MIDDENSTANDSBELANGEN Belangrijk bericht voor onze Abonne's Binnenland Gemengd Nieuws. Rechtszaken De nieuwe minister van buitenlandsche zaken. Vermindering van lasten voor het bedrijfsleven. In een vorig artikel ia er op gewezen, dat de Overheid ook door andere, dan wettelijke maatregelen! kan meewerken om de middenstanders in hun strijd om het bestaan te helpen. Hierbij kan o.a. worden gedacht aan de winsten uit Overheidsbedrijven, die voor een niet gering deel door het be drijfsleven worden opgebracht. Reeds jarenlang ds er ook uit de krin gen der middenstanders op aangedron gen, dat de winsten van b.v. gas- en elec- triciteatsbfadrijven zouden worden beperkt. En zeker niet zonder reden. Het is bekend, dat met name de groote gemeen ten en ook wel enkele provincies enorme winsten uit de bedrijven hebben gemaakt. Indertijd is uitgerekend, dat het Amster- damsche electriciteitsbedrijf een netto winst gaf van f 10 per hoofd der bevol king. En in andere gemeenten was het naar verhouding niet anders. In een bericht over de gemeentereke- ndng van Leiden over het jaar 1936 heeft men dezer dagen in de bladen kunnen lezen, dat de gasfabriek dat jaar een winst opleverde van f 237362, de electri- citeitsfabriek een winst van f 763.445, het radio-distributiebedrijf van f 6174 en het slachthuis een winst van f 30.792. Dat zijn voor een plaats van middel- matigen omvang als Leiden geen geringe bedragen, al moet hierbij' in het oog wor den gehouden, dat van hieruit ook een deel van Zuid-Holland van gas en elec- triciteit wordt voorzien. Nu wordt ten gunste van deze „in directe belasting", want dat is het toch in de practijk, aangevoerd, dat bij: het wegvallen van deze winsten, de belastin gen zeer belangrijk verhoogd zouden moeten worden. En, zoo wordt dan ge redeneerd, wat schiet men daar dan mee op Als de tarieven voor gas- en elec- trdciteit worden verlaagd, maar de belas tingen worden tegelijkertijd verhoogd, dan is men toch even ver Deze redeneering is echter niet geheel juist. Zo zou het wèl zijn, indien de winst van b.v. gas en electriciteit op alle verbruikers gelijkelijk drukte. Mjaar zoo is 'het niet. Indertijd heeft Mr de "Wilde, destijds wethouder van de bedrijven in Den Haag hieromtrent het volgende opgemerkt „Intusschen mag gerust worden aange nomen, dat de minst draagkrachtigen niet zelden beneden kostprijs betalen als zij de producten afnemen van de gemeentebedrijven. Over het algemeen zijn de kleine verbruikers niet de voor- deeligste. Het zijn voornamelijk groot afnemers, die in vele bedrijven de winst aanmerkelijk verhoogen." Uit indertijd te Leiden gemaakte be rekeningen is gebleken, dat met verlies werd -geleverd aan 44 pet. van de gas- verbruikers en aan 40 pet. van de elec- triciteitsgeb ruikers. De vraag kan gedaan 'worden of het inderdaad mogelijk is ©en juiste bereke ning te maken van den kostprijs voor iedere afnemer of iedere categorie van afnemers afzonderlijk. De deskundigen zijn hieromtrent niet eenstemmig. Maar wel zijn zij' het 'hierover eens, dat de winsten niet komen uit de zakken van de kleine gebruikers. Toen eenige jaren geleden de .heer De Miranda, wethouder van Amsterdam, zich moest verdedigen tegen de beschul diging, dat 'hij' als sociaal-democraat niet meewerkte aan de afschaffing van deze indirecte belasting, verklaarde hij ten aanzien Van het electriciteitsbedrijf o.m.: „Zeker, ik erken het, 'de winst, welke tegenwoordig wordt gemaakt is niet ge ring, doch ze wordt grootendeels ge maakt op de leveringen aan indus trieën, bedrijven en andere groote instellingen." Uit deze gegevens blijkt wel, dat de betrekkelijk 'hooge winsten die door som mige overheidsbedrijven worden gemaakt, voor