DE ZEEUW tweede blad AKKERTJES De Eerste Kamer. De Tweede Kamer. BETTY'S LIEFDE. Binnenland Uit de Provincie VAN FEUILLETON DE WASMACHINE VRAAGT OM OVERVETTE RINSOI AKKER.CACHETS WOENSDAG 22 SEPT. 1937. Nr. 299. Mr Toelating nieuwe leden. Bij het begin :van de zitting der Eerste Kamer werd deze gisteren door den Voor zitter, Mr W. L. baron de Vos van Steen- wijk, geopend met een rede, waarin hij wees op het 'groote voorrecht, dat wij wonen in een land waarin gezag en v r ijh e id worden gehandhaafd. D'e heer Diepenhorst (A.R.) brengt namens de desbetreffende com missie van onderzoek rapport uit betref fende de geloofsbrieven van den heer G. van D'uyl (N.S.B.). Ze adviseert, dezen toe te laten. De voorzitter deelt mede, dat een minuut geleden een schrijven is ingeko men van den heer Van Duyl, waarhij hij verklaart, de benoeming niet aan te ne men, in tegenstelling tot zijn vroeger be richt, houdende aanneming. Spr. deelt mede, dat dit schrijven geen aanleiding kan zijn, om het advies der commissie niet te aanvaarden. Men kan immers geen ontslag nemen, alvorens te zijn toegelaten. Eveneens adviseert de commissie tot toelating van den heer Dr J. Barge (R.K.) Zonder hoofdelijke stemming wordt al dus besloten. De nieuwgekozen leden, de heeren van Voorst tot Voorst, Klopman, van Emden, de Vlugt <A.R.), v. d. Bergh en Barge leggen in 'handen van den voorzitter de vereischte eeden af en nemen zitting. Zonder debat en zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, de Troonrede met een adres te beantwoorden, nadat de heer De Zeeuw (S.D.) heeft verklaard, dat het standpunt zijner fractie ten deze bekend is. Vervolgens wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. PROF. AALBERSE WEER ALS VOORZITTER VOORGEDRAGEN. De heer Smeenk nummer twee op de voordracht. In de gisteren gehouden zitting van de Tweede 'Kamer, heeft de Minister van Financiën, mr De Wilde, de Rijksbe- grooting voor 1938 met toelichting aan de Kamer aangeboden. De heer Bongaerts brengt verslag uit voor de commissie, belast met het on derzoek der geloofsbrieven van de hoeren mr Algera, Baas, Van den Brule, Rutgers van Rozenburg, Botterweg, Van Maar as-> veen, en Sweens. Nadat tot hun toelating is besloten, worden de leden door den griffier bin nengeleid. Terwijl de Kamerleden zich van hun zetels verheffen, leggen de nieuwa leden den eed van trouw aan de grondwet af. De Kamer gaat dan over tot het op maken van een voordracht ter benoeming van een voorzitter der Kamer. Voor do eerste plaats worden uitgebracht 91 st., waarvan 78 op den heer Aalberse. Voor de tweede plaats worden uitge bracht 85 st., waarvan 46 op den heer Smeenk. Voor de derde plaats worden uitge bracht 90 st., waarvan 66 op den heer Drees. De voordracht luidt dus als volgt: 1. de heer Aalberse, 2. de heer Smeenk, 3. de heer Drees. Zij zal schriftelijk aan H. M. de Koningin worden aangeboden. De vergadering 'ging daarna uiteen tot Donderdag a.s., wanneer de afdeelingen zullen worden getrokken. o- 53.) „Maar wie is dan die onbekende vriend?" vroeg Alwyn verwonderd. Tante Margaret lachte geheimzinnig, en blij gelukkig antwoordde ze: „Dat is mijn zaak, maar jij moogt dat geheim ook wel met me deelen. Ik ben eigenlijk mijn heele leven arm geweest en ik voor zag in mijn onderhoud als gouvernante. Niet lang geleden echter, werd mij door iemand, die me betrekkelijk vreemd was, oen klein legaat vermaakt, omdat ik eens troost en hulp had gegeven aan een bedroefde en gekwelde ziel, die me daar om vroeg. Voor mij, als eenzame oude vrouw, was het een belangrijke som geld en ik begreep, dat ik dat voor mijn eigen leven niet meer