Het financieel beleid. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. O Buitenland. Luchtbombardement van Nanking. Fransch-ltaliaansche toenadering. Steun aan werkloozen, Belangrijkste Nieuws Binnenland I Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen 10,20, Losse nummers 5 cent, Advertontiön 30 cent por regel. Ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags 10.75, bij vooruitbetaling. Onder letter ol motto 10.85. Bij contract belangrijke korting. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hooldredacteur: R. ZUIDEMA. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes, Tolefoonnummor 11. Postchèque en Girorekening 44455. Beschouwingen over de Mlllloenennota. Veel meer nog dan de Troonrede staat de z.g. Millioenennota in het middelpunt der belangstelling, De Troonrede bevat algemeene richt lijnen, beschouwingen, toezeggingen. De Millioenen-nota geeft 1 e i t e n en c ij f e r s. Feiten gebaseerd op en kwistig geïllustreerd met cijfers, en cijfers nader belicht door en getoetst aan de feiten. Over een Troonrede is het vrij gemak kelijk beschouwingen te geven, instem ming te betuigen of ook wel critiek te oefenen, omdat men zich daarbij tamelijk in de ruimte kan houden. Bij een Millioenennota staat het an ders. Wie critiek wil oefenen moet be ginnen met aan te toonen, dat de ver strekte cijfers en de daaraan vastgeknoop te beschouwingen onjuist en ongefun deerd zijn. Wie zich teleurgesteld voelt en gaarne zou hebben gezien, dat een andere koers was ingeslagen en dat meer en grootere beloften waren gedaan, moet om aan zijn ontstemming uiting te geven duidelijk maken, dat wat hij wenscht op grond van de verstrekte feiten en cijfers mogelijk en uitvoerbaar is. En zoo ligt het voor de hand, dat in de omstandigheden, waarin wij thans leven, nu de depressie begint te verdwij nen en zich weer nieuwe mogelijkheden openen, met meer dan gewone belang stelling de verschijning van de nota be treffende den toestand van 's lands finan ciën is tegemoet gezien. Wij hopen na de vele cijfers, die reeds gegeven werden, ook nog enkele be schouwingen aan dit staatsstuk te wijden. Maar we beginnen met een en ander mee te deelen omtrent reeds geleverde beschouwingen. De Standaard constateert, dat de nota een sobere, heldere teekening van den financiëelen toestand geeft. En zij voegt er aan toe de opmerking, dat haar voorloopige indruk is, dat de Regeering waarlijk niet pessimistisch heeft geraamd. Waarna aldus vervolgd wordt: „Aan de teekening, welke de Regee ring van den financiëelen toestand móést geven, heeft zij de algemeene conclusie verbonden, dat de gezondmaking van het budget een gebiedende eisch moet wor den genoemd. Zij acht het, bij het doen voortduren van de huidige ongezonde werkelijkheid, niet wel mogelijk, de ern stige gevaren, waaraan de financiëele positie van het Rijk bloot staat, blijvend te keeren. Daarom is zij van oordeel, dat de eventueele ruimer vloeiende middelen in beginsel allereerst dienen te worden aangewend voor de verbetering van het budget, en dat uitzetting der uitgaven slechts mag plaats hebben daar waar zij, gelijk bij de uitgaven voor de defensie en eenige economisch sociale maatrege len, als een onvermijdelijke noodzake lijkheid is te beschouwen. Om die redenen kan haars inziens, al betreurt zij dit in hooge mate, voorloopig niet worden gedacht aan verlaging van belastingen, behalve van enkele indirecte belastingen, welke uit fiscaal oogpunt te hoog zijn opgevoerd ,en ontbreekt voors hands eveneens de mogelijkheid tot het doen van belangrijke uitgaven, die op zichzelf gewenscht of nuttig zouden kun nen zijn. Zij noemt als voorbeeld daar van: verhooging van salarissen en loonen, verlaging van de leerlingenschaal bij het Lager Onderwijs en uitbreiding van de gelegenheid tot opneming in de Ouderdomsverzekering. Velen zullen van deze mededeelingen met teleurstelling kennis nemen. Een deel van hen zal zich gaan verzetten tegen den, uitgestippelden financiëelen koers. Wij hebben niet de vrijmoedigheid om ons tegen de conclusie van de Regeering j11daaruit