Deze dame deed ons blozen. Beginsel tegen beginsel. Buitenland. De strijd in China. De strijd in Spanje. Plechtige sluiting van de Staten-Generaal. Belangrijkste Nieuws Dobbclmaitn lekker... man! MAANDAG 20 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 287 Deze dame zei„Ik heb 't land aan veel rookwolken in huis; ik houd niet van pijpen- lucht en tabaksgeuren, maar wanneer mijn man IBIS SHAG rookt, zit ik er van méé te genieten, zóó fijn en zóó geurig is IBIS." Wij hebben gebloosd over zóóveel lof uit zóó'n lieven mond Binnenland Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingon f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiün 30 cent por regel. Ingezonden modcdcolingen 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f 0.85. Bij contract belangrijke korting. De bekende A. B. K. geeft in „Het Volk" een nabetrachting op het Nat. So cialistisch partijcongres, hetwelk onlangs te Neurenberg is gehouden. Ein hij geeft daarin blijk een beteren kijk op deze beweging te hebben, dan de schrijver van het dezer dagen bij Voor hoeve verschenen boek. „Wil' men zoo zegt hij het optre den van Hitier verstaan, dat bij hem de zielkundige factoren ontspruiten aan een eigen geloof, een eigen leer, een eigen dogmatiek. Wie niet beseft, dat het nieuwe Düitschland op een geloof be rust, toont daarmee niet te hebben door schouwd wat er eigenlijk daarginds ge beurd is en wat daaruit voor ons als slot som voortvloeit." „Het nationaal-cocialisme, zoo ver volgt hij, is een geloof, een leer, een dog matiek, in den wijdst-omvattenden zin. Het moet, als elke ideologie, van deze soort, het geheele eigen volk om te begin nen, en vervolgens de heele wereld, van zijn waarheid doordringen. Het moet zich keeren tegen alle andere gelooven, niet als uitvloeisel van hetgeen voor de machtssfeer van een totalitairen staat noodig is (dit is, hoezeer ook juist, toch een betrekkelijke bijkomstigheid), maar omdat de eigen belijdenis, zooala Hitier het terecht noemt, geen vreemde goden voor zijn aangezicht dulden kan." Dit is zeer juist gezien. Bij de uitreiking van den National- preis in opdracht van den Fuhrer, toege kend aan den feilen bestrijder van het Christendom Rosenberg, als erkenning van de hoogste verdiensten ten opzichte van de idealen welke het Derde Rijk na streeft, heeft Dr Göbbels zich in den zelfden geest uitgelaten. Met groote na drukkelijkheid heeft hij er op gewezen, dat Rosenberg op de helderste en meest omvattende wijze uitdrukking gaf aan de Nationaal-Socialistische wereld beschouwing. Terecht merkt dan ook A. B. K. ten slotte op, dat alleen andere belijdenissen gegrond op een eigen Levenswaarheid, in staat zijn, den strijd tegen deze leer op te nemen, daarin te volharden en haar te overwinnen op den dur. Zoo is het. Dat moet ook in Christe lijke kringen goed worden verstaan. Het gaat hier voor of tegen de heer schappij van den Christus. Alleen door beginsel te stellen tegen beginsel, zal het mogelijk zijn in den strijd tegen het Nat.-Socialisme stand te houden. Bommen op Nanking. Gisteren hebben tientallen Japansche vliegtuigen, een aanval op Nanking ge daan, eerst 's morgens en daarna nog eens 's middags. De lezingen over de resultaten en over gevechten met Ohinee- sche vliegtuigen, welke daarbij zijn ge leverd, loopen uiteen. Het Japansche marine-commando meldt, dat het bij den luchtaanval op Nanking tot een gevecht met Ghineesc'he vliegtuigen is gekomen. Twintig Chi- neesche toestellen zouden neergescho ten zijn. De vliegvelden zonden vernield zijn. De Japanneezen zouden geen enkel vliegtuig verloren 'hebben. Na dezen strijd en na het neerschieten van zeven toestel len in Sjansi aldus de Japanneezen kan de Ghineesc'he luchtmacht als vernietigd beschouwd