pis mmm Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. De strijd in Spanje. DINSDAG 12 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 10 Principieele bestrijding. De leger-uitbreiding. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie. MIDDELBURG. Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs Ü2.S0 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vüssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeeiingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De vorige weet hebben wij gewaar schuwd. om aan de afbraak van de N. S. B. niet al te groote beteekenis toe te kennen. De organisatie raakt in 't gedrang den laatsten tijd, maar van een principieele verandering bij' de uitgeworpenen en de deserteurs is niets gebleken. Er is geen loslating van de nationaal- socialistische beginselen, waarom principieele bestrijding noodzakelijk blijft. De Standaard blijkt er niet anders over te -denken. Onder het kopje „G een valse'he d o o d s a c t i e" schrijft dit orgaan „Geen kwade tactische zet was het van Leider Mussert om zijn getrouwen Zater dag in landjuweel te Lunteren saam te roepen. Na de onverkwikkelijke tafereelen, die zich den laatsten tijd binnen den natio- naal-socialistiscihen kring hebben afge speeld, kon een hagesipraak goed werken. Tot vertroosting en opbouw van de 'be proefde aanhangers diende 'zij evenzeer als tot het naar buiten demonstreeren van den onverzettelijken wil om door te gaan met de nationaal-socialistisc'he actie. De demonstratieve beteekenis van de boodschap van Lunteren, Zaterdag door vele duizenden gebracht, mag niet wor den onderschat. Zij logenstraft den hollen triomfkreet van vele oppervlakkigen, die na den stem- busuitslag van Mei 1937 en de daarop gevolgde strubbelingen over den dood van het nationaal-socialisme juichten. Wij 'hebben aan dit geroep nooit mee gedaan. De onsmakelijke wijze waarop na den stembusuitslag doodbidders hun rouw kaarten, meldend den dood van de N. S. B., aan den rhan brachten, moest elk weldenkende met weerzin vervullen. Maar ook het meer beschaafde uitrei ken van doodsattesten kon ons niet be koren. Daar is nu eenmaal in politicis een gilde, dat al te lichtvaardig een valsohe doodsacte opstelt om er zelf gewin bij te spinnen. Kracht gaat van dat lugubere bedrijf niet uit. De N. S. B. zet haar arbeid voort dat staat na Lunteren vast. Ook wij gaan door. Met onze onverzoenlijke bestrijding van bet nationaal-soeialisme. Niet door fantastische doodsberichten te lanceeren, niet door onwaardige per soonlijke bestrijding, maar door prin cipieele actie, die ons goede land voor (het voortwoekeren der nationaal- socialiistisohe dwaalleer zoekt te behoe den." Precies ons gevoelen. Bombardement van Sjanghai. De Japanners hebben bun offensief bij Sjanghai gisteren hervat. Bij het Noorderstation hebben de Ja panners tijdelijk terrein verloren tegen de heftig aanvallende Ghineezen, doch zij konden dit later op den dag herove ren. In den sector van Lioehang en Lo-tjen werden de Ghineesche stellingen teruggedrongen. Japansche vliegtuigen bombardeeren de wegen, waarlangs de Ghineesche troepen naar het front trek ken. D!e Japansche artillerie heeft gistermid dag de wijk Sjapei hevig gebombardeerd. Een twintigtal granaten kwam in de in ternationale nederzetting terecht. Ook heeft de Japansche luchtmacht Lotsjong, 2000 kilometer ten noorden van Kanton gebombardeerd. Reuter meldt uit Nanking, dat de stad Sjisjiasjwang, het knooppunt van de spoorweglijnen Peiping-Hankau en Pei- pingTaijoean, nog steeds in bezit der Ghineezen is. (Gisteren werd gemeld, dat de Japanners deze stad hadden bezet.) Reuter meldde hedennacht uit Sjanghai: Bij het aanbreken van den dageraad he denmorgen om 6.30 (Ghineesche tijd) barstte een allerhevigst bombardement los boven Sjanghai, door het land- en scheepsgeschut der Japanners, terwijl de Chineesche artillerie antwoordt. De ge- heele stad was een uur eerder wakker dan