door haar afgeleide ge- ragslijn te keeren. Integendeel, wij zijn met haar van meening, dat die gedrags- hjn de eenïg waarlijk verdedig bare is. „De Nederlander", het Chr. His torische orgaan, constateert met voldoe ning, dat er, wat betreft den financieolen tOMtand, land in zicht is. Het blad maakt dan verder enkele op- merkingen over de beschouwingen van den Minister van Financiën, waarschuw! tegen de invoering van nieuwe middelen en voegt er aan toe, dat de nota over het algemeen een helder en krachtig stuk is, waarvan de lezing, ter verkrijging van een inzicht in den financieelen toestand zeer leerrijk is. De R. K. „M aasbod e" constateer! dat de Millioenennota - bijna angstig van soliditeit de werkelijke weergave is van de secure zekerheid, waarmee de gemiddelde Nederlander, om het huishou delijk uit te drukken, „met de centen om gaat". „Laat ieder van ons, met elke teleur stelling, die een Millioennota telkens ve len treft, althans beginnen met deze mis schien zuchtende erkenning: de burger- manszekerheid, waarmee zonder zweem van fantasie de Nederlandsche schatkis! wordt bewaakt, ia een soliditeit, die schier weergaloos mag heeten in een weield, waar wisselruiterij wordt vertoond op een wijze, die ons, lieden van de lage landen, zoo nu en dan, zoo al niet eerbiedig, dan toch vol verbazing met open mond doel staan". Verder betoogt het blad, dat d e k o e r s van bet Regeeringsbeleid principieel om is. Wij zijn nu toch aan den overkant van het dal der aanpassing aangeland en wij gaan nu om boog. Het blad ziet hier den invloed van de nieuwe R. K. ministers. En het heeft er blijkbaar geen oog voor, dat we hier hebben te doen met de voortzetting en de vruchten van de tot dusver ge volgde koers. Als zich nu enkele perspectieven begin nen te openen, als nu tot op zekere hoogte een toon van optimisme kan klin ken, waaraan is dat dan anders te dan ken dan aan het solide optreden van het vorige Kabinet? Het liberale „Valerian d", welk blad het financieel beheer bij Minister De Wilde veilig acht, constateert, dat on ze begrooting het beeld geeft van een zwaren zieke, die zeer langzaam herstelt doch aanstonds weer kan instorten. Het soc. democratische hoofdorgaan „H e t V o 1 k" heeft uit den aard der zaak critiek, die zich vooral uit tegen de mili taire uitgaven. „Wij erkennen volmondig, dat in het huidige jammerlijke tijdsgewricht een ver hooging der defensie-uitgaven ook voor ons land noodzakelijk kan zijn. Zooals de zaken nu eenmaal liggen, behoort ook de verzorging der weermacht tot de primaire landsbelangen". Waaraan dan, om tóch tegenover de ontwapenaars een ietwat dragelijk figuur te maken, als bezwaar wordt toegevoegd, dat het nieuwe Kabinet van de weer macht een afgodsbeeld maakt. Een bewering die, dat spreekt vanzelf, door geen enkel bewijs wordt gestaafd eD ook niet kan worden gestaafd. Wij moeten het hierbij laten. Alleen maken we terwille van de curi ositeit nog melding van de opvatting van het orgaan der N. S. B., dat in deze nota het bewijs ziet, dat het staatsban kroet snel nadert. Een opvatting die verklaarbaar is bij een leider, die nu al sinds eenige maan den in een soort bankroet-stemming ver- keeren moet. Ten slotte mogen we hieraan toevoegen, dat zoo ongeveer heel de pers eenstemmig van meening is, dat het financieele be heer bij den nieuwen Minister van Finan ciën in veilige handen is. Japansch woordvoerder kondigt aan, dal de luchtaanvallen op de hoofdstad waarschijnlijk dagelijks zuilen worden herhaald. Omtrent het verschrikkelijk bombarde ment van Nanking wordt nog het volgen de gemeld: Om tien minuten over tien kondigden looiende sirenes het begin van den Japan- schen luchtaanval aan waarop de bevol king overhaast naar de diverse schuil plaatsen snelde. Na het signaal werd om 10.35 uur een tweede alarmsein gegeven, toen dertien Chineesche gevechtsvliegtuigen boven de stad verschenen en er den strijd met de Japansche toestellen aanbonden. Dertig tot veertig vliegtuigen hebben een regen van bommen omlaag geworpen boven het Zuidelijk deel van de binnen stad, terwijl