DE ZEEUW Nü^NationaIe tweede blad betty's liefde. De nieuwste Nederlandsche militaire lnchtkrniser Gouwdag ARJA. Uit de Provincie F E^THTLETO N LEVENSVERZEkERINq -BanI< RoTTERdAM Sluit een verzekering bi] de Nationale met uitkering op 65 jarige leeftijd. Vraagt inlichtingen De eerste Fokker T 5 gereed. Het vliegtuig maakt een dreigenden indruk. EEN ZUINIG WASMIDDEL VOOR UW WASMACHINE Ot>€Cüdte"(?inS0 speciaal voor de wasmachine VAN DINSDAG 28 SEPT. 1937, Nr 304, ToogdaEindrukken, Een Arja-vriend schrijft ons: Paar stond de spreker. Forsch en<krachtig. Hij kwam van Am sterdam om de Zeeuwsche Axjanen op hun 3en Gouwdag op te roepen tot begin selstudie en beginselstrijd. „Een pracht zoo'n vergadering". Ik keek eens in de zaal rond, wat be doelde Mr Bijleveld? Neen toch niet de kwantiteit, d i t in geen geval, dat kan hier niet, want daar zaten op z'n hoogst 80 menschen, Arjanen en ouderen. Waren die ouderen misschien de beginselmen- schen, die de jongeren wilden bemoedi- gen? „Zoo'n vergadering een pracht". Juist, geachte spreker, gij deed als ik, gij zaagt de kwaliteit. Bat was treffend. Mr Bijle veld is wel andere vergaderingen gewend geweest i waar de zalen uitpuilden. Maar in Goes, dat moet tegen gevallen zijn. Ik had gedacht: Jongen, maak dat je op tijd bent, want het zal daar op dien Gouwdag van Zeeuwsche Arjanen wel raak zijn, geen plaats meer te krijgen. En het viel tegen. Ik bestudeerde het gezicht van de spre kers en zag een glimlach. Zelfs de zeer geachte president, Ds Scholing, vertrok geen spier. Dat was kracht. Men wilde de teleurstelling verbergen. En inderdaad, er moet teleurstelling geweest zijn. Is dat trouw, is dat beseffen onze plicht, onze grootsohe taak, is dat bezield zijn voor het schoone ideaal dat in onze banieren geschreven staat „Pro Rege". Is 'het dat alles zoo wij thuis bleven? En waar waren nu de enthousiaste kiezers van 1937. Toen kwam het er op aan, wij waren wakker en goed ook. De zalen waren overvol en de strijdliederen^ klonken vol vuur: „Zij zullen het niet hebben". Natuurlijk zullen „zij" het niet hebben; stel U voor dat „zij" het hadden! En toch, „zij" grijpen er naar. Ook nu. In Zeeland wonen zeker meer dan 80 Ar janen en Anti-revolutionairen! Maar in het Schuttershof waren deze niet. Komt dat door de van God gegeven overwinning in Mei j.l. Zijn de wapenen in het vet gezet tot een volgende gelegen heid? Heeft de gegeven overwinning het vuur gebluscht en het laaiend enthousias me gedoofd, de werklust, de werkkracht soms stuk geslagen? Indien zóó, dan was het egoisme en geen beginselliefde. Dan zijn wij zwak, dan staan wij zwak. Ban loopen wij te 'hoop, wanneer het critieke moment nadert om het onze te verkrij gen. Met zulk een stemmenleger is wel w a t te bereiken, maar niet wat bereikt moet worden. Juist het resultaat van de verkiezingen moet waakzaam doen zijn, eischt volle toe wijding, meerder activiteit. "Ware dat beseft, bet Schuttershof had een anderen aanblik gegeven, den jonge ren nieuwe moed gegeven. „Zoo'n vergadering een pracht!" Daar stond een apostel voor ons; ook deze 80 zou 'hij door zijn krachtig woord aanvuren, bezielen. Een schok ging door ons heen, toen de sonore stem door de zaal klonk. Attentie! Wij werden geboeid door zijn woord, wij werden bewogen, geraakt; bet zonk diep in ons hart: „Gij kinderen van 1937, God zal U eens vragen wat hebt gij ge daan voor Mij ook op het terrein van de beginselstudie? Hebt gij Uw roeping verstaan? Hebt gij U bekwaamd voor Mijn zaak? Meesterlijk begrensde bij de problemen op nationaal en internationaal