De Marine-vliegramp in Indië. Dagblad voor de Provincie Zeeland De domste reclame Dobbelmatift lekker... man! EERSTE BLAD TE VEEL GEVRAAGD 7 De strijd in Spanje. De strijd in China. MAANDAG 18 OCT, 1937 52e JAARGANG - No. 15 maken zij, die spreken over De grootste film I De geweldigste auto! De prachtigste Want er is immers niemand, die het ge lóóft en reclame» móet jgist gebaseerd zijn op vertrouwen in de oprechtheid van hem, die reclame maakt. Daarom zeggen wij alléén: IBIS is zoo goed, zoo rijp, zoo geurig, zoo lekker als goede tabak móet zijn. Uitgave: N. V. Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor*t*traat 7 0, Goe* Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J, J, F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2M per Weekabonnementen voor MiddteS&asg Goe* en Viissingen f 0,20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regei Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaiing Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Binnenland. De Marine-vliegrampen in Indië. Staatscommissie Vaccinatie-vraagstuk. Motorrijwielbelasting en tertiaire wegen. De heer Bommel van Vloten aver de Lon- densche Suiker-confrentie. Oefening van het Nederl. Roode Kruis. Buitenland. Hevige gevechten in Spanje. De strijd in China. Dit is een nieuw bewijs, dat Engeland de 'komende 'discussies van het allergroot ste belang acht. TOESTAND IN PALESTINA GESPANNEN. De groot-moefti gevlucht. Uit Damascus wordt gemeld, dat de groot-moefti van Jeruzalem, in het Fran- sche mandaatgebied is aangekomen, doch daar door de politie wordt vastgehouden. Naar de Un. Press meldt, heeft de groot-mloefti zich, voor zijn vlucht uit Jeruzalem in een manifest tot zijn ge- loofsgenooten en medepatriotten gericht. Hij wekte hen op', niet te wanhopen en den strijld voor de onvermijdelijke bevrij ding uit de onderdrukking voort te zet ten. Want deze bevrijding moet, volgens hem, komen ondanks de groote strijd macht der Engelschen en den invloed der Joden. Dit mlanifest is in Jeruzalem ver spreid. Het is de pers verboden het te publiceeren. Nader meldt Reuter, dat de Groot- Moefti een dramatischen tocht, heeft ge- maakt in een motorbarkas onder de kus ten van Palestina en den Libanon nadat hij in het geheim de Omarmloskee had verlaten. De kapitein van de barkas heeft geen rekening gehouden met de politie van den Libanon, waar een auto op den Moefti wachtte. Een Fransch kustwacht vaartuig haalde de barkas in, een ambte naar ging aan boord en vond een man, die Bedoïenkleeren droeg, maar wiens papieren uitwezen, dat hij de Moefti was. Hdjl werd naar Beiroeth geëscorteerd, waar hem werd verzocht den Libanon te verlaten. Hij vertrok daarop naar Da mascus. In de groote steden van Palestina zijn 150 Arabische leiders en agitatoren ge arresteerd. Pit nummer bestaat uit 2 bladen w.tff-yw.'.1 Wij eindigden ons artikeltje over een te houden afdeelimgsvergadering van den A, N. W. B. in Noord-Holland op Zon dag, met te vragen: „Kan dat nu niet anders? Het is toch niet te veel gevergd, als gevraagd wordt dat met de beginselen van het Christelijk volksdeel ten volle rekening wordt gehouden." De „Middelb. Crt.", hiervan melding makende, zegt dat wijl hier inderdaad wat te veel vergen. „Te veel namelijk, omdat het blad door de opvattingen van een numerieke min derheid een veel grootere meerderheid beperkingen wil opleggen, welke geen steun vinden in de zedelijk-godsdienstige opvattingen van die meerderheid. Het is, en blijft, natuurlijk altijd de moeilijkheid hier: dat godsdienstige, dus geestelijk-zedelijke waarden, in hotsing komen met getalswaarden. Maar, dunkt ons, in de practijk des levens kan dat nu éénmaal niet anders! De menschheid en ook dat deel der menschheid het welk 't Nederlandsche volk vormt is nu eenmiaal van een groote verscheiden heid op dit punt. Ein het gaat niet aan te verlangen, dat iedere organisatie, wel ke algemeen is, daarbij tot het uiter ste alle „gevoeligheden" van ieder der leden zoo streng in rekening zou brengen, dat hetgeen een minderheid van haar standpunt volkomen terecht overigens zou eischen, dan voor allen dwingend zou moeten gelden. Dat kan niet, want dat zou dan toch op dwang uitloopen. Indirecte dwang dan. Maar niettemin: dwang. Verbod, waar geen verbodsnood- zaak gevoeld wordt." De „Middelb. Crt." zou 'het niet juist achten, als de A. N. W. B. voor de over wegend