Persstemmen over de Troonrede Sterks stijging der Defensie-uitgaven MAGGI' AROMA Uit de Provincie. Kerknieuws. Finantiëele Berichten WEEK-ABONNEMENTEN Telegrammen Ze horen by elkaar uur van aanvang van de plechtigheid was het op het Lanse Voorhout dan toch zeer vol, ofschoon lang niet zoo als anders. De aankomst der hooge autoriteiten trok als gewoonlijk op het Binnenhof veel belangstelling. Prof. dr Slotemaker de Bruine, de mi nister van onderwijs, was een van de eer ste leden van het kabinet, die zich lieten zien. Bij de fontein kon men een ontmoe ting gade slaan tusschen hem en mej. Frida Katz, die in een elegant paars toi let gekleed was, en vergezeld van baron Mackap, haar a.s. echtgenoot. Behalve van den minister, hadden zij ook van vele andere passanten gelukwenschen in ont vangst te nemen. Mr van Vessem van de N.S.B. was in civiel, later gevolgd door een groepje van drie zijner partijgenooten: de heeren Merchant et d'Ansembourg, Woudenberg en Maarsingh. Ze zagen er uit als voor een straatwandeling. Op dezelfde manier sommige leden van de fractie van de S.D.A.P. zooals dr ir. v. d. Waerden in het meest dagelijksche pakje, dat men zich wel kan denken. Paartusschen door bewogen zich zwar te rokken, uniformen enz. Men zal niet zeggen, dat het costuum hetwelk sommige Kamerleden hebben aangetrokken, aan het decorum van de plechtigheid ten goede komt. Toen dr Colijn omstreeks kwart voor éénen op het Binnenhof verscheen, ging er uit de menigte een ovatie op. Hij werd op zijn weg voortdurend met grooten na druk toegejuicht. Tien minuten voor half één kwam er nog eens een harde regenbui en de hof- dignitarissen, adjudanten van H.M. de Koningin, die omstreeks dit tijdstip aan kwamen, moesten tussohen de druppels door. De muziek van het zesde zorgde, dat het publiek bij dezen tegenspoed den moed niet liet zakken. Om 11 minuten over eenen kwam er deining in de menigte op het Binnenhof. Van verre hoorde men de schelle muziek der huzaren. Dadelijk daarop drong ook van buiten het gejuich, dat de Koningin begroette, tot hier door. Het huzaren-es corte trappelde het Binnenhof op, de gala-koetsen met de heeren van de hof houding volgden en dan kwam de gouden koets om den hoek en zag men ook reeds de Koningin. Ditmaal geheel alleen. De eerewacht presenteerde de 'geweren, de muziek zette 't Wilhelmus in, dat aan stonds door de menigte op het Binnen hof werd overgenomen en plechtig over het oude plein weerklonk. Een schoon oogenblik als steeds. De Koningin, de Troonrede in de hand, steeg uit het rijttuig, neeg voor het vaan del van de Kol. reserve, begroette op het bordes van de zaal Haar adjudanten, die daar als steeds ter weerszijden opgesteld stonden, en betrad toen de zaal. Over het Binnenhof viel nu de stilte der afwachting. De troonrede was dit maal lang en het duurde vrij geruimen tijd eer de plechtigheid binnen afgeloo- pen was. Nog uitbundiger dan bij haar aan komst brak nu opnieuw het gejuioh van de menigte los, dat Haar ook langs den terugweg naar het paleis begeleidde, meldt de N. R. Crt. Enkele persstemmen over de Tioon- rede laten wij hier volgen: De Standaard (A.R.) beluistert in de Troonrede een zeker geluid. Het eerst wordt de aandacht getrokken door de beginselverklaring. Naar aanlei ding van de passage inzake de ontheili ging van den Zondag, merkt het blad op: Het valt op, dat hier een voorzichtige omschrijving wordt gekozen. Maar dit behoeft den antirevolutionair niet tegen te staan, wijl hiji er van over tuigd is, dat de Overheid hier wel een positieve taak heeft, wat haar eigen voor beeld betreft, maar dat haar optreden in het volksleven meer een negatief karak ter draagt. Dat negatief karakter