De strijd in Spanje. MAANDAG 27 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 303 De belastingdruk in Nederland. de koningin; te soestdijk. prins bern hard naar parijs. Buitenland. De schandelijke luchtbom bardementen in China. Het bezoek van Mussolini aan Duitschland. Wijziging van de dienst plichtwet. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummcr 11. Postchèque en Girorekening 41455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnoinonton voor Middelburg, Goes en Vlissingon f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiün 30 cont per rogol. Ingezonden mcdcdeolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Het aantal goedkoope gemeenten wordt steeds kleiner. Door het centraal bureau voor de sta tistiek zijn wederom de nieuwste gege vens op belastinggebied vereenigd tot een publicatie, onder den naam van „be lastingdruk in Nederland 19371938". De tabellen met gegevens betreffende elke belasting, die door het rijk, de pro vinciën of de gemeenten over dit jaar worden geheven, stellen in staat voor elk willekeurig inkomen of vermogen na te gaan, hoeveel belasting hiervoor in elk der 1.056 gemeenten verschuldigd is. De inleiding somt allereerst op, welke wijlzigingen in de jaren 1933 tot en met 1937 in de belastingen gebracht zijn. Be halve van de invoering van nieuwe of van opcenten op bestaande belastingen wordt melding gemaakt van de wijlzigingen in de tarieven dezer belastingen, die mee- rendeels verzwaring, doch soms ook ver mindering van den belastingdruk ten ge volge hadden. Bet aantal gemeenten waarin geen opcenten op de gemeentefondsbelasting rechtstreeks worden geheven, is ge daald van 113 over 19331934 tot 19 over 19371938, terwijl het aantal ge meenten met het hoogst-mogelijik aantal opcenten in dit tijidvak is gestegen van 272 tot 700. Verder blijkt, dat het aantal gemeenten der eerste klasse met betrekking tot deze belasting 69 kleiner is geworden, dat der tweede klasse 116, terwijl het aantal ge meenten der derde klasse 165 grooter is geworden. Voor de overige belastingen zijn de verschillen ook belangrijk. Zoo is het aantal gemeenten, waar geen opcenten op de vermogensbelasting worden gehe ven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, gedaald van 265 over 1933—1934 tot 69 over 1937—1938. Daar entegen is het aantal gemeenten met het hoogstmogelijk aantal opcenten op deze belasting gestegen van 739 tot 938. Bet aantal gemeenten met het hoog ste aantal opcenten op de grondbelas ting is van 1933 op 1937 gestegen van 911 tot 1.089 voor gebouwde- en van 922 tot 1.046 voor ongebouwde eigen dommen. Verder is het aantal gemeenten met een wagen-, straat-, vaart of rioolbelas ting gestegen van 242 over 1933 tot 358 over 1937. In hetzelfde tijdvak nam het aantal gemeenten met een baatbelasting toe van 81 tot 116 en het aantal gemeen ten met een e.g. vermakelijkheidsbelas ting van 456 tot 565. Daarentegen is het aantal gemeenten met een zakelijke belas ting op het bedrijf gedaald van 86 tot 72. Een logeergastenbelasting is tot dusver in geen enkele gemeente ingevoerd. Ten aanzien van de personeele belasting wordt in de inleiding melding gemaakt, in hoeveel gemeenten enkele grondslagen niet worden geheven of afwijkende ta rieven toegepast, terwijl voorts een ver deeling wordt gegeven van de gemeenten naar de negen voor deze belasting inge stelde klassen en naar het aantal ge heven opcenten. Het aantal gemeenten, waarin geen opcenten worden geheven, blijkt gedaald te zijtn van 17 over 1935 tot 5 over 1937, terwijl het aantal ge meenten met 200 of meer opcenten over deze jaren gestegen is van 543 tot 618. Tenslotte komen in de inleiding nog enkele andere gegevens voor, waarbij de progressie tot uitdrukking wordt ge bracht, die voor de inkomsten-, gemeen tefonds- en verdedigingsbelasting geldt. Zoo betaalt een gehuwde zonder kin deren bij een inkomen van f 800 minstens 0.45 en hoogstens 1,66 pet. van dit inko men aan inkomsten- en gemeentefonds belasting tezamen, terwijl bijl een inko men van f 500.000 minstens 35,48 en hoogstens 43,72 