Het vergaan van de Specht. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. EERSTE BLAD De begrafenis der slachtoffers. De oorzaak van de ramp nog niet bekend. Anti-Japansche stemming in Amerika neemt toe. Sterke stijging van Indische handel Duitschland eischt koloniën Belangrijkste Nieuws WITTE KRUIS POEDERS VRIJDAG 8 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 7 Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 7 0, Goes Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - HoofdredacteurR. ZUIDEMA Abonnementsprijs f 2.50 pee kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentlën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertentlën Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertentlën onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Het ongeluk van het K.L.M.-vliegtuig De „Specht" bij Palembang. Het ver ongelukte vliegtuig. Zeer groote belangstelling bestond voor de begrafenis van de vier slachtoffers van het „Speeht"-ongeval. Van alle zijden kwamen belangstellenden naar het kerk hof, dat vlak achter het hospitaal gelegen is. Achter het stoffelijk overschot gingen de heeren Versteegh en Moes, voorts de heer Wenkebach, agent van de K. N. I. L. M. te Palembang, de piloot van het toe stel van de K. N. I. L. M., dat de hulp expeditie heeft vervoerd, de K. L. M.-dok- ter Nieuw enhuis Wezenhage, de resident, de burgemeester van Palembang de plaat selijke militaire commandant. Stork, gezagvoerder. De vier kisten werden in een gemeen schappelijk graf geplaatst, waarna zij overdekt werden door de vele kransen en bloemen. De burgemeester van Palembang, de heer Van de Wetering, sprak aan de groe ve en verklaarde, dat het gebeurde welis waar een grooten schok heeft gegeven, maar een schok, die de bewondering voor het mooie Nederlandsche werk niet teniet kan doen. De dienst moet voortgaan, de slachtoffers vielen in de hoogste taak, die aan den mensch toevalt, n.l. het doen van zijn plicht. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Versteegh, die memoreerde hen, die gevallen waren in den dienst van de K. L. M., namens beide luchtvaartmaat schappijen en namens het personeel, hun collega's en makkers, waarbij spreker ver klaarde, dat zij deel hebben uitgemaakt van een corps, dat zijn plicht weet te doen onder alle omstandigheden. Spreker voeg de hieraan nog een persoonlijk woord toe voor Stork, dien hij1 nog uit zijn tijd van Soesterberg kende, en wiens loopbaan de beer Versteegh steeds met belangstel ling had gevolgd. Zijn ontroering bijna niet meer meester, nam de heer Versteegh afscheid van deze medewerkers, die mede getracht hebben Hollands naam te verbreiden en hoog te houden. Uit het gisterenmiddag tusschen het hoofdbstuur der K. L. M. en Palembang gevoerd telefoongesprek blijkt, dat de com missie, welke met bet onderzoek naar de oorzaak van de ramp is belast en welke bestaat nit de heeren Van Lent, Versteegh Van Braam en Van Bremen, krachtig voortwerkt. De commissie beeft haar con clusie echter nog niet bekend gemaakt. De twee motoren van bet vliegtuig worden voor onderzoek naar Bandoeng gezonden. Ten aanzien van de orzaak van de ramp bestaan er verschillende mogelijk heden, waarvan er thans geen enkele de finitief als de werkelijke oorzaak kan worden aangewezen, zoodat het niet uit gesloten is, dat zulk een uitspraak zal uitblijven. De post en de goederen zijn door de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff) meege nomen. Aan de pos-t ontbreekt 1 zak van 1.5 kg van Batavia (centrum) met bestemming Nijmegen, die is zoek geraakt. Verder bleven nog drie zakken achter, n.l. een groote