TEGEN DEN STROOM. Het wereldkampioenschap Schaken. Kerknieuws. Onderwijs B GenWM <mew)€ttfe"Rinso Aspirin is een "S9a?e*«-product. Oranjeband en »9avc»«-kruis waarborgen de werkzaam heid en onschadelijkheid VLISSINGEN. FEUILLETON WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. 1 SCHOUWEN-DUIVELAND. MAAKTE U REEDS KENNIS MET RINSO &C2? „En fhuis alles gezond? Nie mand verkouden?" „Wel neenl Verkouden? Bij ons geen kansl" „Wal beduidt „geen kans", meneer Goederaad?" „Dat beteekent - in't kort ge zegd ik neem bij de minste of geringste verkoudheids- verschijnselen hoesten, niezen enz. direct Aspirin" 33 Waar wereld deelen en ideologiën elkan der ontmoeten is het steeds' woelig. Spr. wijst op het Verre Oosten, waar de strijd van Japan, Amerika en Engeland om de hegemonie op de nieuwe wereldzee de golven hoog doet gaan alsook op de gees telijke golvingsvelden Fascisme en Demo cratie, Heidendom en Christendom. Omdat het buiten golft is er ook beroe ring in ons eigen land. In dit verband bespreekt spr. den economischen toestand, de defensie-maatregelen, de moeilijkheden rond de kabinetsformatie op ai dan niet breede basis en wijst ten slotte als diepste oorzaak voor al deze golvingen op de ver lating van Gods Woord, dat leert dat de Hemel niet los is van de aarde. Als biddende handen verdwijnen wor den het graaiende Ihanden en als er niets te graaien is, ballen ze zich tot vuisten. Personen en volken, die naar 'het Woord des Heeren begeeren te leven, mogen rustig zijn. Innerlijk rustig, ook a'l worden zij: mede bewogen door het ge weld der golven. Die innerlijke ruist maakt vrijmoedig om te getuigen. Daartoe diene ook de actie der Kiesvereeniging. Spr. wekt daarom op tot trouw vergaderbe- zoek, opdat er kome vermeerdering van kennis en bezieling tot den strijd, waar toe God de belijders van Zijn naam roept. Na dit 'heldere en met groote belang stelling aangehoorde betoog en afdoening van enkele huishoudelijke zaken, gaf de heer J. F. Heemskerk aan de hand van de werken van verschillende schrijvers, een inleiding tot de bespreking over de vraagIs er in bepaalde gevallen een „heilig recht van opstand". Aan de gedachtenwisseling daarover werd door een groot aantal leden deel genomen. Het was een leerzame avond. De ver gadering was goed bezocht. Gezellige bijeenkomst inh et Militair Tehuis. Tjok vol met militairen van zee- en landmacht was gisteravond de bovenzaal van' het Chr. Tehuis voor Militairen aan het Bel- lamypark alhier, voor den gezelligen avond, waarin men afscheid zou nemen van den vader en moeder van het Tehuis, den heer en mevrouw Benthem, die ruim lSVa jaar op zoo uitnemende wijze de stoffelijke en geestelijke belangen van bonderden jongens hebben behartigd. Na het staande zingen van het Wilhel mus opende de voorzitter van het Tehuis, Da J. S. Hartjes, de bijeenkomst met ge bed, waarna hij allen welkom heette, in bet bijzonder den garnizoenscommandant, kapitein van der Slikke, en den vlootpre- dikant, Dis van der Giesen. Aan de band van een gelezen Schrift gedeelte zeide spr., dat wij zonder Chris tus niets kunnen doen. Dit geldt zeker ten opzichte van bet werk van het Militair Tehuis. door E. R. Garratt. Uit het Engelsch. HOOFDSTUK I. El en kleine oneenigheid. De sombere gelaatsuitdrukking van me vrouw Maitland, toen ze haar passeerde, stonde Katharine Morrison tot naden ken en deed haar besluiten het bevallige figuurtje, dat, gekleed in witte zij, nu langs de trap verdween, wat meer in 't oog te