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000 moet aan vermogens- en verdedigingsbelasting tezamen minstens 0,13 en hoogstens 0,16 pet. van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van f12,5 mil- lioen dit het geval is voor resp. 0,86 en 0,93 pet. van dit vermogen. Waaruit blijkt, dat de hooge inkomens en vermogens in ons land waarlijk niet worden gespaard. H. M. de Koningin is gistermiddag kwart voor vijf op het paleis Soestdijk aangekomen. Z. K. H. ÏPnns Bernhard is Zaterdag naar Parijs vertrokken voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling. Japan houdt maar niet op met de wreede luchtbombardementen van Ghinee- sche steden. De burgerbevolking wordt daarvan het slachtoffer, maar moet ge demoraliseerd worden. D'e gevolgen dezer luchtaanvallen op niet-strijdenden zijn, zooals men weet af schuwelijk geweest en hebben terecht pro testen uitgelokt van de mogendheden. Veel succes hebben de protesten met name van Engeland en Amerika echter niet gehad. Bij vijf nieuwe luchtaanvallen, die met korte tusschenpoozen op elkander volgden, hebben de Japansche vliegers thans weer totaal twee honderd bommen op Nanking neergeworpen, waardoor ontzettende ver woestingen werden aangericht. Vele huizen werden vernield of ernstig beschadigd, terwijl het aantal slachtoffers tot dusver reeds drie honderd bedraagt. Mogelijk liggen er echter nog meer lijken onder de puinhoopen bedolven. Het aantal gewonden wordt op vierhonderd geschat. De Ghineezen beschikken over Russi sche vliegtuigen, die langzamer zijn dan de Japansche en Italiaansche machines van den vijand. Men is zeer verwonderd over de merkwaardige werkzaamheid van spionnen, die de Japansche bombarde mentsvliegtuigen aanwijzingen geven van de daken van de huizen van Kanton af. In den beginne geloof de men niet aan de spionnenverhalen, die de ronde deden, maar thans neemt men toch wel de waar heid er van aan. China protesteert bij de mogendheden. De Ghineesche ambassadeur heeft aan het staatsdepartement te Washington een nota overhandigd, zooals ook aan de an dere regeeringen zal worden gezonden en waarin Japan er van beschuldigd wordt „elk erkend beginsel van het volkenrecht te hebben geschonden en door de onrecht vaardige behandeling der zieken en on- schuldigen zijn algeheel gemis aan men- schelijkheid te hebben getoond". In de nota worden bijzonderheden medegedeeld over het gebruik van gifgassen door de Japanners. De Japansche verliezen. Do woordvoerder van het Japansche leger heeft aan de pers verklaard, dat de verliezen van het Japansche leger te Sjanghai, sedert het begin der troepen- ontschepingen tot den 12sten September 1412 dooden en 4169 gewonden bedragen. De verliezen der mariniers zijn niet in deze getallen begrepen. Bovendien zijn nog 200 soldaten aan cholera overleden. Het bombardement van Hankau heeft de verontwaardiging van het Britsche pu bliek over de oorlogsmethodes van Japan nog doen stijgen. De „News Chronicle", die er op wijist, dat alle benzine, welke de motoren der Japansche bombardementsvliegtuigen doet draaien, practisch van Engelsche en Amerikaansche maatschappijen afkomstig is, stelt voor, de boycot tegen Japan af te kondigen. Ondanks de hevige regen werd giste ren aan het front van Sjanghai in alle sectoren hevig gestreden. Bij. Lioe'ho en Lotien deden de Japanneezen herhaalde lijk krachtige aanvallen. Zij behaalden evenwel geen belangrijke successen. Om verscheidene dorpen werd hevig gevoch ten. Volgens Ghineesche berichten werden gedeeltelijk gemotoriseerde Japansche eenheden op hun uitgangsstellingen terug geworpen. De woordvoerder van het Ja pansche leger deelde mede, dat de Japan neezen troepen samentrekken voor een be- slissenden aanval aan het front van Sjanghai. Pompeuze ontvangst. Hitier naar Rome? Zaterdag is Mussolini te München aangekomen, waar hij| door Hitier werd begroet. De diverse ritten door München wer den ongekende zegetochten. De bevolking van München juichte geestdriftilg. Hitler en Mussolini hebben herhaal delijk met elkander geconfereerd. De feestelijkheden te München