Kerknieuws Onderwijs Gemengd Nieuws De invoer van voertarwe. Finantiëele Berichten Rechtszaken aangenaam samengewerkt; u in het bij zonder wethouder Gijsouw ben ik veel verschuldigd voor de welwillende wijze, waarop ge mij in tijden van ongesteld heid hebt gesteund, mij in verschillende colleges hebt willen vervangen als voor zitter. Ik hoop, dat ge met wethouder Suurmond nog veel voor Souburg zult kunnen doen. Met u, mijtnheer de secretaris, heb ik op bijzonder prettige wijize dagelijks sa mengewerkt aan de Souburgsche belan gen. Ook gij stond steeds klaar mij te helpen, waar het noodig was. A Hp. overige ambtenaren dank ik har telijk voor uw toewijding aan de belangen dezer gemeente, voor uw vriendelijkheid tegenover mij. Tenslotte richt ik mij tot de geheele burgerij. Diep getroffen door zoo'n grootsche huldiging, als ons Zaterdagavond is ten deel gevallen, kon ik op de gevoelvolle, hartelijke woorden van den voorzitter van het huldigingscomité slechts een en kel woord van dank stamelen, daarom verheugt het mij nu nog in de gelegen heid te zijn, mede uit naam van mijn vrouw en van mijn kinderen, het huldi gingscomité en zijn voorzitter hartelijk te bedanken, voor de uitnemende ïegeling van de hulde en de vriendelijke woorden van afscheid tot mij en mijn vrouw ge sproken. Het défilé, de zanghulde der kinderen en de aanbieding van het prachtige geschenk van de burgerij in te genwoordigheid van zoovelen hebben een diepen indruk bij ons achtergelaten. Het zijn oogenblikken geweest om nooit te vergeten en ik dank allen, die daaraan hebben medegewerkt recht hartelijk. Ik neem afscheid van u allen, met den wensch, dat Gods zegen moge rusten op de gemeente en hare inwoners. Na den burgemeester nam de oudste wethouder, de heer N. G y s o u w, het woord. Al is het, dat u naar rust verlangt, en u uw ambt als Burgemeester morgen zult neerleggen dat ge 12 jaar naar uw vaste overtuiging hebt waargenomen, en waar aan u al uw krachten en gaven besteed heeft, het is te begrijpen dat u op deze oogenblikken met een zekeren weemoed vervuld zijt. Ook diezelfde gevoelens deelt het dagelijksch bestuur wanneer ze u als voorzitter ziet heengaan, iemand met een openhartig karakter en een opgewekt hu meur. Namens het dagelijksch bestuur dank ik u voor al hetgeen onder uw leiding ge durende die 12 jaar ondanks de heer- schende crisis is tot stand gekomen of verbeterd is. Wij wenschen u, alsook uw echtge- noote, van harte een welverdiende rust toe, en spreken daarbij de hoop uit, dat u beiden op uw verderen levensweg Gods onmisbaren zegen mag vergezellen. Het oudste raadslid in jaren, de heer J. de Priester, verkreeg nu het woord. Ik breng in herinnering, aldus Spr., de woorden bij! uw installatie gesproken, waarbij men de hoop uitsprak, dat U als burgemeester deze gemeente onpartijdig zou besturen, en dat u alleen maar inge zetenen zou kennen. Welnu, als er iets is waarop wij met vreugde kunnen zien, dan is het wel dit, dat u inderdaad boven de partijen hebt gestaan. Hoewel twaalf jaar maar een betrek kelijk korte periode is, om als burgemees ter te regeeren, kunt u toch met voldoe ning op deze jaren terugzien en vaststel len, dat er onder uw leiding in Souburg wel iets is tot stand gebracht. In 1925 stinkende slooten langs veel te smalle straten en onooglijke pleinen, waarop niets dan wildernis te zien was. Vergelijk dezen toestand bij nu! Bij uw installatie op 13 October 1925 telde Souburg ongeveer 4350 zielen, thans bij' uw vertrek ongeveer 5100 zie len. Tot de belangrijkste besluiten onder uw leiding genomen noem ik de stichting van een gemeentelijk woningbedrijf, de stichting van een gemeentelijke nood- slachtplaats, de verbreeding van de Voor straat, het brengen van den reinigings dienst van particulier bezit onder ge- meentebeheer, aankoop grond voor een begraafplaats, stichting van een gemeen telijk