houden. Katharine had een paar minuten te vo ren met een vriendin in de muziekkamer een praatje gemaakt, en daar had ze de ietwat klagende stem van het kleine bruidje gehoord toen ze met haar man sprak. „Het wordt later, Roger", had ze ge zegd en de wijze waarop ze bet: „Ik ben erg moe, kunnen we niet gaan?" er op had laten volgen, deed duidelijk blijken, dat ze inderdaad moe was. De heer Maitland was juist in gesprek met Jacob Grant, en hij had, gezeten op Spr. richtte zich nu tot den scheiden den Tehuisouders, dhr en mevr. Benthem. Het bestuur van het Tehuis is hen zeer veel verplicht. Het werk was veelal ver borgen, maar het stond in dienst van hei Koninkrijk Gods. God zal uw werk dan ook niet vergeten. Onder hartelijk applaus overhandigde Da Hartjes aan moeder Bentheim een prachtige bloemenmand en aan vader Benthem een souvenir. Dhr Benthem dankte geroerd voor de tot hem gesproken woorden. Ook sprak hij nog een ernstig woord tot de jongens van de marine. De voorzitter sprak daarna de nieuw benoemde Tehuisouders, dhr en mevr. Sigterman uit Utrecht toe. Spr. hoopte, dat de jongens van zee- en landmacht iets van het ouderlijk huis hier mogen vinden. Spr. hoopte, dat de nieuwe Tehuisouders in stoffelijk en geestelijk opzicht voor vele jongens ten zegen mogen zijn. Do heer Sigterman dankte, mede na mens zijn vrouw, voor de ondervonden hartelijke ontvangst. Hij gaf de verzeke ring al zijn krachten te zullen geven aan het werk van het Tehuis. Vervolgens sprak de vlootpredikant, Ds Van der Giesen, ook namens den raad van vlootpredikanten. Kapitein Van der Slikke, commandant der Kustartillerie, dankte het scheidende paar voor hetgeen ze voor de jongens van de landmacht hebben gedaan en hoopte, dat ook de nieuwe Tehuisouders met vrucht mogen werkzaam zijn. De band der kustartillerie voerde ver schillende populaire nummertjes uit, ter wijl de heer L. A. Stofkoper uit Middel burg enkele van zijn bekende schetsen uit „Op en over den Noordzee-boulevard" voordroeg. Aan acht dienstplichtigen van de Kust artillerie werden hij monde van den voor zitter diploma's uitgereikt voor trouw Te- huisbezoek. De voorzitter sprak tenslotte nog een hartelijk afscheidswoord tot de vertrek kende lichting der Kustartillerie. Nadat Ds Smeenk in dankgebed was voorgegaan, werd de avond met het staan de zingen van: „Mijn Schild ende betrou wen" gesloten. 0. en W. Souburg. Zaterdag had al hier op het schietterrein het prijsschieten plaats van den Bijz. Vrijw. Landstorm. Maximum 100 punten. De uitslag is als volgt: le pr. J. W. v. Kogeïenberg met 92 p.; 2e pr. B. Reijerse met 88 p.; 3e pr. P. Vreke met 88 lp:.; 4e pr. A. J. de Visser met 87 p.; 5e pr. W. Arend-se met 84 p.; 6e pr. J. W. Koen- ders met 83 p.; 7e pr. G. P. Kaat met 82 p.; 8e pr. J. de Houdt met 80 p. Arnemuiden. Bijna verdronken. Aan boord van de Hoogaars de ARM 15 schipper C. v. Belzen Jzn., viel tijdens het zetten van het vischtuig op zee, de 15-jarige zoon van den schipper over boord. Daar hij' gekleed was met een oliepak en ook nog een paar laarzen aan had, kostte het hem veel moeite zich zwem mende hoven water te houden, te meer waar de zee juist ruw was. De bemanning slaagde er in, door het toewerpen van een touw, wat 'hij" gelukkig wist vast te grijpen en te houden, hem op 't nippertje binnen boord te halen en zijn leven te redden. St. Laurens. 