De ramp van de Specht. Landbouwkundig onderzoek. Gemengd Nieuws Uit den Mlddelburgschen Raad. Nadere bijzonderheden omtrent de vermoedelijke oorzaak van het ongeluk. Dat was gisteren voor Middelburg iets geheel ongekends: een Raadsvergadering van een goed half uur. Waar wij zoo heel dikwijls hebben zitten zuchten onder de breedsprakigheid der leden, is het te be grijpen, dat wij nu niet gaarne een woord van warme hulde achterwege willen laten, waarbij wij den hartgrondigen wensch voegen, dat de Raad zich ook in de eerst volgende, do begrootingszitting, beperking zal opleggen. Zeker, de agenda bevatte maar 14 pun ten (waarvan dan, volgens de voorzitter, het punt werd aangehouden), maar het zou niet de eerste maal geweest zijn, dat over een minder belangrijke agenda uren lang werd gepraat, zonder dat ook maar de geringste wijziging in de voorstellen werd aangebracht. Maar nu ging alles van een leien dakje Zelfs over de rekeningen van het Burg. Armbestuur en van de Godshuizen en over de begrooting van laatstgenoemde instel ling werd niets of zoo goed als niets ge zegd. Alleen werd een kleine opmerking over een te openen giro-rekening gemaakt Wij hebben het wel meegemaakt, dat over het Gasthuistekort scherpe en langdurige debatten werden gevoerd. Vanwaar deze ommekeer? Misschien omdat de Raad, zooals de heer Mondeel opmerkte, over de groote dingen niets meer te zeggen heeft, en zich alleen tot de kleinigheden moet bepalen? Ditzelfde lid maakte nog enkele scherpe opmerkingen over den toon, waarin Ged. Staten de begrootings-eorrespondentie voerden. Hij had zich gestooten aan den commando-toon in deze brieven, die hem aan Moiscou herinnerde. In de begrootingsdebatten zullen we het zelfde liedje nog wel eens hooren zingen. Gemeenten, die een extra Rijksbijdrage genieten, hebben nu eenmaal weinig te vertellen. De voorzitter verguldde de pil wat, door op te merken, dat Ged. Staten vaak niet anders doen dan „wenken" van Den Haag speciaal van de bekende be- grootingsoommissie door te geven. Toen de voorzitter echter zei, dat de heer Mondeel de door hem gelaakte uit latingen moest beschouwen als wenken, die aan het Gemeentebestuur ter aanbeve ling worden aangeboden, werd er gela chen. Nieuwstraat 52 naar Borssele; W. Bek, automonteur, van 's H. H.kinderendijk 6 naar Arendskerke; M. J. Bal, dienstbode van Noordeinde 1, naar Hoedekensker- ke; L. J. de Coninok en gezin, reiziger, van Gouwervestr. 54G naar Zwolle; M. N. J. D'ingemanse, zonder beroep, van West- wal 30 A, naar Engeland; P. J. Oom, huishoudster, van Stalstraat 7 naar Kloetinge; G. G. de Feijter, zonder be roep, van Oostsingel 122 naar Deventer; A. A. de Feijter, telefoniste, van Oostsin gel 122 naar Amersfoort; J. H. Drioel en gezin, ass. Dir. Bel., van Scheldestr. 37 naar Middelburg; G. J. van Riet, zon der beroep, van Oostsingel 22 naar Lei den; J. Murre, dienstbode, van 's Heer H. kinderenstr. 29 naar Den Haag; J. G. Massee en gezin, koopman, van O'ost- singel 118 naar Zwolle; P. C. Harinck, dienstbode, van Oostsingel 118, naar Kloetinge; mevr. Kampgraath en kinde ren, zonder beroep, van Beestenmarkt 1 naar Buitenzorg; G. L. Auerbach en ge zin, verz.-insp., van Kamperfoeliestr. 