Waterleidingbedrijf, electrificatie van onze gemeente en de electrische straatverlichting, aankoop grond voor een nieuw gemeentehuis, vernieuwing en verbreeding van den West-Souburgschen weg, (Kanaalstraat). Vernieuwing en verbreeding van den Nieuwen Vlissing- schen weg tusschen Souburg en Abeele met voet- en rijwielpaden, het stichten en in exploitatie brengen van een ge meentelijke begraafplaats en tot slot het uitbreidingsplan. Dit alles ondanks het feit dat er in deze twaalf jaar zoo ongeveer zes jaar van crisis zitten, waardoor onze gemeen te wel buitengewoon zwaar getroffen werd. Namens den geheelen Raad spreek ik den wensch uit dat u met genoegen aan dezen tijd in Souburg doorgebracht, zal mogen terug denken en dat u en uw vrouw in uw nieuwe woonplaats de wel verdiende rust en een nog jarenlange ge zondheid zal mogen genieten. Na het uitspreken van zijn rede bood de heer De Priester den scheidenden bur gemeester namens de raadsleden en den secretaris een prachtige schemerlamp aan, waarop het wapen van Souburg voorkwam met de jaartallen 1925 en 1937. De secretaris dankte voor zich persoonlijk en namens de gemeenteamb tenaren den burgemeester voor den steeds aangenamen omgang, voor de woorden van waardeering zoo juist tot het personeel gesproken, voor de pret tige samenwerking en voor den steun steeds ondervonden, wanneer de belan gen van eenig lid van het personeel op het spel stonden. Nu uw ambtelijk leven eindigt wensch ik u en ook mevrouw van Doorn nog zeer veel gelukkige jaren toe. Ik geef u de ver zekering, dat uw twaalfjarig burgemees terschap van Souburg steeds in een aan gename herinnering bij mij zal voortle ven. De Burgemeester bracht hartelijk dank voor de woorden tot hem gesproken. De Burgemeester van Vlissingen de heer van Woelderen, richtte zich vervol gens tot den burgemeester. Spr. gevoelt zich speciaal tot Souburg aangetrokken. Hij heeft hier zijn jeugd doorgebracht In de afgeloopen 12 jaren is veel tot stand gebracht.U laat hier, aldus Spr., geen vijanden, alleen maar vrienden achter. Spr. wenscht ook den Burge meester nog vele gelukkige jaren toe in "Walcheren. De Burgemeester van W e s t k a- p e 11 e wilde een enkel woord spreken namens de vereeniging van burgemees ters. Noode zien wij u gaan, maar mis gunnen U de rust niet. Wij hopen, dat D van die rust nog lang mag genieten. Burgemeester Ter Haar van R i t - them dankte voor de vriendschap en hulp van den heer Van Doorn genoten. Ten slotte richtte de heer Marijs na mens de pers woorden van dank tot den burgemeester. Nadat de burgemeester alle sprekers dank had gebracht, werd men in de gele genheid gesteld persoonlijk afscheid van 'hem te nemen. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. Rouwdienst voor wijlen Ds K. Engelsma, Woensdagnamiddag is een rouwdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Ier- seke ter nagedachtenis van wijlen Ds K. Engelsma. Ouder het zachte spel van het kerkor gel, dat de ouverture Funèbre van Gesar Franck vertolkte, werd de kist met het stoffelijk overschot van den overledene de kerk binnengedragen en onder den kansel neergezet. Direct na het bin nenkomen van familie en genoodigden opende ds Peterse van De M e e r n den dienst met het laten zingen van Ps. 103 7 en 8, waarna hij las Jesaja 40: „Troost, troost mijtn volk". Tot tekst nam hij 1 Petrus 124 en 25. De grondtoon van zijh predikatie was. Alle vleesch is als gras en alle heerlijk heid des menschen is verdort. Wie had gedacht, dat ds Engelsma, die Zondag 1.1. nog 2 maal had gepreekt, reeds Woens dag in dit kerkgebouw zou worden her dacht. Niet wat wijl denken geschiedt. Gods gedachten gaan vierkant in tegen de onze. Hoe lang nog had ds Engelsma niet kunnen dienen de gemeente, die hij liefhad, het werk kunnen doen wat zijn roeping en begeerte was, de boodschap kunnen brengen, die hij zoo gaarne bracht. Dit plotseling overlijden is ont