BERTELS EERSTE BLAD De strijd in China. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 298 De Kerkvervolging in Duitschland. Buitenland. Groote Brand te Weenen, Ons Zondagsblad. Binnenland Belangrijkste Nieuws Doet Uw jonge hennen uitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrel Volledig dagrantsoen. Uit de Provincie. Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw". Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tclofoonnummor 11. Postchèque en Girorokening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. 2)e Zeeuw Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f0.20. Losse nummers 5 cent. Advortcntiiin 30 cent per regel. Ingezonden mcdcdcclingon 00 cent per regel. Kleine Advertcntiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De kerkstrijd, die thans in Duitschland gestreden wordt, verdient onze volle aan dacht. Met alleen omdat hij ons den waren aard van het nationaal-socialisme leert kennen. Daarom óók wel. Want we zien hier in de practijk, hoe het nationaal-so cialisme, krachtens zijn beginsel, hoven 't Woord van God stelt de bevelen van de leiders, hoe het zich rechtstreeks keert tegen het Koningschap van Christus, Wiens heerschappij het verwerpt. Met het gevolg, dat diegenen die de eischen van Gods Woord begeeren te handhaven, die niet kunnen zwijgen als dat Woord hen gebied te spreken en die krachtens den inhoud van dat Woord opkomen voor het eigen recht van het gezin en de kerk, in moeilijkheden komen, vervolgd worden en in de gevangenis in gesloten worden. De nadruk moet hierbij vallen op het feit, dat deze vervolging rechtstreeks ver band houdt met de beginselen van het nationaal-socialisme, zooals die ook in ons land worden beleden. Telkens weer heeft men getracht het ware karakter van deze beginselen te verdoezelen en blijkens de ervaring zijn ©r nog altijd menschen, die zich hierdoor in slaap laten wiegen. Dezulken ontvangen door wat nu in Duitschland plaats vindt, aanschouwelijk onderwijs. Zij hebben hier de proef op de som en zij weten het nu uit de ervaring dat er tusschen Christendom en natio naal-socialisme een niet te overbruggen klove is. Maar ook om andere redenen verdient de kerkstrijd in Duitschland onze volle opmerkzaamheid. Wij zien ook hier weer, dat de kerken inplaats van onder den druk te bezwijken, hoewel gehavend, innerlijk sterker worden. Een verschijnsel, dat zich in de geschie denis telkens weer herhaalt. Juist toch in tijden van druk en ver volging hebben de kerken op het heerlijkst 'hun geloof beleden. Het vuur der vervol ging heeft steeds louterend en bevruch tend gewerkt. Iets daarvan zien we in Duitschland. Het conflict tusschen kerk en staat - een conflict tusschen geloof en ongeloof heeft er toe geleid, dat de kerken zich meer hun eigen plaats en roeping bewust zijn geworden. Wij denken hierbij aan de proclamatie die enkele weken geleden in alle Evange lische kerken in Duitschland is voorgele zen en waarin de geloovigen werden op gewekt om te blijven strijden voor de vrij heid om het Woord Gods in zijn vollen omvang te blijven prediken. Deze proclamatie is niet in de eerste plaats een aanval op den staat. De Overheid wordt erkend als te regee- ren bij de gratie Gods en op den voor grond wordt gesteld dat men bereid is haar allen eerbied te bewijzen die men schuldig is, zoolang zij zich niet stelt te genover het Woord van God. Is dat het geval, dan is gehoorzaamheid niet meer mogelijk. Want men moet Gode meer ge hoorzamen dan de menschen hoe mach tig die dan ook mogen zijn. Erkend wordt, dat de staat het recht heeft verstrekkende eischen te stellen aan de loyaliteit en aan de samenhang van de geheele volksgemeenschap indien zij er in wil slagen d^ kracht te herstellen van een natie, welke bijna op de grens van nationale vernieling heeft gestaan. Maar hooger dan de eischen van de 'Overheid staat het gebod van den levenden