wv i i Uit de Provincie MIDDELBURG. WALCHEREN. Aan het Zoeklicht. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ter dood heeft veroordeeld wegens voor bereiding van gewapenden opstand. Goudkelders te Oostende. De Belgische Nationale Bank zal in Oostende een aantal ondergrondsche kel ders laten bouwen om er haar goudvoor raad in uron van gevaar in te bewaren. De bijna twee meter dikke muren zullen bestand zijn tegen de zwaarste vliegtuig bommen. De nieuwe kelders gelijken op versterk te forten. Zij zijn te Oostende gebouwd opdat het goud eventueel van daar uit over zee in veiligheid zou kunnen wor den gebracht. Korte Berichten. D'e ontwerp-begrooting van België over 1938 wijst een overschot aan van 74 millioen francs, tegen 73 millioen in 1937. De uitgaven bedragen 11.318 mil lioen francs tegen 10.905 millioen in het voorafgaande jaar. taw »HI kHiW DE ONGESTELDHEID VAN H. M. DE KONINGIN. Naar wij vernemen is H. M. de Konin gin tengevolge van een lichte aanval van griep op advies van den geneesheer, ver plicht, eenige dagen binnen het paleis te blijven. DE EERSTE KAMER. Zooals gemeld is, heeft de heer S. Syts- ma zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet aangenomen. Zijn opvolger op de a.r. lijst is prof. dr R. H. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. OPBRENGST DER INDISCHE LANDSMIDDELEN. Eerste acht maanden van '37 bijna 76 millioen meer dan verleden jaar. De opbrengst van de Indische lands- middelen heeft bedragen in Augustus 42.300.000 (in Augustus 1936 f 32.800.000) en in de periode Januari tot en met Aug. 831.400.000 (in 1936 f 255.700.000) MINISTER COLIJN WEER BIJ BUITENLANDSCHE ZAKEN. Dezer dagen heeft het „Nationaal Co'- J. A. N. Fatijn tot minister van Buiten- landsche Zaken, wegens lichte ongesteld heid van H. M. de Koningin, en hét reeds verleende eervol ontslag aan dr Golijn als bewindsman ad interim van het betref fende departement, was de eigenaardige omstandigheid ontstaan, dat feitelijk Ne derland nu zonder minister van Buiten- landsche Zaken was. In deze leemte is thans voorzien. Za terdag is bij Kon Besluit het interimaal van dr Colijn als minister van Buiten- landsche Zaken van 1 October j.l. af ver lengd tot nader te bepalen dag. GEEN PENSIOENKORTING. Intrekking van het wetsontwerp. In de Millioenennota werd er op gewe zen, dat inzake het wetsontwerp betref fende herberekening van de pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren het overleg tusschen Staten-Generaal en Regeering nog niet beëindigd was. Intusschen kan worden aangenomen, zegt de Maasbode, dat deze korting van de baan is. De Regeering zal het des betreffend wetsontwerp (no. 47) intrek ken. Het bericht van de koninklijke mach tiging hieromtrent aan de Kamer kan binnen enkele dagen worden verwacht. DE K. L. M. DRIE MAAL PER WEEK NAAR INDIE. Zaterdagmorgen is het eerste toestel van den nieuwen dienst van Schiphol vertrokken. Zaterdagmorgen te 7.12 uur is voor de eerste maal een toestel van den driemaal wekelijkschen dienst van Schiphol naar Indië vertrokken. Het was de D C-3 PH- ALT, Torenvalk, met als bemanning W. van Yeenendaal, eerste bestuurder, J. A. ter Broek, tweede bestuurder, E. Belie, werktuigkundige, D. Sweltzer, radio-tele grafist en Th. Boyeng, steward. Er was ondanks het vroege uur veel belangstelling voor deze gebeurtenis, een nieuwe mijlpaal in de roemrijke geschie denis van de K. L. M. Vele autoriteiten woonden het vertrek bij, o.a. de heeren Ir Damme, directeur- generaal van de P.T.T., A. Plesman, dir. van de K.L.M. en K.N.I.L.M., P. Guido- nard, onderdirecteur van de K.L.M. en H. Martin, chef van de Indië-lijn. Voor het vertrek heeft Ir Damme, dir.