I Gemengd Nieuws Ingezonden Stukken. Kunst en Wetenschap Land- en Tuinbouw Politieberichten. EERST De Kerkvi Duits ZATERDAG 18 i Oudelande. Alhier is opgericht een vereeniging tot stichting van een ver- eenigingsgebouw. Bestuursleden zijn Ds Matzer van Blooie, voorzitter; C. Bouw, secretaris; J. P, Jansens, penningmees ter. Bereids is reeds voor dit doel aan giften ontvangen of toegezegd de som van f 767.50. Getracht zal worden een bazar te organiseeren, welker baten voor het gebouw zullen worden aangewend. Biezelinge. Gisteravond bracht het Pijperkorps, directeur de heer P. Smal- legange, onder veel belangstelling een serenade aan den heer Mare. de Jonge alhier, in verband met zijn 80sten ge boortedag. In de Nieuwe Kerkstraat waar de jubilaris woonachtig is, wap perden overal de vlaggen. Ook was een aardige versiering door de buurtver- eeniging aangebracht. De voorzitter van het Pijperkorps, de heer A. W. van 't Veer, wenschte den jarige met de familie hartelijk geluk met dezen dag. lerseke. Paar de aftrek van mosselen te Philippine steeds 10 pet. meer be draagt dan op andere plaatsen (b.v. Tho- len, lerseke of Bruinisse) heeft meer dan een mosselkweeker te dezer plaatse 'be sloten geen bestellingen meer aan te ne men voor Philippine. Naar wij vernemen zal dit seizoen geen Floralia-tentoonstelling worden ge houden. De schoolkinderen hebben hun 'bloemen meegenomen naar school, waar de jury, de heeren Van Slahbekoorn en Loggers, de prijzen uitdeelden. Domburg. Donderdagavond kwam de raad in spoedeischende vergadering bij een onder voorzitterschap van den loco burgemeester, weth. P. J. Elout. Beslo ten werd van gemeentewege een graf aan te bieden voor wijlen burgemeester L. J. van Voorthuysen. Arnemuiden. Gevonden een speldje E. H. B. O. Inlichtingen ter secretarie. (Be langeloos bericht.) Bruinisse. Geen. mosselzaad. De ze week werden de mo'sselzaadbanken ge opend voor 'het vissc'hen van mosselzaad. Door de visschers is echter geconstateerd dat nergens zaad gevallen is. Dit beteekent voor hun bedrijf een leelijlke schadepost. De 'kweekers zijn nu aangewezen op zaad van de Belgische kust, dat door deze omstandigheden niet goedkoop zal zijn. Naar wij vernemen zal het overzet ten aan het veer ZijpeAnna Jacoba- polder van 2124 September a.s. ver traging ondervinden in verband met noodzakelijke werkzaamheden aan de ponton. Alleen luxe auto's zullen over gezet worden. Vrachtauto's niet. Voetbal. Chr. Ned. Voetbalbond. Afd XIII (Zeeland). Uitslagen: Unites I—Unitas II 5—3. Unitas III—N'dorp 5—0. De competitie in deze afdeeling is uit gespeeld, zoodat de stand is als volgt: Eindstand Unitas I 10 10 0 0 20 61— 9 Unitas II 10 7 1 2 15 35—19 K.V.V. 10 4 0 6 8 23—30 Unitas III 10 3 1 6 7 25—36 Nieuwdorp 10 3 1 6*) 5 2240 D.S.C. 10 1 1 8*) 1 12—44 2 verliespunten. Unitas I te Kloetinge is hierdoor on geslagen kampioen der afdeeling XIII. BACTERIOLOGISCH LABORATORIUM VOOR DE ZEEUWSCHE STROOMEN AAN DEN STAAT OVERGEDRAGEN. "Woensdag heeft de N. V. Zuid-Neder- landsche Spiritusfabriek te Bergen op Zoom het ingevolge haar opdracht ge bouwde bacteriologisch laboratorium van het bestuur der visscherijen op do Zeeuw- sche stroomen overgedragen aan het rijk. Het oude laboratorium is omstreeks 1885 gebouwd als magazijn voor den vaar- tuigendienst van het bestuur der vissche rijen. Omstreeks 1906 werden in dit ma gazijn eenige kamertjes afgeschoten voor het bacteriologisch onderzoek. Tengevolge van typhusgevallen, die zich in Engeland hadden voorgedaan door het eten vau oesters, begon n.l. de afzet van Zeeuw- sche oesters aanzienlijk te verminderen. De minister van financiën maakte zich toen