Uit den Goeschen Raad. Finantiëele Berichten Land- en Tuinbouw Rechtsz ken Telegrammen Burgerlijke Stand Briefwisseling. Marktberichten Waartoe een avondvergadering zelfs in den Goeschen Raad kan leiden, hebben we gisteravond in optima forma gezien. Te gen half acht waren de heeren geconvo ceerd en het was bij tienen, toen ze uit hun zetels klommen. Er is zóó gebabbeld, dat de Middelburgsohe Raadsleden hel niet erger hadden kunnen maken. En dat zegt nogal wat. Het was of de heeren een avondje op het Stadhuis op visite waren en aangezien het dan niet netjes staat, om zoo vroeg te vertrekken, teneinde gastheer of gastvrouw niet te beleedigen, moest het wel zoo om en bij tien uur worden. Van harte hopen wij, dat we in 't ver volg weer middagvergaderingen zullen hebben. Dan houden de heeren meestal meer van opschieten. Het begon al goed. Over de marktkwes- tie, die tot de competentie van het hoofd der politie en niet tot die van den Raad behoort, werd een aardig poosje gepraat. Over en weer. werden enkele argumenten gebruikt, die nu, zacht gezegd, niet 'be paald klemmend waren. Den maatregel van het vrijhouden der straat langs de Beurs bestrijden, omdat anders de heeren in de zon moeten staan doet al even ko misch aan als het motief san den voor zitter, dat de vreemdelingen van de Groo- te Kerk naar het museum moeten kunnen wandelen. Meer gelijk had de voorzitter toen hij betoogde, dat de straat er is voor het ver keer, dat steeds drukker is geworden, en niet voor de conversatie. Dat de winkeliers aan de zijde van de Markt den genomen politie-maatregel toejuichen, valt ook te hegrijpen. Men kon hun zaken haast niet vinden. Nadat nog eenige tranen waren ge plengd over het zoo bruusk beëindigen van een „historisch gegroeiden toestand", kwamen we terecht bij de reclames tegen de straatbelasting. En alweer hokte het. Nogmaals werd in den breede gediscus sieerd hoe vaak hebben we dit al niet bijgewoond over deze belastingverorde ning en over den aanslag van den heeT N. Knieriem. Hadden de heeren de oude notulen maar eens goed doorgelezen! Zoo als te voorzien was, werden de reclames afgewezen en krijgen de heeren nog een exegese van de verordening en van dit geval thuis gestuurd. Volgend punt was een beroepschrift in zake een geweigerde bouwvergunning. Het wil ons voorkomen, dat alles culmineerde om de vraag van den heer Visscher: wel ke bouwverordening moet toegepast, die, welke geldt op den dag waarop de bedoel de aanvrage binnenkwam, of die, welke geldt op den dag, waarop B. en W. hun beslissing namen. De voorzitter meende in tegenstelling met den heer Laport zeer stellig de laatste. Ten overvloede merkten B. en W. nog op, dat zij de be wuste aanvrage zeer spoedig hebben be handeld, maar dat dit in twee dagen niet mogelijk was. Inmiddels was echter de nieuwe verordening geldend geworden. Aanvrager had vroeger bij de pinken moe ten zijn. De nieuwe verordening was toch reeds geruimen tijd geleden in den Raad aangenomen. Wij zullen nu afwachten of de voorspelling, dat B. en W. bij hooger be roep van appèllant echèc zullen lijden, in vervulling zal gaan. Met de wijziging der begrooting gasbe drijf 1937 ging het zeer geheimzinnig toe. Uit de woorden van den heer Visscher be grepen we, dat een bedrag van niet min der dan f 84.000 met grooten spoed van de mooie reserve van ons gasbedrijf werd weggewerkt waardoor de kans om den gasprijs of de meterhuur te verlagen voor afzienbaren tijd van de baan is, om. jawaarom? Er schijnt een vertrou welijke toelichting verstrekt te zijn, maar ook die bevredigde den heer Visscher niet We hoorden zoo iets van afschrijving op den post Oosteinde. Zou het dus waar zijn dat onze mooie reserve er aan gaat, om de strop van het Oosteinde, die Goes zich te onzaliger ure op aandrang van een com missie uit Gedep. Staten om den hals