een tweede Japansche esca drille Poekau heeft gebombardeerd, dat op den anderen oever van de Jangtse is gelegen. In de stad zag men de Japansche bom bardementsvliegtuigen, welke scherp te gen den hemel, waaraan de zon in volle pracht schitterde, afstaken, reeds van verre aankomen en dreigend nader en na der komen, tot zij donderend over de hui zen raasden. Nog enkele seconden van geweldige spanning. Toen zag men achter het vliegtuig van den commandant van het escadrille van den commandant van en alle toestellen lieten hun dood en ver nietiging brengende bommen op het Zui delijk deel der stad vallen, terwijl de Chi neesche luchtdoel artillerie zonder ophou den op de vijandelijke toestellen vuurde. Blijkens een mededeeling van de Chinee sche autoriteiten zouden vier Japansche vliegtuigen omlaag geschoten zijn. Vele Japansche bommen vielen op de uitsluitend door de burgerbevolking be woonde wijken en te midden van de be volking. Een vertegenwoordiger van de „United Press" bracht 'n bezoek aan de plaatsen, welke het hevigst door het bombardement geteisterd waren. Hij constateerde, hoe twee bommen de Soen Yat Sen- boulevard hadden getroffen, terwijl zes andere op en in de nabijheid van het hoofdkwartier der Kwomintang waren neergekomen. Het Westelijk stadsdeel ia eveneens be schadigd. Nergens waren echter lijken te zien, doch de mogelijkheid bestaat, dat er nog dooden onder de puinhoopen van en kele huizen liggen. De ambulance dienst was druk bezig met het vervoer van de gewonden, doch ondanks het intensieve bombardement, was er blijkbaar weinig schade aangericht terwijl ook het aantal dooden en gewon den gering was. In het zakendistrict werd het werk on middellijk na afloop van de bombarde menten hervat. Bij de bombardementen zijn geen bui tenlanders gedood of gewond. De Britsche en Fransche ambassades zijn onbeschadigd. De woordvoerder van de Japansche ma rine in Sjanghai verklaarde Woensdag, dat de luchtaanvallen op Nanking waar schijnlijk dagelijks zullen worden her haald. Tegelijkertijd waarschuwde hij nogmaals de in de Chineesche hoofdstad wonende buitenlanders, dat zij de stad moesten verlaten. Intusschen is Nanking Woensdagmiddag om vijf uur voor de derde maal door een luchtbombarde ment geteisterd. Volgens het Domei-agentschap zijn de regeeringsgebouwen, het hoofdkwartier van den generalen staf, het hoofdkwartier van de Kwomintang, het tuighuis, de vliegvelden en andere militaire terreinen alsmede de luchtdoelbatterijen volkomen verwoest. AMER1KAANSCH PROTEST TEGEN BOMBARDEMENT VAN NANKING. De regeering der Veree- nigde Staten heeft door haar vertegenwoordiger te Tokio Opnieuw doenpro- testeeren tegen het bom bardement van Nanking. Dit nieuwe protest is in krachtiger bewoordingen vervat dan het eerste. Huil heeft medegedeeld, aldus Reuter, dat de nieuwe Amerikaansche stap is ge schied in den vorm van 'n formeel schrif telijk protest. De minister verklaarde ver der, dat volgens officieele, te Washing ton ontvangen rapporten, een granaat op het erf der ambassade ontploft is. De Amerikaansche bezittingen hebben geen schade geleden en er zijn geen Ameri kaansche burgers getroffen. De nieuwe nota zegt, met betrekking tot de verklaring van den commandant van het derde Japansche vlooteskader over het bombardement van Nanking en de tot de vreemdelingen gerichte waarschuwing, dat de Amerikaansche regeering bezwaar heeft zoowel tegen het veroorzaken van dergelijke gevaren voor het leven van Amerikanen en non-combattanten als te gen het voorstel, dat haar vertegenwoor digers en de andere Amerikaansche bur gers te Nanking en in de omgeving zich zouden moeten terug trekken van de plaatsen, waar zij hun wettigen arbeid op wettige wijze verrichten. Na te hebben herinnerd aan de vorige etappen verklaart de nota, dat naar de meening der Amerikaansche regeering elk bombardement boven een uitgestrekt ge bied, waar een bevolking zich met vreed- zamen arbeid bezig houdt, niet te recht vaardigen en in strijd is met de beginse len van recht en menschelijkheid. Ontspanning over de geheele linie in de Europeesche