Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD Geen reden tot verheuging. Kweekelingen met acte. De strijd in China. Britsch torpedojager aan gevallen door een on bekende duikboot. Engelandenonze Defensie politiek. Belangrijkste Nieuws Ds. van Duyl en de Eerste Kamer. D N S D AO 5 OCT. 1937 52e J .^üAiNÜ - 00. 4 Uitgave: N. V. Uitgever» - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, does Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonneraentaprlja f2,50 pe? Weekabonnementen voor Middelburg Goes es Ylissingert f 0.20 Losse nummers 5 eent Advertent lën 30 cent per regel Ingezonden medcdeelingen 60 cent per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertenties onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Pit nummer bestaat uit 2 bladen. De berichten, die de laatste weken om trent de N. S. B. verschenen zijn, geven den indruk, dat de afbraak van deze be weging in vollen gang is. De borden met opschriften, die er op berekend waren ons volk i te suggereeren, dat „Mussert winti" zijn reeds lang bin nengehaald, evenals de aankondiging, dat Nederland zonder dezen man (Mussert) geen toekomst heeft. Het zijn nu niet meer de ontnuchterde meeloopers, die in drommen den stan daard met de wolfsklauw verlaten, maar de kopstukken, mannen, die door den „leider" bekwaam en geschikt waren ge oordeeld om in de N. S. B. vooraan te staan en in de Staten-Generaal zitting te nemen, teneinde daar de nationaal-socia- listische beginselen te verdedigen. Dit is voor de N. S. B. en baar leider een zéér bedenkelijk verschijnsel. Voor ons echter, die deze beweging een gevaar achten voor land en volk, is hier weinig reden om te juichen. Het is niet zonder belang dat de dwaas- beid van bet leidersbeginsel ten aan- scbouwe van heel 't volk gedemonstreerd wordt en dat de voosheid van deze orga nisatie voor ieders oog duidelijk blijkt, maar al te groote beteekenis mogen we daaraan toch niet toekennen. Tot nu toe is er toch onder de vooraan staande deserteurs niemand, die de N. S. B. den rug beeft toegekeerd omdat hij de b e g i n s e 1 e n die zij propageert niet langer voor zijn rekening wenscbt te nemen, omdat er bij hem een princi pieel e verandering beeft plaats gehad. Alles wat den laatsten tijd gebeurde draagt een sterk persoonlijk karak ter. Slechts één is er, voor zoover wij kon den nagaan, die meer zakelijke motieven voor zijn beengaan beeft aangegeven. Het is de beef J. T. van Huls .van Ta xis, oud-propagandaleider voor Neder land van de Nat. Socialistische Studen ten Federatie, die zijn uittreden als volgt motiveert: „Na vier jaar mijn beste krachten aan uw beweging te hebben gegeven, ben ik tot de overtuiging gekomen dat mijn ver trouwen in de leiding dusdanig geschokt is geworden, dat, wilde ik mijn zelfres pect en idealisme bewaren, ik verder van mijn lidmaatschap moet afzien. Gij 'bohoeft slechts bet eerste bet beste arbeiderslid in de beweging te vragen boe en wanneer ooit wérkelijk deze ar beiders systematisch in de leiding zijn in geschakeld dan hoogstens als blokleider- loopjongen of colporteur of knokploeglid. De „solidariteit van alle bevolkingsklas sen" is althans voor de leiding als zoo danig een frase gebleken. Van een beweging ter verovering van het geheele volk is gekomen: een „takti- sche hanteering", een massa papier en woorden over en tegen Marxisme zonder dat de Nederlandscbe arbeider één stap verder kwam. Bijna nergens ging en gaat de Leiding vóór in ware sociale daad kracht. Hier ontbreekt de Daad In plaats van de geestelijke beweging tot vorming van nationaal socialisten: een verwarrende veelheid van „probeersels", een geestelijk proefveld met propagandis tisch onkruid, zooals (in volgorde van gebruik): 'Corporatieve Staat, Jodenvraag stuk, Godsteouvereiniteit, de Kerk-univoca, Zonneraderen en Runen, waarvan noch ideologisch verantwoorde argumenten noch duidelijk omschreven richtlijnen werden opgesteld, ja