victoria Dagblad voor de Provincie Zeeland SPOT EERSTE BLAD Militia Christi. De strijd in China. Engeland en Amerika aan het confereeren. Voor de defensie van Ned.-lndië. ZATERDAG 9 OCT. 1937 52e JAARGANG No. 8 in. Belangrijkste Nieuws Uit de Provincie» Uitgave: N. V. Uitgever* - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goe* Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O V, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs'!2.50 per kwsrtaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlisslngen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen De Militia Christi houdt voor ons een oproep in om waakzaam en weerbaar te zijn ook voor het politieke leven, dat de stoffelijke kant van den mensch raakt. Daarmee is niet gezegd, dat wij in onzen Ghristelijken dienstplicht geen gees telijke wapenen noodig hebben. Integendeel. "Wij strijden voor onze stoffelijke belangen, maar met de wa penen, die God in Zijn Woord ons geeft. Want wie kan het best ons land en volk verzorgen? Wie kan de stoffelijke belangen het best behartigen? Onze Koning Jezus Christus I D'it erkennen wij in onzen politieken strijd. Jezus Christus is Zaligmaker: Redder, Behouder. Niet alleen van de ziel, maar ook van het lichaam. En onze politieke strijd is van het begin tot het einde de belijdenis, dat onze stoffelijke belangen in handen van dien Koning het veiligst, alleen veilig zijn. De tegen-koning is en blijft een men- schenmoorder van den beginne. Dat leert ons de geschiedenis. Ook de geschiedenis van den laatsten tijd. Dat in Duitsohland zoovele burgers verdrukt worden en weggewerkt zijn, om dat ze tot een ander ras behooren, is maar niet een toevallig verschijnsel. Het ware leven van een volk, het vrije' en eigen leven van ieder burger onder een volk, vindt in de heerschappij van Jezus Christus eerst grondslag en waarborg. Dt Kuyper heeft in zijn geschrift „Het Calvinisme oorsprong en waarborg onzer constitutioneele vrijheden" op overtui gende wijze ons laten zien hoe juist de studie van de Schrift, met name van het Oude Testament, onze vaderen aandreef om te staan voor de vrijheden van het volk. Het buigen voor het souvereine gezag van het Woord Gods en den Christus Gods deed hen zoo ijveren voor het vrije volks leven. Wij' noemen slechts het ééne de vrijo beid van het volk, omdat daarin alles ligt. Ais wij als volk niet vrij: kunnen leven, dan kunnen wij als kerk ook niet vrij leven. Dan zijn wij gebonden in ons huiselijk leven en gezinsleven. Dan is er één macht die ons overal en ten allen tijde dwingt te bukken. En wij. moeten niet meenen, dat in dit opzicht het gevaar geweken is. Zeker, de liberale partij' heeft zijn beste tijden reeds lang achter zich. Maar de liberale gedachte blijft leven. Die leeft ook voort in menige Fascis tische leuze. Dan gaan ze in 't harnas der Fascisten, maar het liberaal hart is niet veranderd. En dit geldt zelfs van den kant der R.-Katholieken. Het R. K. geestesleven is in beweging. Allerlei strevingen worden openbaar. Wij weten nog niet waar het heengaat, als alles los komt. Maar opmerkelijk is, dat men in deze dagen zich gaarne weer laat gelden, juist in de specifiek Roomsohe tendenzen. En wat dat is behoeft voor ons geen vraag te zijn. Reeds enkele jaren geleden schreef één de vooraanstaande jongeren op lite rair gebied, dat de R. K. politiek zich niet alleen moet beijveren de tegenwoordige meerderheid te bestendigen, maar ook te laten gelden. Hij heeft als een toekomstbeeld over de Kamerverkiezingen van 1980 o.a. opge merkt: „Zeer waarschijnlijk is in dat jaar de dominee iets even zeldzaams als de laat ste Mohicaan. Onze eeuw is die, waarin