Wijziging van de Dienstplichtwet. GEZONDHEID NIET Aanbestedingen f EERSTE BLAD WAAG UW TS en is met pen. VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 301 De Regeering wil de weermacht met spoed versterken. Afschaffing van loting en broederdlenst. Verhooging Jaarlljksch contingent met 12.600 man en verlenging eerste oefenlngstljd. Buitenland. De strijd in China. Belangrijkste Nieuws ~1 BRugpijnWre nWl Uit de Provincie p mêbêê NU 5^ 342-091 H Che present 67 luismanzoet 24 rincesseboonen 6 2, ales per kg. —6 per stuk; Sla rer f 3.27; Bruine lingen 1.62; Pick- kg. ifdingenieur-direc- erstaat te Middel- at onderhoud van Beveland geduren- 100. Inschrijvers: nd, f 21.700; N.V f 21.630; A. A. de 300; J. F. Groos- 00; P. J. de Bour- 1.240; L. P. Kor- 1.240; A. M. Kui- K); N.V. Th. Smeu- Den Haag, ordennen, Giesen- van der Straaten •ijf, Hansweert, EERBERICHT. 'ond van 24 Sept.: uit uiteenloopende icht bewolkt, wei- reinig verandering ïiddag 3 uur: 3 Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emorgo" tor exploitatie van hot blad „Do Zoouw" Buroaux Lango Vorststrnat 70, Goos, Tülüfuoniiumiuor 11. Poslchöquo on Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J, J. FANOY, Lange Burg 40, Tol. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2,50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goos on Vlissingon f0,20. Losse nummers 5 coat. AUvortontitin 30 cent por regol. ingezonden inododoolingen 00 cent per regol. Kioino Advortontitin Dinsdags cn Vrijdags f0.75, bij vooruitiictaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Idag 3 u.: 765. fietsen: Ingediend is het reeds eenigen tijd ver wachte wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. De voornaamste wijzigingen daarvan komen op het volgende neer: Verhooging van de sterkte van het jaarlijksch contingent van 19.500 man tot 32.000 man; afschaffing van den broederdienst; afschaffing van de loting en invoering van strenger keuring; verlenging van den eerste-oefenings- tijd voor de infanterie van 5Vs tot 11 maanden. Voorts blijkt dat genoegen moet worden genomen met wat door de wederinvoe ring van de derde herhalingsoefening kan worden bereikt. De totale verhooging van de jaarlijk- sche uitgaven is f 17.512.000. Voor uitbreiding van kazerneering wordt een uitgaaf in eens geraamd van f 22.000.000. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend: I [jiiJi Het is in den loop der latere jaren, als gevolg van de ontwikkeling1 van het krijgswezen, vooral in technisch opzicht, onvermijdelijk gebleken uitbreiding te ge ven aan de oorlogssamenstelling van tal van wapens en diensten. Een en ander heeft er toe geleid, dat het jaarlijksch contingent van 19.500 man (waarvan 1000 man voor de zeemacht) bij lange na niet meer toerei kend is om zelfs met gebruik making van het uitzonderlijk hooge getal van 15 lichtingen, hetwelk thans wordt gebezigd om de strijdmacht op voet van oorlog te brengen in de behoefte aan geoefenden van de gemobiliseerde weer macht in haar huidige samenstelling te voorzien. Dit heeft o.m. tengevolge ge had, dat de mankracht der compagnieën infanterie met ongeveer deel van de sterkte is moeten worden verminderd, om althans de ernstige tekorten, welke door onvermijdelijke uitbreidingen van de oor logsorganisatie van andere onderdeelen van de weermacht waren ontstaan, op te heffen. Het behoeft wel geen betoog, dat een dergelijke wijze van handelen, hoezeer zij door den bestaanden toestand geboden was, inhetlicht derhuidige om- standigheden volstrekt ver werpelijk is geworden. Om de reorganisatie binnen korten tijd, in elk geval in ten hoogste vijf jaar, tot stand te brengen, zal het noodig zijn dat ook het voor de oorlogsorganisatie ver- eischte personeel binnen dezen tijd be schikbaar komt. Hiertoe is het onvermij delijk, de sterkte van de jaarlijksche lich ting te stellen op een hooger getal dan dat, waarmede men zou kunnen volstaan, indien het meerbenoodigde personeel zou worden geput uit de eerstvolgende 15 lichtingen, waardoor de reorganisatie eerst na 15 jaar volledig tot stand zou kunnen komen. Op grond