Kerknieuws. Onderwijs Gemengd Nieuws. Kruiswoordraadsels. Finantiëele Berichten Laatste Berichten HET KRAAKT BIJ DE N. S. B. Microfoon in Ds Van Duyi's kamer. Ook Prof. Valckenier Kips verlaat de N. S. B. Over den uittocht van vooraanstaande partijgenooten uit de N. S. B. geeft het ,Utr. Dagblad" onder den titel: „Storm over de N. S. B." nog verschillende bij zonderheden. Biet blad is op informatie uit geweest en weet uit goed ingelichte bron het volgende mee te deelen. „Het ia waarlijk geen wonder, dat de heer Van Duyl achteraf betreurde ge lijk hij in zijn verklaring aan het „Utr. Dagblad" te kennen gaf den brief, die hem Zondag, tijdens een onderhoud door de heeren Mussert en Farweck ter teeke- ning werd voorgelegd, met zijn handteeiko- ning bekrachtigd te hebben. Immers, kort na deze onderteekening is den heer Van Duyl gebleken, dat vele gesprekken, door hem gevoerd in zijn werkkamer op het Algemeen Hoofdkwar tier aan de Maliebaan te ütreoht, afge luisterd zijn via een in de kamer verbor gen opgestelde microfoon. De gesprekken, waar het om gaat, wer den gevoerd met of in tegenwoordigheid van den inmiddels geroyeerden heer Van der Goes van Naters en den heer Valcke nier Kips, die eergisteren eveneens op staanden voet ontheven is van de hem tot dien dag opgedragen werkzaamheden ten hoofdkwartiere van de N. S. B. en ook als lid der beweging is geroyeerd. De hier bedoelde gesprekken hebben naar de meening van de leiding der N. S. B. 1 een inslag gehad van critiek op haar faits et gestes. Dit achtte zij niet toe laatbaar, zoodat zij besloot den heer Van der Goes van Naters te royeeren, omdat zooals de heer Mussert aan een ver slaggever mededeelde, de heer Van der Goes bijgedragen zou hebben tot de onder mijning van de nationaal-socialistischo beweging in Nederland. Den 'heer Van Duyl bleef een royement onder meer bespaard, wijl hij een zeer ge ziene figuur is in de N. S. B.-kringen en de leiding vreesde, dat te straf optreden jegens hem de beweging al te veel nadeel zou kunnen berokkenen. Niet te ontkennen valt evenwel, dat de „persoonlijke redenen" waar Da Van Duyl in de door hem geteekende verklaring van spreekt, mede een factor van beteekenls zijn geweest, die tot zijn vertrek uit de N. S. B. leidde". Er is nog zeer veel in deze affaire, dat opklaring behoeft, aldus de zegsman van het „Utr. Dagblad". De heer Van der Goes van Naters ver klaarde nog aan het „Utr. Dagbl.": Geenszins heb ik de Nationaal Socialis tische Beweging ondermijnd. Wat 'betreft mijn houding jegens haar tegenwoordige leiding, hierover wil ik op het oogenblik geen nadere mededeelingen doen. Het na- tionaal-socialisme blijft in mij een warm en overtuigd voorstander houden. Naar het U. D. verder mededeelt, is gis- teren door Prof. Valckenier Kips uit Lochem, het volgende telegram aan den heer Mussert verzonden: „W egens gemis aan ver trouwen in Uw leiding, treed ik uit die N. S. B.'J. Het blad voegt hieraan toe vernomen te hebben, dat het heengaan van Prof. Val ckenier Kips geheel los van het feit staat, dat de zoon van Prof. Valckenier Kips, die aan het hoofdkwartier der N. S. B. in de afdeeling van Ds Van Duyl als diens secretaris verbonden was, eveneens ge royeerd is. In antwoord op door het „Utr. Dagbl." aan den heer Mussert gestelde vragen, verklaarde deze de mededeelingen over een verborgen microfoon als een roovers- verhaal te 'beschouwen. Handelsrékenen, Machineschrijven en Stenografie. Personen, welke speciale wenschen 'hebben voor het volgen van cursussen 'kunnen dit aan de commissie kenbaar maken, daar het dank zij' het individueel onderwijs op dit oogenblik mogelijk zal zijn aan alle aanvragen te voldoen. De inschrijving voor 'deze cursussen heeft plaats Maandag en Dinsdag a.s. in het voormalige Militair Hospitaal. Vlissingen. Bond van Buurtver