. Openen van de mogelijkheid tot be noeming van ministers zonder porte feuille. Aanvulling van de kiesrechtbepalin gen, dusdanig, dat de absolute, wis kundige evenredigheid in de toekomst niet meer behoeft te worden ge handhaafd. Openen van de mogelijkheid tot in stelling van openbare lichamen voor beroep en bedrijven. Overgangsrecht. Minder gunstig staat het er voor met de ontwerpen betreffende: Wering van revolutionaire volksver tegenwoordigers, en: Beperking van de parlementaire on schendbaarheid; vermeerdering van het aantal gronden voor uitsluiting van het passieve kiesrecht; mogelijkheid van benoeming van staatssecretarissen; wijziging van den naam „Guragao" in „de Nederlandsche Antillen" (verza- melontwerp). Het eerste ontwerp verkreeg in de Twee de Kamer 60 en in de Eerste Kamer 30 stemmen en het tweede in de Tweede Ka mer 56 en in de Eerste Kamer 31 stem men. Na de verkiezingen zijn de kansen voor deze ontwerpen er niet beter op ge worden. Tegen het eerste voorstel stemden toen de linksche partijen met uitzondering van de Liberalen, plus de G.D.U,er, de Kath Democraat en de man van Nat. Herstel. Hierbij moeten thans gevoegd worden de afgevaardigden van de N.S.B. die ook van wering van revolutionaire vertegen woordigers die hun eed op de grondwet schenden, niet willen weten. Het aantal tegenstemmers kan daar door gebracht worden op 38, tenzij' de Christen-D'emocraten en de Vrijz.-Demo- craten er vanaf mochten zien nog langer communistische elementen in bescher ming te nemen. Met het tweede ontwerp staat het al niei beter. Dit ontwerp hetwelk o.m. bevat ophef fing van de parlementaire onschendbaar heid, in geval van opruiing en schending van geheimen en uitsluiting der verkies baarheid voor misdadigers verkreeg ook niet den steun van de Staatk. Gerefor meerden. Blijven deze afgevaardigden evenals die van de G.D'.U. en de V.-D. Bond in deze houding volharden, dan kunnen tegen dit ontwerp in de Tweede Kamer 40 stem men worden uitgebracht. Het lot van deze beide ontwerpen is dus hoogst onzeker. Gelijk bekend zullen deze voorstellen, in verband met de ziekte van minister van Boeyen, ook in tweede lezing door minister de Wilde worden verdedigd. Moge het hem gelukken de partijen die zegge n de revolutie te willen bestrij den, en dit geldt zeer in 't bijzonder van de Staatk. Gereformeerden, er toe te bren gen dit ook met daden te toonen. De expansie van nationale krachten is nauwelijks voor berekening vatbaar, wan neer zij door groote beginselen in be weging wordt gebracht. GROEN VAN PRINSTERER. Het transporteeren van een slachtoffer in een auto tijdens de oefeningen, welke Zaterdag door het Roode Kruis in de provincies N.-Brabant en Zeeland zijn gehouden. Successen voor de Japanners. De Japansche troepen, die langs de spoorlijn PekingHankau opereeren zijn thans de provincie Horan binnen getrokken. Zij hebben het station Ma-To- Tsjen op de grens van Hopei en Honan bezet. De Japannners verklaren sinds de Chi- neesche nederlaag van Sji-Tsjia-Tsjiwang honderd twintig myl naar het Zuiden te zijn opgerukt. Zij hebben thans de Chi- neesohe stellingen ten Noorden van Tsjang-Teh-Foe aangevallen. Na een bijna onafgebroken strijd van vier dagen in het gebied rond Joeanping, zijn de Japansche en Chineesche troe pen beiden uitgeput. Beide partijen reor- ganiseeren hun stellingen en wachten op versterking. Aan beide zijden zijn zware verliezen gele den. Ongeveer 30 tot 40 duizend Japansche soldaten, die omsingeld zijn, hebben ge tracht door de Chineesche linies heen te breken en de Chineesche troepen, waarbij goedgeoefende Nankingtroepen en afdee- lingen van het vroegere Chineesche roo de leger, 'hebben getracht de Japansche eenheden te vernietigen, vóór versterking aankwam. De Chineezen verklaren tien stukken veldgeschut, meer dan vijftig tanks, een honderdtal mitrailleurs en 800 geweren te hebben buitgemaakt. Ze geven evenwel toe, dat ook hun eigen verliezen zeer groot zijn geweest, aangezien zij1 de Ja pansche troepen onder een hevig sper vuur hebben aangevallen. Ook bij Sjanghai bioedigen strijd. Volgens het Chineesche agentschap Central News is een regiment Chineesche troepen ten zuiden van de Woesoeng- kreek gisterenavond bij een Japanschen aanval door het buitengewoon hevige Ja pansche bombardement vernietigd. De Chineezen gingen verscheidene malen in den loop van