EERSTE BLAD De strijd in China. Gevaarlijke vredelievendheid. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVWCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 302 nbouw ïuwsche rs. 1erbericht. r Welsprekende cijfers. Geen kankerstemming. Buitenland. De reis van Mussolini naar Duitschland. Belangrijkste Nieuws Binnenland Prinses en Prins naar Reckenwalde. a. HAAR WERK ELING. matische pijn m, mijn werk met ir de rbeumati- Een collega egelmatig Kru- Na 3 flacons t, dat men mij ïollen. Ik heb jksche dosis ge last van rheu- Mevr. M. W. lichaam afval- zich hieruit al- rormen, o.a. het de oorzaak is Kruschen Salts irganen aan tot waardoor alle lijke weg zacht cwijderd. Kru- ar bij alle apo- gisten a 0.40, m. Let op, dat zoowel als op naam Rowntree komt. (Adv.) en in kennis ge- veneens zijn ge- hij gearresteerd 30 werd nog op is nog schuldig valschen naam. landbouwer te isteravond is te aanrijding ge- o kwam bij het tauto in botsing Irijdster B., ter- arige jongeman, erd aangereden, mis te zijn ver- Mej. B. ech- tenschudding en het ziekenhuis 9 de heer P. uit ito op weg naar gereden. De on- erwondingen op oor G. uit Rog- (B-), aad aldaar >ter hoogen stei- hij een schedel- Ling en een ver aar het zieken- zonder bij ken- ian de gevolgen tn bevoegde zijde oor Zeeland een gsling getroffen tegemoetkoming gevolge van de 'liksteunbeperking Die afwijkende worden uitge- melkkoeien op Ministerie heb- >or schade heb- is alle 'hoop nog nis. Etenigen tijd irpliohte verlkoop de mededeeling, ras ingetrokken, rlkoc'ht; tal van schade geleden. He verkondiging, lorgsom van f 5 ond van vergoe- De vijf guldens nu hoorde leding, noch van verliep,;het sn jaar.niets leid, dat in ieder terugbetaald en d ontworpen re- gaan. vond van 25 Sep- matige wind uit toenemende be- zwakke wind uit t licht bewolkt in egen, weinig ver- r. ddag 3 uur: dag 3 u.: 771. fietsen: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingcn 10,20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiön 80 cent- per regel. Ingezonden mededeelingen 00 cent per .regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Hit nummer bestaat uit 2 bladen. De nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën bevat evenals voorheen een staat aangevende de voordeelige of nadeelige saldi gedurende de laatste jaren. Dit staatje ziet er, wat den gewonen dienst betreft, als volgt uit: 1929 f 58.207.904,82 1930 -27.942.986.41^ 1931 -45.599.667.— 1932 -76.048.553,12 1933 -55.871.028,28 1934 -33.237.423,89V2 1935 - 72.907.582,Ya 1930 - 36.702.922,22 Hieruit blijkt dus, dat het totaal-tekort 1930—1936 f348.310.162,93V2 heeft be dragen. De cijfers over 1937 zijn hierin uit den aard der zaak niet opgenomen. Aanvankelijk sloot de begrooting voor dit jaar met een tekort van ruim f 54 millioen, maar dank zij diverse maat regelen kon dit nader worden gesteld op f 33.250.061. IntusSchen hebben de laatste maanden een vrij sterke stijging van de opbrengst der middelen te zien gegeven, zoodat er reden is om te verwachten dat de reke ning over dit jaar met een voordeelig saldo zal sluiten. Dit te verwachten saldo is echter niet reëel. Zooals het tekort over voorgaande ja ren ook niet reëel is. Immers, noodgedwongen is indertijd met het oog op den exceptioneelen toe stand besloten tot verschillende maatre gelen, teneinde daardoor het budget tij delijk te ontlasten. Het zijtn de volgende: 1. stopzetting van de uitkeering der annuïteit aan bet spoorwegpensioen fonds f 9.000.000. 