tJlweelïje" De opbrengst der Rijl De Duitsche Kerkstrijd. Margarine, vet en reuzel voor de armen. Aan het Zoeklicht. Uit de Provincie. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Omtrent het voorstel van den voorzitter SCHOUWEN- wm De ultgavs van hei boek stopgezet. De heeren Uitgevers La Rivière Voorhoeve te Zwolle deelen mede, „dat zij aangaande de gesprekken, welke de heer W. Laatsman in zijn bij hen ver schenen boek over den Duitschen Kerk strijd beweert gehad te hebben met de vooraanstaande personen, informaties ontvingen, welke bij onderzoek tenslotte uitwezen, dat ze niet hebben plaats ge vonden. Bij dezen betreurenswaardigen loop van zaïken zien zdj zich verplicht, de uit gave van het boek in te trekken en de oplaag te vernietigen." 1 It! it y flril 1 13M OOK EEN SPERTIJD VOOR HET KRUIDENIERSBEDRIJF? Men zal het verzoek indienen. Naar gemeld wordt, zal, wanneer de Vestigingswet voor het Kleinbedrijf in werking getreden zal zijn, namens de or ganisaties in den levensmiddelenhandel tot den minister van Economische Zaken het verzoek gericht worden ook een sper tijd voor het kruideniersbedrijf af te kon digen. STIJGENDE BOTERPRIJZEN. Maar do consument merkt er niets van. De prijs van de boter op de wereld markt is thans .vrijwel de gulden gena derd. De Leeuwarder noteering bedraagt f 0.97, de Kopen'haagsche f 1.04. Men moet teruggaan naar den tijd vóór de zuivel- crisismaatregelen, om zulk een prijs terug te vinden, dus tot voor 19321 De laagste noteering heeft bedragen 31 cent in den zomer van 1934. Vóór den oorlog in de jaren 19111914, bedroeg zij gemiddeld f 1.40; voor de crisis f 2.10 a f2.20. Teneinde den veehouders een toeslag op de melk te kunnen geven, is door mid del va,n een crisis-accijns een kunstmatige binnenlandsche groothandelsprijs gescha pen van f 1.35 f 1.40. Deze accijns heeft indertijd f 1.10 per kilo boter bedragen, doch is thans (volgende week) gedaald tot 40 cents. De consument bemerkt dus niets van de stijging der wereldboter- marktprijzen, aangezien de accijns naar evenredigheid daalt en de kunstmatige binnenlandsche prijs dus steeds gelijk blijft. Wanneer men dezen kunstmatigen bin- nenlandschen boterprijs vergelijkt met dien van voor den oorlog, zegt het Hdbl., dan blijkt hij ongeveer gelijk daaraan te zijn. Vergeleken bij vóór de crisis (1924 1929) blijkt hij1 circa één derde deel lager te zijn. D'e melktoeslag heeft indertijd als maximum bedragen drie cents, doch is sedertdien allengse verlaagd tot de helft. VERPLICHTE AANSLUITING AAN DE WATERLEIDING TE ZONNEMAIRE. Gemeenteraadsbesluit geschorst. Burgemeester en wethouders van Zon- nemaire (Zld.) hebben eenigen tijd ge leden den eigenaar van de woning, be woond door bet hoofd der bijzondere school ter plaatse, aangeschreven om be doelde woning aan te sluiten aan de waterleiding. Belanghebbende ging tegen deze aanschrijving in beroep bij den ge meenteraad, welk college in zijn vorde ring van 25 Aug. 1937 de betreffende be slissing van het dagelijksch bestuur der gemeente vernietigde. Bij Kon. besluit van 2 Oct. j.l. is het gemeenteraadsbesluit geschorst tot 1 April 1938. Voor laatstgenoemden datum zal worden onderzocht of dit raadsbesluit in strijd is met de wet of met het alge meen belang, terwijl van bet resultaat van dit onderzoek zal afhangen of het besluit zal worden vernietigd. De scheepvaart in het kanaal GentTerneuzen. De gaten aan dek van het E'ngelsche stoomschip „Penshurst", dat, zooals men weet verleden week in het kanaal Gent Terneuzen na een aanvaring is gezon ken, alsmede de luiken, zijn thans voor zooveel mogelijk, door middel van een bekisting gedicht, terwijl vandaag de noodbetimmering voor het gat in den boeg zal worden aangebracht. Hierna zal met het leegpompen der ruimen een aan vang worden gemaakt. Vanwege den Rijkswaterstaat is biji heit wrak een roode kegelton