k.LM.-vliegtuig De Spechtverongelukt Hulp voor dc wcrkloozen in de komende wintermaanden. Dagblad voor de Provincie Zeeland De strijd in China. WOENSDAG 6 OCT. 1397 52e JAARGANG - No. 5 Oproep van Minister Romme voor het Kleedingfonds. j Belangrijke giften van de Koninklijke Familie. Christelijke politieke en maatschappelijke organisa ties. Opzienbarende rede van President Roosevelt. Belangrijkste Nieuws Rheumaf iek laat" LI toch wrijven akkers Kioosferbalsem Uitgave: N. V. Uitgevers - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Qoes Postrekening 44453 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur - Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en VHssingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiën 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f0.75 bij vooruitbetaling Advertenties onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting De Minister van Sociale Zaken, prof. mr Romme, heeft gisteravond half acht over beide zenders namens de regeering een oproep gericht tot het Nederlandsche volk om een bijldrage te geven voor het Kleeding-, Schoeisel- en Dekkingsfonds voor werkloozen. De minister zeide o.m. het volgende: „In de Troonrede heeft de regeering, zooals u bekend is, onlangs uitgesproken, dat zij het temperen van de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan slachtoffers blijven, beschouwt als een harer voornaamste plichten. „De maatregelen van materieelen aard, welke ten behoeve van de werkloozen bestaan, zijn te onderscheiden in twee deelen: die, welke beoogen de werkloozen in staat te stellen, hun noodzakelijke kos ten van dagelijksch levensonderhoud te bestrijden, en daarnaast die, welke die nen ter nadere voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking. Wat dit laatste betreft, de overheid is reeds gedurende een aantal jaren er toe overgegaan, om voor deze nadere voorziening in de behoefte aan kleeding, schoeisel en dekking telken jare een be drag beschikbaar te stellen, omdat uit de maatregelen ter bestrijding van de nood zakelijke kosten van dagelijksch levens onderhoud, de steungelden en de werk- verschaffingsloonen, ook al zijn tiental len millioenen daarmede gemoeid, onmo gelijk door de werkloozen te bekostigen is de aanschaffing van kleeding, schoei sel en dekking in eenig genoegzame mate. Hoewel nu het aanvankelijk hiervoor uitgetrokken bedrag voor een paar jaar niet onbelangrijk is verhoogd waar door b.v. voor 1937 in totaal, d.i. van rijk en gemeenten tezamen, voor dit doel be schikbaar was f 2.100.000 is toch niet voorkomen kunnen worden een achter stand voor wat betreft deze artikelen, een wezenlijk tekort. Het is, in verband met andere factoren, vooral de lange duur der werkloosheid, waaronder duizenden en nogmaals duizenden gebukt gaan, die een zoodanige verarming teweeg heeft gebracht en een zoodanige verder door vretende verarming teweeg dreigt te bren gen, dat een voorziening hierin een drin gende noodzakelijkheid moest worden ge noemd. „De regeering heeft daarom besloten, om voor de resteerende drie maanden van 1937 en voor het jaar 1938 in samen werking met de gemeenten te komen tot verhooging van het jaarbedrag ten be hoeve van deze voorziening met rond vijf tig procent. Dit beteekent niet een besluit om meer dan het noodige te doen; dit be teekent zelfs niet een besluit wanneer men het op zichzelf beziet hetwelk het noodige op tijd kan verschaffen. Maar het beteekent wel een besluit, dat ertoe kan leiden om tot het noodige te komen mits ook gerealiseerd wordt waartoe de regeering in dit verband te- vens het initiatief heeft genomen. „Want, zooals gij1 weet, is niet volstaan met deze verhooging voor de aanschaf fing van kleeding, schoeisel en dekking, is niet volstaan met dienovereenkomstig deze uitkeering te verhoogen, en daarmee basta. Dien