- generaal van de P.T.T., de K.L.M. geluk- gewenscht met dezen nieuwen stap, die de rijksdeelen in Azië en Europa weer nader tot elkaar brengt. Vervolgens sprak de heer H. Nieuwen - huysen, leider van de K.N.I.L.M. in Indië, die zeide het prettig te vinden thans de stappen van de K. L. M. ook eens aan dezen kant van den Indië-lijn te kunnen volgen. De K.L.M. was altijd een mooi voorbeeld voor de K.N.I.L.M. geweest en er is altijd prettig samengewerkt. Aan boord van de Torenvalk bevonden zich tien passagiers, 51 kg. voederen, 220 kg. bagage, 649 kg. brief- en 47 kg. pak- ketpotet. DE MARGARINEPRIJS. Een verzoek om verlaging. De Nederl, Vereen, van Huisvrouwen heeft een adres tot den minister van Eco nomische Zaken gericht, waarin erkente lijkheid wordt betuigd voor de verlaging van de crisisheffing op boter met 10 cent per kg, doch daarnevens wordt betreurd, dat door de gelijktijdige verlaging van de heffing op margarine met slechts 5 cents per kg welke verlaging inmiddels tot 4 cent is terug gebracht de margarine- verbruikster, vergeleken bij de boterver- bruikster, in een nadeelige positie is ge plaatst. Terwijl immers op 25 April 1.1. de hef fing op boter reeds met 6 cent per kg was verlaagd, werd op dien datum de heffing op margarine met 4 cent per kg verhoogd, zoodat thans door de verlaging der mar garineheffing met 4 cent per kg de mar- garinegebruikster denzelfden prijs be taalt als vóór 25 April, terwijl voor de botergebruikster de prijs sindsdien met 16 cent per kg is gedaald. Bovendien is het product, dat de mar- garineverbruikster thans ontvangt, niet meer gelijk te stellen met de margarine, die zij vóór 25 April voor denzelfden prijs verkreeg, omdat thans door opheffing van het menggebod het vereischte, dat de mar garine 10 pet. boter moet bevatten, is ko men te vervallen. De vereeniging acht den genomen maat regel niet gerechtvaardigd, omdat immers vaststaat, dat er in elk geval zekere lagen der bevolking overblijven, die in verband met haar inkomsten geen boter kunnen bekostigen, dus tot margarinegebruik ge noodzaakt zijn en het toch niet redelijk is de minst draagkrachtigen ten behoeve van de zuivelindustrie het zwaarst te be lasten, door hen een relatief te hoogen prijs voor een in kwaliteit verminderd product te laten betalen. 'Op grond van het bovenstaande dringt de vereeniging dan ook aan op herziening van de voor de margarineverbruiksters onbillijke maatregelen. WERKLOOZENZORG EN HET GROOTE GEZIN. Adres van het Chr. Nat. Vakverbond aan den Minister. Het dagelijksche bestuur van het Chris telijk Nationaal Vakverbond heeft aan den minister van Sociale Zaken een adres gericht, waarin het er op wijst, dat bij de beslissing in sommige gevallen een extra bijslag te geven aan inwonende kinderen van 21 jaar en ouder, slechts een betrek kelijk klein aantal gezinnen baat heeft. Groote gezinnen, waarin de kinderen niet voldoen aan de door den minister ge stelde voorwaarden, worden er niet door geholpen. En juist dezen verkeeren, mede door de stijging van de kosten van het levensonderhoud, in buitengewoon moei lijke omstandigheden. Met betrekking tot het feit, dat de minister meent, dat het ontbreken van een kinderbijslag in het vrije bedrijf, een beletsel vormt voor het invoeren daar van bij de werkverschaffing, wijst het ver bond op het verschil tusschen beide. In het ivrije bedrijf is er vooral op het platteland i veelal sprake van een ge- zinsloon. Naast den man werkt vaak de vrouw en een of meer kinderen. In de werkverschaffing wordt als regel alleen de kostwinner geplaatst. Zelfs bij onge veer gelijk loon van dezen laatste is het inkomen voor het gezin dan toch nog ge heel verschillend. Daardoor ontstaat een groot onderscheid in positie tusschen het groote en kleine gezin, een onderscheid ten nadeele van het eerste. Door een kin derbijslag, b.v. te beginnen bij het vierde kind, zouden de zwaarst getroffen gezin nen reeds zijn geholpen. Voorts wordt in het adres gewezen op een leemte, die er naar aanleiding van den nu ingevoerden