roerend. In ds Engelsma herdenken wij zijn scherp verstand, zijn onkreukbare trouw en zijn heerlijke oprechtheid. God heeft hem plotseling in heerlijkheid op genomen. Het refrein van alle eeuwen en van alle menschen is herhaald: „En hij stierf". Dat is de duisternis van het le ven, maar daartegenover staat het lich tend woord: Jezus Christus is gekomen tot heil van zondaren. „Gij zult mijl op nemen in heerlijkheid". Ds Engelsma heeft niet anders gepredikt dan Jezus Christus en dien gekiuisigd. En nu is deze boodschapper weggenomen, maar God zet zijn werk voort. Daarna liet ds Peterse door de gemeente het lievelings lied van den ontslapene zingen: Gez. 54 vs. 5: „O, Gij, Die onze schuld woudt boe ten". Na dit zingen sprak allereerst d r S o h m i d t van Kapelle als praetor van het 'Classicaal bestuur en den Ring Krui- ningen. Hoe meer hij ds Engelsma leer de kennen, hoe meer hij hem leerde waardeeren. Daarna sprak ds Postma van Schore namens zijh gemeente, waar de overledene werd bemind en herdacht als consulent. Ds van Egmond, Ger. pred. alhier, sprak namens de Vereen, voor Ghr. Wijk verpleging, de Vereen, voor Chr. Verzor ging van Krankzinnigen in Zeeland en het Ned. Bijbelgenootschap. Burgemeester Gunning herdacht ds Engelsma als predikant en burger zijner gemeente. Ds de Bel van Schiedam als vriend. Ouderling Honders voerde het woord nhmens Kerkeraad, Kerkvoogdij, Ned. Herv. School en Bewaarschool. Ook sprak hij woorden van troost tot de be droefde weduwe en haar treurende kin deren. Op verzoek van de familie van den overledene zong nu het Herv. zangkoor „Hosanna": Draag stille toch Uw lijden En klaag niet van Uw lot, Wil 's Heeren hulp verbeiden, Vertrouw alleen op God. Namens de familie dankte ds Engels ma van Appelscha voor de vele bewij'zen van belangstelling en medeleven van de gemeente ondervonden, waarna ds Pe terse met dankzegging eindigde. Gezon gen werd tot slot Ps. 89 7 en 8. Het groote kerkgebouw was tot de laatste plaats bezet. Goes, Onze oud-stadgenoot de heer G. J. Kooman, thans te Hilversum, ia be noemd tot onderwijzer aan de Ghr. Ulo school te Driebergen. ii Jubileum C. L. Ros eb o o m. Gisteren herdacht de heer G. L. Rose- boom te Voorburg, dat hij 25 jaar als on derwijzer aan het Christelijk doofstom men-instituut „Effatha" verbonden is. Hij werd op 9 Juni 1887 te Haar- lemmerliede en Spaarnwoude geboren en was vóór zijn werkzaamheid onder de doofstommen onderwijzer te Nieuwen- dijk en Serooskerke (W.). Op 1 October 1912 trad hij bij Effatha in functie. Examen voorher. onder wijs. Geslaagd te 's-Gravenhage (Ge mengde examencommissie voor acten voor voorbereidend onderwijs, kleuteron derwijs) voor acte B Mej. K. J. Dekker te Westkapelle. Zijn vader doodgeschoten. In het gezin van den boschwachter R. L. te Huis ter Heide bij Zeist heeft zich gistermiddag een gruwelijk drama afge speeld. Bij een twist heeft de 26-jarige zoon een jachtgeweer op zijn 63-jarigen vader gericht en drie schoten gelost, die den man in hoofd en borst troffen, zoodat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. De da der heeft dadelijk de vlucht genomen. Het was de politie gisteravond laat nog niet gelukt hem op te sporen. Men verneemt nog, dat de jongen, die overigens als zeer oppassend bekend staat, in overspannen toestand moet hebben verkeerd. Het slachtoffer was bosehwaChter van de Schaerweyderbosschen. Militairen gewond. Gister morgen is een militaire auto te Ooster beek geslipt, en tweemaal tegen een boom gebotst, waarna de wagen omviel; van de aohterinzittende militairen werden eenigen gewond, van wie een zekere W. uit Nijmegen zeer ernstig. Hij is met een sohedelbasisfraotuur naar bet gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Twee anderen zijn in het hospitaal te Arnhem opgenomen. De auto werd vrij wel geheel vernield. Van rijdende vrachtauto gesprongen. Het achtjarig zoontje