God. Met ernst wordt verder gewaarschuwd, dat niet het geloof aan Duitschland, het geloof aan bloed en ras, maar alleen het geloof in den levenden God, uitkomst kan brengen. En ontroerend klinkt dan de klacht: Men predikt in het nieuwe Duitschland geloof en vertrouwen in God, een zelf- gemaakten God, maar Jezus wordt van dit volk vervreemd. Waaraan vrijmoedig deze belijdenis wordt toegevoegd: „Zonder Jezus Christus bestaat geen vrijheid en geen verlossing. Daarom ge biedt ons de liefde en trouw jegens ons volk, voort te gaan, het deze blijde bood schap te verkondigen: Jezus Christus is onze Heiland, Heere en Koning." En inplaats, dat de belijders worden opgewekt om onder den druk der be dreiging en vervolging te voldoen aan de eischen der Overheid, heet het: „Wij weten, dat de kerk het volk al leen kan dienen als waarachtige en vol ledige kerk, als zij de leer van den leven den God predikt, indien zij werkelijk predikt, dat Jezus Christus de Redder en de Heer van ons volk is. Indien de kerk deze leer zou afzweren, of zich zou onderwerpen aan een aardsche macht, dan zou zij zijn waarvan men haar oppervlakkig beschuldigt: zij zou haar volk verraden." Met dankbaarheid hebben wij van dit kloek getuigenis kennis genomen. Welk een zegen voor het Duitsche volk, dat er een kerk is, die tegen den totalen staat en zijn machthebbers zóó durft optreden. Duitschland doorleeft op geestelijk ge bied zware tijden. Maar wie weet of niet juist daardoor de innerlijke afval wordt gestuit, de ware kerk-idee meer ingang vindt, en het Koningschap van Jezus Christus, meer en beter wordt beleden. Aan den anderen kant moge wat zich thans bij onze Oostelijke buren afspeelt ons prikkelen tot dankbaarheid voor de voorrechten, die wij in ons land be zitten. Hier, erkenning van de vrijheid van de kerk. Hier, in breede kringen oog voor de eigen plaats en de eigen taak van de kerk. Hier, bij een groot deel van ons volk ook de belijdenis van het Koningschap van Jezus Christus. Hier, bij velen instemming met en propagee ring tevens van wat Dr Kuyper eenmaal aldus formuleerde: Geen duimbreed is er op heel 'terf van ons menschelijk leven, waarvan de Christus, die aller Souverein is, niet roept: „Mijn!" Regen belemmert operaties te Sjanghai. In verhand met den ziwaren regenval was de activiteit aan de fronten van Sjanghai gister gering. Het gebruik van tanks en van het zware Japansche ge schut, dat thans aan land is gebracht, is in het doorweekte gebied vrijwel onmo gelijk. Japansche vliegers hebben Poetoeng gebombardeerd. Een buitenlandsche militaire deskun dige beeft tegenover een vertegenwoordi ger van Havas een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „De veldslag rond om Sjanghai bevestigt de superioriteit van het Japansche oorlogstuig, maar het heeft ook de opmerkelijke waarde van de Chineesche soldaten in het licht gesteld. De Chineesche troepen hebben zeer zwa re verliezen geleden tengevolge van de bombardementen. De tegenstand der Ghi- neesche infanteristen heeft echter den op- marsch der Japanneezen, die eveneens zware verliezen hebben geleden, zeer moeilijk gemaakt. De Chineesche troepen hebben de vol gende tactiek gekozen: om het intensieve geschutvuur der Japansche oorlogssche pen te ontwijken, welk vuur de aanvallen voorbereidt, verlaat de Chineesche infan terie haar eerste stellingen en gaat tot den tegenaanval over, wanneer de Japan sche troepen het nog niet georganiseerde terrein hezetten. Er ontstaan dan gevech ten van man tegen man, waarbij de Chi- neezen zich bedienen van bajonetten en groote sabels en waarbij de opofferings geest van de Chineesche soldaten hun een overwicht geeft. De genoemde buitenlandsche militaire deskundige is van meening, dat de Chi neesche strijdkrachten langen tijd zullen stand houden. De Japanners hebben gisteren nieuwe versterkingen ontvangen. Zij geven toe, dat zij op steeds sterker wordenden