Bestrijding van de werkloosheid. Dagblad voor de Provincie Zeeland Verpachtingen EERSTE BLAD De A. N W B. De strijd in China. i DONDERDAG 14 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 12 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" De Nota-wisseling tusschen Duitschland en België. De minister van Sociale Zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft de commissie geïnstalleerd, welke een onderzoek zal Instellen naar mogelijkheden tot bestrijding van de werkloosheid In de bedrijven. Bedrijfsgewijs wordt een onderzoek ingesteld. De oorlog in Spanje. Belangrijkste Nieuws lem B 58, m oxtra 17, id, 0 5—0, Lanes id, A 6—7, id, Holland extra B 10, Notaris- A IS—14, id. B van Lucalma- id. B 11, id. G id. A 11, id. B ra 50, id. A -4, Laxton Su- Gronsel 4'17, Rambour Mor- -6, Goud Pippin Manks Godlin itten 510, Pa- Permain 27, ippels 38, Al- 3sent van Enge- L4, Dubb. Belle- Lunteren 411, oete Ermgaarde Tuinzoet 35, t- en Vaiappels mice extra 29— 330, Br. Alex. A 15-17, B 15, idem A 21—23, ipeer extra 14— 1, Comtesse de A 14—18, B 13, 16—17, idem A Poiteau extra 11—12, C 10-12, 10, idem A 8— altet 13, Louisse egipont 1420, Herz. Elza 18, iperen 311, Le ontel 28, Groe- berg 811, Ber- le Viënne 414, an Schonauwen 15—19, Br. v. d. Kweeperen 2— ondsperen 3—6, xwtjes 4 tot 6, l 2—7, St.-Remy i, Kroet- en Val es per 100 K.G. te 14—20, Fran- >rry 16, Tomaten K.G. Noton 0,44 gulden, beiden duimen f5—f 12 if 1,73, Eenden 0,35, Fazanten k. .2 Oct. Groente en f 1,30f 1,31, mye kool f 1,20, ippels f3—f3,70 ct. Uienveiling: (5,10), Bonken ,47 (2,32), Pick- >1 (1,52), Breek- Tusschen haak- Aanvoer 50.500 breekpeeën. gisteren in het erstraat 3739, len de volgende ren 2.655.40. Batten, nanufacluren, v. de Wilde. Terpstra. erf, Kram. lis, schuur, erf inboedel, Jon- ten. Batten, onkers. Hofstede, Blau- rais met grond, del, v. Dissel, kuis en berg- De Eendracht, lupot. and en moes- ERBERICHT. nd van 14 Oct.: iet N. later wel- t W. richtingen, ren, toenemende ndering in tem- dag 3 uur: ig 3 u.: 770. ietsen: Bureaux Lange Voratstraat 70, does Postrekening 44451 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs 2.50 per kwartaal Weekab onnententen voor Middelburg Qoes en Vlissingen i 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen 't Is met de z.g. „neutrale" of wil men „algemeene" organisaties altijd weer het oude liedje. Met de beginselen van hen, die Gods Woord als regel en richtsnoer voor heel het leven erkennen, wordt weinig of geen rekening gehouden. Daar is nu de Kon. Nederi. Toeristen bond A. N. W. B. Een -pracht organisatie, die veel en goed werk verricht en wier optreden algemeene waardeering verdient. Indien ergens, dan moest hier toch wel samenwerking van alle Nederlanders mogelijk zijn. Maar wat zien wij nu Binnenkort worden de afdeelingsverga- deringen gehouden, waarin de insignes met bijbehoorende diploma's worden uit gereikt aan chauffeurs, die gedurende 12Va of 25 jaar (bij eenzelfden patroon (lid van den A. N. W, B.) werkzaam zijn geweest. Er is, 'zoo meldt men ons, zoowel van de 'zijde der patroons als van die der chauffeurs, steeds veel belangstelling voor deze onderscheidingen, welke blijkbaar door de betrokkenen op prijs worden ge steld. Vandaar dat ook belangstellenden in het werk van den A. N. W. B. op deze vergaderingen gaarne welkom zijn. Onder 'die belanghebbenden en belang stellenden zijn naar kan worden aange nomen ook velen van positief Christelijke belijdenis. En tooh