13! LI i; II bespaart tijd en geld H. M. de Koningin hersteld. Uit de Provincie Aan het Zoeklicht. Adm. van „De Zeeuw" Goes MIDDELBURG. WALCHEREN. GOES. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Kerknieuws. Onderwijs Twee nieuwe Engelsche onderzeeërs de „Iriton en de „Undine", zijn als uitbreiding der Britiche vloot teweter gelaten. De .Undine" in zijn element 50 millioen dqllar oorlogsmateriaal voor zoo «poodig mogelijke levering aan Sovjet- Rusland te koopen. Bijna al het materi aal is bestemd voor de vlootbewapening. Het bestaat uit doelen van slagschepen, zooals b.v, pantsertorens, pantseringen, machineketels, zestienduims geschut en vliegtuigen. Rusland zou het voornemen hebben een machtige vloot te bouwen. De Russische regeering zou het plan hebben laten varen slagschepen in de Vereen. Staten te koo pen, resp. te laten bouwen en in plaats daarvan hebben besloten, een groot deel der uitrusting slechts in Amerika te be stellen om de onderdeelen in Rusland te monteeien. Het proces Ds Niemöller. Het proces tegen Ds Niemöller zak ein de October gevoerd worden. Men verwacht, dat dit proces lang zal duren. Het wordt gevoerd in de groote gerechtszaal van Moabit. Ds Niemöller wordt ten laste gelegd overtreding van den kansel-paragraaf, welke met een gevangenis- of vestingstraf van twee jaren bedreigt, iederen geeste lijke, die in preek of in druk „aangelegen heden van den staat op een den openba ren vrede in gevaar brengende manier tot onderwerp van een mededeeling of uiteen zetting maakt". De rechters zullen dus hebben uit te maken of deze paragraaf slaat op Ds Nie- möllers optreden. Men verwacht voor dit proces groote belangstelling. Gala-avond op Het Loo. Zaterdagavond werd ten paleize het Loo een gala-avond gehouden, waaraan een veertig gasten hebben deelgenomen. Tot hen behoorden o.a. hertog Adolf Friedrich von Mecklenburg-Schwerin met zijn gemalin en dochter en de heer Von Bülow-Stolle. H. M. de Koningin, die van haar griep aanval was genezen, was een groot ge deelte van den avond te midden harer gasten. MINISTER VAN BOEIJEN. Donderdag a.s. wederom op zijn departement. De minister van Binnenlandsche Zaken Z. Ex. H. van Boeijen, die thans reeds vele staatsstukken te zijnen huize be handelt, heeft zijn voornemen te kennen gegeven a.s. Donderdag wederom, ter officieele hervatting van zijn werkzaam heden, op het departement van Binnen landsche Zaken te verschijnen. HDOGE CHINEESCHE ONDER SCHEIDING VOOR MINISTER COLIJN. United Press seint d.d. gisteren uit Nanking, dat aan den. Nederlandschen minister-president dr H. Colijn een zeer hooge Ghineesche onderscheiding is toe gekend. T'er gelegenheid van den verjaardag der Chineesche republiek zijn namelijk on derscheidingen aangeboden aan 39 bui tenlanders, waaronder 22 Duitschers en 7 Italianen. Aan de Duitschers Dorpmüller en Ad miraal Rader en aan den Italiaan Cavag- nari is een eereteeken van jade en bril- lant toegekend, dat wordt gedragen aan een wit lint met rooden rand. De onderscheiding van minister Golijn echter is de hoogste die werd toegekend. Zij is eveneens van jade en brillant, doch wordt gedragen aan een rood lint met witten rand. BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL Dezer dagen is door het „Nationaal co mité tot beteugeling van het cadeaustel sel" besloten het a.s. nationaal congres voor wettelijke beteugeling van het ca deaustelsel te houden op Woensdag 27 October a.s. Als plaats van bijeenkomst werd Utrecht aangewezen. Op dit congres, waar o.a. de vertegen woordigers van ongeveer 500 organisa ties en instellingen worden verwacht, zul len eenige vooraanstaande personen op verschillend gebied spreken. Niet alleen zrullen daarbij de nadeelen van het cadeaustelsel in algemeenen zin worden behandeld, doch de ongewenscht- heid van dit