het Protestantisme onverbiddelijk op houdt te bestaan. Ik bedoel niet alleen het Protestantisme als religie, niet alleen het Protestantisme als macht, maar ik bedoel het Protestantisme als mentaliteit en als beschavingsinvloed". Het is niet prettig deze dingen juist van dezen kant te hooren. De R.K. partij staat nog zoo dicht bij ons. En ook in coalitie met haar is veel bereikt in de doorwerking van onze Christelijke begin selen van ons volksbestaan. Maar ook hier blijkt dan ook weer hoe zwaar en ingewikkeld onze strijd aan alle kant is. En dat het nog niet de tijd is om 't signaal te geven van rust na den strijd. Wij zitter er nog midden in. Daarom hebben wij onze roeping te kennen, onzen plicht, onzen dienstplicht. Daarbij hoort verkenningsdienst en mi litaire oefeningen. Daar is voor noodig een goed gehoor: dat we het commando1 niet verkeerd verstaan. Daar is bovenal voor noodig volstrekte gehoorzaamheid aan onzen Krijgsoverste; dat we den eed op het vaandel houden, dat wij Zijn veld- teeken, onzen doop, hooghouden. Dat we in alles als soldaten van Christus onze Militia Christi kennen, als dienstplichti gen in Zijn gelederen, als leden van Zijn strijdende Kerk. Zonder beelden beteekent dat: dat we zoo trouw mogelijk ook onze politieke vergaderingen, de vergaderingen der kies- vereeniging zullen bezoeken in de nu ko mende wintermaanden. Het is ook, dat we op onze politieke vergaderingen on derwerpen behandelen, waar bij principi- eele leiding de practisohe vragen van de zen dag worden belicht. Het is ook, dat we onze werkelijk christelijke pers lézen. En elk ander blad, zoo het niet strikt noodig is, uit ons huis weren. En verder is het dit, dat wij toch ook al meer het Woord Gods verstaan, dat we weten wat Gód van den mensch zegt, van het mensehenleven en volksleven. 'tls bovenal, dat wij door bet Woord Gods met den levenden Christus gedurig gemeenschap zoeken en oefenen. Dan houdt onze politieke strijd nooit op. Dan worden we niet maar een enkele keer warm bij een bijzondere aansporing of op wekking. Neen, de Geest Gods drijft ons dan. En die Geest van Christus doet ons de Mili tia Christi vervullen ten einde toe. D'an zien wij in onzen politieken strijd ook een stuk der dankbaarheid, die God van ons vordert. Zóó blijft de liefde warm en het geloof sterk. Wij hopen op een, volledige overwin ning. Want de wapens van onzen krijg zijn niet vleesohelijk, maar krachtig door God, tot nederwerping der sterkten in de Mi litia Christi. De opmarsch langs de lijn PekingHankau. De Japansche troepen, welke aan beide zijden van het Noordelijk traject van de Spoorlijn PekingHaukau opereeren, zijn gisteren een hevig offensief begonnen te gen de z.g. tweede Chineesche verdedi gingslinie. Op den rechtervleugel gelukte het den Japanners reeds bij' den eersten storm aanval belangrijke successen te behalen. Aan de spoorlijn zelf, die ivan het noor den naar het 'zuiden 'loopt, verloopt de opmarsch niet zoo snel, aangezien hier de met hooge stevige muren omgeven stad Tsjeng-Ting-Foe, welke niet minder dan vijftig-duizend inwoners telt, een belang rijke hindernis voor de Japanners vormt op den weg naar het zuiden. Niettemin zijn zij er in geslaagd, de beide stads poorten en de nabijgelegen straten te veroveren. Op het oogenblik spelen zich in de stad zelf hevige gevechten af. Chineesch offensief bij Sjanghai Ondanks den 'hevigen regenval dirigee- ren 'de Japanners groote versterkingen naar alle fronten bij Sjanghai en treffen zij overal bijzondere voorzorgsmaatrege len, daar zij vandaag, den 26en verjaar dag van de stichting der Chineesche re publiek, 'n krachtig Chineesch offensief verwachten. Naar