worden zij:, althans voor een deel, van deelname uitgesloten. De afdeelingsvergadering voor Zee land wordt op Zaterdag 6 November te Middelburg gehouden. Hier is du© alge meene deelname mogelijk. Maar voor Noord-Holland wordt ver gaderd op Zondag 31 October. Hier worden dus de betrokken patroons en chauffeurs en verdere belangstellen den voor de keus geplaatst om of hun beginsel geweld aan te doen of zich van deelname te onthouden. Kan dat nu niet anders Het betreft 'hier toc'h een algemeene organisatie Als te eeniger tijd een afzonderlijke organisatie wordt opgericht dan schreeuwt men moord en brand over ver splintering en onnoodige splitsing. Wij1 erkennen gaarne de vele verdien sten van den A. N. W. B. Maar het is toch niet teveel gevergd, als gevraagd wordt, dat met de beginse len van het Christelijk volksdeel t e n volle rekening wordt gehouden. VERKLARING VAN Mr SPAAK. Mr Spaak, de Belgische minister van buitenlandsche 'zaken, heeft aan de ver tegenwoordigers van de Belgische 'en buitenlandsche pers een commentaar op de wisseling van documenten tusschen Brussel en Berlijn overhandigd De verklaring van Duitschland sluit aan op de woorden, door kanselier Hitier gesproken tijdens zijn: rede van 30 Jan. j.l., waarbij de Duitsche regeering 'be kend maakte, dat zij bereid was te allen tijde België als een onschendbaar grond gebied te erkennen. Enkele maanden geleden namen de Britsche en de Fransche regeering, reke ning 'houdende met den tijd die nog zou voorbijgaan alvorens een verdrag kon worden gesloten, dat het pact van Lo carno 'zou vervangen, het initiatief om bun positie ten opzichte van België nader te bepalen. De regeering van het Duit- sbhe rijk, 'die eveneens inziet, dat nog zekere tijd zal verloopen alvorens een nieuw Westelijk veiligheidspact kan wor den gesloten, heeft het op haar beurt wensc'helijk geacht haar houding ten op zichte van ons land te bepalen in af wachting van het gereed maken van de algemeene acte, waarover thans wordt onderhandeld. België i® verheugd te constateeren, dat de buurstaten zijn toestand begrijpen. De Belgische regeering heeft aan de Duit sche regeering haar besten dank over gebracht. Zij ziet in de Duitsche verkla ring een gewichtige bijdrage tot de ver steviging van den vrede 'en een factor, die zeer gunstig is voor de goede betrekkin gen tusschen de heide landen. Ten slotte is het duidelijk, dat de Bel gische regeering geenszins haar verplich tingen als lid van den Volkenbond uit het oog heeft verloren. In de wisseling van de documenten ziel de Minister een succes voor de Belgische politiek zooals deze door het kabinet Van Zeeland op internationaal gebied wordt gevoerd. Fransch commentaar. Ten aanzien van de overeenstemming tusschen Duitschland en België betreffen de de neutraliteit van laatstgenoemd land, schrijft Pertinax in de Echo de Paris Men geeft ons de verzekering, dat Van Zeeland en zijn collega's aan het Duitsch land van Hitler geen enkele teaenwaarde zullen bieden en wij gelooven dit gaarne Maar hebben de ministers mondeling geen verklaringen moeten geven ten op zichte van artikel 16 van het Volken bondshandvest en de contacten tusschen de generale staven? Deze vraag moeten wij: wel stellen. Van bevoegde zijde wordt er op gewe zen, dat de Italiaansche regeering voort durend van de Duitsch-Belgische onder handelingen op de hoogte is gehouden. Geenerlel tegenprestatie van België aan Duitschland. In de gistermiddag gehouden vergade ring van de Kamercommissie voor