is steeds dus omschreven, dat de Overheid op haar ter rein tracht te verwijderen wat de heili ging van den Zondag zou verhinderen. Dat er dus van haar geen aanmoediging mag worden verwacht van zulke hinder nis treft door innerlijke redelijkheid. De nadruk valt hier meer op nalaten dan op doen. Maar ook zoo kan de Overheid krach tig werkzaam zijn in het handhaven van een der meest belangrijke Christelijke grondslagen der samenleving. De Nederlander <C.H.) spreekt van een stuk uit één stuk. De eerste Troonrede, uitgesproken na het optreden van het nieuwe ministerie- Colijh draagt de typische kenmerken van de eerste van een serie van vier met zich. Thans immers bestaat meer dan in volgende jaren de behoefte een beginsel program te geven. Thans gaat het om de algemeens lijn, al ontbreekt uiteraard de aankondiging van bepaalde maatregelen niet. In dezen opzet is de Troonrede-1937 uitstekend geslaagd. Het is een kloek en evenwichtig stuk, waarvan de paragra fen niet zooals ook wel eens het geval was min of meer kunstmatig aan el kaar zijn geregen, doch dat één geheel is en een duidelijk beeld geeft van de prin- oipes, waarop het huidige Kabinet zijn politiek zal baseeren. Dh Rotterdammer (A.R.) oordeelt dat de Troonrede over 't geheel genomen zeer in het vage ie gehouden; om een definitief oordeel uit te spreken moet minstens de millioenennota afgewacht worden. Maar dit neemt niet weg, dat de Re geering ons volk met zeer klare argumen ten en cijfers de onmogelijkheid zal moe ten aantoonen om thans aan eenige wen- schen tegemoet te komen; te meer, omdat aan belastingverlaging niet wordt ge dacht en van opheffing van indirecte heffingen geen sprake is. Er zijn tallooze verlangens, welke ver dedigbaar zijtn; doch er zijn enkele, die zich met kracnt naar voren dringen: zij gelden de werkloozen, het onderwijs en de laatste salariskorting. Ongetwijfeld zal de Kamer daarover niet zwijigen; wij hopen, dat alsnog een weg gevonden zal worden om deze teleurstelling weg te nemen. De Maasbode (R.K.) is dankbaar ge stemd, dat het kabinet fier de christe lijke vlag ontplooit in de forsche zinsne den, waarin „vóór alles Gods wet tot op perste richtsnoer" wordt genomen, waar in, met een beroep op „innerlijke rede lijkheid", als kenmerk van Regeerings- beleid wordt aangegeven: „een doelbe wust streven naar beveiliging en verste viging van de positief Christelijke grond slagen onzer samenleving" en waarin wordt beleden, dat wijsheid en kracht al leen komen kunnen van God. Het is een onwaardeerbaar voorrecht deel uit te maken van een volk, dat te midden van de schier alom heerschende geestelijke verwarring, waarvan de Troonrede terecht gewaagt, zulk een taal verneemt uit koninklijken mond. Het Handelsblad (Lib.) herkent in dit nieuwe program de groote lijnen van het crude vierhoeksprogram van Dr Colijn. Er zijn vele wegen, die naar dit natio nale doel leiden. Maar de beste weg zal die zijn, welke een zoo eendrachtig mogelijk optrekken van ons volk veroor looft. In dit regeeringsprogram kun nen verschillende gunstige elementen worden aangewezen, wanneer de richtlij nen met tact en begrip voor de natuur lijke geestelijke verscheidenheid van ons volk worden gevolgd, en niet gaan leiden tot een ziekelijk paternalisme, dat zwak ke individuen met zwak eigen verant woordelijkheidsgevoel en dus een zwakke natie kweekt. De woorden van de Troonrede zijn niet voldoende duidelijk om ons op dit oogen blik de zekerheid te geven, dat dit ook gebeuren zal, al gelooven wij, dat het de bedoeling van den kabinetsforma teur is. Of deze bedoeling in daden zal worden omgezet, zullen wij, met loyalen wil tot medewerking aan nationale kraohtsconvergentie