verkoopsysteem ook worden belicht ten opzicht van verschillende groe pen der samenleving, zooals huisvrouwen, arbbiders-consumenten, handel en indu strie. De aan deze uiteenzetting toegevoegde resoluties zullen den grondslag vormeD voor de congres-resolutie, welke aan de regeering zal worden aangeboden, in wel ke resolutie met den meesten klem zal worden aangedrongen uitvoering te geven aan het reeds in 1933 door de regeering gemaakte voornemen om ten opzichte van het cadeaustelsel regelend op te treden, MINDER PERSONEELE BELASTING VOOR MOTORRIJTUIGEN. Voor eenigen tijd heeft de K. N. A. G. in een adres aan vrijwel alle gemeente raden aangedrongen op verlaging der per- soneele belasting, geheven voor motorrij tuigen, hetzij door verlaging der belas tingtarieven, welke in verscheidene ge meenten de laatste jaren ver hoven de in de wet op de personeele belasting 1890 voorkomende bedragen waren opgevoerd, hetzij door verlaging van het aantal op centen, ten einde door verlaging van deze lasten te komen tot eenige verlichting van den totalen, het automobielverkeer in zijn ontwikkeling remmenden belastingdruk. Hoewel de K. N. A, G. van verschillen de gemeentebesturen het bericht ontving dat door noodlijdendheid der betreffende gemeenten dan wel om andere redenen, niet tot herziening der tarieven of het aantal opcenten kon worden besloten, ont ving zij van diverse gemeentebesturen be richt, dat verlaging in overweging zou worden genomen, terwijl weer andere me dedeelden, dat per 1 Januari 1938 een verlaging zal worden ingevoerd. HOOGER SPEKPRIJZEN TEGEN 11 OCTOBER. Echter niet in het binnenland. De prijzen van het versche rugspek, hetwelk bij de Nederlandsche Veehoude rij Centrale wordt ingeleverd, zullen met ingang van Maandag 11 October 1937 ver hoogd worden met 8 cent per K.G. Door de onlangs met Duitschland ge troffen prijsovereenkomst in zake de leve ring van spek gedurende het laatste kwar taal van dit jaar is het de veehouderij centrale mogelijk, haar prijzen met ge noemd bedrag te verhoogen. Aangezien de prijzen hierdoor worden aangepast aan de hedendaagsche binnen landsche spekprijzen, zal deze prijsverhoo- ging geen invloed hebben op de binnen landsche prijsverhoudingen der varkens en geen stijging van de binnenlandsche spekprijzen veroorzaken. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter is voor de week van 10 tot en met 16 October, behoudens tusschentijdsche wijziging, weder vastge- stel op 45 cent per kg. DE REGEERINGSORDER VOOR FOKKER. We hebben van het „U. D." een be richt overgenomen omtrent een groote order van de regeering aan Fokker voor de levering van vliegtuigen. Naar nader blijkt, betreft het hier nog geen order, doch zijn slechts onderhan delingen geopend over de eventueele le vering van een serie machines. SALARISSEN RIJKSPERSONEEL. Verzoek aan de Tweede Kamer. Het bestuur van de Centrale van rijks personeel heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge wend met het verzoek te willen bevorde ren, dat het K. B. van 4 December 1935, houdende een algemeene salarisverlaging ad 5 pet., kon het zijn op korten termijn, wordt ingetrokken. Het adres is vergezeld van een uitvoe rige memorie van toelichting. De crisisheffing op het rundvleesch. Naar aanleiding van berichten in som mige bladen over de opheffing van de op rundvleesch drukkende crisisheffing van vijif procent, wordt van bevoegde zijde ge meld, dat zulks wel in overweging is, maar dat de beslissing nog niet is geval len. Toen immers de minister van Econo mische zaken in Augustus van dit jaar de crisisheffing van rundvleesch van tien op vijf procent terugbracht, gaf hij1 daar bij het voornemen te kennen, om indien mogelijk, binnen afzienbaren tijd over te gaan tot het doen verdwijnen van de nog resteerende crisisheffing van vijf pro