zijtn door een droevig ongeluk voorafgegaan. Er had n.l. een botsing plaats tusschen twee -militaire auto's. Tien miliciens hebben hierbij het leven verloren en zeventien anderen liepen ern stige verwondingen op. Mussolini is ontvangen met de pom peuze pracht als voor een vorst. De dic tators hebben elkander begiftigd met de hoogste onderscheidingen. Omtrent de uitgebreide veiligheids maatregelen, die in verband met de komst van Mussolini naar Duitschland genomen werden, wordt o.m. nog verno men, dat alle auto's op de wegen naar München werden aangehouden. Sommige werden zelfs twee- of driemaal aan een onderzoek onderworpen. Op elke vijf meter aan den spoorweg MünchenBerlijn had men een gewa pende schildwacht opgesteld. De kleinste brug in de spoorlijn werd bewaakt. Om/ 2 uur hebben Hitler en Mussolini met gevolg Zaterdagmiddag op den Kö- nigsplatz de parade aanschouwd, die door 20.000 man gemotoriseerde troepen maar ook door afdeelingen van de S.K. K., den arbeidsdienst, de politie en de Hitlerjeugd werd gevormd. Zondagmiddag zijn Mussolini en Hit- Ier met hun gevolg op het station Lalen- dorf aangekomen, vanwaar het gezel schap zich onmiddellijk naar het ma noeuvreterrein begaf. De strijd werd gevoerd met artillerie, tanks en vliegtuigen. Verder werden ver scheidene stellingen van beide partijen bezocht, zooals opstellingen van lucht doelartillerie, mijhenwerpera en infante- riegeschut. Honderden bommenwerpers wierpen bommen op de vijandelijke stellingen en openden een hevig mitrailleurvuur. Te gelijkertijd werden sterke afdeelingen veebtwagens ingezet. Vanavond te Berlijn. Vandaag worden de Krupp-fahrieken bezichtigd. Het 'bezoek, dat Mussolini heden aan de Duitsohe hoofdstad Berlijln brengt, (hij wordt om half zes daar verwacht) vormt ongetwijfeld een der hoogtepunten in de reeks massale demonstraties van wat de nationaal-socialistische autoriteiten op 't gebied van partijl- en massa-organisatie prestoeren. Uitgebreide maatregelen zijn genomen voor de veiligheid van Mussolini. Nauw lettend wordt toegezien op de eventueele aanwezigheid van niet-fascistische ele menten met slechte bedoelingen. Hitier zou tegenbezoek aan Rome brengen. Naar van bevoegde zijde wordt meege deeld, heeft Mussolini Hitler tot een te genbezoek in Italië uitgenoodigd. Hitier heeft de uitnoodiging aangenomen. Het tijldstip en het program van zijn bezoek zullen later worden vastgesteld. Toledo onder vuur. Gedurende zeven uur heeft Zondag de artilerie van de Spaanso'he regeering de wapenfabrieken van Toledo onder vuur genomen. De schade moet zeer aanzien lijk zijn, ook de stellingen rond de stad werden beschoten. De artillerie van Franco beantwoordde dit vuur niet. Vliegtuigen van de regeering stelden een onderzoek in en het scheen de waar nemers, dat vooral de stellingen langs de Taag veel geleden hadden, ook de brug gen over de Taag werden getroffen. KABINETSCRISIS IN BELGIë AFGEWEND. De Belgische minister-president Van Zeeland heeft Zaterdag een onderhoud met den koning gehad. Diaarna is het ka binet bijeengekomen. Er is geen mi nister-crisis ontstaan. De beer Van Zeeland is gezwicht voor het eenstemmig aandringen van zijn ambtgenooten en is van zijn voornemen om af te treden teruggekomen. Op zijn voorstel heeft de ministerraad de maatregelen vastgesteld, welke de re geering zal nemen ter voortzetting van de volledige uitvoering der taak, welke zij zich gesteld heeft in de regeeringsver- klaring van Juni 1936. Na den kabinetsraad heeft de minister president Van Zeeland aan de journalis ten verklaard, dat er geen wijziging in de regeering komt en dat het programma van het kabinet onveranderd blijft, zooaLs het vervat is in de regeeringsverklaring van 1936. Slechts op één punt van de regeerings verklaring zal het kabinet trachten een oplossing te vinden, die vollediger is dan waaraan aanvankelijk gedacht was, n.l. ten aanzien van het geheel der vraag stukken, verband houdende met de twee taligheid des lands. Met betrekking tot dit punt wil de re geering overgaan tot een uitgebreid over leg van nationaal karakter, teneinde