terrein. Populair was zijn voordracht. Ja, zóó hebben de groote mannen van voorgeslachten ter kruisvaart opgeroepen. Legers gevormd om te strijden voor „Pro Rege". En wij zagen de onbezette stoelen niet meer. Het werd een prachtvergadering, die vruchten dragen zal. 57.) Ik wil liever thuis zijn, omdat ik dan dichter bij jou ben, naar wie ik zoo ver lang, maar ik zal niet direct den „Bea con" kunnen beklimmen of al hinkende een wandeling naar de pastorie kunnen maken. Verwacht ik ook te veel, als ik je vraag, om mij tegemoet te komen in mijn plot selinge hulpbehoevendheid? Mag ik wel hopen, dat je naar mij toe wilt komen om mij te verlossen uit de martelende onzekerheid? Ik weet, dat dat niet zoo is als het behoort en dat ik het ook niet verdiend heb, maar ik ken je lief en medelijdend hartje en daarom durf ik ook de vrijmoedigheid nemen, je dit te vragen. Ik ben bier naar Londen gegaan om voor jou een passenden verlovings ring te koopen en ik verlang er naar om dien aan jou vinger te zien schitteren, waardoor je voor altijd de mijne zult worden. Ik had je anders wel een tele gram gestuurd, om je mijn toestand uit te leggen, dan zou er geen plaats zijn geweest voor verkeerde veronderstellin gen of valsche vermoedens, maar ik was an3, dat je het onprettig zoudt vinden De man, die daar ook voor de weinigen zijn kracht verteerde is een beginselman, een bode, die tot ons kwam en bij vernieu wing ons de beteekenis van het A. R. be ginsel voorhield voor het staatkundig le ven van onzen tijd. Geslaagd? Volkomen! De aanwezigen hebben iets van zijn vuur meegenomen en zullen met te groo- ter enthousiasme voortwerien aan de taak. Zij zullen anderen bewegen, alle lauwheid afschudden. De wintercampagne der Ar ja wordt aangevangen met nieuwe bezieling, met ontplooide banier. Daar onder schare zich een ieder die zijn roe ping, plicht en gehoorzaam- zaamheid verstaat. woorden „zonder aanwezige optstallen" ten onrechte in de voorwaarden voorko men, aangezien harerzijds in de vooraf gegane briefwisseling uitdrukkelijk over dracht, ook van de opstallen, was bedon gen en B. en W, zich hadden bereid ver klaard zulks te bevorderen. Een en an der is inderdaad juist en, waar de op stallen voor de gemeente als afbraak van zeer gering belang zijn, stellen B. en W. voor bedoelde woorden alsnog te schrap pen. Tevens heeft de P. Z. E. M. den wensch uitgesproken te bepalen, dat de lasten, op het verkochte rustende, niet van 1 October 1937, doch van 1 Januari 1908 voor rekening van de P. Z. E. M. komen, waartegen B. en W. evenmin be- De treinenloop vanaf Zondag a.s. Gelijk met den overgang van den zo mertijd in den wintertijd in den nacht van Zaterdag 2 op Zondag 3 October a.s. gaat ook de winter dienst bij de Neder landsche Spoorwegen in. Op de lijn Vlis- singenRoosendaal zijn slechts enkele wijzigingen waarvan de uren voor de mailtreinen de belangrijkste zijn. Deze komen thans te Vlissingen aan te 12.27 en 13.37, dit wordt 11.42 en 12.39; zij vertrekken thans daarvan te 18.16 en 18.33, dit wordt 17.15 en 17.38. Van de overige treinen ondergaat die, welke thans te 10.43 van Roosendaal ver trekt, van Kruiningen te 11.23, van Goes te 11.37, van Middelburg te 11.56, aan komst te Vlissingen te 12.04, de volgen de verandering: 10.54, 11.33, 11.47, 1207 en 12.15. Waterschap Schouwen^ In de gisteren gehouden algemeene vergadering van 'het Waterschapsbestuur van Schouwen, werd de nieuw benoemde hoofdingeland, de beer O. A. Boogerd be- eedigd en geïnstalleerd. Het Waterschap trad toe als lid van den Zeeuwsehen Polderbond, wat f 