De spaarregeling voor den B-steun. Kosten noch Moeite Kerknieuws Predikbeurten. Onderwijs. Aan het Zoeklicht. Geen jus meer? in kwaliteit aan de spitst JUS Het bijeenbrengen van gelden voor de eerste wintermaanden. De spaarregeling kan terstond In werking treden. DE GOESCHE APOTHEEK Is er niet genoeg jus neemt U dan een MAGGI* Justablet en bereidt dit zoals op het etiket staat aangegeven. In 5 minuten tijds hebt U dan circa '/i L. jus gereed. En wat voor een jus. geurige, echt-smakelijke, bruine jus, die het genot van de maal tijd verhoogt! Jus van MAGGI, welke dezelfde bestanddelen be vat als zelfgemaakte vleesjus, doch goedkoper is! Per tablet cent. 34 Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT GOES. MIDDELBURG. De heer J. W. Groeneijk, inspecteur van den 'dienst der P.T.T., chef van de tiende afdeeüng van het hoofdbestuur, voordien inspecteur te Middelburg, her denkt heden den dag, waarop 'hij voor 40 jaar bij den dienst in betrekking kwam. A.s. Woensdag des nam. twee uut, vergadert de Gemeenteraad. VLISSINGEN. Gemeenteraad. Gisteren ver gaderde de Raad. De oudste wethouder, de heer W. P. Edelman, 'heeft den bur gemeester, den 'heer Van Woelderen, in verband met diens herbenoeming, waar- deerend toegesproken en hem uit naam van de raadsleden een prachtig bloemstuk aangeboden. Spr. bracht ook hulde aan mevrouw van Woelderen. De burgemeester heeft woorden van dank gesproken en een terugblik gewor pen op hetgeen in de afgeloopen jaren tot stand is gekomen. Zijn „verlanglijst" voor zijn verdere ambtelijke jaren bevat nu nog o.a. voortgaande uitbreiding en groei van het havenbedrijf; verwijdering van de ernstige verkeershindernissen in den Noordzeeboulevard aan de Spuihaven en den Gevangentoren en oplossing van het spuiboezemvraagstuk; aanleg van een nieuwen rijksweg van de Buitenhaven naar Nieuwland volgens het Rijkswegen- plan; terugkeer van het infanteriegami- zoen; oprichting van een maatschappij Zeebad Vlissingen en verdere uitbreiding van de badplaats; snellere en krachtiger woningbouw ter voorziening in den wo ningnood; aanleg van golf velden en krachtiger ontwikkeling van het vreem delingenverkeer. Wanneer de meeste dezer wenschen in mijn nu aangebroken vierde en laatste ambtsperiode mochten worden vervuld, dan hoop ik, zoo sprak de heer van Woel deren, mijn plicht jegens mijn geboorte plaats naar mijn beste krachten te heb ben gedaan. (Applaus.) Bij het besluit inzake de „Zeeuwsche Grondverbeteringsmaatschappij'", deelt wethouder Rorije mede, dat de vakbonden zullen worden ingeschakeld. Het bestuur der Vereen, voor C'hr. U. L. O.-onderwijis heeft verzocht de benoo- digde gelden beschikbaar te willen stellen voor 'het aanschaffen van leermiddelen, benoodigd wegens reorganisatie der school, die van een drie-jarigen cursus met voorbereiding in een school met vier jarigen cursus voor uitgebreid lager on derwijs wordt omgezet. Dhr Van Oorschot (s.d.) heeft ernstige bezwaren. Deze U.L.O.-school is reeds in feite een 4-jarige. Hij' stelt aanhouding voor. Na eenige bespreking wordt het voor- stel-Van Oorschot '(uitstel van behande ling) met 89 stemmen verworpen, waarna het voorstel van B. en W. met 11 tegen 6 stemmen wordt aangeno men. (Tegen de leden B'e Bart, Van Oorschot, König, Van de Vlist, Castel en Post. {Slot volgt.) WALCHEREN. Domburg. (Slot Raadsverslag.) Een verzoek om steun van de Centrale Espe ranto Propaganda Commissie wordt voor kennisgeving aangenomen. B. en W. stelden voor aan te sluiten bij de op te richten fraude-centrale van de Ver. van Ned. Gemeenten. De kosten hiervan zouden ongeveer f 30 per