Zondagsrust in Indië. Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. Belangrijkste Nieuws MAANDAG 11 OCT. 1937 52c JAARGANG - No. 9 Italië slaat uitnoodiging van Frankrijk en Engeland af. Werkloosheid en bedrijfsleven. De Kerkstrijd in Duitschland Uitgave: N. V. Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 7 0, Qoe» Postrekening 44411 Telefoon 11 Bljkaitoor Middelburg) Fa. Boekhandel J, J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ,ZUIDEMA AbannameBtepFfia 32.SS ptf Weekab oane»enten voor Goes en Vtiseingen t 0.20 Losse nummers 6 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededcelingen 66 cent pw regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags 10.71 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bl] contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen In het Kerkblad van de Gereformeerde Kerkien in Ned,-Indië, kwam onlangs een ernstige klacht voor over het te weinig rekening houden met de Zondagsrust. Zelfs de officieel vastgestelde regelen worden niet in acht genomen. „Indroevig moet de tegenwoordige situatie genoemd worden, waar in de crisisjaren achter ons, ziiïk een schoon© gelegenheid gegeven was om de Zondags rust wettig verplicht te stellen I Was er een meer voor de hand liggende restric tie-maatregel voor de cultures? Maar neen. De nieuwe assi&tentenregeling voor de cultures over heel Indië (alls wet nog steeds niet in werking getreden) schrijft slechts twee Zondagen per maand bin dend voor: bepalingen voor meerder Zon dagsrust in de havens 'kon men, de maat schappijen (de K. P. M. b.v.) in de slechte jaren niet opleggen, wèl straks als er op leving zou komen. En hoe staat het er thans mee? Een vliegtuig, dat den heer Martens naar Manilla bracht kon op Zondag niet gere pareerd worden, want zoo melden alle bladen daar is Zondagsrust. Zondags rust In aJlle Engelische havens ligt de scheepvaart op Zondag stil: het kost heel wat duiten om dan toch door te werken met laden en lossen. Maar in de N e d e r 1 .-I n d i s c h e havens wordt op Zondag haast nog harder gewerkt, waardoor ook de staf van havenmeesters, douane-ambtenaren e.d. regeeringsamhtenaren in touw moe ten blijven I En alle noodkreten naar het Christelijk Holland Hebben tot dusver geen uitwerking gehad. Onbegrijpelijk blijft het voor elk Christen, dat de verwachte pressie van uit Holland blijkbaar is achtergebleven en de kansen voor vrijwillig aanvaarde Zondagsrust onbenut zijn voorbijgegaan I" De klacht bier geuit is niet nieuw. Reeds sinds jaren wordt op beperking van Zondagsarbeid aangedrongen. Maar tot nu toe zonder iveel resultaat. Zal het nu anders worden In de Troonrede, waarmede H. M. de Koningin onlangs de zitting der Staten- Generaal opende, kwam ook een para graaf voor over de Zondagsrust. Het karaJkiter van dit beleid zoo heette het daar zal tot uiting komen, met name in„onthouding door de Overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkisc'hen rpstdag aanleiding geeft Dat is nogal voorzichtig uitgedrukt. Er is echter gezien de voorafgaande verklaring .dat steeds dringender de eisch is, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen" reden om te verwach ten, dat ook positieve maatregelen zullen worden genomen om de Zondagsrust te bevorderen. En dat dan niet alleen in Nederland, maar ook in Indië. Het geldt hier een zaak van veel be lang. 