2G naar Tilburg. ZUID-BEVELAND. Hansweeri. De Belgische sleepboot Jette op weg met sleep van Dordrecht naar Antwerpen kreeg op de Oosterschel- de pech doordat zij de schroef verloor. De sleepboot Liège heeft de sleep opgepikt en naar Antwerpen gesleept. De Jette werd met de sleepboot Ghenee weggesleept. Wclfaartsdijk. Gearresteerd. Dinsdag werd alhier F. v. T. te Waddinx- veen, thans tijdelijk hier verblijvende, ge arresteerd en voor den officier van justi tie geleid als verdacht van ontvreemding van een rijwiel te Goes. Bijen in een schoor steen. Toen de familie Joh. Linden- bergh na eenige dagen afwezig te zijn ge weest thuis kwam en de kachel zou aan maken, bleek deze niet te willen trekken. Bij nader onderzoek bleek, dat er een zwerm bijen zich in den schoorsteen had genesteld, welke niet anders dan door ge deeltelijk afbreken van den schoorsteen kon worden verwijderd. NOORD-BEVELAND. Colijnsplaat. In de Dinsdagavond ge houden vergadering van het Noodfonds werd in de plaats van Mevr. van Breda die zich genoodzaakt zag te bedanken, tot penningmeester gekozen Dr L. P. Maas, die dus nu de functie van secretaris-pen ningmeester vervult. Door de voorzitter, dhr P. Dourleyn werd Mevr. van Breda hartelijk dank ge zegd voor het zeer vele, wat zij in dezen tak van socialen arbeid gedaan heeft. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Terneuzen. Vragen aan Burg. en Wethouders. Door het lid van den gemeenteraad den heer H. J. Colsen, is aan Burg. en Weth. dezer gemeente de volgende vraag gesteld: Is het U bekend, dat in verschillende plaatsen pogingen in het werk worden gesteld cm een garnizoen te krijgen? Zelfs Roosendaal, waar nooit een garnizoen is geweest, stelt daarvoor pogingen in het werk. Willen Burg. en Weth. op zeer korten termijn pogingen in het werk stellen bij Zijne Excellentie den Minister van Oor log om het garnizoen Terneuzen, dat in 1924 is opgeheven, weer te herstellen? (T. G.) De heer Versteegh, waarnemend ver tegenwoordiger van de K. N. I. L. M., die zich naar Palembang heeft begeven, heeft gistermiddag aan het hoofdkantoor van de K. L. M. telefonisch het volgende medegedeeld De „Specht" schijnt normaal van het vliegveld opgestegen te zijn en daarna op normale wijze in de linkerbocht ge gaan te zijn. Hierna moet het toestel zijn gedaald en met den linker vleugel den grond hebben geraakt, waarbij het 150 graden omzwaaide. De stuurhut is bij de aanraking met den grond geheel vernield en de drie leden van de bemanning, welke zich 'hier in bevonden, zijn op slag gedood. De ka juit was feitelijk onbeschadigd. De passagiers waren: Bronislaw Hu- bermann (bestemming Napels), Ida Ib- beken, zijn secretaresse (eveneens bestem ming Napels), jkvr. Francisca Smissaert (bestemming Allahabad), de heer Steen bergen (bestemming Singapore), de heer Munroe, Britsch onderdaan (bestemming Singapore), de heer Schoch, vermoedelijk Amerikaan (bestemming Medan) en de heer Bouman (eveneens met bestemming Medan). Gelijk gemeld, is de passagier Steen bergen in het ziekenhuis overleden. Van de zes Overige passagiers hebben jkvr. Smissaert en de heer Schoch hoofdwon den bekomen. De anderen, o.a. de violist Hubermann, zijn ongedeerd, doch wel ge schokt. De heer Versteegh alsook de heer Moes, hoofdinspecteur van de K. L. M., hebben nog geen enkelen ooggetuige kun nen hooren. Ook -de tweede bestuurder kon nog niet worden gehoord, omdat hij, op advies van den geneesheer, eerst tol rust moet komen. Het onderzoek wordt voorgezet. Het verongelukte toestel de „Specht" leverde een droevigen aanblik op temid den van de groene velden bij 'het vlieg veld. D'e linkervleugel was ten deele ver splinterd en de motorkap was geheel van het toestel afgeslagen, zoodat het inte rieur daarvan als een groote holte zicht baar is. Een ooggetuige verklaarde, dat het toe stel bij1 de eerste bocht zijn evenwicht scheen te verliezen, geheel van richting veranderde en neersloeg. De zwaarte aan den koip was de oor zaak, dat het toestel zoodanig neerkwam, dat juist de bemanning in de cocpit er het ernstigst aan toe was, evenals de pas sagiers 'die vooraan gezeten waren. Een der inzittenden zeide, dat hij' zich nauwelijks bewust was van