2. ontlasting van den gewonen dienst van bet werkloosheidssubsidiefonds, door voorschotten ten laste van den kapitaal- dienst te verstrekken f 8.550.000. 3. overbrenging van uitgaven van den gewonen dienst van het verkeersfonds naar den kapitaaldienst f 8.000.000. 4. Idem van uitgaven van den gewo nen dienst van het departement van so ciale zaken naar den kapitaaldienst (kos ten van werkverschaffing) f 1.825.000. 5. overbrenging naar de ontvangsten van den gewonen dienst van de rente der beleggingen van 't Nederlandsche munt- fonds f 2.880.000,—. 6. gedeeltelijk achterwege laten van de stortingen in de sociale verzekerings fondsen f 31.000.000. 7. Stopzetting van de bijzondere reser veering bijl de staatsbedrijven f7.720.000. 8.' stopzetting van de reservevorming ten aanzien van woningenbouwvoor- scbotten f 2.500.000. Totaal f 74.475.000. Nu beeft de Regeering er in de Mil- lioenennota op gewezen, dat bier onder scheid gemaakt kan worden tusschen die posten waarvan de opneming in den ge wonen dienst volstrekt noodza kelijk is te achten en zulke waarvan de onbetwistbaarheid niet zóó zeker is. De tot de laatste groep behoorende posten waaromtrent nog een nader on derzoek wordt ingesteld, vormen tezamen een bedrag van f 22.925.000, zoodat over blijft f 48.550.000. Om een werkelijk sluitende rekening te krijgen zal dit bedrag dus gevoegd moeten worden bij het geraamde tekort, zoodat, ook al is de uitkomst veel gun stiger dan verwacht werd, er toch wel n met onbelangrijk nadeelig slot zal zijn. wij, laten dit thans rusten. Alleen herhalen wij nog even dat het werkelijke tekort over de afgeloopen jaren honderden millioenen grooter ia dan het hierboven afgedrukte staatje aangeeft. En dat, ondanks de ingrijpende bezui nigingsmaatregelen, die bet vorige Kabi net genomen heeft. Wat volgt hieruit? In de eerste plaats dit, dat de finan- cieele politiek van dit Kabinet door de feiten, gerechtvaardigd wordt. Dat onge lijk hadden zij, die niet ophielden te be- toogen dat mannen als Colijn, de Wilde en Oud opzettelijk een veel te pessimis tische voorstelling van zaken gaven. Voorts ook dat de veelbelovers in en buiten de Kamers, die aan de eene zijde verlaging der lasten en aan den anderen kant uitzetting der uitgaven bepleitten, een dwaze en hoogst gevaarlijke politiek hebben gevoerd. Was hun leiding gevolgd, dan zouden thans de tekorten vele millioenen hooger zijn en zou de weg naar een betere toe komst finaal zijn afgesneden. Gedurende de pas in Gelderland en Overijssel gehouden legeroefeningen is er zeer veel van de deelnemende soldaten gevergd. Maar zij! hebben zich ondanks het vaak minder gunstige weer kranig gehouden. In zijtn aan het einde der oefeningen voorgelezen dagorder, kon de comman dant van bet veldleger luitenant-generaal Van Voorst tot Voorst, dan ook met vol doening constateeren, dat de wil van een ieder om zich inspanning en vermoeienis te getroosten en de goede geest, heer- schende in alle onderdeelen, op bijzon dere wijze tot uiting kwamen. „Het Volk", hiervan melding makend, zegt dat dit woord van erkentelijkheid meer dan een plas-dankje is en het voegt er aan toe: het is een feit, dat ik tientallen keeren heb kunnen constateeren en waar naar ik steeds weer een onderzoek heb ingesteld, dat er geen „kankerstemming" heerschte. Dat heb ik vroeger wel eens anders ge hoord en gezien Geen „kankerstemming" ditmaal. Het is ook door anderen opgemerkt. Een gevolg waarschijnlijk van bet feit, dat er ook door ons land een andere wind waait, dat meer en beter dan vroe