WEK DE GAL IN UW LEVER OP Begrooting Landbouwcrisisfonds 1938. De steun aan Landbouw en Visscherlj. Eenige steunmaatregelen opgeheven en steunbedragen verlaagd. Levensmiddelendistrubutie aan werkloozen. Uit de Provincie van onderzoekingen e.d., voor 1938 boo- gere uitgaven met zich zullen medebren gen. In verband hiermede wordt thans f 211.000 aangevraagd. HET WERKLOOSHEIDSSUBSIDIE- FONDS EN DE GEMEENTEN. De Minister van Binnenlandscbe Za ken heeft in een circulaire aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat het in de bedoeling van de Regeering ligt voor de berekening van de gewone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidiefonds voor 1937 de cijfers over te nemen van de schaal voor 1937, doch dat zij zich nog beraadt over de vraag of verandering dient te worden gebracht in de wijze, waarop de factoren, welke thans bij de bepaling van de gewone bijdrage van be lang zijn, worden berekend. NIET-INMENGING TEN AANZIEN VAN SPANJE. Op de vragen van het Tweede Kamer lid De Visser betreffende de toepassing van de non-interventiepolitiek ten aanzien van de gebeurtenissen in Spanje en be treffende 't optreden van den Volkenbond, ten einde de Spaansche regeering te hel pen hoar souvereiniteit over haar grond gebied te herstellen, heeft de Minister van Buitenlandsche Zaken a.i. o.m. ge antwoord, dat de Volkenbond niet tot taak heeft zich te mengen in burger oorlogen en dat, indien in Nederland Ikrijgsmateriaai te koop ware, de Regee ring den uitvoer daarvan onder 'de hui dige internationale omstandigheden in geen geval zou toestaan. ONDERZOEKINGEN OP INDUSTRIEEL TERREIN. De wenschelijkheid is gebleken, zoo heet het in de Memorie van Toelichting op de hegrooting van Economische Zaken, om een stichting in het leven te roepen, ten einde coordineerende leiding te geven aan het werk der regionale economisch tecünologische instituten en het instellen van eigen onderzoekingen op industrieel terrein mogelijk te manen. Ter financiering van dii centrale in stituut wordt voor 1938 een subsidie van f öU.üüO voorgesteld. DE BRANDSTOFFENVOORZIENING. De heer W ij n k o o p stelde aan den Minister van Economische Zaken de vol gende vragen: is het den Minister bekend, dat de Limburgsche mijnen tot groot nadeel van de leveranties in ons eigen land veel te veel naar het buitenland exporteeren Acht de minister het feit, dat in het buitenland hoogere prijzen bedongen wor den dan in Nederland, op zichzelf vol doenden grond om dezen toestand te doen voortduren? Is de Minister niet van meening, dat waar nu reeds maandenlang op de aan komst van bestelde wagons moet worden gewacht, er de grootste waarschijnlijkheid bestaat, dat het met de brandstoffenvoor- ziening in de a.s. wintermaanden spaak zal loopen? Ia de Minister bereid, eventuoel door beperking van den export en bevordering van vermeerdering van leveranties in het binnenland dit gevaar onmiddellijk den kop in te drukken? DE PACHTWET. Blijkens de toelichting op de begrooting van Justitie wordt gerekend op de in wer king treding van de Pachtwet met 1 April 1938. PLANNEN TOT DEKKING DER DEFENSIE-UITGAVEN. Naar het „Vaderland" vernam, over weegt de Regeering ten ernstigste de dek king van een deel der verhoogde defensie uitgaven te vinden in den vorm eener weerhelasting, drukkende op hen, die vrij gesteld zijn van militairen dienstplicht. Ooi aan opcenten op een of meer di recte belastingen schijnt te zijn gedacht. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten In eerste acht maanden sterk gestegen. In Augustus bedroegen de ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen, volgens voorloopige opgave f 9.375.400 tegen in Augustus 1936 voorloopig tegen f 8.730.500 en definitief f9.042.016. Zij bedroegen in de eerste acht maan den 166.565.531 tegen f63.984.559 in het overeenkomstig tijdvak van 1936. De toe neming heeft dus in het laatstgenoemde tijdvak 12.580.972 bedragen. WERKLOOSH Ei DSSUBSI DIEFONDS. Het tekort verdwenen. In de cijfers van de gisteren ingedien de ontwerp-begrooting van het Werkloos heidssubsidiefonds weerspiegelt zich eenigermate de opleving, die in de ach ter ons liggende maanden zich in den lende heeft geopenbaard. Het tekort van f7.545.000, dat het vo rige jaar nog overbleef, ia verdwenen. Uit de gegevens, die bij het Departe ment van Sociale Zaken geregeld binnen komen, blijkt, dat de gemeentelijke uit gaven voor werkloozenzorg, waarin het fonds bijdraagt, gedurende de eerste vijf maanden van dit jaar gemiddeld onge veer 10 pet. beneden die van 1930 zijn ge bleven. Er is geen reden om een minder gunstig verloop gedurende het resteeren- de deel van het jaar aan te nemen. In dit verband mag de opmerking wor den gemaakt, dat, hoewel de toekomst zich hoopvoller laat aanzien dan in een van de achter ons liggende crisisjaren, dit niet mag leiden tot een onderschatting ding staat tot de middelen, die de over heid uit de jaarlijks terugkeerende in komsten voor deze doeleinden kan afzon deren. VERBOND VAN PROT. CHR. WERKGEVERS. Het Verbond van Prot. Ghr. Werkge vers heeft gisteren te Apeldoorn haar jaarvergadering gehouden onder voor zitterschap van den heer F. L. van der Bom. Deze opende de bijeenkomst mei een rede, waarin hij op den voorgrond stelde de gedachte, welke uitdrukking vindt in den naam der vereeniging: „Ver bond van Werkgevers". Als werkgevers aldus spreker hebben wij in de verschillende takken van het bedrijfsleven leiding te geven. Met dit doel zijn wij ook vereenigd. De ontwikkeling van het maatschappe lijk leven leidt er toe, dat hetzij onder sanctionneering van de regeering, hetzij door de zegeering zelfstandig, maatrege len worden genomen, die in het bedrijfs leven ingrijpen. Daarnaast wees spr. erop, dat het ver bond er voor heeft te waken, dat het be drijfsleven niet geknecht wordt, het par- ticiulier initiatief niet wordt gedood, ka pitaalvorming niet wordt verhinderd, hetgeen tot schade zou zijn voor ons ge- heele volksleven. Het verbond is geen vakvereeniging, maar bedoelt te zijn een centrum voor werkgevers om zich te beraden over hun roeping en taak, die zij' als Protestantsch- Christelijk werkgever hebben. Koers houden, zoo besloot spr., geschiedt alleen dan, indien het Christelijk begin sel onverzwakt wordt gehandhaafd en op de juiste wijze wordt opgekomen voor do rechten van den werkgever, en het één, en het ander is echter alleen mogelijk bij meer financieele draagkracht, verkregen door aansluiting van allen, die krachtens hun Christelijk beginsel bij het verbond booren. Mr dr A. A. van Rhijn, secretaris-ge neraal van het departement van Econo mische Zaken hield daarna een lezing over: „De verhouding van landbouw en industrie". Tot bestuursleden werden gekozen do heeren W. Zwartsenberg te Groningen, G Grondsma te Leeuwarden, J. W. Olden hof te Apeldoorn, H. Botterweg te Utrecht, J. H. van Lonkhuyzen te Amers foort, J. ter Haar te Amsterdam, J. A. van Herwaarden te Oegstgeest, W. Wa genaar te 's Gravenhage, A. Borst Pzn te Rotterdam en W. Gussinklo te Aalten. Besloten werd in twee vacatures niet te voorzien. Tot voorzitter van het nieuwe bestuur werd bij acclamatie gekozen de heer A. Borst Pzn. te Rotterdam, sinds 1930 tweede voorzitter. en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal ln de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafseheldlng onvoldoende Is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen ln Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeBte laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zachl, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpllletjes, verkrijgbaar bij a-^n*hekers en drogisten in flacons van ü.76. van