DE TROONREDE In MANTEL- en JAPONSTOFFEN Het werkprogram van het nieuwe Kabinet. S. WIENER CE Buitenland. De strijd in China. EERSTE BLAD Belangrijkste Nieuws DINSDAG 21 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 21 30 - GOES DE LAATSTE NOUVEAUTÉ'S MIDDELBURG. GILDE S.A. [JONGE ORLOGER Advertenties worden aan» verschillende Posterijen. ins de notee- ilo, zoete f 1 illefleuren en del nog aan- sn afgewacht die daarom- verwezenlijkt k moet afzet binnenland; ets; met Bei- heen worden *teerd. sen op, voor ieren betreft, s Beurré de voor België igperen, goed 8 cents per t van 10 tot wzeer. Fokveedag van den in- [enijkundigen lat het heer- er met zich )t. e vervoerver- 'he boter is met 25 Sep- itijdsche wij!- cent per kg. BERICHT. oud van 21 wind, aan- >t betrokken, 3n, later op- g in tempe- 3 uur: Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tolofoonnummer 11. Postchöque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs 12.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlisslngon f0.20. Losse nummers 5 cont. Advortontiön 30 cont por rcgol. Ingezonden mcdcdcolingon 00 cent per regol. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. Hare Majesteit de Koningin heeft heden de gewone zitting der Staten» Generaal met de volgende rede geopend Leden der Staten-Generaal, Mij wederom in Uw midden bevindend gevoel Ik allereerst behoefte uiting te geven aan Mijne gevoelens van dankbaarheid voor de tot dusver voortschrijdende verbetering in het economische leven hier te lande. Deze verbetering in belangrijke deelen van het bedrijfsleven verlevendigt de hoop, dat de nog steeds omvangrijke werkloosheid geleidelijk verder zal kunnen worden ingeperkt. Alle maatregelen, die der Regeering doelmatig voorkomen om het proces van herstel uit de langdurige depressie te bevorderen, zullen harerzijds worden genomen of aan Uwe goedkeuring onderworpen. De ontwikkeling van den economischen toestand in Nederlandsch-Indië geeft reden tot voldoening; in het gunstig verloop van de opbrengst der Landsmiddelen weerspiegelt zich de allerwegen ingetreden opleving in land bouw, handel, nijverheid en scheepvaart, waartoe mede bijdroegen de over het algemeen bevredigende oogsten van de voedselgewassen der inheemsche bevolking. Het stemt Mij tot verheugenis, dat als gevolg daarvan thans weder een stijging valt waar te nemen van het welvaartspeil der bevolking van Neder- landsch-Indië en dat een begin kon worden gemaakt met de verlaging van de op haar rustende lasten. De ruimer vloeiende middelen geven gelegen heid in meerdere mate dan de laatste jaren het geval kon zijn, gelden beschikbaar te stellen voor de bevordering van de geestelijke en stoffelijke belangen der bevolking. Door toepassing van daartoe geëigende middelen zal ernstig worden gestreefd naar verbreeding en versterking van de economische basis, ten einde die voor de toekomst beter bestand te doen zijn tegen schokken, als welke in de laatste jaren werden ondervonden. Hoewel in Suriname een lichte verbetering, zoowel bij den in- en uit voer als bij de voornaamste cultures viel op te merken, bleef de economische en financieele toestand van dat gewest nog weinig bevredigend, in tegen stelling met dien van Curagao, aan welk gebiedsdeel de wereldcrisis schier ongemerkt is voorbijgegaan. Te midden van de geestelijke verwarring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eisch, dat in wet geving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen. In zijn algemeen karakter zal het Regeeringsbeleid het kenmerk dragen van een doelbewust streven naar beveiliging en versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samenleving. Aldus zal een beleid kunnen worden gevoerd, dat met vermijding van toespitsing van tegen stellingen ook door zijn innerlijke redelijkheid instemming vordert. Het karakter van dit beleid zal tot uiting komen met name in werkdadige zorg voor een gezonde ontplooiing van het huwelijks- en gezinsleven, be scherming van de publieke eerbaarheid, onthouding door de Overheid van aanmoediging van alles wat tot ontheiliging van den wekelijkschen rustdag aanleiding geeft, en krachtige handhaving van het gezag. Eerbiediging van de vrijheid van godsdienst en van geweten, en handhaving van den recht- matigen volksinvloed op het landbestuur blijven hechte pijlers van ons volksbestaan. De Regeering overweegt een nadere regeling van het