hetgeen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. De post van het vliegtuig is naar Pa lembang vervoerd. Tijdens het ongeval was de sfeer regen achtig en het terrein eenigszins drassig, hetgeen overigens op het ongeval van geen invloed is geweest, doch later het naderen van de plek waar het toestel is neergestort, eenigszins bemoeilijkte. De militairen kapten echter zeer spoedig een pad. De doktoren hebben eenstemmig verbo den de patiënten thans te interviewen, welk verbod uiteraard door ieder wordt geëerbiedigd. Ook door de commissie, welke tegen het vallen van de duisternis ivan het vliegveld vertrok, om via het Cha- ritas-hospitaal naar Palembang terug te keeren. De commissie heeft tot nu toe geen enkel oordeel uitgesproken over de oor zaak van het gebeurde. De hoofdredacteur van Aneta seinde n'og de volgende bijzonderheden: Na met het te hulp gesnelde Douglas- toestel van de K.N.I.L.M. om 15.50 uur Midden-Javatijd uit Batavia te zijn ver trokken, kwamen we binnen anderhalf uur te Palembang aan. Aan boord van dit toestel waren voorts de heeren Ver steegh en Moes, vertegenwoordigers van de K.N.I.L.M. en K.L.M., de heeren Van Lent en Van Braam van het lucht'vaart- bureau, de heer Ellerman en verder eeni ge mecaniciens. Aangezien het nog daglicht was, kon onmiddellijk het onderzoek aanvangen. Er heerschte 'groote verslagenheid naarmate zich de mare over Palembang verspreidde. Toen het bericht bekend werd, zijn vijf doktoren direct op weg gegaan om hulp te bieden. Waarschijnlijk kan worden aangeno men, dat het vliegtuig, nadat dit was los gekomen, naar links wilde zwenken, waarop, bij het nemen van een bocht, een motor wellicht is afgeslagen, tengevolge waarvan het toestel afgleed, om met den linkervleugel over de hoornen te scheren, zijn neus in een slokan (greppel) te boren, en aldus, even in een schuinen stand blij vend, vervolgens zich geheel omdraai end ook met den romp en de staart tegen 'den grond te komen. De gevolgen waren, dat de linkermo tor 25 meter van het wrak is terecht ge komen en de rechtermotor op een afstand van 10 meter. De cockpit is geheel ver nield en afgescheurd tot aan de zitplaat sen van de passagiers. De kajuit was feitelijk onbeschadigd. Het portier was heel gemakkelijk te openen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat er geen brand is uitgebroken. Slechts bij de afgerukte motoren werd een begin van brand ontdekt, hetwelk schade heeft veroorzaakt aan een postzak. Gistermiddag heeft de heer Plesman, directeur van de K. L. M., nog een tele fonisch onderhoud gehad met den heer Versteegh, waarnemend vertegenwoordi ger van de K. N. I. L. M., die zich naar Palembang had begelven, na van het on geluk met de „Specht" te hebben ver nomen. Het onderzoek werd gisteren eenigszins bemoeilijkt door de omstandigheid, dat de heeren van den Indischen luchtvaart dienst en van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. eerst tegen het invalle^ van de duister nis te Palembang konden aankomen. Het onderzoek wordt dan ook heden voort gezet. De heer Versteegh, 'die den heer Plesman omtrent de technische oorzaak nog geen positieve gegevens kon verstrek ken, hoopt zijn directie heden opnieuw telefonisch verslag te kunnen, uitbrengen. Het is intusschen wel bekend geworden, dat de tweede bestuurder, dhr Groene- veld, zich tijdens het gebeurde in de kajuit bevond, waaraan 'hij dan zijn lelven te danken zou 'hebben. Zwendelfirma's door politie onder schot genomen. Benadeelde plattelands- bewoonsters. Een felle actie wordt op liet oogenblik door de afdeeling handelsinlichtingen van het hoofdbureau van politie te Am sterdam gevoerd tegen eenige zwendel firma's, die door middel van vertegen woordigsters, bewoonsters van