I DE ZEEUW Gunstige verschijnselen. BETTY'S LIEFDE. ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM men door is het mogelijk ïeduceeren» TWEEDE BLAD Voor den Zondag Uit de Provincie Wat er deze week voorviel FL 24?. FEUILLETON. DE VELLEN HINGEN ERBN Dank z|| KLOOSTERBALSEM komt iUn hand weer goed In orde AKKER'S De afkomst van President Roosevelt te cïïo-techftiek ast-expansie-, ntvangst, elschakeling, [fo VAN ZATERDAG 18 SEPT. 1837, Nr 298. EEN RECHTVAARDIG LOON. Want God is niet onrechtvaar dig, dat Hij ons werk zou ver geten. Hebr. 610. Een oude legende verhaalt, dat eens uit den hemel een engel nederdaalde met een brandende fakkel en een vat gevuld met water. Op de vraag wat dit beduidde, ant woordde de engel, dat hij met de fakkel den hemel in brand wilde steken en met het water de hel uitblusschen, om zoo de Christenen te leeren, dat zij God heb ben te dienen zonder bijoogmerken. Niet om den hemel te beërven of de hel te ontgaan, maar alleen uit liefde tot God, om Zijns Zelfs wil. Er ligt in deze legende een sohoone gedachte. Maar toch is zij "niet Schrif tuurlijk. De Bijbel leert ons dat God rechtvaar dig is in Zijn straffen; dat Hij den schuldige geenszins onschuldig zal hou den. Waarom dan ook de zondaars wor den vermaand den toekomenden toorn te ontvlieden. Maar de Heere is rechtvaardig, ook voor Zijn volk. Hij is niet onrechtvaar dig, dat Hij hun werlk zou vergeten en den arbeid der liefde in Zijn Naam ver richt. Die tot God komt moet gelooven, dat Hij is en een B e 1 o o n e r is deigenen die Hem zoeken. De rechtvaardiging van den zondaar is alleen mogelijk door het geloof in Chris- tuk. Louter genade. Maar dit neemt niet weg, dat het werk van Gods kinderen beloond wordt, zoo dat God Zijh eigen gave in hen kroont, want Hij is het, die in hen werkt, beide het willen en het werken naar Zijn wel behagen. Dat loon der genade heeft steeds de kinderen Gods bezield en tot groote din gen bekwaamd. Een Mozes achtte de versmaadheid van Christus meerderen rijkdom te zijn dan de schatten van Egypte, want hij zag op de vergelding des loons. Dat geldt ook nu nog. De Heere is rechtvaardig. Hij vergeet niet het werk Zijner kin deren en den arbeid der liefde in Zijn Naam bewezen. MIDDELBURGSCHE BRIEVEN. Amice, Ondanks de vele 'koude regenbuien, wapperde de driekleur vroolijlki van „Ons Huis" in de Molstraat, op j.l. Maandag. Er was feest in het boekenhuis. De ge- noodigden bij de heropening zagen veel bloemen, veel blijde gezichten en veel boeken. Een vereeniging, die 25 jaar bestaat en zoo kléin en bescheiden beginnen moest, doch van jaar tot jaar aan beteekenis en invloed won, heeft alle reden omi bij1 de overgang naar de volgende kwart eeuw een blij gezicht te zetten. En voot de vereeniging; op'eribare leeszaal bd bibliotheek, was er een dubbele reden. Een ruime gift stelde in staat tot een grondige inwendige verbetering en ver nieuwing. Drie ouderwetsohe kamers waren door bekwame handen omgetoo- verd in een moderne, geheel naar de eischen des tijds ingerichte uitleenbiblio theek en leeszaal, geheel gebaseerd op zakelijkheid, gekenmerkt door eenvoud en gezelligheid. De vereeniging exploiteert niet alleen een uitleenbihliotheek, in welk bedrijf hei gaat om overzichtelijkheid en vlugge be diening met perfecte administreering, maar ook een lees- en studie-gelegen heid, waarbij' de eerste eischen rust en 50.) o— „Ja, wel iets. Dtr Bray staat telkens weer verbaasd over mijn taai uithoudings vermogen. Het is ook werkelijk een won den en soms vind ik bet 'bijna teleurstel lend, dat ik telkens weer terugkeer in het leven,' waar ik reeds zóó dicht bij de paarlen poort genaderd was. Maar ge duldig en tevreden zal ik Gods tijd af wachten; als Hij me roept ben ik bereid. Maar lieve kind, ik