Dagblad voor de Provincie Zeeland EERSTE BLAD De strijd in China. De strijd in Spanje. De luchtlijn van de K.N.I.L.M. naar Australië. MAANDAQ 4 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 3 Kentering bij de S. D.A.P.? ië en Nederland. Wat Hitler en Mussolini o.m. overeenkwamen. Dobbclvnaftn lekker... man! Belangrijkste Nieuws Uitgave: N. V. Uitgever»-MaatcchappiJ „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vor»t»traat 70, Qoe» Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementaprije f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Qoe» en VlUsingen f 0.20 Losse nymroer» 9 cent AdvertentlOn 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertenties onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Er is bij de S. D. A. P. den laatsten tijd een kentering waar te nemen. Onder meer wat betreft de houding ten opzichte van ons Vorstenhuis en de landsverdediging. Wij kunnen ons daarover verblijden. En intusschen wachten wij af, of ^aier inderdaad van een grondige bekeering kan worden gesproken. Dit zal straks blijken bij! de behande ling van de begrooting en van de voor stellen tot versterking van de weermacht. Wanneer er werkelijk een principieele koersverandering is, dan zal men moe ten beginnen met een bundel veelgezon- gen liederen „Het roode lied" terug te nemen. „De Rijkseenheid", die op dezen liede renbundel de aandacht vestigde, voegt er aan toe, dat hij van vrij recenten datum is en nog geen vier jaren oud. E'nkele aanhalingen laten wij hier vol gen. Op pagina 8 in „De wapens neer" leest men: Hart'loos haalt men ons en onze broeders Weg van de fabriek en den ploeg, Ontrukt aan onz' teedre moeders Voor nut'loos soldatengezwoeg. Om 't goed der rijken te bewaken, Om voor hén in 'tvuur te gaan. Tot wellicht den armsten vaderlander is thans wel doorgedrongen, dat er in de allereerste plaats geestelijke goederen zijn te bewaken, die verre uitgaan boven aardsch bezit, ja, boven het leven. En wil men deze bewaken, dan zijn in het zelfde lied uitspraken als de volgende hol en waardeloos: Broeders, laat ons de kazerne sloopen D'uniform rukt u van het lijf. Breekt de zwaarden over de knieën En regimenten gaat uiteen. In een ander lied wordt het socialisti sche ideaal aldus bezongen Stort neder, oude vestingwallen, Zoodra het licht der rede gloort; Dat troon en beurs en altaar vallen, Maar ook de laatste kerkerpoortl Gevraagd kan worden: wat is nu eigenlijk het standpunt van de S.D.A.P. Officieel laat zij zich meermalen waardeerend uit over den godsdienst en eveneens over ons vorstenhuis. Maar hoe kan men dan de partijgenoo- ten laten zingen dat troon en altaar moe ten vallen? In een ander vers heet het: Het geldt den arbeid te bevrijden Verlossing uit de slavernij! Gevraagd kan worden: Meent de S. D. A. P. inderdaad dat de Nederlandsche arbeider hier in slavernij verkeert? Er zijn landen waar van slavernij ge sproken kan worden. Rusland b.v. Maar Nederland? Deze bundel bevat ook een „Soldaten lied", waaraan de volgende regels zijn ontleend: Wij missen alle rechten, Voor ons geen vaderland! Eb verder volgt dan deze opruiende taal: Wie zou1 het lot niet vloeken Van Nederlands soldaat. Grijpt mannen, wakk're knapen Als 'tzijh moet naar 't geweer: De opgepTonkte apen Bevelen dan niet meer. Dat laat men zingen terwijl tevens de noodzakelijkheid van de verdediging van het vaderland wordt erkend. Nogeens, wij juichen het toe, dat hij de S.D.A.P. een kentering valt waar te nemen. Maar is het een innerlijke veran dering? Zoo ja, dan zal dat ook hieruit moeten blijken dat deze liederenbundel openlijk wordt