zelfs toegelaten. Hier ontbreekt de wil tot de 'gedachte, het denken en de vaste lijn I Des te vager de beginselen des te moei lijker is de ontrouw 'der leiding aan die beginselen te bewijzen in den geest en metterdaad. Daar waar de wedertrouw van de lei ding verzaakt, vervalt de Gelofte van Trouw der leden." Ook hier geen loslating van de natio- naal-socialistische beginselen. Integendeel, de heer Van Huls verlaat i de N. S. B., omdat hij aan het nationaal- socialisme trouw begeert te blijven. Hiermede moet ter dege rekening wor den gehouden. De kracht van het nationaal-socialis- me schuilt in de beginselen, waaraan het uitgaat. Als die beginselen aanhangers blij en vinden en verder worden gepropa geerd, dan kan de N. S. B. desnoods ge heel te irronde gaan, zonder dat daardoor de nationaal-socialistische beweging wordt geschaad. Zelfs 'kan zij daardoor in kracht toenemen. Daarom moeten we ons niet blind Ma ren op de afbraak van de N. S. B. Niet een meer of minder sterke orga nisatie is de hoofdzaak, maar bet prin cipe. Op bet landsgevaarlijke, bet on-Neder- landsche, het on-Christelijke van die be ginselen moet daarom bij den voortduur de volle nadru'k vallen. Principieele bestrijding blijft noodig. Tegenover de revolutie, ook in dezen vorm, moeten wij blijven stellen, 'het Evangelie. Toen wij de vorige week enkele opmer kingen maakten over de salarieering van kweekelingen met acte, hebben we, naar ons wordt medegedeeld, de zaak nog te gunstig voorgesteld. Zeker, bet komt voor, dat dergelijke kweekelingen met een belooning van f 15 tot f20 per maand genoegen moeten ne men. Maar bet komt óók voor, dat ze geen cent belooning ontvangen. Zij hebben een eigen klas, waarvoor ze de volle verantwoordelijkheid dragen en waarin ze een volledige dagtaak hebben, maar zij ontvangen zelfs niet een uiterst bescheiden vergoeding. Dit schijnt ons toch niet wel verdedig baar. Als een schoolbestuur zóó slecht bij kas is, dat er voor een kweekeling geen cent af kan, dan moet bet de groote klok lui den en de ouders op hun plicht wijzen. Van de bereidheid der kweekelingen om desnoods zonder eenig salaris te werken, mag geen misbruik worden gemaakt. DE STRIJD IN CHINA. Hevige strijd bij Tehtsjau. Van Japansche zijde wordt gemeld: 'Langs het geheele front in en bij Sjang hai rukken de Japansche troepen lang zaam op. Zij: drijven de Ghineezen terug uit de stellingen tusschen de Pangpoe en Li tien, drie km ten Westen van den weg naar Sjanghai. Van het Noordelijk front wordt gemeld, dat bij de stad Tehtsjau, in de provincie Sjantoeng hevig gestreden wordt. Vol gens de Japanners is genoemde stad reeds door hen ingenomen. Een onderhoud met Tsjaing Kai-Sjek. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tajiang Kai-sjek aldaar den correspondent van Havas een interview heeft toegestaan. Verwacht China iets van de buitenland- scbe mogendheden? vroeg de correspon dent, waarop werd geantwoord: Wij ver wachten van de vredelievende mogendhe den de verdediging van de beginselen, die in bet volkenbondspact zijn vastgelegd en dus snelle toepassing van economische sancties tegen Japan. Op de volgende vraag: Wijst de concen tratie van Japansche troepen in Mand- sjoerije niet op de mogelijkheid van Ja pansche agressie tegen <®e Sovjet-Unie? luidde het antwoord: Agressie is een be smettelijke ziekte, die zich hier reeds ge openbaard heeft. Het zou niet verwon derlijk zijn, wanneer zij ook elders tot uiting kwam. De toekomst is aan den geduldigste en China ontbreekt het niet aan geduld. DE AANVAL MET PIFPTEBOMMEN BEANTWOORD. Naar de Britsche admiraliteit mede deelt, is de torpedojager „Basilisk" Maan dagmorgen voor de Spaansche Oostkust door een onbekende duikboot aangeval len. Het Britsche oorlogsschip, dat deel neemt aan 'het toezicht in de Middelland- sche Zee, stelde op een ratrouilletocht in zijn nabijheid de aanwezigheid van een ondergedoken onderzeeboot vast, die kort