politiek. De permanente gedelegeerde van Italië te Genève, de gezant Bova Scoppa, heeft gisteren anderhalf uur met minister Del- bos geconfereerd. Daarna heeft de ge zant den Italiaanschen minister van Bui- tenlandsche Zaken graaf Ciano telefo nisch van zijn besprekingen op de hoog te gesteld. Graaf Ciano heeft zich oogenblikkelijk met Mussolini in verbinding gesteld, met het gevolg, dat hij twee uur later Bova Scoppa opdracht gaf, minister Delbos nogmaals te bezoeken, ten einde hem antwoord op eenige vragen te geven. Bova Scoppa had daarop een tweede Nieuwe taetlagregeling van Min. Romme. In het communiqué van den Regee- ringspersdienst inzake de plannen van minister Romme voor onze werkloozen was meegedeeld, dat de minister voor in wonende kinderen, die vroeger goed ver diend hadden, maar nu werkloos gewor den waren, een toeslag zou geven op den steun. De bedragen van dezen toeslag waren echter niet meegedeeld. De minister heeft echter naar „Ons Noorden" verneemt, dezen toeslag thans gepubliceerd en zij bedraagt voor de steunklasse I tot en met HI f2 per gezin en per week. Voor de steunklasse IV tot en met VI f 1.50 en voor de steunklasse VII tot en met IX f 1. Verder is vastgesteld, dat wanneer een van deze inwonende 'kinde ren iets verdient 2/3 van deze verdienste zal worden afgetrokken. Verdient een der kinderen dus f3 dan krijgt men niets meer. Bovendien is bepaald, dat wanneer de vader meer verdient dan steun en bijslag samen, ook van dit meerdere 2/3 in min dering wordt gebracht van den bijslag.' Wanneer bovendien een dezer kinde ren meer verdient dan f 4 dan wordt vol gens de aftrekregeling van 10 Mei dit meerdere in mindering gebracht van den steun van den vader. Ook voor de werk verschaffing gelden deze zelfde regelen. onderhoud met minister Delbos, dat 45 minuten duurde. Zoowel in Fransche als in Italiaansche kringen verklaarde men na afloop van deze tweede conferentie, dat een be langrijke ontspanning tus- schen Rome en Par ij s te con- stateeren was, terwijl men zich zeer optimistisch uitliet over de besprekin gen, welke na Mussolini's bezoek aan Hitler tusschen Rome, Londen en Parijs zullen worden gevoerd. Te Genève, waar de laatste dagen een vrij sterke depressie heerschte onder den indruk van de dringende problemen in zake de Middellandsche Zee en het Verre Oosten, wordt het resultaat dezer geheel onverwachte besprekingen als een ware uitkomst op een nijpend oogenblik op gevat. Algemeen is men van oordeel, dat thans een ontspanning over de geheele linie in de Europeesche politiek bet ge volg kan zijn. TSJANGTSJAU DOOR DE JAPANNERS BEZET? De Japansche militaire autoriteiten melden, dat de operaties aan de spoorlijn Tientsin-Poekau, Woensdagmiddag om drie uur tot de inneming van de belang rijke stad Tsjangtsjau hebben geleid. Tsjangtsjau, de eerste groote districts- stad ten Zuiden van Tientsin, was het belangrijkste offensief in den Oostelijken sector van het Noordfront. Met de bezet ting hiervan hebben de Japanners hun front aan de Poekau-spoorlijn bijna 100 km van Tientsin Zuidwaarts vooruitge schoven. Van Chineesche zijde werd dit bericht tegengesproken. DE KONINGIN VAN DENEMARKEN BUITEN GEVAAR. Volgens het laatste bulletin is de toe stand van koningin Alexandrine van Denemarken in zooverre verbeterd, dat men alle gevaar thans geweken acht. Naar verluidt zal de koningin reeds in de volgende week van het ziekenhuis te Skagen naar bet koninklijk slot te Ko penhagen worden overgebracht. FRANSCHE MAILBOOT AANGEVALLEN. Door onbekend vliegtuigi De Fransche mailboot „Koutoubia" van de „Compagnie Paquèt", die met zeven honderd passagiers aan boord van Cor sica op weg was naar Casablanca, heeft medegedeeld, ten Zuiden van de Balea ren door een onbekend vliegtuig te zijn aangevallen. Het schip werd niet getroffen. CHINA KOOPT MUNITIE. Uit goede bron wordt verzekerd, dat China voor meer dan tien millioen dol lars bestellingen heeft geplaatst voor mu nitie bij Amerikaansche firma's. Deze munitie zal vervoerd worden met niet- Amerikaansohe 'schepen. De aankoopen zouden tijdens een