Internationale Spanning. Oe oorlog in het verre Oosten. EERSTE BLAD Buitenland. Beroep van China op den Volkenbond. De strijd in Spanje. BOTEAK Fa. BRAND-DEKKER Binnenland Opbrengst Rijksmiddelen. Belangrijkste Nieuws Nieren Uit de Provincie VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 205 De TEAKDEUR met goede reputatie. Lange Vorststraat 60 - GOES. Zorg Voor Goede Doorspoeling der Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Tololoonnummcr 11. Postchèque en Girorekening 41155. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnomonton voor Middelburg, Goes en Vllssingon f 0.20. Losse nummors 5 cont. Advcrtcntiün 30 cent por regel, Ingczond.on medcdcolingcn 00 cent per regel. Kleine Advertcntiön Dinsdags en Vrijdags 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. G TE KOOP: iuurtje en erf, 108 te Bieze- 9 c.A., voorzien rleiding. van Pienbroek pfo k 1 Mei 1938. September a.s. en in te leve- ieptember 1937, iris J. C. KRAM e Ham 413, lirgeau 919, ex. Lucas 7i s per 100 kg. 10—26, Dit- limen 1012, ramen 3545, r. hoonen 8 jche Spekboo- L'omaten 47, 4, Spinazie 3, jol 3.20—4.40, per 100 kg.; eiden per 100 sla 0.70—1.10, m 0.601.10, 4.20, alles per in 15 Sept. >nferance 8 Hardy 7'12, ►leon 56, B. iau 45, Pre- Williams Dh- 67, Herzo Poiteau 58, 45, Peren 57, Vlaam- jenappels 5 insesseboonen alles per kg.; er 10 stuks. IBERICHT. van 17 Sept.: t Z. wind be- met tijdelijke regenbuien, ,g 3 uur: De toestand zeer ernstig, maar niet hopeloos. Twee ministers van Buitenlandsche Za ken, die van Denemarken en Noorwegen, hebben in een gesiprek met een corres pondent van „Het Volk" bij den Volken bond bun groote bezorgdheid uitgespro ken over den internationalen toestand. Deze is naar bun oordeel ernstig, of schoon nog niet alle hoop verloren is. Een lichtpunt meenen -zij te zien in de conferentie van Nyon, waardoor bet practisch onmogelijk zal zijn koopvaar dijschepen op volle zee te torpedeeren, zonder in strijd te komen met de gel dende voorschriften, dat een duikboot zich eerst moet bekend maken, schip en lading moet doorzoeken en de bemanning gelegenheid dient te geven zich te red den. Beide ministers waren van oordeel, dat de houding ;van Nederland om oorlogs schepen naar de MMdellandsche Zee te zenden goede resultaten heeft gehad. De strijd om Lotien. Tegenstrijdige berichten. De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft officieel medege deeld, dat Lotien hij het aanbreken van den dag door de Ghineesche troepen is heroverd. Daarentegen heeft de woordvoerder der Japansche marine categorisch ontkend, dat Lotien door de Chineezen zou zijn heroverd. Hij wees er oip, dat een lucht aanval der Chineezen op Lotien was af- 3 u.: 749. ifsen: In de streek van Poetoeng blijven de Ohineezen het Japansohe consulaat en de oorlogsschepen aanvallen. Hun stel lingen 'zijn echter opnieuw door water vliegtuigen gebombardeerd. De Chineesche troepen bij Sjapei 'heb ben, naar Reuter seint, een vruchtelooze poging ondernomen, ©en wig te 'drijven in de Japansohe stellingen bij' Hongkioe. In den afgeloopen nacht hebben zij een aanval ingezet over een front van twee mijl lengte, met het doel de kaden in het Oosten van 'dit district te bereiken, ten einde de verdere ontscheping va.n Japan sche troepen te verhinderen. Japansche mariniers, die dit district bezetten, heb ben den aanval afgeslagen. Aan den strijd in Noord-China hebben naar schatting 100.000 man, deel uitmakende van de achterhoede van het terugtrekkende Chineesche leger, deelge nomen. Zij streden hardnekkig, doch stonden machteloos tegenover de Japan sche tanks, zware artillerie en vliegtui gen, die hun ontbreken. 