'Gisteren is hier op 90- jarigen leeftijd overleden de heer A. d e Visser, die gedurende vele jaren Raadslid en wethouder, kassier der Boe renleenbank en bestuurslid van verschil lende vereenigingen te G r ij p s k e r k e is geweest. Kapelle. De heer E. B. alhier had het ongeluk om hij de bewerking van hout in aanraking te komen met een cirkel zaagmachine, zoodat een der middelste vingers bijna werd afgezaagd. De patient leed veel pijn en moest direct onder geneeskundige behandeling worden gesteld. Ovezande. Gemeenteraad. De Raad kwam gisteren in voltallige zitting bijeen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1938 werd de leuning van zijn armstoel, haar ietwat ongeduldig toegevoegd: „Laat? Waarom? 't Is nog vroeg; maar als je graag weg wilt, behoef je om mij niet te blijven". 'k Ga liever niet zonder jou", had zijn vrouw onbeslist gezegd; „en ik zou ook liever niet erg lang meer willen wachten; je bent toch zeker zoo klaar niet?" Daarop had Katharine het volgende kribbige antwoord opgevangen: „Je deedt beter te gaan. 't Is niet goed hier te blijven in deze stemming; iedereen kan zien, dat je prikkelbaar bent; je ziet bT uit als een geest. Volg mijn raad op en ga." „Zal ik het rijtuig voor je terugzen den?" Katharine had gedacht, dat er eenige angst in deze vraag verborgen lag. „Neen, dat is niet noodig; 'tis een praoht-avond. Ik ga liever wandelen", was het antwoord geweest. Maar me vrouw Maitland was blijven aarzelen. „Me dunkt, ik zal maar wachten". „Maar kind, waarom zou je dat? Denk je, dat ik toezicht noodig heb, of heb je wat anders? Kom, wees verstandig en ga; het deugt nergens voor een martelaar van je zelf te maken." Mevrouw Maitland was daarna af scheid gaan nemen en een paar minuten later had Katharine, bij de deur staande, haar de trap zien afgaan. De derde partij remise. Stand: Euwe 1V», Aljechin 1V«. Gisteravond is te Amsterdam de derde partij verder gespeeld. Het verloop was als volgt: Wit: Dr Euwe. Zwart: Dr Aljechin. 41. Kh2h3 La6fl 42. Lg4—f5 Kf7e7 43. Kh3-h2 Lfle2 44. Kh2h3 Le2—fl 45. Lf5Xe4 Ke7e6 46. Kh3Xh4 KeöXeö 47. Le4f3 Ke5—f6 48. Kh4h5 Kf6g7 49. e3e4 Lfl—d3 50. e4e5 Ld3g6f 51. Kh5g4 Kg7—f7 52. Lf3d5f Kf7e7 53. Kg4f4 Lg6h7 54. g2g3 Ke7—f8 55. Ld5c4 Lh7g8 56. Le4—f3 Kf8e7 57. Kf4-g4 Ke7e6 58. Kg414 Ke6e7 59. Lf3g4 Lg8—b3 60. Lg4c8 Ke7-f7 Remise. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f6225.95. Besloten werd met de gemeenten 's-Hee- renhoek en Heinkenszand een gemeen schappelijke regeling te treffen inzake controle op de gesteunden ingevolge de crisissteunregeling. De gemeente-begrooting ivoor 1938 werd den Raad aangeboden tot een bedrag van f 38792.65 in ontvang en uitgaaf. Aan de veldwachterswoning en de wo ning van 'het hoofd der Chr. School aan de Kerkdreef, zullen de noodige verbete ringen worden aangebracht. Besloten werd toe te treden tot de on derlinge frauddverzekering van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten. In ver hand hiermede zullen- de zekerheidisstel- lingen van de comptabele gemeente-amb tenaren wo-r-den opgeheven. Omtrent het verbeteren van den weg naar 'sJGravenpo!der -kon nog geen defi nitieve beslissing genomen worden, daar de hierop betrekking hebbende stukken nog niet van Ged. Staten zijn ontvangen. Bes-loten werd m-ede te werken aan de door den Minister van Sociale Zaken ontworpen spaarregeling voor werkloo-zen. Bij' wijze van proef zal worden over gegaan tot bet teren van eenige wegs- gedeélten. Hoedekenskerke. Alhier is overleden in den ouderdom van 49 jaar de heer J. L. A11 e w ij n. Gedurende de jaren, dat hij in deze gemeente heeft gewoond, heeft