Renteverlaging van eerste hypotheken. NationaLe BETTY'S LIEFDE. DeeI uw VERMOQEN et al langl NTH E E »rs-pachter lad. Aanbestedingen DE ZEEUW van Maandag 11 Oot. 1937. Tweede Blad. Critiek op enquête Bond van Huiseigenaren. Adres aan den Minister van FInanoIën. Uit de Provincie. F E UILLETON MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. Rilland-Bath. Door den jachtopziener P. Nagelkerke is Zaterdag in het visch- water in den Zuid-Bathpolder alhier, een exemplaar van de zoo gevreesde wol- handkrab gevangen. De uitkomst geeft U het bedrag, waar van Uw gezin, na Uw overlijden, per maand zal moeten rondkomen, indien gij niet verzekerd zijt LEVENSVERZEkERINq -BANk RottercIaivi ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. denthee tegen corpu- erdrljft over al tot behoud gezondheid ning van een der de Wieringermeer, ur van de „Rudoll- srveld (Utr.), PAREN eden der Gerefor- in Ned. en van tijd zijn, voor de van 6 H.A. len Directeur, die n schriftelijk geeft, ersoonlijk bezoek 1.80, Fazanten —0.31,Talingen alles per stuk. hitecten Bureau ruiningen werd te Scheveningen van zes nieuwe relschestraatweg metselwerk D, pölle f 12400; J. f 11798; G. A. 'H. van Sab'ben, 'oorn, Krabben- Maris, Kapelle elle f 10789; G. A. Poley, Krui- Poel, Oudelande isse, f 10575; J. Fa. Marteyn, an Koeveringe, Visser, Zaam- e, El'lewoutsdijk ink, Zaamslag iweert f 10320; aarde f10150 ikerke f 10031; Goes f 9900 9769; J. M J. f9790; Gebr. Jac. de Jonge, igelsche, Hein- swerk P. J. J. v. d. Kloos- Krabbendij'ke use, Goes f 330. ht: H. K. Kra- Klooisterman, apel'le f278; A. 264; M. Dl v. ïrke f238; J. 220. jn behangwerfc: delburg f1417; Kapelle f 1185; V. Th. Lagen- M. W. Ver- Hundersraark, ne, Kruiningen rhoeven, Lewe- >sendaal, Goes 123; C. C. Klap, J. de Pauw, Kramer, Ka- Schore f804. ,an de laagste Naar aanleiding van de onlangs ge houden enquête van den Nederlandschen Bond van Huiseigenaren betreffende de renteverlaging van eerste hypotheken, heeft de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken zich met een uit voerig adres gewend tot den minister van Financiën. In dit adres wordt o.a. gezegd: Tot nu toe was de premisse, waarvan werd uitgegaan, dat het risico van een belegger in eerste hypotheek is gelijk te stellen met het risico van den huiseige naar. Dit is onjuist. De huiseigenaar be oogt het maken van winst met een klein eigen kapitaal. Deze winst bedroeg in goede tijden een belangrijk percentage van het in de huizen gestoken eigen ka pitaal, terwijl ook in die periode van hoog-conjunctuur de hypotheekbank uiteraard nimmer meer dan een vaste rente ontving voor het belegging zoekend kapitaal. Deze mentaliteit, die de winsten van het bedrijf voor zichzelf opeischt, doch de verliezen afschuift op de crediteuren, treft men ook weder aan in de conclu sie uit de enquête, waarin wordt betoogd, dat de hypotheekbanken de door con versie van haar pandbrieven verkregen voordeelen niet doorgeven aan haar de biteuren. Al dadelijk valt het hierbij op, dat deze enquête praematuur is. De conversies van pandbrieven immers zijn eerst na de depreciatie van den gulden begonnen en thans nog in vollen gang, zoodat op het oogenblik nog millioenen aan pand brieven van 5 en 4% rentetype uitstaan. De conversies geschieden voor een groot deel beneden pari, zoodat door disagio, provisie aan tusschenpersonen, zegelkosten, drukkosten