een niet gering deel drukken op de schouders van den industrieelen- en den handeldrijvenden middenstand. En al is het voor de meeste gemeen ten thans niet de tijd om verlaging van lasten, in welken vorm dan ook, in over weging te nemien, toch mag wel ernstig onder de oogen worden gezien de vraag, of het niet noo'dzakelijk is een meer bil lijke verdeeling van deze lasten te ver krijgen en op deze wijze de middenstand het leven te vergemakkelijken. DE INDISCHE CONVERSIELEENING. De vrije inschrijvingen ten volle toegewezen. De inschrijving op de Ned.-Indische conversieleening 1937 A beeft tot resul taat gehad, dat de vrije inschrijvingen ten volle kunnen worden toegewezen. COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE. Opzegging bij werknemersbonden in overweging. Naar wij vernemen is in de jongste bondsraadsvergadering van den Alg. Ned. Typografenbond de vraag onder de oogen gezien of de collectieve arbeidt overeenkomst in de typografie en het lasterdiepdrukbedrijf, zoomede bet col lectief contract voor bet boekbindersbe drijf opgezegd moeten worden. Na een uitvoerige discussie beeft de bondsraad het hoofdbestuur geadviseerd de contracten op te zeggen en naar aan- lbiding van dat advies in overleg te tre den met de andere organisaties in be treffende bedrijven, hetgeen inmiddels geschied is. D'e contracten loopen af op 9 April 1938. Evénwel zijin partijen er aan ge houden zich een halfjaar van te voren over een eventueele opzegging uit te spreken. Indien noch de werkgevers, noch de werknemersorganisaties zulks zouden doen in begin October a.s. dan zouden de overeenkomsten stilzwijgend met een jaar verlengd worden. Intusschen mag uit het besluit van den bondsraad van den A. N. T. B. nog niet geconcludeerd worden, dat de opzegging een feit zal worden. De gezamenlijke or ganisaties hebben zich met een schrijven aangaande de kwestie tot de werkgevers organisaties gewend, om over de opzeg ging in nader overleg te treden. Dat ■overleg zal waarschijnlijk de volgende maand plaats vinden. COMMUNISTISCH KAMERLID BREEKT EEN LANS VOOR DE RONSELAARS. De heer De Visser wendt zich tot minister Geseling. Het Tweede Kamerlid, de heer De Visser, heeft aan den minister van Justitie vragen gesteld over de verschil lende nieuwe feiten die zich den laatsten tijd in verband met den strijd in Spanje hebben voorgedaan. Meent de minister niet, zoo vraagt hij, dat de politiek van non-interventie heeft gefaald en deze onder de huidige om standigheden tot gevolg heeft een een zijdige benadeeling van de wettige Spaan- sohe regeering? Acht de minister het niet noodzakelijk:, dat thans afgezion wordt van diverse maatregelen, die getroffen zijn in verband met de non-interventie en zeer in het bijt- zonder van den maatregel van bestuur van 11 Juni j.L, waarbij het verboden wordt eenige handeling te verrichten, welke hetzij op dienstneming bij een der strijdmachten in Spanje gericht is, hetzij ten doel heeft het in dienst treden bij een der strijdmachten te bevorderen? Is het den minister hekend dat in geen enkel ander met het onze overeenkom stige land maatregelen van zoover dra gende strekking in dezen werden getrof fen? Is de minister niet van oordeel dat de ■gewone wetgeving voldoende bescher ming biedt tegen het ronselen van mili tairen voor vreemden krijgsdienst tegen [den wil van de betrokkenen of 'tegen eenigerlei oneerlijke praktijken dienaan gaande Acht de minister het billijk dat in ons land het vrijwillig dienstnemen in het leger der Spaansche republiek waarmede wij vriendschappelijke betrekkingen on- derhoudien, of het uit idealistische motie ven bevorderen daarvan nog langer straf rechtelijk vervolgbaar is? Is de