had bet toch zelf ook niet gedacht, dat mijn leven zich nog zóó zou rekken, want anders 'had ik nooit door mijn ziekte zoo'n zwaren last op jou dur ven leggen". „Nee tante, dat mag u niet zeggen. Nooit was u hier tot last en uw verzor ging was mij nooit te veel of te zwaar. Ik zou ook niet weten, wat we zonder u hadden moeten 'beginnen, want u bent me steeds tot steun en troost geweest'*. „Het is heerlijk dat te hooren, lieve ling. Maar het blijft toch waar, dat ik je heel wat drukte, angst en zorg gegeven heb en ik ben maar zoo bang, dat het jou de een of andere keer te veel en te zwaar zal worden. "Wanneer komt Pamela eigen lijk weer thuis? Het wordt tijd, dat zij iets van jou werk overneemt, want van huiselijkheid zijn. De architect, die deze tegenstellingen in een geheel moest doen harmonieeren, is in de uitwerking van die opgaJve, volkomen geslaagd, meen ik Men kan er rustig lezen aan de kran tentafel, men kan ongestoord bladeren aan de tijdsohriftentafel, en wie zich tot studie zet, kan ongehinderd aJvond aan avond in de aangrenzende mime studie zaal, met volop materiaal, werken, en wie even een boek komt ieenen, komt den be- 'drijfsgang niet meer storen, maar wordt ving en correct geholpen aan het daar voor ingerichte loket. Wie bij een gelegenheid als deze het geheel overziet, komt wel onder den in druk van de zeer groote plaats, die het boek in onze samenleving heeft inge nomen. Stel u eens voor, dat we onze boeken moesten missiën. We kunnen ons dat niet indenken. Hoe trotsch kunnen we zijn, op ons eigen, zeer be'scheiden bibliotheekje Wie kan zeggen hoeveel nut goede boe ken al gesticht hebben. Wat een zegen ze verspreiden. Ook omgekeerd. Wie kan de diepte peilen ivan het kwaad en de el lende, die slechte boeken teweeg brach ten. Dit doet me denken aan de zeer groote verantwoordelijkheid die besturen van openbare leeszalen en bibliotheken op hun schouders nemen. Hoe kan men daarmee werken aan de verbreiding van goed en kwaad, van leugen en waarheid, heide. Ik heb meermalen de indruk gekregen, dat de juhileerende vereeniging niet die belangstelling geniet, waarop zij' recht heeft. Diat er nog vele stadgenooten zijn, die wol eens critiek over een of ander uiten, maar nog nimmer hun wenschen en verlangens, hun al of niet gerecht vaardigde verlangens, ter kennis brach ten ivan het bestuur. Bij een gebeurtenis als deze week plaats vond, ontbraken natuurlijk ook de anecdotes niet uit bet verleden. Van vaste bezoekers, die de abonnementen op bun dag- en weekbladen opzegden en de naam die het gebouw in den volksmond kreeg „Ons huis" al te letterlijk opvatten. Van bezoekers, die niet alleen lazen met hun oogen, maar ook schijnbaar met hun ellebogen. Van vaste klanten, die aan het ■geklik van de brievenbus1 hoorden, welke krant werd bezorgd. Uit de bij de opening gesproken woor- dieni van den wethouder Onderdijk, bleek de goede gezindheid onzer gemeentelijke overheid ten opzichte van dit werk. Trou wens, in den ergsten crisistijd, toen zoo vele subsidies geheel of gedeeltelijk wer den ingetrokken, kwam deze post er nog steeds zonder kleerscheuren af. De voorzitter, Dö van Empel, sprak van subsidies', als van wankele bezittin gen. Toch geloof ik, dat 'hij' er in de naaste toekomst nog wel gerust op kan zijn. En het is deze vereeniging van harte gegund. Groetend, STENTOR. Een tijd van veel zorg ligt achter ons. Er waren zware zorgen in verband met het gezins- en het bedrijfsleven. Zorgen op sociaal- en economisch gebied. Er waren zorgen met betrekking tot het onderhoud van kerken en scholen, van het werk der barmhartigheid en het werk der zending en wat niet al. En nu kunnen we niet zeggen, dat de zorgen-tijd voorbij is. Integendeel. Nog altijd zijn er de duizenden, die gebukt