ongerust over de inkomsten der do meingronden, want de staat verpachtte deze gronden aan de oester- en mosselen- kweekers en zag zich door de verminde ring van den oestera.fzet zijn inkomsten, uit de pacht voortvloeiende, ontgaan. Het rijk heeft toen een commissie in het leven geroepen, om toezicht op de oesterkwee- kerijen te houden en zoo namen de werk zaamheden van het bacteriologisch labo ratorium een aanvang. Het oude laboratorium stond oorspron kelijk geheel vrij, doch had als naaste buur de N. V. Zuid-Nederlandsche Spiri tusfabriek. Deze fabriek behoort thans aan de Nederlandsche Suikerindustrie. Daar steeds nieuwe fabrieksgebouwen om het laboratorium heen gebouwd wer den, werd dit laatste uiteindelijk geheel en al door de spiritusfabriek ingesloten. Na zeer langdurige onderhandelingen is men eindelijk met het rijk tot een op lossing gekomen, waarbij de spiritusfa briek den grond, waarop het laboratori um gelegen was, 'heeft gekocht, het oude laboratorium thans mag afbreken en in ruil daarvoor op een door het rijk aan gewezen terrein een nieuw naar alle eischen des tijds ingericht laboratorium heeft gebouwd. De directeur der ZuidrNederlandsohe Spiritusfabriek, de heer A. G. J. de Vries droeg met een toespraak het laboi itorium over aan het rijk. De Minister van Finanoi- enMrJ. A. deWilde sprak daarna een kort dankwoord, waarin hij zeide een zeer aangenamen dag achter den rug te hebben, n.l. een tocht over de Zeeuwsche stroomen, waarbij spr. weer eens opnieuw is gebleken, hoe belangrijk de visscherij op de Zeeuwsche wateren voor het land is. Daartoe behoort ook de oestercultuur. Spr. roemde de verdiensten van Dr Greyns, wiens arbeid veel ertoe heeft bij gedragen om de Zeeuwsche oesters en mosselen een goeden naam te verzekeren. De minister verklaarde namens den staat het laboratorium te aanvaarden en dankte allen, die aan de tot stand koming hebben mede gewerkt. Vervolgens voerde Mr H. van den Beeke 'Gallenfels namens het bestuur der visscherijen op de Zeeuwsche stroomen het woord. Deze deed met en kele woorden de beteekenis van het labo ratorium voor de oesterteelt uitkomen, waarna hij het gebouw, namens het be stuur aan den directeur van het labora torium, Dr Greyns, overdroeg. Dr Greyns bracht dank aan allen, die aan de tot stand koming van het ge bouw en de inrichting hebben mede .ge werkt. Duitsche worsten in een ander velletje. Daar groote hoeveelheden darmen voor de worstbereiding tot dusver uit het bui tenland werden betrokken, behoort het tot de taak van het Duitsche vierjaren plan ook hierin verandering te brengen. Op het oogenblik worden drie soorten kunstdarmen vervaardigd en bij de worst bereiding gebruikt. Twaalf firma's leveren darmen van perkament, twee firma's ma ken cellulose-darmen. Daarbij komt in den laatst'en tijd nog de fabricage van darmen uit z.g. Leimleder. Dit leder komt van de binnenzijde van de runderhuid on wordt bij het looien er af geschraapt. De naam Leimleder is ontstaan, omdat dit product ook vervaardigd 'kan worden uit lijm en gelatine. De daaruit veivaardigde dar men zijn. van de natuurlijke darmen niet te onderscheiden. Terwijl vroeger ieder jaar 120 millioen mark aan den import van buitenlandsche darmen moest worden uitgegeven, be draagt desze invoer thans nog 40 millioen mark. Opmerkelijk is, dat de fabricage van kunstdarmen steeds grooter wordt. In het afgeloopen jaar werden reeds 30.000 km perkamentdarmen en 70.000_km cellulose- darmen vervaardigd. Postbode aangevallen door wespen. Twee ingezetenen van Reeuwijk hebben een onaangename kennismaking met wespen gehad. Een hulppostbode, die over den 's-Gra- venbroekscheweg