gelegd en aan de Westzijde ervan een zwarte ton. Pas- seerende schepen moeten tusschen beide tonnen doorvaren. Tot op beden vlotten de werkzaamheden goed en verwacht wordt dat de „Penshurst" begin volgende week gelicht zal zijn. Teraardebestelling van wijlen den heer A. H. Munnik. Onder groote belangstelling is gisteren middag het stoffelijk overschot van wij len den heer A. H. Munnik, in leven ge meente-ontvanger en controleur bij de plaatselijke belastingen, ter aarde besteld. Op de begraafplaats merkten wij o.a. op het volledige college van B. en W., het raadslid mevrouw Weijll, alle hoofd ambtenaren en bijna alle ambtenaren der gemeente; vele personen uit de padvin derswereld, bestuursleden en directeur van de Vereeniging voor instrumentale muziek en vele vrienden en kennissen van den overledene. Op het kerkhof werd de met een wit kleed bedekte kist grafwaarts gedragen door de oudste padvinders. Er was een groot aantal kransen en bloemstukken. De burgem. dhr M. Fernhout, voerde voerde het eerst het woord. De overledene, aldus spr., stond bekend als een eenvoudig, trouwhartig man, als iemand, die zijn eigen weg ging en daar van niet gaarne afweek en zich niet gauw liet afleiden. Hij hield met stand vastigheid zich vast aan zijn liefhebbe rijen en aan zijn taak. Met dankbaarheid zal men zijn werk gedenken en spr. betuigt nogmaals aan de echtgenoote en zoons de verzekering van de hartelijke deelneming. Hieraan voegde de burgemeester enkele persoonlijke woorden toe om er op te wijzen, dat dit geopende graf evenals andere, herinnert aan de oogenblikken, dat men verplicht is hen, die ons dier baar zijn, weer af te staan. Dit alles stemt tot ernst en herinnert er ons aan, dat alles is onderworpen aan den wil van den Schepper. Spr. hoopt, dat men dit bij het verlaten van het kerkhof en ook daarna, zich zal herinneren. De tweede spreker was de heer Mr M. W. G. van der Veur, gemeente-secretaris, die namens alle hoofdambtenaren er op wees hoe de overledene nooit moede werd zijn groote krachten in het belang der gemeente aan te wenden. Namens alle ambtenaren, in het bijzonder van het kantoor van den ontvanger, bracht hij dank voor den vriendschappelijken om gang. Met een rust zacht, eindigde spreker. Namens de padvinders voerde hopman J. C. Meijboom het woord. Deze wees er op, dat de overledene jaren te midden van de padvinders heeft verkeerd en in tens met hen medeleefde. Spr. is overtuigd te handelen in den geest van den over ledene, als hij voorleest het padvinders voorschrift. Met een laatste padvinders- groet aan den penningmeester van de afdeeling Middelburg, besloot de heer Meijboom. De heer L. J. Bol bracht namens de vrienden van het kamermuziekensemble een laatsten groet. De heer C. J. Crucq deed dit met enkele woorden van dank baarheid namens hen, die op het bureau van den ontvanger werkzaam zijn. De heer J. L. A. Baron van Ittersum sprak tenslotte namens de Vereeniging voor Instrumentale muziek en wees er op, wat de overledene ook voor deze vereeniging is geweest. De heer G. Munnik uit Huizen bracht, namens zijn moeder en zijn broers dank voor de groote deelneming door zoovelen betuigd tijdens de ziekte van zijn vader en vooral ook in de laatste dagen. Hiermede was de plechtigheid afge- loopen. Oude gevel aan de Potten- markt hersteld. De secretaris der Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen alhier, schrijft ons: Aan de noordzijde van de Pottenmarkt bevinden zich twee trapgeveltjes (vroeger genummerd K 175 en 176, thans 10 en 12), die weliswaar geen tweelinggevels zijn, maar die tezamen een alleraardigste noot in het pleinwand vormen. De eer ste, eenvoudigste, dateert blijkens de in den gevel aangebrachte jaarankers van 1618; de andere, wat rijker voorbeeld van oude bouwkunst, zal wat ouder zijn. Het is opgetrokken in gele baksteen, met banden van