mm i m >ns Dagblad voor rovi ncie EERSTE BLAD De strijd in China. VRIJDAG 1 OCT. 1937 52e JAARGANG - No. 1 Een nieuwe kop geen nieuw geluid. Mussolini weer terug in eigen land. Belangrijkste Nieuws Kleeding en dekking voor werkloozen. Uitgave; N.V. Ultgeveri-Maatichapplj „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad .De Zeeuw". Bureaux Lang» Vorjtitraat 70, Goes, Postrekening 44455 - Telefoon 11. Bijkantoor Mlddalburg: Fa. Boekhandel i. J. FANOY, Lange Burg 40. Tel. 28* Directeur-Hoofdredacteur: R.ZUlDtMA, Abonnementsprijs f 2.30 per kwartaal. Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vllssingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advertentlën 30 cent per regel, Ingezonden mededeellngen 60 cent per regel, Kleine Advertenties Dinsdags en Vrijdags f 0.75 bij vooruitbetaling. Advertenties onder letter of motto 10 cent extra. BIJ contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Vandaag bij het begin van den 52sten jaargang verschijnt ,,De Zeeuw" onder een nieuwe kop. De zwarte Jetters zijn ver vangen door gearceerde en ook de indeeling is een weinig an ders geworden. Een nieuwe kop alzoo, maar geen nieuw geluid, althans niet in dien zin, dat voortaan in an dere richting zal worden ge stuurd. Wij hopen evenals tot nu toe tegenover de revolutie beginselen te stellen de beginse len, die zijn naar het Woord van God. Wel zal de inhoud eenige ver andering ondergaan, een veran dering, die naar we vertrouwen als een verbetering zal worden a aangemerkt. i| Om te beginnen, wordt met ingang van morgen ons Zon- tl dsblaadje weer in eere her- rorts zal op veler wensch weer een damrubriek worden °P9' enomen. .vleermalen werd gevraagd °r h ook de radio-programma's op te nemen. Ook aan dit verlangen zal worden voldaan. Tegelijkertijd zal in het Zon dagsblad een Radio-rubriek wor den geopend, waarin, een ter zake kundige van voorlichting zal dienen. Verder zullen eenige keeren per week illustraties van belang rijke gebeurtenissen een plaats krijgen, terwijl voorts ook in het Zaterdagnummer een kruis woordraadsel voor de ouderen zal worden opgenomen. Voor de goede oplossingen zal elke week een prijs beschik baar worden gesteld. Op deze wijze hopen wij aan alle redelijke wenschen van de lezers te voldoen. "Ctogëferd doen -"ij een be roep op onze lézers om naar ver mogen ons pogen te steunen en ieder in zijn kring propaganda te maken voor „De Zeeuw". JAPANNERS TE SJANGHAI TERUGGEDREVEN. De Chineesche stellingen bij Sjanghai worden sedert drie dagen door de Japan sche artillerie en door meer dan twintig Japansche oorlogsschepen op de Wangpoe onder vuur genomen. Bovendien doen de Japanners voortdurend aanvallen met hun vliegtuigen. Niettemin houden de Chineezen stand. Zoowel bij het Noorder-station te Sjang hai als tuisschen Lioehang en Lo-tjen zijn Japansche aanvallen afgeslagen. De „Hindenburg-linie" werd op geen enkele plaats 'doorbroken. De Chineezlen 'zijn er overigens niet al leen in geslaagd alle aanvallen af te slaan, doch z ij hebben de J a p a n- ners bij de wijken Tsapei en Hongkioe zelfs teruggedre ven. Elders schrijven de Japanners enkele successen te hebben behaald. Bij hun opmarsch langs de spoorlijnen TientsinPoekau en PeipingHankau hebben de Japansche troepen Toengkwan (of Toengkwan-sjen) aan eerstgenoemde lijn bezet. Japansche watervliegtuigen hebben gis ter ingegrepen in de militaire operaties in Noord-China. Zij bombardeerden de militaire versterkingen in de provincie S'hantoeng. Hiermede zijn de militaire operaties ook geopend tegen Shantoeng, welke pro vincie door de Japanners oorspronkelijk niet als oorlogsgebied werd beschouwd. Zonder des nachts op te houden, gaan de Japanners door met het bestoken van de Chineesche stellingen, teneinde deze, ter voorbereiding van het groote offensief, steeds meer te verzwakken. De Chineezen van hun kant blijven tegenstand bieden. Japanners zullen Chineesche steden blijven bombardeeren. De Japansche woordvoerder te Genève heeft gisteren verklaard„De Japan sche luchtmacht, zal de Chi neesche steden blijven bom bardeeren, wanneer dit nood zak el ij,k is." Voorts heeft het te Genève gevestigde Japansche bureau voor internationale conferenties een