CHEVROLET Dagblad voor rovi nci e P. LOUISSE EERSTE BLAD Militia Christi. DE'ZON EVAN HET VERHOOGD RENDEMENT' 19 tot 23% meer laadoppervlak De strijd in China. De Eerste Kamer voortaan 49 leden? Belangrijkste Nieuws r 10 ct. tUPER-KWALITEIT! Uit de Provincie. ZATERDAG 2 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 2 met de 5 nieuwe Chevrolet modellen met naar voren ge plaatst stuur. 20 verschillende mo dellen, zelfs voor zwaar vervoer tot 14 T. GOES MIDDELBURG Westwal 44 Gortstr. 29-30 Tel. 287 Tel. 569 A. C. VAN DER REST Uitgave: N. V, Uitgeven - Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Voratatraat 7 0, doei Postrekening 44455 Telefoon 11 Bijkantoor Middelburg: Fa. Boekhandel J. J. F A N O Y, Lange Burg 40. Telefoon 28 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg Goes en Vlissingen f 0.20 Losse nummers 5 cent Advertentiün 30 cent per regel Ingezonden mededeellngen 00 cent per regel Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling Advertenties onder letter of motto 10 cent extra Bij contract belangrijke korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen i. De titel boven dit artikel ia niet oor spronkelijk. Een groot theoloog Adolf Harnack heeft, nu bijna 30 jaar geleden, een boek geschreven met den titel: „Militia Ohristi". In dat geschrift tracht hij aan te ton nen dat de Ohristenen in de eerste eeuwen alle dienstplicht aan den keizer weiger den. Hoewel hij zelf geen anti-militairist is, komt hij in zijn boek tot de stelling, dat een gedoopt Christen toen eenvoudig geen soldaat werd. Hoewel deze stelling op goede gronden door andere theologen weerlegd is, heeft toch een man als professor Heering in zijn boek: „De Zondeval van het Christen dom" met gloed van overtuiging die hou ding van de christenen in deze tijden aan bevolen en hij heeft met al de warmte van zijn enthousiasme uitgeroepen: de oude Militia Christi herleeft. Christus roept Zijn soldaten des vredes. Militia Ohristi is hier dan: de dienst plicht onder den Koning Jezus Christus, die alle andere dienstplicht finaal uitsluit. Ja, een man als professor Heering neemt het zóó ernstig met die eenzijdige dienstplicht, dat hij het grootste offer niet te hoog en te heilig acht. Heering zegt zelfs in zijn aangehaald werk: „Misschien dat Christus wederom het martelaarschap gereed houdt om de trouw van den Christen, den antimilitai- rist, te bezegelen". Militia Christi is hier dus een term, die elk offer brengen wilbehalve het offer van eigen leven voor het vaderland. Men zal uit deze uiteenzetting reeds be grepen hebben hoe het gebruik van den term Militia Christi bij genoemde heeren professoren al niet oorspronkelijk ge noemd kaai worden. Ze hebben dien op hun beurt ontleend aan het leven der eer ste Christenen. Daarom spraken ze van „Militia Ohristi". We zien in de Christelijke Kerk dan ook telkens weer mannen opstaan, die spre ken van hun Militia Christi. Vooral de adel en de ridderstand gaf zich voor dit ideaal. Ze legden hun gouden sieraden af en leefden uiterst sober in grijze pijen, grauw als asch: Soldaten in krijgsdienst van Jezus Christus. Wij denken hier b.v. aan een vereeniging van mannen en vrouwen, die in het begin van de 13e eeuw gesticht werd. Ze namen enkele regelen en gewoonten van de mon nikenorde der Dominikanen over. Ze ble ven echter leeken en wenschten zich ook niet aan een kloosterbelofte te binden. Maar hun leven in de wereld wilde toch even heilig en vroom ziin. En ook op die wijize werd van dezen term geen oorspronkelijk gebruik gemaakt. Want lang voordat deze wereldsche orde en kloosterorde sprak van Militia Christi, waren er geweest die onder denzelfden naam zich georganiseerd hadden en dat maar niet voor een strikt godsdienstig doel. Neen, hun beweging kreeg politieke en sociale beteekenis. Omstreeks het jaar 350 is er n.l. in de Christelijke Kerk een beweging geweest, die op buitengewone wijze voor Christus heeft willen strijden. 