verloochend. In het rapport der Belgische regeering aan de Kamer met betrekking tot de uit voering van het programma sedert de ministerieele verklaring van Juni 1936, constateert de regeering dat ten opzichte van Nederland meer en meer duide lijk blijkt, dat bestemming en belangen van beide landen evenwijdig gaan, en dat hun betrekkingen tengevolge daarvan ge kenmerkt worden door een versterkt ver trouwen. Verwoede strijd om het bezit van den weg van Lo-Tjen naar Lioehang. Van Japansche zijde wordt gemeld, dat de Ghineesche troepen, die den spoorweg Sjanghai-Woesoeng bezetten, zijn terug gedreven. De Japansche troepen aan het front ten Noorden van Sjanghai hebben Lioetsjahang en Koetsjiatse bezet. Reeds 48 uur wordt wanhopig gestre den om het bezit van den hoofdweg van Lo-tjen naar Lioehang. Volgens den woordvoerder der Ghinee- zen is er in de stellingen geen verande ring gekomen. Nader wordt gemeld, dat de Ghineesche troepen langzaam terugwijken in weste lijke richting. ZWARE STRIJD IN NOORD-CHINA TE WACHTEN. Uit Peking wordt gemeld: Naar het schijnt staan de Chineezen op het punt een uiterste poging te wagen tot herstel van de militaire positie in Noord- Ghina. 29 Ghineesche divisies zouden zich in de nabijheid van Sji-Ts:ja T'sjoeang be vinden, een belangrijke stad op 80 mijl ten Zuiden van Pauting-Foe gelegen, tenein de tot eiken prijs de Japanners tot staan te brengen. De voorhoede van de Japansche troe pen bevindt zich op het oogenblik te Hsin- lo, op slechts 30 mijlen ten Noorden van Tsji-Tsjatjoeang. Binnenkort is dus een beslissende strijd mogelijk. De groote weg van Lotien naar Lioe hang is door de Chineezen opgegeven, na dat de versterkingen in dien sector na een bombardement van twee dagen te land en uit de lucht vernietigd waren. Het aan de Ghineesche terugtocht voor afgaande gevecht was een der hevigste sedert het uitbreken van de vijandelijkhe den. Aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. De Ghineesche batterijen van Poetoeng hebben een Japansch troepentransport- schip beschadigd. De Japansche oorlogs schepen hebben het vuur der batterijen beantwoord met een bombardement van Poetoeng. Het Ghineesche agentschap Central News heeft medegedeeld, dat zeven Ja pansche vliegtuigen een aanval hebben ge daan op Kanton, doch zij werden door de Ghineesche verdediging verdreven. Uit Japansche bron wordt echter ver meld: In een luchtgevecht bij Kanton zijn on geveer twaalf Ghineesche vliegtuigen om laag geschoten. Bij een aanval op de militaire objecten van Taijoean hebben de Japansche vlieg tuigen negen Ghineesche toestellen ver nield. Zondagochtend hebben Japansche vlieg tuigen een aanval gedaan op den Ghinee- schen kruiser Yatsen. Een Ghineesche kanonneerboot en een motortorpedoboot werden ernstig door Japansche bommen beschadigd. Meer optimisme te Nanking. Men is te Nanking thans weer opti mistisch gestemd tengevolge van de be tere berichten, welke van de verschillende fronten in het Noorden binnen komen. Naar vernomen wordt zijn de G'hinee- c'he verdedigingswerken langs den spoor weg Tientsin-Poekow thans geheel gereed. In het gebied van Noord Sjansi is de Ja pansche opmarsch tot staan gekomen en de Ghineezen houden thans een rechte lijn bezet van Noord naar Zuid van Taistsjau naar Yoeaspig langs den bergketen. Gezien de da^elijksche Japansche lucht aanvallen op de Ghineesche militaire basis is men op verschillende plaatsen begon nen met versterking der Ghineesche lucht verdediging, waarmee men bijna gereed is. Een groot aantal luchtafweer-kanon- nen zijn op de punten van groot belang verzameld, terwijl