Japansch offensief bij Peiping- De bomaanslagen in Frankrijk. DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1937 DAGBLAD VOOR DE PROVINCIE ZEELAND 51e JAARGANG No. 294 Buitenland. De duikbootcontröle in de Middellandsche Zee. De oorlog in Spanje. Typhoon voor Hongkong. Binnenland Belangrijkste Nieuws Uitg.: N.V. Uitgevers-Maatschappij „Luctor et Emergo" ter exploitatie van het blad „De Zeeuw" Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes. Telefoonnummer 11. Postchèque en Girorekening 44455. Bijkantoor Middelburg: Fa BOEKHANDEL J. J. FANOY, Lange Burg 40, Tel. 28. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Abonnementsprijs f2.50 per kwartaal, weekabonnementen voor Middelburg, Goes en Vlissingen f 0.20. Losse nummers 5 cent. Advcrtontiön 30 cont per regel. Ingezonden mededeelingcn 00 cent per regel. Kleine Advertentiën Dinsdags en Vrijdags f 0.75, bij vooruitbetaling. Onder letter of motto f0.85. Bij contract belangrijke korting. De linkervleugel der Chlneezen tot wijken gebracht. Van Japansohe zijde wordt verklaard, dat zij sinds het begin van hun offensief ten Zuid-Westen van Peiping, 10 km zijn opgerukt over een front van 125 km, dat zich uitstrekt van de bergen ten westen van de spoorlijn Peiping-Hankau tot een punt van 50 km ten Westen van Tientsin. In de nabijheid van Koean hebben de Ghineezen de Japansche linies doorbro ken. Na een feilen strijd, die den geheelen dag duurde, werden zij tenslotte weer te rug geslagen. Van Japansohe zijde wordt gemeld, dat Koean, dat in de Chineesche verdedigingslinie een rol van groote be- teekenis speelt, door de Japansohe troe pen ia veroverd. Naar verluidt zijn verscheidene troe- penafdeelingen der Ghineezen op de vlucht geslagen. Tsjantsjan aan den spoorweg Peiping-Hankau is door de Ja panners omsingeld. Het schijnt den Ja- panschen troepen te zijn gelukt, den lin kervleugel der Ghineezen, langs de rech terzijde van de Joenting tot den terug tocht te dwingen. Tafangsjan, 50 km ten Zuid-Westen van Peiping, dat hardnekkig door de Ghi neezen werd1 verdedigd, is in handen van de Japansohe strijdkrachten gevallen. Ten Westen van Matsjang hebben de Japan ners Tantjao-Fusjen bezet. Van Ghineesche zijde wordt evenwel ge meld, dat de Ghineesche troepen Hsingtsji hebben heroverd en thans naar Matsjang oprukken. Gistermorgen heeft boven Loyang het eerste luchtduel tusschen Chineesche en Japansohe vliegtuigen plaats gehad. Ja pansohe vliegtuigen, die in formatie een luchtaanval op Loyang, de hoofdstad van de provincie Honan, ondernamen, wer den op hun beurt aangevallen door acht Ghineesche vliegtuigen. Deze werden ech ter op de vlucht gedreven. Naar voorts uit Hongkong wordt ge meld, zijn de bewoners van Macao gister avond getuige geweest van een aanval vein Chineesche vliegtuigen op twee Japansche torpedojagers, welke zich buiten de Por- tugeesch© territoriale wateren bevonden. De Ghineezen beweren, dat als resultaat van het bombardement een der torpedo jagers later op zee ter hoogte van Sjek- wan bij Honkong is gezonken. Een Por- tugeesche kanonneerboot daarentegen, die in de omgeving der plaats van het ge vecht patrouilleerde, meldt, dat de Ja panners, voor zoover men van het schip af heeft kunnen waarnemen, in het ge heel geen verliezen hebben geleden. Dertien veilige waterwegen vastgesteld. De technische commissie van maritie me experts, die bezig is verschillende dé tails van de duikbootcontrole, door het accoord van Nyon ingesteld, uit te wer ken, heeft met algemeene stemmen