noodig zou hebben. Dus besloot ik het te bewaren, totdat er zich een gelegenheid zou voordoen om het nuttig te besteden. Sinds ik in Sunny- mead ben, is in me het plan gerijpt om dat geld te verdeelen tusschen jou en nog iemand anders. Ik heb wel aan Dr Bray gemerkt, dat zoo langzamerhand de practijk hem te zwaar wordt en hij naar rust verlangt. Als je er voor voelt, kun jij zijn werk van hem overnemen RIJTOER VAN H. M. DE KONINGIN. Overal langs den weg hartelijk toegejuicht. Voox 'den rijtoer, welken H. M. de Ko ningin gistermiddag door Den Haag maakte, alvorens naar Het Loo te ver trekken, hadden zich overal lang» de aangekondigde route drommen belang stellenden geschaard. Een paar minuten voor vier uur trad de Koningin, gekleed in paarsen mantel met paarsen hoed, uit het paleis Noordeinde naar (buiten, om plaats te nemen in de caleche, waarin een hofdame haar vergezelde. In de drie be geleidende hofrijtuigen namen de leden van het gevolg plaats. - Onder hartelijke toejuichingen van het publiek zétte de stoet zic'h tegen ivier uur in beweging. Het aanvankelijk staptempo werd reeds 'bij de Zeestraat in een zach- ten draf verwisseld en zoo reed de stoet door de Bazarstraat en eenige tusschen- straten via het Regentesseplein, den Loosduinsehenweg en de Prinsegraoht, waar ter hoogte van de Brouwersgracht een groote groep verpleegsters van het gemeentelijk ziekenhuis de Koningin be groette, verder over de 'Groote M'arkt en de Burgwallen, langs Gedempte Gracht, Spui en Nieuwe Haven tenslotte door de Rivierenwijk naar het Staatsspoorstation, waar men te 4.40 aankwam. Onderweg (brachten! verschillende afdeelingen van de vereeniging „De Princevlag" onze Vorstin een vaandelgroet. Bij het station boden twee verpleegsters namens haar collega's, werkzaam aan het genoemde ziekenhuis, een ruiker bloemen aan de Koningin aan. Door de gereserveerde wachtkamer be gaf de Koningin zich naar den gereed- staanden koninklijken trein, die een tien tal minuten daarna en wel precies te vijf uur, het station verliet. Het publiek wuifde de Landsvrouwe hartelijk na en H. M. beantwoordde deze afscheidsgroeten op minzame wijze. 'Gisteravond is H. M. de Koningin om 6,52 uur per extra-trein uit Den Haag op 't stationsemplacement van het paleis Het Loo aangekomen. Talrijke belangstellenden wachtten daar H. M. op en juichten haar toe. De Koningin legde met 'haar gevolg dien weg naar het paleis te voet af. DE GROOTE MANOEUVRES. Prins Bernhard naar de oefeningen. Gisteren heeft Prins Bernhard weder om, welhaast tijdens den geheelen duur van de gevechtshandelingen, blijken 'ge geven van belangstelling in de manoeu vres. Reeds om 7 uur in den morgen heeft Z. K. H. met de race-sloep de „Piet Hein" verlaten die Noordelijk van Olst aan den linker-IJsseloever gemeerd lag. Bij het pontveer van Wijhe ging de Prinis aan land om zich vervolgens per auto in de richting van Raalte te bege ven, waar Z. K. H. een bespreking had met den commandant van de IV verken- nings-afdeeling, den majoor der caval- üerie van Voorst Elvekinfc. Om ongeveer half negen was de Prins terug op de „Piet Hein" en doeg even daarna het overzetten gade van het 29ste regiment infanterie bij' Olst. In de race-boot bevond zich eveneens de chef van den generale staf luit.