den nacht tot den tegenaan val over; de verliezen aan beide kanten zijn zwaar. Uit Chineesche bron wordt vernomen, dat bij het dorp Ke-Tsjia-Pai-Loe een uitermate felle strijd geleverd is, waarbij veertien honderd Chineezen gesneuveld zijn. Zij hadden gezworen liever te ster ven dan terug te trekken. Van de geheele Chineesche afdeeling, 'die aan dezen strijd deelnam, waren er tenslotte nog slechts dertien man overgebleven. Tot den laatsten man vochten zij door, doch de overmacht was tenslotte te groot. Chineesche versterkingen, die op het laatste moment arriveerden, slaagden er in het dorp te heroveren, doch slechts voor korten tijd, want weldra waren de Japanners weer in het bezit van de veel omstreden plaats. Het verzet der Asturiërs gebroken? Van het front van Asturië wordt ge meld: De troep-en van generaal Davila zijn er in geslaagd de Asturische strijd krachten die de verdedigingslinie van La Sella bezet hielden, te omsingelen. Gisteravond bevonden de opstande lingen zich op ongeveer 15 km van Villa Viciosa. D'e laatste verdedigingslinie der Asturiërs is thans bezweken. Aan het Oostelijk front van Asturië is gisteren den geheelen dag verbitterd ge streden, doch ondanks -hun wanhopig verzet konden de regeeringstroepen den opmlarsoh der opstandelingen niet tot staan brengen en moesten zijl zich op een nieuwe verdedigingslinie terugtrekken. Die achter de linies gelegen dorpen zijh voortdurend door de vliegtuigen van Franco gebombardeerd. Acht driemotorige vliegtuigen zijn tot viermaal toe over Gijon gevlogen en heb ben buiten de stad bommen laten vallen. Dte materieele schade is aanzienlijk. Voorts zou te Cadiz een kanonneerboot van Franco, de „Euardo Dato" met ern stige schade aldaar zijn binnengeloop en. Er waren vele dooden aan boord. Men gelooft dat de boot slaags is geweest met een torpedobootjager der regeering. Hoeveel Italianen zijn er in Spanje? De Informazione dipiomatica protes teert opnieuw tegen de „fantastische cij fers" die in 'het buitenland gepubliceerd worden over de Italiaansche vrijwilligers in Spanje. Het blad onthult, dat zich op het oogenblik ongeveer 40.000 Italiaan- ,sohe vrijwilligers in .Spanje bevinden, alle diensten medegerekend. Hij' voegt er aan toe, dat de vrijwilligers die aan de zijde van Valencia strijden veel talrijker zijh. D'e Spaansche ambassade te Londen deelt in antwoord op dit bericht mede, dat het aantal Italiaansche vrijwilligers in Spanje 110.000 bedraagt. DE ITALIAANSCHE TROEPEN CONCENTRATIE IN LIBIë. O'pnieuw zijn gisteren 2000 man in Na pels ingescheept voor Libyë. 8 October j.l. begon Italië nieuwe troe pen te zenden naar zijn Noord-Afrikaan- sche kolonië Libyë. Deze troepentrans porten verontrustten Egypte. Italië moti veerde het zenden der versterkingen met reden van internationalen aard. Enge land stelde zich op de hoogte en gaf op dracht aan den commandant der Malta- vloot, Sir Dudley Pound, een conferentie te Alexandrië te beleggen. Alhier werd van ge-dachten gewisseld met de Egyp tische autoriteiten en de bevelhebbers der Middellandsche Zee- en Luchtvloot. D'e bezorgdheid nam toe, toen Italië wederom 11.000 man naar Libyë liet dirigeeren, waar zich momenteel 50.000 man moeten bevinden; de Italiaansche troepen in Tripoli zijtn nu 4 maal talrij k-er dan de Fransche troepen in Tunis. Met spoed wordt e-r in Egypte gewerkt aan den aanleg van militaire wegen, vooral nu de Italianen bij de Egyptische grens te Solloem een militaire luchtbasis hebben aangelegd. De troepenconcentraties in Libyë kun nen zoowel een bedreiging vormen voor het Fransche koloniale gebied, als voor Egypte en den Soedan, en via het slechts betrekkelijk zwak verdedigde Egypte om het Suez-kanaal. Naar van welingelichte zijde verluidt, hebben de Eigyptische autoriteiten in sa menwerking met de Britsche militaire autoriteiten maatregelen genomen, om de sedert den Abessij-nschen ooriog bestaan de verdedigingswerken in de Libysche woestijn in het bijzonder bij Mersa Ma- troe, te moderniseeren en met voldoende materiaal en troepen uit te rusten. DE CONFERENTIE TE BRUSSEL. De volgende landen hebben de Belgi sche regeering medegedeeld, dat zij aan de voorgestelde Negenmogendhedencon- ferentie zullen deelnemen: Frankrijk, En geland, Vereenigde Staten, Canada en China. In welingelichte kringen acht men het niet onmogelijk, dat de Italiaansche re