minister bereid, met het oog op de veranderde omstandigheden te bevor deren, dat de genoemde maatregel van bestuur van 11 Juni j.l. wordt inge trokken SLECHTE SMAAK. De ontroerende wijize, waarop indertijd Prinses Juliana zelf, voor de microfoon, het Nederlandsche volk mededeeling heeft gedaan van haar aanstaand moe derschap, schrijft de „Haagsche Post", was een koninklijk voorbeeld van de kieschheid, waarmee een zoo teere zaak dient te worden omweven. Wie echter had gedacht, dat dit voor beeld alom behartiging zou hebben ge vonden, kent het karakter van sommige landgenooten nog niet. Denzelfden dag, waarop de Staatscourant het eerste of- ficieele bericht omtrent den gezondheids toestand der Prinses vermeldde, ver schenen ook de eerste teekenen van com- mercieele vaderlandsliefde op straat en in de winkels; een car tonnen insigne met toepasselijike emblemen en een aantal prentbriefkaarten. Op éen hiervan staan twee ooievaars, elk met een net verpakten rozigen baby, respectievelijk gemerkt „Hij" en „Zijl", en vragen elkander: ,,'t Is tijd om te beslissen hier: Wie onzer wordt Hof-leverancier?" Op een andere klepperen zes ooievaars in koor om één zuigeling, in nationale linten verpakt: „Wij zijn, met zes, van zessen klaar; Wie onzer wordt DE ooievaar?" Een volgende langsnavel zegt bet nog duidelijker: „Van wéar dit mooi Oranje-lint? 't Past bdj dit lief Oranjekind. Dat de dichter van deze stuntelige rij- melariji, de nationale bard Glinge Dooren- bos, rijmpjes fabriekt ter aanbeveling van Amstel bier of Dalmeyer's cursussen, zij hem van harte gegund. Maar wanneer hij de majesteit van het moederschap befrunnikt met geestlooze rijmen bij! wan smakelijke plaatjes, dan past een woord van protest. De blijde verwachting van het Neder landsche volk is waarlijk te hoog ge stemd omi te worden gestoord door der gelijke uitingen, waarachter meer gore winzjucht dan oprechte vreugde schuil gaat. Wie Oranjeliefde en moederschap op deze wijze ten eigen bate tracht te exploiteeren, brandmerkt zichzelf en ver dient onze hartgrondige verachting. VOOR ONZE MATROZEN. In verschillende havenplaatsen zijd voor de matrozen van onze vloot tehuizen ingericht, waar zij gedurende de ligdageD van hun schip ontspanning kunnen vin den, hetzij in die huizen zelf, hetzij dat de leiding van deze tehuizen de matrozen van dienst wilde zijn voor het geven van voorlichting bij het zoeken van ontspan ning in of in den omtrek der havenplaats. Het spreekt echter vanzelf, dat zulks niet in elke havenplaats het geval is en dat zulks ook mede om financieele rede nen niet doenlijk is. Dit gemis werd vooral gevoeld door den vlootprediker Ds J. van der Giesen te Vlissingen. Voor die matrozen, die zich aan zijn leiding wilden toevertrouwen or ganiseerde hijzelf excursie's in die ha venplaatsen en bekostigde dit uit enkele ontvangen giften, maar meestentijds uit eigen middelen. Gezien echter de noodzakelijkheid om voor dit werk een stevige financieele ba sis te hebben, heeft bij een stichting in het leven geroepen, welke zich ten doel stelt om een kapitaal van f 200.000 bijeen te brengen, teneinde met de interest van dit stamkapitaal de bovengenoemde on kosten te bestrijden. Voor dit doel houdt hij thans in zoo veel mogelijk plaatsen spreekbeurten en het behoeft geen betoog, dat bijna overal voor dit sympathieke doel veel wordt ge voeld, wat ook blijkt uit de soms mooie giften die hem worden geschonken. Een commissie, waarin financieele des kundigen zitting hebben, is gevormd tot bet beheeren van dit kapitaal. i Het moorddrama te Rotterdam. Zooals gisteren reeds gemeld, heeft een Duitscher op zijn kamer in een pension aan de Jonker Fransstraat te Rotterdam zijn