GARAGE BU1JSR0GGE „De Vraagbaak" SPECIALE MIDDENSTANDERS-ADRESSEN BANDEN Expeditie en Verhuizingen S. W. GARRIËLSE Een Trektop-Kap Koopt Uw Wol in „'T WOLHUIS" W. VAN DER ENDT - GOES Fa C. ORANJE Lz. - GOES Fa. BRAND-DEKKER KLEINE ADVERTENTIËN Uit de Provincie. Kerknieuws Gemengd Nieuws. Land- en uw Finantiëele Berichten Rechtszaken Rimmelandstr. 5, Goes, Telef. 421 in Binnen- en Buitenland ELECTRQ-TECHNISCH BUREAU GOES - VOORSTAD 11 VOORSTAD - Telef. 220 Karpetten - Tapijten - Linoleums Loopers - Cocos - Matten Bedden en Matrassen op Uw schoorsteen en geen rookende Kachels meer. Lange Vorststraat 60 - GOES. Advies-, Propaganda-, Reclame- en Woning- Bureau Lange Vorststraat 82, Goes. Tel. 338 Draagt HELDER's Brillen. J. P. DE WINDT. HORLOGES, GOUD EN ZILVER '1 tusschen minister Van Buuren en de be langhebbenden bij de binnenscheepvaart, op uitnoodiging van den Minister. Minis ter Van Buuren heeft op deze conferentie ontvangen de heeren Hammerstein en Schouten, onderscheidenlijk voorzitter en directeur van de Ned, Particuliere Rijn vaartcentrale, den heor C, P, Biesta, voorzitter van de Ned. Vereeniging van reeders in de Binnenvaart, den heer Tim mermans van den Alg. Rijnschippers- bond, rector A. F. L. Olsthoorn, voorzit ter van den R.K. Schippersbond „St. Ni- colaas", het Tweede Kamerlid Krijger en den heer Logjes, onderscheidenlijk voor zitter en tweede voorzitter van den Ned. Prot. Ghr. Schippersbond en de heeren Dekker en Ruysaard van de Int. Schip- persvereeniging. De vertegenwoordigers van de verschil lende organisaties hebben de verlangens op binnenscheepvaartgebied aan den mi nister kenbaar gemaakt en daarbij is de wenschelijkheid geuit, dat de wet op de evenredige vrachtverdeeling onder geen beding zal kunnen worden gemist. Voorts is er op gewezen, dat het rijk, althans nog enkele jaren, steun moet ver- leenen aan de Nederlandsche Particu liere Rijnvaart Centrale. Als derde punt is op de conferentie de wenschelijkheid besproken, om het hypo theekwezen nader onder oogen te zien. GOLFLENGTEWISSELING. Voor zoover noodig zij er hier aan her innerd, dat vandaag de gebruikelijke wis seling plaats heeft gehad bij de Neder landsche omroepzenders. K.R.O. en N.C. RV. krijgen nu weer tot 1 Januari de be schikking over de lange, A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P.R.O. over de korte golf. DE WISSELING AAN HET DEPARTE MENT VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Naar wij1 vernemen, zal de minister president Dr H. Colijn op 1 October zijn intrek nemen in het departement van al- gemeene zaken, het voormalige paleis van Prins,es Juliana aan den Kneuterdijk. De nieuwe minister van huitenlandsohe zaken Mr J. A. N. Patijn zal vandaag ten ipaleize het Loo door de Koningin be- eedigd worden en zal morgen zijn ambt als minister van buitenlandsche za ken op het departement aanvaarden. HET KRAAKT IN DE N. S. B. Mr PGnt doet mededeelingen over de beschuldiging tegen Ds Van Duyl. Nu de plaatsvervangend leider van de N.S.B., de heer Van Geelkerken, medege deeld heeft, dat het moreel gedrag van ds Van Duyl aanleiding was geweest tot diens uittreden uit de N.S.B., heeft mr D. F. Pont het noodig geoordeeld te spre ken, daar men zich in Utrecht nu niet heeft gehouden aan de afspraak, om geen tendentieuze mededeelingen te doen. Volgens mr Pont is bij' het bekende onderhoud te