cent. Deze zaak was nog in onderzoek, toen de minister van Economische Zaken eenigen tijd geleden met vacantie ging. Daar de minister nog niet van vacantie is teruggekeerd, is uiteraard een besluit dienaangaande nog niet gevallen. GRONDVERZAKKING BIJ DE SPOORWEGWERKEN TE VLAKE. Tijdens het aanvoeren van het zand voor de nieuwe spoorbaan aan de oost zijde van het kanaal door Zuid-Beveland is het een enkele maal voorgekomen, dat een minder belangrijke grondverzakking ontstond, als gevolg van den veenachti- gen bodem, waarop de dijk wordt gelegd. Eenigen tijd geleden is be gonnen met den aanvoer van het zand voor den oprit naar de spoorbrug over het kanaal aan de westzijde. Hieraan wordt met man en macht gewerkt en het zand is dan ook reeds tot een belangrijke hoogte opgevoerd. Ook aan die zijde kwam reeds een kleine grondverzakking voor. Zaterdagmiddag echter heeft een verschuiving plaats gehad van meer be- teekenis. De zuidzijde van de hoog opge voerde zandbaan is tusschen den Noord- weg en wachtpost 35 over een lengte van ongeveer 75 meter verzakt met als gevolg een opwerken van het veen aan den voet van den dijk. De sloot ter plaatse is niet alleen met veen gevuld, doch het steekt er nog bovenuit. Met de herstelling van een en ander is reeds een aanvang ge maakt. Burgemeester mag niet royaal zijn. Ged. Staten zonden aan de Zeeuwsche gemeentebesturen onderstaand schrijven: Bij onderzoek is ons gebleken, dat in een der gemeenten in dit gewest, waar de burgemeester tevens raadslid is, het aandeel van dezen in het presentiegeld (dat de burgemeester immers overeen komstig de strekking van het bepaalde bij art. 80, tweede lid, der Gemeentewet niet mag genieten) over de andere raadsleden is verdeeld. Wij achten een dergelijke handelwijze niet juist, aangezien het presentiegeld door Gedeputeerde Staten op een bepaald bedrag per jaar is vastgesteld, zoodat elk der raadsleden de hem toekomende frac tie kan genieten, terwijl het aandeel voor den burgemeester-raadslid niet over de overige raadsleden mag worden verdeeld, doch in de gemeentekas behoort te wor den gestort. Verboden muziek. De poli tie heeft proces-verbaal opgemaakt te gen een caféhouder, die in zijn café mu ziek liet maken zonder vergunning van den burgemeester. E en aanrijding. Zaterdag avond werd een juffrouw, die in de Lan- gedélft liep, aangereden door een wiel rijder, die in de richting van de Markt reed en die vrij snel moet hebben gere den. De juffrouw kwam te vallen en be zeerde zich aan rechterarm en rechter been en haar kleeding was bovendien be schadigd. De aanrijder, die door reed, zal in zijn eigen belang goed doen zich aan het bu reau van politie te melden, evenals zij die de aanrijding zagen en over den wielrij der kunnen inlichten. In verband hiermede willen wij nog eens een dringend verzoek richten tot allen die speciaal op drukke uren als Za terdagavond door de hoofdstraat rijden om nu eens niet te denken, dat het één richtingsverkeer een vrijbrief geeft om zoo onbesuisd mogelijk te rijden in de toegestane richting. Het is meer dan on hebbelijk zooals vele, vooral jeugdige per sonen van beider geslacht, door de men- schenmenigte heen rennen. Serooskerke (W.). Het Comité voor Ghr. Winterlezingen heeft Ds F. G. Meys- ter te Rotterdam bereid gevonden, in Oc tober te spreken over „De opgroeiende generatie". Ds J. F. Beerens uit Utrecht hoopt in Dec. het onderwerp te behande len „Bijgeloof in onzen tijd". De derde le zing zal D.V. worden gehouden door Ds P. G. van der Vliet uit Utrecht in Jan. over „Individu en Gemeenschap", terwijl de laatste „Nieuw licht op den ouden Bijbel", gehouden wordt door Dis P. G. de Vey Mestdagh te Rotterdam in Maart. Donderdag hield de afdeeling Goes en Omstreken van den Chr. Politiebond haar eerste jaarvergadering. De voorzitter