106,25 vordert. De geldleening voor 'het nieuwe gebouw van het Waterschap werd uitge breid tot f30.000, waartoe reeds in de vergadering van 16 April 1.1. was beslo ten. De rekening van het Waterschap werd vastgesteld in ontvang op f 519.131,87Vs, in uitgaaf op f 468.134,53Vs, zoodat het batig saldo f 50.987,34 bedraagt. De rekening van het Reservefonds be draagt in ontvang f2969,27V2, in uitgaaf f2592,45, goed slot f376,86Va. De stand van het Reservefonds was op 1 September 1.1. f 84.828,58V2. Scheepje vrijgegeven. Het Nederlandsche s.s. „Jeannette" waarop vanwege de douane-autoriteiten te Vlissingen beslag was gelegd, is na op heffing van bet arrest, naar West Hart lepool vertrokken. Hei vliegveld Vlissingen wordt grooter. Zooals reeds gemeld is op de begroo ting voor het Verkeersfonds f 70.000 uit getrokken voor uitbreiding van bet lucht vaartterrein Vlissingen. Het Zuidweste lijke deel van het vliegveld zal worden vergroot, terwijl voorts de draineering van het geheele vliegveld zal worden her zien. (N. R. G.) Middelburg. De grond voorde P. Z. E. M. Zooals men zich herinneren zal, besloot de Raad op voorstel van B. en W. in de vergadering van 21 Juli tot verkoop van 11.285 m2 grond aan den Vlissingsehen Singel aan de N.V. P. Z. E. M. Thans 'heeft de P. Z. E. M. er de aan dacht op gevestigd, dat na de opsomming of je misschien beleedigd zou gevoelen, als ik zoodoende ons geheim overal zou hehben uitgeblazen. Nogmaals bied ik je mijn excuses aan en vraag ik je, om medelijden met me te hebben en me niet teleur te stellen, door op ons afgesproken uur mij op mijn beurt alleen te laten wachten. De oude bibliotheekzaal van de „Gran ge" is wel niet zoo'n geschikte en passen de plaats voor ons als het lieve, ver trouwde plekje, daar boven op den „Bea con", maar ik hoop, dat je ook daar mijn hart wilt vervullen met de zoetste geluks- weelde, die een menschenkind hier op aarde kan smaken. Tot morgen dan, maar nu reeds wil ik zijn je Claude Trevelyn". Met een droevige zucht stak Betty den biief weer terug in het couvert. Het was dus slechts een uitstel van executie ge weest, waarin ze zich zoo had ver heugd. - Haar vrijheid was slechts ver lengd met één enkelen dag en over lut tele uren zou ze toch de wreede beslis sing moeten nemen, waaraan ze zoo graag wilde ontkomen. Op ditzelfde oogenblik was Glande al weer op weg naar huis; over enkele uren verwachtte hij haar antwoord en ze zou wel aan zijn verlangen moeten voldoen om zelf naar hem toe te gaan. der oppervlakten van het verkochte, de zwaren hebben, terwijl zij tenslotte nog voorstellen nader te bepalen, dat de over dracht der gronden, voor zoover de per- ceelen vrij zijn van opstallen, niet op 1 October, doch op 1 November zal ge schieden. Souburg. De Raad dezer gemeente ver gadert morgen (Woensdag), des namid dags 2 uur. Punt van behandeling is: afscheid van den burgemeester. Om 4 uur zal door den burgemeester ten gemeentehuize gelegenheid worden ge geven persoonlijk afscheid te nemen. 's Heer Arendskerke. Benoemd tot consul van den A.N.W.B. de heer J. Bou- deling, dierenarts alhier. Kruiningen. Gemeenteraad. Maan dagavond vergaderde de gemeenteraad. Afwezig met kennisgeving dhr de Bat. Na voorlezing der notulen deelt de voor zitter mede dat de in de vorige vergade ring besproken nog te betalen verple- gingskosten van een ziek meisje wat het B. A. betreft thans zijin betaald, doch dat de inlichtingen die het raadslid de Bat toen gaf niet klopten met de cijfers, wat op een misverstand van dhr de Bat be rustte. Meerdere leden vonden het jam- mier