vereenigingsrecht, ter bevordering van een meer werkdadig repressief toezicht, naar de reeds thans in de wet neergelegde normen van openbare orde en goede zeden. Hoewel de internationale omstandigheden veelszins aanleiding geven tot bezorgdheid, bleef het vriendschappelijk karakter, hetwelk onze verhouding tot andere mogendheden pleegt te dragen, ongerept bewaard. Niettemin zal, gelet op de spanningen in de verhouding tusschen de volken en het daarmee saamhangende gevaar van internationale verwikkelingen, zoowel hier te lande als in Indië, moeten worden voortgegaan met de versterking van onze weermacht. Belangrijke voorstellen daartoe zullen onverwijld aan hangig worden gemaakt. De Regeering zal zich beijveren de samenwerking in onderneming en bedrijf ten bate van de geheele volkshuishouding te bevorderen. Met handhaving van krachtige medewerking aan de bevordering van op wederkeerigheid gegrond internationaal ruilverkeer, is noodig verster king van onze handelspolitieke weerbaarheid, ter beveiliging van den buitenlandschen en binnenlandschen afzet van onze producten, met inacht neming van nauwe samenwerking tusschen Nederland en de deelen van net Koninkrijk buiten Europa. De landbouwcrisismaatregelen zullen, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, zooveel mogelijk beëindigd wor den. Daarnaast zal bevorderd worden, dat nuttige regelingen door de bedrijf sgenooten zelf zullen worden overgenomen en voortgezet of opgebouwd. Verschillende wettelijke maatregelen tot verhooging van het peil van den landbouw zullen worden voorgesteld. In voorbereiding zijn wettelijke regelingen tot beperking van den arbeid arbeids k'^6 Vr0UW en tot bet rekeuing houden met gezinslasten bij het Ten aanzien van de landarbeiders zal de practische uitvoerbaarheid van een we te ïjke regeling van den arbeidstijd, voor zoover misstanden niet oor onderling overleg van de georganiseerde belanghebbenden uit den weg worden geruimd, worden onderzocht. i ,et vai1 de gevolgen der werkloosheid voor hen, die daarvan nl;l° erf.beschouwt de Regeering als een harer voornaamste P n', ettelijke regelingen betreffende werkloosheidsverzekering en nver eening zullen worden voorbereid. Voortgegaan zal worden met e uitvöermg van openbare werken als middel tot werkverruiming, met de werkverschaffing en met het cultureele werk voor de werkloozen. 'n9etreden verbetering in den economischen toestand en na X T s,amenhan9ende stijging van de opbrengst der middelen, blijven. l;. iePe ePressie der laatste jaren, de openbare financiën nog in terrX X vf XX Bu"en hetgeen op economisch-sociaal star Wil P j jed, de,r defensie onvermijdelijk is tot behoud en ver- Ltnlu Nederlandsche volkskracht, zullen vele op zichzelf ge- onlrlf °5 nUtt'?e maatregelen, waaronder die op het gebied van het inwf>rl,S' ano earst,ter band genomen kunnen worden, wanneer de inwendige positie van het budget voldoende zal zijn versterkt. De verhooging maken nSle"U en enkele bi)20ndere financieele voorzieningen noodig De troonrede geeft een principieel geluid. Er was voor de rede waarmede van daag H. M. de Koningin de zitting van de Staten-Generaal heeft geopend, meer dan gewone belangstelling. De eerste Troonrede onder het nieuwe Kabinet. Een staatsstuk waarin, naar verwacht mag worden, de groote lijnen die dit Ka binet wenscht te volgen, zullen worden aangegeven. En zoo is het ook. Hier geldt: een nieuw Kabi net, een nieuw geluid. Begon het vorige Kabinet met de voor zichtige verklaring, dat wel de erkenning van de Christelijke aspiraties uit zijn be leid zou spreken, maar dat terwille van de noodzakelijke eendracht het toespitsen van politieke en geestelijke tegenstellin gen zou worden vermeden, thans klinkt en daarvoor zijn we dankbaar een meer positief geluid. Met nadruk wordt gewezen op de drin gende eisch dat vóór alles in wetgeving en bestuur Gods Wet tot opperste richt snoer worde genomen en dat bet Regee ringsbeleid in zijn algemeen karakter het kenmerk zal dragen van een doelbe wust streven naar bevei liging eln versteviging van de positief Christelijke grondslagen onzer samen leving. Dat is kloeke taal! En hoopvol klinkt het als dan in ver band daarmede meer speciaal wordt ge wezen op de ontplooiing van het h u w e - lijks- en gezinsleven, be scherming van de publieke eer baarheid, bevordering van de Z o n- dagsrusten krachtige handha ving van het gezag. Deze