-generaai Reijnders. In den namiddag heeft Prins Bernhard ook de blauwe partij bezocht, n.l. den commandopost van het 29ste, op dat ©ogenblik reeds op den Oostelijken IJs- seloever. HERBEREKENING VAN DE BAAN. Minister De Wilde deelt in de Milli- oenennota mede, dat de regeering voot- nemens is 't wetsontwerp tot herbereke ning der burgerlijke en militaire pensi oenen, dat nog bij de Staten-Generaal aanhangig is, in te trekken. DE HEER EN MEVROUW COLIJN GEHULDIGD. Oranjegardisten defileeren voor den minister-president. Leden van de Oranje-Garde hebben gisteravond Dr en Mevrouw Colijn voor hun woning aan de Stadhouderslaan een hartelijke hulde gebracht. Vele honder den leden jongens en meisjes wa ren op dezen Prinsjesdag naar de Resi dentie gekomen, en zoo was het een flinke stoet frissche jeugd, die voorafgegaan door tamboers en trompetters, langs den minister-president en mevr. Colijn trok, Na het défilé heeft Dr Colijn de voor het huis opgestelde Oranje-gardisten met enkele woorden toegesproken. Zijne Ex cellentie wees er daarbij op, dat Neder land, ondanks vele moeilijkheden, toch nog een 'bevoorrecht land is. Wie in het buitenland is geweest, kan zich bij' zijn terugkeer aan di'en indruk niet onttrek ken, Er is in ons land wel verdeeldheid, zelfu een enkele maal meer dan strikt noodzakelijk. Maar er is één ding, waarop wij' trot'sch kunnen zijn. Enkele dagen in het jaar voelen wij ons bol ven alles: Nederlanders. Dat zijn de herdenkingsdagen van ons Koninklijk gezin, waarvan wij hopen, dat straks 'het aantal feestdagen vermeerderd zal worden. De eenheid van ons land ligt in Oranje, aldus Dr Colijn, die zijn ge hoor tenslotte uitnoodigde tot 'het uitbren gen van een driewerf hoera op ons Vors tenhuis, waaraan natuurlijk met graagte werd voldaan. Ook de minister-president kreeg toen een driewerf hoera, waarna de hulde- betooging besloten werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. HEFFINGEN KRACHTENS DE WARENWET. Door het Hoofdbestuur van den Ko ninklijken Nederlandschen Middenstands bond werd aan den Middenstandsraad in een schrijven verzocht stappen te willen doen bij de Regeeering met betrekking tot de heffing van het bedrijfsleven krach tens de Warenwet. In een bijgaande nota werden bovendien de bezwaren, welke ten deze bestaan, nog eens gereleveerd, waarbij er in 'het bijzonder nog eens op gewezen werd, dat men het foutieve cri terium, dat de bedrijven, welke krach- U heeft voor de wnt een modern hulpmiddel: de wasmachine, maar hiarblj hoort een modern wasmiddel; Rlnso. Rlnso wordt speciaal be reid voor de mogelijkheden, die de wasmachine biedt En omdat Rlnso „overvet" Is, geeft het de volgende, grote voordelen. Ten eerste Is het zo tijdrovende voorweken van da was met Rinso overbodig. Ten tweede behoeft Rlnso niet te worden aangemaakt en lost bijna onmiddellijk In lauw water op. Speciale, nieuwe bestanddelen verwijderen al het vuil uit Uw goed, zonder dat het nodig is, het sop tot het kookpunt te verhitten. Tenslotte kan het uiterst werkzame sop verscheidene malen achtereen worden gebruikt Zodoende wast U met een pakje Rlnso voor slechts 121 ets. in ander halt uur de volledige gezinswas voor 5 personen prachtig helderwltl 8M en voor je zelf beginnen. Nee, nee, mijn jongen, 'bedank me nu niet. Ik doe dat, omdat ik je eer en liefheb en en om dat ik je vader heb liefgehad". Maar Alwyn was reeds bij haar bed. Tranen stonden in zijn oogen en met groote teerheid kuste hij de bleeke han den, terwijl hij op zijn eigen spontane jon gensmanier probeerde zijn dank in woor den uit te drukken. s 'Glimlachend weerde ze z-jjn onstuimig heid en herinnerde hem eraan, dat hij een zieke, oude vrouw met voorzichtigheid moest behandelen en ging verder: „Het was anders mijn bedoeling heelemaal niet, dat deze schikkingen vóór mijn dood al békend zouden worden, maar het lijkt me noodzakelijk, dat Betty's zorgen onmid dellijk worden verlicht, want het kind is in staat om de een of andere krankzinni ge daad van