WERKZAME NIEREN Dagblad voor de Provincie Zeeland Chineesch offensief te Shanghai. In Noord-China. De oorlog in Spanje. De Grondwetsherziening. Belangrijkste Nieuws ZORG VOOR VRIJDAG 15 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 13 Uitgave: N. V. Uitgevers Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" De strijd in het verre Oosian. De Engelsche concessie te Sjanghai is beveiligd door barrU cades van zandzakken en machinegeweer-afdeelingen Uit de Provincie. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Qoes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs 12.56 per kwsytaaï Weekab onnementen veer Middelburg Goes en YHssingen f 0.20 Losse nummers 3 sent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Japansche linie in de Setsjoeanstraat verbroken. Aan het Sjanghaifront vond gisteren den geheelen dag een verwoed artillerie duel plaats. Tegen den avond ontketenden de Chi- neezen plotseling een geweldig offensief tegen de Setsjoean-straat, waarop de Ja panners een heftig afweervuur openden. Een Amerikaansohe officier, die zich op een waarnemingspost bevond, ver klaarde, dat de Chineezen het grootste of fensief geopend hebben, dat Sjanghai tot nog toe heeft beleefd. In de smalle straten van den betrokken sector vocht men met buitengewoon felle verbittering man tegen man. Naarmate het later werd, breidden de gevechten rond de concessie zich uit en namen zulk een omvang aan, dat de he mel helder verlicht werd door het artille rievuur. Het leek toen, of aan alle kanten groote branden woedden. Voor het eerst hebben de Chineezen bij deze gevechten gebruik gemaakt van hun speciaal opgeleide stormtroepen. In de eerste uren na middernacht nam het vuren even af en in deze pauze wist de Ghineesche infanterie in een geweldig offensief de Japansche linie te doorbreken en de Setsjoean-straat over te steken. Het verwoede vuur der Japansche machine geweren was niet in staat de Chineesche aanvallers tegen te houden. Tegenaanvallen, die met tanks werden ondernomen, hadden evenmin succes. Later werd een Japansch communiqué gepubliceerd, waarin werd verklaard, dat de Ghineesche aanval intussohen tot staan was gebracht. DE JAPANNERS BLIJVEN OVER EEN BREED FRONT OPRUKKEN. Een tegenaanval in Noord-Sjanghai. Uit Peiping wordt gemeld: Aan alle fronten in Noord-China hebben de Japan ners hun opmarschen voortgezet. Na de bezetting van Soeijoean, de hoofdstad der gelijknamige provincie, hebben de Japan sche troepen het omringende gebied ge zuiverd. De afdeelingen, die van Sjisjiatsjwang aan den PeipingHankou-spoorweg, naar het Wasten trekken, zijn reeds de provincie Sjansi 'binnengevallen en de troepen, die langs den PeipingHankau- spoorweg naar het Zuiden opmarcheeren, melden eveneens successen. Langs den TientsinPoekau-spoorweg zijn de Ja panners al zooiver gevorderd, dat zij in de provincie Sjantoeng nog slechts 50 km. van de Gele Rivier zijn verwijderd. Van Ghineesche zijde wordt medege deeld, dat de Chineezen een groot offen sief in het Noorden van de provincie Sjansi zijn begonnen. De in drie colonnes oprukkende Chineesche troepen zouden de Japanners voor zich uit drijven, terwijl de soldaten van het (vroegere communis tische) achtste leger guerilla-methodes volgen bij aanvallen op de Japansche achterhoede. De Japanners rukken, zooals bekend, ook van Noord-Sjansi in Zuidelijke rich ting naar Taijoean en het is daar, dat zij volgens berichten uit Chineesche bron, op krachtig verzet der Chineesche troe pen stuiten. De tiende Chineesche divi sie heeft een krachtigen tegenaanval ge daan en den Japanners zware verliezen toegebracht. Vele Japansche vliegtuigen zouden zijn neergeschoten en 22 tanks' vernield. NIEUWE VERDEDIGINGSLINIE TUSSCHEN HOPEI EN HONAN. Medegedeeld wordt, dat Chineesche vliegtuigen voor de eerste maal een vlucht hebben ondernomen boven het Noordoostelijke kustgebied en