't Moet toch zóó zijn, dat ook jonge lieden van positief Christelijke levensop vatting met een gerust hart naar Indië kunnen gaan om, zonder hun geweten geweld aan te doen, in de cultures werk zaam te zijn. Geen gevechten bij Sjanghai. Het Japansche offensief door regenval belemmerd. Aan bet front van Sjanghai is niet ge vochten tengevolge van den hevigen re genval. Het had in het plan der Japan ners gelegen een groot offensief te 'begin nen. De commandant der Japansche troe pen heeft nu gezegd, dat hij' binnenkort tot den grooten aanval zal overgaan en alle Chineesche troepen uit Sjanghai zal verdrijven. De Japanners hebben in de avonduren Poetoeng hevig gebombardeerd. De Chineezen hebben hun linies ver sterkt. Zij; ontvangen op groote schaal versterking. In 't Noorden. De grootste tot dusver In Noord-China ge leverde veldslag Is Zaterdag begonnen. De Japansche troepen ontketenden langs de spoorlijn PeipingHankau, over een front van 90 mijlen, een 'krachtig of fensief tegen de Chineesche stellingen. Volgens het D'. N. B. houden de Chinee zen aan den linkeroever nog-stand, doch de Japanners zijn over de rivier getrok ken, hetgeen met groote moeilijkheden ge paard ging, daar de spoorbrug vernield was. De Chineezen hebben ziware verliezen geleden. De Chineesche strijdkrachten be reiden krachtige tegenaanvallen voor. Het Japansche ifiger aan de spoorlijn Peiping-'Hankau schiet goed op, maar de linkervleugel aan de spoorlijn Tientsin- Poekau heeft door de overstrooming van de verbindingen achter het front zijn op- marsch moeten staken. I Gifgassen. Reuter verneemt, dat in een teT Chi neesche ambassade te Londen uit Sjang hai ontvangen telegram beweerd wordt, dat 24 Chineesche soldaten gisteren aan i het front bij Sjanghai in den sector van Lo Tien door gifgassen gedood zijn. Dit gas werd des nachts gebruikt, na dat een Japansche aanval op de Chi neesche linies welke gevolgd was op een vruchteloos gebleven poging van 200 Ja panners de Chineesche prikkeldraadver sperringen door te snijden, was mislukt. ITALIË KIEST JAPAN'S ZIJDE. De Italiaansche ambassadeur heeft een bezoek gebracht aan den onderminister van Buitenlandsche Zaken te Tokio ten einde hem te verzoeken het Japansche volk mede te deelen, dat het Italiaansche volk zich onder leiding van Mussolini hecht aaneensluit om volledigen steun te verleenen aan de Japansche actie in China, die niets anders is dan de uit oefening van het wettige recht op zelf verdediging. De Fransche pers over Italië. Het Italiaansche antwoord is in de Fransche pers Slecht ontvangen. De „Petit Parisien" schrijft, dat de Italiaansche nota zoowel te Londen als te Parijs teleurstelling gewekt heeft. Men schijnt te Rome niet te willen begrijpen, dat het er voor Frankrijk en Engeland niet om gaat, een zekere partij in Spanje te zien zegevieren, maar hun veiligheid en hun -door de inmenging ernstig be dreigde verbindingswegen te beschermen. De regeeringen van Engeland en Frank rijk zijn zich te zeer bewust van do kracht harer solidariteit, dan dat zij die op dit oogenblik zouden laten verslappen. Volgens de Echo de Paris kiest Italië met haar verwijzing naar de Londensc'he commissie welbewust de methode van uit stel. Het hoopt, dat tijdens on vruchtbare diplomatieke be sprekingen zijn troepen in Spanje de overwinning zullen kunnen behalen. De indruk in Engeland. In officieele kringen te Londen is men van meening, dat de nota volkomen on constructief is en niets bevat, dat den ernstigen toestand in -de Middellandsche Zee zou kunnen verbeteren. De volgende te nemen maatregel zal afhangen van de gegrondheid der jongste geruchten, dat opnieuw Italiaansche versterkingen naar Franco zouden zijn gezonden. De Britsc'he politiek, zal, zooals tot nu toe, er op gericht zijn, al het mogelijke te doen om -den oorlog tot Spanje te be perken en inmenging uit te sluiten. Spaansch schip tot zinken gebracht. Zondagochtend is het schip der Sipaan- sche regeering „Carbo Santhome", dat van de -Sovjet-Unie op weg was naar Spanje, op 45 mijl uit de Algerijnsche kust tusschen Bone en la Calle, door twee onbekende torpedobooten aangeval len. Het schip werd gedurende een uur on der vuur genomen en het achterschip vatte vlam. De „Cabo Santhome" zond S.O.S.