roode steen, van welk mate riaal ook de toogjes boven de ramen zijn gemetseld. In den trap is een overhoek- sche toppilaster, waarboven een zand- steenen versiering is aangebracht. Daar onder bevond zich een stuk zandsteen, wellicht een gevelsteen, dat zeer verweerd was. Ook overigens vertoonde het aardige geveltje ernstige teekenen van verval. Het houtwerk der kruisramen was be denkelijk aangetast, het metselwerk hier en daar aangevreten, de ankers doorge roest, het verfwerk verwaarloosd. De Vereeniging tot instandhouding van oude gebouwen te Middelburg, haar deel willende bijdragen tot de Meerwerk-actie, heeft thans met instemming der eige naars en in samenwerking met Nehalen- nia, vereeniging tot behoud van Walche- ren's natuur- en stedenschoon, die de verzorging van het verfwerk voor haar rekening heeft genomen, aan deze ver- waarloozing een einde gesteld. Het hout werk is voorzoover noodig vernieuwd, het metselwerk zorgvuldig schoonge maakt en bijgewerkt. In harmonische kleuren opnieuw geschilderd, moge dit geveltje nog lang ons aardige pleintje sieren. Het ontslag aan den Directeur der Arbeidsbeurs te Vlissingen. Zooals bekend beeft de gemeenteraad den directeur van bet bureau voor Sociale Zaken ongevraagd eervol ontslag verleend in verband met de gebeurtenissen bij Maatschappelijk Hulpbetoon en bet Plaatselijk Crisis^Comité in 1936. Het Plaatselijk Scheidsgerecht voor ambtenaarszaken beeft dit raadsbesluit echter vernietigd, waarop bet gemeen tebestuur bij den Centralen Raad van Beroep in beroep is gegaan. Donderdag 23 September is deze aangelegenheid te Utrecht behandeld en gisteimorgen heeft de Centrale Raad van Beroep uitspraak gedaan. Het beroep van het gemeentebe stuur van Vlissingen is niet ontvankelijk verklaard. Dit beteekent dus, zoo meldt de Vliss. Crt., dat de uitspraak van het Plaatse lijk Scheidsgerecht voor ambtenaarszaken van kracht (blijft, waarbij het door den gemeenteraad gegeven ontslag werd ver nietigd, doch waarbij de heer De Wolf in rang wordt teruggesteld met opdracht Te verstrekken als Kerstgave. Evenals vorige jaren zal de Nederland- sdhe Zuivelcentrale dit jaar wederom haar medewerking verleenen, opdat ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoe ve der armen hak- en braadvet, gesmol ten rundvet, gesmolten reuzel en (of) on vermengde margarine verstrekt zul len worden, mits deze producten geheel gratis worden gegeven door vereeni gingen of instellingen van weldadigheid. D'e merken (banderolles) voor bet ge smolten vet en de gesmolten reuzel, bene vens de wikkelpapieren voor de onver mengde margarine, bestemd voor de Kerstgaven 1937, zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1938, zoodat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze vóór genoemden datum zullen moe ten hebben opgebruikt. Vereenigingen en instellingen van wel dadigheid, welke in aanmerking wenscben te komen voor vrijstelling van heffing op door haar onder genoemde voorwaarden uit te reiken gesmolten vet, gesmolten reuzel en (of) onvermengde margarine, worden uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche Zuivel centrale, Nassaulaan 6, 's-Gravenhage, in te dienen op daartoe bij deze afdeeling te verkrijgen formulieren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bet geen zin heeft, aanvragen in te zen den, indien het de bedoeling is, de pro ducten te bestemmen voor verwerking in spijzen ten gebruike door de inwonenden van gestichten, inrichtingen e.d. of voor verstrekking van maaltijden aan behoef- tigen (spijskokerijen). Voor dergelijke doeleinden kan n.l. geen vrijstelling van heffing worden verleend. De prijzen, waartegen de leveranciers de genoemde producten, bestemd voor de „Kerstgaven", vrij van heffing aan de vereenigingen en instellingen van welda- digheid zullen mogen leveren, zijn vast gesteld op ten hoogste: f 0,40 