Hilversum op ds Van Duyl de sterkste pressie uitgeoefend, dat deze zou bedanken als lid van de N.S.B. en al zijn functies ter beschikking zou stel len en wel omdat eenige leden uit het Gooi tegen hem een klacht hadden inge diend. De beginselen van de N. <S. B. zou den eischen, dat ds Van Duyl op staan- den voet uit de beweging zou gaan, an ders zou dadelijk gepubliceerd worden, waarvan hij' werd beschuldigd. Als hij niet bedankte, zou hiji geroyeerd worden. Volgens mr Pont heeft men daarbij: van de kwetsbaarheid van ds Van Duyl als predikant gebruik gemaakt. Mr Pont heeft ds Van Duyl positief ge vraagd of er iets van de beschuldiging waar was. Ds Van Duyl heeft hem op zijn eerewoord verklaard dat er niets van aan was en dat hij! zich volkomen correct had gedragen. Mr Pont is na zijn onderhoud met ds Van Duyl naar het hoofdkwartier gegaan en daar heeft hij den heer Mussert ge vraagd, of de klacht tegen ds Van Duyl juist was. De heer Mussert antwoordde toen, dat hij zulks niet wist en het hem ook niets kon schelen. Het feit, dat er een klacht was ingekomen, maakte bet voor ds Van Duyl onmogelijk, als Eerste Ka merlid te blijven. Mr Pont zeide, dat men toch niet iemand mag veroordeelen zon der hoor en wederhoor toe te passen. De heer Mussert zeide, dat de klacht al eeni ge weken te voren was ingekomen. Ook al had men de zaak voor den Hoogen Raad van orde en discipline gebracht, de veroordeeling stond van te voren vast. Onder deze omstandigheden had mr Pont geen vertrouwen meer in de lei leiding en zeide te bedanken. Dit was het eenige, wat hij! onder de gegeven om standigheden kon doen, om den licht vaardig aangetasten goeden naam van ds Van Duyl te beschermen. Nog deelde mr Pont mede, dat hij het niet uitgesloten achtte, dat ds Van Duyl in gesprekken blijk had gegeven, niet langer vertrouwen te kunnen stellen in het beleid van ir Mussert. Daar de lei ding bevreesd was voor de groote po pulariteit van ds Van Duyl heeft men hem niet, gelijk jhr. Van der Goes van Nates en andere minder op den voor grond tredende figuren, durven royeeren, en moet hij wel aannemen, dat men de klacht uit het Gooi gebruikt heeft, om hem daar te kwetsen, waar hij kwetsbaar leek. Ten slotte gaf mr Pont op een vraag als zijn meening te kennen, dat de heer Mussert de kwaliteiten van een leider ten eenen male mist. Deze heeft niet den ze delijken moed, zich terug te trekken. Daar de heer Pont op het oogenblik geen men- schen in Nederland zou kennen met vol doende leiderscapaciteiten, zou hij thans slechts als uitweg weten een directorium, VOOR IS UW ADRES Voor RIMMELANDSTRAAT 9 11 TELEFOON 396 SOLI ED VERTROUWD Vraagt inlichtingen. Leden van het Middelburgs Ziekenfonds ZIJN VRIJ waar zij hun brillen willen kopen. Daarom HOOGE KORTING - LAGE PRIJZEN MIDDELBURG. Lange Delft 34. VLISSINGEN, Bellamypark 38. U vindt daar altijd keus. Voor elk model een patroon gratis. 's Heer Hendriksk.-straat 52, Goes Voor alle Gouden en Zilveren werken, .Klokken, Horloges, Speciale reparatie-inrichting is Uw adres Fa. CUJÉ Zn Middelburg L. Delft I 18 Tel. 396 De kleine advertentiën, die Dinsdag en Vrijdag worden opgenomen, kosten slechts 75 cent bij vooruitbetaling. een soort driemanschap. De beginselen in het N.S.B.