zelfopoffering te begaan, al leen om haar vader te bewaren voor zoo'n ontzettende ramp. Ik wil je nu meteen ook zeggen, dat alles geregeld en beschre ven is. Als ik opgeroepen ben in mijn hemelsch tehuis, zullen jullie mijn laat ste wil en alle verdere belangrijke papie ren vinden in mijn schrijfbureau. En jon gen, ik verlang naar huis te gaan, naar hen die me lief zijn en die op me wachten Ik ben dikwijls zoo moe van het leven, zóó moe". Alwyn's trillende lippen weigerden hem nu den dienst en zorgvuldig sdhudde bij haar kussens op, terwijl zijn sterke ar men met groote teerheid, voorzichtig het uitgeputte, afgeleefde lichaam weer neer legden. Hij zag dat dit gesprek haar te veel vermoeid had en verweet zich scherp zijn onoplettendheid*. Zwakjes glimlachte ze en moe fluister de ze: „Wil je mij helpen om de zonne schijn terug te roepen op het gezichtje van mijn lieveling? Wil jij haar droeve 'hartje troosten en den specialist verzoe ken (zijn naam weet ik niet meer) om zoo spoedig mogelijk de operatie uit te voe ren?" „Ik beloof het u", zei Alwijn ernstig. „U kunt me vertrouwen". Een dankbare glimlach loonde deze woorden en nog eens hijgde de zieke moei lijk: „Misschien zul je nu binnenkort ook met Betty over jou liefde mogen spreken. God zegene jullie beiden en scbenke jullie het geluk, dat je beide verdient. Maar nu ga ik rusten, want ik ben erg, erg moe. Dag Alwyn, mijn jongen, God zegene je!" HOOFDSTUK XXV, De bergen der zelfverloochening. Eindelijk brak voor Betty het beslis- sebde uur aan; ze maakte zich klaar om weg te gaan naar de plek, waar ze be tera de Warenwet heffingsplichtig zijn, worden aangeslagen op den grond van de rangschikking van het betrokken be drijf in het Handelsregister, onaangetast heeft gelaten. Een tweede bezwaar, dat naar voren gebracht werd, was voorts dit, dat de nieuwe schaal van retributies zoodanig opgesteld is, dat practisch alle klassen, uitgezonderd de allerlaagste, meer moe ten betalen. DE MAGERE JAREN. Tekorten van vorige diensten. Hieronder volgt een opgaaf van de saldi op 'het staatsbudget der laatste jaren. dienst- voor- of nadeelig saldi jaar gewone dienst kapitaaldienst 1929 58,207.904.82 158.773.136.57 1930 27.942.986.41 H 43.556.316.54 1931 45.599.667.— 131.288,888,22Ka 1932 76.048.553.12 333.553.937.20K 1933 55.871.028.28 394.088.358.46K 1934 33.237.423,09 926.097.649.36 1935 72.907.582.00^ 69.392.657.98 H 1936 36.702.922.22 32.477.496,83 H POSTERIJEN RAMEN WEDEROM EEN WINST VAN 8V1 MILLIOEN. Evenals het vorige jaar wordt de be drijfswinst der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1938 op f 8Vs millioen ge raamd,' E>n ondanks deze zeer hooge bij drage aan de algemeens middelen is het ditmaal mogelijk gebleken, in de begroo ting belangrijke tariefsverlagingen te voorzien en gelden uit te trekken voor verkeersverbeteringen en daarnaast de jaarlijksche afschrijvingen op de bezit tingen van het bedrijf te verhoogen tot een peil, dat in verband met een goede beheersvoering noodzakelijk wordt ge acht. De Troonrede In Indië goed overgekomen. De directie van de Phohi ontving gis teren in den loop van den middag be richt, dat de uitzending van de troonrede in Indië uitstekend is overgekomen, on danks het voor Indië zeer vroege uur, waarop de uitzending plaats vond. Ook het ooggetuigen-verslag van den Phohi- reporter, den heer G. H. Knap, was zeer goed te volgen. Duizenden landgenooten in Indië heb ben de woorden van H. M. de Koningin van begin tot einde duidelijk gehoord. Tóch gedecoreerd. Dezer dagen hebben wij aan het Bat. Nbl. het bericht ontleend, dat Mr P. A. Blaauw, lid van den Volksraad te