per kg voor gesmolten rundvet, fO,32 voor bak- en braadvet, en f 0,60 per kg voor gesmolten reuzel. v heim in .dienst der gemeente een functie te geven in rang niet beneden dien van adjunct-commies. Wij vestigen de aandacht op een in dit nummer voorkomende advertentie van de hier bestaande Commissie voor huishoudelijke voorlichting en gezinslei ding voor vrouwen van werkloozen en steunbeboevenden. Vanwege deze commissie werden reeds gedurende eenige winters naai- en kook cursussen georganiseerd, waaraan door vele vrouwen werd deelgenomen. Tenein de voor dit werk meer belangstelling te wekken wordt nu a.s. Maandagavond een hierop betrekking hebbende film ver toond. Deze film werd reeds in meerdere plaatsen gedraaid en mocht zich in groote belangstelling verheugen. De toegang is vrij, niet alleen voor vrouwen die deze cursussen volgden of hopen te volgen, maar voor alle belangstellenden in dit werk. Men zie de advertentie in dit nummer. II Het nieuwste mode-ringetje, 't Schittert als een bril jantje van het zuiverste soort. En de prijs... ƒ0,45. WITKAM's GESCHENKENHUIS, GOES. (Adv.) Domburg. Door B. en W. is benoemd tot volontair o.p de secretarie dezer ge meente de heer W. van den Hoek te Vlissingen. Ook in onze gemeente is de spaar regeling voor steun-B ingevoerd. Dom burg is een der eerste gemeenten ge weest, welke gebruik heeft gemaakt van deze nieuwe bepalingen. Door alle daar voor in aanmerking komende personen wordt hieraan deelgenomen. Zouteiande. De gemeenteraad zal ver gaderen op Dinsdag a.s. om half twee. Op de agenda komen o.a. voor: Een schrijven van den Minister van Sociale Zaken inzake het invoeren van een spaarregeling tot versterking van den B-steun. B. en W. stellen voor bier niet aan mee te doen. Voorstel van B. en W. om 'n steunrege ling voor deze gemeente vast te stellen. Schrijven van de Ministers van Sociale en Economische Zaken inzake steunver- leening aan kleine boeren. B. en W. stel len voor hieraan mee te werken. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Meyers en anderen tot demping en rioleering van een sloot. Voorstel van B. en W. tot aankoop van grond voor den aanleg van een nieuwen weg tussdhen den Langendamsc'hen weg en den Zwaanweg. Goedkeuring begrooting 1938 van het Burg, Armbestuur. Gemeentebegrooting 1938. Kapelle. Vrijdagmiddag werd het stof felijk overschot van den heer S. Kor- stanje, in leven Zondagsschoolonderwij1- zer en leider der Knapenvereeniging, ter aarde besteld. Reeds voor dat de droeve stoet op den doodenakker aanwezig was, had zich bij bet begin van bet kerkhof een eerewacht gevormd uit leden der Knapen-, Jongelie den- en Jangelingsvereen. Ook was reeds een groote schare aanwezig om den zoo beminden doode de laatste eer te bewij zen. Achter de lijkbaar volgden behalve de besturen der Jeugd vereenigingen, de oudste kinderen der Zondagsschool. Elen groote menigte was om het graf verzameld. Allereerst werd het woord gevoerd door den 'heer P. Vermaire, voorz. van de Zondagsschoolvereen., nadat eerst ge zongen was het lievelingslied van den overledene Gez. 43 3. Dhr Vermaire wees op het vele in dezen broeder gegeven. We willen geen mensohenverheerlijking, we willen God verheerlijken in hem die hier bijna 45 jaar lang onderricht mocht geven, ver tellen aan de kinderen van dien Heiland die hij zoo liefhad, wien te dienen zijin lust en leven was. Nu werd op verzoek van den heer Ver maire door de kinderen der ZondagssCb. gezongen het lied: Veilig in Jezus armen. Daarna trad de heer S. P. Groenleer, voorz. van de Jongeliedenvereen. naar voren. Spr. wilde spreken aan deze groe ve in den geest van den overledene. Het is als hoort hij: hem nog getuigen en roe men in de liefde en grootheid van Zijn God. Spr. gaf de verzekering dat hij als lei der nog lang zal voortleven in dankbare berinnering. De heer de Jager, Godsdienstonderwij