bezield, afwachten. De Telegraaf tenslotte spreekt van eea weinig opwekkend docu ment. Men kan er moeilijk de regeering de schuld van geven. Belastingverlaging is onder de huidige omstandigheden al even onmogelijk als salarisverhooging Zelfs indien men aanneemt, dat de te genwoordige gunstige ontwikkeling voort gang zal hebben, dan nog moeten zooveel tekorten worden ingehaald, en staan zoo veel nieuwe uitgaven voor de deur, dat groote behoedzaamheid op financiëel ge bied geboden blijft. Een nieuw parlemen tair tijdvak breekt aan. Het land zal zich gelukkig mogen prijzen, indien het aan het eind van de nu beginnende periode een even bevoorrechte positie in de we reld zal innemen, als thans, dank zij het beleid van het vorige ministerie, het ge val is. NEDERLANDSCHE LANDARBEIDERS IN DUITSCHLAND. De Tern. Crt. had een onderhoud met een der Zeeuwsch-Vlamingen, die naar Duitschland zijh vertrokken om daar in het landbouwbedrijf te worden tewerk gesteld. Hiji was tijdelijk in de gemeente Zaamslag teruggekeerd. Hij noemde het in Duitschland, voor wat de werkzaamheden, het voedsel en het loon betreft, voor de Nederland- sche arbeiders goed. De werkzaamheden in den landbouw zijn dezelfde als in deze streek. Het zwaardere werk wordt met behulp van machines verricht, het lich tere doen de arbeiders. Het voedsel is goed. De werklieden krij gen er vleesch, worst, (natuurlijk ook aardappelen) en veel groenten, terwijl hen des avonds ook melk wordt ver sohaft. Onze zegsman verdiende er met zijh drie zoons ongeveer f 95 per week, het geen dus op ongeveer f 2i4 per man neer komt. E'r wordt gewerkt in uurloon en de overuren die ze maken worden met dub bel tarief uitbetaald. De gemiddelde werktijd is 10 uur per dag. Zij, die hun loon of een gedeelte daar van naar huis willen sturen, kunnen zich daarvoor vervoegen bij de Nederlandsche Arbeidsbemiddeling te Oberhausen, een officieele instelling der Nederlandsche regeering. Door bemiddeling dezer instel ling wordt het geld dan naar het Neder landsche Clearinginstituut in Den Haag gezonden, welke het weer toezendt aan de Arbeidsbeurs in de woonplaats van de betrokkenen. Deze arbeidsbeurs zorgt dan voor de uitbetaling aan hen voor wie het bestemd is. De eerste heenreis en ook de laatste te rugreis wordt betaald. Tusschentijdsche reizen naar huis moeten de betrokkenen zelf betalen. Bij bedrijfsongevallen of bij ziekte, waardoor men niet in staat is voor korter of langer tijd zijin werkzaam- CONTINGENTSUITBREIDING NOG NIET ER BIJ INBEGREPEN. Vijf millieen als eerste termijn voor een nieuwen kruiser. Blijkens de begrooting van Defensie voor 1938 is het eindcijfer f 66.593.440 hooger dan dat van de begrooting 1937, De begrooting van het Defensiefonds is voor 1938 f 20.195.200 lager geraamd dan voor 1937 is toegestaan, zoodat dus de defensieuitgaven een werkelijke verhoo ging van f 46.398.240 vertoonen. De kosten van uitbreiding van het con tingent en verlenging van den eersten i oefentijd voor de landmacht, waarvoor spoedig wetsontwerpen zullen worden in- I gediend, zijn onder deze cijfers niet be- i grepen. Wat de Staatsmarine betreft, is de minister van oordeel, dat deze een sterk te zal moeten hebben van drie kruisers, twee flottielje-leiders, 12 torpedoboot-ja- i gers, achttien onderzeebooten voor Indië, benevens eenige voor den dienst in Ne derland, drie flottielje-vaartuigen waar van één voor West-Indië, een artillerie- instructieschip, zes bewakingsvaartuigen voor Nederland, acht mijnenleggers, ten minste twaalf mijnenvegers, eenige tor- pedo-moto-rbooten, benevens de noodige opnemings-, politie- en hulpvaartuigen. Voorts dient een aantal van 72 groote zeevliegtuigen, naast