tegenstand stuiten, welke veel grooter is dan zij hadden verwacht. Op het ruim 100 km lange front tus schen de spoorlijnen Peiping-Hankau en Peiping-Tientsin is het herhaalde malen vooral op de flanken, tot Ohineesche te genaanvallen gekomen. Hoewel de Japansche vliegers talrijke Ohineesche stellingen hevig hebben ge bombardeerd, zijn de Japanners er tot nog toe niet in geslaagd, de Chineesche linies te doorbreken. Chineesch protest te Washington De Chineesche ambassadeur, Wang, heeft een bezoek gebracht aan den Ame- rikaanschen staatssecretaris van buiten landsche zaken, Huil, bij dien hij formeel protesteerde tegen Roosevelt's verorde ning, welke bet transporteeren van oor logsmateriaal naar het Verre Oosten met regeeringsschepen verbiedt. Het was Wang aan te zien, dat hij zeer ontroerd was, toen hij na een onderhoud van een half uur met Hall het staatsde- partement weer verliet. DE MIDDELLANDSCHE ZEE CONFERENTIE. Uitbreiding van het accoord. Tijdens een zitting gistermorgen van de conferentie van Nyon te Genève, is overeenstemming bereikt over een annex van het accoord van Nyon, waarin de beginselen over de duikbooten worden uitgebreid tot schep'en en luchtmacht. Het aanvullend accoord verzekert „hulp en jbbsoherming" aan de koopvaardij schepen, welke aangevallen worden door vliegtuigen en aan de oppervlakte varende schepen, die zich niet houden aan de be ginselen yan het internationale recht, welke bijt het verdrag van Londen alge meen zdj'n erkend. Koopvaardijschepen, die onder Spaansche vlag varen, vallen buiten deze maatregelen. Indien de aan val wordt gedaan door een boven water-schip waarvan de tonnage en de sterkte grooter zijtn. dan die van de pa trouillerende vaartuigen, zullen deze een beroep doen op de andere leden van de patrouille. WAAROM ENGELAND EN FRANKRIJK DE CONTROLE LANGS DE SPAANSCHE KUSTEN AFSCHAFFEN. De regeeringen van Frankrijk en Groot- Britannië zijn tot hun besluit de controle langs de Spaansche kusten af te schaf fen, gekomen, omdat men gevoelt, dat de schepen, welke in dienst der niet-inmen- ging zijn gesteld, beter gebruikt kunnen worden voor de 'dringender en belang rijker taak op te treden tegen de zee- rooiverij op 'de Middellandsche Zee. Het systeem der waarneming, dat ove rigens 'het gebruik van havens, de con trole en ontscheping van internationale waarnemers omvat, zal worden gehand haafd. Dit besluit beteekent, dat de Fransch-Spaansc'he grens de eenige grens is, welke nog wordt gecontroleerd. De indruk in Duitschland. Door de opheffing van den patrouille- dienst in de Spaansche wateren komen 16 Britsche torpedojagers vrij voor de bewaking in de Middellandsche Zee. Voor de tenuitvoerlegging van de over- eenkomist van Nyon zullen dan 52 Brit sche jagers beschikbaar zijn. In tegenstelling tot de meening, wel ke in verschillende kringen te Genève te beluisteren valt, volgens welke de op heffing van de controle in de wateren rond Spanje door Engeland en Frankrijk practisch zal neerkomen op een bevoor deeling van Franco, wordt er in p'olitieke kringen te Londen op gewezen, dat het Fransch-Britsche besluit een nieuw be wijs iS' van de vastberadenheid, waar mede Ehgeland en Frankrijk, de hun ter conferentie van Nyon opgelegde taak zul len ten uitvoer brengen. Men wijst er verder op, dat het gering ste nieuwe bewijs, dat Franco van buiten Spanje nog militaire hulp ontvangt, voor Frankrijk aanleiding kan zijn, ook het laatste overblijfsel van het niet-inmen- gingsschema op te ruimen en zijn gren zen naar Spanje open te zetten. Het besluit van Frankrijk en Engeland om de maritieme controle aan de Spaan sche kusten stop te zetten, heeft op de publieke opinie in Duitschland een zeer slechten indruk gemaakt. In politieke kringen wendt men welis waar onverschilligheid voor en zegt men, dat Duitschland nooit eenig effect heeft verwacht van de zee-controle, maar de bladen geven openlijk