van den 'heer U. te Alkmaar klom eenige dagen geleden achterop een vrachtauto en reed een eind mee. Then de jongen van den wagen wilde afspringen sloeg hij eenige malen over den kop en bleef be wusteloos liggen. De knaap werd naar de ouderlijke wo ning overgebracht. Dinsdag verergerde de toestand plotseling, zoodat overbren ging naar bet ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Hier is de jongen overleden Tienjarig ventje doode- lijk gewond. Gistermiddag is het 10 jarig zoontje van den heer V. te Spier dijk, die met een paar kameraadjes in een weiland aan het spelen was, door een jong paard dat in de wei graasde, te gen het hoofd getrapt. De hoef van het paard kwam juist tegen den slaap van den jongen en de slag was zoo hevig, dal de hersenen bloot kwamen te liggen. In hopeloozen toestand is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd. Felle brand te Rotterdam. Gisteravond beeft wederom in de oude binnenstad van Rotterdam een felle brand gewoed en wel in de onmiddellijke om geving van de plaats, waar j.l. Zater dagavond een meubelmagazijn en een lampenzaak zijn uitgebrand. Ditmaal kraaide de roode haan aan het Leidsche Veer, in de confectiefabriek van de fir ma Joh. v. d. "Werff. De bovenste ver dieping van de fabriek is totaal uitge brand en de lager gelegen verdiepingen bekwamen veel waterschade, evenals de dassenfabriek „Flitro" en de kantoren met pakhuis van de firma P. J. Berk hout en Zoon, welke eveneens in het pand is gevestigd. De Rotterdamsche vrijwillige brand weer zag zich voor een zware taak ge steld, omdat de vuurhaard zeer moeilijk bereikbaar was. Desondanks slaagde zij er in den brand tot de bovenste verdie ping, welke geheel uitbrandde, te beper ken. De Nijmeegsche brug stinkt. Wanneer men de Nijmeeg sche brug betreedt, vooral van de zijde van Lent, neemt men een onuitstaanbare lucht waar. Langen tijd beschouwde men de vuil nisbelt in de Ooy als de stankversprei- der. De oorzaak moest echter worden ge zocht in de brug zelf. Wegens het lichtere gewicht ontwierp Waterstaat het wegdek van de groote boog van 245 meter in houtbedekking. Dikke planken werden op de ijzeren bin ten van de brug vastgeschroefd. Daarbo ven werden met een beschermde tusschen- laag houtblokjes bevestigd. Wat men dus nu van het totale wegdek ziet, is alleen de z.g. „slijtlaag". Deze verdwijnt en moet op den langen duur vernieuwd worden. Die .slijtlaag" nu „raikt"l En hevig ook! De speelwoede. Dinsdag avond heeft de Amsterdamsche politie een inval gedaan in een perceel aan de Nassaukade, waar, naar men vermoedde, gelegenheid tot hazardspel werd gegeven. Zij vond zeven personen bijéén, die op het gerucht van haar komst nog inderhaast trachtten, de sporen van het verboden spel te doen verdwijnen. Toen de politie de kamer betrad, poogde men juist het groene kleed van de roulettetafel in een kast te moffelen. De aanwezigen werden in een politie auto meegenomen naar het bureau, waar V., die gelegenheid had gegeven tot het hazardspel, werd vastgehouden. De an deren zijn, na te zijn verhoord, heenge zonden. Een vroolijk intermezzo. Tijdens de vergadering van den gemeente raad van SWalmen (L.) deed zich een grappig incident voor, geheel onvrijwil lig veroorzaakt door graaf Metternich. Tijdens de beraadslagingen over de be langen der gemeente, stond graaf Metter nich op en zei: Ik heb een muis in mijh jas. De graaf verliet, gevolgd door twee heeren de vergaderzaal. Deze beiden om in een naburig vertrek graaf Metter nich behulpzaam te zijn bijl de muizen jacht. De zitting der vroede vaderen werd voor een oogenblik onderbroken. Na enkele minuten keerden de heeren terug. En wat bleek? Een muis 'had in derdaad domicilie gekozen tusschen de kleeren van den graaf. Opgelucht betraden de heeren de raadszaal. Kolendiefstallen. Van het rangeerterrein der Nederlandsche Spoor wegen te Süsteren (L.) verdwenen den