twee belangrijke beslissingen genomen. Ten eerste heeft de commissie de ver schillende zones in de Middellandsche Zee vastgesteld, binnen welke de ver schillende aan de Middellandsche Zee grenzende staten militaire oefeningen met duikbooten kunnen houden. Déze zo nes vallen dus buiten de regelen van het accoord van Nyon, dat wil dus zeggen, dat duikbooten zich daarin vrij kunnen bewegen. Ten tweede heeft de commissie beslo ten dertien waterwegen, die van O'ost naar West en omgekeerd door de Mid dellandsche Zee loopen, te erkennen als waterwegen, welke door de Fransehe en Britsche vlooteenheden gecontroleerd zul len worden. Handelsschepen, die deze dertien rou tes volgen, vallen dus onder de interna tionale bescherming, welke zij van de Britsche en Fransehe vloten tegen ge heime duikbootaanvallen genieten. De technische commissie zet haar werkzaamheden voort- en hoopt nog voor het einde dezer week met het annex op het rapport van Nyon gereed te komen. Het onderzoek wijst naar Buitenlandsche invloeden. Scherpe controle op vreemdelingen. In verband met de aanslagen is in bet departement Ariège een Italiaansch arna- chist, Tomburini gebeeten, in arrest ge- De man was uit Toulouse verdwenen toen hij vernam, dat ©en onderzoek in anar chistische kringen zeu warden ingesteld in verband met den aanslag te Parijs. Nader wordt gemeld, dat de justitie is overgegaan tot een verhoor van den anar chist Tamburini, Reeds thans echter is vastgesteld, dat hij Vrijdag 10 September Toulouse verla ten heeft, terwijl de aanslag den volgen den dag te Parijs gepleegd is. Vervolgens heeft men het spoor van Tamburini eerst op den 14den September terug gevonden te Carcasone. Hij zal dus inlichtingen moeten geven omtrent den tijd van 1014 September, waarbij hem vooral verklarin gen zullen worden gevraagd van de woor den, die hij uitgesproken 'heeft, eenigen tijd geleden te Toulouse, toen hij zeide: „Mijn vertrek zal gerucht veroorzaken". Tijdens een persgesprek betreffende bet onderzoek naar de aanslagen te Parijs, heeft Chautemps verklaard, dat de arbeid actief wordt voortgezet, hoewel in geheim zinnige kringen naar de daders moet ge zocht worden. „De regeering, aldus de minister-presi dent, kan zich niet tevreden stellen met opsporing en bestraffing der schuldigen". Ghautemps verklaarde getroffen te zijn door het feit, dat men bepaalde politieke bewegingen, uit bet buitenland afkomstig, moet volgen. Onder de millioenen vreem delingen in Frankrijk zijn er volmaakt eerlijken die men gaarne gastvrijheid ver leent, maar er zijn er ook te veel, die zich aan politieke drijverij wijden, of wier ge drag te wenschen laat. Sedert eenigen tijd zijn daden van geweld gepleegd; men heeft bommen gelegd op vliegvelden en in treinen; tegen vreemdelingen gepleegde misdaden zijn ongestraft gebleven. Wij moeten dan ook, aldus Ghautemps, onze politiek ten .aanzien der ongewensch- te vreemdelingen wijzigen. D'e regeering wil een statuut vaststellen, dat den eerzamen vreemdelingen goede waarborgen biedt en streng is tegenover hen, die van de Fransehe gastvrijheid misbruik maken. Er is een commissie in gesteld, die zoo spoedig mogelijk teksten zal ontwerpen, die aan de regeering zul len worden voorgelegd. Een wedloop met den komenden winter. Een United Press-correspondent van bet Asturische front meldt, dat de na tionalisten, die van het Leonfront uit naar Gijon oprukken, een wedloop tegen den winter zijn begonnen. Het weer is reeds aanmerkelijk kouder geworden en de militaire