Japansche i vrachtwagens en munitieopslagplaatsen in de haven van Takoe hebben gebombar deerd. E'.veneens wordt medegedeeld, dat men bezig is een nieuwe Chineesche ver dedigingslinie aan te leggen langs de grens, die Hopei en Honan scheidt, ten Zuiden van Sjitsjiatsjwan, ten einde den opmarsch der Japanners naar den Noor delijken oever van de Gele Rivier te stui ten. Nationalistisch offensief in Aragon verwacht. Naar Havas uit goede bron verneemt, 1 kan ieder oogenblik aan het Aragueesche front het rechtsche offensief verwacht worden. Van welingelichte zijde wordt uit Bur gos vernomen, dat het groote hoofdkwar tier van generaal Franco naar het front in Aragon is verplaatst. De te San Sebastian verschijnende D'iario Vasco deelde gisterochtend mede, dat de ambassadeur van Duitschland en Italië (met volledige instemming van de regeering van Salamanca hun residenties i hebben overgeplaatst naar San Sebastian. Van het Madrileensche front. Gisterochtend werd hevig gestre den rond Cuesta de la Reina ten Noor den van Aranjuez. De wijzigingen welke in de frontlijn zijn gekomen, zijn even wel nog niet bekend. Generaal Miaja heeft aan de pers ver klaard, dat de regeeringstroepen hij een aanval op Casa de Majuelo Grande hun 'stelling aanmerkelijk hebben verbeterd; zij maakten hierbij een honderdtal krijgsge vangenen. Gisteren hebben den geheelen dag de vliegtuigen der rechtschen de stellingen van de regeeringstroepen bij Cangas de Onis en Arriondas aan bet front bij Gijon bestookt. De materieel© schade is aan zienlijk. HET BOMBARDEMENT VAN MADRID. Bioscoopbezoekers door granaten geteisterd. Uit Madrid wordt gemeld Het bom bardement van gisteravond heeft meer slachtoffers gemaakt dan men veronder stelde. De onverwachtheid en snelheid van het uitbarstende vuur verrasten. Er vielen talrijke dooden en gewonden. Toen verscheidene bioscoopen op de Granvia en op 'het plein Calao uitgingen, ontplof ten verscheidene granaten en wekten een paniek onder de naar bulten komende bezoekers. Naar het Spaansche persagentschap aan Reuter te Londen meldt, werden bij bet laatste hevige bombardement van Ma drid 50 personen gedood door een enkele granaat, welke tusscben de menigte viel die de 'bioscopen en café's veiliet. CHINEESCH PROTEST TE GENEVE. Over het gebruik van gifgassen. De directeur van het vaste bureau van de Chineesche delegatie, Dr Hoo Ts'ji Tsai, heeft den secretaris-generaal een nota overhandigd Wer bet 'bombarde ment van open steden en het gebruik van strijdgasisen en dumdumkogels door de Japansche troepen aan het front van Sjanghai sedert 3 October j.l. Dr 'Hoo heeft verzocht deze nota ter kennis te brengen van alle leden van den bond. Verder heeft. Dr Hoo een verkla ring, onderteekend door den directeur- geneesheer van 'het Roode Kruishospitaal te Nanking, D'r Ettinger en door Dr Bor- cic, de vertegenwoordiger in China der hygiënische organisatie van den Volken bond, inzake het gebruik van strijdgassen door de Japansche troepen aan bet front van Sjanghai, overhandigd. ITALIAANSCHE MOEILIJKHEDEN IN ABESSINIE. 'Gedurende de laatste regenperiode, zoo meldt Stefani uit Addis A'beba, hebben talrijke A'bessöjnsche rooverbenden afge zonderde Italiaansche garnizoenen op de hoogvlakte aangevallen. De waakzaamheid van de Italiaansche koloniale troepen bad een onmiddellijik herstel van de orde tengevolge en be vrijdde de bewoners van de nachtmerrie van het rooverwezen. De meeste roever- horden werden letterlijk in de pan ge hakt. Verscheidene hoofden zijn gesneu veld. In de maand September hebben de Ita liaansche verliezen in Abessynië 'bedragen 58 gesneuvelden, 10 overleden aan de ge volgen van verwondingen, 3 vermist, 31 overleden door dienstoorzaken en ziekte. Van andere zij-de wordt echter gemeld, dat de Italiaansche verliezen zeer ernstig zijn. NIEUWE ONLUSTEN IN PALESTINA. Treinaanslag op de lijn Lydda-Haifa eischt