-seinen uit en de aanvallers ver dwenen. Later is het wrak gezonken. De opvarenden werden door visscherisi- vaartuigen naar la Calle gebracht. Een van hen werd gedood en zes gewond. Duitsche traepen naar Spanje De „Manchester 'Guardian" heeft uit Duitschland inlichtingen ontvangen, vol gens welke er in den loop van September tusschen de 100 a 300 man van twee luchtafweerbatterijen met hun materiaal ZONDER DUITSCHLAND GEEN BESPREKINGEN. Het Itallaansche antwoord op de Brltsch-Fransche uitnoodiging tot het houden van een drlemogendhedenconfe- rentle ter bespreking van het vraagstuk der non-Interventie In Spanje Is gepu bliceerd. Het beteekent In het kort, dat Italië de uitnoodiging afslaat. De Italiaansche regeering is bereid, alle middelen in overweging te nemen, die de non-interventiepolitiek doeltreffend kunnen maken; zij waardeert het geop perde denkbeeld tot het houden van een driemogend'hedenconferentie doch trekt het nut hiervan in twijfel, daar de voor gestelde conferentie het zonder Burgos en Valencia zou moeten stellen. De fascistische regeering is derhalve van meening, dat het vraagstuk der non- interventie -door de Londensohe com missie verder behandeld moet worden. D© 'fascistische regeering deelt ten volle de opvatting van de regeering van Frank rijk, dat de binnenlandsehe strijd in Spanje moet ophouden een reden tot achterdocht en wrijvingen te zijn tusschen de andere volken, en dat de situatie zich op een zoodanige wijze moet ontwikkelen, dat ook op ander gebied vorderingen kun nen worden gemaakt in de richting van een algemeens ontspanning. Het is juist Italië geweest, dat teza men met DuitscMand als eerste met klem heeft aangedrongen op een verbod van uitzending van vrijwilligers en vervolgens op hun terugtrekking. De fascistische regeering is er van ver zekerd, dat zelfs preliminaire besprekin gen, indien zij buiten de Londensohe commissie worden gevoerd, in de huidige situatie er niet toe zouden bijdragen de misverstanden te doen afnemen, maar in tegendeel de complicaties te vermeerde ren, en de verwerkelijking van een alge meen accoord vertragen inplaats van be spoedigen. Ten slotte heeft de fascistische regee ring de eer mede te deelen, dat zdj in geen geval zal deelnemen aan besprekin gen, bijeenkomsten of conferenties, waar toe niet tevens de Duitsche regeering of ficieel is uitgenoodigd, of waaraan de Duitsche regeering niet eveneens deel neemt. Te Londen is het Italiaansche antwoord zonder officieelen commentaar gepubli ceerd. Men zal met Parijs in nauw con tact blijven. via Italië naar Spanje zouden zijn gezon den. Het blad zegt voorts dan 15.000 Ita liaansche soldaten in de jongste weken in verschillende havens der -Sipaansohe rechtscben zouden zijn gedebarkeerd. Het totale aantal Italiaansche soldaten in Spanje zou tusschen de 110.000 en 120.000 varieeren. Spaansche nota aan Engeland. De Spaansche ambassadeur heeft tot het Engelsche ministerie van buitenland sche zaken een nota gericht, waarin wordt gezegd, dat Italië bezig is een hoogst verontrustenden veldtocht tegen het linksehe deel van Spanje te organise©- r e n. Het zou voornemens zijn gasaanvallen op Spaansche steden le ondernemen, 'het zou luchtaanvallen op de Balearen ivoor- bereiden, en onderzeeërs voor aanvallen op de Spaansche regeeringsvloot gereed maken, waarbij, de Italiaansche duikboo- ten onder Spaansche vlag zouden ope- reeren. De hulp aan de Spaansche regeering. Gayda heeft een lange lijst gepubli ceerd van beweerde schendingen van de non-interventie politiek door Frankrijk en Rusland. Het is duidelijk, dat de Ita liaansche geheime inlichtingendienst hem daarbij behulpzaam iis geweest. Dagelijks zouden 600 tot 700 ton oorlogsmateriaal over de Fransche grens gaan en in Juli en Augustus zouden zich 11.234 buiten landsche vrijwilligers bij' de regeering te Valencia hebben aangemeld. Meer dan 150 schepen zouden geregeld heen en weer varen tusschen Frankrijk en het roode deel van Spanje, waarvan 