ger wordt beseft, dat de landsverdediging een zaak van de eerste orde is. Maar ook een gevolg hiervan, dat krachtdadig is opgetreden tegen dat deel van de pers, dat er steeds op uit was een kankerstemming te k w e e k e n. Een van de vele verdiensten van het vorige Kabinet. En bet treft wel merkwaardig, dat juist bet socialistische hoofdorgaan de goede vruchten van dit optreden in bet licht stelt. LUCHTAANVAL OP HANKAU. Er zouden 200 dooden en 500 gewonden zijn. Zes Japanscbe bombardementsvliegtui gen, begeleid door drie jagers, hebben bommen op Hankau laten vallen. D'e slachtoffers behoorden voor het meerendeel tot de arme burgerbevolking. Er zouden meer dan 200 dooden en 500 gewonden zijn. Het aantal kinderen, dat is gedood is naar verhouding buitengewoon groot, waarschijnlijk omdat tijdens den Japan - schen luchtaanval talrijke kinderen thuis waren. De Reuter-correspondent was getuige van afgrijselijke tooneelen. Engeland protesteert te Tokio. De Britsche ambassadeur te Tokio heeft opdracht gekregen, in krachtige be woordingen bij de Japansche regeering te protesteeren tegen het bombardeeren van niet-militaire objecten en uiting te geven aan den afschuw, die in Engeland gevoeld wordt in verband met het groote aantal slachtoffers onder de burgerbe volking tengevolge van het bombarde ment van Kanton. Het blijkt thans, dat vrijlwel alle ge zantschapsgebouwen te Nanking tenge volge van de jongste luchtbombardemen ten beschadigd zijn. Groote overwinning van ds Chineesche troepen in Sjansi. Reuter meldt uit Nanking: De Chineesche strijdkrachten hebben in het Noorden van Sjansi hun eerste groote overwinning behaald. Volgens be richten van bet hoofdkwartier van maar schalk Tsjiang Kai-sjek slaagden de Ghi- neezen erin het Kwantoeng-leger zware verliezen toe te brengen. Na een hevig gevecht van man tegen man werden 5000 Japansche soldaten gedood, terwijl de Chineezen 2000 krijgs gevangenen maakten. De Chineesche bladen melden, dat Ta- toeng door de Chineezen is heroverd. Volgens Reuter is dit bericht echter voor barig. Ook Japan meldt successen. Volgens een bericht van Japansche zijl- de heeft een Japansch detachement Tsjangtsjau aan de spoorlijn Tientsin- Poekau bezet. De Japansche troepen zijn Paoting reeds gepasseerd en zetten hun opmarsch langs den spoorweg voort. De tegenstand der Chineezen in geringer dan men ver wacht had. Strenge maatregelen. Donderdagavond heeft te Berlijn de grandiose verlichting, welke ter eere van Mussolini ontstoken zal worden, proefge- brand. Het was indrukwekkend, het was feeëriek, het was overweldigend meldt de „Msb.". Deze ontvangst moet alle andere uit het verleden in de schaduw stellen, Mussolini moet begroet worden zooais nog nooit een imperator of vorst, zelfs door zijn eigen volk is toegejuicht. Wie de voorbereidingen, welke in Diuitschland in verband met de komst van den Duce getroffen worden, op den voet gevolgd heeft, moet wel tot de ge volgtrekking komen, dat het groote, het voornaamste doel, hetwelk het nationaal- socialisme ditmaal nastreeft, is: een ge weldigen indruk op Mussolini te maken Alle plaatsen, waar de leider van het Ita- liaansche volk zal verblijven of zelfs pas- seeren, zijn als het ware van uiterlijk ver anderd; het zijn oorden van bloemen vlaggen en licht geworden, kleine para dijsjes van enkele uren of dagen, waar het voor den gast goed zal zijn te vertoe ven. En als Mussolini dan naar zijn land terugkeert, zal hij een onvergetelijken in druk meenemen, dien van een mooi eD machtig