extra bijslag aan in wonende kinderen boven de 21 jaar is ontstaan. Nu de minister er toe overge gaan is volwassen kinderen onder zekere omstandigheden in den steun op te ne men, ook wanneer het gezinshoofd werkt, dient deze extra bijslag ook gegeven te worden aan werklooze kinderen uit ge zinnen, waarvan het gezinshoofd een zelfde inkomen beeft als de voorheen ge- steunden. Het verbond verzoekt den minister ook deze punten nog eens te overwegen en te dien aanzien alsnog een gunstige beslis sing te nemen. NATIONAAL CONGRES VOOR WETTE LIJKE BETEUGELING VAN HET CADEAUSTELSEL. Deze dagen heeft het „Nationaal Co mité tot beteugeling van het cadeaustel sel" besloten het a.s. Nationale congres voor wettelijke beteugeling van het ca deaustelsel te houden op Woensdag 27 October a.s. Als plaats van bijeenkomst werd Utrecht aangewezen. Op dit congres, waar o.a. de vertegen woordigers van ongeveer 500 organist ties en instellingen worden verwacht zul len eenige vooraanstaande personen op verschillend gebied spreken. Niet alleen zullen daarbij de nadeelen van het cadeaustelsel in algemeenen zin worden behandeld, doch de ongewenscht- hoid van dit verkoopsysteem ook in het licht worden gesteld ten opzichte van verschillende groepen der samenleving, zooals de huisvrouwen, de arbeiders-con sumenten, de handel en de industriee. De aan deze uiteenzettingen toegevoeg de resoluties zullen den grondslag vor men voor de congres-resolutie, welke aan de regeering zal worden aangeboden, in welke resolutie met den meesten klem zal worden aangedrongen uitvoering te ge ven aan het reeds in 1933 door de regee ring publiek gemaakte voornemen om ten opzichte van het cadeaustelsel regelend op te treden. VERDERE VERLAGING VAN DEN STEUN AAN DE INDUSTRIEMELK. De toeslag verlaagd van 2.16 op 1.88 cent per kilo melk, dat is 13 pet. Toen de Leeuwarder boternoteering eenigen tijd geleden van 65 ct. tot 80 ct. was gestegen heeft de minister van Eco nomische Zaken den melksteun van 2.16 ct. per kg. melk (van 3,2 pet. vet gehalte) verlaagd tot 1.88 ct. Inmiddels is de Leeuwarder Noteering' opnieuw gestegen en wel van 80 ct. toi 92 ct. D'aarom heeft de minister tot een nieuwe verlaging besloten en wel van 1.88 tot 1.52 ct. Deze verlaging is giste ren ingegaan. Omtrent de vraag, wanneer de gebrui kelijke hoogere uitkeering voor de win termaanden zal ingaan, heeft de minis ter nog géén beslissing genomen. C. A. O. IN HET DRUKKERSBEDRIJF. Verbindendverklaring gevraagd. In de Staatscourant is medegedeeld, dat door den Bedrijfsraad voor bet boek drukkers- en rasterdiepdrükbedrijf een verzoek is ingediend tot verbindendver klaring van bepalingen van de op 6 April 1936 in werking getreden collectieve ar beidsovereenkomst, afgesloten tusschen den Nederlandschen Bond van Boekdruk kerijen, de R.K. Vereeniging ivan Neder- landscbe Drukkerisnatroons en den Bond van Christelijke Drukkerspatroons in Ne derland eenerzijds en den Algjmtenen Nederlandschen Typografenbond, den Nederlandscben Katholieken Grafischen Bond, den Nederlandschen Christelijken Grafischen Bond, den Nederlandschen Grafischen Bond en den Nederlandschen Ldto-, Foto- en Ghemigrafenbond ander zijds. De reis van de mijnenvegers. De 'divisie mijnenvegers, op weg naar Indië is 30 September te Port Said aan gekomen en vandaar vertrokken. Nederlander verbannen naar Siberië. Eenige maanden geleden is onze land genoot, de beer W. de Wit, afkomstig uit Ehkhuizen, die al eenige jaren als ingenieur in Rusland werkzaam was, verdacht van ispionnage, door de Russi sche politie gearresteerd. Naar thans aan den „Tijd" bekend wordt, is de 'heer De Wit, zoon van den hoogbejaarden apo theker De Wit te Enkhuizen, als dwang arbeider naar Siberië verbannen. MELKGEBRUIK EN MOND- EN KLAUWZEER. Men schrijft ons: Het mond- en klauwzeer breidt zich in verschillende deelen van ons land