en renteverlies voor het aanhouden van kasgelden, de kosten van conversie op circa P/2 zijn to stellen, welke kosten feitelijk eerst zouden moeten worden inverdiend, al vorens de hypotheekbanken tot verlaging van rente voor haar debiteuren kunnen overgaan. Op goede gronden zou men derhalve kunnen betoogen, dat voor de meeste hypotheekbanken het oogenblik voor hy potheekrenteverlaging nog niet is aan gebroken. Deze argumentatie klemt te meer wanneer men bedenkt, dat de hy potheekbanken in de laatste jaren reeds vele leeningen vrijwillig hebben verlaagd, zonder dat zij in de gelegenheid waren haar eigen rentelasten op haar pandbrie ven te verminderen, welke achterstand eerst ingehaald dient te worden. Ondanks dit alles en' verder geheel af gezien van het feit, dat er principiëel evenmin reden aanwezig is voor verla ging der overeengekomen rente, terwijl er nimmer over verhooging van hypo theekrente wordt gesproken wanneer door verhooging van huren betere exploi tatie-uitkomsten worden verkregen, blijkt reeds uit de enquête der huiseigenaren zelve, dat op het moment dier enquête reeds meer dan 25 der daarbij betrok ken leeningen was verlaagd. Immers, de enquête loopt over 2479 hy pothecaire leeningen met een totaal van f 62.941.479 aan restant-hoofdsommen, waarvan renteverlaging over een bedrag van 16 millioen aan hypotheken is verkre gen. De leeningen waren verstrekt niet alleen door hypotheekbanken, doch ook door particuliere geldgevers, levensver zekeringsmaatschappijen, pensioenfond sen, beleggingsmaatschappijen en spaar banken. Ten einde de onjuistheid der enquête nog nader te demonstreeren heeft de vereeniging nog een summier onderzoek onder haar leden ingesteld, waaruit is komen vast te staan, dat sedert 1 Sep tember 1936 bij een bedrag van ongeveer 140 millioen gulden door haar leden uit gezette hypotheekgelden renteverlaging werd toegestaan en dat naar schatting tot een bedrag van ongeveer 40 millioen gulden door oversluiting van hypotheken bij derden renteverlaging door hypothe caire debiteuren werd verkregen. Uiter aard zijn de juiste cijfers omtrent deze laatste renteverlaging niet te verkrijgen. Ten slotte wordt den minister er nog op attent gemaakt, dat blijkens het jong ste jaarverslag van de Gemeentelijke Hypotheekbank te 's-Gravenhage, deze instelling, evenals het Rijkshypotheken- fonds en het Noodhypothekenfonds, nog steeds een gemiddelde hypotheekrente vraagt van ongeveer 5 en voorts, dat van de zijde der gemeenten nog steeds niet tot verlaging van de steeds verhoo- de belastingen op onroerend goed is over gegaan en dat bij de gemeentelijke erf pachtcanons voor het grootste deel nog sy2 6y2 rente als basis gehandhaafd blijft. Scheepsbotsing. Zaterdagmiddag had oip het kanaal tus'schen Terneuzen en Gent een ernstig scheepsongöluk plaats. Het van Gent ko mende Zweedsöhe s.ö. „Drott" liep juist voorhij Sluiskil uit het roer, toen het En- gelsche a.s. „Penshurst", dat uit tegen overgestelde richting naderde, tot vlak bij het schip was gekomen. Een hotsing volg de, die voor de „Penishurst" ernstige ge volgen had. De scheepswand werd over een groote oppervlakte vernield, en het schip maakte veel water. Reeds aanstonds was gevaar voor zinken aanwezig, zoodat de bemanning zich in veiligheid moest stellen. Het schip ligt thans tot de brug onder water; het is geladen met pyriet