-programma neergelegd, heb ben, aldus besloot mr Pont, nog steeds voor een groot deel mijn instemming. Intusschen is bet voorbeeld van Mr Pont gevolgd door Dr de Vos, secretaris van den Hoogen Raad van Discipline der N.S.B. Ook deze verklaart in den leider geen vertrouwen meer te kunnen stellen. EINDE ZOMERTIJD. De zomertijd eindigt Zondag 3 October. In den nacht van Zaterdag op Zondag moeten de klakken een uur worden terug gezet. WALCHEREN. Domburg. Gemeenteraad. De overleden burgemeester herdacht. Donderdagavond vergader de de raad dezer gemeente onder voor zitterschap van wethouder P. J. Elout. Nadat alle aanwezigen waren opgestaan wijdde de voorzitter aan de nagedachtenis van den overleden Burgemeester eenige woorden. Als we terugdenken aan de lange reeks van jaren gedurende welke de heer Van Voorthuyden aan het 'hoofd :van deze gemeente heeft gestaan en als we dan na gaan welke gaven hiji als Burgemeester bezat, dan denken wij' wel in de eerste plaats aan zijn representatieve qualitei- ten die inderdaad groot en voor Dom burg van groote waarde waren. We denken ook aan de uitstekende en taktvolle wijze waarop hij steeds de ver gaderingen van den raad leidde. Groot was zijn belangstelling in alles wat betrof bet vereenigingsleven; zelden werd hij: gemist op vergaderingen en uit voeringen van de vele ivereenigingen, waarvan hij eerelid, bestuurslid of lid was. Moge de overledene de rust, de vrede en het geluk gevonden hebben, waarop hij in dit leven zoo ten volle vertrouwde. Dhr J. de Visser, oudste raadslid, ver klaarde met de meest aangename her innering terug te denken aan den 26- jarigen omgang in verschillende colleges met den overledene. Hij was den geboren '■voorzitter, die de spreuk: „Uw beschei denheid zij' alle menschen bekend" steeds in toepassing heeft gebracht. De nage dachtenis van dezen vriendelijken burger vader zal blijven voortleven. D'e heer J. W. Schuurman, gemeente secretaris, sloot zich namens de gemeen te-ambtenaren aan bij de gesproken woorden. Dankbaar zijn we voor de be langstelling die wij steeds, ook in ons privé-leven van burgemeester Van Voort- huysen mochten ondervinden. Bij droeve zoowel als bij blijde gebeurtenissen was hij steeds vooraan om woorden van troost of gelukwensch te spreken. Ik had het voorrecht ruim 20 jaren bij'na dagelijks met hem te mogen sa menwerkten en niettegenstaande het ver schil van opvatting, dat wij in zoovele opzichten 'hadden, werd de goede ver standhouding tusschen ons nimmer ver stoord. Wij zullen steeds een aangename herinnering aan hem behouden. Van Mevr. C. A. M. van Voorthuysen- von Stein Gallenfels was een schrijven ingekomen met dankbetuiging voor de door de gemeente geschonken grafruimte ivoor wijlen haar echtgenoot, alsmede voor de ontvangen brief van rouwbeklag en de toegezonden grafkrans. Zij bood de gemeente een portret aan van den overleden- burgemeester, hetwelk deze reeds bij zijn leven hiertoe had be stemd. De raad besloot -dit in dank te aanvaarden. D'e rekening der gemeente over 1936 werd vastgesteld alsmede die van het 'Gemeente-Waterleidingbedrijf tot de na volgende bedragen: Gom. Rekening ge wone dienst: ontvangsten f 69299.15, uit gaven f66785.17, goed islot f2513.68. Ka- pitaaldienst f 19668.26 aan ontvangsten, uitgaven f 11167.90, goed slot f 8500.36. Waterleidingbedrijf gewone dienst: in ontvangst en uitgaaf f 14048.65. Kapitaal- dienst in ontvangst en uitgaaf f 5181.07. Balans in baten en lasten f 127.210.04. De Kon. Ned. Automobielclub