zeer veel gevechtsvlieg tuigen naar de strategische centra zijn ge zonden. Eerlang zal een laatste groot offensief door Rome en Berlijn ln Spanje worden ontketend. Volgens inlichtingen uit betrouwbare bron, zoo schrijft de „Manchester Guar dian" zijln Hitler en Mussolini het vol gende overeengekomen: ln Spanje zal een laatste groot offen sief worden ontketend, wellicht niet om den nationalisten terstond de overwin ning te verzekeren, maar om hun zooda nige successen te verschaffen, dat de uit eindelijke overwinning nog slechts be schouwd moet worden als een kwestie van tijld. Madrid zal het hoofddoelwit van het offensief zijn. In de komende weken zal de Spaansche hoofdstad blootstaan aan luchtbombarde menten door Italiaansche en Duitsche vliegtuigen van zulk een hevigheid, dat vólgens de berekening van Rome en Ber lijn de bevolking zoo verzwakt en gede moraliseerd wordt, dat de Italiaansche vrijwilligers de stad stormenderhand zouden kunnen innemen. De Duitsche bijdrage tot het offensief zou bijna uitsluitend beperkt blijven tot de luchtmacht. In Berlijn rekent men er op, dat Ma drid binnen twee maanden zal vallen. De val zou niet het einde van den burger oorlog behoeven te beteekenen, maar zou, vooral in Italië en Duitschland, worden voorgesteld als gelijkstaande met een zege van Franco. BOMMENWERPERS BOVEN VALENCIA. Zondagochtend zes uur is Valencia door twee escadrilles van vijf bommen werpers van de luchtmacht van Franco gebombardeerd. De toestellen vlogen op groote hoogte en wierpen hommen op het station en de omliggende wijken. Het aan tal slachtoffers schijnt zeer groot te zijn. Voor zoover tot half vier Zondagmiddag bekend was zijn bij' dezen aanval 27 per sonen gedood en een zestigtal gewond. 22 huizen, twee bioscopen en een markt hal werden door de bommen vernield. Overigens is er weinig nieuws van be- teekenis van de oorlogsfronten in Spanje. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat in Aisturië geen krijgs- verrichingen volbracht werden in ver band met den zwaren regenval. In den sector Leon hebben de rechtsche troepen de Sierra Lago geheel bezet. Vijandelijke aanvallen in Aragon werden afgeslagen. Het ministerie van landsverdediging te Valencia deelt mede, dat in den ooste- lijken sector van het noordelijk front de opstandelingen Pena Pellada en de Sierra Prienne bezet hebben. Een heuvel, die eveneens door de opstandelingen genomen was, werd na een hevigen tegenaanval door de regeeringstroepen hernomen. Barcelona gebombardeerd. Barcelona is gisteren door vliegtuigen gebombardeerd. Het bombardement werd uitgevoerd door drie escadrilles, die na bommen te hebben uigeworpen, de voet gangers met machinegeweren beschoten. Eenige schoolkinderen zijn hiervan het slachtoffer geworden, verder wandelaars in de stad. Tot dusver zijn er 45 dooden en 87 gewonden gevallen. 34 'huizen zijn vernield of beschadigd. HET FRANSCHE KABINET GEEFT ECONOMISCH-POLITIEKE RICHT. LIJNEN AAN. In de bijeenkomst van den Pranschen ministerraad van Zaterdag is met alge- meene stemmen een verklaring aangeno men, waarin o.a. gezegd wordt: De financieele positie van Frankrijk is gezond. Be regeering bevestigt dat zij volkomen gekant is tegen iedere controle op de wis selkoersen, dwang of autarkie, en geeft nog eens uiting aan haar wil, trouw te blijven aan de monetaire vrijheid en aan de politiek, die tot uiting is gebracht in het driezijdige accoord tusschen Frank rijk, Engeland en de Vereenigde Staten van September 1936. D'e regeering zal de buitenlandsche politiek, zooals die tot dusver gevoerd is, handhaven. In overleg met Engeland