en was op weg naar Gent. Tengevolge van de ligging van het schip is de groote zee vaart van en naar Gent geheel stilgelegd. Wel zou voor niet te groote schepen passeeren misschien mo gelijk zijn, doch door de positie van de „Penshurst" wordt zulks niet toegelaten. Schepen van kleinere soort kunnen 'via den ouden kanaalarm passeeren. Er ver blijven thans te Terneuzen reeds verschei- 67.) (Slot. Nog steeds sloten zijd banden zich in teeren greep om de hare en onbewegelijk stond ze voor hem, de oogen neergesla gen, terwijl een nerveuse trilling in haar gezicht haar emotie verried en de blos der verlegenheid nog steeds haar voor hoofd en wangen purperde. Ze zou zich graag losgemaakt hebben uit die handen, die zoo vast sloten om haar polsen en gevlucht zijn ver weg, voor haar eigen schaamte, omdat ze meende nu tóch ver raden te hebben, wat ze al zoo lang angst vallig verborgen had gehouden. Maar hij bleef haar vasthouden en geduldig wacht te hij, terwijl hij' met oneindige teerheid keek in het warme, verlegen gezichtje. Eindelijk zuchtte hij' licht verwijtend: „Moet ik dan wéér gaan zonder één har telijk welkomstwoord? Betty, zeg me zie me recht in mijn oogen en zeg me spijt het je, dat ik kwam? Die verwijtende klank dn zijln stem was meer dan ze verdragen kon en een veel zeggende blik schoot uit haar zachte, bruine oogen, die zich nu met tranen hadden gevuld. Zijn hart klopte plotseling sneller en een onzegbare vreugde deed zijn polsen hameren toen hij met trillende stem haar vroeg of ze nog éénmaal het laatst ge zongene wilde herhalen. Aarzelend trachtte ze aan zijn verzoek dene schepen, die niet naar Gent kunnen doorvaren, 'Het s.s. „Dxott" heeft te Sluiskil vast gemaakt, het heeft voor zoover bekend geen ernstige schade. Hedenmiddag seint men ons: Twee ber gingsvaartuigen zijn thans ter plaatse, n.l. Radder en Stad Gent H. Men is be gonnen de lading over te slaan in da lichters Pieteihella Johanna en Gorjo uit Rotterdam. De havenmeester van Gent, die van morgen aanwezig was, vermoedde dat het Woensdagmorgen zou zijn eer het schip gelicht zou kunnen worden. Thans is 600 ton van de lading1 gelost Nederlandsche en Belgische water staats-autoriteiten hebben ook een bezoek ter plaatste gebracht. Ter vervanging van den len luite nant W. K. de Feijter, die een cursus aan de Gasschool te Utrecht volgt, wordt met ingang van 1 Nov. a.s. tijdelijk bij de S.D.O.A. te Middelburg gedetacheerd de eerste 'luitenant F. G. L. Raadsveld van 'het 3e R. I. Voorts wordt met ingang van dienzelf- den datum voor onbepaalden tijd bij de school gedetacheerd de tweede luitenant te voldoen, maar in de beide laatste re gels bleef plotseling de lieve stem steken, afgebroken door een onderdrukten snik. Nu kon bij zich niet langer 'bedwingen. Hij wist bet nu duidelijk het oogenblik, waarnaar hij zoo lang reeds had gebun kerd, was aangebroken. Moeilijk hijgde bij1: „Liefste, door stormen van twijfel en vrees been, mocht eindelijk bet schip van je liefde de veilige haven bereiken. Zeg me, o zeg me, je zult het toch zelf niet weer doen afdrijven?" Nauwelijks begrijpend stond Betty boog opgericht, terwijl Alwyn zijn ver langende armen uitstrekte naar haar lie ve gestalte. Eén lange, onderzoekende blik herkende in die grijze, vastberaden oogen een liefdelicht dat schitterde in be vende afwachting en in het zelfde mo ment vlood uit