'Geheele compag nieën verkozen algeheele vernietiging ho ven den aftocht. De Japanners beweren, dat zij in een kleinen sector duizend ge- doode Chineezen vonden. Volgens een Chineesoh bericht uit Tsinan hebben de Chineesche troepen een algemeen offensief ingezet aan de spoor lijn TientsinPoekau. Op 1500 meter ten Zuiden van Hsing- tsji zijn bloedige gevechten geleverd. Het schijnt dat de Ohineezen daar in het voordeel zijn. „Rekening gehouden met hetgeen mogelijk is". De Volkenbondsiraad heeft in een gister middag gehouden besloten bijeenkomst besloten de documenten, die de Ghinee sche regeering in zake het Ghineesch-Ja- pansche conflict aan Genève beeft voor gelegd en de rede, welke Wellington Koo gisteren voor de Assemblée gehouden beeft, te verwijzen naar de commissie van 23. Wellington Koo deelde mede, dat hij deze procedure aanvaardde, daar bij er prijs op stelde, „rekening te bonden met hetgeen mogelijk is". Tevoren had men er zoowel van Fran- sche als van Britsche zijde bij de Chi neesche gedelegeerden op aangedrongen, de Chineesche eischen tot onmiddellijke toepassing van art. 17 van het Volken bondspact tegenover Japan, op te schor ten. De ministers Eden en Dölbos had den, naar United Press verneemt, gister morgen met den Chineescben ambassa deur een langdurig onderhoud, waarna laatstgenoemde verklaarde, in de beslo ten vergadering van hedenmiddag niet op de onmiddellijke toepassing van art. 17 te zullen aandringen. Hevige strijd om het bezit van den berg Los Colleros. Den geheelen dag heeft gisteren de opmarsch der troepen van Franco, wier doel de berg Los Gollerois is, voortge duurd. Gistermiddag werden de eerste toppen ten Westen van de Sierra del Oueto Negro bereikt. Hier werd echter zeer krachtig tegen stand ondervonden en na de inneming van den hoogsten top (1835 meter) had den de opstandelingen tegenaanvallen te verduren van de* regeeringstroepen, die versterking hadden ontvangen. De recht- sche artillerie verdreef hen echter weer en de Asturiërs vluchtten in wanorde, waarna de troepen van Franco den op marsch naar de Los Colleros in het moei lijke terrein voortzetten. De regeeringstroepen beschikken niet over herggeschut, zoadat de verliezen der opstandelingen zeer gering zijn. MADRID GEBOMBARDEERD. De artillerie der opstandelingen bom bardeerde gisteren de hoofdstad. D'e granaten vielen in 'het centrum. In officieels Britsche kringen wordt medegedeeld, dat het stoomschip „Gibel Zerjon", door 'de regeering gecharterd voor het vervoer van in de Britsche am bassade te Madrid geherbergde vluchte lingen, gisteren op zijn eerste reis 400 vrouwen, kinderen en ouden van dagen van Valencia naar Marseille gebracht heeft. AMERIKA EN DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Verbod van het vervoer van katoen en schroot? De Amerikaansche minister van han del, Daniël C. Roper, heeft in verband met de crisis tusschen China en Japan gisteravond de mogelijkheid ontvouwd, dat de Amerikaansche regeering aan baar koopvaardijschepen bet vervoer van katoen en schroot naar de oorlogvoeren de landen in het Verre Oosten zal verbie den. De minister verklaarde, dat een voortdurende studie gemaakt wordt van de toeneming van de verschepingen, wel ke van essentieel belang zijn voor de ver vaardiging van oorlogsmateriaal. De maritieme commissie heeft overwo gen, welke maatregelen genomen kunnen worden om te verhinderen, dat de „Wi chita", een regeeringsvaartuig, dat zich naar China op weg bevindt met een la ding vliegtuigen aan boord, bet land in een incident verwikkelt. Men heeft de mogelijkheid onder het oog gezien, de la ding over te doen op een particulier vaartuig. STALIN'S EENIGE ZOON ONTVOERD? De gansche Gepoe op zoek naar de daders. De regeeringsgezinde „Kurjer Gzer- wony" meldt, op gezag van welingelichte kringen te Moskou, dat de eenige zoon van Stalin, de twaalfjarige Wasil, door onbekende daders is ontvoerd. D'e ontvoering moet hebèen plaats ge had, toen Wasil, in gezelschap van zijin vriend, uit school naar het Kremlin te rugkeerde. Den ontvoerders zou 'het welslagen van hun misdadig plan vergemakkelijkt zijn doordat onlangs, bij gelegenheid van een jeugd^ag, waaraan Wasil deelnam, de foto van den jongen in alle Moskousche bladen is gepubliceerd. De geheimzinnige verdwijning van zijn zoon heeft op Stalin een vernietigenden indruk gemaakt. Ofschoon het geheele politie-apparaat van de Gepoe onmiddellijk aan het werk is gezet, moet het tot dusver niet gelukt zijn, een spoor ivan den jongen of zijn ontvoerders te 'ontdekken. DE AANSTAANDE MANOEUVRES IN DUITSCHLAND. Scherpe maatregelen tegen spionnage. >it jaar zullen buitengewone maatre gelen worden getroffen, ten einde bij de aanstaande manoeuvres spionnage te voorkomen. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat klaarblijkelijk de buiten landsche spionnage zal trachten de doel matigheid der oorlogsuitrusting, waar over Duitschland beschikt, te leeren ken nen. „Alle noodzakelijke maatregelen zijn genomen", zoo zegt het communiqué, om verraad te beletten en ons leger te be schermen. Verraders kunnen verwachten het hoofd onder de bijl van den beul te vei liezen. Ieder die verdachte dingen be merkt, moet deze ter kennis van de po litie brengen". TIEN IEREN LEVEND VERBRAND. In hun slaap door de vlammen verrast. Te Kirkintilloch bij Glasgow is een boerderij, die als logement voor Iersche landarbeiders dienst deed, gisternacht in vlammen opgegaan. Tien personen zijn hierbij om het leven gekomen. Slechts enkele bewoners der boerderij slaagden er in zich in veiligheid te bren gen. Zij trachtten hun kameraden te red den, doch de vlammen grepen zoo snel om zioh heen, dat al hun pogingen faalden. De Iersche arbeiders waren naar Kir kintilloch gekomen, om daar te helpen bij het rooien van aardappelen. TRIBUNE INGESTORT. Bij gelegenheid van de militaire ma noeuvres tusschen Keulen en Aken bij Lommersum ils gedurende een troepen- defilé een toeschouwerstribune ingestort, waarop zich 5000 menschen bevonden. Verscheidene toeschouwers braken een arm of heen, of liepen andere kwetsuren op. Het propaganda-minlsterie meldt, dat niemand werd gedood en slechts enkele personen lichte kwetsuren 'hebben opge- loopen. Ongeveer 100 personen hebben verwon dingen opgeloopen. De Köln. Zeitung meldt, dat de ver wondingen niet van ernstigen aard zijn. Slechts twee personen zouden ernstig ge kwetst zijn. De Jodenhaat In Duitschland. Iedere Duitscher kan desgewenscht weigeren levensmiddelen of gebruiksarti kelen te verkoopen aan Joden. Hij kan ook weigeren, hen een woning te verhu ren. Dit recht wordt den Duitschers uit drukkelijk toegekend door de Partei-Kor- respondenz. Wenscht U Inlichtingen? Adres voor Zeeland: HET PRINSELIJK ECHTPAAR. Naar gemeld wordt, is het Prinselijk jacht Piet Hein gistermiddag den IJisel af komen varen op weg naar Zutphen. Het schijnt in de bedoeling te liggen, dat het jacht gedurende de volgende dagen in den IJsel of het Twente-kanaal gestationneerd zal blijven. Zooals men weet, is Prins Bernhard voornemens, gedurende de volgende dagen de oefenin gen van de lichte brigade en daarna de legeroefeningen hij' te wonen. Het schijnt in het voornemen te lig gen, dat het Prinselijk echtpaar gedu rende deze oefeningen den nacht aan boord van de Piet Hein zal doorbrengen. HET NIEUWE RAADHUIS TE AMSTERDAM. v 225 inzendingen. De termijn van inzending voor de prijs vraag voor het nieuwe Raadhuis van Amsterdam sloot op 10 Augustus j.l. Op dezen datum waren hij de jury 197 ont werpen binnengekomen. Zooals reeds werd medegedeeld, komen de inzendingen van buiten Amsterdam woonachtige architecten welke na ge noemden datum zijn binnengekomen, nog voor beoordeeling in aanmerking, mits zij voor 10 Aug. 12 uur zijn afgezonden. Na 10 Aug. zijn bij de jury nog 28 ont werpen binnengekomen, zoodat het totaal der inzendingen 225 bedraagt. BEPERKING VESTIGING VAN BEDRIJVEN. K. v. K. te Groningen onthoudt zich van actie. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Groningen heeft besloten zich van actie te onthouden tegen 'het wetsontwerp houdende regeling betreffende het beper ken van de vestiging van bedrijven, waar in eenige tak van nijverheid wordt uitge oefend en van de uitbreiding van de capaciteit van zoodanige bedrijven (Be- drij'fs vergunningenwet) Hoewel de Kamer zich in het alge meen geen voorstander verklaart van overheidsbemoeiing, vindt zij' toch geen vrijheid tegen dit wetsontwerp actie te voeren, daar het geheel in de lijn der tegenwoordige regeeringspolitiek ligt en In acht maanden ruim 04 mlllloen boven 1938. De „Staatscourant" van gisteren be vatte het maandelijksche overzicht (Aug.) van den stand der Rijksmiddelen. Wat de directe belastingen betreft, zoo was per ultimo Augustus in kohier gebracht f 90.290.783, tegen ulti mo Augustus vorige jaar f 81.628.031. Van de overige middelen was een twaalfde der raming f31.143.750; op brengst Augustus 1937 f37.120.075 (Aug. 1936 f 31.465,036). Opbrengst eerste acht maanden 1937 f289.952.636 tegen f235.592,528 in 1936. zich aansluit hij de contingenteerings- maatregelen en in zekeren zin ook bij de Vestigingswet Kleinbedrijf. Wanneer het wetsontwerp, destijds door minister Gelissen ingediend, door den tegenwoordigen bewindsman wordt overgenomen, zou de Kamer de regee ring de gelegenheid niet willen ontne men, deze proef te nemen. DRIE MAAL WEEKSCHE INDIE- DIENST DER K. L. M. Speciale enveloppen ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds. De aanstaande opening van den drie maal per wedksche luchtdienst op Ne- derlancLsch-Indië zal weer een mijlpaal zijin in de geschiedenis van de luchtver- binding van het rijk in Europa met het rijk in Azië, alsmede in de kronieken van de Nederlandsche burgerluchtvaart. Ter gelegenheid van de eerste vlucht in dezen nieuwen dienst, welke 2 Octo ber zal worden uitgevoeid, geeft de K. L. M. weder bijzondere luohtpostenlveloppen uit, waarvan de opbrengst ten bate van het nationaal luchtvaartfonds zal komen. In Nederlandsoh-Indië zullen soortge lijke enveloppen worden uitgegeven, welke dan den 9en October naar Nederland worden verzonden. Men zal zich herinneren, dat ter ge legenheid van de indienststelling van de Douglas D.C. 3 op de Amsterdam-Bata- via-route eveneens een speciale enveloppe werd verzonden en uit de opbrengst de zer uitgifte kon een aanzienlijk bedrag in 'het Nationaal Luchtvaartfonds worden gestort. DR COLIJN CONFEREERT MET EDEN Minister Galijn en minister Eden heb ben gisteren een onderhoud gehad. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, dat 'het gesprek be trekking had op het Verre Oosten. Beide ministers bevonden, dat zij in hoofdzaak overeenstemmen nopens de door hun respectievelijke landen te vol gen gedragslijn met het oog op het ver hinderen van een uitbreiding der vijan delijkheden in het Verre Oosten tot een openlijken staat van oorlog. ONDERNEMERSOVEREENKOMST IN HET BAKKERSBEDRIJF. Gunstig antwoord van den minister. De Nederlandsche bakkerijstichting deelt mede, dat zij van den minister van economische zaken antwoord heeft ge kregen op het verzoek tot algemeen ver bindend verkaren van een ondernemers overeenkomst voor het bakkersbedrijf te Amsterdam. De minister deelt mede, dat hij in be ginsel bereid is een overeenkomst van de strekking als de ingediende als vol doende aan de eischen der wet algemeen bindend te verklaren. Hij verbindt daaraan echter enkele voorwaarden, welke in de eerste plaats betrekking hebben op de organisatie van het uitvoerend en controleerend orgaan. Naast deze voorwaarden brengt de minister verschillende bezwaren tegen bepaalde artikelen der overeenkomst naar voren, welke echter niet in het doel en de strekking dier artikelen wijziging brengen. In de vergadering van het bestuur der Nederlandsche bakkerij stichting werd aan het moderamen opgedragen, de on dernemersovereenkomst in samenwerking met het departement nader te redigee- ren en deze nieuwe redactie aan de Nederlandsche bakkerijstichting ter be oordeeling voor te leggen. GEDENKTEEKEN MOERDIJKBRUG. Door Minister Van Buuren onthuld. Uit de afzonderlijke actie die eerst door de Kamers van Koophandel te Breda, Dordrecht en Rotterdam is gevoerd tot