jaar be dragen, pluk nog enkele te maken on kosten. D'e heer De Visser maakt bezwaar te gen het telkens zwaarder belasten van de gemeenten door maatregelen van re- geeringswege. De 'heer Brand stelt voor dit punt aan. te houden en eerst nadere inlichtingen te verzoeken. B. en W. ne men dit voorstel over. B. en W. stelden voor om aan een te benoemen volontair ter secretaris 'n tege moetkoming in reiskosten te verstrekken van ten hoogste f 100. De voorzitter zegt De minister van sociale zaken zal, zoo als reeds in het kort gemeld, Dinsdag avond om 7 uur 30 over de beide zenders, namens de regeering een oproep doen tot het Nederlandsche volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds" voor werkloozen. In verhand met desbetreffende vragen deelt de minister van sociale zaken aan de betrokken gemeentebesturen mede, dat de spaarregeling terstond in werking kan treden. Den bovenbedoelden oproep, die ten doel heeft geld bijeen te brengen om hier mee gedurende de eerste wintermaanden, in welken tijd de spaarregeling nog geen effect kan hebben, in de behoefte aan kleeding en dekking te voorzien, moti veert de regeering, naar uit een brief van den minister van sociale zaken aan de gemeentebesturen blijkt, als volgt: Dit speciale beroep op het Nederland sche volk, om een gave te offeren ten be hoeve van de werklooze landgenooten, geschiedt slechts eenmaal. Het pogen van de ondersteunde en te werkgestelde werkloozen, om door weke- lijksche afzondering van een bedragje van hun vanzelfsprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende behoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet werklooze deel van het Ne derlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij hun pogen te steunen en het mogelijk te maken, dat reeds in de eerste winter maanden de noodige goederen worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave icit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den hood van den medeburger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfsle ven is gestooten en daardoor noodge dwongen van andere hulp afhankelijk is. Voor de inzameling van gelden voor het 'genoemde doel roept de minister de volle medewerking van de gemeentebe sturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan van het z.g. B-comité of commissie voor den B-steun, met dien verstande, dat de leiding komt te berusten bij den burge meester of een der wethouders. De actie vindt plaats in Octoher. De minister beschouwt deze inzameling als een zaak die het geheele land betreft en hij verzoekt daarom de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November te storten op postrekening nr 141400 van het kleeding-, schoeisel- en dekkings fonds. De verdeeling van de bijeengebrachte gelden zal als volgt geschieden: De gemeenten, die aan de actie hebben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkee- ring 10 pet. van het in eigen gemeente ingezamelde bedrag, terwijl het daarna in totaal overblijvende bedrag pondsponds gewijze over de deelgenomen hebbende gemeenten wordt verdeeld, naar rato van het aantal gezinshoofden, dat op 1 November in de gemeente spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de in gezamelde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt, terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die onder steunde en te werk gestelde werkloozen, die overeenkomstig de regeling, vervat in de circulaire van 16 September, voor kleeding, schoeisel en dekking sparen. Gevallen, waarin niet gespaard kan worden. In gevallen,' waarin het den betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van