hij menige functie vervuld, waarbij ten allen tijde zeer op prijs werd gesteld zijn rustig en bezonken o-ordeel. In het bijzonder verliest de Ned. Herv. Gem. in hem den man, die één van de dragende krachten in de gemeente is ge weest. Gedurende twaalf jaar heeft hij als notabel zitting gehad, terwijl 'hij' de laatste vier jaar voorzitter van de Kerk voogdij: is geweest. Zijn kalme, nauw keurige en voorzichtige leiding zal t'en zeerste worden gemist. Kortgene. In „De Korenbeurs" werd Maandagavond een vergadering gehou den, waarin plannen besipro-ken werden voor het défilé van alle Kortgeensche ver eenigingen op Woensdagavond om kwart voor 8, teneinde afscheid te nemen van den burgemeester. Er werd besloten-, dat iedere vereeni- ging haar volle medewerking voor 'het -défilé za'l geven. Woensdagavond zal het om 9 uur raadsvergadering zijn. Daarna houdt de burgemeester receptie. De stoet wordt op gesteld bij: de 0. L. School, gaat dan recht door naar den molen, waarna hij bij 'het gemeentehuis stopt. De voorzitter van elke vereeniging kan dan den burgemeester toespreken. Er werd een regelings-com- missie benoemd bestaande uit de heeren I. Heystek, J. M. de Kater C. Verweij en J. KaJlewaard. Katharine was blijven wachten tot het jonge vrouwtje geheel uit 'toog verdwe nen was en daarna een leeggekomen plaats naast een vriendin gaan innemen. Katharine Morrison was een knap meisje. Haar zich door de kamer zien bewegen was een waar genot. Dezen avond was ze ook wel bijzonder, althans in de oogen van haar vriendin, die haar bewonderend gadesloeg. „Katharine, je gezicht was een studie waard zoo pas", zei ze lachend; „was je bezig het jonge bruidje te benijden?" „Nou, waarom niet? Denk je ook niet D'oris, dat -het prettig is, als een ondeu gend kind naar huis te worden gezonden en dat je je de ontstemming van je man op den hals haalt wanneer je er ver moeid uit ziet?" zei Katharine; „maar. voegde ze er op ernstigen toon aan toe. „ik weet niet wat beter is, de kleine Daphne te beklagen of mijzelf geluk te wenschen, dat ik nog vrij ben; ze had hem nooit moeten trouwen". „Neen, zeker nietl" antwoordde Doris, zeer beslist. En toch heeft ze nu misschien meer verwachting van het leven, dan vóór haar trouwen. Ik vind, dat ze er heel ander3 uitziet. Herinner je je niet, hoe ze er vroeger zoo dwaas kon uitzien; zoo'n echt wonder ding was? Ze heeft den laatsten tijd in elk geval geleerd buiten zichzelf DE WATERLEIDING-MAATSCHAPPIJ „SCHOUWEN-DUIVELAND" VERLAAGT HAAR TARIEVEN. Zaterdag vergaderden de aandeelhou ders van bovengenoemde N. V. onder pre sidium van den heer R. Gerritsen. De voorzitter stelt direct aan de orde het eenige agendapunt: „Wijziging van art. 6 der leveringsvoorwaarden", met het oog op de vrij gekomen gelden door la gere rente en aflossing, in totaal bedra gend f 12.801,58, waardoor het mogelijk is, voor te stellen met ingang van 1 Ja nuari 1938 de tarieven voor huishoudelijk gebruik met 10 pet. te verlagen. Dhr Jac. Geluk heeft het bevreemd, dat het water, noodig voor de bedrijven, niet in deze verlaging deelt. De voorzitter zou dit laatste ook graag willen, maar daarvoor is thans geen geld. Dhr Geluk merkt op, dat de uitbreiding van de huisaansluitingen niet meer heel groot kan zijn, terwijl voor bedrijven wèl uitbreiding te verwachten is. De voorzitter wijst er op, dat de be- drijfsaansluiting vrij, de huisaansluiting daarentegen gedwongen is. Nu is het de eerste plicht van den Raad van Beheer te