heeft gehaald, administratief weg te werken? Indien ja, dan is dat toch wel een zwaar offer, dat de Goesche burgerij moet brengen en ze mocht dan wenschen, dat ze nooit van die noodlijdende gasfabriek te Krabbendijke had gehoord. Waarom echter de burgerij daarvan niets mag weten, is ons niet duidelijk. We zagen glimlachjes en.de heer Vis scher kreeg het antwoord op zijn vragen in g e h e i m e zitting', die ongeveer een half uur in beslag nam. Bij een ander voorstel maakte de heer Visscher een zinspeling op een extra-uit gaaf van f6000 voor het Burg. Armbe stuur. Ook hierover ging geen licht op. D'e verbetering aan de schutkolk van het Goesche Sas was ook een reuzen-te genvaller die op niet minder dan f 44.750 wordt geraamd, al meende de heer Ree dijk, dat de begrooting wel heel ruim was opgezet. Uitstel, zooals de financieele commissie wilde, zou geen baat gebracht hebben, zou zelfs gevaar beteekend hebben. Door dit werkgaat weer een deel van het voordeel, behaald door conversie van leeningen, verloren. Voor een appel en een ei werddn dan nu gebouwen en terreinen der voormalige gasfabriek te Krabbendijke aan den heer Kersten te Rotterdam verkocht. In de vorige vergadering had de Raad bezwaar, maar nu ging 'het voorstel er zonder dis cussie door. De rondvraag duurde natuurlijk nu ook behoorlijk lang. Er werd wat gepraat over een gevel steen „De Nardusbloeme", die niet oud, maar zoo goed als nieuw bleek te zijn, en zooals te doen gebruikelijk is in bijna eiken Gemeenteraad over een brandje, dat 'heeft plaats gehad. Van belang was wel de gegronde klacht van den heer Eckhardt, dat B. en W. en de schoonheidscommissie den minder mooien uitbouw aan de woning van den heer Van Liere (hoek Korte Kerkstraat- Singelstraat) niet hebben kunnen voor komen. Een der mooiste plekjes van Goes is nu ontsierd, terwijl deskundigen dit toch op de teekening hadden moeten zien. Vooral voor een schoonheidscommissie achten we dit een lapsus. Wat heeft men in een geval als dit aan deze oommissie? Ook bleek, dat pogingen worden aan gewend om de maximum-snelheid voor de Wilhelminastraat ingetrokken te krij- ken. De kasten zullen nogal hoog zijn. Als men dan toch iets wil intrekken, laat het dan het besluit zijn, dat deze straat voor- rangsweg wordt. Wij zouden dit in het belang van de veiligheid der Goesche bur gers achten. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 484 474 Ned. Ind. Handelsbk. 147 147 Philips 368 354% Unilever 156V2 154% A. K. U. 61% 57% Amsterd. Rubber 260/1 247% Kon. Olie 3937a 385% Deli Mij. 302% 293 Scbeepv. Unie 141 137% 4 pet. Nederland lOOVs 1007/8 3 pet. Nederland 963/ia 963/s U. S. Steel 62 597e Anaconda 297s 273/ ia U. S. Leather 5V2 5% Beth. Steel 527e 507» Adj. Gh. Milwaukee 315/10 3% Cities Service 1% 1% Intern. Nickel 387s 37% Shell Union 16 157s Kennecott 34V2 33Va Radio 73/s 7% Car Foundry 223/e 23 Tidewater 13% 127/8 Midcont. Oil 17% 17 General Motors 37 36% Am. Enka 3572 37 Am. Water Works 11 107/s Republic Steel 1972 18% Continental Oil 27% 27% De beurs was terughoudend en over de geheele linie lager. De stemming te Lon den was teleurstellend. Daar waren Ko perwaarden vooral aangeboden wegens verlaging van den koperprijs. De omzetten waren betrekkelijk gering, maar de koer sen der hoofdfondsen 58 punten lager, zonder dat er eenig herstel kwam, eerder liepen de koersen midden beurs nog iets terug. Seheepvaartwaarden waren 34 pet. lager, Rubber 45 pet. Ook Tabak ken moesten 5'6 pet. prijsgeven. De Amerikaansche waarden waTen onder pariteit en alle lager dan vanmorgen; later bleet de arbitrage geneigd een deel van het aanbod op te nemen, zoodat som mige koersen o.a. van Steels en Bethle hem Steel een fractie konden oploopen, maar over het algemeen bleef de stem ming weinig opgewekt. De inschrijvingen op de 3V2 pet. Ned. Ind. Spoorweg