zer, bracht een laatsten groet aan dezen trouwen, ouden broeder, die zooveel beeft gedaan in het belang van bet jeugdwerk. Nu is hij de eeuwige rust ingegaan. Dr J. D. Schmidt zeide jaloersch te zijin op zulk een leven, op zoo'n sterven. De ontslapene leefde als een kind, in kin derlijk vertrouwen. Nu wordt hij begra ven als een Koningskind. Een zoon van den overledene, den heer S. Korstanje, dankte voor de laatste eer aan den geliefde doode bewezen. Nadat was gezongen „Nooit kan het geloof te veel verwachten", eindigde Dr J. D. Schmidt met het uitspreken van het Ohze Vader. Kruiningen. Gisteravond bracht het Muziekgezelschap E. M. M. een serenade aan zijn voorzitter dhr H. G. Baarens, welke zijn 60en jaardag vierde. Namens het muziekgezelschap werd de jarige door den heer W. F. de Grooff gelukge- wensebt. Woorden van lof en dank wer den gesproken voor wat de beer Baarens deed en steeds nog doet voor het gezel schap. Als blijk van waardeering werd namens het gezelschap een armstoel aan geboden. Burgemeester B. G. 'de Mul sprak een woord namens de gezamenlijke Buurt verenigingen en namens zichzelf en over handigde namens de Buurtverenigingen een gouden vulpen met inscriptie. De beer Baarens dankte voor de hem gebrachte hulde. Persoonlijk voelt hij voor huldiging niet veel, daar hij met liefde voor het gezelschap en aan de ge meente zich geeft. In den loop van den dag werd namens de „Spar"-winkeliers en bet personeel van den heer Baarens den jarige een bu- reaukast met toebehooren aangeboden. 's-Heer Arendskerke. Vergadering van den Raad der gemeente 's-Heer Arends kerke op 20 Oct. a.s. Aan de orde ko men o.a.: Voorstel tot medewerking aan de spaarregeling B-steun (kleeding, dek king en schoeisel voor werkloozen). Voor stel conversie geldleeningen. Vaststelling gemeentehegrooting 1938. Ellewoutsdijk. Gemeenteraad. De gemeente noodlijdend. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig was wetb. Zoeter. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich de mededeeling van de herbenoeming van den burgemeester, naar aanleiding waarvan de herbenoemde bij monde van dhr Bakker gelukwenschen werden aangeboden. Door den voorzitter wordt vervolgens aan de vergadering overgelegd een door den opzichter Pik kaart opgemaakte winstrekening tenge volge van bet uitvoeren der straatverbete ring in de Langeviele in eigen beheer. Uit dezen staat welke door den opzichter na der wordt toegelicht, blijkt dat de bestra ting van de Langeviele rond f 1000 min der kost, dan wanneer bet werk gegund zou zijn aan den laagsten inschrijver, welk succes moet worden toegeschreven aan den ijver en de nauwgezetheid waar mede een en ander werd uitgevoerd. Dhr Bakker zegt, dat zulks hem zeer verheugt, omdat Pikkaart zoo heeft bloot gestaan aan minderwaadige kritiek en zelfs aan tegenwerking. Komende tot het vaststellen van het loon van den opzichter, deelt de voorzit ter mede, dat B. en W. den Raad voor stellen dit te bepalen op f 400, doch dal bij aan dit voorstel zijn stem niet heeft kunnen geven, omdat volgens een onpar tijdig deskundige dit bepaald dient te worden op f450. Hij vindt, evenals dhrn Bakker en Goetheer f400 te laag, gelet op de f 1000 die Pikkaart in de gemeente kas beeft doen vloeien. Weth. v. d. Velde en dhr Meulenberg vinden f400, hetgeen neerkomt op plm. 5 pot. der kosten, voldoende en normaal, waarbij de voorzitter opmerkt, dat dit percentage alleen geldt voor werken wel ke zijn aanbesteed, doch niet voor werken waarbij de opzichter tevens met de uit voering is belast, zooals in dit geval. Het voorstel van B. en W. ten slotte in stem ming gebracht, wordt verworpen met 4 tegen 2 st. Vóór stemden weth. Van de Velde en dhr Meulenberg. Er zijn menachen, die meenen, dat de oude tegenstellingen, die vroeger den po- litieken strijd beheerschten, bezig zijn te verdwijnen. De