de heer E. Tange te Ril- land-Bath, sprak een openingswoord naar aanleiding van het verhaal der vier Samaritaansche mannen uit 2 Kronieken j 28 en wekte op om voor de eere Gods te kiezen, ook op het maatschappelijk ter rein. Ook het Jaarverslag van den secr., dhr Hoek van Dijke, was in dankbaren toon gesteld en getuigde van veel verricht werk, trouw vergaderingbezoek, een op gewekt, hartelijk vereenigingsleven en een ijverig gevoerde propaganda voor den Chr. Politiebond. Het ledental 6 bij de oprichting steeg in het eerste jaar tot 12. Besloten werd de propaganda krachtig voort te zetten aangezien blijkt, dat steeds meer Chr. Politiedienaren zich losser verbonden gaan gevoelen van de neutrale en mo derne politieorganisaties en zich meer bewust worden het belang der Ghr. vak organisatie. Een propagandaplan werd besproken en zal in overleg met het hoofdbestuur worden uitgevoerd. Bruinisse. Mosselkweekers. Za terdagavond werd weer een vergadering gehouden van de afd. Bruinisse van den bond van Mosselkweekers. Waarnemend voorzitter dhr Jan van den BergJu- melet. Van stemming voor nieuwe be stuursleden, zooals de vorige vergadering was besloten, werd afgezien, daar beslo ten werd aan 't hoofdbestuur te verzoe ken goed te keuren, om de beide bestaan de ver'eenigingen „Algemeen Schippers en Visschersbelang" en genoemde vereen, té doen samensmelten en de hen toebe- hoorende gelden bij elkaar te voegen en een nieuwe vereeniging op te richten met ©en nieuw te kiezen bestuur. Ook zal aan het hoofdbestuur gevraagd worden, om de gedupeerde kweekers hun mosselen, die niet aan de eischen van het G.V.K. voldoen, te doen leveren aan N.V. Philips laboratorium voor vitamine D- bereiding. Deze moeten dan vervoerd worden naar Arnemuiden, waarvoor dan een bij slag van 60 ct. per ton zal gevraagd wor den. D'aar er nogal vraag is naar mos selen van 1416 kg vischgewicht en er mosselen met een vischgewicht van 15 20 kg te over zijn, zou het wenschelijk zijn, dat deze laatstgenoemde meer wer den afgenomen. Ook zal aan het hoofdbestuur de vraag worden voorgelegd, wat er met de mos selen moet gebeuren, die ruim het visch gewicht halen, doch waarin zich 23 pet. meer afwijkende mosselen bevinden. Moeten die ook naar Arnemuiden? Daar dit jaar het mosselzaad op het Friesche Wad moest worden gevischt, zou het voor de mosselkweekers een uit komst zijn, zoo zij het volgend jaar hun zaad konden visschen in de omstreken van Harlingen en Wieringen. Daardoor zouden heel wat onkosten kunnen wor den bespaard. Voetbal. Goes. Zaterdagmiddag kregen de „Goes"-veteranen een voetbal elftal vete ranen van de Tennisclub op bezoek. De „Goes"-veteranen versloegen de Tennis- veteranen met 91. i „Goes A" kreeg Zaterdag een elftal van de U.L.O.-school op bezoek voor een te spelen voetbalwedstrijd. „Goes" wist dezen strijd met 42 te winnen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Foudgum, J. van Leusden te Steenwijk. Naar Engelen, A. M. Brouwer, cand. te Utrecht. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn en Ede, G. Smits te Sliedrecht. 'Bevestiging en intrede. Zondagmorgen had in de Ned. Herv. Kerk te Biggekert© de bevestiging plaats van oandidaat G. de R u. Bevestiging was zijn broer Ds G. de Ru van Ritthem, die tot tekst had ge kozen: 1 Petrus 4:10 b. Aan het eind van zijn predikatie sprak hij den nieuwen predikant hartelijk toe, en verzocht de gemeente hem toe te zingen Gezang 224 vers 5. In den namiddagdienst verbond ds G. Wordt bij de candidaatstelling voor de Eerste Kamer wel de noodige ernst be tracht? Die gedachte kwam bij mij op, bij het inzien van eenige candidatenlijsten van de A.R. Partij. En zij werd versterkt door wat met de lijst van de groep Noord-HollandFries land gebeurde. Nummer twee op die lijst nam zijn be noeming niet aan. Nummer