eenigingen „Oranje en Vlis singen". Gisteravond vergaderde het centraal comité van bovengenoemden Bond met de besturen der buurtvereni gingen. De voorzitter, de heer F. G. Remmers, opende met een woord van welkom en herinnerde aan de demonstratie op 6 September te Middelburg, die zeer goed geslaagd is. Ook kunnen wij zeer tevreden zijn over de goede samenwerking, die er thans in onze stad heerscht, hetwelk ook gebleken is op 30 en 31 Augustus. Uit den boezem der vergadering kwa men klachten over de regeling in Mid delburg op 6 September. Onze groote, mooie groep kwam daar niet tot zijn recht, daar tenslotte in Middelburg alles in de war is geloopen, buiten de schuld van het bestuur om. Ook was men niet tevreden over de plaats, welke de kinderen gekregen heb ben bij de parade op 31 Augustus j.l. De voorzitter zet uiteen, dat het bestuur alles heeft gedaan om ook dit zoo goed mogelijk voor elkaar te krijgen. In bespreking kwamen vervolgens de eventueele feestelijkheden bij de a.s. blijde gebeurtenis in het Kon. Huis. Hiervoor zal natuurlijk geld noodig zijn en het centraal comité hoopt dan op een ver hoogde bijdrage der buurtvereenigingen. Het bleek, dat reeds in meerdere buurt vereenigingen dit punt ter sprake is ge komen, en daar besloten is weer een ver hoogde bijdrage van de leden te 'vragen. De heer J. Slooves, directeur der PZEM, zou gaarne vernemen of de buurtvereeni gingen er prijs op stellen hun buurt te verlichten of dat zij meer voelen voor een centrale verlichting op eenige be paalde punten. Het laatste zou het meest gewenscht zijn. De voorzitter onderstreept dit en hoopt, dat de buurtvereenigingen 'zullen inzien, dat wij feitelijk niet per buurt feestvieren, doch als stad in zijn geheel. Tenslotte werd door den heer L. F. Dert de film vertoond van de huwelijks feesten in Januari .te Vlissingen, tot groote tevredenheid van de aanwezigen. Goes. De collecte voor de Commissie van Samenwerking bracht deze week ƒ37.10 op. Oudelande. EengiftvandePrin- s e s. H.K.H. Prinses Juliana heeft een gift gezonden voor het nieuw te stichten V ereenigingsgebouw. Het totaal bedrag dat thans voor dat doel aan giften is ontvangen bedraagt f975. (M. C.) Baarland. Op 25 September 2.45 uur n.m. zal de Raad vergaderen. Op de agenda komt voor Behandeling 'Gemeentebegrooting 1938, en begrooting Burg. Armbestuur 1938. Verzoek G. de Mol verhooging jaar wedde secretaris-ontvanger Burg. Arm bestuur per 1 Januari 1938. Verzoek B. V. L. om subsidie uit de gemeentekas. Verzoek H. L. K. Leys om gratis een Bchoollolkaal in gebruik te mogen nemen, voor een tuinbouwwintercursus. Voorstel aangaande kasgeldleening ad f 1000. Voorstel van B. en W. om te berusten in de uitspraak van het Ambtenarenge recht inzake J. A. Hoogvliet. lerseke. Damwedstrijd tusschen Ierse- ke en Krabbendijke. 'C. SinkeL. Nieuwienhuizen 02; Jan de PutterM. Nieuwenhuizen 20; A. v. SparrentakP. Nieuwenhuizen 20; A. GoemanH. Haverhoék 02; A. Oom H. Wolfert 0—2; C. v. d. EndtJ. van Oosten 1'1; J. KoleJ. Pieper 20; P. van Anrooy—M. Meeuwae 02; H. de WeeJac. Pieper 2—0; A. de Koeyer 'M. Nieuwenhuizen 20; A. MolJ, Lindentoerg 11; H. BolJ. Tramper 20; Totaal 1410 voor lerseke. Eerste vriendschappelijke ontmoeting van dit seizoen. Woensdag vierde het echtpaar Jac, Ridderhof-Houtman zijn 50-jarige echt- ver eeniging. Van alle huizen in de Zand- dwarsstraat was de vlag uitgestoken, terwijl de woning van binnen en buiten prachtig was versierd en de voorgevel was 'geïllumineerd. Des avonds bracht het muziekgezelschap „Mozart" het jubi- leerende echtpaar een serenade, waarbij de belangstelling van de zijde van het publiek zeer 'groot was. Dtoor het Hoofdstembureau is be noemd tot lid van den gemeenteraad de heer G. Schouwenburg (Ohr. Hist.), zulks in de vacature J. O'ssewaarde (wild) die van zijn