Mij', werden ten 'volle toegewezen, zoodat deze emissie geen groot succes bleek te zijn. Wisselkoersen. Amsterdam, 29 Oct., 2.30 u. Berlijn 72.60^-72.70. Londen 8.958.96. Parijs 6.18—6.20. Biussel 30.4730.50. New-York 1.80%—1.81%. UITGIFTE VAN BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. De uitgifte van boerderijen in pacht, in den Wieringermeerpolder, heeft ook voor dit jaar zijn beslag gekregen. Voor ver pachting kwamen in aanmerking 57 be drijven, waarvan 10 akkerbouwbedrijven werden toegewezen aan bedrijfsleiders, die reeds sedert 1932 de Landbouwcultuur- Mij. de Wieringermeer hebben gediend en thans van het bedrijf ür het groot voor rekening van den staat, wenschten over te stappen, naar een boerderij van be perkter oppervlakte, om die thans voor eigen rekening te exploiteeren. Als be looning voor hun prestaties was hun voorkeurrecht op een der beschikbare be drijven toegekend. Voor de overige 47, waarvan 29 voor akkerbouw, 12 voor gemengd bedrijf en 6 voor weidebedrijf zijn bestemd, was meer algemeene mededinging toegelaten. Niet minder dan 709 gegadigden meldden zich aan, uit alle streken van ons land, zoo dat er meer dan 660 candidaten teleur gesteld zijn moeten worden. Met deze uitgifte zal ruim de helft van de Wieringermeer in particuliere exploi tatie zijn overgegaan. Ruim'9000 ha. is thans aan den man gebracht; ongeveer een gelijk oppervlak blijft nog beschikbaar en zal, met uitzondering van 100 'ha., wölke in staatsexploitatie blijven, in 'de eerstvolgende drie of vier jaren worden verpacht. Daar het aantal gegadigden dit jaar reeds meer dan dubbel zoo groot was als het aantal bedrijven, dat in de toekomst nog voor verpachting beschikbaar komt, blijft de kan's om een pachtbedrijf in de Wieringermeer te bemachtigen ook in de komende jaren slechts gering. Eerst de Noordoostpolder, aan de in dijking waarvan met voortvarendheid wordt gewerkt en die 2V2 maal zoo groot is als de Wieringermeer, zal in staat zijn in hooge mate in de 'behoefte aan boer derijen te voorzien. Wat lezers mij schrijven. De vorige keer liet ik uit een brief van een lezer de bezwaren zien, die er ont staan door de chronische coccidiosis. Ik krijg tegenwoordig jammer genoeg maar al te veel van dergelijke brieven en wil er nog een paar bespreken. „De hennen zijn half April geboren, eerst was de ontwikkeling zeer voorspoe dig, maar op den leeftijd van ongeveer 3 maanden begon de misère, bleeke poo- ten, Heek om den snavel, wel veel eetlust. Nu (17 Sept.) hegint de leg van ongeveer 30 stuks, de rest staat in ontwikkeling bijna geheel stil en af en toe sterft er een. De leggende hennetjes' zetten ook niet door slechts af en toe een heel klein eitje. Bij deze Leghorns zijn grootgebracht 32 Rods die zijn buitengewoon goed vanaf de ge boorte tot nu toe en ze zijn toch vanaf de tiende week steeds bij elkaar geweest, 100 Leghorns en 32 Reds. Dat is du juist het wonderlijke en daarom stuur ik ze ook op. D'e Leghorns zijn slecht en ziek, de Reds loopen er doorheen en zijn buitengewoon goed". ,De kippen leden ook weer, zooals haast të verwachten was, aan coccidiosis en snot. Snot heerscht er op het oogenblik veel en vooral de coccidiosislijders krijgen dat het eerst te pakken. Dat de Leghorns er gevoeliger voor zouden zijn als Reds is niet zoo, maar er kunnen zich natuurlijk gevallen voordoen, waarbij de Reds van een stam zijn met veel weerstandsvermo gen en zulke dieren zullen bij een lichte ooocidiosisbesmetting immuun worden, terwijl zwakkere dieren juist het slacht offer worden, zooals in dit geval. De eoc- cidioisissmetstof zit in den grond, dus alle daarop loopende kippen krijgen de smet stof te pakken. De tweede brief luidt: „De hennen zijn 4V2 maand oud, ze hebben in den eersten tijd nog al iets van coccidiosis gehad, maar daarna zijn ze weer goed vooruit