vroegere verloofde, een Duitsche dienstbode, gewurgd en daarna de band aan zich zelf geslagen. De 35-jarige Duitsche marktkoopman J. R. was eeni'gen tijd verloofd geweest met de 28-jarige Duitsche dienstbode Th. A. Deze verloving is echter een paar maanden geleden afgeraakt, doch de marktkoopman wilde het meisje niet los laten. Verscheidene malen moet hij 't meisje bobben gedreigd. Deels uit angst, deels uit medelijden kwam het meisje nog wel eens op bezoek bij1 R. In den tusschentijd was het meisje verloofd geraakt met een landgenoot die in Duitschland woont en zij1 zou in de maand November a.s. gaan trouwen. Donderdavond echter is het meisje op bezoek geweest bij den marktkoopman, vermoedelijk om hem te zeggen, dat rij nu voor goed met hem moest breken, daar zij spoedig zou gaan trouwen. Uit de omstandigheden, waarin de politie de beide lijken heeft gevonden, is komen vast te staan, dat de Duitscher zijn ge wezen meisje heeft gewurgd. Het lijk van de ongelukkige heeft hij' daarna in een fauteuil gezet. Vervolgens is de bar baar in een anderen fauteuil gaan zitten en toen heeft hij' zich zelf met behulp van een gordijnkoord van het leven beroofd. De windhoos die Landsmeer teisterde. Zooals reeds gemeld, teisterde Don derdagavond een windhoos Landsmeer. De cycloon hield slechts zeer kort aan, doch in deze luttele minuten heeft zij een geweldige ravage aangericht. Een pluimveehouder, die nog in het bezit was van 240 jonge kippen, heeft er thans geen enkele meer. Deze kippen zouden over eenige maanden leg hebben. Tallooze kippen zijn met geweldige kracht tegen de schuren gesmakt, waarbij zij werden gedood. De burgemeester van Landsmeer was zeer onder den indruk van het gebeurde. De toestand, waarin de pluimveehouderij voor korten tijd verkeerde, was zeer slecht. Juist nu, op het oogenblik, dat een kleine opleving is te bespeuren en het bedrijf eenige winst oplevert, valt dit alles den pluimveehouders zeer zwaar. Zij zijn financieel niet bij machte aan deze verwoesting weerstand te bieden. De schade beloopt duizenden guldens. Twee gezinnen zijn het ergste getrof fen, namelijk de landbouwers Wals en Van Schaik. Bij' de overige landbouwers beperkt de schade zich tot daken der boerderijen en ide vriji groote pluimveeho'kken. De pluimveehouders, die het noodweer 2iagen aankomen, konden weini'g doen om zich tegen de ramp te beschermen, daar zijl nauwelijks tijd hadden zichzelf in veiligheid te brengen. Gevecht aan de grens. Smokkelaars schieten op Duitschen kommies. Toen Woensdagavond bij de Duitsche grens in de buurt van Nieuwescbans een paar Nederlandsche kommiezen pa trouilleerden, hoorden zij plotseling ta melijk dicht bij, zeven snel elkaar op volgende schoten. Toen ze zich in de duisternis in de richting van het geluid begaven, hoorden ze bij de brug over het Wijmeesterkanaal, op Duitsch gebied, gekerm. Hier vonden ze een Duitschen kommies, die zich, kermende van pijn, op den grond wentelde, In de eene hand had de man een revolver geklemd en in de andere een reservehouder met patro nen. De Nederlandsche kommiezen hiel pen hun Dhitschen collega zoo goed als het ging en waarschuwden meteen de po litie te Nieuweschans en een dokter. Het bleek, dat de man geen schotwon den had, doch dat hem vermoedelijk met een zwaar voorwerp een slag op het hoofd was gegeven en hem iets in de oogen was geworpen. Het kwam echter Met ingang van 1 October a.s. zal de inhoud veui „De Zeeuw" niet onbelangrijk worden uitgebreid. Om te beginnen zal het Zondagsblad, dat gedurende eenige jaren achterwege bleef, weer geregeld verschijnen. Ook zullen weer actueele illustraties van de meest be langrijke gebeurtenissen worden opgenomen. Waarschijnlijk zal tevens aan het verlangen van meerdere lezers worden voldaan en weer een damrubriek worden ingevoerd. In verband hiermede zal ook het aantal b ij b 1 a d e n worden vermeerderd. De abonnementsprijs wordt niet verhoogd, maar blijft f 2.50 per kwartaal. Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen de nog in September verschijnende nummers gratis. DE DIRECTIE. ><a^<a^<^<a^<a^<a^<as=5><5ss&<as;&^<3s=&<2ss&<&?c><a#;e><a^G><3s=5><sJ:s><<^s><a^é vast te staan, dat wel op den Duitscher is geschoten. De zaklantaarn, die hij op zijn borst had hangen was verbrijzeld. Dé kogel is daarop vermoedelijk afge ketst. Wanneer de lantaarn daar niet had gehangen was de kogel in het hart van don man terecht gekomen, zoodat hij dan zeker zou zijn gedood. De zeven schoten moeten gelost zijn door de aanvallers, vermoedelijk smokke laars, die door hem op heeterdaad wer den betrapt. De politie is dadelijk met het onder zoek begonnen en heeft aangehouden H. S>. van Vlagtwedde als vermoedelijke mededader. Verduistering en he ling. De centrale recherche te Amster dam heeft een spoorwegambtenaar en een koopman gearresteerd. De eerste wordt er van verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van pakjes, die aan de zorgen van de spoorwegen waren toevertrouwd; de tweede, arres tant zou het gestolen goed hebben ver kocht. Beide mannen zijn in het hoofd bureau van politie opgesloten. 'De vleeschvergiftiging te Papendrecht. In verband met de gevallen van vermoedelijke vleesch vergiftiging te Papendrecht en Dordrecht heeft de directeur v.an de gemeentelijke slachtplaats te Dordrecht medegedeeld, dat uit het bacteriologisch onderzoek is gebleken, dat de oorzaak van deze vergif tiging moet worden gezocht in het nut tigen van paardenvleesch. Gebleken is dat buiten schuld van den slager, die te Dordrecht woont, een deel van het vleesch na de keuring op het abattoir door toevallige omstandigheden is geïnfecteerd. De keuringsdients van vee en vleesch heeft maatregelen getrof fen om verdere uitbreiding tegen te gaan. Een aantal patiënten is vrijwel her steld. Onweer en windhoos. Don derdagmiddag is Alphen a. d. Rijn door een hevig onweer geteisterd. Tal van straten schenen in rivieren herschapen. Te Ilpendam heeft een windhoos groote schade aangericht. Tal van huizen en schuren werden beschadigd. Bij een pluimveehouder werden ongeveer 1000 kippen „z.g. pullen" gedood. Een puistje open gekrabd. Door het openkrabben van een puistje aan het gezicht, kreeg het vijftienjarig dochtertje van den landbouwer R. Smit te Broekens (Dr.) gem. Ruinen, bloed vergiftiging. Hoewel medische hulp werd ingeroepen, is het meisje gisteren over leden. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 September 1937. Steekpartij te Goes. Zooals reeds gemeld, had zich voor de Rechtbank te Middelburg te verant woorden J. R., 40 jaar, kooipman, ge detineerd in het Huis van Bewaring, wegens mishandeling ;van zekeren M. in een woonwagen. Na getuigenverhoor nam 'het O. M. requisitoir De Officier is van oordeel, dat de aan leiding tot deze vechtpartij wel van de gebroeders M. is uitgegaan. Volgens de Officier kan verdachte evenwel in deze geen beroep op noodweer doen. Verdachte heeft zwaar lichamelijk letsel toegebracht omdat geen uitzicht bestaat op volkomen genezen. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr P. G Adriaanse, kon zich met den eisch van het O.M. vereenigen. Er is volgens plei ter evenwel uitzicht op volkomen ge nezen. Ook is de verdediger het er mee eens, 'dat een beroep op „noodweer" hier niet opgaat, 'hoogstens op „noodweer exces", doch er moet niet uit het oog worden verloren, dat ook het slachtoffer en zijn broer zeer vechtlustig zijn op getreden. Mocht het beroep op noodweer exces falen, dan verzoekt verdediger dat de Rechtbank verdachte onmiddellijk in vrijheid zal stellen. Dit laatste wordt na repliek door het O.M. geweigerd. Een Belgische persstem over de benoeming van mr Patijn. D'e correspondent van de N. R. Gt. meldt: Verscheidene Belgische couranten heb ben naar aanleiding van de benoeming van mr J. A. N. Patijn tot minister van buitenlandsche zaken, op de hechte ban den van vriendschap en sympathie ge wezen, welke door den binnenkort heen- gaanden gezant, tijdens zijn verblijf in België, werden gesmeed. Het Laatste Nieuws wijdt thans een uitvoerige be schouwing aan deze benoeming en schrijft o.m.: „Men zal dit heengaan te Brussel stellig betreuren, want mr Patijn heeft bewezen een grondig inzicht te hebben van de toestanden in België en van do Nederlandsch-Belgische betrekkingen. Zijn belangstelling voor de Vlaamsche letter kunde is bekend. Anderzijds wist hij ook met takt doch beslist in te gaan tegen al les wat de goede betrekkingen tusschen beide landen zou kunnen vertroebelen. Aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken in Den Haag zal deze bekendheid met onze toestanden hem zeer van pas komen en zijn vertrek uit Brussel zal geenszins beteekenen, dat wij een vriend verliezen. De atmosfeer zoowel in Nederland als in België is thans gunstig. B'e verbeterde oeconomische toestanden brengen even eens mee, dat men de vraagstukken op onbevangener wijze kan beschouwen. D'e hoop dient dan ook gekoesterd, dat een ïegeling van de aanhangige kwesties zal kunnen getroffen worden, welke voor beide landen aannemelijk is en de sa menwerking op internationaal gebied nog vertrouwder zal maken". Diefstal. M. R., 21 jaar, koopman te Terneuzen, thans gedetineerd in het Huis van Be waring te Middelburg, heeft zich in 1936 en 1937 schuldig gemaakt aan diefstal van ijzeren balken en een partij' koper draad ten nadeele van J. Stark aldaar. Verdachte door den President onder- 'vraagd, ontkent het hem ten laste ge legde. De Officier, van meening zijnde, dat een geduchte straf hier op zijn plaats is, eischt 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, Mr P. G. Adriaanse, achtte 'het bewijs niet ge leverd en bepleitte vrijspraak. Heling. P. A. S., 38 jaar, koopman te Terneu zen, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, heeft op 15 Juli 1937 te Terneuzen, rijwielen gekocht van A. v. d. Voorde, waarvan hij kon ver moeden, dat zij van diefstal althans door misdrijf waren verkregen. Verdachte door den President onder vraagd, zegt onschuldig te zijn. De Officier van Justitie is van mee ning, dat beroepshelers gevaarlijke in dividuen zijn, en eischt een gevangenis straf van 6 maanden met aftrek van 'het voorarrest. De verdediger van verdachte, Mr A. H. Kuipers, kon zich niet vereenigen met het requisitoir van het O.M. Verdachte heeft een blanco strafregister, en de man is nog nimmer met de Justitie in aan raking geweest. Pleiter verzoekt ver- dachte's onmiddellijk© invrijheidstelling. Verdachte rit thans 3 maanden in voor arrest. Nadat de Rechtbank in Raad- kamjr was geweest werd verdachte's in vrijheidstelling geweigerd. Diefstal, M. J. W., 51 jaar, koopman, zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans ge detineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, 'had zich te verantwoorden wegens 'diefstal va neen flesch advocaat ten nadeele van P. Zwartepoorte te Goes op '25 Juli 1.1. Verdachte ondervraagd, ontkende de feiten, welke hem ten laste werden ge- wegens diefstal van een flesch advocaat niets af. Een tweetal getuigen legden ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6