raadslidmaatschap vervallen verklaard is. Schore. Woensdagavond kwamen in de Dorpsstraat twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Een van de richting Kapelle komende vrachtauto van Bakker uit Ka pelle reed bij het Riemen van een bocht te veel naar links met als gevolg een aanrijding met een met zand geladen auto van Bauer uit Kruiningen, komen de uit de richting Hansweert. De chauf feur van de zandauto trachtte de situa tie nog te redden door naar links uit te halen, doch kwam daarbij terecht tegen een woonhuis, waarvan de muur werd gehavend. Hoewel de botsing nog al aankwam, hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Een en ander had veel bekijks. Koudekerks. Concert en fakkel optocht. Ter gelegenheid van zijn 40- jarig bestaan zal het fanfare-corps „Voorwaarts" Zaterdag a.s. van 8 tot 9 uur een concert geven op de tent op het dorpsplein, wat tevens het laatste in dit seizoen zal zijn. Het programma ver meldt o.a. de groote fantasie over de opera Faust van Gounod, en het Largo van Handel, terwijl het concert besloten zal worden met de Jubileum-marsoh, die de 'directeur, de heer S. Sanders, de ver- eeniging heeft aangeboden ter gelegen heid van haar jubileum. Na afloop van het concert zal een op. tocht door de gemeente plaats hebben. Wissenkerke. Dinsdag vergaderde de onderafdeeling Wissenkerke van de ver- eeniging voor ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Wegens afwezigheid van den voorzitter werd diens functie waargenomen door het bestuurslid den heer G. van Halst. Deze zette het motief uiteen waarvoor deze vergadering wals belegd^ h.l. bet vertrek van den heer Verhoeks, secreta rial der afdeeling. Spreker memoreerde wat de heer Verhoeks als secretaris, van af de oprichting, voor de afdeeling is geweest. Spreker bracht hun dank na mens het bestuur en wenschte den heer Verhoeks veel geluk in zijn nieuwe stand plaats. Hij bood hem namens de vereeni- ging een boekenkast aan. De heer van der Heijde sprak namens de leden zijn dank uit voor het vele werk door den heer Verhoeks gedaan in het belang der vereeniging. De heer Verhoeks 'zeide zeer erkentelijk te zijn voor de gesproken woorden en het cadeau. Hij heeft noodt meer gedaan dan 'hetgeen hij als bestuurslid meende tot zijn plicht te behooren. In de vacature van secretaris zal later worden voorzien. Tholen. De Zaterdag j.l. gehouden i Roode Kruis collecte heeft alhier opge- bracht de som van f23.40. St. Maartensdijk. In de Dinsdag j.l. gehouden raadsvergadering deed bij de behandeling van de gemeentebegrooting, het lid Hage het voorstel om de opcenten op de personeele belasting met 15 te ver lagen en alzoo te brengen van 85 op 70. Hoewel de voorzitter aanneming van het voorstel ten zeerste ontraadde, werd het met 5 tegen 2 st. aangenomen. De voor zitter zegde toe, bij Ged. Staten zijn be zwaren tegen dit voorstel kenbaar te zul len maken. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 101975. De na volgende opcenten zullen geheven wor den: gebouwd 80 en ongebouwd eigen dom 20; verrn. bel. 38; pers. bel. 70 en gem sntef. bel. 75. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zegveld, A. J. Brinkman, cand. te Ooltgensplaat. Te Maasdam Gillaarshoek, F. G. Baart, cand. te Arn hem. Te Deventer (EVang.), R. Bijlsma te Lexta. Bedankt voor Doornspijk, J. G. Terlouw te Garderen. Da J. Willemse Hz. f. Op 81- jarigen leeftijd is te Utrecht overleden De J. 