hun steun of werkverschaffingsloon voor het be sproken doel te reserveeren, b.v. groote gezinnen met kleine kinderen, heeft de minister er geen bezwaar tegen, dat in die gevallen het kwartje, dat de onder steunde of tewerkgestelde moet reservee ren, wordt betaald door de diaconie, het parochiaal armbestuur of een liefdadig heidsvereniging. in zijin toelichting, dat een volontair naast secretaris en ambtenaar beslist noodzake lijk is. Voorheen ontving de volontair geen vergoeding, maar dit wordt niet juist geacht. Het voorstel wordt m.a.s. aan genomen. Een instructie voor den grafdelver komt nu in behandeling. De reeds bestaande regeling, dat voor het bezorgen van 'het rouwkleed buiten de kom der gemeente f0.80 door den grafdelver mag worden in rekening gebracht aan de nabestaan den, wordt hierin eveneens vastgelegd. Verder wordt door deze instructie aan den grafdelver ook opgedragen het onder houd der begraafplaats tegen een vergoe ding van f 160 per jaar. De heer Geldof vroeg in overweging te willen nemen aanschaffing van een be grafenistoestel. B. en W. zeggen dit toe. Z. 'h. St. werd besloten tot het aan schaffen van een automatisch pistool voor den gemeenteveldwachter. De heer Janse vraagt eenige inlich ting omtrent de werkverschaffing. Weth. Brand deelt mede, dat er thans ongeveer 12 personen in den steun zijn opgenomen. De post voor werkverschaffing is opge werkt, terwijl op dit oogenblik geen ob jecten aanwezig zijn. Jeugdige werkloozen zijn er nog bijna niet, zoodat het momen teel nog geen zin heeft voor deze werk- objecten aan te vatten. Hierna sluiting. Biggekerke. Loop der bevolking over de maand 'September. Vertrokken: Pieter- nella Johanna Verschuure van A 1 naar Den Haag; Gatbarina van Mulligen van B 93 naar Voorschoten. Vrouwenpolder. Loop der bevolking over September. Ingekomen: Mej. N. P. Suurmond, verpleegster, Gapinge B 47 uit Bergen op Zoom; P. Besuijen en ge zin, veldarb eider, Landschuurweg B 96, uit N. en St. Joosland. Vertrokken: M. den Hollander, zonder beroep, A no. 97, naar Oostkapelle, Dorps straat A 34; M. v. d. Bosse, dienstbode, B 89, naar Middelburg, Rott. Kade 23; P. van Hekken, tuindersknecht, A 105 naar Avereest.; Wed. L. Diivekot, geb. Joziasse A 39, n. Oostkapelle, Brouwerijweg 123. ZUID-BEVELAND. Wemeldinge. Loop der bevolking over de maand September. Ingekomen: F. M. Koopman, van Goes naar Wil'helmdnastr. B 114; 'C. Vleugel, van Goes naar Zuide lijke Achterweg A 84; Wed. K. Bernhard- v. Veen, van Kattendijke naar Juliana- straat G Is; N. Dekker, van Goes naar Noordel. Achterweg A 118; M. P. N. M. Doomö, van Yerseke naar Julianastraat C 1 f; J. de Schipper, van Zandvoort naar DanieLstraat B 69; A. Hoefnagel en gezin, van Rotterdam naar Dorpsstraat B 197; N. van der Linde, van Den Hei der naar Julianastraat C 1 o. Vertrokken: C. M. Hoogerheide, van Pr. Bern'hardstraat G 2 o naar Rotter dam, Justus van Effenstraat 102; J. G. van Boven, van a. b. naar Amsterdam, Amsteidijk 113; A, J. van dien Heuvel, van a. b. naar Gioede W 189. De ledenvergadering van het Comité voor Ghr. Winterlezingen was zeer slecht bezocht. De rekening van den penningmeester, sluitende met een na- deelig saldo, werd vastgesteld. Wel was van verschillende zijden bericht ingeko- worden gespaard, om de moeilijke taak, „een cadeautje koopen", tot een genoegen te maken in Witkam's Geschenkenhuis. Immers, binnen enkele maanden aan zienlijke vergrooting der zaak, terwijl het geheele interieur in een toonzaal wordt herschapen, waar 1001 aardige cadeau tjes buitengewoon aantrekkelijk worden geëxposeerd. (Adv.) men