bui tenlandsche zaken 'heeft minister Spaak er den nadruk o'p gelegd, dat België aan Duitisc'hland geenerlei tegenprestatie van politieken, militairen, kolonialen of eco- nomischen aard heeft toegezegd. Baron Pierre Nothomb, de ultra-natio nalistische R.K. senator, heeft aan den voorzitter van den senaat medegedeeld, dat hij ten spoedigste den minister van buitenlandsche zaken wenscht te inter- pelleeren over den nieuwen, tusschen Duitschland en België geschapen toe stand. Mlen behoeft geen profeet te zijn om te weten wat de heer Nothomb zoo onge veer in 'het midden heeft te brengen: het wordt natuurlijk weer een phiiippica te gen de argeloosheid van de Belgische re geering, die de oogen willens en wetens sluit voor het Duitsche gevaar. Berlijn bereid nog meer te doen. Te Berlijn heeft men slechts woorden van lof voor de Belgische standvastigheid en men verklaart dat men voor het Bel gische streven naar volkomen onafhan kelijkheid steeds begrip en sympathie heeft gehad. Men wijst er echter tevens op, dat deze verzekering van België's onaantastbaar heid slechts een deel van het complex der Duiteche bereidwilligheden vormt, zij het ook een zeer belangrijk deel. Hevige gevechten aan het Sjanghai-front. Gisteren begon de derde maand van den strijd bij Sjanghai, zonder dat de Ja- pansche troepen in staat waren den te genstand van de Chineezen te breken. Er zijn aanduidingen, welke er op wijzen, dat de Japansche troepen hun tactiek willenwijzigen en zullen trachten de Chineesche troepen te omsingelen door een omtrekkende beweging, uitgaande van Lioebo. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat Ja pansche oorlogsschepen ligplaats hebben gekozen bij Paimaukau, 60 km. ten Noordwesten van Sjanghai aan de Jangtse. De Japanners trachten hier tioepen te ontschepen. De dag van gisteren werd aan het Sjang'hai-front voornamelijk gekenmerkt door bijzonder hevige aanvallen der Ja panners op de Chineesche stellingen. De van Mengkaza tegen Nanziang op rukkende Japanners stieten op een ver twijfelenden Chineeschen tegenstand en werden tenslotte door het Chineesche trommelvuur tot staan gebracht. Een woordvoerder der Japansche troe pen schatte de verliezen der Chineezen bij Sjanghai op circa 70.000 dooden en meer dan 200.000 gewonden. Hij bracht aan de dapperheid der Chineesche troe pen welke ondanks de meest felle aan vallen stand houden, grooten lof. Volgens Japansche berichten hebben de Japansche en Mongoolsche troepen Kweihwating, de hoofdstad van Soei- joean, bezet. De luchtmacht van de Japansche ma rine heeft gisteren op groote schaal de militaire objecten van de Chineezen in de provincie Kwantoeng bestookt. Nabij Kanton werden twee Chineesche kanon- neerbooten tot zinken gebracht. Ver scheidene spoorwegstations werden ver nield. Diplomatieke' kringen in Japan achten De minister van sociale zaken, prof. Mr C. P. M. Romme, heeft de onlangs ingestelde commissie, welke bedrijfsge wijs een onderzoek zal instellen naar de mogelijkheden tot bestrijding van de werkloosheid in de bedrijven zelf, geïn stalleerd. Het is mij, aldus de minister, een aan vankelijke voldoening, dat u allen hebt willen gevolg geven aan mijn uitnoodi- ging om zitting te nemen in een werk- commissie, welke bedrijfsgewijs een onder zoek zal hebben voor te bereiden naar de mogelijkheden van bestrijding van de huidige werkloosheid binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven door regelingen op het gebied van den arbeid. Die werkcommissie