18 van Britsche nationaliteit. Frankrijk zou ook vliegtuigen leveren en piloten recruteeren en opleiden. Pessimistische Italianen gaven daarom uiting aan de meening, dat de situatie In Spanje steeds meer gecompliceerd en ge vaarlijk wordt. BESTRIJDING DOOR REGELINGEN DP HET GEBIED VAN DEN ARBEID Minister Romme stelt een commissie van onderzoek In. De Minister van Sociale Zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft: a. een bedrijfsgewijze in te stellen onderzoek voor te bereiden naar de moge lijkheden van bestrijding van de huidige werkloosheid binnen het kader van het Nederlandsche bedrijfsleven door regelin gen op het gebied van den arbeid; b. op grond van de resultaten van bedoeld on derzoek en van eigen inzicht aan hem voorstellen te doen, welke tot daadwerke lijke vermindering van de werkloosheid in de eerstkomende tijden zullen strekken. Tot lid en voorzitter dezer commissie ia benoemd de heer Ir R. A. Verwey, di recteur van den rijksdienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling; tot lid en secretaris de heer Meyer de Vries, referendaris bij het departement van sociale zaken, hoofdinspecteur voor de werkverschaffing. Voorts hebben in de oommissie zitting ambtenaren van de de partementen van sociale en economische zaken en van de arbeidsinspectie alsmede vertegenwoordigers van de voornaamste werkgevers- en middenstandsorganisa ties en arbeidersvakcentralen. De Fransch-Spaansche grens. De diplomatieke correspondent van de „Observer" schrijft, dat bet openen van de Fransch-Spaansche grens, 'hetgeen de eerste Fransche actie op de Italiaansche weigering zal zijn, zal geschieden bij een zijdig besluit der Fransche regeering. D'e Britsche regeering heeft echter volgens het Mad dezen maatregel goedgekeurd. In Britsche officieele kringen wordt verklaard, dat er geen definitieve over eenkomst tusschen Frankrijk en Engeland over mogelijke maatregelen bestaat. Indien echter de Fransche regeering niet van meening verandert en de Britsche regee ring het met die meening eens Is, zal men het geheele stelsel van nlet-Inmen- ging laten vallen en de kwestie van het leggen van een embargo op wapens voor Spanje onder het oog zien. DE BESLISSING IN DEN KERK STRIJD OP KOMST. Er Is een rijkskerkwet in voorbereiding. In het kerkelijk rijksministerie onder Kerrl wordt, naar de N. R. Crt. meldt, een rijkskerkwet voorbereid, welke be stemd is om een eind te maken aan den kerkstrijd en beslissend zal zijn voor de toekomst der kerk. De kenkcommissie, zoo was het door den Führer aangekondigde plan, zou worden vervangen door een bestuur, het welk zou moeten worden aangewezen door een wetgevende generale synode, welke op haar beurt uit algemeene kerke lijke verkiezingen zou tevoorschijn ko men. Deze algemeene kerkelijke verkie zingen hebben toenmaals veel lof op voorschot geoogst, maar er is tot dusver niets van gekomen. D'e meeningen van de onderscheiden kerkgroepen bleken name lijk zoo ver uiteen te loopen, dat zelfs verkiezingen niet mogelijk bleken. De nieuwe wet, die thans in de maak is, schept een straf en centraal georgani seerde Duitsche kerk. De wet zal ook de administratieve en financieele grondslag van de kerk aan een volkomen nieuwe regeling onder werpen. Is eenmaal een alles omvattende kerk gevormd, dan heeft de oppositie daarte gen weinig moeilijkheden meer, omdat aan oppositioneele genootschappen de fi nancieele steun van den staat kan wor den onthouden -en eventueel het gebruik der kerken kan worden ontzegd. De verkiezingen zullen niet vóór het verschijnen van deze wei worden gehou den, want de wet komt er voor in de plaats, daar de verkiezingen voordien on mogelijk zijn gebleken. Als de wet er een maal is, is het niet uitgesloten dat alsdan nog verkiezingen zullen worden uitge schreven. Zooals de practijk uitwijst, hebben zulke verkiezingen, gehouden na