de noodige kleinere toestellen voor opleiding en inscheping, de noodzakelijke aanvulling in de lucht te vormen van de genoemde varende strijd krachten. De berekening van het bedrag, dat vooi de instandhouding van de vermelde toe komstige sterkte noodig zal zijn, heeft als totaal opgeleverd, dat gemiddeld per jaar aan aanbouw moet worden besteed om de beoogde sterkte op peil te houden, een be drag van ongeveer f 17.500.000. Ten einde het inhalen van den achter stand te bespoedigen, worden ten lasto van den kapitaalsdienst de nog onthre kende tweede flottielje-leider en drie be wakingsvaartuigen gebracht. Als eerste termijn voor den bouw van een kruiser ter vervanging van Hr. Ms. „Sumatra" wordt een bedrag van f 5.000.000 op den gewonen dienst aan gevraagd. De post van f2.000.000 voor geschut voor de bewapening van koopvaardijsche pen is het gevolg van de noodzakelijk heid, onzen nieuwen koopvaardijschepen een uitrusting te geven voor defensieve doeleinden, gelijk dit ook allerwegen in het buitenland geschiedt. Een eerste termijn wordt voorts aan gevraagd voor twee torpedoboo-tjagers, welke met de op de begrooting 1937 van Koloniën aangevraagde twee torpedo- bootjagers en de reeds in Indië aanwe zige acht stuks het aantal van deze oor logsbodems brengt op het in het vlootplan genoemde aantal van twaalf. Ook is een eerste termijn aangevraagd voor drie ver vangende onderzeebooten. Wat dep vliegdienst betreft is een eer ste termijn aangevraagd voor groote zee vliegtuigen, gedeeltelijk voor vervanging, gedeeltelijk voor uitbreiding, ten einde geleidelijk te komen tot het beoogde aan tal van 72. Een laatste termijn wordt aangevraagd voor de vervanging van de twaalf kleine zeeverkenners, welke in Indië aanwezig zijn en waarvan een toestel reeds aan den dienst is ontvallen. Voor vervanging van de in Indië aan wezige torpedomotorbooten, waarvan er reeds een aan den dienst ontviel, worden thans gelden voor den bouw van een eer ste boot aangevraagd. Nieuw materiaal voor landmacht. Uit het Defensiefonds heeft de regee ring met bekwamen spoed de aanschaf fing van een deel van het in de allereer ste plaats onontbeerlijke materieel voor de landmacht ter hand genomen. Zij heeft aangekocht een aantal bat terijen modern luchtdoelgeschut, een be perkt aantal moderne infanteriekanon- nen, enkele batterijen moderne artillerie, een aantal zoeklichten, een hoeveelheid gasbeschermingsmateriaal, zoomede een aantal vliegtuigen en voorts is overge gaan tot het inrichten van kazematten bi) de overgangen der groote rivieren en op enkele andere voor de verdediging van het land van bijzonder belang zijnde pun ten. Nochtans is hiermede de zoo onont beerlijke verbetering van de materieele uitrusting van de weermacht allerminst voltooid. Het aantal infanterie-vuurmonden wordt bij lange na niet toereikend geacht om de verdediging tegen gevechtswagens naar behooren te verzekeren. Verder ont breekt aan het luchtwapen nog zeer veel en ook de overige middelen ter verdedi ging tegen aanvallen uit de lucht, lucht doelartillerie en zoeklichten, behoeven verdere versterking. Voorts is een ver dere versterking van de lichte troepen, vooral met gemotoriseerde en gemecha niseerde strijdkrachten, zoomede een uit breiding van het aantal pionnierseenho- den een dringende eisch. Ten slotte is het niet mogelijk gebleken, de versterking van het artilleristisch vermogen uit het De fensiefonds te verwezenlijken. heden te verrichten, worden ook de reis kosten vergoed. Bedoelde arbeider vertelde voorts, dat men daar vrij vlug leert zich met de taal te behelpen. Hij voor zich had er nog 10 weken werk. Hiji verklaarde ook, dat er een tekort aan werkkrachten