verklaring ivan de Japan sche regeering gepubliceerd inzake de re solutie van 28 September van de Vol kenbondsvergadering, waarin het bom bardeeren van Chineesche steden wordt veroordeeld. In deze verklaring wordt nogmaals ge zegd, dat de Japansche luchtmacht bij het vliegen over versterkte steden in China steeds haar actie richt tegen mili taire objecten. Nanking en Kanton zijn nooit oplen' steden geweest, zij zijn aan zienlijk versterkt. De Japansche strijd krachten handelen met de grootste om zichtigheid. Dit laatste blijkt wel in de practijk! De oorlog legt de Japansche binnen- landsche economie groote offers op en schijnt thans ook een ongunstigen terug slag te hebben op den buitenlandschen handel. De noodzakelijkheid om de oorlogsin dustrie te voorzien van het benoodigde materiaal heeft thans tot een beperking van andere importen geleid. Naar ver luidt, zou de regeering een lijst hebben opgesteld van meer dan 300 waren, wel ker invoer verboden, of sterk beperkt wordt. Men vreest voor een vermindering van den uitvoer. HITLER AANVAARDT MUSSOLINI'S UITNOODIGING. Tijdens zijn aanwezigheid in Duitsch- land heeft Mussolini Hitler op buitenge woon hartelijke wijze uitgenoodigd een tegenbezoek te brengen. Hitier heeft deze uitnoodiging van gan- scher harte aanvaard. Als Hitier naar Italië gaat, is dat een eerste bezoek van het Duitsche staats hoofd aan een buitenlandsch staatshoofd, t.w. den Koning van Italië. Dit bezoek behoeft dan weer een antwoord en dit antwoord kan alleen gegeven worden doordien koning Victor Ehaanuël naar Berlijn komt. Wanneer zal nu de reis van Hitier plaats hebben? Waarschijnlijk einde No vember of begin December. Mussolini's terugkeer. Om half zeven gisteravond kondigden kanonschoten, sirenes en klokgelui de aankomst aan van den trein, waarmede Mussolini te Rome terugkeerde. De be volking had den Duce een grootsche ont vangst bereid, en bij het verlaten van het station werd hij stormachtig toegejuicht door een ontzaglijke menschenmenigte. In een open auto begaf Mussolini zich naar het Palazzo Venezia. Van het balkon van dat gebouw hield Mussolini een korts toespraak, waarin hij zeide; Ik heb van Duitschland en van mijn gesprekken met den Fuehrer een diepen indruk en onuitwischbare herin neringen meegenomen. De Italiaansch- Duitsche vriendschap, die bezegeld is in de politiek van de as RomeBerlijn, is in deze dagen doorgedrongen in het hart 'der beide landen en zal daarin blijven, de doeleinden dezer vriendschap zijn de nauwe solidariteit tusschen de beide re voluties, de wedergeboorte van Europa, en vrede tusschen de volken, die dezen naam waardig zijn." Deze verklaring werd stormachtig toe gejuicht. GENEVE EN SPANJE. Terugtrekking van de vreemde strijders „aanbevolen". De zesde, de politieke, commissie van de volkenbondsvergadering beeft de voor gestelde resolutie inzake Spanje aange nomen. De resolutie is aangenomen met alge- meene stemmen, behalve die van de gede legeerden van Bulgarije, Hongarije, Ier land, Oostenrijk en Portugal. De resolutie doet een beroep op de re- geeringlen, die alle een even groote zorg moeten hebben voor de handhaving van den Europeeschen vrede, om een nieuwe en eerlijke poging te ondernemen tot te rugtrekking der niet Spaansche strijders en stelt vast, dat, wanneer dit resultaat niet binnen korten tijd verkregen zou kun nen worden, de volkenbondsleden, die tot de niet-inmengingsoiveröenkomst zijn toe getreden, het einde van de niet-inmen- gingspolitiek in overweging zullen nemen. In de resolutie erkent de volkenbonds- vergadering, dat er zich thans op het Spaansche grondgebied „ware buitemland- sche legercorpsen bevinden", zoodat er internationale inmenging in de zaken van Spanje aanwezig is. De Spaansche wensch, dat Duitschland en Italië uitdrukkelijk als aanvallers zou den worden genoemd, is; niet vervuld, doch de Spaansche regeering 'heeft toch weten gedaan te krijgen, dat de volken bondsvergadering het bestaan van „ware vreemde legercorpsen", hetgeen naar ve ler opvatting uitsluitend op Italië zou slaau, erkent. MADRID BEREIDT ZICH VOOR TOT DEN STRIJD. De lange pauze in de militaire opera ties aan het front van Madrid duurt voort. De herfst zet in, aldus de