'Willemse Hz., sinds 1923 emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd op 10 Januari 1886 te 's Heerenhoek in het ambt bevestigd, welke gemeente in 1890 met Hardinxveld verwisseld werd. In 1894 deed Ds Willemse zijn intrede te Krui ningen waar hij bleef tot 1916 toen een beroep naar Oudenboscb werd aangeno men. Benoemd tot kweekeling met akte aan de Geref. Ulo-school te Goevorden de heer D. H. Schuitmaker te Goes. Vergiftig suikergoed te Haarlem? Te Haarlem hebben zich in een twee tal gezinnen vrij ernstige maag- en inge wandsstoornissen voorgedaan, die vol gens de betrokken zes personen geweten moeten worden aan het eten van borst- plaatjes, die dan van ondeugdelijke kwa liteit zouden zijn geweest. Het feit, dat deze gezinnen onafhankelijk van elkan der tot deze conclusie zijn gekomen, bijna onmiddellijk, nadat de borstplaatjes ge nuttigd waren, zou er inderdaad op kun nen wijzen, dat bier van een zekeren giaad van vergiftiging moet worden ge sproken. De verschijnselen waren geheel over eenkomstig en bij één persoon, die slechts een enkel borstplaat je had gegeten, wa ren de gevolgen ook wel aanwezig, maar minder ernstig. De lekkernijen waren af komstig uit een zaak te Haarlem, zoodat het hoofd van een der gezinnen, toen hij van de narigheid was hersteld, de autori teiten van zijn ervaringen in kennis stel de, ten einde te voorkomen, dat anderen eveneens de dupe van deze etenswaar zouden worden. Aanvankelijk is hij bij die pogingen wel eenigszins teleurgesteld. Zijn eerste be zoek gold den Keuringsdienst van Wa ren.. Hij had een aantal van de borst plaatjes, waaraan hij de vergiftigingsver schijnselen weet, medegenomen en hij verzocht dezen dienst in het algemeen belang een onderzoek te willen instellen Men verweea hem echter naar den Ge neeskundigen Dienst. Daar aangekomen vroeg men hem evenwel naar een dok tersattest, hetgeen hij niet kon overleg gen, omdat op den dag, dat de ziektever schijnselen zich openbaarden, de huisarts niet aanwezig was. De Geneeskundige Dienst gaf hem toen den goeden raad zich te wenden totden keurings dienst, en zoo had dit nog eenigen tijd kunnen voortgaan, indien de herstelde zieke er niet genoeg van had gekregen om zich van het kastje naar den muur te laten sturen. Hij wendde zich tot de politie, die de aangifte natuurlijk noteerde en onmiddel lijk de noodige veiligheidsmaatregelen nam. Niet alleen zond zij een aantal borstplaatjes zoowel naar den Keurings dienst ala naar den Geneeskundigen Dienst met het verzoek zoo spoedig mo gelijk rapport te willen uitbrengen, doch zij ging verder en nam in de betreffende zaak den geheelen voorraad borstplaatjes in beslag, zoodat de kans, dat er even tueel nog meer slachtoffers vallen, al thans voorloopig is geweken. Coloradokever gesigna leerd. Op de aardappelvelden van een landbouwer wonende op het gehucht 't Zand onder de gemeente Bakel is een exemplaar van den gevreesden colorado kever gevangen. Van het vinden van den kever is terstond kennis gegeven aan den plantenziektenkundigen dienst te Wage- ningen, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. --'Twee dooden bijeen aan rijd i n g. Gisteravond bevonden zich op den Heerenweg buiten het dorp Noord- wijk-Binnen de 45-jarig'e schilder Luxem burg uit die gemeente en zijn twee zoons, die op weg waren naar een aardappelen- bandelaar om wintervoorraad op te slaan Zij hadden daartoe een handkarretje bij zich, waarin de jongste, tienjarige, zoon Ons werd gevraagd straks ook in „De Zeeuw" kruiswoord-raad sels op te nemen. In verband hiermede hebben wij besloten tot het uitschrijven van een wedstrijd in het ont werpen van kruiswoord-raadsels. Alle lezers kunnen hieraan deelnemen. De raadsels moeten niet te groot zijn en duidelijk geschre ven. Het is voldoende de zwarte hokjes met een kruisje aan te geven. De oplossingen moeten op een afzonderlijk vel papier worden bijgevoegd. was gezeten, terwijl de andere zoon, een jongen van zestien jaar, een fiets san de hand met zich meevoerde. Plotseling werd het drietal door een hen achterop rijden- da vrachtauto gegrepen en tegen den grond geworpen. Na veertig of vijftig me ter kwam de wagen tot stilstand De vader en de oudste zoon waren deerlijk