te eenvoudigen weg heeft de regeering met de kennis van zaken, welke zij1 heeft, èn om tot het meest doel treffende resultaat voor de betrokkenen i te geraken niet willen volgen. Wat toch is het geval? Het is een eer- bied-afdwingend feit, dat er tal van huis moeders van werklooze gezinnen in Ne derland zijn, die, welke moeite het moge kosten, van den steun, hoe sober ook, toch regelmatig wekelijks een klein be dragje ter zijde leggen, om af en toe, bui ten de rechtstreeksere verkrijging van kleeding, schoeisel en dekking, eens een stukje goed te kunnen koopen, huismoe ders die sparen van het wekelijksche in- komentje, om aan wat ook noodzakelijk is voor het levensonderhoud kleeding, schoeisel en dekking nu en dan iets te kunnen besteden, i an de levenshouding, welke danru;t spreekt, brengt de Neder landsche regeering een eere-saluut. Dat voorbeeld is het, welke haar in sterke mate ertoe heeft bewogen, om aan de verhooging van het uit de overheids kassen beschikbare bedrag voor kleeding, schoeisel en dekking te verbinden de door haar ontworpen spaarregeling, volgens welke de werklooze, die een gezin heeft met twee of meer kinderen, en die een kwartje per week van zijn steun of werk- verschaffingsloon door het gemeentebe stuur laat reserveeren, van overheids wege daarnaast gelegd krijgt per week een tweede kwartje, wanneer zijn gezin twee tot vier kinderen, en veertig cent, wanneer zijn gezin vijf of meer kinderen telt. En dat gezamenlijk gevormd, en door die gezamenlijkheid sneller groeiend be drag, kan uitsluitend worden aangewend voor een extra aanschaf van goederen aan kleeding, schoeisel en dekking. Nu is het natuurlijk mogelijk niet al leen, maar ook werkelijkheid, dat er ge vallen zijn, waarin het uitgesloten is, zelfs dat 25 cent op zij wordt gelegd. Ook al moet de ontworpen spaar-regeling worden bezien in het licht van dezen an deren en voor de betrokkenen in zich veel belangrijkeren maatregel, welken de re geering onlangs ook getroffen heeft toen zij n.l. invoerde een nieuw element in de regeling van steun en werkver schaffing, door daarin ook te betrekken de oudere bij werklooze vaders inwo nende kinderen, die op hun beurt ook werkloos geworden zijn, na vroeger door hun arbeid bijgedragen te hebben tot de verdiensten van het gezin toch is het een feit, dat bij den huidigen stand van zaken er gezinnen zijn, waar zelfs een kwartje niet op zij1 kan worden gelegd. Voor die bijzondere gevallen is het, dat ik de liefdevolle attentie vraag van diaco nieën, parochiale armbesturen en liefda digheidsver eenigingen, om hier te willen doen wat het betrokken gezin zelf onmo gelijk kan: dat kwartje voor hem te wil len sparen. Maar, nu zijn we er nog niet. De werk looze zelf spaart, de overheid legt er het hare bij maar voordat botje bij botje leidt tot een bedrag, waarvoor men tot den extra-aanschaf, om op den achter stand in te loopen, kan overgaan, ver strijkt tijd, meer tijd, dan waarop kan worden gewacht, omdat Koning Winter voor de deur staat, die zich aan een mi- ministerieelen raad, hoe goed bedoeld en hoe weloverwogen, geen oortje gelegen laat liggen. De verhooging van de over- heids-bijdragen per jaar met vijftig pet. beteekent voor 1938 de volle vijftig pet, maar beteekent voor de resteerende drie maanden van 1937 uit den aard der zaak niet meer dan twaalf en een half pet. En daarom heeft de regeering gezegd: „Wil mijn regeling slagen, d.w.z. wil het mo gelijk zijn, dat de sparende werklooze met den overheidsbij'slag tijdig op zijn achterstand aan kleeding, schoeisel en dekking gaat inloopen, dan moet ik voor éénmaal de medewerking verkrijgen van een derden bondgenoot, op wien ik ver trouwen kan." „Die bondgenoot, op wien ik vertrouw, zijt gij, zijl gij en elk uwer en gij1 allen gezamenlijk, leden van de groote Neder landsche