dat dhr de Bat toen niet beter inge licht was. De Prov. Waterstaat zal voorstellen om den Stationsweg ook op het Prov. Wegenplan te brengen, Db Koffiehuishoudersvereen. Ninebo- kos vraagt de personeele belasting gelijlk te stellen met winkels en de biljartbelas ting te verminderen. De voorz. zegt, dat de grondslag voor biljartbelasting reeds tot de helft is te ruggebracht, en de gemeente de inkom sten niet kan missen. Dhr Burkunk zegt dat sommige winkels ook bier verkoopen. De voorz. geeft toe, dat sommige café houders het niet best hebben, doch an deren hebben het druk. D'at 'blijkt soms op minder prettige wijze. De Kon. Ned. Automobielclub vraagt de belasting voor motorrijtuigen te verla gen. De voorz. meent dat ook dit om financieele redenen niet kan. Verder deelt de voorz. mede, dat voor de verpachting van 2 groote perceelen bouwland in het uitbreidingsplan drie inschrijvingen zijn binnengekomen. Hij stelt voor om dit aan den hoogsten in schrijver te gunnen, zijnde dhr A. Diele- man voor f 76 per jaar en voor drie jaar. Ook vraagt hij machtiging om de kleine perceelen weer ondershands te verhuren ook voor 3 jaar. Dit wordt goedgevonden. In een adres van de afd. der R.K. Staatspartij vraagt deze wijziging in de schoolgeldverordening, daar deze onbil lijkheden bevat. De voorz. is het hier mede eens. Vorig jaar is dit als proef beschouwd. Spr. stelt voor na praeadvies van B. en W. dit later te behandelen en te probeeren in sommige gevallen een op- En toch was haar hart niet zoo droe vig en zwaar als gisteren en eergiste ren. Dat kleine ongeluk, waardoor hun samenkomst was verhinderd, scheen van God gezonden en vervulde haar met vage, hoopvolle gedachten. Iets in haar binnenste vertelde haar, dat God Bezig was Zijn Raad ten uitvoer te brengen, anders dan zij zich had voor gesteld, maar waardoor ze tooh voor dat ééne, vreeselijke zou gespaard blij ven. HOOFDSTUK XXVH. Ongedachte uitkomst In gedachten verzonken bleef Betty bij het open raam staan nadenken over den brief van Claude Trevellyn. De zacht purperen klimroosjes, die zich langs den muur van het oude huis om- hoogslingerden en de vensterkozijnen omrankten, vormden een passende om lijsting voor het lieve gezichtje, dat door de rust van den nacht weer ver- frischt en vervroolijkt zag. Een plotselinge stem verstoorde de stilte, die haar omringde en ze hoorde Alwyn zeggen: „Goeden morgen, Betty. Ik geloof, dat je er weer wat beter uit ziet dan gisteren". Haar vluchtige glimlach bevestigde De eerste Fokker T 5 luchtkruiser, waarvan de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek een serie van zestien ten behoeve van de militaire luchtvaartafdeeling van Soeeterberg in aanbouw heeft, is de vori ge week naar Schiphol overgebracht en was gisteren geheel gemonteerd. Bij de militaire autoriteiten bestaat groote belangstelling voor de T 5. Gisteren heeft een commissie onder leiding van luit.-generaal M. Raaymaakers, inspec teur van de militaire luchtvaart het nieu we vliegtuig bekeken. Men beschouwt de serie T 5-vliegtuigen als den grondslag voor den wederopbouw van het zooveel ten achter geraakte ma teriaal van de militaire luchtvaartafdee ling te Soesterberg. Toen men besloten had, dat als basis voor de reorganisatie van het materiaal een serie zware, doch snelle luchtkruisers zou moeten dienen, werd na langdurige besprekingen met de daartoe aangewezen commissie van deskundigen van de luoht- vaartafdeeling, einde 1936 omtrent het ontwerp overeenstemming verkregen. De opdracht tot den bouw werd op 7 Decem ber door den toenmaligen minister