verluidt, zullen van Chineesche zijde minstens 50 Fransche en Russische vliegtuigen aan den strijd deelnemen. Achter de Chineesche linies in Sjalpei kon een vertegenwoordiger van de „Un. Press" de aanvoer van proviand, munitie en versterkingen gadeslaan. De discipline en het moreel der Chi neesche soldaten maakten daarbij' een die pen indruk. Langzaam en zwijgend waden de Chi neesche troepen door een laag van twin tig tot dertig centimeter modder. Slechts als zij Roode Kruis-auto's met gewon den van het front tegenkomen, slaken zij geestdriftige vaderlandslievende kreten. De 'Chineesche troepen leveren niette min een merlklwaardigen aanblik op, daar alle soldaten met het oog op de aanhoudende regens ■met paraplu's zijn uitgerust. Bovendien droegen zij lange, breede zwaarden, welke zij1 in den strijd van man tegen man gebruiken Japanners zouden strijdgassen gebruiken. Gistermiddag is in den sector Ljoehang Lo-tjen weer hevig gevochten. De Ja panners trachtten ten zuiden van Tjoe- ihang in de Chineesche stellingen binnen te dringen. Hun pogingen mislukten ech ter. Volgens berichten uit Chineesche bron zijn de vijandelijke aanvallen in den sec tor Sjapei afgeslagen. De Japanners zou den bij hun jongste gevechten in deze wijk 'gebruik gemaakt hebben van vlam menwerpers. D'e woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft medegedeeld, dat de Japansche troepen ten zuidwesten van Lo-tjen strijdgassen gebruikt hebben. Van de vijftig soldaten die door bet gas wer den aangetast, zijn twintig met vergifti gingsverschijnselen overleden. Hef hoornsignaal van Roosevelt. Minister-president Chamberlain heeft gisteravond in een massa-vergadering der conservatieve partij te Scarborough een rede gehouden. Hij gaf een overzicht van de ernstige vraagstukken, die de aandacht bezig houden. Hoewel er in geen enkel geval van een formeele oorlogsverklaring sprake is ge weest, worden er in feite twee oorlogen gevoerd, in Spanje en China. De minister-president herinnerde aan de bedroevende en afschuw inboezemen de bombardementen van niet-strijders. Chamberlain sprak vervolgens over hetgeen hij: „(het 'hoornsignaal van de an dere zijde van den Atlantischen Oceaan" noemde. Dit zeide hiji is te juister tijd vernomen. Tot dusverre had men ge loofd, dat de Vereenigde Staten, het machtigste land ter wereld, zich tevreden zouden blijven stellen met een politiek van isolatie. Maar Roosevelt ziet nu, dat geen enkel land voor aanvallen veilig zou zijn, indien de besmettelijke ziekte van minachting van het recht zich zou uit breiden. Ten aanzien van de plannen tot 't hou den van een conferentie, zeide Chamber lain er vrijwel niet aan te twijfelen, dat de Amerikaansche regeering, na de rede van Roosevelt, zich op de conferentie zou doen vertegenwoordigen en met de andere mogendheden beraadslagen over een oplossing voor het conflict in het Verre Oosten. De Vereenigde Staten en Groot-Brit- tannië zijn gisteren voorbereidende be sprekingen begonnen met het oog op de a.s. negen mogendbedenconferentie. In politieke kringen helt men over tot de meening, dat Londen en niet Was hington als lokaliteit voor de conferentie over den toestand in het Verre Oosten zal worden gekozen. De Amerikaansche re geering wordt gezegd eenige bezwaren te hebben tegen de keuze van Washington. Naar Reuter uit Washington meldt, is Nbrman Davis, die zich te New York be vond, dringend naar Washington ontbo den. Hij zal heden met president Roose velt en ED,ull confereeren, vermoedelijk over de schikkingen tot deelneming van Amerika aan de negen mogendheden- conferentie. NIEUWE VERSTERKINGEN VOOR FRANCO? Beweerd wordt, dat ongeveer 