zorgen, dat die dwang zoo min mogelijk geld kost voor de menschen. Dhr Mol betoogt, dat goedkooper tarie ven voor bedrijven, aanleiding zou kunnen zijn tot meerdere aansluiting. Dhr J. Padmos deelt die meening niet Nu komt het voorstel Geluk-Mol -om de vrijgekomen gelden tusschen de beide soorten aansluitingen te verdeelen aan -de orde. Slechts 9 stemmen verklaren zich hier voor, waarna het voorstel van het bestuur met alg. st. wordt aangenomen. Dhr J. Padmos vraagt, of de N. V. gsen gevaar loopt, gezien het aantal buisbreu ken, dat de 10 pet. verlaging terug geno men moet worden. Dat heeft ook in 't Bestuur langdurige besprekingen uitgelokt, antwoordt de voorzitter, welke verder meedeelt, dat in de laatste 5 tot 6 weken zich herhaalde lijk buisbreuken hebben voorgedaan. Die kunnen eohter gerepareerd worden uit de exploitatierekening. Zouden huis-breuken zich over kilometers lengte gaan voordoen dan komt de vraag: hoe zullen we dat gaan financieren? Maar dan is er het re servefonds, dat f 169.380 groot is. In de vorige vergadering is besloten tot afschaffing van aparte betaling voor een had en invoering van slechts éénmaal per jaar op-nemen van den meter. Met dit laatste besluit heeft de betrokken Min. zich niet kunnen vereenigen. Hij achtte het ongewenscht, omdat dan de rem op over dreven zomerverbruik ontbreekt. De op neming der meters en bijbetaling blijft dus per drie maanden! (Z. Nsb.) Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Goes, A. W. M. Odé to Koudekerk a. d. Rijn. Geref. Kerken. Aangenomen naar Zaandam (3e pr.pl.) R. J. v. d. Meulen te IJmuiden. ook een ander lief te hebben. Ze houdt van haar man, dat is zeker. 'tMoet wel een geval van blinde liefde zijn, naar ik denk-." „Laten wij ons feliciteeren, dat wij ten minste nog vrij- zijn", zei D'oris met klem; „en toch", voegde zij er aan toe, „kan ik jou maar nauwelijks vrij noemen". „Maar bij mij is 't een vrijwillige ver- hintenis, en daar kan een eind aan ko men, wanneer ik dit verkies; eiken dag wel. Als ik dacht, dat 't beter was, zou ik tante Laura morgen aan den dag kun nen verlaten, en wanneer ze erg verve lend doet, troost ik mij met deze weten schap". „Jullie bent ook echt twee tegenstellin gen, Katharine. Ik kan me nog niet he grijpen, hoe je er toe gekomen bent naar haar toe te gaan; je moet er wel aan 't kwijnen raken". Katharine lac'htte en bracht het ge sprek op een ander onderwerp. Ze hield er niet van over zichzelf te praten, en ook voelde ze er niet voor aan Doris Emerson te vertellen, dat de reden van haar samenwonen met haar tante was, een ontdekking bij haar zelf - na melijk, dat ze een ziel bezat. Daarom ba-acht ze het gesprek op Daphne Mait land. Het zou me vreeselijk vermoeien altijd te leven in zulk een angst als Daphne; Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Dokkum, J. van Dijken te Aalten en A. Ponstein te Lisse. Vrije Universiteit. De Vrije Universiteit ontving een legaat groot f 2000 van wijlen mevr. de wed. S. te 's H. en een van f 6000 van wijlen mej. V. te A. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen in de medicijnen de heer F. H. van der Bijl te Vlissingen. - Geslaagd te Delft voor prop. exa men civiel-ingenieur de heer J. Pouwer te Goes. Uit het Huis van Be waring ontsnapt. Gisterochtend heeft een Duitscher, wiens uitlevering door de Duitsche regeering was gevraagd en die sinds eenige weken gedetineerd was in het huis van bewaring te Assen, kans gezien daaruit te ontsnappen. Poli tie en justitie stellen alles in het werk om den voortvluchtige op te sporen. Noodlottige grap. Zondag avond om ongeveer half zes reed -de heer J. A. uit Ter Aar op zijn motorfiets van den Heerenweg naar het fort te Kudel- staart. Hij ontmoette hier, aldus het „Hhld.", twee wielrijdsters, die kennis sen van hem waren. Uit de grap week hij toen te ver naar links uit. Een aanrijding met het voorste meisje was het gevolg, waarna de voorste wielen van motor en fiets in elkaar haakten. De motorrijder en de wielrij'dster kwamen te vallen en in bewusteloozen toestand en met een schedelbasisfractuur werd de motorrijder opgenomen. Gistermorgen is hij overle den zonder tot het bewustzijn te zijn ge komen. Het meisje is er vrij goed afge komen. Zij liep verwondingen aan de armen op. De dood op den weg. Maandagmiddag reed te Amersfoort de gasfitter O. pier rijwiel over een brug. Toen hem een vrachtauto passeerde maakte hij! zich, volgens getuigenverkla ring, zenuwachtig en kwam tegen den wagen aan. Hij- viel en kreeg ernstige kwetsuren, tengevolge waarvan hij zeer veel bloed verloor. Vermoedelijk was hem een slagader doorgesneden. Het slachtof fer is naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. -Vrouw uit brandend per ceel gesprongen. Gistermiddag was te Amsterdam de 30-jarige mejuf frouw M„ wier man steuntrekkend is, in haar woning bezig met het smelten van vet in een pan. Opeens vloog de vlam in de pan, met het gevolg, dat het kleine keukentje spoedig in lichter laaie stond het leven zal onder zulke omstandigheden wel heel, heel moeilijk zijn". „Wat kan haar bewogen hebben hem te trouwen?" zei D'oris; ik vind, dat er in dien man nu letterlijk niets is, dat mij aantrekt. Er moest iemand geweest zijn, die haar gewaarschuwd had". „Ze heeft hem niet met gesloten oogen getrouwd. Ze is van verschillenden kant gewaarschuwd, en haar moeder heeft haar gesmeekt er van af te zien, maar, als een nachtvlinder, Daphne besloot zich te branden". „Nu, 'tzal voor mij altijd een raadsel blijven", zei Doris. „Een raadsel? Met dat mooie huis en dat prachtige park op den achtergrond? Begrijp wel, dat was het wat haar aan trok". De laatste spreekster, die kalmpjes naar het onachtzaam gevoerde gesprek geluis terd had, kon thans -haar mond niet lan ger houden. Dit was nu juist een gesprek, waaraan zij graag deelnam. Juffrouw Sedgewick was een van die menschen, die zich bijzonder inteiessee- ren voor personen uit hun naaste omge ving en die van dezen gewoonlijk meer afweten, dan zij zelf. Ze was een gezette, donker uitziende dame van omstreeks 50 jaren. (Wordt vervolgd.) Rinso en rijn compagnon, de was machine, hebben reeds in menig gezin l op wasdag een prettige verrassing ge- ,1 bracht, In de vorm van een hagelwitte was In een minimum van tijd. Als dit tweetal samen aan de arbeid Is, worden er beslist wonderen verricht, want Rinso vult het werk van de wasmachine op zeldzaam doeltreffende wijze aan. Door een zeer bijzondere samen stelling verwijdert Rinso op de snelste manier het vuil uit het goed. Ook behoeft Rinso niette worden aangemaakt, terwijl bij gebruik van Rinso het voorweken geheel overbodig geworden is. En het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meer dere malen achtereen kan worden gebruikt. Door de ideaiesamenwerkingvandewasmachineen Rinsobereikt it-— men met één pakje Rinso voor slechts 1ets. in ander- l half uur een prachtige, heldere was voor 5 personen. C SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2