Betty's hart alle vrees en twijfel en valsche vermoedens. Met een zachten uitroep van verruk king wierp ze zichzelf in de zoete, veilige bescherming van die uitgestrekte armen, die reeds zoo lang hadden begeerd baar liefdevol te omvatten en met een hart, dat beefde van ontroerde vreugd luisterde ze naar zijn liefdewoorden, die zich eindelijk mochten uitzeggen en uitzingen.. Dan bleef het stil in de oude donkere hal. Slechts twee kloppende harten ver telden elkaar een historie van liefde en leed, van hopen en vreezen en dankbaar drukte Alwyn de kostbare, pas gevonden schat tegen zich aan. Het was een oogenblik van zóó zuivere, diepe blijdschap, als maar zelden genoten wordt; een oogenblik dat levenslang de der Militaire Administratie J. G. P. de Gilde van het 8e Regt. Veld Art. De vlagjesverkoop voor den Ghr. arbeid in de Weermacht bracht te Dom burg en Oost'kapelle resp. f 11.50 en f 11.40 op. Overtreding IJ Ik w e t, Tegen een negental zakenmenschen werd proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der IJlklwet, terwijl de maten en gewichten, die niet aan de ijkwet voldeden, in be slag werden genomen. Arnemuiden. Zooala reeds gemeld, werd het nieuwe P. T. T.-station j.l. Vrijdag voor den P.T.T.-dienst in gebruik ge- nomien,, nadat de vroegere oude dokters woning destijds door den vroegeren kan toorhouder, dhr P. Sohoonenboom, aan gekocht, vele jaren alls postkantoor was gebruikt. Het ils jammer dat het nieuwe gebouw niet in bet centrum van het dorp staat. Wat de afwerking en de inrichting betreft kan gezegd dat bet aan den eisch des tijds voldoet. In het nieuwe kantoor prijkte een mooie mand met bloemen, aangeboden door het personeel, wat door den stationhouder, 'dhr A. H. de Kam, op hoogen prijs werd gesteld. is daar niet gunstig, {slechts f0.90 per ton), maar het zijn meest inferieure mos selen of met pokken bezet, die daarheen gaan, De werkgelegenheid in onze ge meente is veel toegenomen, daar pan- nenafsteken en de mosselen menige werk- looze aan het werk hebben gezet. Heer Abtskerke. De Raad vergaderde Zaterdagnamiddag voltallig. Voor kennis geving wordt aangenomen het verzoek van de Propaganda-commissie voor 'het Esperanto om dit als leervak op de school te brengen. Gewijzigd wordt de politieverordening inzake het vervoer van mest en aarde in de bebouwde kom der gemeente op Zater dag. Hierna wordt behandeld de gemeente- begrooting 1938, die wordt vastgesteld op f 15645.55 in ontvang en uitgaaf met een post van f313.71 voor onvoorzien. Bij die begrooting wordt de belooning voor de fcwee'kelinge met akte van f 450 op f 500 'gebracht, nu zij voortaan 10 pet. voor pensioen moet betalen. In iverband daarmede wordt 'haar pensioengrondslag lerseke. Wulkenoor'log. De Wul ken, zeer geliefd bij onze Zuiderburen, zijn een bijlproduct van de mosselvissChe- rij. Op het oogenblik worden ze opge kocht door de opkoopers voor een kwartje per kilo. Anders brengen ze slechts 10 of hoogstens 12 Cent op, maar door on- eenigheid onder de opkoopers is de prijs opgedreven. De wulken worden tijdens het visschen uit de mosselen gehouden en dagelijks verkocht. Zij zijn een bij verdienste voor het werkvolk. Zaterdagavond vergaderde de af- deeling lerseke van den Zeeuw- scihen Miosselbond onder leiding van den 'heer C. Sinke. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Sinke en W. Bom, reisp. voorzitter en penningmeester, werden bij acclamatie herkozen. De agen da voor de algemeene jaarvergadering werd besproken. Door verschillende leden werd in bespreking gebracht om de Wad denzee open te 'krijgen, daar hier groot gebrek is aan mosselzaad. Besloten werd om op de algemeene vergadering van den Bond dezen wensch nader te bespre ken en te 'sJGravenhage bij den betrok ken Minister aan te dringen de gevraagde vergunning te geven. Het Mosselzaal, dat in de Waddenzee veel voor moet ko men en 'gratis mag worden gevischt, wordt hier verkocht (in 'Zeeland) voor f2 a f2.50 per ton. Laat men 'het nu liggen, dan wordt het door de zeesterren vernietigd of door storm en ijsgang op geruimd. D'e verzending van mosse len is steeds vooruitgaande. 'Over het algemeen is de qualiteit goed. Dfe prijs 'bedraagt van f 1.75 tot f 2.75 per 100 kg. Verzonden zijn naar Frankrijk, België en Duitsohland een goede 6000 ton en dan begint deze week de verzending naar Parijs nog. Dat zijn meest geschoonde (zoogenaamde geknipte) mosselen. Ook de ,,'kook" in Arnemuiden neemt wat mosselen af. Daar worden 'ze klaar gemaakt voor de D-Vitaminen. De prijs harten kan doen trillen van ontroering. Eindelijk hadden ook voor hen zich ontsloten de poorten van ongekend, aardsch geluk. Lang bleef die zoete stilte zweven, om dat woorden nóg niet konden uitdrukken wat omging in hun zielen. Eindelijk hief Alwyn het lieve, geluk- stralende gezicht, dat leunde tegen zijn schouder, op en zacht en innig vroeg hij: „Spijt het je nu ook, dat ik kwam, mij'n liefste vrouwtje?" „Nee, o nee," riep ze, terwijl dat ééne liefkozende woord opnieuw haar wangen van verukking deed blozen. „Ik geloof, dat mijn hart zóó sterk naar jou verlangde, dat het je hierheen trok. Vertel me eens, hoe en waarom kwam je hier zoo plotseling?" Hij lachte vroolijk en maakte opnieuw gebruik van het recht, dat hem als jong verloofde werd geschonken, terwijl hij zacht antwoordde: „Ik kwam, omdat ik eenvoudig niet weg kón blijven, omdat mijn hart hongerde naar één blik uit jou oogen, één druk van je hand en één en kele lichtstraal, die me voor wanhoop kon bewaren." „Maar boe werd je dan plotseling zoo ongeduldig?" vroeg ze weer met een on- deugenden glimlach. „Waarom waar om „Waarom ik zoo lang gewacht heb mijn kostbare schat te veroveren?" zei hij hartstochtelijk, ,,'t Is waar, je zult je wel verwonderen over die schijnbare dwaasheid. Maar alles weten is alles ver geven, en dan zul je beseffen, hoe zwaar op dat bedrag gebracht. Verder wordt op de begrooting ge bracht een post van f 16.35 voor ver zekering voor de kweelinge met akte te gen, ziekte en ongevallen. De heer De Jonge wil de bocht in den weg naar Sinoutskerke afronden. De voorzitter zegt dat afgescheiden van het feit, of dit nu in alle opzichten zoo wen- schelijk is, 'dit wel zal afstuiten op de kos ten. Hij is bereid daarnaar een onderzoek in te stellen, hetgeen wordt goedgevonden. Op een andere vraag van den 'heer De Jonge zegt de voorzitter, dat juist dezer dagen is bericht ontvangen dat is goed gekeurd, om aan J. Vermeulen Tz. een voorschot te verstrekken voor 'het bou wen van een plaatsje ingevolge de land- arbeiderswet. De rondvraag levert niets op, waarna sluiting. Kortgene. Nieuwe verkeersver- ordening. Gedep. Staten hebben de nieuwe verkeersverordening goedgekeurd. D'e max. snelheid is van 20 op 30 km. per uur gebracht. Het op een rijwiel ver voeren van scherpe voorwerpen is ver boden. Op de rijwielpaden mag men een ander rijwiel of rij- of voertuig niet plaatsen. Motorrijtuigen alsmede rij- of voertuigen mogen niet op de trottoirs ge plaatst worden. 