verbetering van de verbindingen over den Moerdijk is in Januari 1931 geboren een Comité van Actie uit de Kamers te Breda Delft, Dordrecht, Eindhoven, Den Haag, Dien Bosch, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen, "Waalwijk en Middelburg, dat zioh ten doel stelde de verkrijging van een brug over den Moerdijk. Na herhaalde vertoogen dezer Kamers Binnenland. De opbrengst der rijksmiddelen in Augus tus. D'r Golijn confereert met Minister Eden. De regeering en de werkloozenzorg. De resultaten van de Jaarbeurs. Buitenland. Bombardement van Madrid. De Chineesche kwestie te Genève. ALS GIJ DAGEN t8 bed most blijven, f "gij last hebt van rugpijn, hoofdpijn, gezwollen ledematen, stijve en pijn lijke epleren, gij u vermoeid en tea zenuwachtig voelt en uw nachtrust verstoord wordt. Is het leven vaak een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergeet niet, dat zulke versohljnselen van kwaad tot erger kunnen worden. GIJ kunt ze voorkomen door uw nieren gezond te houden door het geregeld gebruik van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, sinds Jaren bekend als het dluretlech middel bil uitnemendheid, ft.-, f.1.78 en IX- van Koophandel, werden op de begrooting van 1933 gelden uitgetrokken en werd in Juli 1933 met het werk begonnen. Later heeft het comité zich nog bezig gehouden met de kwestie van de tolhef fing. Gisteren kwam het comité voor de laat ste maal bijeen, nu niet meer om te agee- ren, maar om een gedenkteeken aan te bieden, dat door den minister van Wa terstaat op de brug over den Moerdijk onthuld is. Bij deze plechtigheid werd het woord gevoerd door den heer W. G. A. M. van der Lugt, voorzitter van het Comité van actie voor dp overbrugging van het Hol- Iandsöh Diep en Minister van Buuren, die na de onthulling het monument namens de Nederlandsche regeering aan vaard heeft. Het monument, een bronzen reliefstuk, vervaardigd door den beeldhouwer F. J. van Hall, is tusschen de spijlen geplaatst, in het midden van de brug, aan de west zijde van den rijweg. Het bestaat uit een groote vrouwenfiguur met uitgespreide armen, de tot stand gekomen verbinding voorstellende. Boven haar zijn op symbo lische wijze de lucht en de wind aangege ven, aan de voeten ziet men den stroom met enkele vissehen. Het geheel is omge ven met de wapens van de twaalf samen werkende Kamers van Koophandel. Ge heel onderaan bevindt zich een plaat, waarop in sobere bewoordingen de aan bieding van dit monument wordt aange duid. DE CONTINGENTEERING VAN TRIPLEX EN MULTIPLEX. Bij Kon. besluit van 13 September is bepaald, dat de tijdelijke beperking van den invoer van triplex en multiplex wordt voortgezet tot 30 September 1938. Voor bijzonderheden zie men de St.ct. no. 178. Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 10 September is aan K. Slomp, op zijn verzoek, met in gang van 1 November eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Nijeveen, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door bem in die be trekking bewezen. Bond van Geref. Meisjesvereenigingen. Woensdag werd te Terneuzen in de Geref. Kerk de druk bezochte Prov. ver gadering gehouden van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grond slag. In de morgenvergadering, die hoofd zakelijk gewijd was aan de behandeling van huishoudelijke zaken, werd door mej. Jans Slegt het onderwerp behan deld: „Luctor et Emergo", terwijl mej. Sohl reciteerde. Een Ter Neuzensch zangkoortje zong. In de middagvergadering hield Ds W. H. v. d. Vegt van Goes, een rede over „Ons gebedsleven", terwijl mej. Sohl re citeerde en het koortje zong. Het slotwoord werd gesproken door Ds G. W. van Houte van Terneuzen. Vllssingien. Bij de directie van de Kon. Mij „De Schelde" bestaat het plan, in ver band met de drukke werkzaamheden in drie ploegen te gaan werken, zoodat dag en nacht gewerkt zal worden, waardoor de nachtrust in de omgeving niet bevor derd zal worden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1