worden. Volgens de Ohineesohe lezing 'hebben 46 JapansChe vliegtuigen deelgenomen aan den aanval op Nanking. Niettemin hebben, naar deze lezing, slechts elf toe stellen de stad kruinen bereiken en daar verscheidene bommen laten vallen 'zon der al te iveel schade aan te richten. Vier Japansche toestellen zouden neer geschoten zijn. Naar Reuter meldt werden de toestel len ontvangen door een uiterst 'hevig vuur uit luchtafweergeschut, terwijl Ghjinee- sc'he vliegtuigen verbeten luchtgevechten leverden. Beide malen werden de Japansche toe stellen teruggeslagen, aldus Reuter. De Chineezen verklaren officieel, dat de OhineesChe vliegers in het geheel zes Japansche toestellen neergehaald hebben. Voorts zeggen zij, dat de 'hoofdstad geen schade van belang heeft opgeloopen. Eigenaardig doet het volgende bericht uit Sjanghai aan De Japansche autoriteiten hebben alle diplomatieke vertegenwoordigers en vreemdelingen verzocht Nanking voor den middag van den 21sten September te verlaten, daar Nanking dan gevaar lijke zone zal zijn geworden. Het was dus gisteren nog niet gevaarlijk 1 De omsingelde Chineezen ontsnapt. De berichten omtrent de ontsnapping der in Noord China omsingelde 40.000 man OhineesChe troepen hebben, zooala te begrijpen is, in welingelichte kringen in Japan een gevoel van onbehagen ge wekt. De behendigheid der Chineezen, die aan de Japansche omsingeling ontsnapt zijn, ondanks de 'hoop, 'die de Japanners hadden een „slag bij den Tannenberg" in China te kunnen leveren, doet vreezen, dat de Chineezen de Japansche troepen meesleepen in verre operaties. Sommige welingelichte kringen ver klaren echter nader, dat de nieuwe „slag bij den Tannenberg" binnenkort geleverd zal worden in het gebied van Sjanghai, wanneer de nieuwe Japansche verster kingen er in geslaagd zullen zijn de ten noordwesten van Sjanghai gelegen stel lingen om te trekken. De omsingelde Chineezen zijn dus de Japanners te slim af geweest. Wel geven de Chineezen thans of f ioiëel toe,dat de Japanners Lo-tjen heroverd hebben. D'e Clhineesche pers meldt, dat generaal Ma Han-sjan, de held van het anti-Ja pansche verzet in 1932, naar Mandsjoek- wo is vertrokken, om de leiding op zich te nemen van 100.000 vrijwilligers, die voor China willen vechten en die voor nemens zouden zijn de Japansche achter hoede aan te vallen. D'e Chineesche ambassadeur te Wash ington Wang heeft een bezoek aan Roo sevelt gebracht. Uit Nanking wordt gemeld, dat de Chi neesche regeering Wang instructies heeft gegeven, om uiting te geven aan de diepe ontevredenheid, die het verbod van Roo sevelt voor schepen, toebehoorende aan de regeering, inzake het vervoer van wa pens naar bet Verre Oosten in China beeft gewekt. De opstandelingen melden successen. Aan bet centrale front heerscht weinig bedrijvigheid.! Tijdens enkele aanvallen der rechtschen op zekere punten aan het front van Guadalajara heeft men Itali- aansche troepen in vrijl grooten getale waargenomen. Volgens een Havas-berioht uit Santan der zijn de opstandelingen aan het front in de provincie Santander de laatste drie dagen 21 km. opgerukt, zoodat zijl deze provincie thans geheel hebben bezet. Bombardementsvliegtuigen van de op standelingen zijn er in geslaagd, den be langrijksten weg voor transporten uit Frankrijk naar Barcelona te vernielen. Be bombardementen, welke den laat- sten tijd bijna dagelijks op het station van Port-Bou, het eerste station op Spaansch grondgebied aan gene zijde van de Fransche grens, zijn ondernomen, hebben tot resultaat gehad, dat het rechtstreeksche spoorwegverkeer tus- schen Frankrijk en Gatalonië is stilge legd. Wat Spanje wil. Bijl de voortzetting van de algemeene discussies in de volkenbondsvergadering te Genève eindigde de Spaansche gedele geerde, de