Hel (ken DE Z|EEDW De verbetering van de Defensie. TEGEN DEN STROOM ABDIJSIROOP tijken naar -collectie's taan, maar uitgebreide Kinderen, aat U een ZATERDAG 16 OCTOBER 1937, Nr 14. TWEEDE BLAD MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Verkoudheid, hoest, bronchitis en de gevaarlijke gevolgen daarvan. AKKER's versterkte Nog geen 3 Cdlt per dag kost een abonnement op „De Zeeuw" Abonnementsprijs p. kwartaal f 2.50 Weekabonnementenf 0.20 De hooge Overheidslasten. Wat er deze week voorviel Bieten rooien i T 1AM te Kapelle BTOBER 1937, lin het hotel „De Je, ten verzoeke )OZE, publiek te met schuurtje, |ot 9 A. 83 c.A.; as- en waterlei- licht, ^eer gunstig ge en Veiling te lonsstraat A 190. betaling, uiter- 937. |nderdag 21 Oc- uur. 1AM te Kapelle 1CTOBER 1937, et café Verheijke sn verzoeke van 3—VAN LIERE, verkoopen: met schuurtje, Intweg, a. d. Ka- Je Ellewoutsdijk, voorzien van waterleiding. Jensdag 20 Oct. de betaling, |er 1937. t. VAN DISSEL OCTOBER 1937, Ie Familie C. DE pkoopen: gs 10% uur, ten J. Poleij te Wol- lijk (Oud-Sab- ■houden WOON- gelegen aan het huurtje, erf en 80 c.A. TUINGROND oot 5 A. 97 c.A. TUINGROND, toot 4 A. 86 c.A. Iperc. 2 en 3. 1 bij de betaling, pm 12 uur, aan contant: IEDEL, kabinet, Tafels, piegels, Klokken, ichine, Glas- en |n, Kruiwagen, |out, Arbeiders- rdag 23 October Het staat te voorzien, dat de voor stellen tot verbetering van onze weer macht, niet zonder strijd zullen worden goedgekeurd. Minister van Dijk, die in een vorige pe riode een zwaren kamp had te voeren om de afbraak van de defensie zooveel moge lijk tegen te houden, zal het waarschijn lijk straks hard te verantwoorden heb ben. De voorteekenen van den naderenden storm zijn er reeds. De noodzakelijkheid van versterking van de weermacht wordt, we mogen wel zeg'gen vrij' algemeen toegegeven. Zoo schrijft b.v. Mr Joekes in „D'e Vrijzinnig Democraat": „Ook wij zijn van oordeel, dat, niet tegenstaande de minder gunstige finan- cieele omstandigheden, in verband met den internationalen toestand, een en an der zal moeten geschieden zoowel in Ne derland als in Indië ter versterking van onze weermacht." En bij voegt er aan toe: „Het komt er op aan, een zoodanig de fensie-apparaat te hebben, dat bij aan tasting van ons grondgebied hier en over zee een zoodanige weerstand kan worden geboden, dat daarmede door een land, dat een aanval overweegt, ernstig reke ning moet worden gehouden." Ook in sociaal-democratische kringen is men wel overtuigd, dat er iets moet gebeuren. „Het Volk", het hoofdorgaan van de S.D.A.P. erkent, dat verhooging van de defensie-uitgaven niet uit kan blijven. „Algemeen begrijpt men, dat de inter nationale omstandigheden van dit oogen- blik buitengewone voorzieningen nood zakelijk maken. Het verbijsterend ge rucht van een grootscheepsche oorlogs voorbereiding klinkt tot vlak naast onze landsgrens. Niemand heeft verwacht, dat het in 1937 optredend kabinet zich met de bestaande middelen van landsverdedi ging tevreden zou stellen." FEUILLElClv door E. R. G a r r a 11. Uit het Engelsch. 5) o Katharine blikte met haar vriendelijke oogen echt moederlijk neer op Daphne. In haar hart voelde zij een overweldigend medelijden met het arme kleine vrouwtje, dat zulk een bange toekomst tegemoet ging. Maar ze liet niets blijken om toch vooral bij Daphne niet de gedachte te wekken, dat zij met een hart vol zorg wegging. Met een: „Ik zal vaak komen, als ik mag", nam Daphne van haar af scheid. Maar voor zij de deur bereikt hadden, hoorden zij de stem van mijnheer Mait- land, die om zijn vrouw riep, en haar be zoek vergetend, holde Daphne weg, Ka tharine alleen latend. „Ze heeft haar man werkelijk lief", dacht deze. HOOFDSTUK Hl. Bij zonsondergang. Katharine