volkseenheid, gij1 die de ramp van den gedwongen lediggang niet of niet meer kent, gij die behouden zijt, goddank, voor den geesel, welke zoovelen der onzen striemt. Ik heb de gemeentebesturen uitgenoo- digd en op voorhand zeg ik hun, voor wat zij ten deze zullen doen, van harte dank om de inzameling van wat het Nederlandsche volk wil geven te organi- seeren. Het ligt in de bedoeling, dat dit zal geschieden in den loop dezer October- maand. Daarnaast is er echter gelegenheid op de postgiro nu alvast een bedrag te stor ten. De giro-naam is: „kleeding-, schoeisel dekking s-fonds, Den Haag, het post-giro- nummer is: 141400. „Wilt gij liever per postwissel of per aangeteekenden brief uw zending verzor gen, dan weer dezelfde naam: „kleeding-, schoeisel-, dekkings-fonds, en het adres: Bezuidenhout 30, Den Haag." Met warme erkentelijkheid en diere dankbaarheid zoo vervolgde de Minister, mag ik, door H. M. de Koningin daartoe gemachtigd, tenslotte melding ervan ma ken, dat onze geëerbiedigde en, meer dan dat, onze geliefde Landsvorstinne mij heeft doen kennnen haar besluit, haar volk ook in dezen voor te gaan en met de Koninklijke gift van twee duizend vijf honderd gulden het kleeding-, schoeisel- en dekkings-fonds zijn eersten materieelen inhoud te geven, Koninklijk voorbeeld, dat onmiddellijk gevolgd is en ook daarvan doe ik mededeeling met innigen dank en hooge waardeering door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard, die hunne vorstelijke gave van een duizend vijf honderd gulden daarbij hebben gevoegd. „Volk van Nederland! toont u dit Ko ninklijke voorbeeld waardig. Luisterende landgenooten! neemt deel aan den tocht, den tocht van een koningsvolkl DRIE DOODEN. EEN ZWAAR GEWONDE. BATAVIA. Hedenmorgen is het K. L. M.-toestel de „Specht" bij de start op het vliegveld van Palembang verongelukt. Het toestel was denzelfden morgen uit Bata via vertrokken en was op weg naar Sin gapore. Van de bemanning zijn de gezag voerder dhr Stork, de boordmecanicien, Ruben, en de marconist, Stodieck, gedood. De tweede bestuurder, Groeneveld, bleef ongedeerd. Van de 7 passagiers is de heer Schoch zwaar gewond, de overige passagiers bleven ongedeerd. De post van het vliegtuig is onbescha digd. Bijzonderheden omtrent de oorzaak ontbreken nog. Nader wordt gemeldt, dat bij aankomst van het toestel een der motoren stopte, waardoor het toestel neerstortte en ver ongelukte. Volgens een nader bericht zou het aan tal dooden vier bedragen. Men zie verder onder telegrammen. NIEUW OFFENSIEF DER JAPANNERS. Chineezen houden stand. Nadat de Ghineesche stellingen Maan dag den geheelen dag uit de zware Ja- pansche artillerie met granaten waren bestookt, zijn de Japansche troepen gis termorgen om vier uur over een breed front tot het offensief overgegaan. D'e Chineezen ontvingen hen met hand granaten en een regen van mitrailleur kogels. De gevechten waren langdurig en zeer bloedig, doch de Chineezen lieten zich niet uit bun stellingen verdrijven. Gezien het feit, dat de Japansche strijd krachten gebruik maken van het modern ste oorlogsmateriaal, beschouwen buiten- landsche militaire waarnemers het voort duren van den Ghineescben tegenstand als buitengewoon merkwaardig. Zelfs in dien de huidige Ghineesche linies bij Sjanghai op een gegeven oogenblik niet meer gehouden kunnen worden, zullen, naar men meent, landmijnen en tankval len in zulk 'n omvang door de Chinee zen worden benut, dat de gemotoriseerde Japansche eenheden uiterst moeilijk zul len kunnen oprukken. Reeds thans stuit de opmarsch der Japansche tanks en ar tillerie op ongewone moeilijkheden, wijl zich in het Noorden der stad vóói de Ja pansche troepen een uitgestrekt moeras achtig gebied bevindt en de weinige we gen, welke er door leiden, zijn opgeblazen. Gisteren is op alle punten aan het front van Sjanghai