de moeilijkheden, die nog overwon nen moeten worden, alvorens de uitgaven voor werkloozenzorg zullen zijn gedaald tot een niveau, dat in redelijke verhou- Installatle Inspecteur rijksveldwacht. Te Den Haag is de eerste inspecteur der ïijksveldwacht, de heer A. van Zoo ien, geïnstalleerd. Hierbij was o.a. minister Geseling tegenwoordig, die bij deze gelegenheid een rede hield. Verband van Anti-Rev. Propagandaclubs. In de gisteren in het Jaarbeursgebouw te Utrecht gehouden jaarvergadering van het Verband van Anti-Rev. Propaganda clubs, heeft de voorzitter, Mr J. A. Diepenhorst van Zeist een ope ningsrede gehouden, waarin hij wees op den rijken zegen die de A.R. partij bij de jongste stembus mocht ontvangen. Alle versplintering, die den gezonden volksinvloed breekt, werd grootendeels teruggedrongen. Het Nederlandsche volk heeft het beleid van het kabinet-Golijn onvoorwaardelijk goedgekeurd. De uit slag van de stembus is verheugend, al is er ook bij ons beving. Toch mogen we, aldus spr., niet o-p onze lauweren gaan rusten. Nu de kruitdamp is opgetrokken moet het A.R. beginsel weer met kracht gepropageerd. We leven in een ernstigen strijd vol spanningen van internationalen aard en verdeeldheid in eigen land. Maar de Heere regeert en de historie leert, dat het volk, dat Gods Woord vasthoudt, de stuwdam vormde waarop de golven der revolutie braken. Zoo hebben onze beste mannen het altijd verstaan en zoo blijlve de A.R. partij tot een zegen, zoolang hei God belieft haar te laten. (Applaus,) De vergadering verzond telegrammen van hulde en trouw aan H. M. de Ko ningin en D'r H. Colijn. De aftredende bestuursleden van het Verband werden herkozen. Namens het Centraal Comité der A.R, partij sprak de heer K. Kruithof van Utreoht een enkel woord, waarbij hij ge tuigenis aflegde van zijn oude liefde voor Verschenen is de begrooting van het Landbouw-crisisfonds. Hieraan wordt het volgende ontleend De financieele 'gevolgen ivan het losla ten van den gouden standaard zijn voor het Landbouw-crisisfonds van niet ge ringe beteekenis 'geweest. De prijsverhoogende werking van dezen maatregel, nog gesteund door prijsstij gingen, vo'oral van granen, op de wereld markt, heeft eenige tot dat oogenblik toe gesteunde producten, zooals 'gerst en rogge, den richtprijs doen bereiken, waardoor de steunmaatregelen voor deze producten konden worden afgeschaft, ter wijl voor verschillende andere producten de voor steunverleening uitgetrokken be dragen konden worden verminderd. Aan den anderen kant is bet streven van de Regeering er op gericht geweest de prijsverhoogingen ten gevolge van de monetaire maatregelen niet ten las te van de consumenten te bren gen. Zij heeft dit voor de crisisproducten kunnen bereiken door verlaging van de heffingen. Zoo werd reeds onmiddellijk de crisis heffing op suiker verlaagd met 5 opcen ten, terwijl /vooruitloopend op de verla ging van de z.g. vita-prijs en de heffing op granen, met de meelfabrikanten een overeenkomst werd 'gesloten, waardoor een verhooging van den broodprijs als gevolg van de monetaire maatregelen kon worden voorkomen. Ook de andere heffingen, welke de eerste levensbehoeften betreffen, werden zooveel mogelijk verlaagd, waarbij er echter voor gewaakt diende te worden, het begrotingsevenwicht niet in gevaar te brengen. Hoe groot de invloed van de monetaire maatregelen op de begrooting van het Landbouwcrisisfonds geweest is, blijkt uit het totaalbedrag der uitgaven van den gewonen dienst, dat volgens het thans ingediende ontwerp, voor 1938 op f 131.934.000 geraamd wordt, terwijl voor 1937 ruim f 177.000.000 was uitgetrok ken. Het nadeelig slot van den gewonen dienst 1937, dat op f 993.300 geraamd was, zal blijkens de thans beschikbare gegevens een voordeelig slot van f 3.000.000 worden, hetgeen ook in het onderhavige ontwerp is