't Was in den tijd van Augustinus en in het land waar Augustinus geboren is: in Afrika. De beweging breidde zich snel uit. De mensohen verlieten hun werk en deden geen geregelden arbeid meer. Bedelend gingen ze het land door om dan bij steeds wisselende adressen onderdak en onder houd te vinden. Dat was dan „om Chris tus wil" zooals ze zeiden. Ze meenden op die manier tegen den duivel en de anti-christelijke machten te strijden en brachten door hun radicale methoden groote opwinding onder de be volking. Slaven liepen weg van 'hun heer, en die als boer geen huur kon opbrengen of zuchtte onder 'tjuk der. belastingen, maakte zich eenvoudig vrij door over te loopen tot deze Militia Christi. Het werd daar als David het had in de spelonk Adullam, toen tot hem vergaderd werd alle man die een schuldeischer had en alle man die benauwd was en wiens ziel bitterlijk bedroefd was. 't Ging er al even broederlijk toe, want men sprak zelfs van vrijheid en broederschap. Maar dat was al een voor spel van het revolutionaire lied, dat later op de'zelfde wijs en met dezelfde woorden zou gezongen worden. Want diezelfde sla ven, die 't slavenjuk van zich geworpen hadden, dwongen hun vroegere heeren met geweld hun plaats in te nemen, om i nu als 'hun knechten te werken. Voortaan Chevrolet* bedrljfczuinlgheld in (totaal treingewicht) 't Liep zelfs op de meest revolutionaire praktijken uit: roof en brandstichting en plundering. Ze kwamen tot allerlei on zinnigheden en zochten aam het eind nog een schoon en stichtelijk slot. Dan wier pen ze zich zelf van een berg of hooge toren af. Zoo meenden ze nog de marte laarskroon te verwerven. Ziedaar wat de geschiedenis van de Christelijke kerk weet te vertellen van de Militia Christi! Men zal zeggen: geen aanlokkelijk beeld. Anti-militairisme, eigenwillige gods dienst, anarchisme en revolutie en dat alles onder den naam van dienstplicht onder Jezus1 Christus. En wanneer er dan ook niet anders te vertellen was over deze Militia Christi, dan wat de geschiedenis er van meldt, wij zouden zeker dezen titel niet gekozen hébben. Toch blijven wij met vrijmoedigheid spre ken over de Militia Christi als roeping voor ons Christenen ook nu in dezen tijd. Galvijn i de groote kenner der Schrift spreekt in zijn werken her haaldelijk over deze Militia. Hij gebruikt het woord letterlijk, Dat kan al niet anders. Want wie de Schrift kent, kent ook de Militia Christi. D'e Schrift spreekt gedurig van het le ven van een Christen als van een strijd. Gedurig wordt het commandogebod gebracht tot den strijd. Dit gebod beveel ik u, mijn zoon Timo- theüs, lezen we in den brief aan Timo- theüs, dat gij naar de profetieën, die van u voorgegaan zijn, in dezelve den goeden strijd strijdt. Daarom wordt Timotheiis ook soldaat van Christus genoemd. Gij dan lijdt verdrukkingen als een goed krijgsknecht van Jezus Christus. Als een goed soldaat! Zie dat is de geestelijke krijgsdienst on der de banier van Jezus Christus. Dat is als wij onder zijn commando staan en onder de leiding van onzen Le geroverste