rechtzinnige provincie Zeeland de afdeelingsvergadering op een Zondag ging houden. Maar in een provincie, waar het meerendeel der leden geen be zwaar heeft, vindt zij het niet zoo erg. Wie dan in gemoede bezwaard is, moet dan maar den volgenden dag zijn insigne ontvangen. Een oprecht godsdienstig man zal deze overigens erg aardige men- schelijlke onderscheiding gaarne bij zijn eeuwig zieleheil ten achter stellen. De lezer zal hebben opgemerkt, dat hier de hoofdzaak ontweken wordt. Het spreekt vanzelf dat een minder heid niet in alles haar zin kan krijgen. Dat te eischen zou in hooge mate onbil lijk zijn. Maar daar gaat het hier niet om. Dé vraag is niet wat een misschien kleine minderheid verlangt, maar wat Gods Woord van ons eischt. En als nu een organisatie door haar daden uitspreekt, dat zijl met dat Woord geen rekening wil houden, dan handelt zij niet alleen onbillijk tegenover haar leden, die zich door dat Woord gebonden gevoelen, maar dan geeft zij tevens haar z.g. neutraal of algemeen karakter prijs. En zöker, dan kunnen de bezwaarde leden van dergelijke plechtigheden weg blijven. Maar dan hebben zij om te beginnen het gevoel dat zij toch eigenlijk niet ge heel volwaardige leden zijn, terwijl ze voorts, krachtens hun lidmaatschap, mede verantwoordelijk zdjn, voor wat naar hun overtuiging in strijd is met Gods gebod. Daarom blijven wij vragen: Kan dat nu niet anders? Er wordt hevig bij Saragassa gevochten. De hevige strijd in de omgeving van Saragossa duurt voort. De troepen van de regeering blijlven krachtige aanvallen doen op Saragossa. Bij Puences de Ebro gingen de regee- ringstroepen, die over een groote hoe veelheid artillerie, tanks en vliegtuigen beschikken, tot den aanval over. De troe pen van Franco wierpen eveneens een geweldige massa materieel in den strijd en bij het vallen van den nacht Zaterdag duurde het gevecht nog voort. Volgens de laatste berichten van het front hebben de regeeringstroepen moe ten wijken voor de heftige aanvallen van I ranco. Er wordt hevig gevoohten. Rust aan het Sjanghai-front. Beide partijen melden succes sen. De Japansche troepen houden zich langs het geheele front van Shanghai rustig. De Chineezen hebben tweemalen de Japansche strijldkrachten bij den Joe- kong-weg aangevallen. Zij werden even wel door de Japanners met zware verlie zen afgeslagen. Uit Nanking wordt gemeld: 30.000 a 40.000 man Japansche troe pen zijn in de buurt van Yoean Ping, op 90 km ten noorden van Tau Yoean Foe, door Chineesche strijdkrachten omsin geld. De Japansche troepen, die verwoed strijden om een geheele vernietiging te ontgaan, werden ingesloten na een kraohtigen opmarsch van de Chineesche vleugelafdeelingen, die daarbij goed werden gesteund door hun artillerie en hun luchtmacht. Volgens berichten uit goede Chineesche bron herstellen zich de Chineesche strijd krachten ten westen van Hopei en ten oosten van Sjansi. De troepen, in het bijizonder het achtste leger, dat uit dee- len van het vroegere roode leger bestaat, leggen de laatste dagen een groote acti viteit aan den dag en schijnen den Ja- panschen opmarsch geremd te hebben door een reeks tegenaanvallen op ver schillende punten. Maar ook de Japanners melden suc cessen in Sjansi: De Japanners hebben zich Zondag meester gemaakt van den pas van Sjin- koü kwan in het meest geaccidenteerde deel van de provincie Sjansi. Dit is een zeer belangrijke positie voor den op marsch der Japanners van het oosten uit naar Tai Yoean. De gevechten om het 'bezit van dezen pas, welke 30 K.M. lang is, waren zeer hardnekkig. Een Japansche woordvoerder ver klaarde dat de Japansche troepen, ge steund door Mongoolsche afdeelingen, vermoedelijk verder naar het westen zul len oprukken met het doel de Mongool sche afdeelingen, welke nog met Nanking samenwerken, te onderwerpen en de ver binding tusschen China en de Sovjet Unie te bemoeilijken. D'e zevende groote luchtaanval der Chi neesche luchtstrijdkrachten werd van nacht tegen half drie ten uitvoer gelegd. De Japansche oorlogsschepen en de kusthatterijien schoten een enorme hoe veelheid luchtafweerbommen en machi negeweerpatronen af, toen de aanvallers boven de stad vlogen. De aanval was de meest gedurfde en meest opzienbarende sinds het uitbreken van de vijandelijkheden. De maan scheen helder en de laag hangende wolken maakten de omstandigheden voor een luchtaanval zeer gunstig. Meer dan