aangenomen. Aan de toelichting bij de artikelen wordt nog ontleend In verband met de huidige prijzen van r.o g g e en gerst is de steun ten be hoeve van verbouwers dezer producten pro memorie geraamd. De te steunen hoeveelheid veldboonen wordt ge raamd op 26.000 ton tegen gemiddeld f 1 per 100 kg., en die van groene erwten, schokkers en gedorschte gele erwten op 350.000 ton met gemiddeld f 1 per 100 kg Er is aangenomen, dat ook voor 1938 nog steunverleening door het uit de markt nemen van peulvruchten ■noodig zal kunnen zijn. Uitgaande .van de ervaringscijfers is hiervoor f 1.500.000 uitgetrokken. Aangenomen wordt, dat op 1560.5 mililioen kg. suikerbie ten garantie wordt verstrekt, waaronder 20.5 m i 11 i o e n kg. voor verbouwers in den Wie- ringermeerpolder, totaal voor f 8.200.000. In verband met de stijging van den suikerprijs is voor 1938 voor uitkeering ten behoeve van geëxporteerde overzee- sche suiker f 400,000 uitgetrokken. Aan uitvoervergoedingen voor var kens en varkensvleesch is f 850.000 geraamd, voor steun ten be hoeve van gedupeerde varkenshandelaren f 95,000, terwijl als nadeelig saldo op den aankoop, verwerking en verkoop van varkens en varkensvleesch eon post van f 3.086.000 is opgenomen. Hoewel de prijzen van het rund- v e e s c h thans redelijk zijn te achten, is een bedrag van f 100.000 geraamd, op dat het mogelijk blijve, indien een ongun stige wijziging intreedt, door middel van exportpremies den druk op de binnen- landsche vleeschmadkt zoo noodig te ver lichten. Aangenomen wordt, dat in 1938 130.000.000 kg. melkvet voor uitkeering in aanmerking komt, waarvan 80.000.000 kg. k f 0.5875 en 50.000.000 kg. f 0.6625, hetgeen een bedrag vordert van f 80.125.000, waarvan evenwel f 5.235.000 ten laste van den z.g. „zuivelpot" wordt gehraoht. De perspectieven in den tuinbouw zijn nog niet zoo danig, dat voor 1938 afge zien kan worden van den steun aan deze bedrijfstak. Wel is 'het moeilijk den omvang van dezen steun vast te stellen. Eënerzijds zijn er factoren, die voor den afzet der tuinbouwproducten iets betere vooruitzichten doen veronderstel len, waarbij wordt gewezen op de alge- meene conjunctuurverbetering; anderzijds zijn er nog altijd de hooge invoerrech ten in de ons omringende landen, waar bij nog geen vermindering valt te ontdek ken in bet streven van sommige landen om zioh, vooral wat de voedselvoorzie ning betreft, van het buitenland onaf hankelijk te maken. In verband echter met de verruiming van de betalings contingenten naar Duitsch- land, wordt de steun op f2 millioen minder begroot dan voor 1937 was geraamd. Er is rekening mede gehouden, dat het noodzakelijk kan zijn de in 1936 in het •leven geroepen steunmaatregelen voor bloem kweekers voort te zetten, waarvoor f 300.000 wordt gevraagd. Voorts wordt uitgetrokken voor steun aan de visscherij voor zeevisch f470.000, voor haring f250.000, voor oesters f 16.000, voor garnalen f 200.000, voor tong f 40.000, voor wad den-haring f 8000, voor pootaal f 1000 en voor zoetwater,visoh f 126.000. Voor de pluimveehouderij is de steun als volgt garaamd790.000.000 kippeneieren f 0.425 per 100 of f 3.357.500, 55.000.000 eendeneieren a f 0.25 per 100 of f137.500 en f 65.000 voor 1.500.000 kg. pluimvee. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 13.479.000, bestaande uit een voordeelig slot van den gewonen dienst van f 1.901.000 en een nadeelig slot van kapitaaldienst van f 15.380.000. de A.R. propagandaclubs en het Verband groei en bloei toewenschte. Voor de A.R. Tweede Kamerfractie voerde D's C. v. d. Zaal het woord, die de verzekering gaf van groote sympathie van de fractie (voor het werk der clubs. Hierna bracht de secretaris, de heer R. A. den Ouden van Den Haag, zijn jaarverslag uit, dat reeds toegezonden was en dat onder dankzegging werd goed gekeurd. Zuid- Holland