had ver laging verzocht van personeele belasting voor motorrijtuigen. Hierop wordt afwij zend beschikt. Van de bewoners van de Weststraat was een verzoek ingekomen, waarin zij vragen verharding der zijkan ten. B. en W. stelden voor dit verzoek tot de behandeling der begrooting aan te houden, terwijl zij- mededeelen principieel tegen inwilliging geen bezwaren te heb ben. De heer Geldof wijst op de Noordstraat en SchuitvTofcstraat. De heer Brand (weth.) zegt, dat voor alle straten tegelijk niet voldoende geld beschikbaar zal zijn. D'e beer D'e Pagter vraagt bij het op maken der 'begroeting ook aan wat an ders te willen denken. Hiji wijst op een naburige gemeente, alwaar rioolbela'sting zal wordlen ingevoerd, wat te Domburg niet is gebeurd. Ook denkt hij: aan een straatbelasting. De heer Geldof vindt een straatbelas ting eerst dan op zijn plaats als een werkelijk grootsch opgezet plan zou wor den ten uitvoer gebracht. Ten slotte wordt het voorstel tot aan houden aangenomen. i(SIot volgt.) Arnemuiden. Meer werk. Alhier is thans weer eenige werkverruiming geko men, wegens het in werking stellen der mosselfabriek van de Firma Vlaming uit Ierseke. D'e mosselen, die per vaartuig alhier wordlen aangevoerd worden na los sing in de fabriek bewerkt. Een groot aantal jeugdig mannelijk en vrouwelijk personeel is hierbij behulp zaam. Voor velen beteekent dit een bron van inkomsten, Ned. Herv, Kerk. Beroepen te Brakel, J. Cuperus te 's Grevelduin-Capelle. Aangenomen naar Schelluinen, A. Wisgerhof, cand. te Amersfoort. Bedankt voor Herkingen, A. Wisger hof, cand. te Amersfoort. Begrafenis Ds Engelsma. Onder groote belangstelling heeft gis teren te Zwolle de begrafenis van Ds K. Engelsma, in leven predikant bij- de Ned. Herv. Gemeente te Ierseke, plaats gehad. Onder de aanwezigen werden o.m. op gemerkt de burgemeester van Zwartsluis, de heer de Koning en een der wethou ders, de vroegere burgemeester, de heer Oprei, thans te Ambt-Hardenberg, de burgemeester van Ierseke, de heer Gun ning, Ds Raabe, Ned. Herv. pred. te Zwartsluis. In 't gebouw voor Chr. Belangen werd een rouwdienst gehouden onder leiding van Ds D. J. Peterse te De Mo°in, die sprak naar aanleiding var Petrus 3 1. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door Ds J. A. Raabe, na mens de gemeente te Zwartsluis, waar het gezegende werk van den overledene nog niet vergeten is, den heer W. Hon- ders namens den Kerkeraad en de ge meente te Ierseke, den heer E. de Koeijer namens de Kerkvoogdij, den heer C. de Jonge namens de afd. Ierseke van het Nederl. Bijbelgenootschap, en Ds P. Bootsma namens het college van Leger- predikanten. Nadat Ds Peterse de Apostolische Ge loofsbelijdenis had gelezen, dankte een neef van den overledene voor de betoon de belangstelling. De plechtigheid werd door Ds Peterse met het bidden van het „Onze Vader" gesloten. Godsdienstonderwijzer. Het Classicaal Bestuur der Ned. Herv. Kerk van Goes heeft na afgelegd examen de akte als godsdienstonderwijzer uitge reikt aan den heer K. L. W. van der Maden te 's Heer Hendrikskinderen. Hulppredikers. Bij de Ned. Herv. Gemeente te T e r n e u z e n is be noemd tot hulpprediker de heer K. P. van de Graaf, theol. cand. te Rotterdam. Het adres van cand. W. H. J. d e Boer, hulpprediker bij de Geref. Ker ken te Goes en 's Gravenpolder, is vanaf a.s. Maandag: Piccardstr. 