wil zij van de andere landen de eerbie diging der non-interventie in Spanje ver krijgen. Dje regeering herinnert alle burgers aan de noodzakelijkheid van openbare orde en sociale orde. Zij doet o.a. een beroep op de werkgevers en de arbeiders, opdat deze zich niet meer schuldig maken aan onwettigheden, zooals schending van collectieve contracten of bezetting van fabrieken, t.a. waarvan de overheid vast besloten is geen herhalingen meer toe te laten. Zij is vastbesloten aan bet ageeren van vreemdelingen op Fransch grondgebied een einde te maken, en zal strenger toe zicht uitoefenen op en strenger optreden tegen alle vreemde agitateurs, welke ook. DE BEROERING IN PALESTINA. Dreigbrieven aan tal van Brltsche ambtenaren. Naar verluidt heeft de Britsche regee ring voornamelijk in een aantal aan oudere Britsche ambtenaren in Palestina gerichte dreigbrieven aanleiding gevon- Voldoening In Australische kringen. Naar aanleiding van bet feit, dat de K.NI.L.M. thans definitief toestemming heeft gekregen tot het onderhouden van een luchtverbinding tusschen Neder- landscb-Indië en Australië, welke luchtlijn binnenkort geopend zal worden, schrijft bet te Sydney verschijnende dagblad „Daily Telegraph": „Het bericht dat een nieuwe Neder landsche luohtdienst tegen bet einde van dit jaar Londen op een afstand van nog geen acht dagen van Sydney zal brengen behoort eiken Australiër welkom te zijln. De regeering heeft verstandig gehan deld door de vestiging goed te keuren van dezen luohtdienst, waarvan de details op het oogenblik geregeld worden. Australië herinnert zich vroegere ban den met Nederland in de geschiedenis van het pionierswerk op luchtvaartge bied. De eerste vlucht over den Stillen Oceaan door Kin'gford Smith, Charles Ulm en hun beide metgezellen, werd ge maakt in een vliegtuig, dat was ontwor pen door den Nederlander Fokker. Een door Nedei landers geëxploiteerd en bestuurd verkeersvliegtuig bezette op prachtige wijze de tweede plaats in den wedstrijd Londen—Melbourne en ver voerde daarbij nog eenige passagiers. Er zijn practische redenen, waarom onze samenwerking met Nederland in de vestiging van een verbinding tusschen Oceanië en Etiropa natuurlijk en wen- schelijk is. Java is ons buurland. De Ne derlanders hebben dezelfde belangen als het Britsche rijk bij de vestiging en in standhouding van een luchtverbinding tusschen de oude wereld en de Australi sche wateren. Het meestbegunstigings- principe binnen het Bïitsche rijk doet de kwestie rijlzen van de heffing van extra rechten op door Nederlandsche vliegtui gen getransporteerde post uit Australië. Het is te hopen, dat het tarief niet zoo hoog zal zijtn, dat het een te groote beper king vormt voor de verbinding met Enge land in een vier dagen korteren tijd dan op het oogenblik mogelijk is. Onze overzeesche luchtverbindingen moeten gelijken tred houden met den snellen groei van het internationale luchtverkeer." den. strenge maatregelen te treffen tegen de leidende Arabisch© personaliteiten. In deze dreigbrieven werden de Engel- sche ambtenaren aangemaand, hun post te verlaten, aangezien hun anders een zelfde lot zou treffen als dat van den districtscommissaris van Nazareth. Tal van leidende Arabieren, die in aan merking komen voor den post van den uit zijn functie ontheven groot-Moefi, hebben eveneens dreigbrieven ontvangen, waarin van hen werd geëischt, dat zij; de functie niet zouden accepteeren. Uit Jaffa meldt Reuter, dat daar een algemeene stalking der Arabieren dreigt uit te breken. Drie notabelen zijn te Jaffa gearresteerd en de gemoederen zijn tot •bet uiterste verhit. Tal