dage lijks uit. Hier en daar krijgt deze schade lijke veeziekte zelfs een epidemisch ka rakter. In Zeeland is het aantal gevallen nog betrekkelijk gering en op Walcheren zijn nog geen 10 gevallen op bijna 1200 vee- houdersbedrij ven. Het mond- en klauwzeer is een vee ziekte, die door de landbouwers zeer ge vreesd wordt, omdat de schade in velerlei vorm meestal zeer groot is. Deze vrees van de veehouders, gevoegd bij de vele mededeelingen omtrent uitbreiding dezer ziekte in de pers, zijn wellicht mede oorzaak, dat vele melkdrinkers de schrik om het hart slaat. Toch is daar geen reden voor. Wanneer men rauwe melk gebruikt van koeien, die aan de ziekte lijden, is infectie mogelijk en kan bij den mensch een onwelzijn met koortsverschijnselen en blaren op de slijmvliezen in den mond optreden. De voor den mensch weinig gevaarlijke smetstof van het mond- en klauwzeer is echter zeer gevoelig voor verhitting. Bij verhitting op 80 gr. C. of hooger wordt ze absoluut zeker gedood en dus onwerk zaam. Wie gekookte melk of goed ge pasteuriseerde melk gebruikt, loopt dus geen enkel risico. Wat de schoolmelk betreft, die thans door een 800 kinderen in Middelburg ge regeld gebruikt wordt, daarvoor behoeft men niet de minste zorg te hebben. Dit is versche morgenmelk, van den zelfden dag, van bedrijven waar geen mond- en klauwzeer heerscht, die verhit is op 80 90 gr. C. De tegenwoordige wetenschap staat op het standpunt, dat versche melk, binnen enkele uren na het winnen, verhit op 80 90 gr. C., niet alleen volkomen vrij is van ziektekiemen, maar uit een voe dingsoogpunt (vitaminen enz.) het beste is wat men kan wenschen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot adjunct-commies ter Provinciale Griffie, den heer L. A. H. Jansen, thans klerk ter Provinciale Grif fie van Noord-Brabant te 's-Hertogen- bosch. Kind te water. Gistermiddag geraakte een 6-jarig zoontje van de fa milie O. spelende in het voormalige dok. Met behulp van een dreg uit het kastje van de Middelburgsche reddingsbrigade mocht de heer Bikker er in slagen den kleine op bet droge te brengen. Serooskerke. Schietwedstrijd. Zaterdag hield de afd. der B. V. L. haar jaarlijksche Schietwedstrijd, op 1 het terrein van den heer Johs. Wonder- gem. Door milde gevers hiertoe in staat gesteld, waren 30 prijzen beschikbaar, die ais voigt behaald werden Personeele baan, maximum 100 p.: Ie pr. S. de Visser 98 p.; 2e pr. P. Joziasse 98 p.; 3e pr. M. Janse, 97 p.; 4e pr. G. van Keulen 97 p.; 5e pr. S. A. Versluis 95 p.; 6e pr. W. MeAse 95 p.; 7e pr. W. Joziasse 94 p.; 8e pr. H. L. Meijers 94 p.; 9e pr. A. Ton 94 p.; 10e Jan Won- dergem Johs.zn. 94 p.; lie pr. F. Won- dergem 94 p.; 12e pr. H. Geldof 93 p.; 13e pr. Jacs Sturm 93 p.; 14e pr. J. Wattel Johszn. 93 p.; 15e pr. D. Adriaan- se 93 p.; 16e pr. Jacs. Meijers 93 p.; 17e pr. A. Zwemer 92 p.; 18e pr. P. Jobtee 92 p.; 19e pr. P. Huibregtse 92 p.; 20e pr. Burgemeester Drogmans 92 p.; 21e pr. Jan Meijers Azn. 90 p.; 22e pr. M. v. d. Slot 90 p.; 23e pr. P. Abrahamse 89 p.; 24e pr. Jan Wagenaar 87 p.; 25e pr. W. Vogel 86 p.; 26e pr. A. Klarisse 86 p.; 27e pr. KL Houterman 86 p.; 2'8e pr. G de Voogd 80 p.; 29e pr. C. Meiiefste 79 p.; 30e pr. Paulus Melis Czn. 73 p. Eere-baan, maximum 60 p.: Ie pr. H. L. Meijers 60 p.; 2e pr. Jan Wattel Johszn. 58 p. Vrije baan, maximum 180 p.: Ie pr. H. L. Meijers 174 p.; 2e pr. S. A. Ver sluis 173 p.; 3e pr. Jacs. Meijers 172 p. na kampen met J. Wondergem Johszn. en P. Jobse. Op bet terrein was de plaatselijke com missie tegenwoordig, waarvan de voor zitter, burgemeester Drogmans, de prij zen aan de schutters uitreikte. Domburg. Het Comité voor Chr. Win- terlezingen organiseert ook dezen winter wederom een viertal lezingen. De spre kers zullen zijn Ds M. Bons van Colijns- plaat, Ds W. H. van de Vegt te Goes, D's J. W. Swaan te IJmuiden en Ds H. Knoop te Rotterdam. Het onderwerp van Ds Swaan is nog niet bekend, de andere drie sprekers zul len respectievelijk spreken over: „De on rust der ziel", „Esther" en „Teekenen des tijds. 