dat men ook voor het komende sei zoen het voortbestaan van het comité nog wenschte, doch daarentegen hadden vele leden niets van zich laten hooren. De ver gadering meende dan ook hieruit te moe ten concludeeren dat er geen voldoende belangstelling meer bestond om met dit werk voort te gaan. i In aansluiting op het raadsverslag van gisteren volgen hieronder nog enkele rekenings- en begrootingscijfers. D'e gemeente-rekening, dienst 1936, werd voorloopig vastgesteld op een totaal in ontvangst van f 70.180,56 en in uitgaaf van f 64.059,85, batig saldo f 6120,71 op den gewonen dienst en op een totaal in ontvangst van f 1301,96 en in uitgaaf van f 2951,96, nadeelig saldo f 1650 op den kapitaaldienst. De gemeente-begrooting voor den dienst 1938 werd vastgesteld op een totaal in ontvang en uitgaaf van f 68.194,48 met een post voor onvoorziene uitgaven van f 732,14 op den gewonen dienst, en op een totaal bedrag in ontvang en uitgaaf van f 11.800 op den kapitaaldienst. Yerseke. Uit een boom geval len. Donderdag had de heer Jac. Open neer, wonende aan de Burgemeester Sin- 'kelaan het ongeluk bij' bet plukken van ■peren uit den boom te vallen, waarbij hij zoo ongelukkig terecht kwam, dat hij een paar ribben brak en andere verwondin gen opliep aan hoofd en armen. Dr Pol derman verleende heelkundige 'hulp. De tarieven der mosselen. Na herhaald aandringen op een wijziging in het berekenen van tarra 'heeft het' G. V. K. van Bergen op Zoom besloten om voortaan 7 pet. tarra en 5 pet. ivoor on deugdelijke mosselen niet te rekenen. Dit is een verbetering, 'die voor alle kweekers voordeelig a's en algemeens tevredenheid zal geven. Natuurlijk zal boven 7 pet. tarra en boven de 5 pet. voor ondeugde lijke mosselen wel berekend worden. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Tholen. De vissch er ij. D'ank zij het gunstige weer, is de botvangst deze week loonend geweest. 12 vaartuigen kwamen binnen met een 'besomming van 3 tot 9 tobben of 120 tot 380 pond bot. De prijs is vanaf f 9 tot f 10 per tob. Rondivisch werd een 60 pond gevangen. Voor het buiten- en binnenland werd deze week uit deze gemeente verzonden plm. 4450 ton of 445000 kg. geschoonde en ongeschoonde moisselen. De kwaliteit is over het algemeen bevredigend, alleen komen op enkele perceelen nogal zieke mosselen voor. Staven isse. In een speciale bijeenkomst werd Donderdagmiddag j.l. afscheid ge nomen van dhr J. Stoel, die wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd zijn betrekking als gemeente veldwachter moest neerleggen. De bijeenkomst werd bijgewoond door den voltalligen raad, alle gemeente-amb tenaren, de voorzitters van de onder scheiden Polderbesturen, de majoor der Rij'ksveldwacht en een tweetal rijksveld wachters, alle gemeente-veldwachters op bet eiland en St. Philipsland, en de zoons en den schoonzoon van den scheidenden functionnaris. In een treffende rede schetste de bur gemeester de groote verdiensten van dhr Stoel. Hij' prees hem als een trouwe, vast beraden persoonlijkheid, een politieman bij uitnemendheid. Namens den raad en spreker persoonlijk overhandigde hij; hem een tweetal enveloppen met inhoud. Hij sprak den wensch uit, dat dhr Stoel nog vele jaren van zijn welverdiend pensioen zal mogen genieten. Tal van sprekers voerden hierna het woord. Allen brachten dhr Stoel hartelijk dank voor de accurate en stipte wijze, waarop hij in tal van betrekkingen de belangen der gemeenschap heeft behar tigd. Dhr Bijl overhandigde hem namens alle collega's een fraaien wandelstok met inscriptie. Bewogen sprak dhr Stoel tot allen een woord van dank. Hij' vond de hem toege zwaaide hulde veel te groot, want wat hij gepresteerd heeft, was zijn plicht ge weest. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Engelen, A. N. Brouwer, cand. te Utrecht. Te Breukelen, G. F. D. Looher te Nijega. Aangenomen naar Zegveld, A. J. Brink man, cand. te Ooltgensplaat. Naar Loon op Zand, A. Vroegindewey, cand. te Wad- dinxveen. Bedankt voor Hei en Boeicop, Eemnes- Binnen, Neder-Langbroek, "Wijngaarden en Polsbroek-Ylist, A. Vroegindewey, cand. te Waddinxveen. Geref. Kerken. Beroepen te Strij'en, D. S. A. Hagen beek, cand. en hulppred. te Groote Lindt. Ds H. K. Wolfensberger, pred. der Ned. Herv. Gemeente te Tho- 1 e n hoopt Zondag 10 October a.s. zijn 40-jarige ambtsbediening te herdenken. In de namiddag-godsdienstoefening hoopt Z. Eerw. dan een gedachtenis woord te spreken. ganzepoortsïraat 1. telefoon 399 HOMOEOPATHIE, SPECIALITÉ S VERBAND EN SANITAIRE ARTIKELEN TOILETBENOODIGDHEDEN EAU DE COLOGNE Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds de Vries, av. ds Steinz. (Voorher. H. Av. en H. Doop.) Hansweert, 9.30 en 6.30 u. ds Plaggemars (H. AV.). Wissenkerke, vm. dhr Offringa, nm. ds Boersma van Kloetinge. (Voorber. H. Av.) Geersdijk, vm. leesd., nm. dhr Offringa. Geref. Kerken. Domburg, vm. leesd., n.m. ds Visser. Westkapelle, vm. ds Visser (Voorber.' H.Av.), n.m. leesd. Kortgene. Een jubileum. Vrijdag herdacht mej. L. J. Poerstamper den dag, dat ze 25 jaar als onderwijzeres aan de O.L. school alhier werkzaam is ge weest. B. en W., alsmede de gemeente secretaris, hebben baar in de klas geluk gewensebt. Ze ontving een prachtig bou quet bloemen. Ook van de kinderen ontving mej. Poerstamper een soortgelijk geschenk. Tot slot werden de kinderen door de jubilaresse getracteerd. Examen voorber. onder wijs. Geslaagd te 'sGravenhage (gemeng de examen-commissie voor akten voor voorbereidend onderwijs (kleuteronder wijs) voor akte b mej. M. J. Otte te Vlis singen. Twee auto's na botsing In brand gevlogen. Handelsreiziger op slag gedood Gistermiddag is te Vriezenveen een zeer ernstig ongeluk geschied, dat een doode heeft geëischt. Uit de richting Oosteinde naderde een kleine personenauto, bestuurd door den 46-jarigen ongehuwden handelsreiziger A. Blom uit Deventer. Op hetzelfde oogen blik kwam uit de richting Almelo een groote zeswielige vrachtauto, bestuurd door den heer De Rijk uit Oldenzaal. De vrachtauto, die signalen heeft gegeven, moet op het kruispunt niet bijzonder hard hebben gereden, doch doordat het voertuig zeer zwaar met basaltblokken was geladen, kon het niet dadelijk stop pen voor de personenauto, welke den Tegenover de vraag of het voorrecht, dat in ons land de Christelijke pers tot ontwikkeling is gekomen wel voldoende wordt gewaardeerd, zullen velen onmid dellijk een andere vraag stellen. Deze: of onze pers in alle opzichten voldoet aan de eisohen die gesteld mogen en moeten worden. Ik denk er niet aan hierop zonder meer ontkennend te antwoorden. Onze kranten staan soms in meerdere opzichten bij de liberale of z.g. neutrale pers achter, al voeg ik er direct aan toe, dat dit voor eer deel komt omdat ze meerdere broniier van inkomsten missen en moeten mi9 sen, die andere bladen hebben. Maar ik geloof, dat we door zóó te re deneeren, de zaak niet heelemaal zuiver stellen. De vraag is ten deze wat onze roe ping en p 1 i c h t is. Met betrekking tot het onderwijs is op die vraag een duidelijk antwoord ge geven. Zonder aarzelen. Maar als het gaat over de pers, dan is er een zekere tweeslachtigheid. Met het gevolg dat de pers, die onze be ginselen bestrijdt, door ónze steun tot