van het 'bovenstaande zal de vermeerdering van het contingent moeten bedragen: a- voor opheffing van de bestaande tekorten, waaronder begrepen het we derom op het oorspronkelijk peil bren gen van de mankracht der infanterie- compagnieën rond 4800 man; b. voor de behoefte aan personeel voor het herzien en uitbreiden van de oorlogs organisatie, in de eerste plaats lucht strijdkrachten, artillerie, pioniers en lichte troepen 3200 man; c. voor een snellere voorziening dan normaal het geval zou zijn, in de be hoefte, onder b. bedoeld 4600 man; Totaal 12.600 nicLn. In verband hiermede 'zal 'de sterkte van 'het jaarlijksch contingent moetien wor den gesteld op 19.500 plus 12.600 32.100 of rond 32.000 man. Deze verhooging van de lichtings sterkte tot 32.000 man zal mettertijd, als de reorganisatie haar beslag zal hebben gekregen, de gelegenheid scheppen, nog tot een ander doel te geraken en wel tot vermindering van het aantal lichtingen, waaruit moet wor den geput om de landmacht op voet van oorlog te brengen, en derhalve tot verjonging van het bij' een mogelijke mobili satie te velde gaande gedeelte der strijdmacht met alle daaraan verhonden voordeelen: betere geoefend heid, grootere bestandheid tegen ver moeienissen, vermindering van persoon lijke lasten op hooger leeftijd. Het ligt voor de hand dat zoowel de contingentsverho oging als de eveneens beoogde (verlenging van den oefentijd mede zal bijdragen tot verminde ring van het getal werkloo- zen. Broederdlenst. Indien de thans in art. 27 der Dienst plichtwet vermelde lic'htingssterlkte van 19.500 man zal plaats maken voor een sterkte van 32.000 man, zal de vrij stelling wegens broeder- dienst niet gehandhaafd kunnen wor den. Er zijn voor de lichting 1937 nage noeg 30 procent meer personen tot ge woon dienstplichtige bestemd dan het in de wet vermelde nominale getal (in ver band met door vrijstelling, afkeuring enz. optredende tekorten. Dit is een verschijnsel, dat zich elk jaar voordoet, zoo-dat bij een verhooging van het getal van 19.500 tot 32.000 de sterkte aan tot gewoon dienstplichtige aan te wijzen personen in gelijke ver houding zal stijgen en een kleine 30 pro cent hoven de 32.000 zal uitgaan. Er zul len dan jaarlijks rond 42.000 personen tot gewoon dienstplichtige bestemd moe ten worden. Als men nu in aanmerking neemt, dat voor de lichting 1938 iets minder dan 72.000 personen zijn ingeschreven en dat het aflkeuringspercentage 'de laatste jaren ruim 40 bedraagt, dan kan het 'getal ge schikte personen op niet meer dan 43.000 worden geschat. Bij een dergelijken toestand is er geen ruimte meer voor een instituut als de vrijstelling wegens broederdienst, noch in -den trant van de tegenwoordige regeling, waarbij uit elk gezin niet meer dan één zoon behoeft te dienen, noch op den voet van een der vroegere stelsels van vrij stelling van 'de grootste of van de klein ste helft. Wel is er een belangrijke stij ging van het getal ingeschrevenen in 'het ■zicht, doch deze wordt weer door een geleidelijke daling gevolgd, om welke re den het, zoo niet ondoenlijk, dan toch uiterst bezwaarlijk zou zijn, een nieuwe regeling voor vrijstelling wegens broeder dienst te treffen, welke voor een reeks van jaren bruikbaar zou zijn. Loting. Dat tot dusver in de regelingen van den dienstplicht aan de loting een plaats werd ingeruimd, moet worden toege schreven niet hieraan, -dat men dit stel sel op -zichzelf zoo aanbevelenswaardig vond, doch aan het feit dat de andere middelen, welk 'het getal personen be perkte d'at in vredestijd voor oefening in aanmerking komt, niet toereikend waren om het jaarlijksch contingent binnen de verlangde grenzen te houden. Hoe men echter vroeger hierover moge hebben geoordeeld, de regeering heeft ge meend, thans de vraag of er geen goede middelen te vinden zouden zijn om tot afschaffing van de loting te geraken, aan een onderzoek te moeten onderwerpen en aan den uitslag van dit onderzoek ontleent zij' vrijheid om ivoor te stellen, de bepalingen omtrent loting uit de wet te doen vervallen. Zij' stelt zich voor, dat verschillende middelen zulen kunnen dienen om het overschot, dat er na het afvallen door afkeuring nog aan beschikbare mannen bestaat, als het ware weg te werken. Voorop staat hierbij het laten uitvallen van de minst-geschifcten. Van de grootte van het overschot zal het afhangen, of dit middel toereikend zal zijn. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal tot toepassing van nog andere middelen kunnen worden overgegaan, tot het vrijlaten b.v. van leden van gezinnen, waarvan reeds 2 of 3 personen hebben gediend (neerkomende op een beperkte vrijstelling wegens broederdienst) en le den van 'groote gezinnen. Dit alles ware bij algemeenen maatregel van bestuur te regelen. Eerste oefening. De geoefendheid der onbereden dienst plichtigen laat, hoewel met den beschik baren oefentijd gewoekerd wordt, in be langrijke mate te wensohen over. Hoewel, ten einde de bediening deT bijzondere wapenen en technische hulp middelen naar behooren te verzekeren, is overgegaan tot een ver gaande speoia- liseering bij1 de opleiding, blijft 'het tooh in de eerste plaats noodig, aan alle dienstplichtigen naast de bijzondere op leiding de algemeens militaire opleiding te geven, welke den man tot een -gedis ciplineerde soldaat ivormt en hem dié za ken leert, die iedere dienstplichtige aan het einde van zijn eerste oefening gron dig moet kennien, waaronder b.v. de zoo veel tijd vorderende opleiding tot geweer- of karahijnschutter. Hierbij; komt nog, dat thans aan de geoefendheid van den soldaat aanmerke lijk hoogere eischen worden gesteld dan vroeger. De oorlogservaring heeft uitgewezen, dat een te korte en daardoor onvoldoen de opleiding in vredestijd, op het ge- vechtsveld door den troep met stroomen bloed moet worden geboet. Daarom heeft de dienstplichtige, die, als gevolg van de aan hem door de wet opgelegde verplich tingen tot verdediging van de onafhanke lijkheid van den staat, de verschrikkin gen van den modernen oorlog tegemoet treedt, er recht op, niet alleen voldoende bewapend en uitgerust, doch ook vol doende geoefend in den strijd te worden gezonden. Voorts brengt de omstandigheid, dat bij' de gemobiliseerde strijdmacht, in het bijzonder bij' de lagere onderdeelen, de leiding zal berusten bij de reserve-offi cieren, de noodzakelijkheid mede om de zen officieren in vredestijd ruimschoots gelegenheid te geven practischen dienst in den troep te verrichten. Een verlenging van de eerste oefening zal de gelegenheid daartoe belangrijk vergrooten. Ook de verhooging van de lichtingssterkte is 'hierbij1 van groote be teek enis. Voor de overige onbereden wapens, in de eerste plaats de onbereden artillerie en de genie, gelden overeenkomstige over wegingen. Op grond van al hetgeen hierboven is uiteengezet, is de regeering, na rijp be raad en na verschillende hierbij' betrok ken belangen nauwgezet tegen elkander te hebben afgewogen, tot de overtuiging gekomen, dat de duur der eerste oefe ning voor de onberedenen moet worden verlengd tot 11 maanden. Zij heeft gemeend met een eerste oefe ning van 11 maanden te mogen en te moeten volstaan en geen eerste oefening van 12 maanden te moeten voorstellen, zooals in de meeste Europeesche rijken is ingevoerd. Sterke tegenstand van de Chineezen. Dte strijd bij Sjanghai wordt steeds meer bemoeilijkt door den aanhoudenden regenval, die den grond vrijiwel onbe gaanbaar heeft gemaakt. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Ja- pansohe troepen in het noorden slechts langzaam vorderen. De tegenstand van de Chineezen is krachtiger geworden. Japansche activiteit in de lucht. De Japanners leverden gisteren in Noord-China wederom het bewijs, dat zij door de macht van hun luchtwapen ver reweg de sterkeren zijin. In totaal vijf- en-tachtig vliegtuigen 'bombardeerden gisteren niet minder dan acht steden in het Zuiden van de provincie Shantoeng. De Chineezen beweren, dat zij1 twee Ja pansche vliegtuigen hebben weten neer te schieten. De luchtaanvallen, die Japansche vliegtuig-eskaders gisteren op Kanton hebben ondernomen, hebben volgens de laatste berichten inderdaad ontzettende verwoestingen aangericht. De voorstad Toengsjan is het