100 m. ter weerszijden van de O.L. School mag niet anders dan stapvoets met bespannen voertuigen ge reden worden. Voor het overige 'deel van de kom der gemeente mag zulks in mati gen draf geschieden. Aan kinderen beneden de 14 jaar is het verboden een rij- of voertuig of een trekdier op den weg te besturen. Verder is het verboden om met een rijwiel of een ander rij- of voertuig op de trottoirs te rijden. 'Het vertrek van burge meester Koster. Het bericht, dat burgemeester Mr J. D. Koster te Heerde (Geld.) benoemd is, is hier met leedwe zen vernomen. De gemeentebelangen wa ren aan burgemeester Koster ten volle toevertrouwd. het me gevallen is, zóólang te wachten. Geloof je me, Betty?" Zij knikte toestemmend; dan zei ze zacht„Zou vader eigenlijk blij zijn of zou het hem spijten?" „Blij," antwoordde hij snol. „Hij heeft me hierheen gezonden met zijn zegen en met zijn verzoek aan jou om me goed gunstig te behandelen." Betty keek verlicht op. „En Pamela?" aarzelde ze nog. „Pamela zei me, dat ze niemand zoo graag tot zwager wilde als mij. Wat zeg je daar wel van?" antwoordde hij vroo lijk lachend. „Geen wonder," merkte Betty op en de vereerende blik, waarmee ze naar hem opzag, deed zijn hart bonzen van de wildste vreugde. „Arme Pan. Vind je me niet egoïstisch, Alwyn, als ik zóó gelukkig bien, terwijl zij' zoo bedroefd is „Pamela zal nu het geluk vinden, dat ze nog nooit in haar leven gekend heeft", antwoordde hij vol overtuiging. „De verzorging 'van jou vader zal haar volkomen bevredigen en ze zal erg blij zijn als ze zoodoende het verleden weer kan goedmaken." Nu waren alle Betty's 'bedenkingen weggeblazen en haar gezicht straalde op nieuw van 't zuiverst geluk. „Pamela zal deelen in ons geluk," zei ze zacht. „God doet onzen geluksbeker overvloeien van vreugd en ik denk, dat 'Hij wil, dat we uit dien rijkdom zullen meedeelen aan hen, die zich arm en een zaam gevoelen." Groote werken zijn er onder zijn beleid uitgevoerd. Vooral de aanleg van nieuwe wegen had zijn belangstelling, De weg naar Geersdijk werd verbeterd, evenals de Westweg, 'de Langeweg, de Molenweg en Voorstraat, Het is dan ook geen won der dat Kortgene er spijt van heeft, dat de burgemeester vertrekt, al gunt men hem gaarne zijn promotie. We vernamen, dat Woensdag a.s. alle vereenigingen voor de burgemeestersfamilie zullen defi- leeren. Mevrouw Koster zal nog eenigen tijd hier blijven wonen. De veerboot „De Zand- k r e e k". Deze boot, welke den dienst onderhoudt tussöhen het Kortgeensche en het Wolfaartsdijksche veer is Zaterdag van haar jaarlijksche schoonmaakbeurt uit Vlissingen teruggekeerd. De dienst functioneert nu weer normaal. Vogelwaarde. De opening van het ge meentehuis zal plaats hebben op Dins dag 26 October a.s. door den Commissa ris der Koningin in Zeeland. ONZE SLAGERS EN DE VESTIGINGSWET. Wij wezen er onlangs op, aldus de N. Pr. Gr. Crt. dat de invoering van den z.g. spertijd voor het slagersbedrijf wel heette te berusten op de vestigings wet, maar dat wij hier naar onze mee ning geen regelmatige uitvoering en toe passing hadden van deze wet. Zeer zeker heeft de Regeering haar