verminkt en moeten vrijwel op slag zijn gedood. De andere knaap bleek een ernstige hersenschudding te hebben opgeloopen. Hij is in zoigwekkenden toe stand naar bet St. Elisabeth's ziekenhuis te Leiden vervoerd. De chauffeur van de vrachtauto, welke toebehoorde aan een firma te Wassenaar, verklaarde door het gebeurde zoodanig geschrokken te zijn, dat hij niet in staat was onmiddellijk te remmen. Hij schijnt door een tegenligger te zijn verblind waar door hij het groepje niet heeft opgemerkt. De snelheid van de auto moet niet groot zijn geweest, vermoedelijk een kilometer of veertig. De politie heeft het voertuig in beslag genomen. —i Van een hooiberg geval len en gedood. De zeventien jarige boerenarbeider T. Klinkspoor te Naaldwijk is Woensdagmiddag bij het'verrichten van werkzaamheden in een hooiberg op het erf van den landbou wer Jac. Nieuwkerk, achterover van een ladder gevallen. Te zamen met een anderen arbeider had K. in de hooiberg een hoeveelheid stroo opgeborgen. Na zijn mede-arbeiders daalde K. de ladder weer af, naar men mbent wat te snel, dooh hoe het ook zij, toen hij op ongeveer twee meter na den grond had bereikt, zagen de arbeiders K. plotseling wankelen en achterover slaan. Met een zwaren slag kwam de jongeman op den steenen vlo-er terecht. Hevig bloe dend en bewusteloos bleef hij liggen. Na ongeveer een uur is hij, zonder tot bewustzijn te komen, overleden. Overreden en gedood. Gis teravond omstreeks half zes is op een op te hoogen terrein aan den Singel te Kam pen een twaalfjarige jongen door een achteruitrijdenden vrachtauto, welke met zand was geladen, overreden en op slag gedood. - Tusschen palen bekneld. Bij het met een hijsch laten zakken van palen, ten behoeve van het leggen van een 'duiker bij den onbewaakten overweg in den Oostermoer, nabij! Mt-ppel, is 'gis termorgen omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat een kabel knapte, geraakte de drie en twintigjarige arbeider E. Agterop met het hoofd tus schen twee omlaag vallende palen. De ongelukkige was terstond dood. Eén an dere arbeider werd licht aan den voet gewond. Het stoffelijk overschot van Ag terop, die in Hattem woont, en sedert drie maanden gehuwd was, is naar het Ned. Henv. diaconessenhuis te Meppel vervoerd. Schijnhuwelijken in Pa lestina. Ln de eerste helft van dit jaar zijn in Palestina 2696 Joodsche 'huwelijken gesloten en 1553 ontbonden. Onder de Mohammedanen kwamen 3504 huwelijken en slechts 541 echtschei dingen voor. Het groote aantal echtscheidingen on der de Joden komt o.m. daar vandaan, dat zoovele schijnhuwelijken worden aan gegaan, om de binnenkomst in het land te vergemakkelijken. Arbeider bekneld tus schen d r a a d r o 11 e n. Gistermiddag is op het terrein van de Steenkolen Han del Maatschappij aan de Oostelijke Han delskade te Amsterdam een ongeluk ge beurd, waarbij de 50-jarige arbeider G. de W. het leven 'heeft verloren. Hij geraakte bekneld tusschen twee 'draadrollen van een drijvende kraan. De man was onmiddellijk dood. Het lijk is vervoerd naar het Binnengasthuis. Onder een dorschmachine. Gistermorgen wilde -het 12-jarig zoontje van den heer LY. Klahbers, te Ofverasselt, toen hij naar school 'ging, op een dorsch- machine, welke met een paard bespannen was, klimmen. Het knaapje viel er af en kreeg de wielen over het hoofd en de borstkas, welke werd ingedrukt. De jon gen was op slag gedood. i—'Bloedwraak. Generaal Den- hardt, voormalig gouverneur en adjudant- generaal van den staat Kentucky, had in Mei terecht gestaan, beklaagd van moord op zijn verloofde, een gescheiden mevrouw Taylor, gedurende een autotocht in No vember van het vorige jaar. Na een be handeling van drie weken kon de jury niet tot overeenstemming komen en in af wachting van het tweede proces, dat in October met een andere jury zou voorge komen zijn, werd de generaal tegen een borgstelling van 25.000 dollar zoolang op vrije voeten gelaten. Gisteren is generaal Denhardt in de hoofdstraat van het stadje Shelbyville door de drie broers van mevrouw Taylor neergeschoten en op slag gedood. De drie broers, onder welke zich een geneesheer bevindt, begaven zich onmid dellijk naar een politiebureau, waar de oudste broer, de heer Roy Gaar, mede deelde dat 'hij de schoten gelost had BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. H. Y. A. 487 485/6 Ned. Ind. Handelsbk. 