twintig zoeklichten besche nen de wolken, doch de vliegtuigen wer den niet in de stralenbundels zichtbaar. Projectielen, welke bestemd waren voor de Izoemo, kwamen op het land te recht en veroorzaakten een hevigen brand in het door de Japanneezen bezette deel der internationale nederzetting. Het lawaai van het luchtdoelgeschut en de ontploffing der bommen hebben de stad wakker geschrikt. DE N IET-IN MENGINGSCOMMISSIE VERGADERT. Morgen voortzetting. De onder voorzitterschap van Lord Plymouth Zaterdag gehouden zitting van de non-interventie-commissie over 'het vraagstuk der buitenlandsche vrijwilligers in Spanje heeft geduurd van half elf tot half een. Namens de Fransche regeering 'heeft ambassadeur Corhin een vijftal voorstel len ingediend, waarin o.a. wordt aanbe volen een gecontroleerde terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers en het verleenen van zekere belligerenten-rech- ten aan de twee strijdende partijen in Spanje, zoodra de terugtrekking der vrij willigers op bevredigende wijze function- neert. De verschillende gedelegeerden hebben daarna het woord gevoerd; namens Italië deelde Grandi mede, dat zijn regeering bereid was, als begin van tenuitvoerleg ging van het Britsche plan, toe te stem men in de terugroeping van een bepaald aantal vrijwilligers, dat echter voor beide partijen even hoog moet zijn. Namens Moskou protesteerde Maisky tegen dit nieuwe beroep op de niet-inmen- gings-commissie; volgens hem was de op lossing, Valencia toe te staan, wapenen te koopen, waar het ze krijrgen kon. Morgenmiddag om 4 uur worden de discussies hervat. Men hoopt, dat de ge delegeerden dan over instructies van hun regeeringen zullen beschikken, welke het hun mogelijk 'zullen maken rnet de be raadslagingen over de verwezenlijking der Fransche voorstellen een aanvang te ma ken. Dé bijeenkomst van Dinsdag zal door minister Eden gepresideerd worden. Het tweemotorig marine-vliegtuig T 1, dat in Nederlandsch-Indië is verongelukt,waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. 'G. J. Radistaat, le piloot van de T 1. 'perste instantie aan den commandant van de zeemiacht zal worden uitgebracht, die thans ter plaatse vertoeft. De heer Kramer, chef van den tech- nischen dienst op het vliegveld De Kooy, verklaarde omtrent de eigenschappen van de vliegtuigen, waarvan de marine er 24 heeft en waarvan er vorige week twee zijn verongelukt: „Het zijn vliegtuigen met uitmuntende vliegeigenschappen; er wordt daar 7 jaar G. van der Hooft, 2e piloot. mee gevlogen. De eerste 12, genummerd van 112, weden in 1929 of '30 door de Fokkerfabrieken afgeleverd. De tweede serie werd een meer moderne uitvoering, genummerd T 13 tot 24, en werd in 1935 -1936 afgeleverd. „Men heeft bij! de eerste serie bij de marine zulke goede ervaringen opgedaan, dat men nogmaals een serie van twaalf vliegtuigen bestelde met sterkere mioto- ren en in moderner uitvoering. Op het oogenblik zijn nog twee vliegtuigen, T 23 en T 214 in Nederland. Op het vlieg kamp De Mok worden er nog enkele proefnemingen mede gemaakt." ■Omtrent de slachtoffers van deze ramp1 werd nog gemeld Het zijn jonge mjenschen die gevallen zijn. De luit. ter zee eerste klasse van de marine-reserve E. van Haften en zeemilicien matroos-telegrafist E. T. N o 11 e n zijn vermoedelijk stuurlui van P. L. Bogert, korp.-vliegtuigmaker. weken in Indië. Als bewijs van zijn be kwaamheid mioge het feit gelden, dat hij bij de vliegeropleiding genomen was, waarvoor slechts de zeer geschikte jon gens in aanmerking komen. De korporaal-vliegtuigmaker P. L. B o- g e r t zou dit jaar nog naar huis geko men zijn. Zijn jonge vrouw, die een kindje heeft van 3 maanden, hijl is pas 25 jaar telde de weken, die haar nog van haar man scheidden. Omtrent de oorzaak nog niets bekend. Bijzonderheden omtrent de slachtoffers. Omtrent de oorzaak van do ramp van de T 1 is eenig definitief oordeel nog niet beschikbaar. Het deskundigen-rapport is nog niet te verwachten, aangezien het in de K.P.M. en hebben in Indië gemon sterd. De majoor-telegrafist G. J. Rad st a a t was ongeveer 36 jaar. Hiji was ongeveer twee jaar in Indië en een van de beste onderofficieren-vliegers, die be kend stond om zijn veilig en beheersoht vliegen. De sergeant G. v. d. Hooft, tweede bestuurder van de T 1, was pas opgeleid voor het vliegbrevet en nog maar enkele

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1