zal voorts de bedrijf s- gewijze onderzoekingen hebben te coördi- neeren en op grond daarvan en van eigen inzicht mij zoo mogelijk voorstel len binnen het zoo even aangegeven ter rein dienen te doen, welke tot werkelijke vermindering van de werkloosheid in ons land in de eerstkomende tijden zullen strekken. Met genoegen heb ik uit de kringen van het bedrijfsleven al aanwijzingen ontvangen, welke er toe kunnen leiden, dat in de bedrijfsgewijze onderzoekingen voorstellen worden uitgewerkt, die doel zullen kunnen treffen. Voorts kunnen wellicht wegen worden gevonden om, gepaard met vermindering van overwerkuren, door betere organisa tie, aan den arbeid meer arbeiders te doen deelnemen. Zeifs indien niet meer arbeiders aan het Nederlandsche productieproces deel nemen, voor den Nederlandschen kring is iets bereikt, indien het bedrijfsleven zichzelf zoo ordent, dat het zooveel mo gelijk Nederlanders en niet buitenlanders zijn, die er in werken. En ook kan het leed van werkloosheid worden getem perd, door betere verdeeling van den be schikbaren arbeid over mannen en vrou wen, over personen van verschillenden leeftijd. Zoo zal bedrijfsgewijze kunnen worden onderzocht: ten eerste of in eeni- gen tak van het bedrijfsleven mogelijk is een verhooging van den leeftijdsgrens, in zake het verbod van kinderarbeid (hetzij voor allen, hetzij: voor meisjes), met i daarbij gepaard gaande voorziening in de valkopleiding; ten tweede, in bedrijfs takken waar het technisch en economisch mogelijk is, het 2 op 1-stelsel toe te pas sen. Verder is gewezen op regularisatie van den arbeid over seizoenen en con junctuur-perioden. Meer doeltreffende verdeeling van den beschikbaren arbeid over menschen en machines zal in sommige bedrijven kun nen worden nagestreefd. Tot dusver heb ik niet gesproken over de mogelijkheden van werkloosheidsbe strijding in dier voege, dat werkgelegen heid tenvolle wordt gebruikt. Indien dat verkregen kan worden, b.v. dank zij scho ling of herscholing van arbeiders, dan zal ook daardoor op zeer doeltreffende wijze de werkloosheid bestreden kunnen worden. Uw taak kan worden vergemakkelijkt, doordat reeds een aantal bedrijfsraden zijn ingesteld. Voorzoover dat nog niet is geschied, twijfel ik er niet aan of er zullen bedrijfscommissies kunnen worden gevormd. Ik hoop en vertrouw, zoo eindigde de minister, dat ik binnen niet te langen tijld de volledige voldoening mag smaken, dat uw arbeid ertoe zal hebben bijgedragen, om de schrijnende werkloosheid in ons land en in dezen tijd verder te doen ver minderen en om het levensgeluik van ve len te verhoogen. De voorzitter der commissie, ir R. A. Verwey, directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling, heeft deze rede beantwoord. Na de installatie is de commissie on middellijk met haar werkzaamheden be gonnen. het thans zeker, dat Japan niet zal deel nemen aan de negen-mogendhedencon- ferentie te Brussel. Opstand in Mandsjoekwo? Naar uit betrouwbare bron verluidt, zou er in Mandsjoekwo, sinds het uitbre ken van het Ghineesch-Japansche con flict ernstige onrust heerschen. Honderd duizenden inwoners zouden tegen het Ja- pansch-Mandsjoekwosche regime in op stand zijn gekomen, terwijl regelmatig soldaten uit de troepen deserteeren, die zich bij de opstandelingen aansluiten. Op tal van plaatsen zijn Japanners mishandeld en van hun bezittingen be roofd. De opstandige beweging mist echter krachtige leiding, zoodat men niet ver wacht, dat zij een dusdanigen omvang