minister-president Negrin, zijn redevoering met het voorstel, dat de Spaansche kwestie zal worden verwezen naar de politieke, de zesde commissie van de Volkenhonds vergadering, voor een grondig debat. Negrin verklaarde, dat Spanje van den Volkenbond het volgende verlangen zal: le. dat de Volkenbond erkennen ml, dat Spanje het slachtoffer is van een aanval van de zijde van Düitschland en Italië; 2e. dat met het oog op deze erkenning de Volkenbond met den grootst mogelijl- ken spoed zal nagaan op welke wijize een einde aan dezen aanval kan worden ge maakt; 3e. dat men zonder eenige beperking aan de Spaansche regeering het recht zal teruggeven om zich vriji al het oorlogsma teriaal aan te schaffen, dat de Spaansche regeering noodzakelijk acht. 4e dat de niet-Spaansche strijders uit het Spaansche grondgebied worden te ruggenomen; 5e. dat de veiligheidsmaatregelen in de Middellandsche Zee uitgestrekt zullen worden tot Spanje en dat men aan Spanje de deelneming aan deze maatre gelen verzekeren zal, die wettig aan Slpanje toekomen. De minister besloot zijp toespraak aldus: Wij verklaren dat Italië bezig is een leger naar Spanje te zenden, dat twee maal grooter is dan dat, hetwelk er zich thans bevindt. ENGELAND NEEMT KRACHTIGE MAATREGELEN TEGEN DE ZEEROOVERIJ. De Britsche regeering stelt blijkbaar alle pogingen in het werk, om de actie tegen de zeerooverij in de Middellandsche Met het traditioneele, sobere ceremo- niëel, is Zaterdag de korte zomerzitting van de Staten-Generaal, gedurende wel ke de Kamers niet in het openhaar be raadslaagd hebben, gesloten. Te kwart voor drie is de vereenigde vergadering, waarbij vrij wat leden ont braken, in de zaal der Tweede Kamer geopend door den weder herbenoemden voorzitter der Fierste Kamer, mr W. L. baron de Vos van Steenwijk. De voorzitter benoemde in de commis sie, welke den minister in bet gebouw zou ontvangen en uitgeleide doen, de Eerste Kamerleden Jhr van Gitters en mr van Rappard en de Tweede Kamer leden mevr. Bakker-Nort, en de heeren Schouten, mr Kortenhorst en Krol. De minister-president, die zich in een hof rijtuig van het paleis Noordeinde naar het Binnenhof heeft begeven, ont ving bij den ingang van het Tweede-Ka mergebouw de gebruikelijke militaire eerbewijzen, en betrad te drie uur, voor afgegaan door de commissie, de verga derzaal. Hier hadden allen zich van hun zitplaatsen verheven. D'e leden der commissie van ontvangst hadden zich achter den minister opge steld, die hierna de volgende sluitings- ïede uitsprak: H.M. de Koningin heeft mij opgedra gen, deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in Haren naam te slui ten. Sedert de opening zijn slechts en kele maanden verloopen. De voorstellen tot verandering in de Grondwet zijn op nieuw in overweging genomen, deze over weging is nog niet geëindigd. In naam van H.M. de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze bui tengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn gesloten." Begeleid door de commissie verliet dr Golijn hierna de zaal om zich in het sta tierijtuig naar het paleis Noordeinde te rug te begeven. Nadat de commissie in de zaal was te ruggekeerd, heeft de voorzitter de korte vergadering gesloten. Zee zoo afdoend mogelijk te doen zijn. De herfstmanoeuvres in de Middel landsche Zee zijn afgezegd, terwijl de verschillende bezoeken van Britsche oor logsschepen aan 'de haven's in de Mid dellandsche Zee zijn uitgesteld. Op deze wijze krijgen de Engelschen niet slechts 'hun vloot torpedojagers, doch de geheele Middellandsche Zeevloot ter beschikking van den patrouilledienst. Al deze schepen zullen gereed zijn, om even tueel® orders oogenblikkelijk uit te voe ren. Bovendien 'heeft het 209e vliegboot- eskader Plymouth verlaten met bestem ming