Duitschland, dat zijn goeden viiend weet te eeren. En de Italiaan zal overwegen, dat het begeerenswaardig moet zijn zoo'n bondgenoot te hebben en eenmaal verkregen te behouden. In Oostenrijk heersebt de grootste be zorgdheid voor de veiligheid van den Ita liaanschen dictator. Aanvankelijk ging het gerucht, dat Mussolini de reis van Rome naar Berchtesgaden in zijn door hem zelf bestuurd vliegtuig zou maken. Dit plan schijnt men te hebben laten val len: volgens het officieele program wordt de reis per extra-trein gemaakt. En daar mede ontstond voor de Oostenrijksche autoriteiten het groote probleem, boe zij bij den tocht door Tirol waar de Ita lianen beelemaal niet sympathiek zijn, allerlei onaangename incidenten, om niet van erger dingen te spre ken, zullen voorkomen. Er zijn tallooze maatregelen getroffen: alle verdachte ele menten, alle politiek-onbetrouwbare emi granten zijn „veilig" gesteld, niet alleen in Tirol, langs de spoorlijn, maar tot in de uiterste hoeken van bet land; de gren zen worden met een zelfs voor Centraal- Europa abnormale gestrengheid be waakt. Het zijn werkelijk geen prettige dagen voor Schuschnigg en de politie- gezagdragers, die eerst weder rustig zul len slapen, als Mussolini gezond en wel in Rome is teruggekeerd. Soortgelijke zorgen vervullen de Ita liaansche en de Duitscbe autoriteiten. N.- Italië is niet zoo erg fascistisch gezind en in D'uitschland wonen nog altijd vele desperaten, die noch van Hitier, noch van Mussolini houden; en die, wat erger is, graag bun leven zouden offeren als zij deze mannen konden dooden. D'at is steeds het lot van dictatoren in de ge- huele geschiedenis geweest: zij hebben hartstochtelijke vrienden, zij hebben ook hartstochtelijke vijanden. Weken te voren is de staatspolitie in actie om zelfs louter toevallige ongeval letjes te verhinderen, en de onderschei dingen, welke na het bezoek zullen ver leend worden, zullen voor velen een scha mele belooning voor de zenuwspanning, welke zij zoo lang hebben moeten door staan, beteekenen. Reeds verluidt, dat enkele verdachte Italianen zijn gearresteerd. Het toezicht dat op personen in hotels, pensions en particuliere woningen langs de te volgen routes wordt uitgeoefend, is buitenge woon streng. Ook de journalisten en pers fotografen staan onder scherpe controle. Naar Havas uit Rome meldt, had er gistermiddag bij het vertrek van den duce naar Duitschland een groot troepen- vertoon plaats. Ook van den kant der burgerijl was er een enorme belangstelling. Onophoudelijk bracht de menigte heil- roepen op Hitler en Mussolini uit. Overal, waar de trein onderweg sta tions passeerde, werd door de wachtende menigten de Romeinsche groet gebracht en weerklonken luide toejuichingen. De trein bestaat uit twee groote elec- Jrisohe locomotieven, één bagagewagen en één dienstwagen. Alle wagons zijn door een telefoonlijh verhonden, terwijl bovendien de minis- ter-compartementen telefonisch met dat van den duce verbonden zij'n. Ten overvloede is de trein nog in ra dio-communicatie met Rome. De trein kwam om 5 uur 55 's namid dags te Bologna aan en vertrok om 6 n. 12 min. Tijidens het oponthoud onderhield Mus solini zich met zijn vrouw en zijn kin deren. Uit een artikel over „Democratie en oorlogegevaar" van Prof. Mr W. A. Bonger in Het Volk: „In deze trits {Duitschland, Italië, Japan) schuilt het gevaar de an dere volken zijn voor het overgroote deel diepvredelievend, zelfs zoo, dat zij daardoor een gevaar voor den vrede zijn geworden, daar de geweldenaars