drie bedankte eveneens. Ook nummer vier. Deze moest bedan ken omdat hij minister is, maar als dat niet het geval was geweest, dan had hij toc'h zitting gehad dis lid van de Tweede Kamer. Nummer vijf bedankte ook, evenals nummer zes. Een vreemde vertooning. lik neem aan, dat deze heeren allen deugdelijke motieven hebben om hun be noeming niet aan te nemen. Maar dan blijft de vraag of zulks van te voren niet bekend was en of dus bij' de candidaatstelling wel de noodige ernst is betracht. Eenige toelichting van dit gebeuren schijnt mij niet overbodig. OPMERKER. door uw advertentiën in andere bladen te plaatsen door bemiddeling van de de Ru zich aan zijn gemeente met een predikatie over Hebr. 12 1 en 2 a. Aan het eind volgden toespraken tot den be vestiger, den consulent, ringcollega's, kerkeraad en kerkvoogdij, burgemeester, ouders en familie, schoolbestuur en ver- eenigingen, kerkelijke beambten, studie vrienden en tenslotte tot de gemeente. De schoonvader van Ds de Ru, ds Offe- ringa van Scheveningen en de consulent ds van Kooten van Koudekerke hielden hartelijke toespraken, waarna de gemeen te den nieuwen leeraar toezong Gezang 267 1. In beide diensten was de kerk overvol. 's-Gravenpolder. Gisteren was het voor de Geref. Kerk alhier een blijde dag. De hulpprediker voor Goes en 's-Gravenpol- der, cand. W. H. J. de Boer, trad voor de eerste maal als zoodanig op. Hij sprak daarbij over 1 Gor. 2 15. Ouderling Verhuist riep hem bij het einde een har telijk welkom toe en verzocht de gemeente hem staande toe te zingen psalm 134 3. De heer F. G. G. Rothuizen uit Goes sprak namens de Geref. Kerk aldaar zijn beste wenschen voor de kerk ivan 's-Gra venpolder uit. Ambtsjubileum. Onder groo te belangstelling heeft gisteren Ds Wol- fensberger, Ned. Herv. pred. te Tholen, zijn 40-jarige ambtsbediening herdacht. De jubilaris had tot tekst gekozen Je- saja 531. In een inleidend woord gaf Spr. een overzicht van zijn 40-jarig hu welijks- en ambtelijk leven. Dank werd gebracht aan Dr Lookher uit Leiden, Da Zweedijk te Oud-Vossemeer, den loco burgemeester de heer C. v. d. Berge, de gemeente voor haar trouwe opkomst en voor de vele gelukwenschen en fraaie ca- deaux. Op verzoek van Ds W. werden geen toespraken gehouden. Van de gelegen heid tot gelukwenschen werd door velen gebruik gemaakt. De pastorie leek in een bloementuin herschapen. Door Gemeente, Kerkeraad en Kerkvoogdij werd een di van met kleed en een boekenkast aange boden. Jubileum DsA. Me r kei ij n. Het geschenk van f 1600 dat aan Ds A. Merkelijn te Magelang bij zijn 25-jarig jubileum op 12 en 13 September j.l. door viienden der Zending te zijner vrije be schikking overhandigd werd, is door hem bestemd voor kerkbouw te Blondo. Beroep ingswerk. De Kerkel. Kiesvereen. „Évangelie en Belijdenis" te Rotterdam heeft voor de vacature-Ds v. Kooten het volgende zestal gesteld: Ds J. H. F. Engel te Alblasserdam, Ds H. S. van Rijs te "Wageningen, Ds J. G. L. Brouwer te Oosterbeek, Ds F. L. Broeyer te Katwijk aan Zee, D's F. J. Pop te Neerbosch-Hees en Ds M. Bons te Co- lijnsplaat. Middelburg. Zaterdagmiddag hield de afdeeling Walcheren van de v_ereenigiug van Ghr. Onderwijzers een algemeene ver gadering. Na de afdoening van 'huishou delijke zaken hield de heer A. Coumou, hoofd eener Ghr. school te Middelburg, een lezing over Klein-Azië, hierbij zich bepalende tot de voornaamste steden, welke de apostel Paulus op zijn zendings reizen beeft bezocht. Op deze inleiding volgde een leerzame bespreking. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen in de geneeskunde 2e gedeelte, de beer F. M. Klarenbeek. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het le gedeelte cand. exa men geneeskunde de beer J. J. v. d. Griek, vroeger te Vlissingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2