verklaring komt geheel overeen met wat door den tegenwoordigen presi dent-minister tijdens de gevoerde verkie zingscampagne is toegezegd. Wij zijn er dankbaar voor! Ook in andere opzichten onderscheidt deze rede zich van die waarmee het vo rige Kabinet zijn arbeid aanving. Toen waren bet de moeilijke omstandig heden waarin ons volk verkeerde die bet geheel stempelden tot een somber stuk, waarin de zorgen van den tijd in iedere passage weerspiegelden. Vandaag kon een meer opge wekte toon klinken. Met dankbaarheid kon worden gewaagd van de voortschrijdende verbetering in bet 'economische leven hier te lande en in Nèderlandsch-Indië. Dit wil echter niet zeggen, dat reeds alle moeilijkheden zijn overwonnen. Nog altijd is er de omvangrijke werkloosheid en de daarmee samenhangende vraag stukken, terwijl ook de openbare finan cien ondanks de stijging van de opbrengst der middelen, nog in bijzondere mate zorg vereischen. Maar er is toch vooruitgang. Moesten vier jaar geleden allerlei cri sismaatregelen wonden aangekondigd, thans kan beëindiging van diverse maatregelen in uitzicht worden gesteld. Daarbij blijft het echter niet. De Regeering is voornemens onze han delspolitieke weerbaar- fa e i d te bevorderen, de economische basis te verbreeden en te versterken, po gingen te doen om het peil van den land bouw te verhoogen en tevens detoedrijfsorganisatie te bevorderen. Daarnaast worden verschillende maat regelen van socialen aard in uitzicht gesteld, waarvan in het bij zonder kunnen worden genoemd de be perking van den arbeid der gehuwde vrouw en de bestrijding van de werkloos heid en de gevolgen daarvan. Met bijzondere belangstelling zal voorts vooral in deze omgeving zijn vernomen, dat een onderzoek zal worden ingesteld, naar de practische uitvoerbaarheid van een wettelijke regeling van den a r b e i d s tijd der landarbeiders. STALEN OP AANVRAAG De buitenlandsche para graaf hoe kan het anders moest min of meer in mineur worden gesteld. Wel kon worden gewaagd van het vriendschappelijlk karakter van onze ver houding tot andere mogendheden, maar onmiddelijk moest daaraan worden toe gevoegd, dat de spanningen in de ver houding tusschen de volken en het daar mee samenhangende gevaar van interna tionale verwikkeling, versterking van onze weermacht noodzakelijk maken, waarivoor dan ook onverwijld, be lang rijke voorstellen aanhangig zullen worden gemaakt. Een droeve noodzakelijkheid. Maar toch no o d z a k e 1 ij k. Het gevolg is, dat de defensie uitgaven belangrijk verhoogd zullen moeten worden, wat weer althans mee tengevolge heeft, dat verschillende op zichzelf gewensChte maatregelen voor- loopig achterwege zullen blijven. Als we deze Troonrede in zijn geheel overzien, dan kan worden gezegd, dat de inhoud tot tevredenheid stemt. Ook wan neer we rekening houden met verschil lende maatregelen van socialen- en an deren aard, die in uitzicht worden ge steld. Het is een werkprogram, dat vertrou wen wekt, al zal in meerdere opzichten eerst de uitwerking van wat hier wordt toegezegd moeten worden afge wacht. Of dit program afgewerkt zal kunnen worden Dit zal voor een groot deel afhangen van de medewerking van de Staten- Generaal. Maar ook 'hier geldt dat het tevergeefs is als de bouwlieden arbeiden wanneer God daarover Zijnen zegen niet gebied. En daarom stemmen wij gaarne in, met de innige bede aan bet slot: dat aan Regeering en parlement door den Al- smachtigen God de kracht en de wijsheid mogen geschonken worden, die Hij alleen geven kan. China's beroep op den Volkenbond. Naar Reuter meedeelt, hebben de Ver- eenigde Staten besloten een raadgevenden vertegenwoordiger af te vaardigen naar de commissie van 23, ter bespreking van het Ohineesch-Japansche conflict. Aan den vooravond van de vergadering der commissie van 23 geven officieuze Japansche kringen te kennen, dat de Ja pansche regeering een einde zou moeten malken aan de samenwerking, die nog met verscheidene Geneefsche organen be staat, indien de Volkenbond tegen Tokio gerichte maatregelen zou nemen. Japan gaat dus reeds dreigen en inti- mideeren. Aan het front van Sjanghai hebben de Japansche troepen gistermorgen te Lo- Naast de reeds genoemde voorzieningen stelt de Regeering zich voor een regeling tot coördinatie van het goederenverkeer te land en te water tot stand te brengen, terwijl een herziening van de woningwet in voorbereiding is en een wettelijke regeling van de opleiding der onderwijzers zal worden aanhangig gemaakt. De toewijding, waarmee Leger en Vloot, zoomede de ambtenaren in burgerlijken dienst in het geheele Koninkrijk, hun taak vervullen, stemt Mij tot erkentelijkheid. In het komende zittingjaar zal weer veel arbeid en toewijding in hartelijke samenwerking van Regeering en Staten-Generaal worden gevraagd. Met de innige bede, dat ons allen door den Almachtigen God de kracht en de wijsheid geschonken worden, die Hij alleen geven kan, verklaar Ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. De Troonrede door H. M. de Koningin uitgesproken. De R.