185 188 Philips 350V» 357 Unilever 15754 15854-9 A. K. U. 6254 63 Amsterd. Rubber 261V* 262 Kon. Olie 390/1 392 54 Deli Mij. 296/7 307 Scheepv. Uie 14154 14254 4 pet. Nederland 101 101 3 pet. Nederland 95 V* 9554 U. S. Steel 66s/» 64*/» Anaconda 31"/i, SI1/!. U. S. Leather 67/» 57/a Beth. Steel 55'/» 64T/i« Adj. Gh. Milwaukee 454 41/» Cities Service l#/8 l7/» Intern. Nickel 89 54 SQVs Shell Union 16 54 16V.-K Kenneoott 86 54 86*/» Radio 71/» 7*/» Car Foundry 24 24 Tidewater 13 13Vs Midcont. Oil 17*/» 17*/» General Motors 871/» 88 Am, Enka 8654 8754 Am. Water Works ll1/» 1154 Republic Steel 20*/» 20Vn Continental Oil 28 54 2854 De beurs was rustig en er was eigen lijk geen enkele hoek waar veel in om ging. De locale fondsen waren algemeen hooger, ze bleken iets te hoog ingezet te zijn en liepen middenbeurs een weinig terug. Philips waren op 357 plm. 7 pet. hooger. De groote fondsen als Kott. Olie, H. V. A., Unilever en Amst. Rubber wa ren per saldi slechts enkele procenten boven gisteren. Scheepvaart en Rubbers ook iets beter. Deli Bat. Tabak was 9 pet. hooger, de andere soorten circa 5 pet. hooger. De Amerikanen waren fractioneel lager, hier hadden de omzetten niet veel te beteeke- nen, maar middenbeurs ontstond eenig aanbod, waardoor de koersen nog wat terugliepen. Men is nog in 'het onzekere hoe de verrekening te Londen 'heden zal afloopen, hoewel tot nu toe geen berich ten van moeilijkheden binnen kwamen. De 3 pet. Nederland waren */i» pet. beter, de nieuwe Indië onveranderd op 96V* pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 23 Sept., 2.30 u. Berlijn 72.62V»—72.6754. Londen 8.9654—8.96 54. Parijs 6.186.19. Brussel 30.4730.50. New-York 1.811/»— Middelburg. Esperanto. Uitgaande van de neutrale Esperantogroep Middel burg had gisteren in de bovenzaal van de Bogardzaal een flink bezochte open bare bijeenkomst plaats, waarin de voor zitter, de heer I. M. Boasson, allen en in het bijzonder ook Iden wethouder van onderwijs welkom heette. De 'heer D'r John Gabriels uit Rotter dam beeft een causerie gehouden, waar in hij er op wees dat 'het volgen van les sen in esperanto leerzaam en amusant is. Spr. zette uiteen hoe lichamen als de kamers van koophandel te Londen en te Parijs het -groote nut van deze wereld hulptaal erkennen en het gebruik er van warm aanbevelen. Ook wees spr. er op, dat b.v. het vreemdelingenverkeer er wel bij zal varen. Toen spr. verleden jaar op een Esperantisten congres te Antwer pen was, kwam hij op een Donderdag met enkele Spanjaarden naar Middel burg en deze stonden verbaasd over het geen zij daar zagen. Het gevolg was, dat deze esperantisten een reis door Neder land maakten alvorens naar Spanje terug te keeren. Verlvolgiens heeft de heer Mr S. Pra- gano, die dezen winter weder een cur sus komt geven te Middelburg, door een pakkende proefles doen uitkomen op welke wijze het onderwijs wordt 'gegeven namelijk op aanschouwelijke wijze. Het resultaat was verschillende leer lingen voor de lessen voor beginnenden en eveneens voor de vervolglessen voor hen. I i Molenwateroonoert. Mocr- genalvond zal bij goed weder het Middel- burgsch Muziekkorps zijn laatste open bare muziekuitvoering in dit seizoen gei- ven en wel op (het Molenwater.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 3