daarop een torpedo afvuurde, waardoor de „Basilisk" evenwel niet getroffen werd. J'e torpedojager beantwoordde den aanval met het werpen ven dieptebom men, waarvan de uitwerking niet be kend is. Evenmin is bet mogelijk eenige aanwij zing te verkrijgen omtrent de nationaliteit van den onderzeeër, die bet Britsche schip trachtte te torpedeeren. Het bericht van den aanval beeft te Londen eenige ontsteltenis en aanzienlijke verrassing gewekt. Men bad werkelijk bet gevoel, dat, sedert bet accoord van Nyon gesloten was, de piraten welke verder bun nationaliteit ook zijn mocht van bun activiteit hadden afgezien. Dit nieu we incident bewijst evenwel, dat de instel ling van bet patrouillesysteem niet alleen een psychologische beteekenis had, 'doch dat 'de practische nuttigheid er van. nu duidelijker is dan ooit. ITALIë ZAL VRIJWILLIGERS VOOR EERST NOG NIET TERUGTREKKEN. Van welingelichte kringen verluidt, dat de 'bepalingen omtrent de deelname van Italië aan de controle in de Middelland- sche Zee waarschijnlijk nog deze week bekrachtigd zullen worden. Ook bet ant woord op de Fransch-Britsche nota be treffende den toestand in Spanje wordt nog in den loop der week verwacht. Do oh welk antwoord Ita lië ook op de nota geven mag, van een werkelijk te rugtrekken der Italianen uit Spanje zal in geen ge val vooreerst iets komen. In Rome is men er niet weinig over voldaan, dat de volkenbondsresolutie aan gaande Spanje Zaterdag 1.1. te Genève niet kon worden aangenomen, doordat twee landen, Portugal en Albanië hebben tegen gestemd en veertien andere staten zich van stemming hebben onthouden. OOGSTFEEST IN DUITSCHLAND MET BOMMEN EN GRANATEN. Duitschers moeten meer aardappelen en minder brood eten. Zondagmiddag arriveerde de Führer op den Bückeberg. Daarna nam 't dank feest voor den oogst een aanvang. Nadat Hitier de afdeelingen van leger en partij: had geïnspecteerd, werd begonnen met de demonstraties van het leger, waaraan werd deelgenomen door alle wapens, in het bijzonder door de luchtmacht, waar aan voor bet eerst een afdeeling para- chutespringers deelnam. Tijdens de spie gelgevechten toonde de luchtmacht, boe een brug wordt vernield en tenslotte werd een dorp, dat met dit doel was gemaakt, door de artillerie in brand geschoten. Zooals was aangekondigd, beeft de Führer er bet woord gevoerd. Als wijl verklaren, aldus Hitier, dat bet een dwingende noodzakelijkheid is, onze levensruimte met koloniën uit te breiden, dan antwoordt hier of daar een slim merd: Wat moet u met koloniën doen Van koloniën zult u heelemaal geen nut hebben. U kunt toch koopen wat u noodig hebt. Zoo snugger zijn wij' ook. Maar dan bad men ons niet eerst vijftien jaar moe ten plunderen „Rijke lui", vervolgde Hitier, „gevoe len Soms bun rijkdom als een last, zij weigeren echter iets van dien last op an deren af te wentelen. Zoo gaat 'bet ook met volken, die koloniën hebben. Zij wil len de koloniën, welke zij' Duitscbland hebben afgenomen, niet teruggeven, in weerwil van alle eerlijkheidsidealen van den volkenbond." Duitscbland is weer een 'Moeiende tuin geworden. Men zal zorgen, dat dit zoo zal blijven. Niemand 'moet zich inbeelden, nog in dezen tuin te kunneninbreken. D'at mogen de internationale Joodsehe bolschewistenlei'ders zich ivoor gezegd houden. Voor HitleT hadden Goebels en Darré het woord gevoerd. Darré verklaarde o.m., dat vooral het gebrek aan landarbeiders, dat zich steeds sterker doet gevoelen, een moeilijkheid vormt voor het intensiever maken van den landbouw. „Ons pogen heeft echter reeds in zoo verre succes, dat onze levensmiddelen- invoer, die in 1932 nog 25 ipercent be droeg, thans gedaald is tot 17 percent." Minister Darré richtte zich "vervolgens in het bijzonder tot de Duitscbe huis- vrouw met het verzoek, baar huishouden te bestieren met de producten van den Duitschen bodem. D'uitscblandmag ■dit jaar hopen op een r ij k e n aardappeloogst. Het is nood zakelijk, dat de