-K. en de werkloozensteun. Ds van Duyl en Mr Pont uit de N.S.B. Reorganisatie der Ned. Herv. Kerk. Buitenland. Rede van den Engelschen Minister Eden te Genève. Wat Frankrijk noodig heeft. Belgische defensie-maatregelen. tiensjen onder dekking der artillerie, een algemeen offensief geopend op de Ghi- neesche troepen, die zich daarop in Z.- Westelijke richting terugtrokken. Japansche troepen in Noord-China in een gevaarlijke positie. Het Japansche telegraafagentschap Domei meldt, dat zich een uitzonderlijke strategische situatie heeft voorgedaan achter het front der Japansche troepen. Bij hun opmarsch in de richting van Pautingfo hebben deze troepen alle Chi- neesche linies doorbroken en achter zich Ghineesche troepenelementen gelaten, die thans hardnekkig de Japansche achter hoede aanvallen. De Chineesche troepen, die aldus in het achterland der Japan ners zijjn gebleven, worden geraamd op 2550.000 man, zoodat zij sterker zijn dan de troepenmacht der Japanners, die naar het Ghineesche binnenland oprukt. Wanneer deze Ghineesche troepen be hoorlijk zouden zijn uitgerust, zouden zij de Japansche eenheden hebben kunnen omsingelen en de verbindingslijnen met de kern van het leger afsnijden. De Ja pansche militaire deskundigen verklaren echter, dat de beweging der Japansche troepen vergemakkelijkt wordt, doordat luchtstrijdkrachten aan Ghineesche zijde ontbreken, hetgeen een nauwkeurige waarneming der Japansche bewegingen onmogelijk maakt, terwijl de Japansche vliegtuigen den op den grond opereeren- den Japanschen strijdkrachten iedere be weging van den tegenstander kunnen melden en met bommen en mitrailleur- vuur de Ghineesche concentraties kunnen uiteen drijven. Worden de schepen te Nanking verhaald? De Britsche en Fransche admiraals, die met hun schepen te Sjanghai liggen, hebben categorisch geweigerd, gevolg te geven aan het verzoek van den Japan schen vice-admiraal Hasegawa, om hun schepen te Nanking te verplaatsen, in verband met het 'door de Japanners aan gekondigde bombardement van de Ghi- neesohe hoofdstad. De Amerikaansche admiraal Yarnell heeft geantwoord, dat de Amerikaanscho oorlogsschepen „Luzon" en „Guam" te Nanking moeten blijven, zoolang er nog Amerikanen in de stad wonen. Hij heeft Hasegawa verzocht, den Japanschen pi loten opdracht te geven, deze schepen te vermijden. D'e „Luzon" zal met het personeel der Amerikaansche ambassade elf mijl ver der stroomopwaarts gaan liggen en eiken keer, als contact met de Ghineesche re geering noodig is, naar Nanking terug- keeren. Het personeel van de Sovjet-am bassade weigert Nanking te verlaten en door de Britsche ambassade werd mede gedeeld, dat bet personeel althans voor het oogenblik in elk geval zal blijven. Latere berichten uit Washington schij nen er op te wijzen, dat Amerika toch wel zijn schepen heeft teruggetrokken. Het departement van staat heeft namelijk la ten verklaren, dat deze terugtrekking slechts een tijdelijke maatregel is, en in het geheel niet gezien mag worden als een prijsgeven van de Amerikaansche ambassade in China te Nanking voorzoo- ver de diplomatieke betrekkingen tus schen China en de Vereenigde Staten er bij betrokken zijn. Het besluit der Amerikaansche ambas sade te Nanking, stroomopwaarts een standplaats te betrekken, heeft, naar uit Sjanghai gemeld wordt, zeer de ontstem ming gewekt van de Ghineesche autori teiten, die opmerken, dat de andere am bassades blijkbaar wel te Nanking blij ven, en verklaren, dat de Vereenigde Sta ten tot dusver alle Ghineesche verzoeken hebben afgewezen, doch iedere gelegen heid aangrijpen, om aan de wenschen van Japan te voldoen. De Ghineesche autoritei- ten beschouwen dit alseen verraad aan de vriendschap tusschen China en Amerika.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1