zwaarst geteisterd. De helft van deze stad is een ruïne gelijk. Het aantal dooden schat men op drie duizend, terwijl het aantal gewonden nog niet bekend is. Van Ghineesche zijlde wordt de mili taire beteekenis van de uitwerking der bombardementen gering genoemd. Volgens een niet officieele mededeeling uit Japansche bron hebben de Japan sche troepen Paoting genomen. Na een voorbereiding door de Japansobe artil lerie, wist het Japansche centrum door de Ghineesche linie 'heen te breken. Volgens Japansche klingen zijn de Chi- neesche troepen gedemoraliseerd door de ononderbroken Japansche aanvallen. Men meent ook te hebben opgemerkt, dat de Chineezen gebrek aan munitie beginnen te krijgen. Militaire deskundigen achten het overigens mogelijk, dat de Chineezen hier en daar een „strateglschen terug tocht" ondernemen, Heftige verontwaardiging In do Engelsche pers over de Japan sche luchtaanvallen. Het bombardement van Nanking heeft in de Engelsche bladen hevige veront waardiging gewekt. De Times spreekt niet alleen van verontwaardiging, maar van afschuw en krankzinnige barbaarsoh- heid. Andere bladen publiceeren tot steun «van hun 'hoofdartikelen heele bladzijden met foto's ivan1 de uitwerking van de Japansche bombardementen op vrouwen en kinderen. Er zijn afgrijselijke prenten bij. De correspondent van Reuter, 'die de verwoeste wijken van Kanton heeft be zocht, zegt, dat heele straten in de armenwijken letterlijk uiteengöscheurd zijn door de ontploffingen van de bom men. De lijken liggen op sommige plaat sen zoo diöht als vliegen op een vliegen vanger in den zomer. Mensohalijke lede maten en verminkte lichamen liggen in de grootste wanorde door elkaar. De cor respondent ontmoette een menigte vrou wen, die de puinhoopen doorzochten naar verdwenen familieleden, terwijl an deren 'geheel ontdaan en' verwezen rond- loopen. Het iis alsof er een reusachtig, spook achtig slachthuis is geschapen. Honderden kinderen, dolzinnig van smart en angst, zwerven door de straten om te zoeken naar hun ouders. Hun jammerkreten vermengen zich met het geweeklaag van de ongelukkige ouders over het verlies van hun 'kinde ren. GEEN KABINETSCRISIS IN BELGIE. Na twee dagen van politieke hoogspan ning is het gevaar voor een kabinets crisis, dat de laatste dagen acuut dreig de te worden, bezworen. De algemeene raad der Belgische Werkliedenpartij (socialistische partij') heeft besprekingen gevoerd met de socia listische ministers. Na afloop daarvan werd een resolutie aangenomen, waarin de wensehelijkheid werd uitgesproken, dat het tegenwoordige ministerie Van Zee land zijn taak voortzet en zijn 'geheele programma ten uitvoer brengt. In het veronderstelde geval echter, dat de minister-president in verband met zijn gezondheidstoestand gedwongen zou zijn af te treden, zou de partij' eischen, dat een socialist belast werd met de vorming van een regeering. GEWELDIGE BRAND TE SAN FRANCISCO. Voornaamste opslagplaatsen van de „Standard Oil" totaal verwoest. Een geweldige 'brand heeft, naar Un. Press meldt, de voornaamste opslagplaat sen van de „Standard Oil Company" in Californië totaal iverwoest. Vele duizenden vaten olie explodeer den, tengevolge waarvan de Zuidelijke kant van de stad door het vuur wordt bedreigd. Het uit negen verdiepingen bestaande 'hoofddepót vloog na zestien explosies van ongekende hevigheid in de lucht. Alle brandweren der stad rukten; bij het weerklinken der alarmsignalen uit, ten einde 'het vuur te blu'sschen. Tijdens het blussehingswerk explodeerden snel na elkander niet minder dan 50.000 gasoline- tanks, tengevolge waarvan een gedeelte van het blussohingsmateriaal verloren ging. De in de nabijheid gelegen woningen liepen alle ernstige schade op als ge volg van het 'geweld der ontploffingen. Verschillende der 'brandweerlieden heb ben brandwonden opgeloopen. De schade wordt op 5 tot 7 millioen dollar geschat. ENGELAND KOOPT ERTS EN WAPENS. Naar het dagblad „Dagens Nyheter" meldt, heeft de Engelsche regeering met Zweedsche firma's nieuwe contracten af gesloten voor groote ertsleveringen, wel ke zelfs een wettelijke verandering van