laatsten tijd groote hoeveelheden kolen uit de daar staande wagons. Deze dieverij nam zoodanige proporties aan, dat de stationschef besloot met de 'hulp der po litie paal en perk te stellen aan het euvel. Eenige beambten van het station werden bereid gevonden, samen met den rijks veldwachter de wacht te betrekken in de nabijheid van de kolenwagons. Dit ge schiedde niet zonder resultaat: gister nacht om circa half twee doken twee ge daanten op1, die zich voorzichtig voortbe wogen in de richting van de wagons. Men liet het tweetal begaan, constateerend hoe beiden de zakken, die zij' meegebracht hadden, begonnen te vullen met het „zwarte goud". Plotseling werden de ijlve- rig-werkende gasten echter in hun werk opgeschrikt door het politioneele „halt!" dat aan hun bedrijvigheid een einde maakte. Een der mannen zag nog kans zich uit de voeten te maken. Zijln met gezel echter, die juist een zak torste, waarin zich circa 70 kilo eierkolen be vonden, miste daartoe de gelegenheid en werd „geknipt". DE ROODE ACHTERLICHTJES. In ons nummer van Dinsdag 'hebben wij een gedeelte van een artikel overgenomen uit Radio, het bijvoegsel van het week blad „Electro", betreffende de roode ri>- wielachterlichtjes. Uit dat overgenomen stukje zou men den indruk kunnen krij gen, dat Philips, die deze lichtjes ook fa briceert, in een bevoorrechte positie ge weest zou zijn ten opzichte van andere fabrikanten. De directeur van den Keuringsdienst voor Electroteohnische Materialen te Arn hem (K. E. M. A.), Prof. Ir J. G. van Sta veren, heeft echter medegedeeld, dat vaD bevoorrechting van welken fabrikant dan ook, geen sprake geweest is. Verder is het volkomen onjuist voorgesteld, dat de an dere fabrikanten geen goedkeuring kon den krijgen, omdat de Kema niet beschik te over de standaardlampjes, die in de voorschriften genoemd zijn. De Kema heeft op 23 Augustus aan ge gadigden een circulaire gezonden, waar in ter bespoediging van den gang van zaken wenken werden gegeven o.a. betref fende het geoorloofde aanbrengen van het woord Rijkskeur en het bijbehoorend volg nummer op de ter keuring in te zenden monsters. In dezelfde circulaire werd vermeld, dat een stel glaasjes ten kantore aanwezig was en dat belanghebbenden gelegenheid hadden glazen voor achterlichten met de standaardglazen te vergelijken. Velen zijn toen ten kantore van de Kema geweest, om de door hen te gebrui ken achterlichtglazen met de standaard glazen te vergelijken, waaronder ook een vertegenwoordiger van Philips. De Nederlandsche Rijwielhandel, waar van Radio gegevens ontleende, zegt in haar nummer van 17 Sept. a.m.: „Onze publicaties over den gang van zaken t.a.v. bet roode achterlichtje, heb ben, zeer tot onzen spijt, bij de Pbilipsfa- brieken en wellicht bij anderen den in druk gewekt, dat deze publicaties een cri- tiek op de gestes der Philips fabrieken beoogden. Daarom stellen wij er prijs op te verkla ren, dat dit geenszins het geval is ge weest. Wij hebben ons er voorts van kunnen overtuigen, dat er geen sprake van kan zijn, dat Philips ook maar in 'het minst de levering van de voor keuring noodige standaardlampjes heeft. Naar Prof. van Staveren verder mede deelde, heeft de Kema alles in het werk gesteld, om alle fabrikanten gelijkelijk te behandelen. Er is hier dus heelemaal geen sprake van een „drama", zooals de Ned. Rijwiel handel deze zaak gekwalificeerd heeft. Inlandsche tarwe moet geheel beschik baar blijven voor broodbioem. Tot nu toe was de invoer van voertar we in Nederland verboden. Er mocht al leen maaltarwe worden ingevoerd. Giste ren beeft de Akkerbouwcentrale echter aan den graanhandel medegedeeld, dat aanvragen voor den invoer van voertar we kunnen worden ingediend. Deze maat regel houdt verband met den geringen oogst van tarwe van 1937. Voor zoover thans naar schatting kan worden vastgesteld blijft er van dezen oogst slechts 20.000 ton tarwe