Batavia, volgens de (krantenberichten op 31 Aug. een' Koninklijke onderscheiding zou heb ben gekregen, maar in werkelijkheid niet, zoodat hij overstroomd werd met felicita ties, voor een decoratie, die hij niet kreeg. Naar wij thans in dat blad lezen, is hier wel een fout gemaakt, maar een die minder pijnlijk is. D'e heer Blaauw is n.l. wèl onderscheiden en wel met 'het offi cierskruis van de Orde van Oranje-Nas- sau. In het officieels bericht was zijn naam evenwel per abuis weggevallen en dó krantenberichten waren wèl juist ge weesten de gelukwenschen eveneens. KLOMPENMAKERSBEDRIJF IN NOOD. „Er is voor ons in het klompenmakers- bedrijf geen fatsoenlijk stuk brood meer te verdienen", zoo luidt, volgens de Tel. de klacht, die algemeen in Zeeuwsch- Vlaanderen door de bij het klompen makersvak betrokkenen geuit wordt. De toestand waarin deze bedrijven ver- keeren, is inderdaad niet roodkleurig Wel is waar heerscht er vrij groote be drijvigheid, doch de groote voorraden wachten nog op afzet. Wanneer die af zet op de klompenmarkt komen zal, weet men niet, ook mag men uit den grooten aanmaak niet afleiden, dat spoedig betere •tijden zullen aanbreken voor den klom- penhandel. Verwacht wordt, dat de prij zen der klompen waarschijnlijk wel zul len stijgen, doch ook de boomprijzen loopen omhoog, zoowel in Zeeuwsch- Vlaanderen als in België, zogdat hier mede terdege rekening dient te worden gehouden. loofd had Claude Trevellyn te ontmoe ten. ■Geen enkele kleurige bloem verbrak de blankte van haar linnen zomerjaponnetje, dat bleeker nog maakte de wangen, die vroeger met gezondheid waren overblost. Haar gezichtje scheen in deze paar dagen smaller en ovaler geworden en blauw om- kringd stonden daarin de oogen, die het lachen hadden verleerd. Het was geen stralende bruid, die juichend haar „ja woord" schonk aan hem, dien ze liefhad, maar een droevige gestalte, die gebogen onder te zwaren last, moede de bergen der zelfverloochening wilde beklimmen. Langzaam liep ze de trap af alsof ze wenschte en hoopte, dat er nog iets zou gebeuren, dat haar den zwaren gang zou besparen. In de groote, ouderwetso'he hal hoorde ze plots achter zich het geluid van nade rende voetstappen en toen ze zich ver wonderd omkeerde zag ze hem voor zich staan, die mee de oorzaak was van haar kwellend levensverdriet. De onverwachte ontmoeting met Alwyn Keene was bijna meer, dan haar overspannen zenuwgestel kon verdragen en gedurende een oogen- blik vergat ze, dat ze de koele gereser veerdheid, waarmee hij haar den laatsten tijd was tegemoet gekomen, niet anders mocht beantwoorden dan met terugge trokken waardigheid. Ze hield zijn uitge stoken band omklemd, alsof het een laat- Vroeger bloeide het klompenmakers- bedrijf in het Zeeuwsch-Vlaamsche land en leverde een goed bestaan op, doch thans moet een geroutineerd klompen maker in handenarbeid hard werken om een weekloon te halen van acht gulden. En de „bazen", die zelf hard meewerken, komen daar nauwelijks boven. Iets beter zijn de machinale bedrijven er aan toe, al hebben zij ook aanmerke lijk hoogere bedrijfsonkosten, Menige kleine patroon zou zijn bedrijfje gaarne moderniseeren, doch hiervoor is mini maal een kapitaaltje van 11000—f1200 noodig. Het is dan ook geen wonder, dat steeds meer klompenmakers in de grensstreek overgaan tot de vlasbewerking en een eigen bedrijfje stichten tot de kansen in hun vak misschien weer beter worden. Bij Kon. Besluit is aan den reserve- eerste-luitenant G. J. Roelse van het 14e regiment infanterie eervol ontslag ver leend uit den militairen dienst. Middelburg. Uitgaande van de Com missie voor de uit- en 'inwendige