autoriteiten verwachten, dat het in dit bergland reeds in het mid den van October zal beginnen te sneeu wen, waardoor de operaties spoedig on mogelijk zouden worden. De troepen rukken daarom in koorts achtige haast aan weerskanten van den weg LeonOviedoGijon op. Aan den linkeroever van dit front ope reert een andere nationalistische colonne onder aanvoering van generaal Mujica. Deze troepen hebben een aanval onderne men op den hoogen top van den Los Gel- Ier os van het Pajara-gebergte, dat aan de linkerzijde van den weg LeonOviedo gelegen is. De Asturiërs hebben zich in deze bergen uitstekend weten te ver schansen en verdedigen zich hardnekkig, in weerwil van het feit, dat de nationa listen hen voortdurend met machinege weren en handgranaten bestoken. Eén aantal vluchtelingen, die op 12 September Gijon verlaten hebben, deelde aan een Havas-correspondent mede, dat blijkbaar de extremisten te Gijon het heft in handen hebben en er weer dooden vallen. De extremisten, zoo zeggen zij, vervolgen thans de socialisten en de Rus sen. De Sovjet-Russische consul en .ver scheiden Russische officieren zouden naar het omringende bergland gevlucht zijn. FRANCO ROEPT 29-JARIGE MANNEN OP. Anarchistische actie in Asturiê. Door een decreet van Franco worden de 29-jarige mannen (lichting 1929) voor den militairen dienst opgeroepen, met uit zondering van vaders van meer dan vier kinderen en arbeiders hij de spoorwegen en de bewapeningsindustrie. De „Voz de Espana" meldt, volkens Ha- vas uit Santander, dat de anarchisten in Asturië talrijke gemeentebesturen hebben afgezet en gemeentelijke functionarissen hebben gefusilleerd. De republikeinsche be sturen werden door anarchistische com missies vervangen. NIEUWE AANVAL OP EEN BRITSCH SCHIP. Door schip en vliegtuig der Spaansche nationalisten. Bij zijn terugkeer heeft het Britsche patrouilleschip „Fanes" gemeld, dat een schip der Spaansche opstandelingen Maandag bij Gyon geschoten heeft op het 1535 ton metende Britsche schip „Hill- fern". Later werd genoemd schip nog eens door een vliegtuig der opstandelingen be stookt. De „Hillfern" werd echter geen van beide malen getroffen. TEGEN DE BIJZONDERE SCHOOL IN DUITSCHLAND. Staatsscholen verplicht gesteld voor kinderen van rijksambtenaren. De minister van binnenlandsche zaken 'heeft den rijksambtenaren gelast hun kinderen onderwijs te laten volgen aan de Staatsscholen. Een uitzondering wordt o.a. gemaakt voor de diplomaten, wier kinderen onderwijs zullen kunnen volgen aan particuliere scholen. Dit besluit wekt geen verwondering. Het is een logisch uitvloeisel van de Nat. Soc. levensbeschouwing, zooals die ook in ons land wordt gehuldigd. EEN NIEUWE DUITSCHE GRANAAT. Die ijzer en staal doet smelten. De Duitsche schrijver en vroegere lei der van de Duitsche Katholieken, prins Hubertus Löwenstein, heeft, naar de „Daily Telegraph" meldt, in een verkla ring over het bezoek, dat hij1 onlangs aan Spanje heeft gebracht, medegedeeld, dat „de troepen van Franco gebruik maken van een nieuw wapen van Duitsch fabri kaat. Het is een soort granaat met een la ding termiet van speciale samenstelling, welke door het normale anti-tankg'eschut wordt afgeschoten. D'eze granaten, die in het inwendige van de tank ontploffen, ontwikkelen een hitte van 4000 graden Gëlcius, waardoor ijzer en staal natuur lijk smelten als sneeuw". Ds NIEMöLLER REEDS TIEN WEKEN GEVANGEN. Naat Reuter aangaande het voorgeno men proces tegen ds Niemöller verneemt, is de zaak nog steeds in onderzoek. Er schijnen nog