van defensie a.i., Dr H. Colijn, verstrekt, doch met den eigenlijken bouw kon doordat tevoren nog besprekingen met de motor leveranciers moesten worden gevoerd eerst op 19 Februari 1.1. worden aange vangen. Met man en macht is sindsdien door de Fokker-fabriek aan den bouw van dit vliegtuig gewerkt, en reeds na goed zeven maanden kon het eerste vliegtuig op het contractueel vastgestelde tijdstip naar Schiphol worden overgebracht, een op merkelijke prestatie, aangezien deze bouw tijd voor een dergelijke groote twee-moto- tige machine, waaraan vele nieuwigheden zijn toegepast en waarbij vele nieuwe pro blemen moesten worden opgelost, bijzon der kort is. Het nieuwe vliegtuig maakt een drei genden indruk. De vrijdragende, in den romp gebouwde vleugels, waarin de beide luchtgekoelde Bristol en Pegasus-stermo- toren zijn gebouwd, meten van tip tot tip 21 m, De beide motoren kunnen op 3050 m 'hoogte een vermogen ontwikkelen van 925 pk elk en drijven drie-bladige, auto matisch verstelbare metalen schroeven aan. In den neus van den bijna 16 meter langen romp bevindt zioh een koepel van Plexiglas, helder, doorzichtig ma teriaal, dat in iederen vorm gebo gen kan worden en dat ook kan wor den gezaagd; het versplintert niet, ver kleurt niet en is helderder dan echt glas. In dezen koepel, waarin een man reohtop kan staan, is een licht kanon gemonteerd, terwijl zioh achter aan den staart, even als bij de G 1, een draaibare punt van plexiglas bevindt, waardoor men een vrij uitzicht in alle richtingen heeft en waar in een mitrailleur is opgesteld, waarmee men in elke richting kan schieten. De bommen worden horizontaal in den romp onder den vleugel geborgen in een met kleppen afgesloten ruimte. Deze klep pen openen zich hydraulisch als een bom wordt afgeworpen. Het onderstel van de T 5 is intrekbaar. Wat bij een kijke in den romp het eerst opvalt, zegt de ,N. R. Crt", is de enorme ruimte, waarover de bemanning beschikt. Nergens zijn dwarsspanten en men kan van den neus tot aan het puntje van den staart gaan. Er is slechts één bestuurders- post, doch de mitrailleurschutter, wiens plaats achter de stuurhut is, boven in den romp, beschikt over een reserve stuur inrichting en kan in noodgevallen het vliegtuig behouden naar huis brengen. Ook de marconist, die in den romp ach ter den vleugel zit, beschikt over een mi trailleur, waarmede hij zoowel door een opening in den vloer naar beneden kan schieten als door openingen in de wanden op zij. Er is wel gezorgd voor een goede verdediging en de opstelling van de be wapening is zóó gekozen, dat er practisoh nergens een doode hoek voorkomt. Men verwacht met deze bewapening zich aan vallende jachtvliegtuigen van het lijf te kunnen, houden. lossing te vinden. Dit wordt goedgevon den. Voorloopig worden vastgesteld de ge meenterekening over 1936 en die van het Burg. Armbestuur over 1936. Alleen werd gevraagd om inlichtingen over achterstallige pachten bij het B. A. De voorz. zegt dat het aan het B. A. staat, om posten oninbaar te verklaren. Goedgekeurd worden; conversie van twee geldleeningen, renteverlaging van twee geldleeningen en de aflossing van één geldleening. Aangeboden wordt de begrooting voor 1938 met aan inkomsten en uitgaven f 162.318,09 en een onvoorzien van 640,90 gld., en de kapitaaldienst tot een bedrag van f 1498. De voorz. zegt dat het moei lijk is de begrooting sluitend te krijgen zonder verhooging der personeele belas ting, doch dat B. en W. voor het laatste huiverig zijin. Bij de rondvraag bespreekt dhr Witte de wenschelijikheid om in het Eindje in de