fietste, werd door een zwerm aangevallen. Toen hij trachtte zich de diertjes van het lijf te houden, viel zijn pet af, waarna de wespen zich op zijn hoofd neerzetten en hem leelijk staken. Een dokter heeft 's mans pijn verzacht. In de woning van een slager aan de ReeuWijksche brug heerschte een ware wespenplaag. Het bleek, dat zich in de keuken tusschen plafond en zoldering een geheele kolonie heeft genesteld. D'e ont- smettingsdienst uit Gouda heeft de sla ger van diens ongewenschte gasten be vrijd en het nest uitgeroeid. Familiedrama. Even over de Nederlandsche grens heeft zich gister avond een familiedrama afgespeeld, dat zeer ernstige gevolgen heeft gehad. Terwijl het gezin van den heer L. Ga briels te Essen den avondmaaltijd ge bruikte, stormde plotseling de broer van Gain iels binnen. Hij verkeerde in staat van dronkenschap en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waarbij 'hij vooral zijn broer ernstig wondde. Vervol gens maakte hij zich snel uit de voeten, na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben ge stoken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wagen die voor het huis stond, te dragen, waar na hij naar het op 3 km afstands gelegen St Joseph-ziekenhuis reed. De toestand van G., die 52 jaar oud is, is hoogst be denkelijk. Zijn vrouw en zoon zijn even eens ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. De dader is later gegrepen. Vluchteling gevangen. De gisteren aan de handen van de rijksveld wachters ontsnapte Duitsche gedetineer de is door de politie te Nordhorn (Dhiitschland) weer gearresteerd. D'aar hij ook door de Duitsche justitie wordt gezocht is het de vraag, of hij wel direct naar Nederland zal kunnen worden uit geleverd. Kuip met kokend water omgetrokken. Gistermiddag wierp het driejarig zoontje van den heer Ta bak te Wanswerd, terwijl zijn moeder de wasch deed, een kuip kokend water om. Het kind kreeg den inhoud over het lichaam, dat geheel met brandwonden werd overdekt. Het jongetje is aan de ge volgen overleden. We er twee ronselaars ge pakt. De politie te Beverwijk heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen twee inwo ners van Beverwijk wegens het ronselen van verschillende plaatsgenooten voor Spanje. Deze gevallen moeten nauw ver band houden met de Haarlemsche zaak, waarvoor reeds een persoon is aangehou den en in arrest gesteld. Tot arrestatie kon de politie te Beverwijk niet over gaan, daar de wet hierin niet direot voor ziet. Bekend is, dat genoemde personen ne gen jonge menschen naar het Spaansche front hebben gezonden, van wie vast staat, dat er vier gesneuveld zijn. Over hun manier van werken wilde de politie thans geen nadere inlichtingen geven Het onderzoek wordt bemoeilijkt, omdai de ouders en andere familieleden van de geronselden geen inlichtingen willen ver schaffen. Zilvervos loopt vrij op straat. Een zilvervos, die door een zeeman in een hokje was meegenomen, heeft kans gezien uit zijn benarde positid te ontvluchten en is terechtgekomen in den zeer grooten tuin van „Pro Senec- tute" te Sneek. Het jonge diertje is thans zoo tam, dat het zich door kinderen laat voeren en dikwijls rustig over dt, straat van den eenen naar den anderen tuin loopt. Het ligt in de bedoeling van zijn baas, hem tegen den winter weei op te vangen en hem dan aan Artis te schenken. Geraamte gevonden. Bij hei graafwerk ten behoeve van de automati seering der telefoon is op de markt te Buren (Gld.) tegenover het stadhuis op anderhalven meter diepte een nog be trekkelijk gaaf geraamte gevonden van vermoedelijk een mam van ruim 50-jari- gen leeftijd. Gevaarlijke klanten. Toen een geldophaler van de centrale boekhou ding der gemeentebedrijven te Amers foort bij een winkelier zijn tasch met geld op een tafel legde, terwijl hij den meterstand opnam, heeft de winkelier een bedrag van f 110 uit de. tasch genomen. Bij het onderzoek bekende de winkelier en hij gaf het geld terug. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. i Halve maatregelen. Een echtpaar uit Langezwaag ging dezer da gen bijl kennissen te Tjalieberd een mid dag uit theedrinken. Daar in deze streek tijdens de afwezigheid van de bewoners nogal eens wordt ingebroken, besloten de echtelieden hun hebben en houden mee te, nemen, en zoo werd een bedrag van f 660 in een zwartgebreiden zak ge knoopt. Onderweg is deze zak echter op onverklaarbare wijze zoekgezaakt. De nummers van de bankbiljetten zijn be kend. Tot gisteravond had zich nog geen vinder aangemeld. Jongetje gestikt. Gister middag is het zesjarig zoontje van de Swartjes, te Beuningen, op weg naar school, bij' het eten van pinda's, gestikt. B edorven v I e e s c h? Te Pa- pendrecht zijn Maandag twee gezinnen ongesteld geworden na 't eten van paar- denvleesch. Te Dordrecht heeft zich een dergelijk geval voorgedaan. De waarne mende directeur van het keuringsdistrict Dordrecht heeft verband gelegd tusschen de, overigens zeer onschuldige ziektege vallen en het feit, dat de drie gezinnen vleesch van eenzelfden Dordtschen piaardenslager hebben betrokken. Eeni ge proefstukken uit den voorraad van den slager worden thans onderzocht. De patiënten zijn intusschen zoo goed als hersteld. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. i M. de R., Mag 3k een plaatsje in uw blad? Sinds eenige weken worden de markt- bezoekers van Goes verontrust en zijn ze niet tevreden. De verontwaardiging komt ter plaatse tot uiting en in een tweetal ingezonden stukken in uw blad. Het is trouwens niet te verwonderen als men rustig handel wil doen en men wordt tegen den arm geduwd om zich te verwijderen; dit verdient een rustig marktbezoeker niet. Nu de Redactie zegt, gevoel te hebben voor goede argumenten, diene het volgende: Vroeger werden kettingen gespannen, tegen bet verontrustend rijverkeer ten gerieve van de marktbezoekers. Later werden deze weggelaten, waarna een re geling noodig bleek, want rijverkeer hoort niet bij marktbezoek; het verkeer werd toen door borden omgeleid, de kooplieden waren daarmee tevreden. Nu echter de gemeente Goes een dure marktbestrating heeft aangelegd, zijn B. en W. daar trotsch op en wil ze deze doen gebruiken om op te staan. Er wordt daarbij' aangevoerd, dat 2 zegge twee winkels zijn aan de zijde der beurs (1 fotowinkel en 1 manufacturier) de rest ia kantoor en café. Men zegt, de winkels worden gehinderd en daarom worden de bezoekers verdreven. E'r is evenwel geen gevaarlijker werk, dan een traditioneele gewoonte aan te tasten. Daarbij komt dat een marktbezoe ker instinctmatig blijft staan als hij iemand ziet voor boodschap of handel. Dit blijkt vooral in de drukke uren; dan kan de politie er heelemaal geen baas over. Het is bij de marktbezoekers gelijk als bij de mieren (hun weg is ook niet be paald): achter den rug der politieman nen staan weer 34 man te praten, zon der opzet. Zelfs een politieman ging er mank aan, toen die iemand zag van zijn maag schap of buur, ging hiji ook een praatje houden, doch over koffie of thee, terwijl hij pas 30, 40, 50 keer een opduwer had gegeven. Ik hoop dat het gemeentebestuur zal inzien en een voorbeeld zal nemen aan de nijvere mieren, om niet de weg van een marktbezoeker te bepalen; ze zullen er verstandig mee doen. Op de niet drukke uren is er plaats te over; en op de drukke uren kunnen de wandolendo