Times, en de periode gedurende welke het beste militaire manoeuvres gehouden zouden kunnen worden, spoedt ten einde zonder dat een van beide partijen teekenen heeft gegeven vóór het invallen van den win ter nog tot een beslissing te willen ko men. Het leger der regeering blijft in de verdediging met het oog op de noodza kelijkheid het nieuwe leger op groote schaal op te leiden en uit te rusten. Het is thans duidelijk, dat het offensief in Aragon in Augustus en dat bij Brunete in Juli geen andere bedoeling hadden dan den vijand bezig te houden om den druk in het Noorden te verlichten. In offi- cieele kringen zegt men, dat het nieuwe regeeringsleger in de lente van het vol gende jaar geheel opgeleid zal zijn. Men ziet inderdaad de verbeteringen met den dag duidelijker. Eiken Zondag wordt een soort parade gehouden gedurende welke moderne tanks, vliegtuigen en andere at tributen worden gedemonstreerd. De trai ning en de athletiek voor beide sexes is van zeer groot belang geworden. Het le ger neemt iedere week in krachten toe. Mussolini tijdens de groote redevoering, welke hij Dinsdag te Berlijn ter gelegenheid van zijn officieel bezoek aan Duitschland hield. VLIEGTUIG STORT NEER IN GROEP MENSCHEN. Tien dooden. In de ooilogshaven Spezzia in de pro vincie Genua heeft een zeer ernstig vlieg ongeluk plaats gehad, dat aan tien per sonen het leven heeft gekost. Een laag vliegend militair watervlieg tuig, dat wilde dalen, raakte met een punt van één zijner vleugels het dak van een kleine loods, waardoor het omlaag stortte, midden in een groep leerlingen van de scheepsbouwschool. Het vliegtuig schoof na zijn val nog enkele meters voort over den grond, eenige der leerlingen meesleepend. Daar op ontplofte de benzine-tank en oogen- blikkelijk was het toestel een zee van loeiende vlammen. De piloot, de mecanicien en zes der leerlingen werden op slag gedood. Twee andere leerlingen overleden in het ziekenhuis, waarheen zij waren over gebracht, aan de bekomen verwondingen. Voorts zijn nog een tiental personen naar het ziekenhuis vervoerd, van wie eeni- gen zeer zware verwondingen hebben op- geloopen. NIEUWE MAATREGELEN TEGEN DUITSCHE BELIJDENISBEWEGING. Opleiding van eigen theologen onmogelijk gemaakt. Himmler, de Rijksleider van de S.S. en hoofd van de Duitsche politie, heeft op grond van de verordening tot bescher ming van volk en staat de volgende door instanties van de Belijdenisbeweging in het leven geroepen instellingen verboden „Ersatz"-hoogescholen, arbeidsgemeen schappen, commissies voor studie- en examenkwesties, theologische cursussen en conferenties. In een toelichting staat te lezen: D'e door de organen van de zoogenaamde Be- lijdeniskerk sedert lang aangenomen hou ding, om onder verwaarloozing van de door den staat in het levlen geroepen in stanties, de jonge theologen zelf op te leiden en te examineeren, vormt een op zettelijke overtreding van de verordening tot uitvoering van de wet tot beveiliging van -de Duitsche Evangelische kerk. Deze maatregel brengt een ernstig en slag toe aan de Belijdenis beweging, daar het deze thans onmogelijk is haar ei'gen theologen op te lei den. FRANSCHE BEGROETING VOOR 193Ö. 1760 millioen meer voor bewapening. De commissie voor de financiën van de Kamer heeft het wetsontwerp inzake de begrooting voor 1938 besproken. De inkomsten worden geraamd op 53.781 millioen francs, terwijl de uitga ven op 1600 millioen minder worden ge raamd. Zeshonderd millioen zullen on middellijk worden gebruikt tot dekking van de onkosten der bewapening en open bare werken. Het bewapeningsprogram werd diepf gaand bestudeerd en de uitgaven hier voor worden geraamd op 11.260 mil lioen, 1760 millioen meer dan in 1937. De toelichting besluit met de verkla ring, dat de franc alleen buiten gevaar kan worden gesteld wanneer alle Fran- schen toestemmen in een uiterste krachts inspanning. DE CONTROLE IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE. De door de vlootdeskundigen geteeken- de overeenkomst zal ongetwijfeld ter goedkeuring aan de regeeringen worden voorgelegd. In het westen der Middellandsche Zee is de sector bij Gibraltar aan de Britsche vloot toevertrouwd, terwijl Frankrijk zijn verbindingswegen met Algerië