getuigen te moeten worden gehoord. Ds Niemöller bevindt zich in tusschen reeds meer dan tien weken in de ge vangenis van Moabit. ONBEKEND! VLIEGTUIG IN ZEE VERDWENEN. Raadselachtige gebeurtenis voor de kust van Yorkshire. Den geheelen dag hebben gisteren red- dingtsbooten, visschersschepen en twee toestellen der Britsche luchtmacht de zee voor Yorkshire afgezocht naar een vliegtuig, dat daar zou zijn neergekomen en gezonken. Zij hebben echter geen spoor van het toestel kunnen vinden en tot dusver wordt, althans in Engeland, geen enkele machine vermist. Drie bewoners van het kustplaatsje Whitby houden echter vol, dat zij het vliegtuig in zee hebben zien neerkomen. Het was op dat ©ogenblik' mistig, doch het water was volkomen kalm. Het toe stel verhief zich nog even, doch zonk toen steeds dieper weg, tot het geheel on der den zeespiegel verdwenen was. On middellijk sloegen de drie mannen alarm, doch tot dusver staat men, zooals gezegd, voor een raadsel. DE KONINGIN VAN DENEMARKEN. Toestand bevredigend. Het laatst gepubliceerde bulletin luidt, dat de gezondheidstoestand van koningin Alexandrine vrij goed is en dat er geen complicaties te vreezen zijn. JAPANSCHE TROEPEN DOOR CHOLERA GETEISTERD. De woordvoerder der Japansche ma rine te Sjanghai heeft aan een vertegen woordiger van Havas medegedeeld, dat 200 Japansche soldaten door cholera zijn aangetast, van wie 65 zijn bezweken. De epidemie zou echter beperkt geble ven zijn tot de streek van Pausjan. De Japansche autoriteiten hebben krachtige voorzorgsmaatregelen geno men, om te voorkomen, dat de te Sjang hai heerschende cholera zich uitbreidt tot de Japansche gebieden. De schepen, wel ke uit Sjanghai in Japan aankomen, moeten in quarantaine gaan. SNEEUW IN DE PYRENEEëN. Lage temperatuur in Zuid-Frankrijk. Over geheel Frankrijk, met name in het Zuiden, zijn voor dezen tijd van het jaar buitengewoon lage temperaturen ge registreerd. Volgens een bericht uit P'er- pignan is in de Pyreneeën reeds sneeuw gevallen. Ook het departement Haute Loire meldt sneeuwval, terwijl verschil lende bergtoppen in het Oosten eveneens met een versche witte vacht zijn bedekt. Te Le Püy (dep. Haute Loire) staat de temperatuur op het nulpunt. De „Van Heutsz" bij wilde zee en ontzettende windkracht gestrand. De gezagvoerder van de „Van Heutz", de heer D. J. Huyer, heeft, zoo meldt Aneta, bij de directie van de K. P. M. te Batavia een uitvoerig rapport ingediend over de stranding tijdens den typhoon. Het vrij zwaar beladen schip was op 1 September des ochtends van Swatow te Hongkong aangekomen. In verband met de weervooruitzichten meerde men op den typhoonboei en trof de noodige maatre gelen. Des nachts om 1.40 uur nam de windkracht toe bij vallenden barometer. De machines stonden stil; de beide anker kettingen hielden zich goed. Te 3.25 uur kreeg de wind de kracht van een orkaan. De machines draaiden toen langzaam vooruit om den trek op de kettingen te verminderen, doch om 3.40 brak de ket ting, zoodat 'het schip op drift kwam. Om 3.52 uur volgde een aanvaring met een ander schip, dat later bleek te zijn de „Gertrude Maersk" en waarvan de boeg dwars aan stuurboordzijde de „v. Heutsz" indrong. Er werd echter geen schade aan gericht onder het hoofddek. In dezen vreeselijken storm werden de reddingsbooten in gereedheid gebracht. Alle passagiers werden nogmaals gewekt en ontvingen order de zwemvesten aan te gorden. Het was toen onmogelijk ge worden in den wind te staan. Bovendien was er absoluut geen licht, zoodat