anders. Bombardement van Madrid. De opstandelingen hebben bet centrum van Madrid hevig gebombardeerd. Eir vielen verscheidene gewonden. Van negen tot elf uur 's ochtends vie len de granaten van groot kaliber zoo wat overal in de .straten van het centrum. D'e voorbereiding van het groote offen sief tegen Madrid schijnt vaster vormen aan te nemen. Van het front van Leon wordt gemeld: Het overloopen van vluchtelingen naar de linies der opstandelingen is gisteren tot een waren uittocht geworden. De vluchtelingen deelden mede, dat in sommige plaatsen voedselgebrek heersebt en dat zich van de Asturiërs een gede moraliseerde stemming meester heeft ge maakt. In Asturië staan de partijen thans te genover elkaar langs de oevers van de rivier de Sella. D'e generaals der opstan delingen hebben hun troepen geconcen treerd tusschen de plaatsen Arriondas en Ribadessella. Als zij er in slagen de Sella over te trekken zal het voor de Asturiërs nauwelijks meer mogelijk zijn den o-p- marsch naar Gijo-n nog tegen te houden. VOORLOOPIG NOG GEEN FRANSCH- ENGELSCHE STAPPEN INZAKE SPANJE. Gisteren is -door Londen voortdurend m'et Frankrijk overleg -gepleegd naar aan leiding van het Italiaansche antwoord. Ook Eden is steeds op de hoogte gehou den. Men verklaart te Londen, dat Frankrijk in verband met zijn aardrijkskundige lig ging meer geneigd is tot het nemen van 'besliste tegenmaatregelen, terwijl Enge land eerder de voorzichtigheid betracht. W 'a t echter o o ik -de eerstvol gende stap z a 1 zij n, het is 'v r ij' - wel zeker, -dat 'h ij gemeen- s c 'h a p p e 1 ij: k door beide landen zal worden genomen. In verband met verkiezingen in Frank rijk -zal het' iet-s langer -duren, voor de beslissingen der regeering bekend zullen zijn. In welingelichte kringen gelooft men niettemin, dat een beslissing op zij'n laatst in het midden van deze week zal wor den genomen. Italië verweert zich. Naar het schijnt is de Italiaansche regeering voornemens een aantal kwes ties te preciseeren welke in de buiten- landsche pers werden opgeworpen- en, naar 'het heet, tendentieus werden ge ïnterpreteerd. D'e Italiaansche regeering zou van zins zijn, de bewijzen te leveren van 'haar vredelievende bedoelingen en aldus een einde maken aan een „perscampagne, die nergens1 anders toe -dient, -dan om de situatie -die reeds ernstig genoeg i-s, nog meer te vergiftigen". Men verwacht, -dat spoedig een commu niqué zal worden gepubliceerd. In dat communiqué zou vooreerst de ware beteekenis worden uiteengezet van -de Italiaansche inmenging in -Spanje, als mede van de troepentransporten naar Libyë en Oo-st-Afrika. Het tijdschrift „Informazione Diploma- tica" noemt -de bewering, dat zich niet minder dan 100.000 Italianen in Spanje zouden bevinden, belachelijk. „Wanneer", aldus .het blad, „te zijner tijd de juiste cijfers bekend gemaakt kunnen worden, zal men zien, dat linksche kringen bewust liegen." MUSSOLINI OVER DE ITALIAANSCHE AUTARKIE. Onder voorzitterschap van Mussolini is Maandagochtend de centrale corporatieve commissie bijeengekomen om de plannen voor de economische autarkie te onder zoeken. Mussolini verklaarde, dat de tijd is ge komen om het voorbereidende tijdperk der studiën te besluiten en dadelijk over te gaan tot een verwezenlijking van de ver schillende plannen. De gansche natie moet een autarkische mentaliteit vormen. 'De Duce merkte met voldoening op, dat men in tal van belangrijke afdeelingen van de nationale productie reeds de autarkie heeft bereikt of weldra zal be reiken, doch in andere afdeelingen zal men de actie moeten versterken. TOENEMENDE ONVEILIGHEID IN PALESTINA. In Noord-Palestina heeft het week einde zich gekenmerkt door groote on veiligheid; een tiental personen heeft vijf voertuigen, die de grens tusschen Liba non en Palestina passeerden, uitgeplun derd. Op den weg naar Nazareth is een belastingambtenaar aangevallen, terwijl bij Jenin vijf voertuigen aangevallen en geplunderd zijn. De bewoners van