11, Goes. Hij' is twee Zondagen per maand in de gele genheid de Geref. Kerken te dienen. Ernstig ongeluk in een emaillefabriek. Vijf arbeiders met brand wonden overdekt. Tegen het einde der werkzaamheden heeft zich gister middag in de emaillefabriek „Beccon" te Doetinchem een ernstig ongeluk voor gedaan, waarbij vijf arbeiders werden ge wond, van wie vier ernstig. De arbeiders waren bezig met het ver zinken van boeien, bestemd voor de Marine, toen bij het weer inlaten van een boei in den zinkpot het exemplaar uit elkaar sprong. De stukken werden weggeslingerd, terwijl het gloeiende vloei bare zink in alle richtingen stroomde en spatte. De zinkpot was geheel gevuld en bevatte 15.000 K.G. van deze gloeiende massa, welke een temperatuur had van meer dan 500 graden. Vijf arbeiders werden door de heete metaalmassa getroffen en liepen ernstige brandwonden op. De 24-jarige H. Eltink uit 's-Heerenberg was er bet ergst aan toe. Hij was geheel met brandwonden overdekt en is in be- wusteloozen toestand naar het R.-K. Zie kenhuis te Doetinchem overgèbracht. Eveneens zijn met zware brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd de arbeiders G. Eltink, een broer van eerstgenoem de, Messing en Esman, allen uit de ge meente Bergh. De 30-jarige Masselink uit Terborg kreeg wonden aan hals en linkerarm en kon na verbonden te zijn. huiswaarts keeren. Over de oorzaak van het gebeurde tast men nog in het duister. Vermoed wordt, dat in de boei vocht was achtergebleven, dat door de groote hitte in stoom is om gezet, waardoor de boei uit elkaar is gesprongen. Veldwachter gearresteerd. De gemeenteveldwachter van Rolde A. E. en de winkelier A. H., aldaar, zijn gevankelijk naar Assen overgebracht en daar in arrest gesteld als verdacht van meineed, afgelegd in een strafzaak, die in 1934 voor de rechtbank is behandeld tegen den jachtopziener G. H. te Rolde. De jachtopziener stond terecht als ver dacht van het doodschieten van een hond je van den gemeente-architect. Dit zou zijn gebeurd tijdens een jachtpartij van den jachtopziener samen met den veld wachter en den winkelier. Daar deze ïaatsten ontkenden ergens van te weten, werd de jachtopziener vrijgesproken. Thans schijnt hij echter een bekentenis te hebben afgelegd. Daar dus zijn jacht- genooten een meineed zouden hebben af gelegd, zijn zij in arrest gesteld. Auto met 45 biggen achter gelaten. 'Gisternacht slaagden rijks ambtenaren er in nabij de Achelscbe kluis bij Valkenswaard, een auto met 45 biggen in beslag te nemen. Omstreeks middernacht passeerde een groote luxe-auto. De ambtenaren, die deze wagen direct voor een smokkelauto hiel den, sommeerden te stoppen, doch de be stuurder gaf hieraan gelen gehoor, zoodat de ambtenaren zich genoodzaakt zagen van hun vuurwapens gebruik te maken. Eenige kogels gingen door den wagen heen, waarop de chauffeur stopte uit den wagen sprong en in de duisternis ver dween. D'e ambtenaren slaagden er niet in hem te achterhalen. In de auto vondten zij 45 jonge krulstaarten, welke in dekens waren gewikkeld. DE L.T.B. EN DE TEERKING. In de gistermiddag and ge houden vergadering vang Zuid- Beveland van den L.Tmen zich vereenigen met de rcizake de t.b.c.-bestrijding onder Ivee. Me degedeeld werd dat zij, jtal t.b.c.