bloei komt. "Wie in deze richting zijn zoeklicht laat werken zal ontstellende dingen zien. En met mij tot de overtuiging komen, dat het hóóg tijd wordt, dat we met het vraagstuk van de pers meer ernst maken en ook op dit terrein een besliste keus doen. OPMERKER. RADIO-LIEFHEBBERS. Wij vestigien de aandacht van radio- liefhebbers op de Radio-rubriek In het Zondagsblad en de daarin geboden ge legenheid tot het stellen van vragen. voorrang had. De vrachtauto greep den wagen in de flank aan, sleurde dezen een eind mede en wierp hem ten slotte om. De in elkaar gereden auto verloor alle benzine, die onmiddellijk in brand vloog, zoodat de geheele straat een vuur zee werd. De heer Blom is zeer waarschijnlijk direct bij de botsing door de voorruit ge slingerd en dood op den weg blijven lig gen, want toen de vlammen na enkele minuten een weinig geluwd waren, vond men voor de voorwielen van de auto zijn verkoolde lijk. De fel brandende benzine tastte ook de vrachtauto aan, waarvan de truck ge heel is uitgebrand. De twee inzittenden wisten zich echter uit de cabine te wer ken, zoodat zij ongedeerd bleven. Beliefde zoekt wonder lijke w e g e n. De 26-jarige L. uit Rot terdam heeft gistermorgen omstreeks half negen op de Noorderbrug oneenig- heid gekregen met haar 28-jarige ver loofde H. A. G. uit IJsselmonde. Deze ruzie liep zoo boog, dat het meisje de Rotte als eenigen uitweg zag en van den kant af in het water sprong. Daarop was de verloofde niet voorbereid, maar zoo erg 'kon de ruzie niet geweest zijn, of hij sprong haar na. Beiden kwamen in het ondiepe gedeelte van de Rotte terecht, Omstanders konden hen dus door middel van eenige touwen al spoedig op het dro ge helpen. Het tweetal is naar het zie kenhuis vervoerd, waarna de verloofde na onderzoek weer huiswaarts kon koe ren. Het meisje, dat nogal overspannen was, ia ter observatie opgenomen. Goederentram bij Zwol le ontspoord. Machinist breekt een been. Gisteravond zijto verschillende wagens van een goederen tram, die op weg was naar Zwolle, even voor het station aan den Meppelerweg te Zwolle ontspoord. Vermoed wordt, dat onder het rijden een wissel is omgespron gen. Door den schok viel de machinist Z. van de locomotief. De man brak een dij been en is in het Ziekenhuis ter ver pleging opgenomen. Het heeft nog geruimen tijd geduurd, alvorens men de sporen weer vrij had. 'Diefstallen bij Van Gel de r's papierfabrieken te Wormer. De laatste maanden werd door werkmeesters en electriciens der pa pierfabrieken van Gelder Zonen te Wor- merveer telkens allerlei materiaal uit voorraden vermist: Koperen staven, gloeilampen, gereedschappen, verpak- kingsringen enz. zonder dat men kon vermoeden, waar al deze ontbrekende voorwerpen bleven. Deze week Maandag kwam men evenwel tot de ontdekking, dat er onder de werklieden een wijd ver takt complot bestond, dat in overleg met één der schuitenvoerders allerlei voorra den wegnam en deponeerde bij den af val in de voor de fabriek liggende zolder schuiten. Zoo is er voor duizenden gul dens ontvreemd. Zoodra men vermoedde wat er aan de hand was, werd de politie gewaarschuwd, die eenige verdachten in verhoor nam. Een zekere W. B. uit Wormer bekende al spoedig zijn medeplichtigheid, terwijl de beide hoofddaders J. P. te Wormer en W. d. G. uit Wormerveer in arrest wer den gesteld. Nieuwe arrestaties staan te wachten. De gestolen goederen werden bij di verse opkoopers te Amsterdam voor on gehoord lage prijzen verkocht. IJzeren geldkistje met 300 verdwenen. Woensdagmiddag is van het kantoor van de N.V. Van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2