menschen hun weg nemen over het nu bestrate marktgedeelte. De armen der politiemannen behoeven dan in het drukke gedeelte niet moedeloos terneer te hangen. De onbepaalde weg van een markt bezoeker is niet te leiden. Laten B. en W. tevreden zijn met de naar ik meen 1610 betalende marktbe zoekers ét f 1 en de noodige losse dub beltjes en de marktbezoekers vrij laten in hun loopen en staan. Hoogachtend, A b o n n II. ZANGAVOND TE MIDDELBURG. Ds Haspers' psalmberijming. De ontwikkeling van ons kerkelijk lied (beperkt tot de psalmen), is van zoodani- gen aard, dat het karakter van den zang totaal is veranderd. De bedoeling van de Reformatoren was: liederen te geven aan de geheele gemeente, zoodat deze met haar lied kon antwoorden op het gepre dikte woord. Volksliederen dus. Geen wonder, dat de keus viel op de Psalmen, de rijke bron van gebeden, klaagzangen en lof liederen. De rhythmische volkszang heeft echter langzamerhand plaats moeten ma ken voor den koraalzang. Wij zijn zoo gewoon geworden aan deze statige, ge lijkmatige wijze van zingen, dat de mees te kerkgangers niet beter weten, dan dat het altijd zoo is geweest en daarom van meening zijn, dat het ook zoo behoort. Ds Hasper, die veel studie heeft ge maakt van deze materie, kwam zoo diep onder den indruk van de schoonheid der oorspronkelijke psalmmelodieën, dat hij het tot zijn levenswerk heeft gemaakt, deze weer opnieuw tot ons volk te bren gen. De tegenwoordige berijming, op last der Staten ingevoerd in 1773, is evenwel hiervoor ongeschikt, omdat geen reke ning was gehouden met het rhythme en de melodie. Ds Hasper heeft nu oen nieuwe be rijming gegovbn, naar de grondtekst in onze taal overgezet. Wel stelt hij de melodie dus primair en brengt daarna de berijming, maar naast de nieuwe berijming nog een nieuwe melodie plaatsen, vergroot de moeilijkheden en brengt nog meer be zwaren. Alle pogingen in dien geest gedaan, zijn dan ook mislukt. Een teruggaan tot de oorspronkelijke melodie brengt echter ook mee, het terug- keeren tot de oude tonaliteit. Vooral na 1773 zijn al die toevallige verhoogingen in de psalmmelodieën geijkt. Bovendien liggen de nu in gebruik zijnde groote en kleine terts toonsoorten zoo in ons ge hoor, dat het moeite zal kosten tot de oorspronkelijke terug te keeren. In de Nieuwe kerk te Middelburg was gisterenavond een samenkomst belegd, waarin de Psalmen uit den bundel van Ds Hasper werden gezongen. De Zang- vereeniging „Hosanna", onder leiding van Jan Kuiler, verleende medewerking, ter- wijl het orgel bespeeld werd door den organist, dhr Th. Ferwerda. Ds W. H. Kelder Jr sprak een inlei dend woord, waarna Ds Hasper een korte toelichting gaf en enkele melodieën deed hooren. Het koor zong daarna de Psal men 35, 54 en 42. Bij dezen laatsten psalm komen dan de befaamde triolen; zolnder moeite werden ze evenwel ge zongen. Toen de gansche gemeente mee moest zingen, ging het niet altijd zoo vlot. Allereerst door het snelle tempo waarin gezongen werd en bovendien was er geen voldoend samengaan van de zangers met het orgel. Over het algemeen mag deze avond echter goed geslaagd heeten vooral omdat alle aanwezigen mede werkten, om dit doel te bereiken. Ds Dippel sloot het samenzijn en bracht dank aan allen, die tot het welslagen hadden medegewerkt. STIJGENDE EXPORT VAN AARDAPPELEN UIT FRIESLAND. Argentinië blijft enorme kwantums afnemen. De aaidappelhandel heeft in Friesland, waar pl.m. 40 pet. van het bouwland door aardappelen in beslag wordt genomen, weer een tijd van hoogconjuctuur. Groot is de hoeveelheid die klaar ligt om verscheept te worden en meer dan eens is het voorgekomen, dat met het in laden