volgde een anderen weg naar huis. De lucht was zoo sterkend, dat En verder: „Wij erkennen, dat versterking van de defensie noodzakelijk is; wij erkennen eveneens, dat het onverantwoord zou zijn, de soldaten zonder voldoende mo derne wapenen in het vuur te sturen; wij erkennen, tenslotte, dat het in dezen tijd, nu de duivelsohe practijk van een plotse- lingen overval op ander grondgebied de oude oorlogsverklaring heeft verdrongen, geboden is, maatregelen te nemen, om zulk een plotselingen overval te weer staan." Omtrent de noodzakelijkheid dat de weermacht afdoende verbeterd wordt, bestaat weinig verechil van meening. Maar dat wordt anders als de vraag aan de orde komt hoe ver moet wor den gegaan. En dan begint de heer Joekes al met twijfel te opperen of wat de regeering vraagt ook inderdaad noodzakelijk is. Eén vraag, die gezien de velerlei be hoeften van anderen aard, en rekening houdend met de mogelijkheid dat bij een eventueelen aanval op ons land andere landen de helpende hand zullen uitste ken, ontkennend wordt beantwoord. „Het Volk" oordeelt niet anders. De last die nu gevraagd wordt, gaat naar dit blad meent de financieele en economische draagkracht van bet Neder- landscbe volk verre te boven. De regeering, zoo heet het verder, heeft met hare voorstellen bet evenwicht met andere uitgaven verbroken. En: men moet wel den indruk krijgen, dat de mi nisters overvragen. Waardoor deze indruk verkregen werd, 1 lijkt echter niet. Geen enkel motief wordt aangevoerd, waamit zou kunnen blijken, dat de re geering zich met hare voorstellen niet tot het strikt noodzakelijke heeft beperkt. Intusschen, en dat is merkwaardig, gaan in het socialistische kamp zelf stemmen op, om de noodzakelijkheid van wat de regeering voorstelt te betoogen. In de „Sociaal-Democraat" schrijft een zekere Bakker, naar aanleiding van de gehouden leger-manoeuvres o.m.: „De tijd is voorbij, dat wij de legerma- noeuvres als een duur lachwekkend spel letje konden beschouwen. De internatio nale situatie moet het ook den struisvo gel, die zijn kop het diepst in het zand steekt, wel duidelijk meiken, dat deze manoeuvreerende jongens ieder oogenblik opgeroepen kunnen worden om hun „spel" in bitteren ernst te doen verkee- ren. De landsverdediging aanvaarden wij als een noodzakelijken plicht. De Partij heeft haar oude standpunt van eenzijdige ontwapening moeten verlaten. De feiten geboden het." Voorts: „Indien wij de weermacht ds een noodwendig instituut beschouwen, dan rust op ons de plicht om die macht zoo sterk als sociaal verantwoord is te maken. Dhn hebben de dienstplichtigen er recht op, dat hun althans een mini mum van lijfszekerheid worde geschon ken. Mijn indruk is, dat de kwaliteit van ons leger beneden zulk een minimum- eisch blijft. De gehouden manoeuvres hebben dien indruk zeer versterkt." Waarna hij aldus besluit: „Wij staan naar mijn bedeesde oordeel voor den zuren plicht om ons ingeboren antimilitaristisch gevoel te verdringen en geen oppositie te voeren tegen de wets ontwerpen, welke ter verbetering van de weermacht zijn ingediend. Dat is een hard ding! Maar het levensbehoud van onze eigen jongens, die, wie weet wanneer, tevelde moeten trekken, gebiedt ons om de ge vraagde credieten te verleenen. Ook al bloedt ons hart. Want hun hartebloed moet ons dit of fer waard zijn." Een bard ding, ongetwijfeld. Zoo ziet het ook de regeering. Maar noodzakelijk. En daarom zet zij door, zij het met een bloedend hart. Eh daarom zal naar we mogen ver wachten ook de overgroote meerderheid van de Staten-Generaal de voorgelegde voorstellen aanvaarden. zij erg veel trek had in een langere wan deling, zonder er aan te denken, dat nu haar weg leidde langs „Beltwood". Ze was zoo vervuld vein