zal aannemen, dat het de Japanners zal noodzaken wijzigingen te brengen in hun operaties in Noord-China. Luchtgevecht bij en boven Saragossa. Terwijl te Saragossa gisteren feest ge vierd werd, kwam het bij' en boven de stad tot een verbitterd luchtgevecht. Tegen 8,40 uur naderden verscheidene regeeringsvliegtuigen, waaronder 10 bombardementsvliegtuigen, de stad. Op eenige kilometers afstand werden zij' aan gevallen door talrijke escadrilles jagers \an de opstandelingen. De strijd duurde vijf kwartier. Omstreeks den middag werd medege deeld, dat dertien regeeringsvliegtuigen in brand waren geschoten of binnen de rechtsche linies hadden moeten dalen en dat zes andere met moeite het terrein der regeeringstroepen weer hadden kunnen bereiken. Tegen 15 uur werden opnieuw vijan delijke toestellen waargenomen. Ditmaal werd boven de stad gevochten. Zeven andere toestellen werden getroffen. Van het front van Asturië wordt door een verslaggever van Havas gemeld, dat na vaak moorddadige gevechten de op standelingen verscheidene hoogten en tal van dorpen 'hebben bezet. EEN CONCESSIE AAN ITALIë. Non-interventie-comité zal bijeen worden geroepen. Naar in goed ingelichte kringen te Londen verluidt, kan worden verwacht, dat het non-interventie-comité nog deze week, waarschijnlijk Zaterdagmorgen, bij een zal worden geroepen, om zich over de vrijwilligerskwestie uit te spreken. Frankrijk en Engeland zijn n.l. over een gekomen, nog een ernstige poging te doen, om een accoord inzake de vrij willigerskwestie te bereiken. Die poging zou intusschen aan een tijdlimiet gebon den zijn. Men is te Parijs en te Londen van oordeel, dat de huidige situatie rond Spanje niet kan worden gehandhaafd, indien bedoelde poging niet binnen kor ten tijd tot een oplossing leidt. Er wordt op gewezen, dat de voorgeno men proceduur een concessie is aan het Italiaansch standpunt. EGYPTE WAPENT ZICH. Bezorgdheid over Italië's versterkingen in Lybië. Het Egyptische kabinet heeft een sup plementair crediet, ten bedrage van 1.150.000 p. toegestaan voor de onmiddel lijke vorming van drie nieuwe bataljons infanterie, elk zeven honderd man steik. Bovendien zal de minister van oorlog achttien nieuwe militaire vliegtuigen aan schaffen. Met spoed wordt de aanleg voortgezet van militaire wegen, zooals in het En- gelsch-Egyptisch verdrag zijn voorzien. Gisteren heeft het stoomschip „Roma" met twee bataljons infanterie aan boord de haven van Napels verlaten. De plaats van bestemming dezer troepen is niet bekend. Twee andere troepentransportschepen zouden naar het heet, voor Libyë be stemd zijn. De laatste dagen zijn in totaal 11000 man Italiaansche troepen naar Libyë ge transporteerd, waar zich thans ongever 50000 man moeten bevinden. PtSnWjs WERKLOOSHEIDSBESTRIJDING IN BEDRIJVEN. Commissie zoekt contact met bedrijfsraden. Nadat de minister van Sociale Zaken de Werkcommissie tot Bestrijding van de Werkloosheid gisterochtend had geïnstal leerd, is de commissie aanstonds met Binnenland. Korting Indische pensioenen wordt niet verlengd. De oorzaak van de ramp van de Specht. Bijzonderheden omtrent het ongeval met de T 13. Commissie tot bedrijfsgewijze bestrij ding der werkloosheid geïnstalleerd. Buitenland. I)e nota-wisseling tusschen Duitschland en België. Hevige gevechten in China. De non-interventie-commissie zal worden bijeengeroepen. Egypte wapent zich. haar werkzaamheden begonnen. Zij be sloot de medewerking van het georgani seerde bedrijfsleven in te roepen tenein de