diende een voor stel in om een commissie te benoemen, die heel de organisatie eens nader be zien zal. De voorzitter deelde mede, dat de verbandscommissie de voorstellen aan de orde stelde om eens te hooren hoe men denkt in de clubs over deze dingen. Laat men in de clubs, de kringen en de verbanden deze dingen eens nader be zien, z'n gevoelen de commissie van uit voering kenbaar maken opdat die het volgend jaar terzake met nadere ivoor stellen komen kan. Zuid-Holland trok daarop zijn voorstel in. Om half twee ving de middagver gadering aan. Ingekomen was een telegram van verhindering van den minister van Financiën, Mr J. A. de Wilde. De vergadering zond den be windsman een telegrafiuchen groet. Hierna werden enkele smalfilms ver toond, die zeer in dien smaak vielen. Vervolgens kwam aan de orde het refe raat van den heer A. Zijlstra oiver: „Dr Abraham Kuyper als nationale figuur en staatsman", waarvan een resumé in het maandblad verscheen. De heer Z ij 1 s t r a gaf, alvorens het door hem der vergadering aangeboden schema in bespreking kwam, daarop eerst nog een korte toeliohting. Door een zevental personen werden over dit referaat vragen gesteld of op merkingen gemaakt. In zijn repliek vond de heer Zijlstra gelegenheid op verschillende punten nog iets nador in te gaan. Kosten op bijna f 7 mlliioen geraamd Voor cultureel werk f 1.4 millioen uitgetrokken. Aan de Memorie van Toelichting op de begrooting van Sociale Zaken is, wat de werkloozenzorg inzake cultureel werk en distributie van levensmiddelen betreft, het volgende ontleend: Voor bet cultureale werk voor werkloozen wordt voor 1938 een bedrag ad f 1.4 millioen uitgetrokken. Voor de kosten van deievensmid- delendistributieis voor 19Q8 geraamd f 6.7 millioen, ter toeliohting waarvan het volgende wordt opgemerkt. In verband met den aanwezigen voor raad gehakt in blik, welke waar schijnlijk tot einde 1938 toereikend is, zijn geen productiekosten voor dit artikel ge raamd. Uitgetrokken is een bedrag ad f 2.4 mil lioen voor de distributie vau 6000 ton onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen, In dit bedrag is verantwoord de koopprijs van voornoemde hoeveelheid tegen fO,4Q por kg af fabriek. Voorts een bedrag ad f 2,4 millioen voor de distributie van 6000 ton bak- en braadvet en een bedrag ad f 240.000 voor de distributie van zeevisch. Voor de distributie van plm. 2 millioen blikken gro e nten aan werkloozen en armlastigen ia een bedrag van f 240000 uitgetrokken. Dit bedrag is geraamd voor de verwerkingskosten van aan de veilin gen doorgedraaide en door 't departement van Economische Zaken aan het departe ment van Sociale Zaken ter beschikking gestelde groenten in blik en voor de dis tributie van plm. 300.000 blikken soep een bedrag van f 360.000. Uitgetrokken is een bedrag ad f 180.000 voor de distributie van plm. 10 millioen kgversohe groenten aan werk loozen en armlastigen, voor een deel be staande uit aan de veilingen doorgedraai de en door het departement van Economi sche Zaken aan het departement van So ciale Zaken ter beschikking gestelde pro ducten, voor een deel bestaande uit door het departement van Sociale Zaken aan gekochte (winter-)groenten. Ten slotte ia een bedrag uitgetrokken ad f 450.000 voor kosten, die mogelijk ge maakt moeten worden in verband mpt de distributie van nog meer producten. Te vens dient deze post tot dekking van even tueel e hoogere kosten ter zake van de dis tributie der bovengenoemde producten Na rondvraag en een slotwoord ivan den voorzitter werd de geanimeerde vergade ring, die o.m. bijgewoond werd door de Tweede Kamerleden Mr Akrera, Amelink, Meijerink, Roos jen en Wagenaar en door den voorzitter van de ARJA, Dr L. W. G. Schatten, op gebruikelijke wijze gesloten. Lijk van zwerver gevonden. Achter een hoop steenen, bestemd voor een nieuw wegdek, aan