Daphne, dat zij pas, toen zij het hek van „Beltwood" voor bij wandelde, dacht aan de mogelijkheid van een ontmoeting met mijnheer Delacot. Toen zij langs de breed© oprijlaan keek en zoo bet gezicht op bet huis kreeg, dacht zij ook terug aan de mededeelingen van juffrouw Sedgewick van den vorigen avond. Ze had ze reeds uit haar gedachten verbannen, maar nu kwamen ze zich weer aan haar opdringen. Juf frouw Sedgewick had gesproken van iets geheimzinnigs in verband met het huis en werkelijk, Katharine moest toegeven, dat het buiten tot het maken van een der gelijke opmerking wel eenige aanleiding gaf. Vroolijkten de stralen van de onder gaande zon de vensters niet een weinig op, dan zou het buiten wel een heel som beren aanblik hebben. Ongetwijfeld zou juffrouw Sedgewick, wanneer ze geweten had, dat baar woor den oorzaak waren van de belangstelling waarmee juffrouw Morrison „Beltwood" bekeek,, toen zij er passeerde, wel veel vol doening gesmaakt hebben. Terwijl zij stilstaande de oprijlaan in keek naar bet huis, naderde tot haar ont steltenis mijnheer Delacot juist in de Amice, Binnenkort zult ge in een gemeentelijk schoollokaal u kunnen gaan oefenen in de steeds meer veldwinnende wereld hulptaal „Esperanto". Die Centrale Esperanto Propaganda- commissie te Nijmegen heeft dat goed bekeken. Een verzoek richten aan den gemeenteraad om beschikbaarstelling van een school-leslokaal tegen vergoeding, brengt allicht wat voor- en tegenstanders op de been. In het openbaar zal er wat over gesproken worden. De pers zal dat verbreiden. De voorstanders van de ver breiding dezer taal zuilen het winnen. En kosteloos i3 er weer wat propaganda gemaakt. De Middelburgsche Esperantisten-ver- eeniging heeft tenminste het heet gewor den ijzer gesmeed en gaat zoodra de raad het verzoek heeft ingewilligd, een Esperanto-kindercursus geven in een ge meentelijk schoollokaal. Natuurlijk wordt de gebruikelijke vergoeding voor verlich ting, verwarming en schoonhouden be taald. En wat is daar tegen in te brengen. Er zijn menschen, die deze interna tionale taal een groote toekomst denken. Die haar van groote beteekenis achten voor internationale toenadering en ver broedering. Sommige menschen, die wat vatbaar z|jn op borst en keel denken, dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen, hijgen en benauwd op de borst te zijn. Indien Gb tot diegenen behoort, probeert dan eens de nieuwe verstèrkte Akker's Abdijsiroop die honderdduizenden hun levens-bltjheld heeft teruggegeven. Reeds naenkele lepels bemerkt Ge dat dit middel U werkelijk zal kunnen helpen. De slijm, die op de borst drukte, en U benauwd maakte, komt gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer, lichter en verdwijnen, Uw adem haling wordt weer diep en geruischloos en de slijmvliezen van Uw borst en keel worden versterkt. De planten-extracten en de codeïne, de grootste hoest-bedwlnger, maken de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop tot ,,'s Werelds béste Hoest-slroop". Flacon 80 et., f 1.50,12.40, f 4.20. Overal verkrijgbaar, Hoe grooter flacon, hoe voordeellger het gebruik. Het is bekend, dat Sovjet-Rusland deze taal gebruikt als propaganda-mlddel voor de verbreiding van het communisme. En dat Duitschland zoo'n afkeer van eenigen bolsjewistischen invloed heeft, dat daar het Esperanto tot de verboden dingen behoort. Dat is het gevaar en het aantrekke lijke van deze taal tegelijk. Het aantrek kelijke, dat men al heel spoedig inter nationaal kan gaan correspondeeren, met het gevaar, dat men met verderfelijke beginselen besmet raakt. Doch dit laatste is niet noodig. Er is ook een Nederland- sche Christelijke Esperanto Vereeniging, welke internationaal georganiseerd is in den Internationalen bond