de te delven hoeveelheden ijzererts noodza kelijk 'hebben gemaakt. Bovendien 'heeft Engeland de Zweed sche kanonnenfabriek Bofors een op dracht verstrekt voor het leveren van een groot aantal 40 m.m. vflakbaangeschut voor de Londensche luchtverdediging, ter waarde van ongeveer 30 millioen kronen. PALESTINA-KWESTIE TE GENEVE. De zesde commissie der Volkenbonds vergadering heeft gisteren haar bespre kingen over het vraagstuk van Palestina beëindigd'. De Nederlandsche gedelegeerde, de oud-minister van buitenlandsche za ken, Jhr de G r a e f f, is tot rappor teur olver dit onderwerp benoemd. Aanhangers en tegenstanders van het plan tot verdeeling van Palestina bleken Pit nummer bestaat uit 2 bladen Binnenland. Wijziging der dienstplichtwet voorge steld. Verhooging der lichting tot 32.000 man. Eerste oefentijd 11 maanden. Af schaffing broederdienst en loting. Vergaderingen van Eerste en Tweede Kamer. De verdere wegenbouw. Buitenland. De schandelijke luchtbombardementen in China. De Palestina-kwestie te Genève. Geen kabinetscrisis in België. ALS DE NIEREN niet behoorlijk werken, kun nen verschijnselen optreden aio rugpijn, •pit, stijve en pijnlijke gewriohten, verstoorde nachtrust en verlies van kracht. En wel, doordat het bloed dan niet gezuiverd wordt van de erin voorkomende onzuiverheden door deze bloedflltreerende organen. Laat het zoo ver niet komen: voorkomen Is beter dan genezen. Gebruik tijdig Foster's Rugpijn Nieren Pillen, sinds Jaren bekend als het dluretlsch middel bij uitnemendheid. Zorg, dat uw bloed steeds zuiver, krachtig en leven gevend blijft. het althans allen hierover eens te zijn, dai| «dei volkenbondsvergadering op 'het oogenblik een afwachtende houding zal moeten aannemen, nu de Britsche regee ring met toestemming van den volken- bondsraad, een nadere studie van het denkbeeld tot verdeeling van Palestina zal gaan ondernemen. Korta Berichten. In Italië is het op het oogenblik buitengewoon slecht weer, vooral in het Noorden, waar hevige regens tot over stroomingen geleid hebben. Verscheide ne menschen zijn verdronken. Het San Marco-plein te Venetië is door een vloed golf onder water gezet, zoodat er brug gen moesten worden gelegd. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer is in de verloopen week in België sterk gestegen en geklommen van 563 besmette haarden in 153 gemeenten tot 847 besmette haarden in 170 ge meenten. Draaibrug over het kanaal te Middelburg. Blijkens de toelichting bij de begrooting van het Verkeersfonds wordt een bedrag van f 35.000 aangevraagd voor vernieu wing van het dek en electrificeering van de draaibrug over het kanaal (Stations- brug) te Middelburg. De dekconstructie van de draaibrug eischt vernieuwing. Van de bewegings- en opzet-inrichting van de ze brug, waarvan de ijzerconstructie nog in goeden staat is, moeten verschillende deelen vervangen worden. Het verdient aanbeveling bij dit werk gelijktijdig de brug voor electrische be weegkracht in te richten, waardoor de wachttijden van het scheepvaart- en land- verkeer bekort zullen kunnen worden. Middelburg. Tram en rijwiel. Gisteren reed een wielrijdster uit Souburg langs den Langevielesingel in de richting Vlissingen, terwijl tegelijkertijd een tram in dezelfde richting reed. De wielrijdster werd onzeker en kwam tegen de tram aan te vallen, toen zij wilde afstappen. Zij be kwam een bloedende wonde aan het hoofd, zoodat geneeskundige hulp noodig was, waarna zij naar huis kon worden ver voerd. Vlissingen. Het op de werf der Kon. Mij „De Schelde" alhier voor de Kon. PaketVaart-Mij te Amsterdam in aanbouw zijnde passagiers- en vrachtmotorschip „Ruys", metende 14.500 ton, zal 28 dezer van stapel loopen. Goes. Gistermiddag heeft de Commis saris der Koningin in Zeeland een be zoek gebracht aan den schietwedstrijd, welke door de afd. 'Z.- en N.-Beveland van den Alg. Ned, Politiebond, op de Goesc'he schietbanen werd gehouden. De Commissaris, die vergezeld was van weth. Van Melle, bood een mooie me daille aan, die gewonnen werd door den heer De Koster uit Borssele.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1