den Kinderdijk te Zuiddorpe, is het lijk gevonden van een veertigjarigen zwerver, afkomstig uit St. Jansteen. Een geneesheer was van meening, dat het lijk waarop geen spoor van geweld te vinden was, reeds drie we ken op den weg moest hebben gelegen. De officier van justitie gaf toestem ming om het lijk te begraven. Vragen namens mosselkweekers. In verhand met de 'hooge tarra, die te Philippine wordt berekend, zijn door den heer E. Sterk van Ierseke, na mens verschillende mosselikweekers te Ierseke ten Bruinisse de volgende vragen gesteld aan den directeur van het Cen traal Verkoopkantoor te Bergen op Zoom. 1. Is het U bekend en is bet juist, dat verschillende kweekers orders voor Phi lippine niet wenschen uit te voeren, omdat men in Philippine zooveel tarra aftrekt? 2. Is ten aanzien van bovenstaande kweekers het bepaalde in uw circulaire van 7 Juli: „In verband hiermede bericht ik U, dat vanaf 15 Juli a.s. ook de niet- geaccepteerde of niet-uitgevoerde orders zullen medetellen voor de bepaling van het leveringsperoentage", m.a.w. dat deze orders zullen worden beschouwd als wel uitgevoerd, van kracht 3. Indien de vorige vraag ontkennend mocht worden beantwoord is de Direc teur dan ook bereid mee te deelen, waar om de betreffende bepaling niet wordt gehandhaaf d 4. Is het U ook bekend wat de oorzaak is dat b.v. een kweeker in Tholen 1 pet. tarra heeft en in Philippine 10 pet. niet tegenstaande het dezelfde mosselen zijn 5. Is U niet van meening, dat het ge- wenscht is de controleur van Philippine, die zelf mee belanghebbende is, naar een andere gemeente over te plaatsen. Middelburg. Successen in Parijs. De Nederlandsche Banketbakkersver- eeniging zond naar Parijs per vlieg tuig der K. L. M. een collectieve inzen ding van werk van leden der vereeniging van haar vakschool te Amsterdam. Onder hen, die op de wereldtentoon stelling met deze inzending medailles verwierven, komen twee Middelburgscho banketbakkers voor. De heer E. J. van der Mijle, behaalde in de afdeeling „Art et Technique" drie medailles, n.l. voor cacao-schilderwerk voor fantasiekoekjes en voor marsepain- boetseerwerk. De heer R. A. Bastiaanse behaalde een medaille voor cacao-schil derwerk. De oprichting van een kapperssohool in voorbe reiding. Dinsdagavond had een bij eenkomst plaats van kapperspatroons en -bedienden, ten einde besprekingen te houden over een hier op te richten kap perssohool voor Zeeland. De vergadering stond onder leiding van den heer A. Goormaohtig uit Vlissingen, voorzitter der commissie, waarvan de heer M. Schoenmaker te Vlissingen secretaris en de heer J. G. Julianus te Middelburg pen ningmeester is. Is grondige vakkennis altijd gewenscht zeker is dit het geval, nu er groote kans bestaat, dat de Vestigingswet ook voor het kappersbedrijf zal gaan gelden en men zich dan alleen als kapper kan ves tigen dan wel zijn zaak naar een andere gemeente verplaatsen, als men voldoet aan bepaalde eischen, waaronder die van vakbekwaamheid, dus een diploma van een vakschool of -cursus. Ten slotte werd besloten de oprichting van een cursus of school met kracht te bevorderen. Vakopleiding werkloozen. De Commissie voor vakopleiding en ont wikkeling van werkloozen zal in den a.s winter wederom cursussen organiseeren voor werkloozen van alle leeftijden ui» Middelburg en omgeving. Aan alle inge schreven werkloozen ivan 14 tot 30 jaar is eene circulaire gezonden, waarin da commissie er op aan dringt den ledigen tijd nuttig te besteden en één of meef cursussen te volgen. Het programma voor dezen winter ver meldt cursussen in: Vakteekenen, Auto techniek, Autobesturen, Autogeen- en Electrisch lassohen, Metselen, Straatma- ken, Land- en tuinbouw, Ned. Taal, Reke nen, Wis- en Meetkunde, Fransch, Duitsch en Engelsch, Boekhouden en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2