van Christen- Esperantisten. Daardoor kan men in rela tie komen met buitenlandsche Christen- Esperantisten, zoodat men met geest verwanten kan correspondeeren over politieke en sociale onderwerpen, over alles, waarin men wederkeerig belang stelt. De Ned. Chr. Esp. Ver. evangeliseert ook door middel van korte geschriftjes in deze taal geschreven. De Doetinchem- sche predikant Ds Pernis bewerkt deze lectuur. Van hem is ook het propaganda boekje: „Het esperanto in dienst van het Evangelie". Hij weerlegt hierin verschil lende bezwaren, die tegen het gebruik van Esperanto worden aangevoerd. Er zijn menschen, die op grond van de ge schiedenis uit Gen. 11 meenen een inter nationale taal te moeten tegenstaan. kromming van den weg. Katharine voelde behoefte om zich voor haar nieuwsgierigheid te verontschuldi gen, maar zij wist zoo gauw niet wat te zeggen en voor zij iets kon bedenken kwam mijnheer Delacot reeda op haar af om haar te groeten. „U zult mij dwaas vinden", zei ze la chende maar is „Beltwood" een huis waar het spookt?" „Ik heb er nooit een spook ontmoet", antwoordde hij vroolijk; „maar wilt u het huis eens van den anderen kant zien. Dat is een heel aardig gezicht, vooral om dezen tijd van den dag. Ik zou 'tu wel eens graag laten zien". Het had Katharine al meer dan eens verbaasd, dat mijnheer Delacot er nooit eens op had aangedrongen, dat zij en haar tante hem eens een tegenbezoek zouden brengen. Voor zoover zij wist was haar tante nooit in het huis geweest. Trouwens zij kende niemand, die er wel eens ge weest was sinds mijnheer Delacot er zijn intrek had genomen. Dat was juist ook de eenigste zaak met betrekking tot hem, waarover zij het liefst niet dacht. Het scheen zoo wonderlijk. Zij zou van hém hebben mogen verwachten, dat hij als een man met een ernstige opvatting van reoht en billijkheid, de eerste zou zijn om zijn park beschikbaar te stellen voor zoo iets De geschiedenis van het Esperanto reikt nog maar tot een halve eeuw. Maar de belangstelling er voor is v.n,l. den laatsten tijd groeiende. Ook binnen onze veste. Vandaar dit Esperanto-praatje. In verband met de voorgenomen wijzi ging van de Dienstplichtwet, zag ik in verschillende persberichten, dat in vele plaatsen openlijk gewerkt wordt voor het verkrijgen of de uitbreiding van een gar nizoen. Van openlijke actie ten onzent hieromtrent merkte men nog niets. Daar uit besluiten, dat er daarom nog niets in deze richting gedaan werd, zou gren- zenloos oppervlakkig zijn. Intusschen zou het velen aangenaam zijn en voor onze stad niet zonder beteekenis, als ook onze militaire bevolking belangrijk zou toe nemen. Misschien, dat we er binnenkort meer van hooren. Hoe het in andere plaatsen gaat weet ik niet, maar na de krachtige propagan distische introductie van onzen nieuwen Minister, met zijn nieuwe vinding voor winterhulp aan de werkloozen, had ik het begin van uitvoering op veel korto ren termijn verwacht. Naar buiten is hier van het plan van uitvoering nog niets gebleken. En alhoewel nog steeds zacht herfstweer, hier geldt: vlug begin, het halve werk. Als steeds je STENTOR. De verlaging der hypotheekrente is op dit oogenblik voorwerp eener discussie tusschen den Nederlandschen Bond van Huiseigenaren en de Vereeniging van Di recteuren van Hypotheekbanken. De debiteuren, de huiseigenaren zijn er mee begonnen. Een ingestelde enquête leidde hen tot de conclusie, dat aan de verlaging der hy potheekrente veel ontbrak, dat nog een zeer groot aantal hypotheken liepen tegen 5 pet. en hooger percentage. In een gedocumenteerd adres aan den Minister van Financiën betoogen nu de hypotheekbank-directeuren, dat hun in stellingen geen blaam treft. Sterk, aldus de „Stand.", is 'hun ver weer, dat een summier