verwoed gevochten, zonder dat in de stellingen der Chineezen en Japanners noemenswaardige veranderin gen zijn gekomen. De gevechten in de zone van Sjapei worden gekenmerkt door hevigen strijd van man tegen man. Dag en nacht wordt gevochten en bet aantal slachtoffers is groot. Intusschen bombardeeren de Ja pansche oorlogsschepen Poetoeng zonder ophouden, doch volgens bet Ghineesche De drie Prot. Chr. Patroonscentrales wenden zich tot de A. R. en C. H. partij en tot de Chr. Jeugdvereenigingen. Het comité van samenwerking van de drie Protestantscb Christelijke patroons centrales in Nederland, samengesteld uit den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Ne derland, den Chr. Middenstandsbond en het Verbond van Prot. Gbr. Werkgevers in Nederland, beeft zich tot de A. R. en C. H. partij en de Gbr. jeugdorganisaties gericht met een brief, waarin er op wordt gewezen, dat zeer vele Christelijke pa troons nog aangesloten zijn bij de z.g. neutrale organisaties, zonder dat de nood zaak daartoe dringt, en de christelijke or ganisaties hun hulp en steun dringend behoeven. Dat in de Christelijke politieke partijen nog tal van personen leidende plaatsen innemen, die tegelijkertijd belangrijke functies bekleeden in de neutrale organi saties, kunnen de schrijvers van den brief slechts verklaren uit de omstandigheid, dat de betrokkenen onvoldoende 't belang en de principieele noodzaak van de Chr. patroonsorganisaties inzien. Het comité is van oordeel, dat de kracht van het Christelijk volksdeel ver zwakt wordt, wanneer er zoo groote te genstrijdigheid is tusschen datgene wat op politiek en maatschappelijk terrein ge schiedt. Alle Christelijke arbeid moet worden gezien als een eenheid. Dit alles dringt bet comité er toe te trachten, de Christe lijke politieke partijen en de maatschap pelijke organisaties in nauwer verband met elkaar te doen werken. Ten aanzien van de jeugd wordt o.m. opgemerkt, dat het een taak is van de Chr. Jeugdvereenigingen bij de voorlich ting, wJke aan de leden wordt verstrekt, ook aandacht te schenken aan de Chris telijke patroonsorganisaties. militaire 'hoofdkwartier te Sjanghai dra gen de Japansche kanonnen niet ver ge noeg om de Ghineesche batterijen in Poe toeng te treffen. Volgens het Ghineesche telegraafagent- sdhap „Central News" hebben sterke af- deelingen Japansche mariniers opnieuw een aanval gedaan op de Ghineesche stel lingen langs de spoorlijn Sjanghai-Woe- soeng. Zij1 werden echter met groote ver liezen teruggeslagen. Het bombardement van Sjapei en de infanterie-jgevec'hten in deze zone duurden bij1 bet aanbreken van den dageraad nog steeds voort, zonder dat de Japanners bier evenwel eenige vorderingen hadden gemaakt. Elf Japansche vliegtuigen hebben giste ren de haven Joejoe aan de Jangtse, 100 km. ten Zuiden van Nanking, gebombar deerd. Cbineeiscbe toestellen versperden den terugweg bij, Tangtoe. Tijdens' het luchtgevecht dat hier ontstond werd een Japansch vliegtuig neergeschoten. Naar uit zeer betrouwbare bron ver nomen wordt, zijn uit Indo-China twee honderd Fransche vliegtuigen van het modernste type in Zuid-China aangeko men. Zij zouden reeds naar verschillende steden zijn doorgezonden, o.a. naar Nan king. Lang de spoorlijn Peilping-Hankou blij ven de Japanners oprukken. Hun voor hoede bevindt zich thans op ongeveer 80 km. ten Zuiden van Pao ting. President Roosevelt doet beroep op alle vredelievende naties om gezamenlijk den vrede te verdedigen. President Roosevelt, die op bet oogen blik een reis door de Vereenigde Staten maakt, beeft gisteren te Chicago een re devoering over den internationalen poli tieleen toestand gehouden. Spreker verklaarde, dat de politieke situatie bij1 alle volken die in vrede en vriendschap met elkaar wenschen te leven ernstige ongerustheid wekt. Er heerscht thans een terreur en de