anti-these zou plaats maken voor synthese. Ik hoop dat ze gelijk hebben. Maar in de practijk zie ik er nog niet veel van. Wel bet tegendeel. Als b.v. in Alkmaar. Daar zijn door de A.R. en G.H. raads leden pogingen gedaan om het aanvangs- uur der kermis op Zondag van vier uur naar een later uur verschoven te krijgen. De meerderheid van den Raad beschik te echter afwijzend. Men zag er het nut niet van in. Waarom zou men het ook doen? „Men zal, aldus het advies van de vrij zinnige A 1 km. Crt. in de kerken die er last van hebben, maar eens een kortere preek moeten houden". Wat practisch beteekent, men zal de kerk dan maar eens moeten sluiten. Zoo wordt de kermis gesteld boven de Kerk. Het kermisgejoel boven de bediening van Gods Woord. De anti-these in volle gloriel OPMERKER. om het bedrag op f 450 te bepalen staak ten de stemmen, zoodat dit onderwerp in de volgende vergadering verder zal wor den afgewikkeld. Ten slotte zegt de voorzitter, alvorens van dit punt af te stappen, dat bij vanaf deze plaats gaarne dank brengt aan den Provincialen Waterstaat, met name aan den Hoofdingenieur, den Ingenieur en den Opzichter te Goes, voor de medewerking welke de gemeente beeft mogen ontvangen Vervolgens werd aan den Raad over gelegd de gemeentehegrooting voor 1938. Da voorzitter deelt mede, dat deze begroo ting, de vermindering der belastingop brengsten gesteld tegenover de meerdere uitgaven, alsmede het verwerken van een nadeelig slot, een tekort aanwijst van 3700 gld. Tot dekking van dit tekort is een post van f 1700 op de begrooting geplaatst wegens belastingbijdrage, benevens f2000 als rijksonderstand in de kosten van ge meentehuishouding. Hierdoor is de ge meente thans gekomen tot den ergsten graad van noodlijdendheid, terwijl er geen vooruitzichten zijn dat binnen enkele ja ren daarin verandering zal komen. Deze begrooting wordt daarna in ban den eener commissie van onderzoek ge steld. Een verzoek van den Alg. Ned. Politie bond tot verhooging der veldwachters- jaarwedde wordt ter zijde gelegd in af wachting van de maatregelen der Regee ring op gelijke verzoeken voor wat de rijksambtenaren betreft. Daarna sluiting. Krabbendijke. Gemeenteraad. Vrij dagmiddag vergaderde de Raad dezer ge- meene. Afwezig met kennisgeving dhr Gebraad. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van dhrn M. Otte en J. Sinke, beiden caféhouders alhier, waar in deze verzochten om de Personeele Be lasting (grondslag biljarten) voor hun bedrijf te verminderen. B. en W. stellen voor dit voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Op voorstel van B. en W. wordt z.h.s. besloten wederom vrijstelling te vragen van vak j, als bedoeld in sub 2 van art. 195 der L.O.-wet 1920. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot wijziging van de rekening courant-overeenkomst, die tusschen deze gemeente en de N.V. Bank voor Neder landsche Gemeenten is gesloten. De begrooting 1938 van het Burg. Arm bestuur wordt goedgekeurd met een be drag in ontvang en uitgaaf van f 1794,71 en een post van onvoorzien van f278,35. Vervolgens wordt aan de orde gesteld de vaststelling van de gemeente-begroo ting voor 1938. Zeer gaarne waren B. en W., aldus de voorz., gekomen met een begrooting, welke verlaging van belastingen in het vooruitzicht zou stellen. Dit heeft echter niet zoo kunnen zijn. Wij zijn misschien door de ergste crisisjaren heen, maar toch geeft het financiëele beeld van de ge meente nog geen weerspiegeling van de algemeene toestanden, welke iets min der slecht genoemd kunnen worden. Een hoogere opbrengst van de belastingen te ramen, zou naar de meening van B. en W. niet verantwoord zijn. Zooals men in de couranten kan lezen, zijn er eenige gemeenten, welke den belastingdruk kun nen verlagen, maar daartegenover staan ook zeer vele gemeenten, welke genood zaakt zijn de belastingschroeven nog