zending der Luthersc'he gemeente alhier, had in het kerkgebouw dier gemeente gisteren avond een zeer druk bezochte bijeenkomst plaats, die in bet teeken stond van de plechtigheid op den Dam op 0 Septem ber j,l. Eerst heeft Hennings filmcentrale een tweetal natuurfilms vertoond. Daarna beeft Ds C. F. Nolte een rede gehouden, waarin bij' sprak over H. M. Koningin Emma en over baar godsdienstig gevoel, dat richtsnoer was voor al haar daden. Een koor, bestaande zoowel muzikaal als vocaal uit een deel van 'hen, die op 6 September medewerkten aan de cantate enz., bracht nu onder leiding van den heer Bosdijk vanaf de galerij weder deze cantate ten ge'hoore, waarna de film, op genomen op 6 September werd vertoond. Het koor 'gaf nog „Ons Zeeland" en 'het, „Zeeuwsch Volkslied". De Nolte sprak een slotwoord. Koudekerks. Er is opgericht een Eere en Damescomité voor 'het organiseeren van een bazaar ten behoeve van het muzieikgezelschap „Voorwaarts", teneinde deze ivereeniging in staat te stellen haar instrumenten te vernieuwen. Voorzitter van 'het Eere-'Gomité is de 'heer J. L. Drogmans, secretaris de heer H. A. Mosselman. Voorzitster van 'het Dames-comité is mevr. Bakker-Lakenmans, secretaresse mevr. Smit-Lahan. St. Maartensdijk. In de gisteren gehou den raadsvergadering zijn de begroo-tin- gen voor 1938 vastgesteld. Het voorstel van den heer Hage om tot verlaging van de personeele belasting met 15 opcenten over te gaan, werd met 52 stemmen aangenomen. Dé voorzitter deelde mede, in een brief aan Ged. Staten zijn bezwa ren tegen deze verlaging van belasting te zullen uiteenzetten. Gebeven zullen thans worden 80 opcenten op de grond belasting op de gebouwde en 20 opcen ten op de ongebouwde eigendommen, 70 op de personeele belasting, 38 op de ver mogensbelasting en 75 op de gemeente fondsbelasting. D'e begrooting sluit aan ontvangsten en uitgaven voor den gewo nen dienst met f 101.975. en niet in de gelegenheid naar den tandarts te gaan, dan zullen één of twee "AKKERTJES" U den weldoenden rust geven, waarnaar U zoozeer verlangt. Zorg U er dus voor sleed* "AKKERTJES" in huis te heb ben. Ze komen altijd van pas bij Hoofdpijn, Migraine, Zenuw pijnen, 'n Kou. Kiespijn, en*. Per 12 «tuk* slechts 52 oent, Volgens recept i/an Apotheker Dumont Nederlandsch Product ste houvast was, waaraan haar wankele ziel zich kon vastklemmen, maar plotse ling bezon ze zich en de herinnering golf de smartelijk over haar heen. Ze trachtte zich te beheerschen en terwijl ze op den ouden eiken bank ging zitten, zei ze, nog trillend van emotie: „Ben jij al weer te rug? Ik dacht, dat je veel langer rust zou nemen. Ben je dan nu alweer genoeg aan gesterkt?" „Ja, ik ben weer zóó ver, dat ik mijn werk kan beginnen, klonk kort zijn ant woord, terwijl een oneindig weemoedig verlangen pijnde in den klaren blik van zijn oogen. De blos, die zoo even haar wangen en voorhoofd purperde, was weer vervluchtigd en bad een doodsbleek ge zichtje aohter gelaten. Zijn medische op merkingsgave las oogenblikkelijk in heel dat vermoeide uiterlijk van bet eens zoo zonnige kind, de donkere smart van de drukkende zorgen en de benauwende angst van doorwaakte eindelooze nachten. Het verwonderde hem nu niet meer, dat tante Margaret zoo angstig was ge weest ter wille van haar lieveling en be grijpende vreugde vervulde zijn 'hart om dat hij juist op tijd was gekomen. Hoe graag zou hij haar hulpelooze zwakheid omsloten hebben in zijn sterke armen, om haar woorden van liefde en troost toe te fluisteren, maar nóg moest hij geduld hebben, nog even en dan (Wordt vervolgd.) C

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5