is. want dat het wel niet mogelijk zou zijn al het graan van het veld tijdig voor den winter binnen te halen. Het graan wordt daar niet zooals hier al veelvuldig geschiedt, op het land gedorscht. Het wordt alle maal in de schuren gebracht, om het tij dens den winter te dorschen. Vier Nederlanders die op hetzelfde be drijf werkzaam waren hadden het voor uitzicht, dat ze er den geheelen winter konden blijven. Onze Zaamslagsche ar beider heeft het voornemen om, wanneer de toestanden zich hier niet wijzigen, er het volgend jaar weer heen te gaan, in- plaats van hier werkloos te moeten rond- loopen. Er gaan ook veel gezinnen naar Duitschland, melkknechten enz. Deze verdienen er gemiddeld 185 R. Mark per maand (een R.M. komt overeen met een waarde van 72 cent). Goes. Uitslag schietwedstrijd van het Politiecorps. De organisator der Corps- schietoefeningen en van den schietwed strijd, dhr inspecteur van Politie te Goes, door wiens bemiddeling uit de burgerij zeer mooie prijzen beschikbaar werden ge steld, behaalde het hoogst aantal (buiten mededinging) 117 punten. De uitslag is verder: le prijs S. de Putter 100 punten; 2e pr. G. Hoek van Dijke 97 p.; 3e pr. D. de Gooijier 97 p.; 4e pr. Ghr. Louisse 96 p.; 5e pr. J. Borrie 93 p.; 6e pr. J. Heintz- bergen 90 p.; 7e pr. J. Saaman 89 p.; 8e pr. M. J. G. Contant 89 p.; 9e pr. A. G. W. Kort 73 p.; 10e pr. M. Francke 72 p.; lie pr. J. Schouwenaar 71 p. i De tevredenheid onder de marktbe- zoekers bleek ook gisteren nog niet te zijn teruggekeerd. Behalve zij, die vroeger op de straat vóór de Beurs hun conversatie hielden, en nu door de politie naar het bestrate marktplein worden verwezen, mopperen ook vele marktkooplieden. D'ezo meenen schade in hun verkoop te onder vinden van de gewijzigde opstelling van de kramen. Naar ons werd medegedeeld is gisteren een aantal kooplieden uit protest wegge bleven, wat zij vier weken kunnen doen zonder het recht op hun vaste stand plaats te verliezen. De gemeente derft echter het marktgeld. Sommige van hun collega's dreigden gisteren dit voorbeeld te zullen volgen. Er circuleerde gisteren een adres aan B. en W. om weer terug te keeren tot de oude wijze van opstelling der kramen. Hoek. Gemeenteraad. Geen aansluiting aan de water leiding. Geenschoolarts. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in voltallige vergadering bijeen. Twee be langrijke punten stonden op de agenda, n.l. aansluiting bij de waterleiding-Maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen en aan stellen van een schoolarts. Voor de waterleiding-mij was aanwe zig de directeur, de heer Dikötter, die het belang en de voordeelen eener water leiding uiteen zette. Aansluiting van de gemeente Hoek zou f 75.000 kosten. Gere kend wOTdt, dat binnen 10 jaar 90 pet. van de bevolking aangesloten zal zijn. In de vijf gemeenten in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, waar waterleiding is, is men nu reeds voor 53 pet. aangesloten. De meeste raadsleden verklaarden zich tegen aansluiting aangezien ze zulks niet noodig achtten daar men goed en vol doende drinkwater heeft en ook omdat het financiëel niet verantwoord is. Ehkele heeren voelden er wel voor uit een oogpunt van werkverruiming, doch dit werd weer bestreden omdat dit toch maar net bij den aanleg is. In stemming gebracht werd het voorstel tot aanslui ting verworpen met 5 tegen 2 st (n.l. de heeren J. den Hamer (S.D.A.P.) en J. do Kraker (V.