zak van Batavia (centrum) met bestemming Amsterdam, die door weekt bleek en nog drogen moet, 1 kleine zak van Batavia met bestemming Hilver sum en een kleine zak van Soerabaja voor Rotterdam. De röntgen-opnamen, die van den be kenden violist Hubermann zijn gemaakt, toonen aan, dat bet spaakbeen bij de lin kerhand is gebroken, doch niet van de plaats is geschoven, hetgeen gunstig is om blijvende gevolgen te vermijden. Van de rechterhand zijn twee midden- handsbeentjes gebroken, waarvan de dok ter eveneens geen blijvende gevolgen ver wacht. Stodieck, marconist. Ruben, boorwerktuigkundige. DE JAPANNERS REEDS 206 KM TEN ZUIDEN VAN PEKING? In het jongste Japansche legerbericht over de operaties in Noord-China wordt gezegd, dat de Japansche strijdkrachten die langs de spoorlijn Tientsin-Poekau opereeren, gisteren P'ing-Juan hebben be zet, een stad in de provincie Sjantoeng, welke op slechts 64 km afstand van de Gele Rivier en ongeveer 40 km ten Zuid- Oosten van Teh-Tsjau is gelegen. Hier door bevindt zich thans 90 pet. van den spoorweg, die ten Noorden van de Gele rivier loopt, in handen van de Japansche troepen. Een nieuwe Chineesche be schuldiging. De Chineesche ambassade publiceert 'n mededeeling van het ministerie van bui tenlandsche zaken te Nanking, waarin ge zegd wordt, dat de Japanners op 4 en 5 October, in den sector Lotsen-Lioehang gifgas gebruikt hebben, dat pijn in de oogen, heftige misselijkheid, bewusteloos heid en in verscheidene gevallen zelfs den dood veroorzaakte. De Chineezen steken de kanaaldijken door. Uitgestrekte gebieden van het Japan sche front in Noord-China worden door ernstig overstroomingsgevaar bedreigd. In den loop van den strijd in September heb ben de Chineezen in het gebied van Mat- sjang op verschillende plaatsen de dijken van het groote Keizerkanaal doorgestoken zoodat de uitstroomende watermassa's in de afgeloopen week de gebieden tusschen de spoorlijnen Tientsin-Poekou en Pei- ping-Hankou hebben overstroomd. Tege lijkertijd heeft de hevige regenval in bet Noorden en 'het Noord-Westen het peil der rivieren doen stijgen. OMMEKEER IN BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN AMERIKA? De „New York Times" publiceert een schrijven van den oud-minister van buitenlandsche zaken Stimson, waarin deze een oproep tot de Vereenigde Staten richt om samen te werken met de pogingen van den Volkenbond, om den oorlog in China tot staan te bren gen en samen met Engeland een em bargo te leggen op alle grondstoffen, die bestemd zijn voor de oorlogs industrie in Japan. Hij voegt hieraan toe, dat een past- sieve houding Amerika niet voor den oorlog zal behoeden. Senator Pittmann heeft in een verkla- ring krachtig aangedrongen op een eco nomische boycot van Japan. Hij zeide. „Laten de beschaafde regee ringen, Japan doodverkla- r e n", dan behoeft geen enkel schot ge lost te worden. Het is aan Groot-Brit- tannië en aan de andere onderteekenaars van het Negenmogendhedenverdrag on dubbelzinnig1 te antwoorden op den op roep van Roosevelt." Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de Japansche inval in China wordt veroordeeld, terwijl met nadruk wordt gezegd, dat de Japansche actie in China in strijd is met de bepalingen van het Negenmogendhedenverdrag en het Kellogg-pact. Japan noemt de verklaring „een bom". Japansche officieele kringen noemen de verklaring van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken „een bom". De rede van Roosevelt te Chicago en deze officieele verklaring' zijn zeer onverwacht gekomen. In T'okio twijfelt men echter of er op deze verklaringen een werkelijke actie zal volgen. In