consument zich hiervan rekenschap geeft, in dien zin, dat hij het gebruik van brood beperkt ten gunste van den aardappel. Hitier krijgt den Biickeberg in eigendom. Rijksminister Dlr Göbbels, heeft den Führer op dep Bückeberg, ter gelegen heid van bet oogstdankfeest 1937, een oorkonde overhandigd van den volgenden inhoud „De plaats van bet feest van bet Duit scbe boerenlvoük moet voor altijd op waardige wijze worden bewaard. Het Pruisische staatsministerie heeft besloten den Bückeberg, voor zoover bij als Prui- Toenemende vastbeslotenheid der Nederlandsche regeering. „De Times" plaatst een hoofdartikel, getiteld „Dutch Empire Defences", waar in opnieuw de aandacht wordt gevestigd op het belang voor Engeland van de Ne derlandscbe defensie-politiek. „Neder- landsoh-Oost-Indië is rijk en strategisch gelegen tusschen twee continenten en twee oceanen, zoodat de verdediging ervan een groote verantwoordelijkheid vormt voor een klein land, en een zaak vormt van di rect belang voor andere mogendheden voor Engeland het meest. De eilanden vormen een halven cirkel om Singapore, en liggen midden over de voornaamste Britsche verbindingen met het Verre Oosten en Australië. Hun pro blemen van handel en defensie komen overeen met die van Indië, Malakka en Hongkong in het Noorden, en van Austrar lië en Nieuw-Zeeland in het Zuiden. Dezelfde overwegingen welke Engeland ertoe gebracht hebben een basis te vesti gen in Singapore hebben Nederland het besluit doen nemen zijn vloot te verster ken, de olievelden van Borneo te omgeven met een defensiering, en onderzeeboot- en watervliegtuig-bases aan te leggen in N.- Guinea, en nieuwe Aimerikaansche bom bardementsvliegtuigen en Dornier-vlieg- booten te zenden naar Java. De nieuwe maatregelen vormen een be wijs van de vastbeslotenheid van de Ne derlandsche regeering bet Imperium te beschermen zooveel in baar macht ligt, en zullen de ongerustheid en het ongeduld dat men in Ned.-Oost-Indië voelt, ver zachten. Langen tijd heeft de schaduw van Sin gapore het volk in Ned.-Oost-Indië een gevoel van zekere veiligheid gegeven voor een gevaar dat volgens hem zoowel Enge land als Nederland als Imperium in het Verre Oosten bedreigde. Toen kwam de verovering van Abessynië en de leering daarvan. Engeland moest zich meer en meer bezig houden met Europeesche pro blemen. D'e wensch nam toe zich te be wapenen voor een individueelen weer stand gedurende 'n langere periode dan vroeger noodzakelijk werd geacht, om de woorden van de „Locomotief" aan te ha len. De regeering in Den Haag maakt than3 alle mogelijke haast met de versterking van de defensie van haar Imperium en haar vaste wil om de noodzakelijke middelen te vinden zal geëvenaard worden door de vastbeslotenheid van de onderdanen van Koningin Wilhelmina in den Oost om de integriteit van hun bezittingen te bescher men als zij ooit daartoe geroepen moch ten worden". sisch staatsbezit tot het 'domein Ohsen behoort, den Führer in bezit te 'geven, die hierover naar vrijen wil mag be schikken." DE WOELINGEN IN PALESTINA. Telefoondraden doorgesneden. Opstandige elementen hebben alle te lefonische en telegrafische verbindingen tusschen Jerusalem en Jaffa verbroken door de draden stuk te snijden. In de na bijheid van Ramleh hebben de onruststo kers rotsblokken op de spoorlijn gelegd. Toen de spoorwegbeambten de obstakels aan het wegruimen waren, werd er op hen geschoten. Slechts ternauwernood konden zij aan den dood ontkomen. Uit Amman wordt nog gemeld, dat de Irok-petroleumleiding op verschillende plaatsen in brand gestoken is. DE KERKELIJKE STRIJD IN DUITSCHLAND. D's Wilhelm Niemöller, een broer van den bekenden predikant, die nog steeds op de behandeling van zijn rechtzaak wacht, heeft Zondag bij den dienst, dien hij leidde, een lijst voorgelezen van 97 predikanten en parochianen, die zich nog in hechtenis bevinden. In zijn preek zei do Wilhelm Niemöl ler, dat de oppositie in de Evangelische