-B.) "Wat de schoolartsenkwestie betreft, hierover werden door den voorzitter rap porten voorgelezen van schoolartsen uit naburige gemeenten als Westdorpe en Biervliet. De heer Scheele (A.R.) zette het anti-re volutionair standpunt in dezen uiteen. Hij is niet tegen een schoolarts, doch de vrijheid der ouders mag niet worden aan getast. Men moet in dezen vrij blijven. En het mag niet verder gaan dan alleen het onderzoek. Het mag niet worden schoolvoeding en -kleeding van over heidswege. Na ampele bespreking werd dit voorstel ook verworpen met alleen de stem van de heeren J. den Hamer en A. Scheele (A.-R.) vóór. (90 pet der ouders"1 van schoolgaande kinderen had op een lijst geteekend vóór een schoolarts). De heer J. G. Verlinde verkreeg tegen 1 November a.s. eervol ontslag als ge meentewerkman. Besloten werd om solli citanten op te roepen voor gemeentewerk man en grafdelver op een jaarwedde van f800. Bij de rondvraag kwam de heer Haak (weth.) nog met een voorstel om de be graafplaats te draineeren en te rioleeren Dit zal ongeveer f 160 kosten. Met alge- meene stemmen werd hiertoe besloten. Geref. Kerken. Drietal te Ommen, F. A. Hofman te Waarder, J. Koppe te Wagenborgen en W. J. Smidt te Waddinxveen. de soeplepélen het flesje MAGGP Aroma, Dat zult U óók ervaren, wanneer U soep wilt trekken, U kunt met minder vlees vplsfaan door een weinig MAGGI1 Aromo can Uw soep toe te voegen. U verkrijgt dan eenöcht-smakelijke toep, die In alle opzichten „af" is* 0 bespaart dsn tevens op Uw ultoirent Flacon N°, 0, kost nagevuld 16 cent O I D O 3d rt 35 Voor H.H. Winkeliers verkrijgbaar bij Firma GEBRs. DUVEKOT GOES. Geref. Gemeente. Tweetal te Rijssen, J. van Stui'venberg te Benthuizen en W. C. Lamain te Rot terdam. Beroepen te Borsselen, H. Ligtenberg te Lisse. BEURSBERICHTEN. Slotkoersen van de Amsterdamsche Effectenbeurs, ons medegedeeld door Van Heel Co. N.V. te Goes. vorige koers heden H. V. A. 487/8 487 Ned. In'd. Handelsbk. 141V2 148 Philips 33814 35054 Unilever 155 157 54 A. K. U. 6OV2 6254 Amsterd. Rubber 256 262 Kon. Olie 383 390/1 Deli Mij- 285 296/7 Sc'heepv. Unie 136/7 I41V2 4 pet. Nederland 1007/e 101 3 pet. Nederland 95 9554 U. S. Steel 667/ia 666/s Anaconda 3154 31e/ie A. S. Leather 5V2 57/b Beth. Steel 55s/s 5554 Adj. Oh. Milwaukee 4 454 Cities Gervice l"/« lB/s Intern. Nickel 38 54 3954 Shel Union 1554 I6V2 Kennecott 3554 3654 Radio 7 754 Car. Foundry 2354 24 Tidewater 12r/s 13 Midcont. Oil I6V2 178/e General Motors 36 3754 Am. Enka 36 3654 Republic Steel 2054 206/s Am. Water Works IOV2 1154 Continental Oil 2754 2854 De stemming op de beurs was heter dan verwacht werd, aangezien vanoch tend de koersen neiging hadden terug te loopen. Londen viel echter erg mede, speciaal voor diverse oliewaarden was aldaar de stemming willig. Het schijnt dat men om trent het resultaat van de riscontre op morgen nogal gerust is. Kon. Olie waren in overeenstemming hiermede vast op 392 na 387. Philips 10 pet. hooger, ook de Rubber afdeeling was vast en 5—10 pet. hooger. Het 'hoofdfond's bleef wat achter en was slechts 4 pet. beter. De 'Sc'heepvaartafdeeling, die reeds gis teren flink herstel toonde, was weer 'hoo ger. Op de Amerikaansöhe markt was vrij veel vraag naar staalfondsen. Ook Shell Union gevraagd op I6V2. De tendenz was oploopend. Van de Staatsfondsen waren 3 pet. fractioneel beter op 9554. De nieuwe Indische leening 96545/s pet. Wisselkoersen. Amsterdam, 22 Sept., 2,30 u. Berlijn 72.60—72.70 Londen 897898 Parijs 619621 Brussel 30.4730.50 New-York 181—18154 In alle plaatsen waar agen ten van „De Zeeuw" geves tigd zijn worden ook week abonnementen aangenomen. Voorzitter Tweede Kamer. 1&-GRAVENHAGEI. Bij Kon. Besluit is tot voorzitter van de Tweede Kamer 'der Staten^Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige 'zitting benoemd Prof. Mr P. J. M. Aalberse, Minister van Staat, lid van de Tweede Kamer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 2