officieele Chineesche kringen wordt uitdrukking gegeven aan buitengewone voldoening over de verklaring. Men is van oordeel, dat deze verklaring het prijs geven van de neutraliteits- en isolatiepo- litiek beteekent en de kracht van den Volkenbond zal doen toenemen. HET ITALIAANSCHE ANTWOORD VANDAAG OF MORGEN VERWACHT. Be Italiaansche regeering zal vandaag of morgen antwoorden op de uitnoodi- ging, door Frankrijk en Engeland tot haar gericht, tot een conferentie over de Spaansche kwestie. Het Centraal Kantoor voor de Statis tiek te Batavia deelt mede, dat de in voer in de buitengewesten, exclusief Su matra's Oostkust, in Augustus heeft be dragen 50.100 tons, ter waarde van 11.000.000 gulden, en over de periode Januari tot en met Augustus 400.100 tons ter waarde van 78.700.000 gulden. I In Augustus 1936 bedroegen deze cijfers respectievelijk 45.100 tons en 5.900.000 gulden, terwijl over de periode Januari tot .en met Augustus van het vorig jaar 328.800 tons werden ingevoerd, ter waar de van 42.800.000 gulden. De uitvoer heeft in totaal bedragen in Augustus 1937 584.000 tons, ter waarde ivan 41.000.000 gulden, en over de pe riode Jan. tot en met Aug. 4.710.000 tons, ter waarde van f310.700.000. In Augustus 1936 bedroeg de uitvoer 494.900 tons, ter waarde van f 18.700.000 gulden, en over Januari tot en met Aug. 1936 4.056.200 tons, ter waarde van f 132.600.000. Al deze bedragen zijn bruto'. Men weet nog niet, welke houding de regeering van Mussolini zal aannemen, maar wel is men overtuigd, dat, indien het antwoord op een brute weigering zou neerkomen, het niet zonder reactie te Londen en Parijs zal worden aangeno men. De „Daily Telegraph and morning Post" bevestigt, dat beide landen voort durend contact houden over de te treffen maatregelen, wanneer de toestand mocht verergeren. Het blad maakt in dit verband melding van het toenemende aantal berichten om trent toebereidselen om Franco aan een snelle overwinning te helpen. De „Daily Herald" meldt, dat 60 70.000 man gereed staan, am uit Italië naar Spanje te worden gezonden, terwijl nog twee weken geleden officieel de ver zekering werd gegeven, dat geen nieuwe troepen naar Spanje zouden worden ge zonden. ARTILLERIE-BOMBARDEMENT VAN MADRID. De artillerie der opstandelingen heeft Donderdag een uur lang de hoofdstad onder vuur genomen. De beschieting be gon om 5 uur 20 in den namiddag. De meeste granaten kwamen neer in 'het wes telijk en het noord-westelijik deel van de stad, dat geheel ontruimd is. Enkele gra naten troffen ook de bewoonde wijken, waardoor verschillende personen werden gewond. TWEE BRITSCHE SCHEPEN OPGEBRACHT. De Britsche stoomschepen „York Brook" en „Dover Abbey" zijn aan de Spaansche Noordkust door een gewapen den treiler der opstandelingen aangehou den en opgebracht. Er waren geen Britsche oorlogssche pen in de nabijheid. EEN 1TALIAANSCH SCHIP AANGEVALLEN. Het Italiaansche stoomschip „Ettore", dat den 27sten September j.l. uit Amster dam is vertrokken en onder weg is naar Genua, is gisteren aangevallen door een vliegtuig. Omtrent de nationaliteit van het vlieg tuig wordt niets gemeld. Het schip werd niet beschadigd. RUSLAND KOOPT WAPENEN. Sowj et-Rusland heeft in September in de Vereenigde Staten voor meer dan tien millioen dollar wapenen en oorlogsmate riaal gekocht, waarvan meer dan de helft voor oorlogsschepen. Dit is het hoogste bedrag, dat in één maand door eenige mogendheid in Ame rika is besteed. Na Sowj et-Rusland komt China met aankoopen in September tot een bedrag van 2.980.099 dollar, in hoofd zaak voor bommen, granaten en mijnen. Een nieuwe golf van propaganda. In den