men niets kon zien. Vijf minuten na de aanva ring om 3,57 uur dook midschips aan stuurboordzijde eensklaps de steven op van de „Hai Li". Door volle kracht ach teruit te stoomen werd een aanvaring ter hoogte van de machinekamer voorkomen, doch de 'botsing greep plaats ter hoogte van ruim II, waar het water met groote massa's binnen stroomde. Toen verdween de „Hai Li" als een schim. In den hevigen regen, welke zich mid delerwijl ontlastte, had daarna weder een aanvaring plaats met de Gertrude Maersk en wel zoodanig, dat er gevaar voor de passagiers begon te dreigen, daar de slag zij van de „Van HeutSiz" steeds grooter werd. De „Gertrude Maersk" schoof weg en even later strandde de „Van Heutsz" bij wilde zee en ontzettende windkracht. Hoe verschrikkelijk het was, moge hier uit blijken, dat het observatorium van Hongkong de kracht van den wind schatte op 164 mijl! Bij 'het aanbreken van den dag bleek, dat het schip, waarop zich nog vele pas sagiers bevonden, gestrand was op Green Island. Langzaam nam de storm toen in hevig heid af, doch het schip bleek in zeer on gunstige positie te verkeeren. Alhoewel de radio beschadigd was, slaagde de marco nist er toch in, een hulpsein uit te zenden Twee veerbooten snelden te hulp en een daarvan slaagde er op schitterende wijze in, langszij te komen en de overgebleven passagiers op te nemen. Des middags ar riveerden de Nederlandsche consul-gene raal, de vice-consul en de agent van de K. P. M. DE WINTERDIENST VAN DE K. L. M. In het binnenlandsch luchtnet drie lijnen in exploitatie. De K. L. M. zal in haar binnenlandsch luchtnet in den komenden winter drie lij nen in exploitatie houden, te weten de Zeelandlijn (AmsterdamRotterdam'1 HaamstedeVlissingen)Amsterdam Texel en AmsterdamEindhoven, welke laatste verbinding over Rotterdam gelegd wordt, daar op het vliegveld Waalhaven vele internationale doorverbindingen tot stand kunnen worden gebracht. Alle dien sten worden tweemaal daags uitgevoerd, terwijl naar Eindhoven en naar Vlissin gen, Douglas-materieel van het type DG 2 wordt ingezet. De Texellijn zal niet langer met Fokkers F 7 a worden gevlogen, doch met Fokkers van het type F 8. EEN NIEUWE „PELIKAAN". Binnenkort in dienst. D'e K.L.M. is weer in het bezit van een „Pelikaan". De nieuwste D.G. 3, door Fokker geleverd, heeft namelijk den naam „Pelikaan" gekregen. De machine is heden door verschillende K.L.M.-pilo- ten ingevlogen en zal binnenkort op de Europeesche lijnen in dienst worden ge steld. IN HOEVERRE FAALDE DE VEEHOUDERIJ-CENTRALE? Vragen van mr Pont over de prijs reductie voor dr Deterding. Het Eerste Kamerlid, de heer Pont, heeft vragen gesteld aan den minister van Economische Zaken betreffende de kwes tie van de levering van varkens door de Veehouderijcentrale en de reductie aan ZIJ. DIE ZICH MET 1 OCTOBER A.S. OP ONS BLAD ABONNEEREN, ONT VANGEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. Binnenland. Wijziging steunregeling werkloozen. Nieuwe vragen over de Veehouderij- centrale. Buitenland. Japansch offensief bij Peiping. De bomaanslagen in Frankrijk. De duikboot-contiole in de Middelland sche Zee. dr Deterding. Allereerst wil de heer Pont den naam weten van het Zwitsersch im portconsortium en verder vraagt hij', waarom, indien aan dit consortium werd verkocht, de facturen ten name van de N.V. Zilversmit en Pinto's Handelmaat schappij te Rotterdam zijn uitgeschreven. Indien het juist is, dat verwachtingen omtrent toekomstig gunstiger transacties met Zwitserland den bedongen prijs aan