een oplossing te vinden, welke het geheel der vraagstukken omvat. FASCISTISCHE ORGANISATIE TE MADRID ONTDEKT. De speciale diensten van het ministerie van oorlog te Madrid hebben 160 perso nen gearresteerd, die behoorden tot een buitengewoon belangrijke fascistische or ganisatie, die verscheidene diensten om- Volgende week reeds In de afdeelingen. De Tweede Kamer is thans bijeenge roepen tegen Dinsdag 5 October, te kwart voor 1 uur. Aan de orde is dan regeling van werk zaamheden. De voorzitter zal mededeeling doen van het besluit der centrale afdeeling om aan de lijst der dien dag en volgende dagen in de afdeelingen te onderzoeken wets ontwerpen toe te voegen het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet. Voorts zal de voorzitter voorstellen de rapporteurs voor bovengenoemd wets ontwerp voor het afdeelingsonderzoek van het ontwerp te benoemen. vatte. Dezen hielden zich bezig met spion- nage en de vorming van gemilitariseerde colonnes, die in actie zouden komen, zoo dia de rechtsche troepen Madrid zouden zijn binnengerukt. E!en dezer organisa ties, Witte Phalanx genaamd, stond on der leiding van twee personen, die in da ambassades waren gevlucht, met name in de Ghineesche ambassade, waar vol gens verklaringen der beschuldigden de generale staf zetelde. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De hisscho/p van Berlijn heeft een man dement uitgevaardigd, dat gisteren in alle R.K. kerken van Berlijn is voorgelezen en waarin de Roomsch-K at'h oli eken wor den aangespoord de aanvallen van ze kere nationaal-socialistische zijde tegen de R.K. kerk te weerstaan. Gisteren is voorts van de kansels van de Evangelsche oppositioneels kerken medegedeeld, dat zich nog eeetds 126 pro- Gisteren is voorts van de kansels van de Evangelische oppositioneele kerken medegedeeld, dat zich nog steeds 126 pre dikanten en 'n vrouwelijk lid der Belijde- niskerfc in arrest bevinden. Hieronder be vindt zich Ds Niemöller. DE POSTERIJEN EN HET LUCHTVERKEER. Stijging van de vervoerskosten. Voor het vervoer van de post is in 1937 aldus de begrooting der P.T.T. —i toegestaan f 8.125.000. Voor 1938 wordt aangevraagd f 10.005.000, dus f 1.880.000 meer. Dit is het gevolg, aldus de toelichting, van verschillende factoren. De regeling, waarbij in het verkeer met Nederl.-In- dië de verzending per luchtpost de ge wone wijze van verzending voor brieven en briefkaarten is geworden en de hand having van den nachtpostdienst op Keu len gedurende den winter, doen de uit gaven voor postvervoer stijgen. Daartegenover staat een besparing op het vervoer van brieven door de scheep vaartmaatschappijen en de spoorwegen. Verder in het stuk wordt medegedeeld dat voor deze uitbreiding van het lucht vervoer f 1.321.000 meer is uitgetrokken dan vorig jaar. Hoe hoog het eindcijfer van de kosten van vervoer door de lucht is wordt niet gespecificeerd. CHR. NAT. WERKMANSBOND. De voorzitter gaat heen. De heer P. J. Nahuis-en, lid van den Gemeenteraad van Utrecht, heeft besloten ontslag te nemen als voorzitter van den Chr. Nat. Werkmansbond, welke functie hij 28 jaar heeft bekleed. De bondsverga dering van 4 en 5 October a.s. te Utrecht te houden zal de laatste zijn die hij pre- sideeren zal. UITBREIDING MARINE-LUCHT VAARTDIENST. Versterking van personeel noodig. Van bevoegde zijde wordt gemeld: In verband met de uitbreiding van het materieel van den marine-luchtvaart dienst is ook versterking van het perso neel noodig. Op het oogenblik doen hier bij ongeveer 40 officieren-vlieger en on geveer 55 onder-officierenvlieger dienst Dit aantal zal worden uitgebreid, tot 60 officieren-vlieger en 85 onder-officieren vlieger. Hiertoe is een opleiding ver- eischt van ongeveer 2 jaar voor de offi cieren-vlieger en van ruim 1 jaar voor de onder-offioierenvlieger. Vandaar dat dezer dagen in de staats courant een oproeping zal verschijnen van candidaten voor leerling-officiervlie ger en leerling-onder-officiervlieger bij de marine. DE KUYPER-HERDENKING. Wordt door de N. C. R. V. uitgezonden. iZooals reeds eerder is gemeld, zal er D. V. op 