stagnatie ontstond, omdat de leve ranciers van de verzendkisten niet gauw genoeg aan de vraag konden voldoen. Honderden arbeiders vinden er dan ook werk bij en verdienen een behoorlijk stuk brood. Schier naar alle landen vinden verschepingen plaats. Argentinië trekt nog steeds enorme quantums Bintjes of Geldersche muizen. Bedriegen de vooruitzichten niet, dan gaat men dit jaar een record vestigen, hetgeen vooral te danken is aan de ver fijnde selectie en het goede inzicht en aanpassingsvermogen van den keurings dienst die geen uniforme eischen stelt maar afgaat op de door de verschillende landen gestelde eischen. Het Mond- en Klauwzeer. „Staatscrt." no. 178 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, geoonstateord in Augustus, Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer blijkt te bedragen 804, waarvan 853 in 2uid-Holland on één in Noord-Holland. Verboden kringen voor vervoer van her kauwende dieren en varkens. De minister van oeconomischo zaken heeft met ingang van 15 September het vervoeren of doen vervoeren van her kauwende dieren en varkens verboden naar een kring, omvattende de eilanden Voorne en Putten, zoomede naar een kring, omvattende hot eiland Rozenburg. Bepaald is, dat wanneer bijzondere re denen afwijking van bedoelde verboden noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den burge- moester van de betrokken gemeente, on der de door den inspecteur van den vee- artsenijkundigen dienst te Rotterdam aan te geven voorwaarden. Middelburg. Gevonden voorwerpen,: Aan het bureau van politie: Gouden broche. Bij particulieren: Ceintuur, de Wit, Gravenstraat 49; Haarstrik met speld, C. Wondergem, Penn.singel 19; Honden penning 252, J. Feinhout, Hofplein 39: Collier (zilver), Tissrand, Seis weg 77; Vulpen, G. 'de Rijke, Lageweg, Koude kerks E 292; Port. met in'h., F. Klaver, Heerenstraat 22; Collier, J. Boone, Vol- derijlaagte 14; Kussen met oranje, A. Spruit, Bellinkstraat 20; Statief foto toestel, v. Westering p.a. Boudewijnse, Dam Z.Z. 6; Belastingmerk, Poppe, Zach. Jansenstraat 5; Kilogewicht, Bos- schaart, Seissingel 70; Sjaal, Verhage, KI. Vlaanderen 13; Ring met sleutels, J, H. C. Dierikx, Spuistraat 13; Sjaal, W. Koevoets, Noordpoorlstraat 15; Vulpot lood, H. J. Joziasse, L. Geere 46; Arm band (zilver), Mej. Poerstamper, Gem. Zwemschool; 2 manteltjes, idem; Spie geltje met portret, Flipse, Nieuwe Ha'ven 17; Dameshorloge, Jo Vorhage, Middol- burgschwegje 10; Belastingmerk (koste loos), G. Nagelkerke, Teorpakhuizenstran i 30; Port. met inh., Visser p.a. Fostenau, L. Delft, winkel; Port. met inh., de Troyu Spuistraat 17; Vulpen, C. Bostelaar, Ja cob Catsstraat 53; Autoped, J. Schier, Seisstraat 12; Port. met inh., Jamin, L. Delft, winkel; Broche (zilver), C. de Looff, Spanjaardstraat 4; Handschoen, Vermeer, L. Viele 41; Dasspeld, J. van Dalen, Seisweg 104; zwarte kater, IC. J. Waage, L. Viele 53; Medaille, C. Deïst, Teerpakhuizenstraat 11; Sjaal, Hubregt- se, Hal Stadhuis; Insigne (Leger des Huils), H. Willeboords, St. Laurens L 68; 2 groente kisten, Lauwerse, Vlas- markt; Broche (zilver), W. Dekker, Spanjaadstraat 20; Voetbal, H. Iseboud, Noordsingel 202; Hondenpenning 216; Fiegen, Verwerjjstraat 27; Zak kolen, Poppe, Noordweg; Overal, J. Janse, Se- geersweg 1; Armband (zilver), W. Lein- se, Oude Vliss.weg C 400; Bril in etui, Soetens, Nieuwstraat 26; Armband, J. A'llewijn, Breeweg 't Zand D 236; Bril, F. J. de Munck, Seisstraat 16; Damestasch met inh., J. de Buck, Walensingel 3. Hondenpenning 69, Mej. de Lange, La- tijnsche Schoolstraat 8; 2 Boortjes, R. Knieriem., L. Burg 46; Sleutel, Den Ex- ster, Kalvermarkt 5; Vulpotlood, B. Job- se, Jasmijnstraat 