5000 sol daten van onbekende nationaliteit uit Ceuta te Algeciras zijn aangekomen. Zij zouden zijn overgezet op vier schepen, welke werden begeleid door twee torpe dobooten, die de vlag van Franco voer den. Volgens den diplomatieken redacteur van de „EVening News" zijn de vorige week te Cadiz 15.000 man Italiaansche troepen ontscheept. Voorts zou men we ten, dat op Majorca nieuwe Italiaansche vliegtuigen zijn aangekomen. DE BASILISK NIET AANGEVALLEN? De Engelsche admiraliteit kwam gister avond met de verrassende mededeeling, dat na een volledig onderzoek gebleken is, dat de Engelsche torpedöbootjager Ba silisk toch niet aangevallen is door een duikboot I Communisten worden nationaal-socialist. De communistische afgevaardigden in den Dantziger Volksdag, Langau en Se- rotzki, zijn uit de communistische partij1 getreden en hebben zich aangesloten bij de nationaal-socialistisohe fractie. Hiermede is een einde gekomen aan de communistische fractie in den Volksdag. De nationaal-socialisten hebben in den Volksdag thans 51 van de 72 stemmen. Het oproepen van de Italiaansche lichtingen 1909 en 1910. Naar Havas uit Rome meldt, spreekt men daar in gezaghebbende kringen de geruchten over het onder de wapenen roepen van de lichtingen 1909' en 1910 te gen. Slechts in enkele deelen des lands zijn eenige dienstplichtigen van de lich ting 1909 opgeroepen en wel zij, die tot enkele speciale onderdeelen behooren. Gift van f80.944.van Algemeen Weer macht Comité in Indië. In aansluiting op vroegere berichten, welke hebben gemeld, dat het „Alge meen weermacht comité" te Batavia aan den gouverneur-generaal een vrijwillige bijdrage van ruim f 80.000 heeft geschon ken ten behoeve der defensie van Neder- landsch-Indië, wordt nog het volgende gemeld: Aan een brief van 24 Juli 1937 aan den voorzitter der Tweede Kamer der Staten- Generaal wordt ontleend: Ten einde vorm te geven aan de bij een groot deel der Indische burgerij be staande overtuiging, dat het weermachts apparaat in Nederlandsch-Indië bij lange na niet berekend is voor de taak, welke op zijn schouders rust, heeft zich in de maand September 1936 te Batavia onder den naam van „Algemeen weermacht comité" een commissie gevormd. Als uitingsvorm werd door het comité gekozen die eener petitie. De onder teekenaren brengen daarin onder meer ter kennis van de Staten-Generaal en van den Volksraad: dat de sterkte van de weermacht in Ned.-lndië niet zoodanig is, dat de be- 1 volking zich in dezen tijd van oorlogs gevaar veilig kan gevoelen; dat weliswaar Nederlandsch-Indië, in de laatste jaren zeer verarmd is en dat velen er groote ellende hebben doorstaan, maar dat zij bereid zijn alle lasten te dragen, welke een spoedige versterking van de weermacht hun zou opleggen; dat zij als symbool van deze bereid heid en ter accentueering van den emst van hunne overtuiging vrijwillig een som gelds hebben bijeengebracht ter aan wending voor defensie-doeleinden, welk bedrag zij ter beschikking van de regee ring stellen; dat zij een beroep doen op de Staten- Generaal en den Volksraad om bij de regeering er op aan te dringen, dat tot een spoedige en aanmerkelijke verster king van de weermacht van Ned.-lndië wordt overgegaan. Aan deze petitie werd door 84.052' inge zetenen uit alle deelen van den archipel adhaesie betuigd. Het door de onderteekenaren van de petitie bijeengebrachte geldsbedrag na aftrek der gemaakte kosten de som van f80.944.51 uitmakende is door het co mité aan de Ned.