over, na dat de meelfabrieken het benoodigde kwantum tarwe hebben vermalen om te voldoen aan de leveringsvoorwaarden in gevolge het verplichte mengpercentage voor inlandsche tarwe, die moet worden bijgemengd met broodbioem. Aangezien er in andere jaren veel in landsche tarwe wordt gebruikt voor kip penvoer, tracht men die thans nu zoo veel mogelijk te vervangen door buiten- landsche tarwe. Ook tarwe, die aanvan kelijk in IJmuiden als maaltarwe is inge voerd, mag, indien zulks wordt aange vraagd, tot voertarwe worden gedenatu reerd. Het effect van dezen maatregel moet natuurlijk worden afgewacht. Zulke tarwe kan men in het buitenland niet overal koopen. Intusschen is de graan handel ip de gelegenheid om te trachten dergelijke zaken tot stand te brengen. Eerst in de volgende maand worden de standaardkwaliteiten van Nederlandsche tarwe van den oogst 1937 vastgesteld. Waarschijnlijk zal eerst dan kunnen blijken, of er gedurende dit seizoen wel voldoende tarwe beschikbaar is van een kwaliteit, die de tarwecentrale in staat stelt om een voldoende hoeveelheid tar we te leveren om te voldoen aan de biji- menging van 35 pet. inlandsche tarwe bij de bereiding van tarwebloem voor de broodbereiding. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Go. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 474 481 Ned. Ind. Handelsbk. 147 146 Philips 854Vs 860% Unilever 154% 157% A. K. U. 57Va 60 Amsterd. Rubber 247% 253 Kon. Olie 385% 887 Deli Mij, 293 296Va Scheepv. Unie 134% 136 4 pet. Nederland 1007/s 101 3 pet. Nederland 963/s 9515/ie U. S. Steel 59 Vs 61 Anaconda 273/ io 28% U. S. Leather 6Va 5% Beth. Steel 50Vs 516/s Adj. Gh. Milwaukee 3% 37/s Cities Service 1% l7/s Intern. Nickel 87% 38 Shell Union 15Vs 15% Kennecott S37/s 34 Radio 7% 7Vs Car Foundry 23 23 Tidewater 127/s 1210/1> Midcont. Oil 17 17 General Motors 36% 37 Am. Ehka 37 37 Am. Water Works 107/s llVs Republic Steel 18Va 19Vs Continental Oil 27% 27% Do beurs was stil, groote posten wer den niet afgedaan, maar er was toch iets meer vraag dan aanbod, zoodat de koer sen over de geheele linie hooger waren dan gisteren. Het krachtig herstel dat zich gisteren in het laatste beursuur te New York openbaarde, had een gunsti- gen invloed, ook te Londen, waar vooral voor Oliewaarden goede vraag bestond. Toch is het vertrouwen voor de naaste toekomst nog niet groot; ook al in ver band met de terugloopende producten- prijzen, zooals koper en rubber. Daar door bleven de omzetten hier kleiner dan in langen tijd het geval is geweest en van een bepaalde tendenz was noch in den localen hoek, noch in de Amerikaansche afdeeling sprake. De beleggingsafdeeling was goed prijshoudend. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Sept., 2.30 u. Berlijn 72.60—72.70. Londen 8.94V28.95%. Parijs 6.186.20. Brussel 30.4430.47. New-York 1.80%—1.81%. Abdijsiroop alleen in de apotheek? Voor den kantonrechter te Rotterdam is behandeld een zaak tegen een drogist, die abdijsiroop verkocht, welk artikel co deine bevat. Deze codeine wordt uit opium verkregen. De kantonrechter, die te kennen gaf, dat alle drogisterijen wel kunnen sluiten als dit verboden zou worden, hoorde als getuige-deskundige dr Baert, inspecteur van het toezicht op de Volksgezondheid. Deze verklaarde dat, nadat eerst aan siroop Famel is toegestaan, hoestdrank- jes met codeine te bereiden, abdijsiroop is gevolgd. Ten aanzien van de Opiumwet is dis^ pensatie verleend; de Wet op de Artsenij- bereidkunst verbiedt echter den verkoop. Formeel zouden slechts apothekers deze hoestdranken mogen verkoopen. Verdachte gaf dit toe, maar zette uit een, dat drogisten zelfs geen drop zou den kunnen verkoopen en dat hun zaken ten doode zouden zijn opgeschreven, in dien de wet ongewijzigd bleef en nage leefd werd. Het O. M. eischte zes gulden boete of drie dagen hechtenis.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3