op 'hun pacifisme epeculeeren." Het moet iemand als den heer Bonger niet gemakkelijk vallen dergelijke waar heden neer te schrijven. D'e gevaarlijke vredelievendheid hier gesignaleerd is toch jaren lang wat de defensie betreft, het leidend beginsel ge weest van de S.D.A.F., waarom dan ook met (kracht werd geageerd voor de ont wapening hier en Indië en niets onbe proefd werd gelaten om onze weermacht af te breken. Eindelijk begint nu echter ook bij1 de 'S.D.A.P. het licht door te breken. Wel wordt om de aandacht af te leiden het Kabinet beschuldigd, dat het van de weermacht een afgodsbeeld maakt, maar dat neemt niet weg, dat enkele dagen geleden de verzorging van de weermacht erkend werd tot de pri maire landsbelangen te 'behoo- ren, en dat nu de ontwapening als een gevaar voor den vrede wordt ge signaleerd. München in afwachting. In München duiden verschillende fei ten reeds op een sfeer van verwachting, in verband met de a.s. komst van den Italiaanschen regeeringschef. Behalve Hitler, die van de groote ma noeuvres is teruggekeerd, zijn ook tal rijke leidende Duitsche persoonlijkheden reeds in München aangekomen. In bevoegde kringen worden formeel de geruchten tegengesproken, welke in het buitenland zijn verspreid, en volgens wtelke de Oostenrijksche kanselier Schuschnigg in den trein van Mussolini gedurende de doorreis door Oostenrijk een onderhoud met den duce zou hebben. DOET ITALIË CONCESSIES? Britsch-ltaliaansche toenadering. De „Yorkshire Post", die goede betrek kingen onderhoudt met gezaghebbende kringen, geeft de Italiaansche opvatting als volgt weer: D'e Britsche regeering kan slechts voldaan zijn over de tot nu toe tijdens de Fransch-Italiaansc'he bespre kingen, welke te Genève zijn gevoerd, be reikte vorderingen. Bova Scoppa, de Italiaansche gedele geerde, zou minister D'elbos drie zaken verzekerd hebben, welke graaf Ciano te Rome tijdens een onderhoud met den Britschen zaakgelastigde zou hebben be vestigd. Deze verzekeringen zijn: 1. Italië stelt zich niet voor nieuwe troepen naar Spanje te zenden; 2. Italië zal geen controle op de Balearen uitoefenen; 3. De Italiaansche soldaten zullen niet voor onbepaalden tijd in Spanje b 1 ijlven. Men is van meening, dat Italië 'zal toe stemmen in de terugtrekking van de Ita liaansche troepen uit Spanje. De weg voor een nieuwe Engelsch- Italiaanschen overeenkomst zou geopend worden tijdens besprekingen, welke tegen de volgende maand uitgeschreven zou den worden. De diplomatieke correspondent van de „Times" daarentegen is niet zoo optimist tisc'h. Het feit dat de discussies, die Bova Scoppa met Delbos heeft gehad, niet zijn hernieuwd, wekt in Britsche kringen be zorgdheid. HET BELGISCHE KABINET VERGADERT. De aangekondigde Belgische minister raad begon gistermiddag om 5 uur en werd om half 8 onderbroken. Eerst werd gezegd, dat de bijeenkomst maar een tien tal minuten zou duren. Groot was de verwondering toen de mi nisterraad ruim 2 uur had geduurd en medegedeeld werd, dat hij om 10 uur zou hervat worden. De tweede ministerraad eindigde om half elf. Aan de pers werd officieel me degedeeld, dat er een ontspanning is in getreden en dat de regeeringspartijen Van Zeeland aan het bewind willen zien te blijven. Vanmorgen om elf uur zal opnieuw een kabinetsraad worden gehouden. Op de vraag van één der journalisten, of het kabinet zijn ontslag zou nemen, zei de minister Hoste, dat dit hoogstwaar schijnlijk niet het geval zou zijn. Van andere zijde wordt echter gemeld, dat nog steeds een kabinetscrisis