gaan onder de werkloosheid en crisis- zorgen van anderen aard. Maar alles wijst er op, dat het diepte punt toch wel gepasseerd is. Dat de zon van voorspoed bezig is weer door te breken. Een symptoom van den verbeterden toestand is zeker wel de sterk vermeer derde reislust van de laatste maanden. De algemeene voorzitter van de Ned. Reisvereeniging verklaarde dezer dagen: Over crisis behoeft bij de Ned. reis vereeniging nietgesproken te worden, daar het verreisde bedrag bet dubbele van het vorig jaar bedraagt. Veel deelnemers trokken vooral naar Zwitserland. In groepsverband reisden morgen zie je er bepaald ziek uit. En ik wil daarover ook eens met je vader spre ken". „Nee tante, dat moogt u in geen geval doen", protesteerde Betty verschrikt. „Ik wil niet, dat vader zich nog meer zorgen op den 'hals haalt, alleen omdat ik er van morgen iets slechter uitzie dan gewoon lijk en Pamela mogen we niet lastig val len, nu ze het in Parijs zoo heelemaal naar haar zin heeft, 'tls toch ook niet zoo erg, dat ik vanmorgen een beetje bleek zie. Ik mag me toob ook wel eens de „luxe" van hoofdpijn veroorlooven. En dat zal wel gauw over zijn ook". „Weet je wat je dan eens moet gaan doen? Je gaat een lange, frissche wan deling maken, b.v. naar je geliefkoosd plekje boven op den „Beacon". En dan waait je hoofdpijn zeker weg". Betty kromp even ineen, toen ze eraan dacht, dat ze werkelijk over enkele uren op die plek zou moeten zijn om haar le vensgeluk daar te offeren. „Als u me niet noodig hebt, tante, ga ik liever rustig een uurtje naar mijn ka mer. Ik heb vannacht slecht geslapen en voel me nu wat moe". „Ja lieve kind, doe dat. Wil je mij dan nog even dat rooie boekje aangeven? Dan kan ik in dien tijd daaruit mijn dagelijk- sche troost halen". „Zal ik er nit voorlezen?" vroeg Betty, terwijl ze het gevraagde aanreikte. 10.000 leden en individueel 12.000 en na afloop van het reisseizoen kan men ge rust het totale aantal op 35.000 personen vaststellen. Van de zestigduizend ledeD maakten dus meer dan de helft een reis naar het buitenland, Aan nieuwe leden werd tot heden ingeschreven het mooie aantal van 11,000, Bij de Nederl. Ghr. Reisvereeniging is het niet anders. Ook hier was dit jaar voor de buitenlandsche reizen veel be langstelling. Eh wat ons eigen land betreft, van meerdere vacantie-oorden werd ver klaard, dat het dit jaar ongekend druk was geweest. Diat zijn gunstige verschijnselen. Een bewijs dat we in 't algemeen gesproken weer in betrekkelijke weel de leven. Voor velerlei Christelijke arbeid ope nen zich zoo weer nieuwe perspectieven. Want als er geld is voor genot dan is het er ook voor de leniging van ande- rer nood, en eveneens voor den arbeid in het Koninkrijk Gods, voor kerk en zen ding en universiteit. Zoo behoort het althans te zijn. Stand der werkloosheid. De stand der werkloosheid in het dis trict van de disticts-Arbeidsbeurs te Mid delburg was per 31 Augustus: Middelburg 728 (723); Vlissingen 518 (529); Goes 162 (212); Aagtekerke Arnemuiden 138 (140); Baarland 12 (19); Biggekerke 2 (3); Borssele Colijnsplaat 14 (10); Domburg 30 (28); Driewegen Ellewoutsdijk 1 's-Gravenpolder 4 (4); Grijpskerke 's-Heer Abtskerke 3 (3); 's-Heer Arendskerke 's-Heerenhoek 14 (14); Heinkenszand 10 (2); Hoedekens- kerke 19 (6); Ierseke 118 (108); Kapelle 1 Kats Kattendijke (1); Kloetinge 9 (4); Kortgene (4); Koude- kerke 15 (18); Krabbendijke 5 (2); Krui- ningen 19 (13); Meliskerke Nieuwland 3 (3); Nisse 2 Oost kapelle 13 (12); Oudelande 15 (14); Ove- zande 12 Rilland 1 Ritthem 2 (2); Schore 1 Serooskerke 6 (8); St.-Laurens 3 (6); Souburg 165 (161); Veere 3 (3); Vrouwenpolder 2 (2); Waar de 4 Wemeldinge 11 (5); West- kapelle 126 (133); Wissenkerke 10 (11); Wolphaartsdijk 15 (21); Zoutelande 3 (-)• De cijfers tusschen haakjes zijn die van 31 Juli. Totaal stonden per 31 Augustus 2219 personen als werkzoekenden ingeschre ven tegen 2224 op 31 Juli. ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huls hebben, kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Ajeür. g. Fr. te 's-G. ORIGINEEL TER INZAG! „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten i 62'/a ct. en f 1.04 „Nee, daarvoor zie je er te moe uit. Ik zou nu beter jou iets kunnen voorlezen. Luister maar eens; dit is een van mijn lievelingsgedichten: Hij geeft niet, als de wereld geeft, Veel zorg en pijn en levenssmarten Eu luttel blinkend klatergoud, Dat even opvlamt in de harten. Zijn gaven hebben 't menscbenleven Voor eeuwig vree en vreugd gegeven. De schoonste roos draagt tóch nog door nen. Naast elke vreugde schrijdt de smart. Geen aardsch genot kan blijvend geven Bevrediging aan 't menschenhart. Maar bij den Heiland vindt men schatten, Die eeuw'ge zaligheid bevatten. De zachte, bevende stem bleef even stil. Dan vroeg ze zacht: „Is dat niet mooi en waar, mijn Betty? De volmaakte vrede bezit ik al en de eeuwige rust ontvang ik ook spoedig, als ik aan de overzijde van bet graf mag meejuichen in bet koor der verlosten. Maar nu moet mijn vermoeid verpleegstertje gaan rusten hoor!'* Hartelijk kuste Betty haar tante en zij wilde gaan. Maar bij de deur kwam ze even aarzelend staan, kwam nog weer te rug en plotseling vroeg ze: „Zeg eens, tante Maggie, zou je een klein onrecht mogen begaan om daardoor een grooten In verband met hetgeen reeds is ge schreven betreffende de afkomst van pre sident Roosevelt uit Oud-Vossemeer, is door Dr Veltenaar te Tholen een onder zoek in de archieven dezer gemeente in gesteld. Naar wij vernemen, wint de mee ning meer en meer aan waarschijnlijk heid, dat de oorsprong der Roosevelt's moet gezocht worden te Tholen. Besmettelijke ziekten. In de week vem 5 tot en met 11 Sep tember kwamen in onze provincie 6 ge vallen van roodvonk voor, n.l. twee te Hoofdplaat en te IJzendijke en één in ieder der gemeenten Goes en Oost- en West-Souburg. Middelburg. Directeur Ned. Middenstandsbank te Middel burg. Naar de „Midd. Crt" verneemt, is met ingang van 1 October a.s. tot directeur van de Nederlandsche Midden standsbank, kantoor Middelburg, be noemd de heer B. J. van den Berg, thans directeur van de genoemde bankinstel ling te Terneuzen (voorheen te Goes). Aagtekerke. De landarbeiders- loonen. Uitspraak van den ar biter. De door den Minister benoemde arbiter in het geschil tusschen de land bouwers en de afd. van den Ned. Chr. Landarbeidersbond, Mr C. A. Prinsen te Roosendaal, heeft uitspraak gedaan. De arbiter heeft overwogen: dat dit geschil slechts schijn- b a a r handelt over de geringe gevraagde loonsverhooging (ongeveer f 13,— per jaar voor de vaste knechts), hetgeen bleek uit de uitlatingen van de werkgevers en uit de omstandigheid, dat zoo goed als niemand zich beriep op de onmogelijk heid, deze verhooging, met het oog op de bedrijfsuitkomsten, te dragen, op wel ke omstandigheid ook door partij ander zijds werd gewezen; dat het geschil in wezen handelt over de vraag of een plaatse!ijke arbeidersvereniging dan wel een afdee- ling van een landelijke organisatie mede richting zal geven aan de loons- bepaling te Aagtekerke, bij welk geschil valt op te merken: bij de betrokken landbouwers een in geboren afkeer voor dwang en eene eer lijke overtuiging, dat het overleg met de plaatselijke vereeniging voldoende was; bij de plaatselijke arbeidersvereeniging in deze kleine gemeente een slechts uiterst vaag bewustzijn van de feitelijke zwakte van haar positie bij het overleg; bij de afdeeling der landelijke organisa tie een streven naar uniformiteit met de regelingen in andere gemeenten. De arbiter heeft