het platte land voornamelijk door den verkoop van corsetten benadeelen. Met bijzondere brutaliteit treden de vertegenwoordigsters dier firma's op. Zij zijn voorzien van door haar firma's ver strekte certificaten, welke behalve de foto der vertegenwoordigster een stempel met het woord „Amsterdam" dragen, hetgeen niet nalaat den indruk te wekken, alsof men met officieele indentiteitsstuk- ken te doen heeft. Inderdaad geven deze certificaten natuurlijk geen enkelen waar borg. Het operatieterrein der drieste ver koopsters strekt zich tot in den verren omtrek der hoofdstad uit, doch bepaalt zich voornamelijk tot het platteland, waar williger slachtoffers gevonden schij nen te worden. Geen middel laten de verkoopsters onbenut om hun „cliënten" corsetten op te dringen, en daarbij sprei den zijl een gladheid van tong ten beste, die een betere zaak waardig is. Zoo schijnt het reeds voorgekomen te zijn, dat zij een aspirantkoopster ver zochten haar naam en den naam van de plaats harer inwoning op te willen schrijven, alleen omdat zij die namen zoo graag wilden weten en ze niet konden verstaan. Zonder dat de argelooze vrou wen er erg in hebben schrijven zij' haar naam onder een bestelbon, en sluiten daardoor zonder het feitelijk zelf te we ten een koop. De vertegenwoordigsters zijn dan wel zoo sluw, dat zij haar slachtoffers onder den indruk weten te brengen, dat zij' nu een goeden koop hebben gesloten, waar door een gedeelte van den koopprijs on middellijk voldaan dient te worden. Met dit geld verdwijnen zij' dan en enkele da gen later ontvangt de koopster een corset, dat in vele gevallen niet aan de ver wachtingen voldoet. Nog vaker gebeurt het, dat personen, die in bet geheel geen corset noodig hadden, er een kochten, als het ware omvergepraat door de slimme vertegenwoordigsters der Amsterdamsche firma's. Het aantal klachten, dat reeds bijl de politie van verschillende plaatsen bin nenkwam, is groot. Aan de hand van het binnengekomen materiaal wordt thans nagegaan op welke wijze men het beste een einde kan maken aan dezen geraf- fiaeerden zwendel. Militair vliegtuig in een sloot. Het S-4-toestei nr 99 af komstig van Soesterberg heeft gistermid dag, komende van de Kooi met bestem ming Soesterberg, tijdens een oefenvlucht tengevolge van motorstoring, een nood landing moeten maken. De bestuurder trachtte het toestel op een weiland te Anna P'aulowna te zetten, maar moest, teneinde een huis te ontwijken op het laatste moment draaien, waardoor het vliegtuig in een sloot terecht kwam. Het landingsgestel werd weggeslagen en de propeller versplinterd. De bestuurder, sergeant Wijman en de leerling vlieger Derks bleven onge deerd. 'Doodelijk ongeluk te D'o r d r e c h t. Gistermorgen had op de terreinen van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht de 21-jarige K. het ongeluk bekneld te raken tusschen twee vormkas- ten. Aanstonds werd de ongelukkige uit zijn hachelijke positie bevrijd, maar het was reeds te laat; de dood was onmid dellijk ingetreden. Onbetrouwbare dienst bode. DOor den eigenaar van een ma nufacturenwinkel te Amsterdam werd dezer dagen aangifte gedaan, dat een klein geldsbedrag vermist werd. Daar de verdenking viel op de achttienjarige dienstbode, die in het gezin van den ma- nufacturier in betrekking is, werd zij door de politie verhoord. Het meisje be kende het geld alsmede eenige partijen goederen uit het magazijn van den winkel gestolen te hebben. Zij verklaarde de goe deren aan haar ouders te hebben toege zonden. Gisteren hebben rechercheurs een buis zoeking verricht in de woning der ouders welke buiten de stad wonen. Inderdaad werden de gestolen goederen aangetrof fen, doch er kon niet worden vastgesteld, of de