minach ting voor het internationale recht is zoo groet geworden, dat de fundamenten der beschaving daardoor -bedreigd worden. Zonder oorlogsverklaring, zonder waar schuwing of rechtvaardiging van eenigen aard, worden non-combattanten, onder wie vrouwen en kinderen, meedoogenloos door vliegtuigbommen vermoord. In z.g. „vredestijd" worden schepen door duik- booten aangevallen en vernield, zonder eenige reden en zonder waarschuwing. Onschuldige volken worden wreed opge offerd aan begeerten naar macht en he gemonie; welke ieder gezond verstand Binnenland. Radiorede van Minister Romme. Ohgeluk met een K.L.M.-vliegtuig. Buitenland. Opzienbarende rede van Roosevelt. Hevige gevechten in China. De Chineezen houden stand. jDe Volkenbondscommissie veroordeelt houding van Japan. Laai U niel kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl vreemd zijn. Indien wij! een wereld, waarin wij vrij mogen ademen en waarin wij1 zonder vrees in vriendschap kunnen leven, wil len behouden, moeten de vredelievende naties gezamenlijk de wetten en beginse len, waarop de ware vrede steunt, verde digen. Het is noodzakelijk, aldus spreker, dat bet geloof in bet gegeven eerewoord en in de waarde van bet gesloten verdrag terugkeert. Het is voor de Vereenigde Staten van bet grootste belang, dat bet heilige ka rakter der internationale moraal hersteld worde. Na een zinspeling te hebben gemaakt op het hooge percentage der begrootingen in de verschillende landen, dat voor 'be wapeningsdoeleinden bestemd is, ver klaarde Roosevelt, dat dit voor de Ver eenigde Staten veel lager is, n.l. 11 of 12 pet. Wij zijn vast besloten, aldus vervolgde de President, buiten den oorlog te blijven. Toch kunnen wij ons niet tegen de heil- looze gevolgen van den oorlog en tegen de kans, dat wij erin worden meegesleept, verzekeren. Vrede, vrijheid en veiligheid van 90 pet. van de bevolking der wereld worden bedreigd door de overige 10 pet. Doch deze 90 pet. moeten en kunnen de wegen vinden om hun vredeswil door te zetten. Havas meldt nader, dat 50.000 perso nen naar de redevoering van den presi dent luisterden, die verder door de radio over bet geheele land werd uitgezonden. In welingelichte kringen is men van meening, dat de rede door Roosevelt te Chicago gehouden, één der belangrijkste redevoeringen is, welke hij over den bui- tenlandschen toestand heeft uitgespro ken. Men legt de rede algemeen uit als een aanwijzing, dat de Vereen. Staten bereid zouden zijtn, zonder voorbehoud elke ge meenschappelijke poging te steunen, tot herstel der handhaving van den wereld vrede. Men is ook van meenir.g, dat de rede ten doel had, den volkenbond aan te spo ren tot het nemen van krachtiger en practiscber maatregelen tegen de aanval lers, maatregelen, die ten volle door de Vereen. Staten zouden gesteund worden. De indruk te Genève. Afgevaardigden naar de volkenbonds bijeenkomsten begroetten ds rede van Roosevelt als een goed middel tot bet bepleiten van een actie der volken in bet Verre Oosten. De rede zou verder op bemoedigende wijze de voorgenomen Pacific-conferentie beïnvloeden. Men leest uit de rede, dat de president zich tot den volkenhond richt, met de ver maning: „Doe uw deel van de taak, wij zullen niet verzuimen, ons deel te doen." Dat wil zeggen: men verwacht, dat de Vereen. Staten actief aan de conferentie inzake het Verre Oosten zullen deelne men, wanneer deze zich oprecht beijvert, aan de vijandelijkheden een einde te ma ken. Wat Londen, Parijs, Rome, Berlijn en Moskou ervan denken, Van Britsche regeeringszijde wordt verklaard, dat de rede een volkomen ver rassing is geweest. In diplomatieke kringen zou het geen verwondering wekken, wanneer Roose velt zijn rede door een diplomatiek con tact nemen te Londen, Parijs en elders zou laten volgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1