dat de regeering eenmaal voldongen fei ten heeft geschapen, geregeld tot resul taat, dat het aantal voorstemmers onge veer 100 pet. bedr&agtll Binnenland. H. M. de Koningin hersteld. Toogdag van de Arja. L'e teeltvergunning voor aardappelen. Commissie voor werkloosheidsbestrijding benoemd. Buitenland. Ha Italiaansche antwoord aan Engeland en Frankrijk. Successen der Japanners in Noord- China. Groote overstroomingen in China. D'e kerkstrijd in Duitschland. Rusland koopt oorlogsmateriaal in Amerika. SCHERP PROTEST IN ALLE R.K. KERKEN VAN BERLIJN VOORGELEZEN. Gisteren is in alle R. K. Kerken van Berlijn een herderlijk schrijven van den bisschop voorgelezen, waarin ter kennis van de geloovigen wordt gebracht, dat aan de R. K. priesters door den staat ver boden ia, godsdienstles te geven op de scholen. „Het nieuwe decreet van de Duitsche regeering", zoo wordt in het scherp ge steld herderlijk schrijven gezegd, „voert de leuze: „de priesters uit de scholen" in de practijk door. Op deze wijze wil men voorkomen, dat het woord van onze pries ters doordringt in de kinderzielen. Dit Is een aanwijzing, dat in de komende tijden het katholicisme op de proef zal worden gesteld". Verder wordt in het herderlijk schrij ven geconstateerd, dat de strijd tegen den godsdienst zulke vormen heeft aangeno men, dat men zich niet moet verwonde ren, wanneer thans de geestelijkheid uit de scholen wordt gebannen. Het gevaar, dat hieruit voortspruit is, dat de kinde ren niet langer in den geest van 'Christus onderwezen zullen worden. De veldtocht tegen de Kerk gaat bij etappes om het doel hiervan, de ontker stening van het geheele leven, niet te spoedig te laten blijken. AMERIKA'S VLOOT. "Walsh, de president der Amerikaanscho senaatscommissie van Marine, heeft ver klaard, dat de vertroebelde internatio nale toestand een nieuwe waardeerin-g noodig maakt van de behoeften der Ame- rikaansche vlootverdediging. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN NOORD-CHINA. Tientsin ernstig bedreigd. Het Japansche opperbevel deelt mede, dat doorsteken van den spoordijk der TientsinPoekau-lijn bij Toe-Lit-Sjoeng noodzakelijk is geworden met het oog op de deigende overstroomingscatastropbe. Voor de legerleiding beteekent dat een militair offer van gToete draagwijdte. Volgens de laatste berichten staat ach ter het Japansche front in .Noord-China tot dusverre een gebied van 700 vierkan te kilometer onder water en wel voor een deel tengevolge van de vernieling der dij ken van het Keizerkanaal bij den terug tocht der Chineesche treepen, voor een deei ook tengevolge van de wolkbreuken en de gebrekkige controle der dijken en dam men, die op verschillende plaatsen van zelf instorten onder den druk der water massa's. Met het doorsteken van den spoordijk der TientsinPoekau-lijn en de daar mede ontstaande verbreking der eenige lijn voor de voorziening van het centrum van het linksche Japansche leger hoopt de legerleiding een wegstroomen der wa termassa's in de richting van de zee tot stand te brengen en een overstrooming van Tientsin te verhinderen. In Tientsin liggen munitie- en verzorgingsvoorraden voor het meerendeel op laaggelegen ter reinen, voor het halve leger. D'e bescher- mingswerken zijn in Tientsin in ieder ge val reeds op koortsachtige wijze ter hand genomen. De Chineesche voorsteden staan reeds onder water. DINSDAGAVOND RADIO-REDE VAN ROOSEVELT. President Roosevelt zal Dinsdagavond een radiorede houden tot het Ainerikaan- eche volk. Naar men op het Witte Huis verklaart, is de president voornemens verslag uit te brengen aan het land over zijn bezoek aan de Westkust. RUSLAND KOOPT OORLOGSMATERIAAL IN AMERIKA. De „Herald Tribune" schrijft uit be trouwbare bron te hebben vernomen, dat de sovjet-regeering haar Amerikaansche agenten, machtiging heeft gegeven voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1