ouders medeplichtig zijn. De dienst bode is door de politie ingesloten. Wielrijder op slag gedood Woensdag is te Dalfsen een ernstig on geluk gebeurd. De zestigjarige landbouwer P. kwam uit een zijweg fietsen en wilde den weg oversteken toen een auto kwam aanrij den. P. werd door de auto gegrepen, te gen den grond geworpen en gedood. Door draaiende as gegre pen. D'e 46-jarige molenaar P., die Za- I ter dag j.l. tusschen Dinther en Yeghel met een draaiende as in zijn molen in aanraking kwam en daardoor ernstig aan het hoofd werd gewond, is in hel ziekenhuis te Den Bosch overleden. Dje man laat een vrouw en zes kinderen ach ter. Inkokende vloeistof ge vallen. In een textielfabriek te Ensche de wilde de 70-jarige arbeider L. een kraan afsluiten. Hij deed dit werk voor een medearbeider, die even afwezig was. Daar de man klein van stuk is, klom hij op den rand van een ketel, waarin zich een kokende oplossing bevond. Hij gleed uit en kwam in de kokende oplossing te- ïecht. Met hevige brandwonden werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hij spoedig aan de gevolgen is overleden. G esmokkelde gloeilam pen aangehaald. Te Roosendaal werd door enkelo belastingambtenaren een auto aangehouden welke niet minder dan 1200 gesmokkelde gloeilampen be vatte. Auto en smokkelwaar werden in beslag genomen en tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. STICHTING „MORGENLAND ZENDING". Jaarlijksche vergadering; te Utrecht. Gisteren heeft in het clubhuis Vrien denkring Oudwijk de jaarlijksche ver gadering plaats gehad van de Stichting Morgenland-Zending, waaraan door ver schillende hoofdbestuursleden en afge vaardigden uit alle deelen des lands werd deelgenomen. De heer G. L. baron van Boetzelaer, voorzitter der Morgenland-Zending, open de de vergadering op de gebruikelijke wijze en las Ps. 121 waarna hij in het bijzonder mej. K. Ostermann, zendelinge te Aleppo en leidster van de polikliniek aldaar, welkom heette. Het jaar- en financiëel verslag der secretarresse van het hoofdbestuur stem de tot dankbaarheid, ook in 1936 vertoon den de ontvangsten een stijgende lijn; het werk in Syrië zoowel als in Meso- potamië kon worden uitgebreid. In Aleppo bevindt zich de centrale der Morgenland- Zending; terwijl een tweede post in Has- setsjé in Messopotamië werd geopend. Deze post is door een Nederlander be zet, den heer A. Breet. Het gaat hier eenerzijds om een landbouwbedrijf, om Armeniërs, die gedurende de groote ver banning in Arabische handen vielen en nu tot hun vaderen terugkeerden, aan een bestaan te helpen, anderzijds is de arbeid te Massetsjé de aangewezen plaats, oro een centrum te worden voor den eigenlijken zendingsarbeid der Morgen land-Zending onder Mohammedanen. In Mesopotamië, waar gedurende de wereldoorlog in een toen nog zuiver Mo- hammedaansch gebied honderdduizenden Christenen den dood vonden, is thans het Christendom binnengedrongen, in hoofdzaak in de starre vormen der oude Oostersche kerk. In datzelfde gebied wint het Arabisch nationalisme hoe langer hoe meer aan invloed, ook de communis ten uit Rusland verrichten er hun ophit send werk onder Armeniërs en Arabie ren. Daarom is zendingsarbeid in dit gebied, waar tot dusver van Protestant- sche zijde niets werd gedaan, een drin gende eisch. Bovendien is daar een groote behoefte aan inheemsche evangelisten. In de namiddagvergadering sprak z r K. Ostermann uit Aleppo uitvoerig over den medischen arbeid, over de vele patiënten, die dagelijks de polikliniek bezoeken, over de uitwerking van lever traan, melkpoeder en kinine, die uit Nederland, dank zij de z.g. „melkcent" naar Aleppo wordt gezonden en die groote diensten doen onder de armen. Zr Ostermar.n liet aan het oog