naar de Middellandsche Zee. Bin nenkort zal een tweede volgen. Mlen neemt aan, dat niet minder dan veertig Engelsche torpedojagers den pa trouilledienst zullen waarnemen. De Engelsche politiek van „Wait and see" (Wacht af en zie toe) 'heeft plaats gemaakt voor een meer energieke poli tiek. Italië boos. Het ItaKaansche blad „La Stampa" is van oordeel, dat er nu verder geen twij fel meer mogelijk is omtrent de ware beteekenis van de conferentie van Nyon; 'het is een manoeuvre, die uitsluitend tegen Italië is gericht. Drie nieuwe feiten karakteriseeren den toestand I. D'e uitbreiding van de maatregelen tegen onderzeeërs tot een actie tegen an dere oorlogsbodems en vliegtuigen. 2. De opheffing van de controle der Spaansche kusten. 3. Het ter beschikking van de Britsche admiraliteit stelen van de Fransche vloothases in de Middellandsche Zee. De verwezenlijking van deze laatste aspiratie der Engelschen is voor ons de bevestiging, dat de Engelsche politiek de listige manoeuvres' van Nyon heeft ge- inspireerd. Andere bladen sparen Engeland nog en richten de batterijen hunner verbol genheid op Frankrijk. Uit Gibraltar wordt gemeld De Britsche kruiser Galstee en de tor pedojager Forester Fortune Glowers zijd vanuit Gibraltar vertrokken om zicb in overeenstemming met de overeenkomst van New-York, naar de Middellandsche Zee te begeven. ONBEHOORLIJKE HITLER-JONGENS. Nederlandsch geestelijke in Heidelberg beleedigd. Het R.Kath. blad „Luxemburger Wort" geeft 't volgende ooggetuige-bericht over de beleediging van een Nederlandsohen geestelijke in Heidelberg. Binnenland. Sluiting van de Staten-Generaal. Mr P. J. Oud voorzitter van den Vrijz. Dem. Bond? Het fiasco der 3 pet. Indische leening. Buitenland. De Elngelsche maatregelen tegen de zee rooverij. Nanking gebombardeerd. Wat de Spaansche regeering eischt. Op het trottoir van een straat ging een geestelijke rustig zijn weg. Van den an deren kant naderde in marschtempo een groepje Hitlerjongens. Zoodra de leider van het groepje den geestelijke in het oog kreeg, commandeer de hiji halt en links-omkeer. Zij kwamen nu bij den priester staan en spuwden voor hem uit op den grond. De geestelijke stond eerst verbluft, keek de bruinhemden aan en kon geen woor den vinden, om deze lummelachtige hou ding te typeeren. Eén van de jongens hielp hem uit zijn verlegenheid en gromde zooiets van: „Is dat nog niet genoeg? U bent zoo verwon derd. Wacht je nog ergens op? Als je er plezier in hebt, dan kunnen we nog meer. Maak dat je weg komt." „Ja," antwoordde de geestelijke rustig, „daar wil ik nog wel eens meer van zien, ik ben namelijk een Nederlandsche gees telijke." Het was kostelijk te zien, welk een ge zicht de jongens toen trokkenl Zij! waren er niet erg op gesteld, dat hun manieren tegenover een niemand kwaad doenden geestelijke ook buiten de grenzen hekend zouden worden. VRACHTGOEDERENVERVOER IN BELG IE. Controle op buitenlandsche ondernemers. Zooals bekend mogen Nederlandsche ondernemers geen goederenvervoer voor rekening van derden in België meer ver richten, indien zij niet in 'het bezit zijn van een hiervoor vereischte door de Bel gische regeering verleende vergunning. Hoewel dit vergunningsstelsel reeds eenigen tijd geleden in werking is getre den, ondervonden Nederlandsche goede renvervoerders 'bij het uitvoeren van transporten naar of uit België tot dusver geen moeilijkheden, omdat nog geen strenge controle werd toegepast. Van he den af zal echter, naar de B.B.N. ons meldt, een controle stelsel in werking treden, zoadat ondernemers, die geen ver gunning bezitten, gevaar loopen gever baliseerd te worden. Ondernemers, die reeds een vergunning hebben aange vraagd, doch wier aanvrage nog bij' de Belgische autoriteiten in behandeling