vas ter aan te draaien. B. en W- zijn dan ook blij, dat de toestand bier kan blijven, zooals deze is en dat geen extra hulp van het Rijk behoeft te worden gevraagd om tot een sluitende begrooting te komen. De ondersteuning aan werkloozen kan iets lager worden geraamd dan in de vorige begrooting en B. en W. hebben dan ook gemeend zoo mogelijk wederom te moeten medewerken aan werkverschaf fing. Voorstellen daartoe zullen den Raad later bereiken. Mochten de toestanden zich in gun- stigen zin ontwikkelen, dan zullen wij misschien langzamerhand kunnen over gaan tot het opheffen van die bezuini gingen, welke de laatste jaren noodzake lijk waren. Bij de algemeene beschouwingen spreekt weth. Haverhoek sympathieke woorden aan het adres van den voorzitter. De voorloopige indruk is, dat het beheer in goede handen is. De omstandigheden zijn tot I d e IN NEGEN MAANDE! BIJNA f60 MILLIOEN OVER DIE PERIODE De opbrengst van de I a s t i n g e n heeft tember bedragen f 97.970 f88.918.188 over hefzelft het vorige jaar. De totale f 110.300.000. De „overige mid op in September f 36.79; f31.926.038 in Septenibei tijdvak Januari tot en met dit jaar was deze opbreng tegenover f267.518.567 riode van het vorige jaai f59.227.892 meer is opge ming voor deze eerste was f280.293.750. Mooie cijfers in Septeir wederom de Omzetbel 61/s millioen gulden, de den invoer (f8.319.58 ten en boeten van z millioen) en enkele accijnz Over de eerste negen ma hebben thans alle posten bracht dan in dezelfde p vorige jaar, uitgezonderd bet gedistilleerd. De posti het meeste hebben medeg Omzetbelasting (bijna 8 mi Dividend- en Tantièmebei millioen meer) en de Reel en zegel (ruim 13 millioei Met de inkomsten ten bi keersfonds staat het niet Motorrijtuigenbei in September f 1.385.341 drag van de raming geha£ zullen de automobilisten millioen gulden moeten o'i DeRijwielbelasti opbrengst de raming ovei bracht in September f 139 schatkist. nu anders dan onder Be Mr G. A. Strick van Li kreeg men de begrooting ten terug. Er waren toen' stoornissen te constateer* thans veel zuiverder ge grooting is nu ook in I B. en W. behandeld. Di voorgekomen. Het was van de wethouders. Dez ling stellen de wethoudei Wij zijn financiëel bed gegaan. Was er eenige t tekort van ongeveer f 30< begrooting sluitend genu l.astingverhooging. Uit d* men zien, dat het batig dienst 1936 gereserveerd diens 1939. Dit zijn lichti Voor wat betreft de plaa door landarbeiders, inge arbeiderswet, en het pe land, merkt spreker op tekort geworsteld wordt, van ligt overwegend bij d stand in den landbouw. Spr. hoopt in de toekoi peler regeling. Ook kon akker aan akker getro schiedt dit met medewet stuur der vereeniging of woon onderling gedaan? niet met den grond kui men zelf wil. Ook aan het onderwijs enkel woord wijden. Op het 100 jaar geleden, dat Lehman geboren is. Hij w der C.H.U., maar toch 1 van harte met hem medej de man van vrijheid en voor het onderwijs gedai in woorden uit te drukke Visser. Dat is de man va: gelijkstelling. Aan deze t1 mannen brengen ook de van hulde. Spr. hoopt, wanten van deze beide zelfde standpunt zullen deze gemeente. Hij hoopt aan de wet zal worden niets anders dan aan de v de A.R. niet. Zij willen ook aan alli werken. Dit hebben wij o bij den verbouw van de Julianastraat, van de Hei aan de verbetering va school. Dr Kuyper was ook eei veel gedaan heeft voor be derwijs. Ook heeft bij p voor het openbaar onde Eveneens brengt hij aan van 'buide. In deze gemeente wor ten voor werkverschaffii een commissie, op initiat: gemeester opgericht. Alhoewel werkversch eischen stelt aan de gemei dit, uit moreel oogpunt, steunverleening. Alles (b hebben we in Krabbendijl klagen. Zierikzee. Thans is d gaan tot de oprichting fonds voor geheel Scho uitgaande van de Ned. geneeskunst te Amsterda

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2