de harde felle strijd strijden, die in de machtige worsteling van dezo dagen zoekt voor Hem om met Hem de overwinning te behalen. D'at is de heilige oorlog die begonnen is in 't paradijs en die niet eerder op houdt, dan als het paradijs Gods uit den hemel weer voor ons ontsloten wordt. Eh tot dezen oorlog worden wij ook geroe pen in den politieken strijd van deze dagen. H, M. DE KONINGIN LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen, is de beëindiging van mr J. A. N. Patijn, als minister van Buitenlandsche Zaken, welke gistermid dag 2 uur op Het Loo door H. M. de Koningin zou geschieden, weg'ens lichte ongesteldheid van de Koningin tot later uitgesteld. TAAIE VERDEDIGING DER CHINEEZEN TE SJANGHAI. Japanners geven toe, dat hun jongste offensief geen noemenswaardig succes heeft opgeleverd. Japansche berichten bevestigen, dat bij het offensief aan het front van Sjanghai slechts geringe vorderingen worden ge maakt. De Japansche marine-attaché heeft toegegeven, dat de troepen gisteren zware verliezen hebben geleden. Ook in den sector LjoehangLo-tjen stuiten de Japanners nog steeds op krachtigen te genstand. Daar de tank- en infanterie- aanvallen van gisteren geen succes heb ben gehad, boren de Japanners lange mijngangen, om de met beton versterkte stellingen op te blazen. In het Ghineesche hoofdkwartier wordt verklaard, dat Lioehang' nog steeds in handen der Ghineezen is. De Ghineesche strijdkrachten, die in den sector Kiangwan tot den aanval over gingen, bemerkten tot hun verbazing, dat het terrein door de Japanners ontruimd was. De Japansche troepen schijnen zich terug te trekken op Woesoeng en Jang- tsepoe. De Ghineesche troepen vorderen langzaam, daar zij de grootste omzichtig heid in acht nemen. Twaalf Japansche vliegtuigen hebben Nantsjang gebombardeerd. Hierbij wer den verscheidene burgers gedood. Het Japansche blad „Kokoemin" pu bliceert een artikel, waarin verklaard wordt, dat Japan zijn doel in China niet zal bereiken, indien de overheerschende invloed van Engeland in China niet te niet wordt gedaan. Balans der Japansche luchtaanvallen1. In Kwantoeng zijn volgens een offi- cieele schatting sedert het begin der Ja pansche luchtaanvallen circa duizend personen gedood en tweeduizend gewond. Voor Kanton bedragen deze getallen 250 dooden en 500 gewonden. DE TOESTAND IN PALESTINA GESPANNEN. Leden van het Arabische comité gearresteerd. Chalidi, de burgemeester van Jeruza lem en een van de leden van bet Arabi sche comité, alsmede de secretaris van dil comité zijn gearresteerd. De telefonische verbindin gen met Palestina zouden geschorst zijn en de politie en de troepen zouden een groote activiteit ontwik kel e n. Havas bevestigt in een telegram uil Jeruzalem, dat de regeering zeer ernstige maatregelen genomen heeft. De brug over de Jordaan, die Palestina met Transjordanië verbindt, is versperd Een officieele bekendmaking zegt, dat. het terrorisme gedurende de laatste vier maanden steeds is toegenomen. Ate gevolg van de jongste moorden op Engelsche ambtenaren heeft men 'het noodzakelijk gevonden een actie te onder nemen tegen bepaalde personen. Het Arabische hooge comité en alle organen daarvan zijn tot onwettige orga nisaties verklaard. Tegen verscheidene vooraanstaande Arabieren zijn bevelen tot aanhouding uit gevaardigd; zij zullen worden gedepor teerd. De gebeurtenissen van gisteren waren spoedig algemeen in Palestina bekend, betgeen een groeiende ongerustheid te weeg heeft gebracht. De autoriteiten