kerk vele ervaringen heeft opgedaan, waarvan zij' gebruik zal weten te maken. Hij hoopte, dat de kerk zou blijven voort bestaan als Christelijke kerk en eigendom des Heeren. Reuter teekent hierbij aan, dat het aan tal predikanten en gemeenteleden, dat zich in hechtenis bevindt, onlangs nog ver over de honderd bedroeg, zoodat do laatste tien dagen verscheidene^ uit de hechtenis moeten zijn ontslagen. MINISTER-PRESIDENT VAN ZEELAND NAAR ITALIë? Naar verluidt, zal de Belgische minis ter-president Van Zeeland eerstdaags een maand vacantie nemen. Vermoedelijk zal Van Zeeland in Italië Binnenland. Maatregelen voor de mosselkweekers. Engeland en onze defensie-politiek. De Londensche suikerovereenkomst. De distributie van goedkoope levensmid delen. Buitenland. Düikbootaanval op een Engelsche torpe dojager. Dé woelingen in Palestina. Weer hevige gevechten in China. Het Centraal-stembureau zal niemand anders aanwijzen. Naar gemeld wordt, heeft het Centraal Stembureau in zijn gisteren gehouden vergadering met algemeene stemmen be sloten, dat het terugkomen door ds van Düyl op zijn aanvankelijke aanneming van zijn Eerste Kamerzetel geen effect kan hebben. Het Centraal Stembureau heeft dus vastgesteld, dat, daar ds van Duyl eenmaal heeft verklaard, de zetel te aanvaarden, deze aanvaarding een feit is. In overeenstemming hiermee zal het Cen traal Stembureau niemand andera voor den zetel aanwijzen. Thans blijft dus nog de kwestie, welke de Elerste Kamer raakt, namelijk of ds van Duyl als Eerste Kamerlid ontslag kan nemen, alvorens zich te hebben laten beëedigen. gaan uitrusten. Het is niet uitgesloten, dat hij daar leidende persoonlijkheden uit het politieke en economische leven zal ontmoeten. ONDERWIJZERS STAKEN TE WARSCHAU. Het onderwijzend personeel van 147 la gere scholen te Warschau is in staking gegaan voor den tijd van 24 uur uit soli dariteit met het personeel van den bond van Poolsche onderwijzers dat sedert vijf dagen de bureaux van den bond bezet houdt uit protest tegen het benoemen van een commissaris, welke toezicht op hen moest uitoefenen. Deze bezetting is gisteren geëindigd, doordat de politie de bureaux heeft ont ruimd. Minister-president generaal Sklad- kowski, heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin den bond van onderwij zers wordt verweten, communistische ac tie te voeren. Alle bladen, die de laatste dagen be richten over deze staking hebben gepu bliceerd, zijn in beslag genomen. Poolsche gravin te Berlijn gearresteerd. Gravin Borigia Wielopolska, lid van een zeer bekende Poolsche familie, is hier in hechtenis genomen. De gravin, die uit Frankrijk kwam, zou er van beschuldigd worden bij een spionnage-affaire betrok ken te 'Zijn. Zoowel in Poolsche als in Duitsche kringen bewaart men het diep ste stilzwijgen over deze arrestatie. Korte Berichten. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg op 13 September' 1.339.204, het geen 13.586 meer is dan 23 Augustus van dit jaar. Hierbij zijn niet inbegrepen de personen, die ingeschreven staan op de werkloozenlijeten, doch die werkten op den dag, dat de statistiek werd opgesteld, anders zou het aantal werkloozen zijn toe genomen met 29.979. MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. De nieuw benoemde minister van Bui tenlandse he Zaken, Mr J. A. N. Patijn, heeft zich gisteren naar Het Loo begeven, waar hij om half één door H. M, de Ko ningin werd beëedigd. NEDERLAND EN SPANJE. Vragen van den heer De Visser beantwoord. Op vragen van den heer De Viseer betreffende intrekking van den algemee- nen Maatregel van Bestuur van 11 Juni 1937 in zake het dienst nemen bij: een der strijdmachten in Spanje 'heeft de heer Goseling, minister van Justitie, o.m. ge antwoord Zooals de minister van Staat, minister van Buitenlandse'he Zaken a.i. reeds mededeelde in antwoord op de tot hem door den heer De Visser gerichte vraag

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1