is, zullen, althans voorloopig, niet worden beboet. GROOTE LUCHTBESCHERMINGS OEFENING TE BERLIJN. Geheel Berlijn, bijna geheel Noord- Duitschland, staat in het teeken der luchtafweeroefeningen, die vandaag be ginnen en duren tot 26 Sept. De boek winkels doen uitstekende zaken met het verkoopen van zwart papier. Tot geruststelling van de bevolking is een proclamatie bekend gemaakt van den oppersten luchtmachtleider, dat Berlijn slechts éénmaal zal worden „gebombar deerd". Het voorschrift luidt, aldus het Volks blad, dat dertig minuten na het eerste alarm Berlijn een uitgestorven stad moet zijn. Trams, bussen, taxi's, particuliere auto's en vrachtwagens zullen vereen zaamd in de straten achterblijven; geen levend7 wezen zal op straat zijh te zien. Iedereen, op slechts heel enkele uitzonde ringen na, moet op de een of andere ma nier onder den grond zijn verdwenen. Dit voorschrift geld* voor allen; zelfs aan de klemmendste protesten hebben de autori teiten zich niet gestoord. Daar er te Berlijn niet voldoende anti- gaskelders aanwezig zijn, zullen ook ge wone kelders worden gebruikt, plaatsen, die allerminst geschikt zijn voor het her bergen van groote aantallen mannen, vrouwen en kinderen. Het is voor de be volking dan ook een opluchting geweest, te vernemen, dat zij er niet langer dan een half uur behoeft in te zitten. Er zijn echter districten, waar de wer kelijkheid van een bombardement zoo ge trouw mogelijk zal worden nagebootst; de bevolking zal daar misschien wel ver scheidene uren ondergronds moeten blij ven. De menschen hebben echter bericht gekregen, dat er geen vrees behoeft te be staan, want alle knallen en donderslagen zijn maar namaak. De algeheels duister nis tijdens den nacht en de avonduren is daarentegen geen namaak. Zes nachteu zal het in Berlijn pikdonker zijn, Kante- 1 ren en magazijnen hebben voor hun ra men rollen zwart papier gehangen. Over dag worden de rollen opgehaald. De bla den staan vol raadgevingen aan de auto mobilisten en fietsers, hoe zij het best hun lichten kunnen doven. Ieder huis heeft bezoek gehad van een deskundige, die geadviseerd heeft, welke kamers in geval van een bombardement het best kunnen worden ontvolkt. Weer Duitsche dominé's gevangen genomen. Dominee Fuellgrug, die optreedt als plaatsvervanger van ds Niemoeller in de St. Anna-kerk te Dahlem, heeft bekend gemaakt, dat wederom op- positioneele predikanten in Branden burg gearresteerd zijn. In het geheel zijn thans berichten ontvangen over 142 ar restaties. BETALINGSCONTINGENTEN VOOR DÜITSCHLAND. Voor het vierde kwartaal wederom verhoogd. D'e Regeeringsper'sdienst meldt: De Nederlandsche en de Duitsche regeerings- commissies. hebben van 15 tot 18 Septem ber te Berlijn vergaderd voor de vast stelling van de 'betalingsoontingenten voor den uitvoer van Nederlandsche en Ned.- Indisc'he goederen naar Düitschland ge durende 'het vierde kwartaal van 1937. In verband met de stijging van den Duitschen uitvoer naar Nederland was het mogelijk voor het ivierde kwartaal de betalingsfcontingenten voor den Neder- landschen uitvoer naar Düitschland we derom te verhoogen. D'aarbij' werd vanzelfsprekend met de seizoenschommelingen rekening gehou den. VERHOOGING HEFFINGEN OP MARGARINE, VETTEN EN OLIËN. Met ingang van Zaterdag en met één cent per K.G. De heffing op margarine, vetten en oliën wordt met ingang van 19 Septem ber 1937 verhoogd met 1 cent per kg. Aangezien door den minister van Eco nomische Zaken de wensch was uitge sproken, dat de per 29 Augustus 1.1. plaats gehad hebbende verlaging van be doelde 'heffing geheel aan den consument ten goede zou komen en dit ten aanzien van margarine en Vetten niet mogelijk was, voorzoover deze producten in ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1