zijn eéhter op alle gebeurtenissen voorbereid De functie, waarvan de groot-moefti van Jeruzalem is ontheven, is die van voorzitter van den Hoogen Mohamme- daanschen raad. De groot-moefti blijft dus nog slechts m'oefti van Jeruzalem met een klein maandgeld als inkomen en men verwacht dat daarmede zijn invloed wel spoedig gebroken zal zijn. Er zijn gistermorgen tal van huiszoekin gen em arrestaties verricht, doch, nu het publiek van de gebeurtenissen op de hoogte is, neemt de ongerustheid af. Dé commissaris van het district Jeru zalem 'heeft een rondschrijven tot de kran ten gericht, waarin 'hij mededeelt, dat een censor benoemd is en dat bet publicee- ren van berichten of commentaren buiten de officieele mededeelingen verboden is Men zegt, dat de moefti, zoodra hij van de Britsche maatregelen 'hoorde ,alle poorten, die toegang geven tot het gebied van de moskee, liet sluiten en zijn lijf garde, bestaande uit 200 aanhangers, mobiliseerde. Ds Van Duyl bedankte voordat hij lid was Het uitgetreden N. S. B.-lid, Ds G. van Duyl, beeft het zien wij het goed, zegt de „Telegr." in zijn hand, de Eerste Kamer onvoltallig te doen blijven. Hij heeft n.l. ontslag genomen als lid dier Kamer, voordat hij er lid van was, het geen nu eenmaal evenmin mogelijk is als 't uitgeven van een gulden, voordat men er een ontvangen heeft. Ds Van Duyl kon niet bedanken, want hij was nog geen lid. En hij kan niet wei geren zijn benoeming aan te nemen, want hij is reeds toegelaten. Nader wordt gemeld, dat Ds van Duyl omtrent zijn wel of niet zitting nemen nog geen nadere beslissing heeft geno men. De gebeurtenissen van de laatste dagen hebben hem zoo geschokt, dat hij eerst tot rust wenscht te komen. Ass. Apotheker Lange Kerkstr. - GOES - Tel. 168 DE zaak voor ALLES wat U voor Uw gezondheid noodig hebt 111111 De etalage geeft 'n klein overzicht I De arrestatie der Arabische leiders vond zonder opzien en zonder dat weer stand werd geboden, plaats. Zij zijn tot verbanning veroordeeld en izulen, zooals gemeld, waarschijnlijk aan boord van den kruiser „Sussex" gébracht worden, die in de 'haven van Haifa is binnengekropen. Het drastische ingrijpen in Palestina is, naar thans van officieele zijde wordt bericht, geschied op last van het Britsche kabinet. Met de grootste zorg en geheimhouding Was door het kabinet deze maatregel voorbereid. De bevelen tot arrestatie waren uitge geven voor iemand ervan wist. HET TERUGKEEREN DER VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. Men verwacht dat de Fransch-Britsche nota, waarin Italië tol driezijidige bespre kingen wordt uitgenoodigd, vandaag over handigd zal worden. 1 In het onderhoud van 29 September heeft Grandi, de Italiaansche ambassa deur te Londen, naar men meent te we ten, Eden medegedeeld, dat Italië de uit- noodiging niet zou kunnen aanvaarden als het 'de bedoeling was de besprekingen te beperken tot de kwestie van de verwij dering der vrijwilligers uit Spanje. Italië geeft er bovendien de voorkeur aan, dat de Spaansche kwestie in de commissie voor de niet-inmenging besproken wordt. Men heeft Grandi toen uiteengezet, dat naar de meeüing van Frankrijk en Enge land 'het vraagstuk sneller in driezijdige onderhandelingen besproken zou kunnen worden. In Italiaansche politieke kringen acht men het thans zeker dat Italië niet zal deelnemen aan de driezijdige besprekin gen. Italië zal den eisch stellen, dat Duitschland ook 'bij: de onderhandelingen tegenwoordig zal zijn. Het eerste gevolg van Mussolini's