nemelijk deden zijn, hoe vallen deze ver wachtingen dan te rijmen met de door de regeering gevoerde politiek van produc tiebeperking, waardoor een blijvende ver overing van nieuwe markten wegens een alsdan noodwendig te voorzien tekort aan varkens tot de onmogelijkheden be hoort? Derhalve schijnt het verkoopen van de betreffende partijen tegen prijzen belangrijk lager dan die, welke elders konden worden gemaakt, weinig zakelijk. Was dr Deterding op het oogenblik, dat hij genoegen nam met een prijsre ductie van f 0,03 per K.G. (de helft van het verschil tusschen f 0,40 en f 0,34) er mede bekend, dat de Veehouderijcentrale ook voor fO,32 en f 0,30 had verkocht? Zoo neen, is hier dan wel sprake van een correcte hal veering van het prijsverschil? Is de minister niet van oordeel (nu zijn ambtsvoorganger uit waardeering voor dr Deterding's ingrijpen op deze reductie van f 0,03 is ingegaan), dat een derge lijke handelwijze in het algemeen afkeu ring verdient, in het bijzonder wanneer personen, die als dr Deterding zich voor hun vaderland zeer verdienste lijk hebben gemaakt, daarvan het slacht offer worden? Is de minister verder niet van oordeel, vraagt mr Pont, dat, bij'aldien dr Deter ding geen recht kan doen gelden op een berekening der varkens tegen den laag- sten prijs, waarop' ze aan welken „bui- tenlandschen" afnemer dan ook zouden worden verkocht, de alsdan onverplicht toegestane reductie van f 0,03 feitelijk het karakter draagt van een geschenk ten koste van de Landbouwcrisiscentrale, derhalve van de boeren-leveranciers, tot wier steun dr Deterding's aankoopen juist zouden strekken? Indien daarentegen dr Deterding krachtens gemaakte overeenkomst wel .aanspraak kon doen gelden op dezen laagsten prijs, is dan dezen maatstaf niet slechts op de varkens zijl het ook ach teraf en slechts ten deele - toegepast, doch ook op de overige door of namens hem aangekochte producten? Is de regeering niet van oordeel, aldus luidt de laatste vraag, dat, waar uit het antwoord van den minister wel is geble ken, hoezeer de Veehouderijcentrale op belangrijke punten gefaald heeft, het in het welbegrepen landsbelang moet wor den geacht ten spoedigste tot liquidatie der Veehouderijcentrale te besluiten? DE WERKLOOSHEID IN DEN TUINBOUW. Bedrijfsraden confereeren. Dezer dagen kwam de bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noord-Holland te Alkmaar in vergadering bijeen. Een bespreking vond plaats over de werkloosheid in het bedrijf en over de vraag op welke wijze de bedrijfsraad te dien aanzien verbetering zou kunnen bewerkstelligen. Besloten werd aan den bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Zuid-Holland voor te stellen, dit vraagstuk gezamen lijk onder oogen te zien, teneinde zoo mo gelijk ten aanzien van de verder te vol gen gedragslijn tot eenzelfde opvatting te komen. Reeds Maandag j.l. is te Haarlem deze gecombineerde vergadering gehouden Eenparig was men van meening, dat in tegenstelling met de industrie en den landbouw, de aanvankelijke verbetering in den toestand voor het tuinbouwbedrijf weer voorbij is. Er dient dus alles op ge zet om door bijzondere maatregelen de werkloosheid te doen beperken. Besloten werd een verzoekschrift to richten tot den minister van Sociale Za ken om een deputatie uit beide raden voor een bespreking te willen ontvangen. Voorts werd een bespreking gewijd aaa den vrouwen- en kinderarbeid in den land- en tuinbouw. Algemeen wa-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1937 | | pagina 1