be waakt. De rest van dit deel der Middel landsche Zee is ter bewaking toever trouwd aan Italië, zoodat dit zal pa trouilleeren in vrijKvel de gebeele Thyr- reensche zee met inbegrip van de wate ren om Sardinië en Sicilië en verder in de Adriatische en de Jonische Zee. In het oostelijk deel der Middellandsche Zee be waakt Italië een zone langs de kust vdn Tripolis en Egypte, die eindigt bij Port Said. SPAANSCHE UITGEWEKENEN MOETEN FRANKRIJK VERLATEN. Ze zijn te duur in de kost. Aan vele honderden Spaansche uitge wekenen, mannen, vrouwen en kinderen, die geen middelen van bestaan hebben en op kosten van de gemeenschap en van den Franschen staat leven, is aangezegd, dat zij naar Spanje moeten terugkeeren. In een toelichting heeft de Fransche minister van binnenlandsche zaken, Dor- moy, verklaard, dat het aantal nooddruf tige Spaansche uitgewekenen 55.000 be- Binnenland. Die wisseling aan het Departement van Buitenlandsche Zaken. De bedankjes voor de N.S.B. Buitenland. Japanners te Sjanghai teruggedreven. Mussolini te Rome terug. Hitier naar Italië. De Volkenbond over de Spaansche kwes tie. Die controle in de Middellandsche Zee. draagt en dat hun onderhoud een mil lioen francs per dag kost. Deze toestand kan niet voortduren, temeer omdat men den winter tegemoet gaat en er in ver scheidene steden geen voldoende onder dak kan worden verschaft, terwijl de schoollokalen weer in gebruik moeten worden genomen. Minister Romme doet een beroep op ons volk. Dinsdag 5 October a.s. tusschen half acht en acht uur zal minister Romme over beide zenders een beroep doen op het Nederlandsche volk voor financieelo hulp, teneinde aan die werkloozen, die in samenwerking met de overheid sparen voor kleeding, schoeisel en dekking, de eerstkomende wintermaanden een extra uitkeering in natura te kunnen doen. ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. Wederantwoord der Koningin. De voorzitter der Eerste Kamer heeft den volgenden brief ontvangen van den directeur van het kabinet der Koningin, naar aanleiding van het adres van ant woord van de Eerste Kamer ter beant woording van de Troonrede. „Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, heb ik de eer u hoogedelgestrenge te verzoeken de betui ging van Harer Majesteits dank te willen overbrengen aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor baar adres van ant woord op de Troonrede, Harer Majesteit aangeboden bij uw schrijven van den 24sten September 1937. Hare Majesteit heeft mij opgedragen, om aan de Eerste Kamer tevens te ken nen te geven, dat Hare Majesteit met er kentelijkheid de instemming vernam met Harer Majesteits bede, dat Gods zegen op den arbeid van regeering en Staten-Gene raal moge rusten." DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Aanvang driemaal wekelijksche dienst. Zaterdagmorgen 2 October a.s. zal van Amsterdam naar Batavia vertrekken het K.L.M.-vIiegtuig „Torenvalk", waarmede de driemaal wekelijksche dienst wordt ingezet. De bemanning van dit vliegtuig zal be staan uit de heeren W. C. van Veenen- daal (gezagvoerder), J. A. ten Broek (tweede bestuurder), C. Belie (werktuig kundige), D. K. R. Sweitser (radiotelegra- fist), Th. J. Boyeng (steward). DE NIEUWE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Mr Patijn te 's-Gravenhage aangekomen. De thans afgetreden Nederlandsche ge zant te Brussel, mr J. A. N Patijn, wiens benoeming tot minister van Buitenland sche Zaken heden 1 October ingaat, is gisteren uit Brussel in Den Haag aan gekomen. De gezant reisde tot Antwerpen per trein en vertrok vandaar in zijn auto, welke hij zelf bestuurde, naar Den Haag, waar hij voorloopig bij zijn zwager Jhr Mr A. K. C. de Brauw, zijn intrek heeft genomen. Mevrouw Patijn zal binnenkort even eens in Den Haag aankomen. Naar de heer Patijn mededeelde, ligt het in de bedoeling, dat hij de ambts woning van den minister van Buiten landsche Zaken, Lange Voorhout 38, te zijner tijd zal betrekken. WET OP DE EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING. Belanghebbenden bij de binnenscheep vaart maken hun verlangens kenbaar. Op het D'epartement van Waterstaat zijn gistermiddag bes ^ekingon gevoerd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1