onderzoek onder de leden der Vereeniging van directeuren van hypotheekbanken ingesteld, leert, dat sedert 1 September 1936 bij een bedrag van ongeveer f 140 millioen door haar leden uitgezette hypotheekgelden rentever laging werd toegestaan en dat naar schat ting tot een bedrag van ongeveer f 40 mil lioen door oversluiting van hypotheken bij derden renteverlaging door hypothe caire debiteuren werd verkregen. Inderdaad, eerbiedwaardige cijfers, die duidelijk aantoonen, dat het proces der renteverlaging door de hypotheekbanken niet wordt belemmerd. Hier en daar moge te stroef worden op getreden, de ervaring ook van de 'be moeiingen der kantonrechters en van de particuliere bemiddelingscommissies leert, dat het kwaad der onredelijke ren teheffing niet schuilt bij de hypotheek banken, die door hun pandbrieven ook zelf sterk gebonden zijn, of bij de levens verzekeringsmaatschappijen en andere groote credietinstellingen. Het kwaad wordt voornamelijk gebrou wen d'oor de particuliere crediteuren, die star aan hun recht vasthouden. Een strijd over de soepelheid in de ren teverlaging tusschen huiseigenaren en hy potheekbanken heeft heel wat minder re delijken grond dan een strijd, die beiden hebben te voeren. Wij bedoelen den strijd, die voor debi teuren en crediteuren gelijkelijk een le vensbelang is. De strijd tegen de opgeschroefde over heidslasten, de exorbitante erfpachtsca non, die loonende exploitatie onmogelijk maken. Het zeer dezer hooge vaste lasten is veel grooter kwaad dan de trage gang van het proces der renteverlaging. als een openluchtmeeting. Hij was naar haar meening juist een man, die het zou openstellen voor de arme bevolking uit de naastbij gelegen sta.d, op zijn minst twee of drie dagen per week, en toen zij aan zijn zij de lange oprijlaan langs wandelde en haar Mik wierp op al dat schoone van dit buiten, kwamen haar de woorden van juffrouw Sedgewick ineens weer in de gedachten: „het is hoog tijd voor hem zoo iets voor zijn omgeving te doen". Toen zij het huis achter zich gelaten hadden en nog eenige minuten verder het park waren ingewandeld, vroeg mijnheer Delacot Katharine eens achterom te kij ken; en toen ze het deed, kon ze een uit roep van verwondering niet onderdruk ken over het prachtige gezicht dat wat voor haar lag, bood. Alleen vond ze, dat het huis op den achtergrond er in het verdwijnend licht van den avond wat triest uitzag. Maar overigens, wat fraail Rechts van het huis teekende zich een kleinen heuvel, waarop eon drietal Sohot- sche denneboomen zioh verhieven tegen de avondlucht af; het meertje aan zijn voet lag er vredig en stil en weerkaatste de laatste stralen van de ondergaande zon. Verder op zag zij de heuvels zacht verdwijnen in den schemer van den avond Katharine, zeer gevoelig voor natuur schoon, stond in diepe bewondering stil, Destrijd in China van een oorlog wordt immers officieel niet gespro ken woedt nog altijd met groote hevig heid. Met een geweldige energie dringen de Japansche legers tot diep in het Noor delijke China op. De opmarsch gaat zelfs zóó hard, dat de gedachte niet ongegrond schijnt, dat de Ghineezen bereid zijn mee te werken de Japanners zoo ver mogelijk van hun 'basis weg te trekken. In sommige kringen wordt het dan ook niet onmogelijk geacht, dat de Japanners hier nog weieens onaangename dingen zouden kunnen beleven. Sommige berich ten wijzen er op, dat de indringers reeds in den rug door guerillabenaen worden bestookt en deze benden zullen meer kans op succes hébben naarmate de Japansche verbindingslinies langer worden. De 'bedoeling van de Japanners schijnt hier vooral te zijn, niet alleen de 'heer schappij te krijgen over de Noordelijke provincies, maar ook om de verbindingen voor toevoer