24; Pakje scheer mesjes, Jobse', Penn.singel 89; Zakmesje, J. Ooppoolse, Sc'hroeweg 32; Houten vaatje, M. Patenier, St. Pieterstraat 9; Handschoen, Tazelaar, N. Vliss.weg E 112; Port. met in'h., F. den Hollander, D'omb. Schuitvlot 31; Tasch je met inh., G. D'orst, Wagenaarstraat 8; Broek en Blouse, S. Crucq, Veersoheweg 141; Sleu tel, Mi. Gouwlaas, Kalvermarkt 5; Broche (zilver), G. Volker, Noordweg St. Lau rens B 165; Badpak en badschoenen, v. F liet, Seisstraat 14; Vulpotlood, M. Fran- coo, Veerschesingel 132; Collier, Voorts Vader, Dam Z.Z. 50; Etui met foto's, A. Reus, Zuidstraat, Westlkapelle A 21; Kinderport., J. Poortvliet, Bogardstraat 5; Tabakspijp, F. Beekman, Noordsingel 94; Armband, Mej. Hendriks, Singëlstr. 46; Geldstuk, L. Pieterse, St. Laurens B 197; Tortelduif, J. Spruit, Bellinkstr. 20; Menchetknoop, J. Boone, Oostkerk plein 2; Vulpen, Verstate, Vliegveld, Vlissingen; Belastingmerk, Jo Janse, Noordweg 20; Daskouder, J. Dingemanse Jacob Catsstraat 46; Snelbinder, B. Lein- se, Noordsingel 104. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 18 Sept.; Meest matige Z.O'. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk ïegenbuien met kans op onweer, iets kouder. Stand van hedenmiddag 3 uur; Stand van gistermiddag 3 u.: 745. Licht op voor fietsen: Zaterdag 7 u. 53 min. Uitg.: N.V. Uitgev Emergo" ter exploit Bureaux Lanf Tclcft Postchèque e Bijkantoor Midde J. J. FANOY, Directeur-Hoofdi Dit nummer be De kerkstrijd, die gestreden wordt, ve dacht. Niet alleen omd* aard van het nati kennen. Daarom bier in de practijk, cialisme, krachtens 't Woord van God s leiders, hoe het zi tegen het Koning Wiens heerschappij Met het gevolg, eischen van Gods handhaven, die nie dat Woord hen geb krachtens den inh opkomen voor het gezin en de kerk, in vervolgd worden en gesloten worden. De nadruk moet feit, dat deze vervol band houdt met d< nationaal-socialismc ons land worden heeft men getracht 1 deze beginselen te v de ervaring zijn er die zich hierdoor in Dezulken ontvang Duitschland plaats onderwijs. Zij hebbe som en zij weten he dat er tusschen 01 naal-socialisme een klove is. Maar ook om anc de kerkstrijd in Di opmerkzaamheid. Wij zien ook hier inplaats van onder hoewel gehavend, i worden. Een verschijnsel, denis telkens weer Juist toch in tijd volging hebben de ke bun geloof beleden, ging heeft steeds lo tend gewerkt. Iets daarvan zien Het conflict tusschen conflict tusschen ge heeft er toe geleid, meer hun eigen plaa zijn geworden. Wij denken hierbi, die enkele weken gel iische kerken in Dui zen en waarin de gewekt om te 'blijven beid om het Woord omvang te blijven Deze proclamatie plaats een aanval op De Overheid wordt ren bij de gratie Gc grond wordt gesteld baar allen eerbied 1 schuldig is, zoolang genover het Woord geval, dan is gehooi mogelijk. Want men hoorzamen dan de e tig die dan ook mog Erkend wordt, dat heeft verstrekkende e de loyaliteit en aan d geheele volksgemeens wil slagen dq- kraal: een natie, welke bijl nationale vernieling hooger dan de eisch staat het gebod van c Met ernst wordt ve dat niet het geloof a geloof aan bloed en i geloof in den leven kan brengen. En ontroerend klii Men predikt in het geloof en vertrouwei gemaakten God, ma van dit volk ve Waaraan vrij moed wordt toegevoegd: „Zonder Jezus Ch vrijheid en geen ver biedt ons de liefde e volk, voort te gaan, h schap te verkondigen onze Heiland, Heere En inplaats, dat d opgewekt om onder dreiging en vervolgin, eischen der Overheid „Wij weten, dat de leen kan dienen als ledige kerk, als zij de den God predikt, i b pi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 6