- vrij willen maken, fÖ,^e en per jaar voor bet onderzod betalen. f J Betreffende teeltbeper- king deelde de vertegenwoordiger van het H.B. mede, dat dit Bestuur zoo juist zijn standpunt heeft bepaald. Het Hoofdbestuur meent, dat waar voor de toewijzing der kalverscbetsen nog altijd de basistelling van 1933 wordt ge bruikt, de bedrijfsvoering bevroren is en de kleine boeren veel gerechtvaardigde klachten hebben. Voorts is door de teelt beperking de vleeschvoorziening in ge vaar gebracht, temeer nu het mond- en klauwzeer optreedt en bovendien is onze veestapel verouderd. Daarom is het hoofdbestuur voor algeheele intrekking der teeltbeperking voor het rundvee. De teeltregeling voor de varkens acht 't hoofdbestuur nog noodig, maar zij moet meer soepel worden toegepast. Voor de mestvergunning zal overdrachtsmogelijk heid bepleit worden en anders op af schaffing worden aangedrongen. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdainsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. voiige koeis 481 146 360V« 157 60 253 387 296V« 136 101 9615/u 61 H. V. A. Ned. Ind. Handelsbk. Philips Unilever A. K. U. Amsterd. Rubber Kon. Olie Deli Mij. Scheepv. Unie 4 pet. Nederland 3 pet. Nederland U. S. Steel Anaconda U. S. Leather Beth. Steel Adj. Ch. Milwaukee Cities Service Intern. Nickel Shell Union Kennecott Radio Car Foundry Tidewater Midcont. Oil General Motors Am. Ehka Am. Water Works Republic Steel Continental Oil De beurs was weer 'heel stil, maar de locale fondsen waren over het algemeen hooger. De gunstige verschillen waren niet groot behalve voor Kon. Olie en H. V. A., die 56 pet. beter waren. Ook Warrants Kon. Olie waren vast op onge veer 360, wegens het toegevlen van de maatschappij waardoor het geschil met de Ver. v. d. Effectenhandel uit den weg geruimd is. De rubberprijs te Londen was iets hon ger op 87/ie d., waardoor Amsterdam Rubber ongeveer 4 pet. hooger was. hakten te" - pk vast. De Srneep. ivaarthoek was stil. Amerikanen Mmp verwaarloosd met slechts fractioneejfif- wijkende koersen. Wisselkoersen. Amsterdam, 1 Oct., 2.§h. Berlijn 72.55—72.60. Londen 8.958.9572, Parijs 6.19—6.20. Brussel 30.4430.46. New-York 1.8013ie—1.8018/ie. Rechtbank te Middelburg. Uitspraak van 1 October 1937| De doodslag te Arnemuiden. Door de Rechtbank te Middelburg vrd uitspraak gedaan in de strafzaak t(en G. de H., 34 jaar, timmerman, wonede te Arnemuidfen, thans in voorlowge hechtenis in het Huis van Bewaring,iie er van verdacht wordt zekere F. in len morgen van 24 Mei 1.1. door messleeu van het leven te hebben beroofd. D'e Rechtbank veroordeelde thans d H. tot 6 maanden gevangenisstraf met airek voorarrest en ter beschikkingstelling/an de Regeering. Verder werden de navolgende voriis- sen uitgesproken Heling: P. A. S., 39 jaar, te Ternenzen, in voorarrest, 4 maanden gevangebistr. met aftrek voorarrest. Diefstal: M. R., 21 jaar, koopmai te Terneuzen, 3 maanden gevangeni|ntraf met aftrek voorarrest en bevel tot oünid- dellijke invrijheidstelling. M. J. W., 51 jaar, koopman te Hiar- lem, 3 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. Mishandeling met zwaar lichamelijk letsel: J. R., 39 jaar, scharenslijper, |ed. te Goes, thans in voorarrest. 6 maan] en gevangenisstraf met aftrek. (Het I e - treft hier de steekpartij te Goes.) Overtreding Arbeidswet: A. J., 56 jkar, koopman te Middelburg. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. 5 maal

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2