gegaan. Nu sedert twee weken zijn ze heelemaal ziek geworden en gelijk U ziet zijn ze geheel mager en treurig, ze heb ben verschijnselen van verlamming en ook bloed in de ontlasting. Ik meen, dat ik een paar wormen in de mest gezien heb". Deze kippen hadden naast chronische coccidioisis ook nog sterk aangedane ze nuwen, wat zich soms uit als verlamming. Een zeer moeilijk geval dus, want zoowel de coccidiosis als de verlamming zijn on geneeslijk. E'r is niets anders aan te doen dan alles wat ziek \s op te ruimen Dit advies kan men in dezen tijd niet genoeg geven; het heeft absoluut geen doel den winter in te gaan met ziekelijke dieren. Wie nauwkeurig opschrijft wat hij aan voer uitgeeft en aan eieren terugkrijgt merkt dat gauw genoeg. Vele en vooral de kleinere kippenhouders laten dat echter na; ze verheugen zich als ze wat eieren zien, doch weten op geen stukken na 'hoe duur hun deze eitjes komen. Hoe de verlamming zich gedragen kan zien we uit den volgenden brief: „Ik zend twee hennen op ter onderzoek. Waar deze dieren aan lijden is mij een raadsel. Ik heb nog 230 dieren op mijn bedrijf van dat soort en verschillende er van lijden aan die ziekte. Ik heb op ver schillende plaatsen kuikens verkocht en die vertoonen overal dezelfde verschijn selen. Ook ben ik op een bedrijf geweest en die bad ze van dezelfde loonbroederij als ik en die heeft het ook. Kan het soms in den stam zitten en is het besmettelijk? Ze zijn nu bijna vier maanden oud en worden opeens een beetje kreupel om dan •stilletjes aan slechter te worden". Blijkbaar heeft de aanleg tot verlam ming in den foktoom gezeten, waarvan deze eieren afkomstig waren. Of de ziekte besmettelijk is weet men niet, maar dat zij met foroedeieren of schijnbaar gezonde dieren van de eene naar de andee plaats gebracht kan worden is al vaker voorge komen. Een typische brief is ook do volgende bij een kip die aan verlamming leed: „Stuurt U mij' geen drankje terug, want daar ben ik al mee bezig geweest maar kan er geen baat bij vinden". 'Geen wonder, tegen verlamming zijn geen geneesmiddelen bekend. Jammer ge noeg dat er voerhandelaren in ons land zijn, die met dergelijke kwakzalverij klan ten trachten te lokken. Ik vrees, dat hun voer wel op 'hetzelfde peil zal staan als hun kwakzalversmiddelen tegen de ver lamming. Dr B. J. G. TE HENNE'PE. (Nadruk verboden.) Faillissement. Door de Rechtbank te Middelburg is failliet ver klaard B. Ensdnk, winkelier te Sas, van Gent. Rechtercommissaris Mr A. v. d. Hoop, rechter. Curator: Mr R. J. J. Lam- booy, advocaat te Hulst. Ontslag aangezegd. ENKHUIZEN. Het personeel van den veerdienst E'nkhuizenStavoren, is met ingang van 1 Januari a.s, ontslag aange zegd in verband met bet feit, dat deze dienst is overgegaan naar de N.V. Kop- pe's scheepsagentuur te Amsterdam. Een drieling. BEEK. Vannacht is het gezin B. W. v. d. MeijdenVisser te Beek, gemeente Berg, verblijd .met de geboorte van een drieling. De moeder en baar drie jongens ma ken het goed. Ongeval met militaire auto. VAASSEN. Vanmorgen vroeg is een militaire auto van het corps motor-artil lerie uit Naarden, in het dorp Vaassen (Veluwe) tegen een betonnen paal gere den. Hierbij1 werden '5 soldaten aan hoofd en armen gekwetst. Hun verwondingen waren echter niet van ernstigen aard. Zij konden na verbonden te zijn met de co lonne verder trekken. Doodeiijke aanrijding. NIJKERK. Vanmorgen is op den Amers- foortschen straatweg te Nijkerk een ern stig ongeluk voorgekomen. De 46-jarige echtgenoote van den heer R. van D., wonende te Hoevelaken, kwam met haar fiets uit de richting Nijkerk. Voor haar uit reed een wagen, beladen met melkbussen, van tegenovergestelde richting naderde een personen-auto. Door onbekende oorzaak reed de auto plotse ling naar links, reed eerst den melkwa gen aan en vervolgens de wielrijdster. Deze