29 Oct. a.s. te Amsterdam een groote herdenkingssamenkomst belegd worden ter gelegenheid van het feit, dat Binnenland. De richtprijs voor de tarwe. De wijziging der dienstplichtwet. Een nieuwe nationaal-socialistische be weging. Zeer zware aardbeving op Java. Buitenland. De luchtbombardementen in China. Het bezoek van Mussolini aan Duitsch land. Geen kabinetscrisis in België. Dr A. Kuyper 100 jaar geleden 't levens licht aanschouwde. Een gedetailleerd pro gramma van deze samenkomst zal in den loop van de volgende week worden gepu bliceerd. Vast staat thans, dat de N. G. R. V. de geheele plechtigheid zal uitzen den. Voor de bezoekers van de samenkomst, die buiten Amsterdam woonachtig zijn, hebben de Ned. Spoorwegen gelegenheid in uitzicht gesteld om tegen gereduceerd tarief te reizen. Waar te voorzien is, dat er voor het bijwonen van de herdenkingsplechtigheid zeer groote belangstelling zal bestaan, is de volgende regeling met betrekking tot het verstrekken van kaarten vastgesteld: le. De toegangskaarten worden gratis verstrekt. 2e. Deze kaarten moeten /uitsluitend schriftelijk worden aangevraagd vóór Za terdag 2 October bij den heer F. L. v. d. Bom, Rozengracht 48, Amsterdam-C. 3e. Aanvragen, die na Zaterdag hinnen komen, worden niet meer in behandeling genomen. 4e. De toewijzing zal geschieden door de commissie, afhankelijk van het aantal beschikbare plaatsen. In verband met dit laatste wordt drin gend verzocht niet meer kaarten aan te vragen dan noodig zijn voor personen, die het stellige voornemen hebben, deze ver gadering te bezoeken. Bij de onder 2 bedoelde schriftelijke aanvragen dient men opgave te doen van den naam, het adres, den leeftijd, het be roep en de politieke en maatschappelijke organisatie, waarbij de aanvrager is aan gesloten. DE UITTOCHT UIT DE N.S.B. Overste Hogewind uitgetreden. Thans is ook de heer J. Hogewind, luitenant-kolonel bij de K.N.I.L., en een der bekendste figuren uit de interne or ganisatie van de N.S.B., uit de beweging betreden. Hij was een van de oudste me dewerkers van Mussert en bekleedde ach tereenvolgens de functies van leider van de sedert opgeheven weerafdeeling, leidei van de afdeeling organisatie en perso neel en algemeen organisatieleider voor de beide Indien. In deze laatste functie maakte de heer Hogewind het vorige jaar met ds van Duyl de bekende reis naar Oost-Indië. Aan het „U. D." verklaarde overste Hogewind: „Het is wegens volkomen gebrek aan veitrouwen in den leider, en in het bij zonder ook wegens gebrek aan vertrou wen in de naaste medewerkers van den leider - namen hoef ik u in dit ver band zeker niet te noemen dat ik de N.S.B. verlaat." Terloops deelde hij nog mede, dat hij het indertijd een groote fout van den leider der N.S.B. heeft ge vonden, zich in den politie-ken strijd in ons land in te schakelen, door deel te nemen aan de verkiezingen voor de Prov. Staten en de Tweede Kamer. „Hebt u bezwaren tegen de dictatoriale neigingen van den heer Mussert?" „Och", antwoordde de heer Hogewind, „was bij maar een goede dictator ge weest Ook de heer R. Spoelstra, oud-secre taris van den heer Hogewind, heeft den leider der N.S.B-. medegedeeld, dezen zijn vertrouwen niet meer te kunnen schen ken en dus te bedanken als lid van de N.S.B. Zijn voorbeeld is gevolgd door Mr W. A. Ubbens, te Alkmaar. „Ons Noorden" weet nog te melden, Z.g. van „betrouwbare zijde", dat binnen kort Ir Mussert uit de beweging zal wor den verwijderd, tegelijk met andere voor mannen als de heeren Koster en de Mar- chant et d'Ansembourg. De heer van Geelkerken zou voorbe stemd zijn Mussert op te volgen. Mr J. A. Hi. Coops t. Na een langdurige ziekte is op 44-ja- rigen leeftijd te Apeldoorn overleden Mr J. AL H. Goops, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Mr Goops werd in 1935 benoemd tot lid der Tweede Kamer voor de Liberale Staatspartij. Bij de jongste Kamerverkie zingen werd hij niet herkozen. Mr Goops was wethouder van Finan ciën en lid van den Raad der gemeente Apeldoorn sedert 1 September 1931.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1