het onderdistrict Sa- fad hebben van officieele zijde den raad gekregen het district te verlaten en tot nader order niet terug te keeren. D'e po litie doorzoekt namelijk de talrijke holen in dit gebied, die roevers en terroristen tot schuilplaats kunnen dienen. DE A.S. ZUIDZEE-CONFERENTIE TE BRUSSEL? Diplomatieke klingen voorzien, dat de Zuidzeec-onferentie te Brussel gehouden zal worden, indien de Belgische regeering hiertoe bereid is. De keuze zou op Brus sel gevallen zijn, omdat België, hoewel mede-onderteekenaar van het negen- mogendhedenverdrag, geen directe belan gen beeft in bet Verre Oosten. Later op den avond wist Reuter te mel den, dat het vrijwel zeker wordt geacht te Londen, dat de conferentie binnen 14 dagen te Brussel bijeen zal komen. Korts Berichten. i Het centrale executieve comité van de Sovjet-Unie beeft besloten, dat de ver kiezingen „voor den oppersten Sovjet der Sovjet-Unie" op 12' December a.s. gehou den zullen worden en dat de verkiezings campagne vandaag beginnen zal. De Vesuvius toont zich weer actief. De uitbarstingen leveren echter op bet oogenblik geen enkel gevaar op. Wegens -de schaarschte aan bout voor papierfabricage zal te Berlijn in elk huis- een bewaarplaats voor oud papier worden ingericht; er zijn reeds vergaar- laatsen voor vuil, lompen en oud ijzer. -D'e Noorsche begrooting 1936/37 wijst een netto-overschot aan van 46 mil- li-oen kronen, voortkomende uit een be langrijke stijging in de inkomsten, welke de regeering niet bad voorzien. UITBREIDING PERSONEEL ARBEIDS INSPECTIE. Kansen op benoeming-, D'e regeeringspersdienst deelt mede Tengevolge van de publicatie in de dag bladen van den inhoud der ontwerp-be- grootin-g van het departement van Sociale ZaJken voo-r het -dienstjaar 1938, waarbij onder -meer uitbreiding van bet personeel der arbeidsinspectie met eenige contro leurs en administratieve ambtenaren wordt voorgesteld, 'komen -dagelijks bij' -het departement van Sociale Zaken en bij den directeur-generaal van den 'arbeid talrijke sollicitaties in. Aangezien echter voor -het vervullen van vorenbedoelde vacatures overleg be hoort te worden gepleegd met het plaat singsbureau van het -departement van Binnenlandsche Zaken en met het cen traal capitulantenbureau van het depar tement van Defensie, en deze bureaux be schikken over een groot -aantal candi-da- ten, is- de kans op -een benoeming voo-r ben, die buiten- het corps wachtgelders en daarmede gelijkgestelden staan, uiterst gering. DE KOLENBIJSLAG VOOR WERKLOOZEN. Donderdag een bespreking van vertegenwoordigers van groote gemeenten met den minister van sociale zaken. Naar gisteren in de vergadering van den gemeenteraad van Groningen werd meegedeeld zullen D'onderdag vertegen woordigers van een aantal groote ge meenten een onderhoud met -den minis ter van sociale zaken hebben. D'e gemeentelijke vertegenwoordigers hebben besloten den minister te vragen een verhooging van 25 pet. op de kolen- bijslag voor werkloozen toe te staan en de verstrekking van brandstoffen van half October tot half April te doen loopen. NIEUWE RANG IN HET LEGER. Sergeant (wachtmeester) eerste klasse. Naar men het „Nwsbl. v. h. N." van bevoegde zijde mededeelt, zal binnenkort aan een lang gekoeste-rden wensc'h van de beroeps-onderofficieren worden vol daan door het invoeren van -den rang van sergeant (wachtmeester) 1ste klasse, waarvoor een afzonderlijk onders-chei- din-gsteeken wordt vastgesteld. Voor aanstelling in de-zen rang komen alleen in aanmerking beroepssergeanten (wachtmeesters -en fouriers) die voldaan hebben aan bet examen voo-r een hooge- ren rang en als zoo-danig op één -der candidatenlijsten staan aangeteekend. DIENSTPLICHTIGEN BIJ DE GRENSTROEPEN. Goedgeslaagde herhalingsoefeningen. Zo-oa'ls bekend is, werd bij' -de wet van 22 April 1937, welke wet met ingang van Standpunt van de R.K. Officieren- vereeniging. Het hoofdbestuur van de Algemeene Roomsch-Kat'holieke officierenvereeniging (A.R.K.O.) verzoekt opname van het vol gende Den laatsten tijd wordt van bepaalde zijde, in de pers zoowel als 'hier en daar in vergaderingen, de indruk gewekt alsof onder de tot oordeelen bevoegden verschil van meening zou heerschen omtrent -de noodzakelijkheid van de door de regee ring aanhangig gemaakte defensie-plan nen en de schijn ontstaat alsof in het bij zonder in -den kring der katholieke offi cieren geen onverdeelde instemming zou bestaan met de voorgestelde verlenging van den eersten oefentijd. Zelfs wordt een enkele maal de naam der A.R.K.O. bierbij in het geding gebracht. Het 'hoofdbestuur der algemeene R.K. officieren-vereeniging (A.R.K.O.) acht het zijn plic'ht ten -deze volledige klaarheid te scheppen en verklaart mitsdien, dat niet slechts -de door -de regeering in uit zicht gestelde verbetering en aanvulling van het materieel, doch ook de verhoo ging van 'het contingent en de verlenging van den eersten oefentijd door de A. R. K. 0. als dringend noodzakelijke weer- madhtverbeterin-gen worden toegejuicht. 1 Juni 1937 in werking is -getreden, een zoodanige wijziging gebracht in de dienst plichtwet, dat het -daardoor mogelijk is geworden 'de dienstplichtigen hun her halingsoefeningen in meer dan twee pe rioden '(zooals tot -dusver het -geval was) te laten vervullen. De maximum-duur van de 'gezamenlijke herhalingsoefeningen bleef voor -de -dienstplichtigen 40 dagen. In herinnering moge worden gebracht, dat -de bedoeling van -deze wetswijziging onder meer is geweest, om de -gelegen heid te scheppen de dienstplichtigen, die een bestemming hebben bij de -grenstroe pen, nadat zij twee herhalingsoefeningen bij het veldleger hebben vervuld, daarna nog een- of tweemaal te laten deelnemen aan een herhalingsoefening van enkele dagen om -deze -dienstplichtigen voor hun speciale oorlog-staak te bekwamen. Reeds -dit jaar is door -de regeering van de bij vorenbedoelde wetswijziging ver kregen bevoegdheid gebruik gemaakt en in -de afgeloopen week zijn -de dienst plichtigen, bestemd voor de grenstroepen in -de Oostelijke en Zuidelijke provinciën, voor een belangrijk deel in werkelijken dienst geroepen. Bij aankomst van de -dienstplichtigen bij hun onderdeel wer-d -door de betrok ken commandanten aan allen een korte uiteenzetting van -het doel en -de nood zakelijkheid van de oefeningen gegeven. Dat deze uiteenzettingen en de wijze, waarop de oefeningen gehouden zijn, niet 'hebben nagelaten een gro-oten indruk te maken en allen, die aan deze oefeningen deelnamen, bleek ten volle uit den ernst en de toewijding, waarmede zonder uit zondering officieren, -onder-officieren en manschappen gedurende -deze oefeningen hun plicht hebben vervuld. In deze tijden van internationale onrust moge dit met blijdschap worden va-stgesteld. De minister-president en -de minister van Defensie hebben -zich zoowel in het Zuiden als in het Oosten des lands van de doelmatigheid en de deugdelijkheid van -de -getroffen maatregelen overtuigd. Zedenverwildering aan de Belgische grens. Na een klacht van de Nederlandsche Justitie aan het Parket van Luik, heeft de Belgische gerechtelijke politie Zater dagavond een inval gedaan te Klein-Ter- naeyen, waarvoor een groote politiemacht opgecommandeerd was. Door een 40-tal marechaussee's werd in verschillende bor- deelen een inval gedaan. 15 vrouwen en oen belangrijk aantal bezoekers werden gearresteerd, -die allen naar Tongeren werden overgebracht. Sinds eenigen tijd wordt tusschen de Nederlandsche en de Belgische politio- neele autoriteiten overleg gepleegd naar aanleiding van bet toenemend bezoek, dat van Nederlandsche zijde gebracht wordt aan drankbuizen en bordeelen op Belgis-ch grondgebied. Burgemeesters. Bij Kon. besluit is aan G. Oosterhuis, op zijn verzoek eervol- ontslag verleend als burgemeester der gemeente Marum. Benoemd tot burgemeester der gemeente Bergen (L.): S. D. D'ouven, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Melick en Herkenbosch. Benoemd