drie dooden. Gisterenavond hebben onbekenden een trein op de lijn Lydda-Haifa'opgeblazen. Omtrent den aanslag op den trein wordt nader gemeld, dat de trein nabij Kalkileh, twintig mijl ten noordoosten van Jaffa is ontspoord. Drie passagiers zijn om bet leven gekomen. Zal In tweede lezing warden verdedigd door Minister de Wilde. Naar gemeld wordt, zal de volgende week niet de minister van Binnenlandsohe ZaJken, de beer Van Boeijen, doch zijn ambtgenoot van Financien, Mr J. A. de "Wilde, de voorstellen tot 'Grondswether- ziening in de Tweede Kamer verdedigen. Wij herinneren er aan, dat deze dit in het vorige Kabinet-Oolijn als minister van Binnenlandsche Zaken gedaan heeft; thans schijnt hij zich met de verdediging in tweede instantie te belasten op grond van het feit, dat de heer Van Boeijen eenigen tijd ongesteld is geweest, al heeft deze laatste nu ook weder zijn werkzaam heden hervat. Vijf mijl buiten Jerusalem hebben Ara bieren 30 schoten afgevuurd op een auto bus, waarin Joden waren gezeten. Hier bij werden vijf personen gekwetst. Een Arabier, die een bom naar de autobus wilde werpen, werd gedood, doordat de bom ontplofte, terwijl hij het projectiel nog in de hand hield. GEHEIMZINNIGE SCHEEPSBOTSING IN HET KANAAL. Identiteit der booten niet vastgesteld. Men vermoedt, dat in het Kanaal tij^ dens een dichten mist twee groote schepen met elkander in botsing zijn gekomen. De identiteit der schepen beeft men echter nog niet kunnen vaststellen en ook ten aanzien van diverse andere punten tast men in het duister. De feiten zijn deze. Kort na tienen des avonds vingen de kuststations een radio bericht op van het Italiaansche stoom schip „Lecce", waarin verklaard werd, dat men een s.o.s. had opgevangen van een onbekend vaartuig, dat als zijn posi tie ongeveer zes mijl ten Zuiden van Has tings opgaf. Onmiddelllijik werden maatregelen ge nomen. De reddingsboot van Hastings ging op onderzoek uit. Terwijl dit vaar tuig zich in zee 'bevond op weg naar de aangeduide plaats meldde de „Duisburg", dat deze 7389 ton metende boot, die tus- sc'hen Hamburg en Amerika vaart, een schip van onbekende nationaliteit had waargenomen, dat te kennen gaf, dat het stuurloos ronddreef. Een tweede schip bevond zich in de nabijheid. D'e mist maakte het den Duitscher ech ter niet mogelijk na te gaan, wat er pre cies aan de hand was. Havas meldt nog nader dat gister morgen nog niets bekend was omtrent de nationaliteit der schepen, die ten Zui den van Hastings in aanvaring zouden zijn gekomen. De reddingsboot is terug gekeerd zonder een spoor te hebben ont dekt van in nood vefkeerende booten. ITALIË EN BELGIE. Naar aanleiding van de in de buiten- landsche pers gepubliceerde berichten, volgens welke Italië zich zou aansluiten bij de Duitsche verklaring tegenover Bel gië, is vandaag van Italiaansche zijde verklaard, dat men nog niet weet, of dit het geval zal zijn. MIJNONGELUK EISCHT 7 DOODEN. In de mijn „Nordstern" te Gelsenkir- ohen-Horst zijn in den afgeloopen nacht tegevolge van een mijngasontploffing ze ven arbeiders om bet leven gekomen en twee andere licht gewond. D'e ontploffing is waarschijnlijk veroor zaakt door een fout van een electricien, die aan de liöhtleiding werkte. HET ORGAAN VAN HET LEGER DES HEILS IN DUITSCHLAND VERBODEN. Naar Havas uit Londen meldt, heeft het hoofdkwartier van het Leger des Heils al daar bericht ontvangen, dat de Duitsche autoriteiten het orgaan van het Leger des Heils „D'e Strijdkreet" verboden hebben; zij weigeren bet recht van publicatie voor dit jaar te vernieuwen. Korta Berichten. Het aantal gevallen van cholera in de internationale nederzetting te Sjang hai, is tot 12 October 1472 geweest, waar van 456 met doodelijken afloop. De cho lera heeft in het- Japansche leger 300 dooden geëischt. Bij! Vitteaux, aan de Cóte d'or, is een autocar tegen een boom gebotst. Drie inzittenden werden gedood en acht ge wond. Bij een botsing tusscben een trein en een vrachtauto op een overweg tus scben Bahawalpoer en S'amasata in Br.