op deze wijze te kunnen komen tot een bedrijfsgewijs onderzoek naar de mo gelijkheden, welke er zijn tot bestrijding van de werkloosheid. Een dezer dagen zal aan de bedrijfsraden een brief wor den gezonden, waarin wordt uiteengezet, hoe dez8 instellingen aan het bereiken van het gestelde doel kunnen medewer ken. In de volgende vergadering zal dan worden nagegaan, hoe het in te stellen onderzoek kan geschieden in takken van bedrijf, welke geen bedrijfsraad kennen. DE SALARIEERING VAN HET OVERHEIDSPERSONEEL. De vertegenwoordigers van verschil lende, bij vakcentrales aangesloten bon den van overheidspersoneel: van de Christelijke, de Roomsch-Katholieke, de Moderne en de Neutrale organisaties, zijn gisteravond in D'en Haag in een ge combineerde vergadering bijeengekomen ten einde te beraadslagen op welke wijze, buiten eiken politieken tendenz om, door gepaste middelen regeering en gemeente besturen kunnen worden overtuigd van de noodzakelijkheid, de bezoldiging van het overheidspersoneel te verbeteren. D'e bespreking droeg een huishoudelijk karakter. DE CENTRALE INKOOPEN DOOR DE VER. VAN NED. GEMEENTEN. Naar aanleiding van de voorbereidin gen, die getroffen zouden worden door de vereeniging van Nederlandsche ge meenten tot het op grootere schaal cen traal inkoopen van diverse artikelen, o.a. van bureau-, schrijf- en teekenbe hoeften heeft de federatie van Neder landsche vereenigingen voor den kan toorboekhandel zich tot genoemde ver eeniging gewend met de mededeeling, dat de federatie ernstige bezwaren heeft te gen het bedoelde inkoopsysteem, aange zien de vereeniging van Nederlandsche gemeenten zich rechtstreeks met de fa brikanten in verbinding heeft gesteld, zonder den detailhandel te raadplegen, welke, naar de meening van de federatie op aannemelijke voorwaarden ingescha keld dient te worden. GEMEENTELIJKE BELASTING- TOLLEN. Bijdrage voor afschaffing. Bij; de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de motor rijtuigenbelastingwet en van de wet van den 6en October 1934 tot instelling van een verkeersfonds, inzonderheid met het oog op 't belang der tertiaire wegen. In het voorgestelde artikel 38 bis, lid 1, van de motorrijtuigenhelastingwet wordt bepaald, dat ten behoeve van wegen, op welke tol wordt geheven, geeü uitkeering zal worden gegeven. Dit is in overeen stemming met artikel 35, vijfde lid, van die wet, waar wordt bepaald, dat wegen, op welke tol wordt geheven, niet op de wegenlijsten kunnen worden geplaatst. Teneinde afschaffing van tollen, welke door laatstgenoemde bepaling reeds wordt bevorderd, nog te bespoedigen, heeft artikel 32, onder 6e van de wegen- belastingwet, de latere motorrijtuigenbe lastingwet (thans artikel 3, 6e, van de wet tot instelling van een verkeersfonds), het mogelijk gemaakt, dat hijdragen wor den gegeven voor afkoop van tollen, krachtens octrooi of concessie geheven. De gemieentebelastingtollen zijn daarbij niet genoemd, omdat men er van uitging dat deze geheven werden op de wegen, niet bestemd voor doorgaand verkeer. Dteze onderstelling is niet geheel juist. Ook O'p: wegen voor doorgaand verkesT worden wel gemeentebelastingtollen aan getroffen. Wel kan echter worden gezegd, dat die tollen goeddeels worden aange troffen op de tertiaire wegen. Er is nu naar het oordeel van de regeering alle aanleiding om ten aanzien van deze laat ste wegen op gelijke wijze te handelen als voor secundaire wegen thans in het al- 'i'V

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1