van wapenen uit Rusland naar China te beheersohen. Minder duidelijk is, waarom met zoo groote opofferingen de strijd te Sjanghai wordt voortgezet, aangezien hiervan in Verband met handels-aangelegenheden veeleer nadeel dan voordeel voor Japan is te behalen. Volgens deskundigen zou het hier een prestige-kwestie" zijn. De Japansche eer laat naar het schijnt niet toe, hier terug te trekken. "Wel een bewijs 'hoe moeilijk bet is aan een eenmaal uitgebroken con flict een einde te maken. In groote spanning wordt intusschen overall het verloop van den strijd gevolgd. Er is nog altijd de vrees, dat zich o n- verwachte complicaties zullen voordoen, met al de noodlottige gevolgen daarvan. Door alle betrokken mogendheden wordt met mogelijk oorlogsgevaar in het Verre Oosten rekening gehouden. In S p a n j e duurt de burgeroorlog, waarbij misschien moer vreemden dan „burgers" betrokken zijn nog steeds voort. Als men de berichten mag gelooven, dan ontving Franco de laatste dagen weer groote versterkingen uit Italië, on danks alles wat reeds gedaan werd in be trekking tot de non-interventie. Het staat wel vast, dat Italië al het mogelijke zal doen om aan do opstande lingen de zege te bezorgen. Niet natuurlijk omdat Mussolini die opstandelingen zoo sympathiek vindt, maar omdat het belang van Italië zulks meebrengt. Hier te lande is de vorige week geëin digd met een z.g. Hagespraak van d e N. S. B. die veel minder druk bezocht, was dan de eerste berichten wilden doen gelooven. Nieuwe dingen beeft Mussert niet verkondigd. Gebleken is nu wel, dat de Nat. Soc. beginselen nog altijd tal van aanhangers vinden, maar dat de leider volkomen heeft gefaald. Opnieuw werden we opgeschrikt door een ontzettend vliegtuigongeluk in Indië. Ditmaal bij de Marine en met een Fokkervliegtuig. Voor onze Marine beteekent deze ramp een zware slag, vooral omdat daarbij ver schillende leidende figuren zijn omgeko men. Op politiek gebied is het nog stil in ons land, maar dat zal niet lang zoo blijven. Straks komen de voorstellen tot her ziening van de Grondwet in tweede le zing aan de orde en dan gaat alle aan dacht zich concentreeren op de begroo- tingsdebatten en de voorstellen inzake de defensie. Minister Van Dijk zal 't daarmee wel niet gemakkelijk hebben. Maar hij heeft wel meer voor heete vuren gestaan. En sterk door zijn begin sel? zijn kennis van zaken, en de noodza kelijkheid van wat hij in 's lands belang voorstelt, zal hij naar het zich laat aan zien, zijn plannen wel in veilige haven weten te brengen. r U R O L tegen kloven in de handen Doos 30,Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten genietend van dit heerlijk vergezicht en al die schoonheid in haar nabijheid. Geen van beiden sprak een woord; bei den genoten van het genoegen dat ze el kaar boden; woorden om er uitdrukking aan te geven waren overbodig. Voor Delacot vormden deze oogenblik- ken een gewijde stonde. Nu pas drong het tot hem door, dat dit de eerste keer was, dat Katharine Morri son op zijn buiten toefde en bet was hem wonder te moede. Ten laatste verbrak hij het stilzwijgen. Zijn woorden schenen hem heiligschennis, maar de stilte moest verbroken worden, daar hij ook niet over meer vrijen tijd kon beschikken. „Ik vraag mij af", zei hij, „of u weet welk een verandering u hebt gebracht in het leven van uw tante, sinds u hier is". „Heb ik?" zei Katharine, terwijl zij langzaam terug wandelden. „Ik zou er erg blij om zijn, als zij zioh gelukkiger gevoelde". „Het is waard wat prijs te geven, als men daardoor zoo een ander kan helpen" zei hij kalm. „U moet niet denken, dat ik onzelfzuch tig ben in dit alles", viel Katharine in. „Ik heb dit om mijzelf gedaan". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5