Ronde eleotriciteit aan te leggen. De voorz. zegt dat dit hedenmiddag nog in B. en W. is besproken. Zij zullen probee ren om genoeg aansluitingen te krijgen Verder vraagt dhr Witte of B. en W. weten van de advertentie omtrent Fröbel onderwijs. De voorz. zegt, dat dit in over leg met hem is gedaan; er zijin al wat toe zeggingen, doch de gemeente kan hier niet aan bijdragen. Dhr v. Hootegem informeert naar het teeren van de wegen. De voorz. zegt dat, omdat geen split te bekomen was, dit maal met grintzand is gewerkt, doch dat Ja, dat Is de nieuwe Rlnso. Om te beginnen, behoeft Rlnso niet te wor den aangemaakt. U strooit het direct in de wasmachine. Verder bezit Rinso, ondanks de lage prijs van 121 ets,, een ongewoon hoog vetgehalte, waar door In een ommezien een overvloedig schuim te voorschijn komtl Dit verklaart de sterk reinigende werking van Rinso, zonder dat U zelfs behoeft voor te weken. Maar het toppunt van zuinigheid is wel, dat een Rinso-sop meerdere malen kan worden gebruikt. Na het witte goed kunt U ook nog het gekleurde, het flanel en het tricot goed In hetzelfde sop wassen. Zodoende wast U met één pakje Rinso van 121 cts. de volledige gezinswas voor 5 personen. zijn woorden en tegelijkertijd bezon het meisje zich, dat in haar handen ze nog hield den geopenden brief, dien ze juist ontvangen had. Een kinderlijke blos kleurde haar wangen en ze trachtte on gemerkt den brief weg te stoppen, toen een plotselinge windvlaag het papier uit haar 'handen rukte, dat neerfladder- de in een bed gloeiende geraniums, waarvan het purper wonderlijk afstak tegen het wit van den brief. Alwyn haastte zich om haar het verlorene te rug te brengen, maar toen hij zich bukte om het papier op t.e rapen, moes ten zijn oogen de onderteekening wel herkennen en een felle pijn sneed door zijn ziel, toen hij dat ééne, veelzeggende woord las, waarmee Claude Trevellyn zich tot Betty richtte. Het was hem als of alle bloed wegvloeide uit zijn hart, alsof in hem verkilde het jonge, warme leven en er niets overbleef dan een ijzig gevoel van dompe smart. De gedachte, dat ze nu voor hem verloren was, ter wijl hij meende, haar nu te mogen en te kunnen winnen, was meer dan hij ver dragen kon en de bittere teleurstelling riep den ouden wrok weer wakker, dien hij eens koesterde tegen hem, die in de laatste maanden zijn vriend was gewor den. Het licht, dat geschitterd had in zijn oogen, toen hij Betty's lieve verschijning herkende, doofde uit en het masker van koele gereserveerdheid verstrakte op nieuw zij gevoelig gezicht. Vol vreugde was hij naar haar toegekomen en in zijn landen had hij gedragen het heerlijke weten van uitkomst uit zorgen; nu was plots alle schittering van die gouden blijdschap verdoft, want een ander bezat het recht haar te troosten en te helpen en een ander mocht genieten van het blijde oplichten dier moede oogen en van de terugkeerende zonneschijn op dat bleeke gezichtje. Bijna speet het hem, dat hij maar niet rechtstreeks naar tante Margaret was gegaan, om haar 'te zeggen, dat haar offer niet noodig en haar aanbod ver- geefscb was, maar hij wilde haar het genot van het leven niet ontrooven. Betty had nu haastig en zeker den brief weggestopt; angstig hoopte ze, dat de onbeschreven kant van den brief bo ven gelegen had en gejaagd zei ze nu: „Wat ben je vroeg vanmorgen. Ik zal het tante even gaan zeggen, dat je er bent." „Wacht even daarmee", zei hij nu kalm, terwijl hij 't vermeed naar haar op te zien. „Ik moet iets heel belangrijks met je bespreken." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5