van Arabische zaken te Jeruzalem hebben spontaan hun deuren gesloten. Men vermoedt, dat de campagne zich ook tot andere steden zal uitbreiden. Naar uit Jeruzalem gemeld wordt, is de Britsche kruiser „Sussex" met vier der gisteren gearresteerde leiders uit Haifa vertrokken, doch na korten tiid terugge keerd. Men gelooft, dat de Arabische leiders overgebracht zijn op een ander oorlogsschip. UIT DEN VOLKENBOND. Resolutie Inzake Spanje verworpen. D'e achttiende volkenbondsvergadering heeft Zaterdag in een voltallige bijeen komst de resolutie inzake Spanje be sproken. Het gevolg van de beraadslagin gen die drie uren lang duurden, was, dat de resolutie de vereischte eenstemmig heid niet heeft verkregen, daar Albanië en Portugal tegenstemden. De resolutie kreeg 32 stemmen vóór, 14 delegaties hebben zich van stemming onthouden en twee stemden tegen, terwijl vier staten geheel en al afwezig waren gebleven. De resolutie kon dus niet voor aange nomen worden verklaard en, tenzij zich nog op het laatste oogenblik verrassin gen voordoen, zal do achttiende volken - bondsvergadering vandaag eindigen, zon der dat een enkele resolutie inzake Spanje zal zijn aangenomen. BELGIë'S PLICHT VOOR DEN EUROPEESCHEN VREDE. De Belgische regeering heeft bij de Kamer een rapport ingediend over het ten uitvoer brengen van het programma, dat vervat is in de ministerieele verkla ring van 24 Juni 1936 en waarin werd verklaard, dat België vastbesloten is zich Zelfs een héél-preciese, héél-critische huisvrouw kèn zeggen; „die pijp ruikt lekker." Mannen, die goede tabak rooken, geurige, vriendelijke, volle en rijpe tabak (dat wil zeg gen: IBIS SHAG) kun nen daarvan getuigen. IBIS SHAG maakt een huis geurig, maakt Uw pijp óveral welkom. Binnenland. Kamer van Koophandel te Middelburg. Beteugeling cadeaustelsel. Uitbreiding van het mond- en klauwzeer. De C.A.O. in het drukkersbedrijf. Buitenland. Het Japansch-Chineesche conflict. Hitler en Mussolini steunen Franco. D'e burgerkrijg in Spanje. te verzetten tegen elke schending van zijn grondgebied en een politiek van begrijpen en goeden wil wenscht te volgen ten aan zien van al zijn buren. In het rapport wordt gezegd, dat de strijdmacht, welke België eventueel in het vuur zou kunnen brengen, van dien aard is, dat zij iederen aanvaller tot na denken moet stemmen. Door het afwen den van het gevaar van een aanval op zijn gebied, doet België zijn plicht ten aanzien van het handhaven van den Europeeschen vrede. HITLER NAAR ITALIë. In welingelichte kringen te Rome ver klaart men, dat het bezoek van Hitier aan Italië niet in October of November te verwachten is. De Duitsche rijkskanselier zou eer»t in het volgende voorjaar naar Rome komen. Versterking van de Italiaansche vloot. Te Spezzia en Tarente zijn Zondag op nieuw twee duikbooten van 650 ton, de „Gondar" en de „Uebi-Scebeli" van sta pel geloopen. Van de twaalf duikbooten, tot den bouw waarvan een jaar geleden besloten werd en die namen uit den Abes- synischen veldtocht zullen dragen, zijn er thans reeds acht te water gelaten. Te Fiume is Zaterdag de torpedoboot „Libra" van de helling gegleden. Doodvonnissen In Rusland. D'e „Leningradskaia Pravda" van Za terdag deelt mede, dat acht ambtenaren van de administratie van de graanvoor raden te Pskov, ter dood veroordeeld zijn onder beschuldiging van contra-revolu tionaire sabotage. In het nummer van 30 September deelt het blad „De Arbeider" te Bakoe mede, dat 'het opperste gerechtshof van de re publiek Adjarisan acht leden van een vereenigd contra-revolutionair centrum

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1