laatsten tijd werd in iedere be langrijke redevoering van Hitler of van een zijner medewerkers bet. xoloniale vraagstuk aangeroerd. Thans heeft de Duitsche pers instructie gekregen om een actie op groote schaal te ontplooien. Ver gaderingen worden aangekondigd en bro chures zullen verschijnen, waarin wordt gewezen op het economische belang van koloniën voor Duitschland. Pit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Verlaging margarineprijs gevraagd. Roede Kruis-oefening in Brabant en Zee land. De begrafenis van de slachtoffers van de Specht. Wordt de laatste 5 pet. crisisaccijns op rundvleeseh binnenkort afgeschaft? Buitenland. Vandaag het Italiaansche antwoord op de Fransch-Britsche nota. Anti-Japansche stemming in Amerika. Twee Britsche schepen opgebracht. Een Italiaansch schip aangevallen. Madrid gebombardeerd. IN ELK GEZIN EEN DOOSJE en u hebt de apotheek in huis! Verkrijgbaar oole In cachet- en tabletvorm Tegen hoofdpijn, griep, tandpijn, rheumatiek en menstruatiepijnen. Voor Nederland: OuUrn Oegstgees» Bij Apotheken en Drogisten. Hoofdagentschap voor Zeeland: Firma GEBRS MULDER, TeL 415, Goes. Gisteren verschenen in alle Duitsche bladen eensklaps uitvoerige artikelen over de koloniale aangelegenheid en daaruit wordt duidelijk, dat Duitschland als minimum de teruggaaf van Kameroen, Togo en het voormalige Duitsch Oost- Af rika verlangt. In een vroeger stadium van deze kolo niale actie scheen bet, zoo merkt de „N. R. Crt" op, of Duitschland eventueel met mandaten genoegen zou nemen. Dat is nu in het geheel geen kwestie meer. Duitschland wensöht geen manda ten. Het wil koloniën in even volledig be zit als het deze ook vroeger in bezit heeft gehad. ONTSPANNING IN PALESTINA. De krachtige maatregelen, die de Brit sche regeering genomen heeft ter bestrij ding van het terrorisme, 'hebben tot een kalmeering 'der gemoederen geleid, voor al in de provincie. De autoriteiten houden streng de hand -aan de maatregelen, die genomen zijn om tot een normalen toestand te 'komen. Het Britsche leger, dat in staat van alarm blijft, houdt op het oogenblik groote manoeuvres in de omgeving van Nabloes en aan de oevers van de Jordaan. In Arabische kringen is men meer ge neigd matiging te betrachten. Toch meldt de Arabische pers, dat Ja- mal Hoessein, die aan arrestatie ontsnapt is, op weg is naar Damascus, waar waar schijnlijk verscheidene Arabische leiders uit Palestina verblijf zullen houden, ten einde er de verdere actie ten opzichte van Palestina te leiden. 17 vooraanstaande Arabieren werden gearresteerd, toen zij trachtten over de Noord-Paleistijnsche grens naar Libanon te ontvluchten, uit vrees in Palestina te worden gearresteerd. Met ingang van heden zullen de in buitenlandsche talen gedrukte bladen, die Palestina binnenkomen, 'aan censuur wor den onderworpen, met uitzondering van de Egyptische en Syris.che bladen. Indien de kranten ongewenschte arti kelen bevatten, zal de verkoop verboden kunnen worden. Weensche vrouwen koopen geen Japan sche producten meer, Sinds enkele dagen koopen de Ween sche vrouwen geen Japansche producten meer in de winkels, hetgeen dan vooral betrekking heeft op blikjes, vischolie en katoenen goederen van Japanschen oor sprong, die voor dezen wegens hun goed koopte nogal veel gekocht werden. Vele Weensche winkeliers hebben de Japan sche waren uit hun uitstalkasten wegge daan. De talrijke Chineesche straatven ters, die te Weenen rondloopen, zijn sinds eenigen tijd gewoon duidelijk te maken, dat zij Chineezen zijn en geen Ja panners, tot welk doel zij dan hun pas laten zien.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1