-Indische regeering aan geboden waarbij gevraagd werd de Staten-Generaal te verzoeken krach tig op de verdere uitbreiding en versterking van het weermacht-apparaat bij de regeering aan te dringen, te meer waar de geldmiddelen sinds eenigen tijd ruimer in 's lands schatkist vloeien. Korte Berichten. Te Rome heeft een hevig noodweer gewoed, tengevolge waarvan de brand weer meer dan driehonderd maal in ver band met overstroomingen werd gewaar schuwd. In het telefoonverkeer met het buitenland is storing ontstaan. CHRISTELIJKE MIDDENSTANDS BOND. Vestigings- en Landbouwordeningswet. Woensdag 13 en Donderdag 14 October wordt in restaurant Noord-Brabant te Utrecht de jaarvergadering van den Ghr. Middenstandsbond gehouden. De eersten dag worden huishoudelijke besprekingen gevoerd. Op den tweeden dag houden dr F. L. van Muiswinkel en mr dr P. G. Knibbe referaten over: De Vestigingswet- Kleinbedrijf en Landbouwordeningswet en Middenstandsbelang. NEDERLANDSCHE UITVOER IN SEPTEMBER STERK TOEGENOMEN. Invoer ook belangrijk grooter dan vorige jaar en voorafgaande maand. Blijkens mededeeling van 'bet Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandso'hen invoer (zonder goud en zilver) in September f 130 (v. m. f 122, v. j. f82) millioen en die van den uitvoer f113 (v.m. f98, v. j. f 72) millioen. Van Januari tot en mot September be droeg de invoer f 1145 (v. j. f 709) mil lioen en de uitvoer f 846 (r. j. i 513) mil lioen. Het percentage van den invoer, gedekt door den uitvoer, bedroeg in September 86.8 pet. (v. m. 80.3 pet., v. j. 87.7 pet.) en van Januari tot en met September 73.9 pet. (v. j. 72.3 pet.). Waar de invoer over het geheele jaar 1936 f1017 millioen beliep en de uitvoer Binnenland. Nederlandsche uitvoer sterk toegenomen. Gift voor de defensie van Ned.-lndië. Departement van Defensie bestelt vlieg tuigen. Buitenland. Dé strijd in China. Gebruiken de Japan ner® gifgassen Engeland en Amerika aan het conferee ren. f 746 millioen bedroeg, is de Nederland sche handelsbeweging in de eerste 9 maanden, zoowel wat import als export betreft, reeds beduidend grooter geweest dan in het geheele voorafgaande jaar. DE POSITIE VAN HET P. T. T.- PERSONEEL. De Centrale Bond van Nederlandsch P. T. T.-personeel (C. B. P. T. T.) heeft een proeve van een voorloopig verslag op de P. T. T.-begrooting voor 1938 samenge steld en deze proeve toegezonden aan de leden van de Tweede Kamer en aan de betrokken autoriteiten. Daarin wordt met kllem. van redenen aangedrongen op werk verruiming, ook door werktijdverkorting, meer vaste aanstellingen, van arbeidscon- tractanten, tegemoetkoming aan gerecht vaardigde Machten over te ingespannen arbeid, n.l. door ruimer verlof en 'hcogere waardeering van den nachtarbeid en geen promotiekansen alleen, maar ook snellere verwezenlijking daarvan. Burgemeesters. Bij K. B. is aan C. H. H. G. Coene- gracht, op zijn verzoek, met ingang van 31 October 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Maasbree. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente N o o r d g o u w e, J. C'hr. de Vries, thans Marechaussee te Winscho ten. Waterschappen. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zee land: a. tot gezworene van den Zuid- Kraaijertpolder: J. van 't Westeinde te 's-Heer Arendskerke; b. met ingang van 1 November, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Burgh- en Westlan dp older: R. Steur te Burgh. 'Directe belastingen. Bij beschikking van den minister van finan ciën is de ontvanger der directe belastin gen enz. J. van Haarst verplaatst naar hei kantoor Zierikzee. Thoien. Met ingang van 16 dezer is overgeplaatst naar AUpken a. d. Rq'o, de brigade-commandant der Rijksveldwacht alhier, de 'heer Stufferis. Algemeen wordt het heengaan van dezen politie-ambtenaar betreurd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1