- Indië, zijn dertien inzittenden van de vraohtauto gedood. Voorts werden nog 12 inzittenden zwaar gewond. Binnenland, De Grondwetsherziening. Vergadering Ghr. Middenstandsbond. Levensmiddelenbedrijf en Vestigingswet. Buitenland. Chineesch offensief in Sjanghai. De Japansche operaties in N.-Gkina. Madrid gebombardeerd. M IEMAND verdraagt verstopping der Inge- wanden, maar traag functionneerende nieren, dia ernstige gevolgen kunnen hebben, worden dikwijls verwaarloosd. Rugpijn, ver stoorde slaap, duizeligheid, nheumatlek, Ischias oi spit zijn de er vaak uit voortkomende gevol gen. Deze verschijnselen waarschuwen u, dat de werking der nieren verstoord raakt. Houd derhalve uw nieren In goeden staat door een dluretlsch middel. Stel uw gezondheid niet In de waag3chaal, maar laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nieuwe kracht en vitaliteit geven. Foster's Pillen bevatten geen gevaar lijke bestanddeelen en hebben In Holland ruim 30 Jaren ongeëvenaard succes behaald. P. J. Kousemaker f Op 69-jarigen leeftijd is te Middelburg overleden de heer P. J. Kousemaker, rus tend Godsdienstonderwijzer. De overledene was aanvankelijk werk zaam bij het onderwijs. In 1911 behaalde hij voor 'het Classicaal bestuur te Bommel de acte Godsdienstonderwijzer. Daarna was hij achtereenvolgens werk zaam te Arnhem, te Amsterdam als di recteur van het Observatiehuis voor jon gens, te Nijmegen als directeur van het Prot. Weeshuis, te Dantumawoude als leider van de Talma-hoeve en te Schier monnikoog als evangelist, uit welke be trekking bij in 1933 eervol ontslag kreeg. Gisteravond 'had in de Groote of St. Jacobskerk alhier, onder leiding van de predikanten der Ned. Herv. kerk, een Evangelisatie-samenkomst plaats, welke door den radio-omroep der N.C.R.V. werd uitgezonden. Medewerking werd verleend door de Obr. Gem. Zangvereen. „Hoop op Ze gen", directeur dhr A. Bosdijik. Na gemeenschappelijk -zingen van Ps. 63 vers 1 en 2, opende ds D. J. Vossers de druk bezochte bijeenkomst met gebed, waarna bet koor zong „Geeft Gode LofI" uit de Cantate van Leo Mens. Ds Vossers las hierna Lukas 14:724 waarna weer koorzang volgde „Overgave" woorden en muziek van A. Bosdijk. In verband met 't voorgelezen Schrift gedeelte werd door de predikanten ge sproken over het onderwerp „Het groote feest". Na samenzang van Gezang 38:6 zong het koor een Ambrosiaansch Lofgezang, en sloot Ds Vossers met dankgebed. Arnemuiden. Het station alhier is thans omgezet in een 'halte. Tevens is de derde lijn, alsmede enkele wissels opge broken en verwijderd. Het inhalen van treinen is zooals voor been niet meer mogelijk, daar, nu de der de lijn weg is, de treinen niet meer om gezet kunnen worden. Dit moet dan te 's Heer Arenskerke of Middelburg ge schieden. Men volstaat hier thans alleen met een loslijh. Ook de beide uitrij'signa- len voor opgaand en afgaand spoor zijn verwijderd. Daarvoor in de plaats is aan weerszijden van de halte een inrijlsignaal op korteren afstand van de halte ge plaatst, hetwelk gedekt is met een voor- seinsignaal. lerseke. D'e mosselschipper S„ varende op Antwerpen, had Woensdagmiddag bij het uitvaren van het kanaal van Zuid-Be veland het ongeluk op een draad van een baggermolen te varen. Bij den schok daar door veroorzaakt, viel het zoontje van den schipper van het dek in de mosselen en moest door een geneesheer te Hans- weert worden verbonden. i De timmerman P. Lutsyn bad Don derdagmorgen het ongeluk van het 6 m. hooge dak van 'het in aanbouw zijnde huis in de Noordzandstraat te vallen. Zijn val werd door de balken van de eerste ver dieping gebroken. Dr Polderman, die spoedig arriveerde, verbond een hoofd wonde, maar kon anders geen breuken

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1