reis naar Duitschland. STAAT VAN OORLOG AFGEKONDIGD IN BRAZILIË. President Vargas heeft de volksver tegenwoordiging gevraagd 'haar toestem ming te iverleenen voor het afkondigen van den staat van oorlog in Brazilië ge durende negentig dagen. Dit besluit van president Vargas zou er op kunnen wijzen, dat de geruchten, volgens welke er in Brazilië een opstan dige beweging is uitgebroken, eenigen grond van waarheid bevatten. DE VEERTIG-URENWEEK IN DE ANTWERPSCHE HAVEN AFGEKONDIGD. In het Staatsblad van Donderdag is een Koninklijk besluit verschenen, waar bij de arbeidsduur aan de havens van Antwerpen wordt beperkt tot 40 uur over zes werkdagen van de week, onvermin derd eventueel op Zondagen en wettelijke feestdagen te verrichten arbeid, die aan deze regeling vreemd blijft. De duur van den arbeid voor de be trokken werklieden wordt beperkt tot ze ven uur per dag, zoowel voor de dagtaak als voor de drie opeenvolgende ploegen. Deze nieuwe regeling is toegepast met ingang van 1 October. Verijdelde aanslag op Fransche spoorlijn. De veldwachter van Tournefeuille beeft nabij een overweg op een meter afstand Binnenland. H. M. de Koningin licht ongesteld. De gisting in de N. S. B. De spaar-regeling voor steun B. Buitenland. Tegenslag voor de Japanners in China. Belangrijke arrestaties in Palestina. De veertigurige werkweek in de Ant- werpsche haven. Staat van oorlog in Brazilië. BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT Het is rype Sten Tabak van de rails van de spoorlijn Toulouse Auch een helsche machine ontdekt. De bom is door militaire autoriteiten verwijderd. Korta Berichten. ii De chef van den Italiaanschen ge- neialen staf, maarschalk Badoglio, is uit Duitschland te Boedapest aangekomen. D'e Weensche politie heeft de Natio nal Zeitung uit Essen in beslag genomen. Een artikel van dit blad stelde de O'os- tenrijksche autoriteiten verantwoordelijk voor den zelfmoord van den Oostenrijk- schen nationaal-socialipt Kluge, die zich onlangs in de gevangenis te Weenen van het leven beroofd. DE NATTE SEPTEMBER. Derde decade was zonnig. Het Ned. Met. Instituut te De Bilt geeft een voorlo-opig overzicht van het weer in September. Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur ongeveer nor maal. In de eerste decade 1.5 graad er boven en in de beide volgende 0.5 graad beneden. De grootste afwijkingen kwamen voor op den 23sten en den 28sten, respectieve lijk 4 graden beneden en 5.5 graad boven normaal. De gemiddelde maximum tem peratuur was 0.5 graad beneden en het gemiddelde minimum 0.5 graad boven normaal. D'e regenval was in Friesland en Gro ningen ongeveer normaal en verder over het geheel boven normaal. De afwijkin gen boven normaal bedroegen in Zeeland ongeveer 80 pet., in Noord-Brabant en Limburg 10 tot 25 en overigens 25 tot 60 pet. Het aantal uren 'zonneschijn bedroeg te De Bilt 134 tegen 151 uren normaal, in de drie decaden respectievelijk 54, 22 en 58 uren. Notariaat. Bij Kon. besluit van 29 September 1937 is benoemd tot notaris te Nunspeet (ge meente Eirmelo) mr J. H. E. Mees ters, candidaat notaris te Nunspeet. WINTERTIJD. Vannacht treedt de wintertijd in. Men zette dus vanavond de klokken een uur achteruit. Morgen gaat bij de openbare middelen van verkeer de winterdienst inl Directe Belastingen. Met ingang van 1 October 1937 is de surnumerair der Registratie en Domei nen enz. D. P. Sanderse, werkzaam ge steld aan de Inspectie der directe belas tingen te Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1