tot burgemeester der gemeen te Idaarderadeel: mr G. N. Renken. Benoemd tot burgemeester der gemeen te Amstenrade: mr F. J. baron van Hövell tot Westerflier. Binnenland. De ramp van de Specht. Wat Smirnoff vertelt. Kolenbijslag werkloozen. Buitenland. Mus's'olini over de autarkie. Madrid gebombardeerd. Weer 'hevige gevechten om Sjanghai. Zuidzee-conferentie te Brussel EEN STRENGE WINTER OP KOMST? In de buurt van Biervliet en IJzen-dijke vliegt een vlucht van meer dan 100 vries ganzen rond, wat bij menschenheugenis om -dezen tijd nimmer is gebeurd. Minister van Buuren in Zeeland. Vo-rige week heeft de minister van Wa terstaat een bezoek gebracht aan de groote wei/ken nabij- Ylake. Het 40-jarig ambtsjubi leum van den 'heer S. W. W e i s- felt. 'Het lag in het voornemen, op 1 Oct. j.-L, -den dag van 'het 40-jarige ambts jubileum van den beer S. W. Weisfeit, inspecteur der P. T. en T. een geschenk aan te bieden namens het personeel van de inspectie-afdeeling Middelburg (Zee land en een groot -deel van Brabant). Van deze 'plannen moest evenwel, in verband met een auto-ongeluk eenige dagen te voren aan mevrouw Weisfeit te Goeis overkomen, worden afgezien. Aanvankelijk werd verondersteld, dat bet een kort uitslel zou betee-kenen. Toen echter het tegendeel bleek, heeft men ge meend -de aanbieding niet langer te moe ten uitstellen. D'e heer P. G. D1 emmer, adjunct- inspecteur der P.T.T. heeft -daarom met een toespraak den- jubilaris j.l. Zaterdag in het bijzijn van eenige vertegenwoor digers van verschillende categorieën van personeel, een marokijn lederen album overhandigd, bevattende foto's van de onder de inspectie Middelburg ressortee- rende hoofd-, bij- en hulpkantoren. Het geheel is op 'zeer verdienstelijke wijze -door een der P.T.T.-ambtenaren verzorgd en met tee-keningen verlucht. De heer Weisfeit heeft recht hartelijk voor het geschenk bedankt. Spr. dankte ten zeerste -den staf van ambtenaren o'p- zijn bureel, met aan het hoofd den adjunct- inspecteur, de verschillende directeuren en 'vervolgens de kantoor- en stationhou ders en de op de kantoren in verschil lende rang werkzaam zijnde ambtenaren voor hun toewijding. (M. C.) Verpachting jacht Oranje zon. In overeenstemming met 'het des betreffende verzoek van den heer P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Seroos- kerke stellen B. en W. voor o-rn aan hem, na het verstrijken van de loopende pacht, onder -de thans geldende voorwaarden, aangevuld met de bevoegdheid van de gemeente tot tusschentijdsche opzegging en tot verhooging van de pachtsom, het genot van -de jacht op vliegend wild en op hazen in -de gemeentelij-ke duinteTreinen bij Oranjezon voor 7 jaren te verpachten. D'e pachtsom bedraagt f 350 per jaar. Medewerking aan Espe ranto cursus. On-der 'weder-aanbie- ding van -het om advies in hunne handen gesteld schrijven der Centrale Esperanto Pro'pagand'a-Commissie te Nijmegen -stel len B. en W. voor hen te machtigen aan verzoekster namens -den Ra,ad te berich ten, dat de gemeente bereid is een sehool- leslokaa'l 'beschikbaar te stellen tegen be taling van f 1.50 per keer alfe vergoeding voor verlichting, verwarming -en schoon houden. Intusschen 'heeft het bestuur van de Middelburgsche- Esperantistenvereeniging de 'beschikking over een schoollokaal ver zocht voor een in te richten Esperanto- kindercursus. B. en W. stellen voo-r een lokaal van school A aan -de Verwerij- straat in gebruik te -geven tegen f 1.50 per keer. -A.-R. Kiesvereeniging. Gis teravond vergaderde weder de A.-R. Kie&- vereeni-ging. Zij opende daarmede baar winteractie. De voorzitter, Dr K. Huizenga, sprak een inleidend woord. Spr. wees op de be wogen wateren van het politieke en vol keren leven. Woelig is bet om de oude wereldzee, waar drie werelddeelen aan elkander grenzen en Christendom, Joden dom -en Mohammedanisme deze zee be- geeren ais- de weg naar 'haar in-vloe-ds- sfeeren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1