verder overwogen, dat de goede verhoudingen er door zullen worden gediend, wanneer de betrokken landbouwers zullen begrijpen, dat het niet onredelijk is wanneer de arbeiders hun positie, die van nature zwakker is dan die van de werkgevers, versterken door toe te treden tot een landelijke organisatie; dat de eensgezindheid tusschen werk gevers en werknemers, welke van ver schillende zijden werd geroemd, niet op te zware proef mag worden gesteld, daar het teekenend is voor gewijzigde verhou dingen, dat zich reeds een groep arbei ders heeft afgescheiden en dat een twee tal landbouwers een collectief contract heeft gesloten; dat de looneisch zóó matig is, dat in williging daarvan zeer billijk mag wor den geacht, ook al strekken de voordee- len zich uit tot arbeiders, die verklaren met een lager loon genoegen te nemen. Uitspraak doende in bovenaangeduid arbeidsgeschil, geeft hij mitsdien de vol gende beslissing: 1. De arbeidsvoorwaarden in de bedrij ven van de landbouwers in dit geding vormende partij eenerzijds, zullen gelijk zijn aan die, welke zijn opgenomen in de collectieve arbeidsovereenkomst, welke voor het jaar 1937/1938 tusschen de af deeling van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond te Oostkapelle en den Nederlandschen Christelijken Landarbei dersbond is afgesloten. 2. Deze arbeidsvoorwaarden zullen gel den van 1 September 1937 tot en met 28 Februari 1938. zegen te veroveren?" „Nee kind, nooitl" klonk het besliste antwoord. „Dat is een stelregel van den duivel zelf en zoo'n daad kan niet anders geven dan verdriet en berouw. Vertrouw op God, alleen dan kan alles goed komen. Hij heeft onze plannen en mensohenover- leggingen niet noodig om Zijn heilig doel te bereiken". „Blijf toch slechts geloovig vertrouwen, lieveling. Hij zal je, als aan Zijn Hand, zeker en veilig leiden en in je hart zul je Zijn stem hooren zeggen: „Mijn kind, dit is de weg, dien ge gaan moet". „Maar 'het is dikwijls zoo moeilijk in het leven om een bepaalden weg te kie zen", zuchtte Betty. „Hoe kunnen we precies weten, wat Gods wil is? Wat zou het veel gemakkelijker zijn, als Hij ons met hoorbare stem Zijn aanwijzingen gaf!" Na een vluchtige kus snelde Betty nu naar haar eigen kamer. Ze was te onrustig om te kunnen slapen of lezen en doelloos leunde ze tegen het open raam, terwijl ze haar brandende blik liet gaan over het liefelijke landschap voor haar, dat alles vree en rust ademde. Een zacht koeltje speelde met een paar ondeugende krulletjes en verfrischte de heete wan gen. Ze had zoo graag al haar moeiten willen uitzeggen aan tante Maggie's be grijpende liefde en haar oordeel en raad willen hooren. Maar ze wist, dat het on- Aan bemoedigende feiten ontbrak het ook deze week niet, De resultaten van de najaars-jaarbeurs te Utrecht waren van dien aard, dat er tt eer reden is tot eenig optimisme. Er is onmiskenbaar ople ving en er zijn op de Jaarbeurs goede zaken gedaan. Er is echter ook nog alge meene onzekerheid voor de toekomst, zoodat handel en industrie nog voorzich tig zijn. Maar zoo werd opgemerkt de basis om verder te werken, begint ge zond te worden. Do moedeloosheid, die zoo lang heerschte, is aan het wegtrek ken. Ook de opbrengst der rijksmiddelen over Augustus was weer goed. We staan nu op bijna 290 miljoen tegen 235.5 miljoen op hetzelfde tijdstip in 1936. Helaas zijn er altijd nog zooveel werk- loozen, al is hun aantal beduidend ver minderd. In vele gezinnen wordt nog nood geleden. Daarom mag gehoopt, dat als de Minister van Sociale Zaken straks een beroep op ons volk zal doen, er be reidwilligheid zal worden gevonden, om het mogelijk te maken, dat kleeding, dek king en schoeisel zal kunnen worden ver strekt, daar waar zulks noodig is. Te meer mag zulks worden vertrouwd, nu