dreigt en dat Van Zeeland het regeeren moe is. Binnenland. Prinses en Prins naar Reckenwalde. De verminderde werkloosheid. Salarieering Overheidspersoneel. Postbestellingen ten plattenlande. De uittocht uit de N. S. B. Buitenland. Luchtbombardement van Hahkou. Talrijke kinderen gewond. De reis van Mussolini. Bij Prinses Juliana en Prins Bernhard bestaat het voornemen om zich, tegen het eind van deze maand, voor eenigen tijd naar Reckenwalde te begeven. PRINS BERNHARD BIJ DE MANOEUVRES. Geen dag van de oefeningen gemist. Tijdens het laatste gevecht, dat een apotheose bij de dezer dagen gehouden manoeuvres vormde, galoppeerde Prins Bernhard te paard met majoor Phaff en Jhr Röell tusschen de strijdende partijen door. De Prins had Raalte per auto be reikt en was daar te paard gestegen. De bevolking bracht hem bij zijn aankomst en vertrek van het oefenterrein een lang durige en ovationeele hulde. D'e Prins heeft geen dag van de oefe ningen gemist. Dit heeft diepen indruk gemaakt. Woensdagavond heeft de Prins met Prinses Juliana een autorit gemaakt en Z.K.H. heeft in Heten in een van de tentenwagens een bord snert gegeten. De kok van den wagen zal den 22sten Sep temher heugen. Het gebeurt hem niet el- ken dag, dat hij soep voor een Prins kookt. MEUBELTRANSPORT EEN GESLOTEN BEDRIJF? D'e nationale bond van meubeltrans portondernemers heeft dezer dagen te Utrecht zijn jaarlijksche algemeene le denvergadering gehouden. Besloten werd actie te voeren tot erkenning van over heidswege van de bedrijven der leden en het invoeren van een vergunningstelsel voor het uitoefenen van dit bedrijf, waar hij dan de organisatie zou moeten worden ingeschakeld. Er zal ook een verplicht tarievensysteem moeten worden ontwor pen, terwijl voorts geen ondernemer 't ver huisbedrijf zal kunnep uitoefenen, tenzij hij lid van den hond is. In dezen geest zond de vergadering een telegram aan den minister van Wa terstaat, waarin op invoering van het hierboven genoemde vergunningstelsel wordt aangedrongen. CHRISTELIJKE PATROONS ORGANISATIE. Het Comité van Samenwerking in actie. Een dezer dagen vergaderde het Comité van Samenwerking, samengesteld uit vertegenwoordigers van den Ghr. Doeren en Tuindersbond, den C'hr. Midden standsbond en het Ghr. Werkgeversver bond. Nadat de organisaties in eigen kring het vraagstuk van de verhouding tusschen landbouw en industrie nog nader hebben bezien, 'zal getracht worden om in de e.v. vergadering tot de bepaling van een ge meenschappelijk standpunt te komen. Besloten werd, om als Comité van Sa menwerking aan de Antirevolutionaire en de Christelijke Historische Partij1 een schrijven te zenden, waarin gewezen zal worden op 'het belang en de principieels noodzaak van 'Christelijke Patroonsorga nisatie. Een soortgelijk schrijven zal gericht worden aan de Protestantsch-Christelijke jeugdvereenigingen. SALARIEERING OVERHEIDSPERSONEEL. A. C. O. P. in spoedvergadering bijeen. 'Het comité ter behartiging van de al gemeene belangen van overheidpersoneel (A. C. O. P.) kwam in Den Haag in een spoedvergadering bijeen, ter bespreking van de salarispositie van het overheids personeel. Het comité sprak er zijn diepe teleur stelling over uit, dat de regeering zonder voorafgaand overleg met de centrale or ganisaties van overheidspersoneel, verte genwoordigd in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken, welk overleg was toegezegd, in de Millioenennota heeft verklaard, dat voorshand „de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1