on derhoud van minister Hull met den Chi- neeschen ambassadeur zijn besproken, waarbij Huil den ambassadeur te kennen zou hebben 'gegeven, dat de Vereenigde Staten geen enkel bezwaar konden maken tegen den uitvoer van munitie aan boord van niet-Amerikaansche schepen. Welingelichte kringen vatten deze be- Binnenland. Begrooting Landbouw-orisisfonda. Dekking van de militaire uitgaven. Die steunregeling voor werkloozen. De economisohe ontwikkeling van Neder land. Buitenland. Fransch-ltaliaansche toenadering, luchtbombardementen door Japansche vliegtuigen. slissing op als een aanwijzing voor een gunstige houding ten opzichte van China daar indien de Amerikaansche regeering de neutraliteitswet in werking zou heb ben doen treden, er een embargo zou zijn gelegd op de munitie, ongeacht de natio naliteit der schepen, waarmede deze wordt vervoerd. Collectie bankpapier gestolen. 70.001) biljetten uit alle deelen der wereld verdwenen. Een beroemde collectie bankpapier, wellicht eenig in de wereld, en welke ge schat wordt op een waarde van bijna een half millioen gulden, is te Londen door dieven buitgemaakt. De collectie behoor de aan den heer F. A. Catling; zij was opgeborgen in een safe in diens huis in Avonmore Road (Kensington). De verza meling is over de geheele wereld bekend als de Avonmore-collectie. De dieven heb ben de safe geforceerd en de 110 in leer gebonden boeken, waaruit de verzameling bestond, meegenomen. De verzameling bevatte ongeveer 70.000 bankbiljetten uit alle deelen van de we reld. Drie generaties van de familie Cat ling hebben aan de vervolmaking ervan gewerkt. Sommige stukken zijn zoo be kend en zoo zeldzaam, dat de dieven ze onmogelijk zullen kunnen verkoopen. Alle handelaren zijn reeds gewaarschuwd. De heer Catling Sr is 50 jaar bezig ge weest de collectie uit te breiden. Hij heeft meer dan 500 pond besteed alleen aan ad vertenties om in het bezit van sommige exemplaren te komen. Een van de biljet ten wordt beschouwd als het oudste ter wereld. Het is waarschijnlijk meer dan 600 jaar oud. De collectie bevat verder bankbiljetten, die slechts enkele dagen in omloop zijn geweest of nimmer aan het publiek zijn uitgegeven. Eigenaardig gevolg van hoog water. Het sedert eenige dagen in Boven-Ita- lië heerschende hooge water heeft in een buitenwijk van Milaan eigenaardige ge volgen gehad. Het buiten de oevers getreden water van de Lambroo overstroomde in een leerlooierij een kuil met ongebluschte kalk. Dientengevolge ontwikkelde zich een zoo groote hitte, dat het hout van een in de nabijheid gelegen fabrieksgebouw vlam vatte, zoodat spoedig de geheele fa briek in lichterlaaie stond. pie schade bedraagt 400.000 lire. DE BEGROOTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. De economische ontwikkeling van Nederland. Gisteravond is de begrooting versche nen van het Departement van Economi sche Zaken. In de Memorie van Toelichting zegt de minister o.a.: Reeds geruimen tijd doet zich de nood zakelijkheid gevoelen het aantal nijver- beidsconsulentenuitte breiden, tengevolge van het feit, dat het ambtsge bied der verschillende nijverheidsconsu lenten te groot is gebleken. De wenschelijkheid is gebleken om een stichting in het leven te roepen teneinde coordineerende leiding te geven aan het werk der regionale economisch-teohnolo- gisohe instituten en het instellen van eigen onderzoekingen op industrieel ter rein mogelijk te maken. Ter financiering van dit centrale insti tuut wordt voor 1938 een subsidie van f 80.000 voorgesteld. In verband met de wenschelijkheid meer dan tot dusver leiding te geven aan de bevordering van de economi sche ontwikkeling van Nederland, voor zoover van over heidswege mogelijk en wensohelijk, is reeds op de begrooting voor 1937 een hoo- ger bedrag hierover aangevraagd. Het laat zich aanzien, dat het verlee- nen van subsidies voor deelneming aan tentoonstellingen en jaarbeurzen, het ver- leenen van subsidies aan diverse organi saties, de kosten van deelneming aan ten toonstellingen en jaarbeurzen, de kosten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1