de Minister meende geen gevolg te kun nen geven aan het verzoek der vakcen trales om de steunnormen en werkver- sohaffingsloonen eenigszins te verhoo- gen in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud. f Dat er zeer vele sociale en economi sche problemen zijn, waarvoor we ons in dezen tijd zien geplaatst, is weer op nieuw gebleken op de 'Chr. sociale con ferentie, die deze weelk te Lunteren werd gehouden. Maar niet minder duidelijk is ons geworden, dat we, Go-de zij dank, op Christelijk organisatorisch gebied veel verder gevorderd zijn dan in het buiten land, waar de stem der Chr. sociale en politieke organisatie èf niet wordt ge hoord óf uiterst zwak is. Als we de buitenlandsche gebeurtenis sen kort willen samenvatten, kunnen we niet beter doen dan door drie plaats namen te noemen. Eerst N y o n. In dit aan het meer van Geneve gelegen plaatsje 'heeft men overwogen, hoe aan de zeese'huimerij in de Middellandsche Zee snel en afdoende een einde kan worden gemaakt, hoe dus het recht gesteld kan worden boven de brute en brutale macht. Hier is een glimp van hoop geboren, al is de rol, 'die Italië in deze duistere geschiedenis heeft gespeeld en nu wil spelen, nog niet geheel duidelijk. Dan Genève. Hier deed de Chinee- sohe gedelegeerde een krachtig beroep op den Volkenbond. Wel is het Japansch- Ghineesohe geschil voorgelegd aan de commissie van 23, maar, zoo vraagt men, is dit geen hewijs van angst? Geen enkele gedelegeerde der andere mogendheden had den moed het woord te nemen om zijn meening over dit toch tamelijk duidelijke vraagstuk te zeggen. Men verschuilt zich nog steeds achter de fictie, dat er geen „oorlog" in het Verre Oosten is. Ook de Palestijnsche en de Spaansohe kwestie werden nog wat verdaagd. Blijk baar durft men deze ook nog niet aan. Ten slotte Parijs. Hier zal dezer dagen de nieuwe parlementaire periode beginnen. Maar onder welke voorteeke- nenl Men denlke aan de twee bomaan- slagên, die zijn gepleegd tegen den zetel van den bond van Fransche werkgevers en dien van de federatie van werkgevers in de Fransche metaalindustrie. Wat mogen wijl dan dankbaar zijn, dat het ten onzent zoo geheel anders is. Ook hier staan we weer aan den vooravond wan de opening der Staten-Generaaï. Groote belangstelling is er voor de eerste Troonrede en de z.g.n. millioenen-nota in deze nieuwe parlementaire periode. Maar met blijdschap mogen we constateeren, dat hier de democratie nog niet tot een earicatuur is geworden. Mogen wij voor zoo iets worden bewaard. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 75 cent bij vooruitbetaling. mogelijk was, want baar vader en zij hadden juist angstvallig de uitspraak van den specialist voor de zieke verzwe gen. Ziji wilden haar niet zeggen, dat hun financiën een dergelijke uitgave niet ver oorloofden, want mogelijk zou tan*e Margaret dan haar afhankelijkheid van hen pijnlijk gevoelen. Toch was dat niet de eenigste oorzaak, waardoor Betty's lippen gesloten bleven en ze den last van haar weten alleen torste. Intuïtief voelde ze, dat zij per soonlijk, zonder eenige beïnvloeding, een beslissing moest nemen; zelfs de verstan dige liefde van tante Margaret mocht haar nu uiet helpen. Te goed begreep zij, dat het onmogelijk zou zijn voor iemand, die haar liefhad, om haar te raden den donkeren weg van zelfverloochening en zelfverzaking te kiezen; indien ze dat pad moest bewandelen, dan wilde ze dat doen uit eigen vrije keuze. Ze wilde niet zoo laf zijn om de liefde en sympathie van anderen te gebruiken als dekmantel voor haar eigen zelfzuchtige verlangens. Zelf wilde ze haar strijd uitvechten; zelf de eindbeslissing bepalen. Nog enkele uren en onherroepelijk zou haar toe komst beslist zijn. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 5