kwam onder de auto terecht en werd ernstig gewond. Zij is korten tijd later overleden. Diphtherie-epidemie op Nieuw-Guinea. MANOKWARI. In twee kampongs tusschen Dejta en de nederzetting Hol- landia is een diphtherie-epidemie gecon stateerd. Het eerste geval moet reeds in Augustus zijh voorgekomen. Op 22 September waren er reeds 8 doo- den en 10 zieken. In een van de kam pongs bovendien nog 4 dooden en 12 zie ken. In totaal hebben 30 sterfgevallen plaats gehad. Dat deze epidemie eerst vrij lang na het uitbreken is geconstateerd, is een ge volg van het feit, dat de ziekte niet da delijk door de bevolking is gerapporteerd. Aanslag op zijn vrouw. STOUTBNBURG. Gistermiddag heeft te Stoutenburg, nabij Amersfoort, eeD moordaanslag plaats gehad op een jonge vrouw. Een 25-jarige kellner, die werkzaam is te Amersfoort, kwam 's middags naar huis. Hij trof zijn jeugdige vrouw, met wie hij kort geleden is getrouwd, aan in gezelschap van een man, met wien zij blijkbaar een verhouding had. De kellner wond zich op, greep een revolver en loste a bout portant twee schoten op zijn vrouw, die in de borst werd getroffen en vrij ernstige verwon dingen opliep. De dader heeft blijkbaar in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld. Hij is naar een inrichting overgebracht. De andere man, afkomstig uit 's Graven- hage, heeft de vlucht genomen. De poli tie stelt een onderzoek in. DE JAPANSCHE BOMBARDEMENTEN SJANGHAI. Ook vanmorgen namen Japansche vliegtuigen en de Japansche artillerie de wijk Sjapei en het Noorder station weer onder vuur. Verscheidene bommen vielen in de on middellijke nabijheid van het station. Men weet nog niet, of het gebouw is geraakt. Japansche oorlogsschepen bom bardeerden de wijk Poetoeng. Offensief der Japanners. SJANGHAI. De Japanners zijh van morgen een algemeene aanval op het front 22 mijl buiten Sjapei te Loeiho be gonnen. De Ghineezen bieden hevig te genstand. GOES. Overleden: Elisias de Korte, 36 j. te Kortgene. Van 2327 September. VLISS'INGEN. Getrouwd: P. Pihl, 25 j. en H. C. de Kanter, 24 j.; W. J. Bouff, 24 j. en A. Vermeule, 19 j.; G. de Nooijer^ 31 j. en A. J. Groen, 30 j.; P. Tromp, 28 j. en N. Geelhoedt, 29 j. Bevallen: G. M. van der Weijde, geb. den Boer, d.; G. M3, Cornelisse, geb. Donk, d.; S. Huisman, geb. de Winter, d.; P. Dekker, geb. Joziasse, z.; P. T. J. D'ie- riokx, geb. van 'Geenen, d. Overleden: F. C. Goedhart, 5 j., ongeh.; J. Schouten de Jel, geb. van de Vrede (levenl. kind). (V. G.) Corr. te A. Verslagen van vergaderin gen van buurtvereenigingen kunnen van wege de plaatsruimte niet worden ge plaatst. Het aantal dezer vereenigingen in onze provincie is daarvoor te groot. MIDDELBURG. Veiling van 28 Sept. Peren: Br. Durandeau 710, Br. Arem- berg 615, B'r. Hardy 1420, Br. Glair- geau 215, Br. Antoinette 4—5, Br. Le brun 9, Br. Mérode 68, Br. v. d. Ham 7, Legipont 617, Br. Triomphale 13 14, Sold. Laobureur 1214, Maagdepeer 3''8, Zwijndr. Wijhpeer 915, Tassie Golmar 13, Nouv. Poiteau 37, Bonne Louise 826, Hertogin Elza 7, Gieser Wildeman 6—10, Will. Duohesse 510, Appels: Jacq. Lebel 39, Gron. Kroon 79, Goudreinet 415, Bismarck 36, Landsb. Reinette 49, Sterapp. 614, Bellefl. 411, Notaris 711, Hondsmuil 48, Tuinzoet 510, Bloemzoet 59, Armgaard 35, Roode Ribbing 79, Giron. Zoet 39 ct. alles per kg. Bramen 1116, Noten 5560, Fran- kenthalers 1521, Black Alicante 16 22, Tomaten 26 ct., alles per kg; me loenen 4—13 ct. p. stuk. Aardappelen: Late blauwe 4179, blauwe eigenh. 4255, Bevelanders 52 56, poters 3455 ct. GOES. Veilingsvereen. Zuid-Beveland. Veiling van Dinsdag 28 Sept. 1937. Groote veiling. Zure Kroetappels 2.30, Goudreinetten (val) 6.40, Zure Bellefleur (val) 3.20, alles per 10O kg. Kleine veiling. Cox Oranje Pippin ex tra 2335, id. Al 23-33, id. B 20—29,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3