geering de ontvangen uitnoodiging tot deelneming aan de Negenmogendheden- conferentie zal aanvaarden. D'e So'wjet-Russische ambassadeur, Tro- janofsky, die een bezoek aan de Sowjet- Unie heeft gebracht, verklaarde na zijn terugkomst, dat de Unie vermoedelijk de uitnoodiging om deel te nemen aan de Negenmogendhedenconferentie zou aan nemen, wanneer zij deze zou ontvangen. GEVECHTEN EN BOMMEN IN PALESTINA. Aan de noordelijke grens van Palestina, tusschen Haifa en Safed, heeft zich een levendig gevecht voorgedaan, waarbij ver scheidene honderden Palestijnen met el kander slaags raakten. Er werden scho ten gelost en bommen geworpen. De strijd duurde twee'uur. T'e Jaffa en Tel Aviv is de toestand ge spannen. Er zijn bommen geworpen naar het hoofdbureau van politie te Jaffa. De autoriteiten hebben de Joden gewaar schuwd, niet naar Jaffa te reizen. D-e autoriteiten te Jeruzalem hebben be sloten, de wegen en de internationale ter reinen en ondernemingen strenger te doen bewaken. De bepalingen, volgens welke de inwo ners Tan Jeruzalem zich na 'bepaalde uren niet op straat mogen laten zien, blijven gehandhaafd. Tusschen Jerusalem en Hebron zijn 20 telefoonpalen omgehaald, tusschen Hebron en Berseba 26. De voorbereidingen voor de afkondiging van den staat van oorlog zijn gereed. Als de tegenwoordige toestand voortduurt, is deze afkondiging zeker te verwachten. Gebleken is, dat de aanslag op 'het vlieg veld van Lydda op meesterlijke wijze is voorbereid en uitgevoerd door personen, die op de hoogte waren van de bewaking van de vlieghaven. De brand is gesticht op het oogenblik, dat de 'bewakers een oogen blik uitrustten. Naar schatting bedraagt de schade 15 tot 20 duizend pond sterling. Ook de pas- sagiers-accomodaties, restaurant, passen- Binnenland. De vergadering van den Vrijheidsbond. Het Hoofdbestuur der Z.L.M. vergaderde te Goes. Buitenland. Hevige gevechten in China. (Successen de-r Spaansche opstandelingen. De Italiaansche troepenzendingen naar Libyë. Dte troebelen in Palestina. controle en de gebouwen der meteorologi sche waarneming werden verwoest. Tal van 'belangrijke bescheiden werden een prooi der vlammen, zoo ook de admi nistratie van de K. L. NI. In de Populo d'ltalia, het lijfblad van Mussolini, is een heftige campagne begon nen tegen het Engielsche gezag in Pale stina. In het eerste artikel wordt gezegd, dat te Lydda heele rijen huizen zijn neer gehaald en verwoest om zg. gebeurtenissen te achterhalen, die zij zelf heel goed weten maar liever niet wenschen bekend te laten worden. Noodweer in Griekenland. "Wolkbreuken hebben overstroomingen veroorzaakt in een groot deel van Grie kenland. Het noodweer beeft tal van menschenlevens geëischt. In de stad Iraklion (Kreta) moet de aangerichte schade buitehg-pwoon groot zijn. In de Peloponnesus zijn acht dooden te betreu ren. Vermoedelijk negentien dooden bij vliegtuigongeluk. Men vreest, dat bij het verongelukken van het vliegtuig in de bergen 80 mijl ten oosten van Salt Lake City, negentien menschen om bet leven zijn gekomen, n.l. 16 passagiers,- waai onder vier vrouwen en -drie leden der bemanning. Korte Berichten. Bij Oostende zijn twee militaire vliegtuigen met elkaar in botsing geko men. Een der vier inzittenden kwam om het leven, een tweede kon zich met be hulp van zijn valscherm redden. De bei de anderen konden met 'hun vliegtuig on gedeerd het vliegveld bereiken. 1 Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat Hitler's bezoek aan Rome in Juni 1938 zal plaats vinden. Gisteren werd in Midden- en Noord- Japan een aardbeving waargenomen. Het epicentrum lag ongeveer 120 km ten Z.O. van Tokio. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van ernstige schade of van slachtoffers. Eenige predikanten der Evangeli sche oppositie in Duitschland zijn in de afgeloopen week in vrijheid gesteld. Er bevinden zich nog 64 predikanten in ar rest. De dichte mist, die over Londen en een deel van het land hangt, heeft tal rijke ongelukken veroorzaakt. Er zijn vijf dooden en vele gewonden. C.A.O. VOOR INDUSTRiEELE BEDRIJFSTAKKEN. Commissie van advies vanwege den Hoogen Raad van Arbeid. De voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft een commissie inge steld, welke tot taak zal hebben het uit brengen van advies op grond van de ar tikelen 4, 6, 7 en 8 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1