van hun misnoe gen blijk. Zij verklaren, dat Frankrijk en Engeland er op uit zijn, zich de hegemo nie ter zee te verzekeren, zonder reke ning te houden met de belangen en het prestige der andere groote mogendheden, met name van Italië. GEVECHTEN TEGEN NAZIS TE BOEDAPEST. Bij gelegenheid van nationaal-socialis- tische betoogingen is het te Boedapest tot twee botsingen gekomen, waarbij van de vuurwapenen werd gebruik gemaakt. Van ernstigen aard was vooral een bot sing in een volksbuurt, waar verschei dene tegenstanders van het nationaal- socialisme een door een afgevaardigde der uiterste rechterzijde belegde bijeen komst wilden verhinderen. Er werd eerst met stokken en stoel- pooten geslagen, doch later werden ook schoten gewisseld. Kwaadwilligheid de oorzaak? De Weensche rotonde, een kolossaal bouwwerk, dat einde der vorige eeuw bij gelegenheid van de toen te Weenen ge houden wereldtentoonstelling werd opge richt en welks machtige koepel een der merkwaardigheden is van de Oostenrijlk- sche hoofdstad, is gisteren in brand ge raakt. Reeds is de 'groote koepel imet donde rend geraas ingestort. Voor zoover bekend, zijn er geen men- sóhenlevens te betreuren. Sinds jaren werd in bet rotonde-ge- bouw de Weensche jaarbeurs gehouden. In een tijd van nauwelijks vijftien Te beginnen met den nieuwen jaargang, die 1 October aan vangt, zal weer geregeld een Zondagsblad verschijnen. Zij, die zich thans abonneeren, ontvangen de nog voor October verschijnende nummers gratis. Vraagt proefnummers 1 minuten brandde bet geweldige bouw werk aan alle vier de boeken en reeds na 25 minuten stond het vast, dat bet gebouw niet meer te redden was. Talrijke 'brandweermannen bekwamen rookvergiftigingen. Volgens berichten in de bladen zouden reeds verscheidene verdachte personen in arrest zijn gesteld. De president van de Wiener Messe A'. G., de vroegere minister 'van handel Heinl, beeft medegedeeld, dat den laat- sten tijd reeds driemaal in de Rotonde brand is uitgebroken. Steeds echter had 'het personeel van bet buis de vlammen kunnen blusschen. Nader wordt gemeld: Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Men wacht op de publicatie van den commandant der Weensche brandweer. SOVJETS DE PIRATEN? Van welingelichte zijde wordt beves tigd, dat de regeering van Franco de niet-inmengingscommissie in kennis zal stellen van bet resultaat van baar onder zoek in verband met de torpedo-aanval len in de Middellandsche Zee. De recht- sóhe Spaansche regeering beeft bewijzen in banden, dat minstens twee der pira- tenonderzeeërs tot de marine van Sovjet- Rusland behooren. De omgeving van Grenoble overstroomd. Do zware regenval, die dagen lang beeft aangehouden, heeft ernstige schade aangericht in de nabijheid van Grenoble en aan weerlszijden van de Rhone. 'Op versdhilende plaatsen is het trein verkeer onmogelijk geworden. Te Tain is gisteravond een goederentrein ontspoord, terwijl de sneltrein ParijsMarseile bij Beauchatel gederailleerd is; persoonlijke ongelukken hebben zich 'daarbij niet voor gedaan. De telefoonverbindingen zijn op vele plaatsen verbroken. Beken zijn bui ten haar oevers getreden, waardoor brug gen zijn weggesleurd en wegen versperd. Korta Berichten. i Efen zeer heftig onweder, gepaard gaande met een hevigen regenval, heeft zich gistermorgen ontlast boven destreek van Londen en de aangrenzende graaf schappen. Vier kabelballons werden op de militaire terreinen van Cardington door den bliksem vernield. Ter hoogte van Conway, in Noord- Wales, is een bombardementsvliegtuig in zee gevallen. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Hun lijken zijn terug gevonden. HL M. DE KONINGIN. In verband met de opening van de Sta- ten-Generaal, ligt het in het voornemen van de Koningin om Maandag van 't Loo naar Den Haag te vertrekken en tot Dinsdag op den Ruigenhoek te vertoeven. Na de Komeropening zal Hare Majes teit, onmiddellijk na den rijtoer, welke als gewoonlijk des middags plaats heeft, per trein naar Het Loo terug reizen. DE KONINGIN, DE PRINSES EN DE BEIDE PRINSEN BIJ DE MANOEUVRES. H. M. de Koningin is gisterochtend per auto van Het Loo vertrokken om op nieuw een bezoek te brengen aan het ter rein, waar gister en vandaag een onaf gebroken oefening van de lichte brigade wordt gehouden. Zij was vergezeld Ivan haar eerste hof dame, jkVr. Van Tets1, Haar adjudant, kolonel' 'jhr De Jonge van EHemeet en Haar ordonnans-officier 'jhr Van Lawick van Pahst. De Koninklijke auto werd met de pont te Brommen overgezet. Hijr voegde Prinses Juliana zich bij de Ko ningin. Zij' had den nacht doorgebracht aan 'boord van de Piet Hein. 'Gezamenlijk werd naar Zelhean gere den, waar was gevestigd het bureau van den hoof'dhulpleider, luit.-kolonel Thoden J van Velzen. Deze stelde H. M. op de Binnenland. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana bij "de leger-oefeningen. De vrije inschrijvingen op de 3 Indi sche leening ten volle toegewezen. Mr Patijn bezoekt Gent. Buitenland. De controle langs de Spaansche kust be ëindigd. De strijd in China. Chineesch protest te Washington. Groote brand te Weenen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de fabriek ongefrankeerd onder rembours of na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken AM. Kunstkorrel, Amsterdam hoogte van den toestand op het oorlogs terrein. Op het marktplein van het Gel- dersche dorp werden de Koningin en Prinses luide toegejuicht en de muziek speelde het Wilhelmus. Er werd druk gevlagd. Ook Prins Bernhard was reeds vroeg hij de oefeningen present. Bij 'het kasteel de 'Slangenburg, tusschen Doetinchem en Varsseveld, verruilde de Prins zijn kepi met witten band der neutralen voor den helm, ten einde te paard de oefeningen van een patrouille huzaren der roode partiji daadwerkelijk mede te maken. Naar de commandant van het veldleger, luit.-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst opmerkte, zal dit „prachtige voorbeeld" zooals hij het uitdrukte, zon der twijfel grooten indruk op de deelne mers aan de oefeningen maken. En tenslotte toonde Prins Aschwin zijn belangstelling voor de manoeuvres door een bezoek. Hij was vergezeld van Hr. Mis. ordonnans-officier eerste luitenant Egter van Wissekerke. MINISTER COLIJN UIT GENEVE TERUG. De minister-president dr H. Golijn is gisterochtend van zijn verblijf te Genève te 's Gravenhage teruggekeerd en heeft gistermiddag zijn werkzaamheden ten de- partemente hervat. Stopzetting kalksteenfabrlek. Naar men verneemt zal de Leidsche kalkzandsteenfabriek heden haar perso- soneel, bestaande uit 40 man, ontslag ge ven. Dit is in korten tijd reeds de derde kalkzandsteenfabriek in ons land, welke haar bedrijf stop zet. Anti-Rev. Gemeentebestuurders. Het Verband van Vereenigingen van A.R. Gemeentebestuurders zal Maandag 20 September des namiddags om 2.30 u. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wor den gehouden. In deze vergadering zal worden 'behan deld het onderwerp „Dl e Wethou der s v e r k i e z i n g" aan de hand van een advies, uitgebracht door een com missie bestaande uit de heeren: Mhr G. van Baren, burgemeester van Delft, Mr P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en H. Smitskamp, lid van den Gemeenteraad te 's-Gravenhage. Aan de bespreking van dit advies zal Voorafgaan een inleiding van den voor zitter van de commissie, Mr G. van Ba ren. Naar alle waarschijnlijkheid zal deze vergadering ook worden bijgewoond door dien tijdelijken voorzitter van bet Centraal Comité, den heer J. Schouten. MR PATIJN BEZOEKT GENT. Boottocht door het kanaal van Terneuzen Gistermorgen heeft onze gezant in Bel gië mr J. A. N. Patijn, thans benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken, het aangekondigde bezoek aan de stad Gent gebracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1