maatregelen genomen na den Midden- standsraad te hebben gehoord. Voor ons was het de vraag, of het bedrijf zelve langs den weg, dien de vestigingswet aangeeft, tot de overheid was gekomen met het verzoek de vestigingswet toe te passen. De regel is, dat het bedrijf dan klaar is met de voorbereiding en dat de regee ring daarna overweegt, of de nieuwe or dening kan worden gegeven. Nu wijst men er ons op, dat er uit de organisatie der slagers wel degelijk om de toepassing van de vestigingswet is ge vraagd. Dit kan juist zijn, maar of men bij' dit bedrijf daartoe reeds voldoende met de voorbereiding was 'klaar gekomen, willen wij alsnog betwijfelen. Etehter dan blijft nog het tweede be zwaar, ontleend aan de instelling van den spertijd. Als er om een regeling is gevraagd kan de regeering overwegen, of er gevaar dreigt van een overmatigen drang tot vestiging, vóór nog de toepassing der wet gekomen is. De spertijd behoeft niet te worden toe gepast. Zal de overheid deze zeer ingrijpende maatregel, die de vrijheid van vestiging in gevaar brengt, en deze is door de wet gewaarborgd, nemen, dan moet zij1 daar toe goede, dringende gegevens hebben. E'n nu meenen wij1, dat zij' deze nog niet kon hebben. De bedoeling bleek de slagers te helpen door de vestiging tegen te gaan. Maar dit is niet de ratio der wet. De wet wil de vrijheid van vestiging niet tegengaan. De behoeftefactor is niet in de wet gekomen. Men wil de vestiging slechts binden aan enkele voorwaarden. En de spertijd is bij amendement inge voegd, om een overmatige vestiging als gevolg van den te nemen maatregel te voorkomen. Thans echter is deze bepaling aange grepen om de vestiging tegen te gaan terwijl van een overmatige vestiging, als bedoeld, niet kon zijh gebleken. En dat vonden wijl geen goede toepassing van de wet. Bij een wet als deze, die zoo diep kan ingrijpen in bet maatschappelijk leven, moet wel worden gezorgd, dat men niet verder gaat dan strikt noodzakelijk is. En wij moeten zorg dragen, dat de be hoefte-factor, die bij1 de voordeur werd afgewezen, niet langs een achterdeurtje wordt binnengehaald. Hij trok haar dichter naar zich toe en de innigste liefde glansde in zijn vochtige oogen toen hij ernstig antwoordde „Zoo is het, mijn lieveling. Jou heer lijk ideaal is ook het mijne en samen zul len we* daaraan arbeiden. Al onze krach ten en gavien willen we geven aan hen, die door het leven zijn verlaten en ver eenzaamd en wier harten hunkeren in nooitgestilden honger naar liefde en sym pathie." Het vaag lichtende visioen, dat zich eens vertoonde aan Betty's peinzende oogen, werd heerlijke werkelijkheid. Alison is gewordien de oogappel van haar adellijken echtgenoot en de vervul ling zijner innigste wenschen. Haar in vloed veredelde en verzachtte zijn karak ter en haar zonnigheid herschiep de sta tige villa tot een gezellig en aantrekke lijk tehuis, terwijl kinderstemmen de breede gangen en portalen en de groote kamers 'vulden met de schoonste muziek. Door haar literaire gaven verwierf ze zich een betrekkelijke beroemdheid, maar daarnaar ging haar hart niet uit. Het liefst wilde ze ook door middel van haar boeken, baar God en Heiland dienen en uitstrooien op haar levensweg, schatten van liefde en hoop en vreugde voor allen, die gebukt gingen onder den last van het leed des levens. EINDE.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5