de tra gedie van het Armeensche volk in den tegenwoordigen tijd voorbijgaan, nu de menschen tengevolge van devaluatie en werkloosheid zelfs niet meer in staat zijn de noodzakelijkste levensmiddelen te koopen. Haar overzicht bracht in directe aan raking met de nooden van het Armeen sche volk en verdiepte bij alle aanwezi gen het bewustzijn, dat het werk voor de Morgenland-Zending in Aleppo met nog grooter ijver dan dit tot dusver geschied de, moet worden voortgezet. De voorzitter, G. L. baron van Boetze laer, sloot deze zeer geanimeerde jaar lijksche vergadering tenslotte met dank gebed. Een centrale commissie van advios. Ter bevordering van do gewensohte sa menwerking op het gebied van het land bouwkundige onderzoek ligt het in hst voornemen van den minister van oocono- mische zaken over to gaan tot instelling van een centrale commissie van advies voor het technische landbouwkundige on derzoek, welke te Wageningen zal zijn gevestigd. De arbeid, welke tot nu toe res sorteerde onder de commissie van advies voor de landbouwproefstations, voor zoo ver deze betrekking had op het land bouw kundige onderzoek, alsmede die van de regelingscommissie voor de land- bouwproefvelden, zal aan de genoemde centrale commissie worden toeveitrouwd. Aan deze oommissie zullen worden toe gevoegd de noodige wetenschappelijke ambtenaren, die zich op bepaalde onder dooien van het landbouwkundig onder zoek zullen specialiseeren b.v. variëtei ten, nieuwe gewassen, veevoeder, gras land. De commissie zal eveneens tot taak hebben te adviseeren omtrent de instan ties, aan wie bepaalde onderzoekingen zullen worden opgedragen, alsmede om trent de in acht te nemen werkverdee- ling op het gebied van het landbouwkun dige onderzoek. De commissie zal zijn samengesteld uit vertegenwoordigers van de wetenschap pelijke instituten, de centrale landbouw organisaties, het corps der consulenten, terwijl daarnaast de bestaande of even tueel op te richten organisaties op het gebied der landbouwvoorlichting zoo als het Nacovo onder nader vast te stellen voorwaarden, een of meer verte genwoordigers ter benoeming in de cen trale commissie zullen kunnen voordra gen. Op deze wijze hoopt de minister de samenwerking te bevorderen en zulks met behoud van ieders zelfstandigheid tusschen de ambtelijke instanties en het vrije initiatief. De centrale commissie kan, indien noodig en gewonscht, haar arbeid ver doelen over verscheidene subcommissies. Het ligt in de bedoeling den rijks- landbouwconsulent, Ir J. M. L. 011 e n, als voorzitter van de in te stollen centrale commissie met de leiding te belasten. Aan den heer Otten is bereids opdracht ver strekt, om de oprichting van de centrale commissie voor te bereiden, in verband waarmede hij met ingang van 16 October ontheven is van zijn tegenwoordige func ties. TEELTHEFFING VROEGE AARDAPPELEN. Volgens de begrooting' van het Land bouwcrisisfonds heeft men onder de ont vangsten de toeltheffing voor vroege aardappelen geraamd op f 500.000 naar 10.000 H.A. a f 50 en voor late aardap pelen op f 3.000.000 naar 6.000.000 H.A. a f 5. Daarmee zal dus als basis voor den de- naturatietoeslag de teeltheffing worden verhoogd van f 30 op f 50 per H.A. 'n Rijdende tram moet men al tijd rechts In halen, alléén wanneer rechts niet voldoende weg breedte Is, mag men de tram links (jvjr voorbijrijden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 8 Oct.: Matige, in het N. tijdelijk nog krach tige O. wind, toenemende bewolking met kans op regen, vooral in het Z. weinig verandering in temperatuur. Stand van hedenmiddag 3 uur: Stand van gistermiddag 3 u.: 771. Licht op voor fietsen: Vrijdag 6 u. 3 min.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6