'Gevonden voorwerpen: Badscboen 't Is eenige jaren geleden, dat ik een gesprók had met een der leidende figuren uit de N. S. B. Hij trachtte mij toen duidelijk te maken het verkeerde van het partijen-systeem. Daarbij zoo meende hij, komen als van zelf minderwaardige figuren naar boven. Strebers, die door allerlei min-gunstige praktijken het volk op hun hand weten te krijgen. Maar als er een leider is als bij de N.S.B., dan gaat dat anders. Dan worden alleen de b e s t e n aangewezen, mensc'hen van de bovenste plank. Aan dit gesprek moest ik denken, toen ik las wat de heer Van Geelkerken, de rechterhand van Mussert, schreef over de gebeurtenissen van de laatste dagen in de N. S. B. Tal van vooraanstaande figuren zijn uit de beweging verwijderd. En dat was noodig zegt van Geelker ken, want het zijn menschen, die alle fat soen met voeten treden, woordbrekers en eerloozen. Vermoedelijk heeft hij er niet bij ge dacht, dat hij zoo sprekende zijn leider een slag in 't aangezicht heeft gegeven. Want in plaats van de besten beeft Mussert, althans volgens van Geelkerken, minderwaardige individuen op de eerste plaatsen in de beweging en in het parle ment gebracht. Ik weet niet of 't oordeel van Van Geel kerken juist is. Indien ja, dan is daarmee de geheele beweging geoordeeld. En baar leider in de eerste plaats. OPMERKER. en dames polshorloge, beide gemeente veldwachter; vulpen „Swan", K. Boone B 134 „Duinvliet"; belastingplan! je met etui, mevr. N. C. Molenaar-Göppingen B 154a. Op 1 October had op do stoomwas- scherij „De Zon" alhier een herdenking plaats. 't Was dien dag n.l. 25 jaar geleden, ■dat de was-scherij begon te draaien., ter wijl sedertdien Marinuis van den Broek als machinist-stoker en Cornelis Verrijzer als koetsier, later als chauffeur, in dienst traden. Namens de Maatschappij voor Handel en Nijverheid, afdeeling Middelburg, reik te 'de heer J. van Poelgeest hun een ge- i tuigschrift uit onder een waardeerende toespraak, terwijl de burgemeester in een hartelijke speech o.m. de accuratesse herdacht van Van den Broek, ook tijdens de herstelling van den toren, toen Goes zonder tijdsaanwijzing zat en de stoom fluit steeds op tijd was. De Maatschappij bovengenoemd ver raste de directie met een bloemenhulde. 's-Heer Arendskerke. Gisteren had de wielrenner Menheere uit Middelburg het ongeluk, tijdens het trainen op den Rijks weg, over den 'kop te slaan. Omwonenden riepen de hulp in van Dr Gelderblom, die een hersenschudding con stateerde. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. Kortgene. Loop der bevolking over de maand Sept. Ingekomen: Henri E. Boddé, van Hillegersberg; Mattheus van den Berge, van Wissenkerke; Pieternella de Voogd, van Veere; Jacobus P. Schrier, van Nieuwerkerk (Z.); Adriaan L. Bak ker, van Brouwershaven. Vertrokken: Adriaan van den Berge, naar 's-Gravenhage; Maria de Vos geb. Verbuist, naar Wissenkerke; Adriaan L. de Jong, naar Heescb (bij Óss). Voetbal. Wemeldinge. Wemeldinge-Combinatie Kloetinge-Combinatie 63. Korfbal. lerseke. Zaterdagmiddag speelde de korfbalvereeniging „Volharding" van hier haar laatsten wedstrijd voor de competitie Z. K. B. tegen „Raipide" van Axel. In een vlot gespeelden wedstrijd wisten de Ier- sekenaren met 4O te winnen. Hierdoor eindigt „Volharding" definitief op de tweede plaats van de ranglijst. Zaterdagmogen vond te Schiphol het vertrek plaats van het vliegtuig de „Toren valk", dat den 3 X wekelijkschen dienst op Indië opende. De directeur van de K.L.M., de heer Plesman, neemt afscheid van den eersten piloot van de „Toren valk", den heer Veonendaal, Het vertrek van de „Torenvalk".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2